PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CHINA ZAL DEZE WEEK NIET SCHIETEN Bevoorrading Quemoy zonder V.S.-escorte Minister mr. Algera vraagt ontslag Pot Zeeuwse dukaten in Domburg opgegraven BILT 201e jaargang - no. 235 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Min lm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. „Uit overwegingen van menselijkheid" In het asfalttalud op de oostelijke dam van de nieuwe veer haven te Breskens, is een stuk afgeschoven. De vermoedelijke oorzaak is gelegen in de hoge waterstand in de damwaar door er een druk van "binnenuit ontstaat. (Foto P.Z.C De communistiseh-Chinese minister van defensie, Peng Teh- Hoeai, heeft in een boodschap tot de nationalisten verklaard, dat hij „uit overwegingen van menselijkheid" opdracht heeft gegeven de beschieting van de eilanden voor de Chinese kust met ingang van maandag zes oktober voor een week te staken. De nationalisten, die deze eilanden, waaronder Quemoy en Mat- soe, bezet houden, zullen in die tijd vrij zijn om zich te bevoor raden op voorwaarde dat er geen Amerikaans geleide is. Hij herhaalde het in^uni 1956 door premier Tjoe en Lal gedane voorstel tot besprekingen om te komen tot een vreedzame regeling. „Wij allen zijn Chinezen en dit is een zuiver Chinese zaak tussen U en ons en niet een aangelegenheid tussen China en de Ver. Staten. Amerika is in laatste instantie onze gemeenschappelijke vijand, aldns de minister volgens het conununistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China". Minister Algera Minister Algera zal zijn begroting voor het komende jaar niet meer in het parlement verde digen: zijn gezondheidstoestand noopt hem ontslag te nemen als minister van verkeer en waterstaat. Het is een bericht, dat in brede kring met deernis zal worden vernomen. Want zowel vóór- als tegenstanders van deze bewindsman zullen het er over eens zijn, dat hij een hoge opvatting van zijn ambt had. Hij rustte niet, voordat hij alle zaken van zijn (te) omvangrijke departement volkomen beheerste. Daardoor was hij van de vroege ochtend tot de late avond be zig en het is juist deze intensieve ar beid. die hem een stuk van zijn ge zondheid heeft gekost. Deernis, in derdaad, dat is het woord, waarmee men van zijn gedwongen heengaan kennis neemt. Deernis, omdat het hem niet gegeven is zijn gewichtige ambt gedurende deze gehele parle mentaire zittingsperiode te bekleden. Excellentie Algera's ministeriële leven is niet altijd over rozen gegaan. Het was om het wat somber te zeggen de tragiek van zijn ministerschap, dat hij vooral in de laatste jaren zich bij herhaling had te verdedigen tegen felle aanval len op zijn beleid waarbij hem cen tralistische opvattingen werden ver weten. En dat bij een man, die in Friesland werd geboren en getogen, een man voor wie de decentralisatie gedachte welhaast een belijdenis was. Met name zijn waterstaatsbeleid werd mede daardoor een voortdurend zoeken naar evenwicht tussen oude, vertrouwde (maar soms uitgeholde) tradities en de dwingende (maar naar veler inzicht vaak ook te vér-gaande) eisen van een modern beheer. De scherpste aanval in dit opzicht moest de minister doorstaan bij de behande ling van de Deltawet, toen er diep gaande meningsverschillen rezen over de vraag of de inrichting van een waterschap al dan niet tot de exclu sieve bevoegdheid van de Provinciale Staten behoorde. Een aanval, ook weer gericht op die centraliserende tendenzen in het waterstaatsbeleid, ditmaal echter met als inzet niets minder dan de grondwet, voor een A.R.-minister een schier heilig stuk. Algera, de koppige. zij het in de om gang beminnelijke Fries, won het ge vecht. Maar het was een bittere te leurstelling voor hem, dat de Delta wet in de Tweede Kamer niet met al gemene stemmen werd aanvaard, juist tengevolge van dit meningsver schil! Knrt. na de behandeling van de Deltawet in de senaat was hij verplicht rust te nemen. Doch amper teruggekeerd op zijn post werd het zijn plicht de inmiddels op zienbarend geworden moeilijkheden rond de Zeeuwse veertarieve'n in de Kamer te behandelen, een aangele genheid. die nog steeds niet is afge daan. Weer werden er, maar ditmaal vooral ook buiten de Kamer felle verwijten tot hem gericht over zijn gebrek aan inzicht in de belangen van een streek. Het was bij deze ve renkwestie. dat de overigens zo rus tige Algera. wiens redevoeringen In de Kamer steeds een vrij monotone gebeurtenis vormden, op een voor hem ongewoon scherpe en emotionele wijze zijn opposanten te lijf ging met enkele vierkante uitspraken over de vermeende achteruitstelling van de provincie door Den Haag. waarhij hij de ..achteruitstellings-gedachte" vol strekt van de hand wees. Ziin hcipid men mag dit In alle eerlijkheid vaststellen was niet dikwijls spectaculair. Daar voor was hij een te rustig, een te voorzichtig man. Maar naast enkele creditnosten als de tunnelkwestie en de Lauwerszee. staan op zijn minis teriële balans toch diverse belangrij ke debetoosten, waarvan er enkele hij dit afscheid vermelding behoeven. In de eerste plaats de snelle maatre gelen na de ramp van 1PK3. die wet- tpMike vorm kregen in de noodwet- dijkherstel. voorts (vanzelfsprekend) de Deltawet, en tenslotte de waterwe genkwestie. Onder minister Algera was het immers, dat in deze zo delica te kwestie incidentele oplossingen tot stand kwamen (Stop van Ternaavon. kanaal Gent-Terneuzen). Een goede (Zie slot pag. 2 kol. 6) „Enige granaten om uw aandacht te vragen" De minister zei voorts, dat de oorlog tussen „U en ons" al dertig jaar aan de gang is en dat het niet goed is dat deze nog niet is geëindigd. „De strijd om Quemoy is bedoeld als bestraffing, daar de nationa listische leiders allang onbeheerst zijn opgetreden tegen het vaste land. Zij gaven opdracht, dat vliegtuigen woeste aanvallen op het vasteland deden en pamflet ten en geheimp agenten neerlie ten. Foetsjou werd gebombar deerd en Kiangsoe en Tsjekiang bestookt. Kan dit worden geduld? Vandaar het afschieten van enige granaten om uw aandacht hierop te vestigen", aldus maarschalk Peng Ten-Hoeai. Hij verklaarde verder, dat de dag zeker zal komen, dat de Amerikanen de nationalisten in de steek zullen laten „De aanwijzing is er al in de verklaring van Dulles op 30 septem ber". De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, zei vorige week dinsdag op een perscon ferentie, dat het „dwaas" zou zijn de huidige omvangrijke strijdkrach ten der Chinese nationalisten op Quemoy en Matsoe te handhaven. Het zou naar Amerikaanse opvatting niet verstandig zijn de strijdkrachten daar te houden indien er een over eenkomst over een staken van het vuren tot stand komt. Er is geen oorlog tussen de Chinese Wezep tot vier gestegen Het vijfjarige jongetje P. Meurer uit Kampen, dat in de autobus zat die woensdagavond te Wezep door een sneltrein werd gegrepen en daarbij zwaar werd gewond, is de afgelopen nacht in het r.-k. ziekenhuis te Zwol le overleden. Het aantal slachtoffers van het ongeluk is hiermede gestegen tot vier. Het kind was een kleinzoon van de 78-jarige heer H. van Aarst uit Kampen, die bij het ongeluk op slag werd gedood. volksrepubliek en Amerika en daar om kan er ook geen sprake zijn van een staken van het vuren. „Is het niet bespottelijk over een staken van het vuren te spreken wanneer er geen vuur is?" zo vervolgde Peng Teh- Hoeai. Het geschil tussen China en de Ver. Staten is de Amerikaanse bezet ting van Taiwan (Formosa), Peng- hoe en de Straat van Taiwan ën dit moet worden geregeld door onder handelingen tussen beide landen wel ke thans te Warschau worden ge: houden. De Amerikanen moeten gaan (uit het gebied van Formosa), aldus de minister. Over de „overwegingen van mense lijkheid", die tot de tijdelijke staking van de beschieting leidden, zei Peng, dat de 130.000 militairen en burgers oj> Quemoy moeilijk gedurende lange tijd „het gebrek aan voorraden en de kwellende honger en kou" kuiinen verdragen. Scooters botsten: twee doden Nabij Huis ter Heide zijn zaterdag twee scooters met elkaar in botsing gekomen. De heer H. van Koot, P.T. T.-ambtenaar te Utrecht en zijn echtgenote mevrouw Van Koot Ammeraal die een van de scooters bereed en de bestuurder van de an dere motor, de 32-jarige r.-k. geeste lijke J. L. de W. uit Lobith, werden hierbij tegen de grond geslingerd. Mevrouw Koot overleed ter plaatse, haar echtgenoot stierf kort na zijn aankomst in het ziekenhuis. De feestelijke werd vervoerd naar het int-Anthoniusziekenhuis te Utrecht. Zijn toestand is zeer ernstig en voor zijn leven wordt gevreesd. Over de juiste toedracht van dit ongeval is niets met zekerheid bekend daarer geen -getuigen zijn. Commissaris gaat heen na ontslagkwestie agent 1 Teneinde het verspreiden van onjuis te berichten te voorkomen over de re den van zijn ontslagaanvrage heeft de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer H. M. C. A. Staal, in het belang van het korps bekend gemaakt, dat deze uitsluitend ver band houdt met het door de burge meester niet aanvaarden van een voorstel tot ontslag van een op proef aangestelde vrouwelijke agent. Genoopt door gezondheids toestand Vfr. J. Algera, minister van ver teer en waterstaat, heeft H.M. ie Koningin verzocht, hem ont slag te willen verlenen uit zijn functie van minister van ver teer en waterstaat. De reden yan deze ontslagaanvrage is, dat de minister meent in ver band met zijn gezondheid niet meer ten volle te kunnen vol doen aan de hoge eisen, die zijn huidige ambt hem stelt. Zilveren munten (245) werden na 1738 verborgen IN DOMBURGSE GROND, ei gendom van de rnstend landbou wer J. Francke, is zaterdagmor gen een aardewerk pot gevon den, waarin 245 zilveren munten zaten uit de zeventiende en acht tiende eeuw. Voor het meren deel ongeveer 225 stuks waren dit Zeeuwse zilveren du katen, die in „haar dagen" 2.60 (52 stuivers) noteerden. Voorts bevatte de pot twintig munten van Engels origine, die de beel tenis van de koning-stadhouder Willem III dragen. In totaal zijn van de Zeeuwse zilveren dukaten, die iets groter zijn dan de hedendaagse rijks daalder, over de gehele wereld slechts 1700 exemplaren be waard gebleven. Een aantal, dat door deze vondst thans boven de 1900 is komen te liggen. De pot werd gevonden in de grond, waarop aan de Schuitvlot- straat een nieuw huis voor de heer Francke zal worden gebouwd. Hierdoor liet de heer Francke een deel van zijn schuur afbreken. Op de plaats, waar tot voor kort de koestal was, waren metselaars za terdagmorgen bezig met graaf werkzaamheden voor 't leggen van de fundering van het nieuwe huis. De schop van de Domburgse met selaar J. Bogerd stuitte hier op de broze pot van geglazuurd aar- Me.vrouw Francke uit Domburg met de bij het ontgraven beschadigde pot met 21(5 zilveren munten, die Izaterdagmorgen in de grond van de heer Francke aan de Schuitvlotstraat werd, gevonden. Foto P.J5.CJ, dewerk, het bovenstuk van de pot werd verbrijzeld en na ruim twee eeuwen rolden de groen aangeslagen dukaten het Dom burgse daglicht tegemoet.»... Het verbergen van het geld is ken nelijk niet overhaast gebeurd: de pot was geplaatst tussen vier oude plavuizen. De ruimte tussen pla vuizen en pot was met zand opge vuld. De dukaten lagen nog net zo, als een onbekende hand ze voor tweehonderd jaar keurig in de pot had gerangschiktDe schuur, die thans gedeeltelijk is afgebro ken, werd in 1936 gebouwd. Het geld werd dus niet op die plaats verborgen om een „rijke zit" te hebben bij het melken Oud huis Waarschijnlijker is dat bewoners van het oude huis, dat hier tot 1936 aan de Schuitvlotstraat heeft gestaan, het geld onder de vloer van de keuken (de „bakkeet") heb ben verborgen. Dit huis is in de tijd, dat de zilverschat tussen de plavuizen werd geplaatst, door ver schillende families bewoond ge weest, zodat men slechts kan gis sen naar het „wie" en het ant woord op de vraag, waarom de eigenaar zijn geheim meenam in zijn graf. De erfgenamen hadden de du katen tussen 1842 en 1849 kun nen inwisselen, maar toen slui merden ze ongetwijfeld reeds lang in Domburgse bodem Zij zouden dan met al die andere provinciale munten zijii omgesmol ten. Nu kon het aantal zilveren Zeeuwse dukaten, dat de dans rond de smeltkroes ontsprong 1700 dus met 225 exemplaren groeien De Zeeuwse zilveren dukaat is gedurende lange tijd in circulatie gebracht, van 1659 tot 1808. Tussen deze jaren zijn ongeveer negentien miljoen Zeeuwse zilveren dukaten geslagen op de Munt in Middel burg. Deze dukaat was dus een „provinciale munt", die eerst In 1847 werd ingetrokken, toen de nieuwe muntwet tot stand kwam. Hoewel ook de andere van de ze- (Zie slot pag. 2 hol. 4) De minister zal niet, zoals in zijn voornemen lag, de eerste officiële K.L.M.-vlucht naar Tokio over de Noordpool meemaken. De heer Algera heeft het ministers ambt bekleed sinds 2 september 1952. Hij is geboren in 1902 en studeerde rechten te Groningen, waarna hij in dienst trad van de provincie Friesland, als ambtenaar ter pro vinciale griffie. In 1935 werd hij voor de anti-revolutionaire partij ge kozen tot lid van de gemeenteraad van Leeuwarden. In deze gemeente is hij ook waarnemend burgemeester geweest. Eveneens was mr. Algera lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. In 1937 deed de huidige minister zijn intrede in de Tweede Kamer. Kamer lid bleef hij tot aan zijn benoeming tot minister van verkeer en water staat. De heer Algera is ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Onder zijn bewind kwam wel als be langrijkste wet de Deltawet tot stand in het begin van dit jaar. Ver der zijn o.a. te noemen de Noodwet Dijkherstel, na de stormramp in 1953, de nieuwe Postwet (1954), de wet P.T.T.-raad, de instelling van een spoorwegongevallenraad en een nieuwe luchtvaartwet. Hij heeft zich beijverd voor de alge mene vrijheid van het dienstenver keer, vrijheid van de vaart' op de Rijn. Als bekroning kwam de af sluiting van het Rijnvaartakkoord in juli 1957, waarbij de vrije vaart in de landen van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal nogmaals extra de nadruk kreeg. Dit akkoord werd opnieuw bekroond door de gunstige afloop der onderhandelin gen met Zwitserland in de loop van de afgelopen week. De minister heeft verder ondermeer het initiatief genomen (1953) voor het vaststellen van de positie van de Duitse en Nederlandse zeehavens. Wat de zeevaart betreft heeft minis ter Algera met zijn ambtgenoten van andere landen stappen onderno men om discriminerende maatrege len in het buitenland tegen te gaan School in Tennessee door explosie verwoest De middelbare school van Clinton (Tennessee) is zondagmorgen vroeg door drie ontploffingen verwoest. De school vormde het toneel van rassen- relletjes in 1956. Niemand bevond zich in de school, toen deze door de explosies werd getroffen. VERWACHT. WISSELVALLIG Aanvankelijk opklaringen, maar te gen de avond van het westen uit mo gelijk enige regen. Matige wind tus sen west en zuidwest. Iets kouder. ZON EN MAAN 7 oktober Zon op 6.49 onder 18.06 Maan op *=^=4 onder 15.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1