PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERRASSEND PLAN VOOR ALGERIJE Beroep op rebellen om strijd te staken Peking bekritiseert houding van Nederland Mossel visserij op de Waddenzee stelt dit jaar wat teleur BILT Premier De Gaulle in Constantine: REACTIE VAN SOEBANDRIO OP VERKLARING VAN DR. DREES verwacht:. 201e jaargang - no. 234 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p, advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2;. Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. PREMIER DE GAULLE heeft te Constantine in Algerije een vijfjaren plan bekendgemaakt. In deze vijf jaar zal tenminste een tiende deel van het aantal jonge mensen dat in het Franse moederland bij de staat, de ma- gistratunr, het leger, het onderwijs te werk wordt gesteld, word(«n gevormd door Arabieren, Kabylen en Mozabieten en dit zonder rekening te houden met het toegenomen aantal Algerij nen, dat in Algerije in overheidsdienst werkt. De lonen en salarissen in Algerije zullen worden opgetrokken tot een niveau, dat vergelijkbaar is met dat in het moederland. In vijf jaar zal de eerste fase van de ontwikkeling op land bouw- en industrieel gebied in Algerije voltooid zijn. Deze eerste fase zo vervolgde De Gaulle omvat ook de aankomst en verdeling van Algerijnse olie en benzine, de vestiging in Algerije van metaal- en chemische fabrieken, de bouw van huizen voor een miljoen mensen, de hiermee verband houdende ontwikkeling van de gezondheidsdienst, de aanleg van havens en wegen en tenslotte het verstrekken van geregeld werk aan 400.000 nieuwe arbeiders. Het onderwijs zal worden uitgebreid tot twee derde van. de Algerijnse jeugd en in de drie daarop volgende jaren tot alle kinderen in Algerije, aldus De Gaulle. Er zal 250.000 hectare land onder de Mohammedaanse boeren worden verdeeld. Voorts zullen er binnen twee maanden verkiezingen in Alge rije worden gehouden. Tenminste twee derde van de afgevaar digden van dit land zal uit Algerijnen moeten bestaan. meen goed ontvangen. Zij*n plan voor integratie van Algerije vond men praktisch en concreet, terwijl het toch tegelijkertijd de deur open laat voor een toekomstige, speciale politieke status voor Algerije. De Gaulle heeft ook duidelijk ge maakt dat de band, die door het Franse leger tussen Algerije en Frankrijk is gelegd, tenminste de komende vijf jaar gehandhaafd zal blijven, zo zei men. De generaal deed een beroep op de Algerijnse opstandelingen om „deze ongerijmde strijd te staken". De gevangenisdeuren zullen open gaan en wij zullen zien, dat dit land groot genoeg is voor iedereen", al dus de Franse premier. Zich richtend tot de landen, die de Algerijnse opstandelingen steunen, verklaardè De Gaulle: „Kunt U hiér bereiken wat Frankrijk wel kan doen? Neen. Laat het daarom aan. Frankrijk over". Omtrent de politieke status van Al gerije verklaarde De Gaulle het nut teloos te achten reeds tevoren te gaan aangeven, wat bij de uitwer king der opgestelde plannen zou wor den verwezenlijkt. Hij zei, dat de toekomst van Algerije op een dubbele basis zou worden ge bouwd, namelijk de eigen Algerijnse staatkundige persoonlijkheid en de lotsverbondenheid met het eigenlijke Frankrijk. Sommige Europeanen in Constantine zouden enigszins teleurgesteld zijn door de inhoud van De Gaulle's rede. Reacties In doorgaans welingelichte krin gen verklaarde men echter dat net grootste deel van de Europea nen in Algerije vertrouwen heeft in De Gaulle's bekwaamheid om het Algerijnse vraagstuk tot op lossing te brengen. Men wees er in dit verband op dat de extremisten de minderheid vor men van de Europese bevolking. Wat van belan gis, zo zei men, is dat de Mohammedanen, het grootste deel van belang is, zo zei men, is dat de ter De Gaulle staan. In Parijs is de rede over het alge- |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIII!IIII|IJIIIIIIIII!I!IIII!I||IIIHI H Rock 'n Roller" Elvis PresleyM die in het Amerikaanse leger H zijn dienstplicht vervult, is H met het troepenschip .General Randall" in Bremershaven s aangekomen. TA H Foto links: Elvis verlaat het m schip. pp Foto rechts: een enthousiaste schare doet Elvis uitgeleide, als de militaire trein zich in be- f§ weging zet. H Elvis Presley zal een jaar in Friedberg (Hessen) dienen. Uit De Gaulle's weergave van zijn vijfjaren plan voor de industriële ontwikkeling van Algerije, blijkt dui delijk, dat hij zijn politiek met be trekking1 tot Algerije slechts op lan ge termijn te verwezenlijken denkt. De teneur van zijn rede scheen Franse waarnemers in Parijs de mo gelijkheid van onderhandeling met de leiders der verzetsstrijders eens en voorgoed uit te fluiten. Tweede uitkering van melkprijsgarantie. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten aan melkveehouders een tweede be taling op de melkprijsgarantie 1957- 1958 uit te keren ten bedrage van vier cent per kilogram melk over de in de periode van 22 juni tot en met 13 september 1958 geleverde hoeveel heid melk. Het produktschap voor zuivel zal de tweede uitbetaling zo regelen, dat de zuivelfabrieken omstreeks half okto ber over de géiden van de uitkering ter doorbetaling aan de veehouders kunnen beschikken. Reddingboot sloeg om: acht mensen verdronken. Een poging van de Franse dr. Bom bard, om met enige metgezellen in een bootje over een zandbank bij Lorient te varen, heeft vrijdagaan acht ménsen het leven gekost. De experimentele boot waarmee Bombard met zes man zijn proef nam, strandde vrijdagochtend bijna gelijktijdig met de reddingboot, die hem met zeven man aan boord bege leidde, op de zandbank. Toen beide scheepjes omsloegen, kon den Bombard en vier anderen zich zwemmend redden." Zij zijn door een hefschroefvliegtuig uit zee opgepikt. Bombard verwierf in 1952 grote be kendheid toen hij alleen in een rub berbootje de Atlantische Oceaan overstak. Volgens de Israëlische politie zijn er valse Israëlische bankbiljetten van tien pond in West-Europa in omloop- De bankbiljetten zouden in Egypte gedrukt. zUfi'. De "regering van IsS-aëi ne'lt over deze aangelegenheid contact opgenomen met interpol. „VAN GEEN BETEKENIS VOOR NEDERLAND" „Indonesië kan beter N.-Guinea verdedigen". De Indonesische, minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft gezegd, dat Indonesië beter in staat is, westelijk Nieuw-Guinea te verdedigen dan Nederland, vooral wanneer Indonesië gereed zal zijn met de opbouw van zijn strijdkrach ten. Soebandrio ^ei dit in een commen taar op de verklaringen van dr. Drees in de Tweede Kamer, waarbij de Nederlandse minister-president had gewezen op het strategisch-mi- litair belang van westelijk Nieuw- Guinea, met name voor de niet- communistische westelijke mogend heden. „West-Irian, samen met geheel In donesië, heeft inderdaad een zeer be langrijke strategische positie", aldus minister Soebandrio. „Maar West- Irian heeft geen strategische bete kenis juist voor Nederland, omdat Nederland niet in staat is gebleken, dit gebied te verdedigen, zoals tij dens de laatste oorlog wel is geble ken. Volgens mijn mening is het voor Nederland al een zware last, zijn aandeel te leveren in de verdedi ging van West-Europa. Wat West- Irian betreft, tot de verdediging van dit gebied is Indonesië beter in staat, vooral nadat het zijn militaire kracht zal hebben vergroot. In economisch opzicht legt West- Irian op Nederland jaarlijks een last van enige tientallen miljoenen gul dens", aldus Soebandrio, die verder zeide, gezien vorengaande feiten, to geloven, dat Nederland westelijk Nieuw-Guinea wenst te gebruiken om van Indonesië concessies te ver krijgen In economisch opzicht. Het is voor de Nederlanders te betreuren, aldus Soebandrio, dat zij hiermede overmatige winst willen behalen, waardoor weste lijk Nieuw-Guinea een wapen is, dat werkt als een boomerang te gen henzelf. Protest kon niet worden aanvaard Communistisch China heeft bij Ne derland geprotesteerd tegen zijn houding" tegenover de toestand in het Verre Oosten, aldus is vrijdag in gezaghebbende kringen van de Verenigde Naties te New York ver nomen. De autoriteiten te Peking hebben, zo werd gezegd, twee dagen geleden te genover de Nederlandse zaakgelas tigde mondeling duidelijk gemaakt, dat zij met name bezwaar hadden te gen de steun van de Nederlandse V. N.-delegatie voor de maatregel om de communisten buiten de V.N. te houden en de zetel van China bezet te laten houden door de nationalis ten. Zij hadden verder bezwaar tegen verklaringen die minister Luns in New York heeft afgelegd. De minister heeft 17 september bij zijn aankomst te New York een aan tal vragen over de crisis in het Ver re Oosten beantwoord en later in een persgesprek in zijn hotel commen taar geleverd. Minister Luns is vrijdag na zijn be sprekingen in Washington te New- York teruggekeerd. De volgende week gaat hij naar Willemstad om daar te spreken met Nederlandse di plomatieke vertegenwoordigers if Latijns-Amerika. Naar wij vernemen Is in Den Haag uit Peking nog .geen bericht over het protest bij de Nederland se zaakgelastigde ontvangen. De zaakgelastigde van de Chinese volksrepubliek heeft donderdag op het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag geprotesteerd tegen uitlatingen van minister Luns, zonder overigens de betrok ken uitlatingen nader te kunnen substantiëren. Dit protest kon der halve niet worden aanvaard. Driejarig jongetje door auto overreden. In de eerste Nieuwsteeg te Delft is het 3-jarig zoontje Jacobus van de familie van Boekei onder een bestel auto, bestuurd door S. uit Delft, te rechtgekomen en gedood. Het jongetje was met zijn moeder bij zijn grootmoeder op visite. Het was de straat opgelopen, net toen S. met zijn auto naderde. DE VRAAG OVERTREFT DE AANVOER Betere resultaten in de Zeeuwse wateren. De zee is wispelturig! De vis sers weten dat maar al te goed; ook nu zijn de Zeeuwse mossel kwekers en -handelaren het daarover roerend met elkaar eens, nu de mossel„oogst" op de percelen in de Waddenzee kwalitatief en kwantitatief te genvalt. Al is dan de aanvoer van verse mosselen tot nu toe niet bepaald slecht geweest, toch is het zo, dat de normale vTaag het aanbod belangrijk overtreft. De handelaren moe ten op het ogenblik genoegen nemen met slechts een bepaald percentage van de aanvoer, ge baseerd op hun aankopen in voorgaande jaren. En dat bete kent dos dat men in vrijwel alle gevallen minder krijgt dan gevraagd wordt. Het mosselseizoen is dit jaar weer op 7 april begonnen, zo rond de tijd, dat in België de voorjaarskermissen gaan draaien. De vraag naar mosse len stijgt dan met de dag, want on ze zuiderburen willen bij alle ker- misleut niet alleen een „goede pint vatten", maar ook een portie verse Zeeuwse mosselen smullen! Daar naast zijn ook de Fransen weer niet achtergebleven. Praktisch alle verse mosselen gaan over de grens; voor de helft naar Frankrijk en voor de andere helft naar België. De Ne derlandse markt betrekt, zoals be kend, slechts een klein percentage verse mosselen. Al worden dan nu de handelaren beperkt in hun leveringen, daar uit mag ook weer niet geconclu deerd worden, dat de Zeeuwse mosselcultuur er thans slecht voor staat. Dagelijks voeren circa twintig zwaar beladen vracht auto's hun smakelijke lading over de grens. „Tot nu toe hebben we vrijwel geheel aan de vraag kun nen beantwoorden, maar voor de komende weken ziet het er min der gunstig uit", vertelde ons een handelaar in Yerseke. T egenvaller Want het zit niet zo goed op de Wad denzee. Terwijl op dit ogenblik de aanvoeren een stijgende lijn zouden moeten vertonen of minstens op het zelfde niveau moesten blijven, wordt er juist steeds minder gevist. Daar komt nog bij, dat de kwaliteit van de mosselen minder is dan vorig jaar. Het visgewicht bedraagt gemid deld 18%, wat niet meer dan middel matig is. De oorzaak van deze tegen vallers moet worden gezocht in het feit, dat het mosselzaad zich niet op de lege banken heeft vastgezet, maar op de consumptiemosselpercelen. Overigens blijft men in mosselkrin gen over het algemeen van mening, dat de Waddenzee mindere kwaliteit mosselen zal blijven leveren dan de Zeeuwse wateren vóór 1953. In dit verband is het goed nieuws, dat op tal van plaatsen in de Zeeuw se wateren de mosselen thans uitste kend gedijen. Voorlopig echter zal de handel zijn klanten niet meer het volle pond kunnen geven, omdat dit jaar zeer waarschijnlijk niet meer dan 450.000 tonnen mosselen be schikbaar zullen zijn, tegen ruim 100.000 tonnen meer in het seizoen 1957-1958. Aanvulling met de klei nere C-mossel, die normaal niet in de handel komt, kan het totale kwan tum nog op een redelijk niveau brengen. In totaal waren tot en met vorige week zaterdag reeds 211.000 tonnen mosselen aangevoerd. KORTE PREDIKATIE WAT ZIJT GIJ VOOR EEN MENS f „Daniël nu had in zijn bovenver trek open vensters aan de kant van Jeruzalem". Dan. 6:11 m. Daniël, de joodse balling, heeft in het vreemde land enorm veel bereikt. Hij is, onder Darius, zowat onderkoning geworden. Maar Daniël heeft, on danks deze gewéldige voorspoed, Je ruzalem niet vergeten, dat teil zeg gen: hij heeft zijn God niet t crge- ten. Drie maal daags bidt Daniël voor zijn open vensters tot God. Die open vensters, die openslaande ra men, zijn typerend voor deze man. Lezer (es), wat zijt gij voor een mens? Wat is typerend voor U? Er zijn een heleboel typen van mén sen. Er zijn mannen met een kan toor of een boerderij, met een voet bal of hengelstok. Er zijn vrouwen met een stofzuiger of bonbonschaal Er zijn meisjes met een jongen en jongens met een meisje liefst elke week een ander En deze dingen typeren zulk een mens. Maar als zulke dingen een mens typeren, is het niet goed. Dan mogen we betwijfelen, of zulk een mens wél in de juiste verhouding tot God staat. Wil het goed zijn met een mens, dan moet typerend voor hem zijn, dat hij een vertrék heeft met open vensters en dat hij daarvoor biddend knielt. Misschien moet U zeggen: die open vensters, dat contact en die gemeen schap met God, ontbreken bij mij. Zou het dan niet verstandig zijn, als gij vandaag nog aan de verbouwing van uw levenshuis begint? Gij kunt dit doen zonder vergunning en zon der in conflict te komen met de be stedingsbeperking! De kans is zo groot, dat, wie het knielen in het vertrek met de open vensters kwijt is, ook z'n God, zin Heiland, Jezus Christus, kwijt is. Schatrijk de mens bij wie de open vensters naar Boven niet ontbreken! Muur slrudtarm de mens, die mis schien alles heeft, wat z'n hart be geert, maar die de open vensters naar Boven mist! Als het contact met God in uw leven ontbreekt, dan zijt gij niet te benijden. Wat er dan ook typerend voor U mo ge zijn! Uw glimmende auto, uw ef ficiënte kantoor, uw bontmantel, uw postzegelverzameling of uw tuin. het is waardeloos, zolang niet het voor naamste kenmerk van uw levenshuis is, dat er open vensters war boven zijn. God geve, dat in uio leven de open vensters naar Boven nooit ontbre ken! Wilhelminapolder Ph. Cornelder ZUIDELIJKE WIND. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Tijdelijk veel bewolking met hier en daar wat regen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 5 oktober Zon op 6.46 onder 18.10 Maan op 22.52 onder 13.49 6 oktober Zon op 6.48 onder 18.08 Maan op 23.54 onder 14.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1