Canadees Deslauriers tegen Rus Koeperman PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer SPORT-— MIDDELBURG BEHOUDT TEGEN CORN BOYS FRAAIE POSITIE BOBBY FISCHER, AMERIKAANS KAMPIOEN (15) IN ACTIE f Herinnering aan een kampioenschap 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 Hockeyprogramma Het hockeyprogramma voor aan staande zondag in de promotieklas A (heren) luidt: Tilburg IIGeelzwart zal een gelijk opgaande strijd worden door het veldvoordeel van de thuis club. Push IIForward zal een klei ne zege worden voor de bezoekers. Eindhoven IIZwartwit kan ook al een gelijkspel worden. Middelburg kan door ziekte en blessures niet op volle sterkte naar Oranjczwart, maar moet toch in staat zijn om op de eer ste plaats te blijven. Dames 2e klas A.: HocoTilburg II zal voor de thuisclub zijn; Forward IIWeredi n, kan zeer spannend worden en een gelijkspel ligt het meest voor de hand. Pelikaan is vrij, terwijl de wedstrijd LibertyMiddel burg op verzoek van Liberty is uit gesteld. „Zuid-Nederland": Middelburg II be gint deze competitie met een thuis wedstrijd tegen Push V, direct al één van de sterkere teams. Rapide II ontvangt Breda IV, terwijl in Ber- gm op Zoom, Tempo II en Pelikaan de strijd aanbinden. Middelburg III is vrij. Jeugdcompetitie. De vijf Middelburg se jeugdteams beginnen op 12 okto ber a.s. geheime route ter hand gesteld?" „Eldred natuurlijk!" antwoordde zijn metgezel en nau welijks had hij dat gezegd, of hij uitte een kreet en wees naar de bergen vóór hem. „Vij anden! Drie stuks'! Inderdaad. Vanuit een donkere vallei schoten Hazel-Fabrïeke Zevenbergen Nederlands jeugdteam voor Denemarken. Het Nederlands elftal, samengesteld uit spelers beneden de 23 jaar, dat woensdag 8 oktober te Aarhus tegen een Deense jeugdploeg zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Hoogerman (Ajax); achter: Veldhoen (Feyenoord) en Fransen (GVAV); midden: Brouwer (sc En schede). Schilder (Sparta) en Alt- hoff (Blauw Wit); voor: Den Engel se (ADO), Rutten (MW), Janssen (Stormvogels). Groot (Stormvogels) en Bosselaar (Sparta). Reserves zijn Luyten (NAC) en Coenen (MW). Er zullen nog twee reserves worden aangewezen. ZEEUWS AMATEUR-VOETBAL Zeelandia houdt belofte in Zondag komen alle Zeeuwse tweede klas voetbalclubs weer in het veld en het ziet er wel naar uit, dat Middel burg zijn voortreffelijke positie op de ranglijst zal weten te behouden. Corn Boys is namelijk de tegenstan der voor a.s. zondag en de Zeeuws- Vlamingen lijken ons te zwak voor de Middelburgers. De apdere Zeeuws- Vlaamse tweede-klasser Hulst heeft echter een uitstekende kans om van Internos te winnen, terwijl, de onverwachtse prestatie van Goes tegen Hulst doet vermoeden, dat deze Bevelandse tweede-klasser tegen DESK tenminste tot een puntenver deling komt. Als Terneuzen voldoen de enthousiasme weet op te brengen, kan deze Zeeuws-Vlaamse ploeg van BSC winnen. In de derde klas houdt het spel van de Middelburgse club Zeelandia een belofte in. Daarom zien we de hoofd stedelingen tegen Grënswachters winnen. Ziexikzee moet wil het net zo'n rol van betekenis spelen als vorig jaar gaan winnen van Odio, terwijl we daarentegen vermoeden dat Steenbergen de punten in Sou burg bij RCS weg zal halen. Span nend zal ongetwijfeld het treffen tus sen Axel en RKFC zijn, waarbij het thuisvoordeel de Zeeuwen wellicht de overwinning schenkt. SCHAAKRUBRIEK Voortreffelijke speler In het toernooi te Bad Portoroz, de voorlaatste étappe voor de aanwij zing van de uitdager van de wereld kampioen Botwïnnik, speelde de 15- jarige. Bobby Fischer, kampioen van de Verenigde Staten vóór Reshevsky, voortreffelijk. Hij speelde tegen alle vier de Russische grootmeesters re mise en overwon de 22-jarige Deense grootmeester Larsen. Vanzelfspre kend hapert er nog wel eens wat bij hem, maar zijn stijl is zeer onderne mend en groots. Hieronder volgt de partij, die hij met wit speelde tegen Larsen. I. e4, c5; 2. Pf3, d6; 3. d4, cd4:; 4. Pd4:. Pf6: 5. Pc3, g6; 6. Le3, Lg7; f3 (tot hiertoe is de klassieke opstel ling van de partij gespeeld. De voort zetting die wit kiest is niet onge bruikelijk, maar leidt scherp spel in, omdat beide partijen verschillend rocheren). 7. 0-0; 8. Dd2, Pc6; 9. Lc4 (wit richt deze loper op de zwarte koningsstelling, een nieuw idee). 9. Pd4:; 10. Ld4, Le6 I zwart opponeert de loper; op Le6: krijgt hij voorts een sterk centrum). II. Lb3, Daö; 12. 0-0-0 (wit neemt de handschoen op; op 0-0 zou hij nauwelijks meer voordeel hebben); 12. b5; 13. Kbl (er dreigde b4, Lb3: èn Da2:); 13. b4; 14. Pd5, Ld5:; 15. Ld5, Tac8 (Op Pd5:); 16. Lg7:, Kg7:; 17. ed5: staat wit iets beter met het oog op de pionnen op b4 en e7, die in het eindspel zwak zijn. Zwart deinst dus evenmin te rug); 16. Lb3 (wit besluit deze lo- Eer voor de verdediging van a 2 en 2 en de aanval op f7 te handhaven); 16. Tc7; 17. h4. Db5 (de the ma's zijn duidelijk: aanval langs de h- en de a-lijn); 18. h5, Tfc8; 19. hg6; hg6:; 20. g4, a5; 21. g5, Ph5; (op Pd7, Lg7:, Kg7, Dh2 komt wit het eerst. 21. a4 ging niet, we gens 22. gf6:, ab3:; 23. fg7:, bc2:; 24. Dc2:l en zwart heeft geen tijd de dame te nemen vanwege mat op h8); gh5:; 23. g6!, e5 (op e6 volgt 24! Lg7Kg7:; 25. Df4t en 1 - AP Inntyn ff.lilTl zwart is reddeloos óf langs de g-üjn óf via <16 en e6); 24. gf7:f, Kf8; 25. Le3, d5; 26. ed5: (op Ld5: volgt Tc2:); 26.Tf7:; 27. d6, Tf6; 28. Lg5, Db7 (op Tg6 volgt d7 en d8); 29. Lf6:, Lf6:; 30. d7, Td8; 31. Dd6j en zwart gaf op met het oog op Kg7 32. Tglf enz. De witte loper op b3 heeft de partij vooral beslist. Weer staat Renesse In de vierde klas voor een zware opgave. We Seloven zelfs, dat Rimboe voor de chouwenaren een te zware opga ve betekent. Yerseke echter heeft een redelijke kans om Kaaise Boys zonder punten weg te sturen. Zal Clinge ook dit seizoen in de vierde klas H weer een vooraan staande rol gaan spelen? We vermoe den het toch wel en daarom ver wachten we verlies voor Breskens. Sluiskil en 's Heer Arendskerke ver schillen zo weinig in kracht, dat een gelijk spel een redelijke verwachting is en dat kan ook van LuctorSteen gezegd worden. Lewedorpse Boys ge draagt zich heldhaftig in deze klas en dat zal zondag Ria W noodlottig worden. Oostburg tenslotte zal moé ten capituleren voor Biervliet. Programma EERSTE KLAS C KimbriaMOC '17 (2), Sportclub IreneDe Spechten (1), Alliance Sportclub Emma (1), Hoensbroek Brabantia (1). TWEEDE KLAS B HulstInternos (1), GoesDESK (3), Rood Wit W—TSC (2), BSC— Terneuzen (2), RoosendaalRAC (1), Corn BoysMiddelburg (2). DERDE KLAS D ZeelandiaGrenswachters (1), Odio Zierikzee (2), Axel—RKFC (1), VES '35—Meto (1), RCS—Steenber gen (2). VIERDE KLAS G NSVDe Schutters (2), Halsteren— Noordhoek (1), RenesseRimboe (2), CluzonaNieuw Borgvliet (1), YersekeKaaise Boys (1). VIERDE KLAS H Sluiskil's Heer Arendskerke (3), Lewedorpse BoysRia W (1), Bier vlietOostburg (1), Luctor—Steen (3), BreskensClinge (2). RESERVE le KLAS Middelburg nNOAD Hl (3), Bra bantia II—Zeeland Sport II (1), PSV ID—Willem-n HI (1), Taxan- dria H—Helmondia HI (1), NAC m —BW Hl (1). RESERVE 2e KLAS B Roosendaal nAlliance II (2), Corn Boys IIMiddelburg III (1). 988. Met ontzaglijke snel heid gierde het vliegtuig voort over de golvende bo- menzee en naarmate de tijd verstreek, werd Shor Nun onrustiger. „Kijk nu nog eens goed op die kaart", verzocht hij zijn tweede piloot. „Volgens mij hadden we er allang moe ten zijn!" De ander bepaalde voor de zoveelste maal nauwkeurig hun positie, maar kwam opnieuw tot dezelfde slot som: „We zitten haarfijn op de aangegeven koers en bin nen enkele ogenblikken moeten we M3 bereiken". Shor Nun schudde sombpy het hoofd. „Ik begrijp fer niets van", gromde hij. „Ik heb toch al eens eerder geheime agenten bij M3 afgezet en naar ik mij herinner kenmerkte die plek zich door een drietal grillige rotsformaties". Hij staarde peinzend voor zich uit cn opeens vroeg hij: „Wie heeft jou de kaarten van deze als havikken drie piratenschepen op hen af. „Een hinderlaag!" riep Shor Nun woedend uit. „We zijn erin gevlogen! Dat is Eldreds werk! Die kaarten waren vervalst! Roep onmiddel lijk Baryl op. We moeten vluchten!" WERELDTITEL DAMMEN Penalties-nemeneen kwestie Nederland is het strijdtoneel Zaterdagmiddag a.s. om drie uur be gint in de Pulchri Studio te 's Gra- venhage de match om het wereld kampioenschap dammen tussen de titelhouder Marcel Deslauriers uit Montreal (Canada) en ir. Iser Koe perman uit Kiew (U.S.S.R.), uitda ger, winnaar van de Challenge Mon dial 1958. De burgemeester van Den Haag zal om 5 uur de openingszet van de eerste partij verrichten. Mr. H. A. M. T. Kolfschoten zal op zater dag 1 november wederom aanwezig zijn voor de prijsuitreiking. De laat ste partij zal op die dag te 3 uur worden gespeeld in de z.g. „rolzaal" van het gebouw van de Grafelijke Zalen (Ridderzaal) Binnenhof te 's Gravenhage. Tussen 4 oktober en 1 november zullen de dammers 20 partijen spe len, d.w.z. ruim 1000 zetten in 100 uur van uiterste concentratie. Der tien verschillende gemeenten zullen hun poorten openen om de spelers, officials en journalisten te ontvan gen. Koeperman wordt vergezeld van de in ons land reeds bekende secre taris van de Russische damsectie I. P. Koslov, de speler Kaplan (één van de drie sterke K-spelers in Rusland: (Advertentie) Koeperman, Koganien Kaplan) en de tolk Vislousov. Voorzover ons bekend wordt do Canadees door niemand verge zeld..- Hij brengt alleen de we reldtitel mee,- die niet zonder slag of stoot overigens naar de algemene verwachting naar Kiew zal verhuizen. En eenmaal achter het ijzeren gordijn ver dwenen, zien wij deze titel voor alsnog niet terugkomen. Van 1895 tot 1955 was de titel in westelij ke handen; 34 jaar in Frankrijk (Weiss, Bizot-, Fabre, Raichen- bach en Ghestem) 26 jaar in Ne derland (Hoogland, Springer en P. Roozenborg). Deslauriers ver overde de titel in 1956. Naar het programma vermeldt wordt de 15e partij zaterdagmiddag 25 oktober te 5 uur in Goes ge speeld (hotel „de Korenbeurs"), dank zij de medewerking van de plaatselijke damvereniging, in sa menwerking met de Provinciale Zeeuwse Courant en mede dank zij een subsidie van het gemeentebe stuur. Zelfs ingeval de match op dat moment in feite reeds beslist mocht zijn, blijft deze ontmoeting voor de Zeeuwse damgemeensehap en de Ve le belangstellende niet-dammers een historische gebeurtenis van de eers te orde. Wij zullen daar getuige kunnen zijn van een ontmoeting tussen twéé grootmeesters, die beiden de weste- KOEPERMAN lijkc hegemonie tot nul hebben gere duceerd. Ieder op zijn eigen ka rakteristieke wijze. Deslauriers ziet zeer snel en bijzonder diep en doet iedereen verbluft staan door zijn vlijmscherpe analyses. Hij speelt dikwijls in een zeer hoog tempo, wankelt in zijn partijen meer dan eens langs afgronden, om zich dan plotseling op briljante wijze te her stellen: kortom: een speltype, waar van men soms niets begrijpt en waarop het uiterst moeilijk is „vat" te krijgen. Koeperman daarentegen is goed te volgen. Hij gaat volkomen logisch te werk volgens de geijkte regels van de damtheorie en techniek. Maar zijn spel is veel indringender en daar door gevaarlijker. Wij menen, dat hij in staat is de geringste afwijking van zijn tegenstander af te straffen, temeer waar hij zelf alle speltypen beheerst. Gevoegd hierbij zijn enorm uithoudingsvermogen en zijn veel jongere leeftijd, alsmede de bijzon der intensieve training, welke hij heeft genoten, geven wij Koeperman de beste kansen op de eindoverwin ning. van zenuwen bedwingen... Ongeveer 60.000 Belgen en Nederlanders hebben het bij de jong ste ontmoeting tussen de Rode Duivels en de Nederlandse Leeu wen weer eens gezien: zelfs interland-voetballers hebben Angst- Voor-De-Penalty... Matlionet, die er voor aangewezen was durf de op het beslissende moment (de stand was 22) de strafschop voor de Belgen niet te nemen. Toen kwam stopper Rolland Stor- me naar voren: hij schoot naast... Dit nu is één van de mysterieu ze zaken in de sport. Iedere profvoetballer immers, en ook de amateurs uit de hoogste af delingen, zullen bij hun trai ning bijzonder weinig moeite hebben om een voorwerp op elf meter afstand te raken... Maar in een wedstrijd wordt het in eens allemaal anders: dan staat er tussen de palen een keeper, dan ook worden de pa len, die de twee hoeken begren zen, voorwerpen, die de nemer van de penalty onzeker en ner veus maken. Bij het jongste revanche-toer nooi van de voetbalclub Vlis singen werd dat ook nog eens duidelijk geïllustreerd. Allian ce en Vissingen eindigden toen precies gelijk en strafschoppen moesten de beslissing brengen. De Alliance-speler8 benutten er van de drie., niet één en bij Vlissingen was er slechts één man, die zijn zenuwen de baas Jcon blijven: Jo de Waal, die als laatste penalty-nemer en dus in een psychologisch nog moeilijker ogenblik toch raak schoot. Het is geen toevaldat Jo de Waal ook aanvoerder van Vlissingen is.... Maar ook in het top-voetbal gebeuren znlke dingen. Vorig jaar bijvoorbeeld in de wed strijd Rode SterDynamo, voor de Joegoslavische beker. Twee clubs ongetwijfeld met een wereldberoemde naam en... wereldberoemde voetballers Het was een wedstrijd, die een 11 uitslag opleverde en ook toen moest de beslissing door strafschoppen vallen. Rode Ster begon met de vijf penal ties: linksback Zekovic knalde tegen de kruising van de lat...; dat was het trieste begin. Kos- tic, evenals zijn voorganger Zekovic speler van het natio nale elftal, had wel stalen ze nuwen, schoot niet hard, maar wel zuiver in de hoek. Dat deed ook Stojanavik. Maar toen be gon het weer: Mitic, vele ma len international loeide de bal tegen de paal. En Secularac, die door de verslaggevers de beste man van het veld ge noemd werd schoot recht in de handen van de keeper... Slechts twee van de vijf benut. IJzig-kalm ging Beara- de gro-1 te keeper van Rode Ster en van het Joegoslavische elftal vervolgens in het doel staan. kaleidoscoop Men noemt hem evenals on ze De Munck de Zwarte Panter. En hij deed die bij naam eer aan, want hij stopte het schot van de international Santek. En dat nu bracht de volgende penalty-nemers ken nelijk van streek. Benko schoot de bal tegen de paal. En ook Liposinovik knalde tegen de paal... Toen kwam Matus: hij nam de strafschop perfect, maar Beara dook juist naar de goede hoek en ranselde de bal naast... Rode Ster had geze gevierd! Is het na dit alles nog verwon derlijk, dat er zo bijzonder veel strafschoppen worden ge mistf Een voetballer mag dan technisch en tactisch nog zo geraffineerd zijn, als hij geen stalen zenuwen heeft, is de keeper al voor de helft moreel winnaar. Daarom zijn ijzervre ters als Cor van der Hart, Lentra en in het Zeeuwse voetbal een Jo de Waal, een Piet Weststrate, een Albert Vogel, een Wim Groenewege en een Floor Melse... de beste penalty-nemers. Dat zijn de Nog even een herinnering aan de indrukwekkende pres tatie van de Zeeuwse renners van „Theo Middelkamp". Men weet het', vorige week be haalden deze coureurs voor de tweede maal 't clubkampioen schap van Nederland op de weg. Omstreeks 165 kilometer lang reden zij met een gemid delde snelheid van ruim J/Jf ki lometer per uur. Hier ziet men ze in formatie over het par koers jagen. Voorop gaat Jaap Huissoon, dan volgen Bram van Sluis, Piet Rentmeester, Jaap Bruggenkamp, Piet van Hees en helemaal rechts Jo de Röo, die juist de kop heeft overgegeven aan Huissoon. JO DE WAAL stalen zenuwen voetballers, die volstrekt zeker weten, dat iedere keeper bij een penalty ver in het nadeel is Moet Bella Vista terugkeren? De verpletterende nederlagen die Bella Vista tijdens zijn Europese tournee heeft gele den Blauw Wit versloeg de Brazilianen met 60 en New castle klopte Bella Vista woensdag met maar liefst 121 zijn ook in Brazilië niet onopgemerkt gebleven. De nationale sportraad, het hoogste orgaan in de Brazili aanse sport, zou de leiders van het team bevolen hebben met de ploeg naar Rio de Janeiro terug te keren. De nederlagen zouden geen reclame zijn na de prestatie van het nationale Braziliaanse team tijdens de wereldkampioenschappen. De officials ontkennen echter een dergelijke opdracht te heb ben ontvangen, de ploeg zou dan ook nog een viertal wed strijden spelen voordat de reis naar Zuid-Amerika wordt on dernomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6