Drie mensen gedood bij relletjes tegen nieuwe regering in Beiroet Twee meningen over het vraagstuk der geboortebeperking KLAHHBORV DUITSER LICHT EXPORTEURS VOOR TWEE MILJOEN OP Vand aag. ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HET LEGER OPENDE HET VUUR Verkeer werd stilgelegd door brandende autobanden op de weg Het schijnt dat de dagen van. de opstand teruggekeerd zijn in Libanon. Het leger opende te Beiroet donderdagavond en vrijdag het war op me nigten, die demonstreerden tegen de nieuwe regering van Karami. Min stens drie burgers moeten daarbij zijn omgekomen en minstens twaalf gewond geraakt. De eerste botsing had donderdag avond plaats. Ongeveer duizend per sonen begaven zich onder leiding van christelijke falangisten op weg naar het ministerie van defensie om te protesteren tegen de weigering van Karami volgelingen van oud-president Sjamoen in zijn kabinet op te ne men. Nadat zij bij herhaling bevelen van het leger om de demonstratie te sta- Crediteuren houden twee dochtertjes als pand vast. Vijf slimme zakenlieden op het Kanaal-eilandje Alderney, hebben donderdag laten weten, dat zij twee meisjes van 12 en 14 jaar bij zich zullen houden, totdat de moeder haar schulden zal hebben betaald. De Engelse pers bericht, dat de meisjes Barbara, 12 jaar oud en Oriana, 14 jaar oud de „gas ten" zullen zijn van de crediteu ren, totdat de markiezin Diana Isobel de Visdeloar-Giumbeay aan haar verplichtingen zal hebben voldaan. Oriana en Barbara, kinderen van de markiezin uit een vroeger hu welijk. werden aan de zorgen van de eigenaar van een milfcbar op het eiland, Bill Homer, overgela ten. Homer, zelf een van de vijf boze zakenlieden van Alderney, heeft verklaard: „De andere crediteu ren staan achter mij. Wij weten, dat de enige hoop om betaald te worden, is, de kinderen vast te houden. De meisjes vinden het hier fijn. Wij beschouwen ze bij na als onze eigen kinderen en wij houden veel van hen. Zij worden niet tegen hun vil vastgehouden, maar wij hebben de ouders in Londen laten weten, dat de meis jes hier zullen blijven, totdat de schulden zullen zijn afgelost." Tarieven Dordtse veren worden verhoogd. Het: exploitatietekort van het ge meentelijk veerbedrijf van Dordrecht stijgt met het jaar en daarom heb ben B. en W. van Dordrecht de ge meenteraad voorgesteld hen te mach tigen om de Provinciale Staten van Zuid-Holland te verzoeken met in gang van 1 januari 1959 de tarieven van het Zwijndrechtse, het Papen- drechtse en het Wieldrechtse veer te herzien. Ook de tarieven van het veer aan de Kop van 't Land zullen, in overleg met Provinciale Staten van Noord- Brabant, opnieuw moeten worden vastgesteld. Hot college heeft een ontwerp gemaakt, dat voorziet in een toeneming der inkomsten met 150.000 hetgeen neerkomt op een verhoging met 17%- Het door de ge meente te lijden tekort bedraagt dan nog 75.000. hetgeen aanvaardbaar wordt geacht. Men wil het personenvervoer buiten beschouwing laten, maar dat van personen met rijwiel en bromfiets en het motorrijtuigenverkeer zwaarder belasten. Dc nieuwe tarieven lopen voor auto's van 0,70 tot 4. #Ongeveer 3G.000 leerkrachten zijn in West-Pakistan voor onbepaalde tijd in staking gegaan, omdat hun eis de scholen onder provinciale autoriteiten te stellen, niet is ingewilligd. De onderwijsinrich tingen vallen thans onder de plaatse lijke autoriteiten. De staking treft 4000 scholen en 200.000 leerlingen. ONKRUID. Toen de Engelse fa brieksdirecteur Eric Neate, die ge noeg had van ambtenaarlijke- bedil zucht, zon op een „practical joke", schoot hem de onkruidtentoonstelling te binnen die enkele weken geleden in een Engelse stad georganiseerd was omdat de regen geen bloemen had overgelaten voor de jaarlijkse „flower show". Dus schreef hij het provinciale be stuur van Hampshire een brief waar in hij toestemming vroeg om het ter rein rond zijn fabriek te beplanten met Crataegus oxyacantha. calyste- gia sepiium, taraxacum officinale, urtica dioica, ligustrum vulgare en rumex obtusifolius. Het provinciale bestuur legde de brief aan zijn commissie voor stedebouw- kunde en openbare werken voor. De heren gaven vlot hun fiat. Drie maanden later heeft Neate ze netjes gevraagd eens te komen kijken naar zijn fabriekstuin. Die staat nu vol onkruid brand netels, en andere onaangename plan ten in grote verscheidenheid. Want Neate kan het niet helpen dat de deskundigen him Latijn niet beheer sen... Het mooiste is dat Neate nu naar het ministerie van volkshuisvesting zal moeten schrijven om zijn tuin te mo gen veranderen. De eenmaal genomen beslissing kan, naar de plantenken- ners van het provinciaal bestuur lie ten weten, niet worden veranderd... ken in de wind hadden geslagen, openden de soldaten het vuur en doodden, naar verluidt, drie mensen en verwonden vijf. Vrijdag kwamen de demonstranten terug, nu 4000 man sterk. Het grootste deel van de demonstran ten was afkomstig uit de Islamitisch- Armeense voorstad Dora. Voorafge gaan door met stokken zwaaiende vrouwen brachten zij brandend mate riaal naar de noordelijke toegangs weg van Beiroet om op deze wijze het verkeer stil te leggen. De omge ving werd verduisterd door de bran dende autobanden, veykeerspalen en takken. Anderen brachten, gewapend met stokken, rijzwepen en stenen de auto's tot staan die door het vuur heen wilden rijden. Onder hen bevon den zich veel gillende vrouwen. Het leger probeerde de doorgang vrij te maken door de demonstranten te ug te dringen naar de trottoirs. De- Melkfabriek verplicht aan slijter te leveren. De president vau de rechtbank in Den Haag, jlir. mr. G. Wïtsen Elias, heeft gisteren in zijn uitspraak in een kort geding de Haagse melkfa briek N.V. Van Grieken gelast op de gebruikelijke wijze melk te leve ren aan de slijter B. G. Suyker te Vlaardingen. Deze slijter, die niet heeft willen meedoen aan de sane ring in Vlaardingen, had de fabriek in kort geding gedagvaard, omdat de fabriek op aandrang van de overige slijters in Vlaardingen met ingang van maandag hem geen melk meer leverde. De slijters hadden gedreigd de melk van een ander te betrekken als zij bleef leveren aan de heer Suyker, die als enige nog in hoge flats de melk aan de deur leverde. De president overwoog in zijn vonnis dat artikel 2 van de zuivelvero'rde- ning 1956 bepaalt dat melkfabrieken verplicht zijn al hun slijters op de gebruikelijke wijze melk te leveren. Volgens deze verordening kan alleen de voorzitter van het produktschap voor zuivel ontheffing verlenen. De melkfabriek zal op straffe van een dwangsom van 100 per dag het vonnis moeten nakomen. De pre sident bepaalde dat het vonnis bij voorraad uitvoerbaar is. ze vochten eerst terug maar raakten in paniek, toen de soldaten begonnen te schieten. Van, de zeven personen die nu gewond raakten, verkeert een in levensgevaar. Hgt verschil met de opstand van deze zomer is, dat het toen neu trale leger nu vastberaden aan de zijde van de regering staat. De regering heeft drie legerofficieren benoemd aan 't hoofd van de gen darmerie, de gemeente- en de, vei ligheidspolitie, ten einde het werk van deze drie diensten te coördi neren met het optreden van het leger dat in de eerste plaats ver antwoordelijk is voor het handha ven van orde en rust. De weigering van Karami om vol gelingen van Sjamoen in zijn rege ring op te nemen heeft behalve tot ongeregeldheden ook reeds geleid tot een effectieve algemene staking. Buryéiheester jhr. mr. F. H. van Kinschot reikte gistermorgen inde Waag te Leiden der traditie getrouw, aan de burgers loittebrood en ha ring" uit. GROTE ZWENDEL IN EIERHANDEL Met geld naar het buitenland gevlucht. (Van een correspondent) De 40-jarige Duitse zakenman R. K. uit Düsseldorf is waarschijnlijk met een belangrijk kapitaal naar het bui tenland uitgeweken nadat hij eerst een zevental Nederlandse eierexpor- teurs voor bedragen van tussen de tien- en tachtigduizend gulden heeft benadeeld, tot een totaal van twee miljoen. De man wordt ervan ver dacht op grootscheepse wijze een se rie oplichtingen te hebben gepleegd waarvan behalve de Nederlandse eierexporteurs ook een aantal Duitse banken en bedrijven de dupe zijn ge worden. K. had in de Nederlandse eierexport- wereld een gevestigde reputatie en zette op de eiercentra. in ons land grote bedragen om. Zo kwary het dat de achterstand, die hij in de laatste maanden had met zijn betalingen, niet veel argwaan wekte. Hij heeft hierdoor, naar men aan neemt. zijn oplichterijen van te vo ren nauwkeurig kunnen beramen en tevens kans gezien met een belang rijk kapitaal naar het buitenland uit te wijken. Zijn faillissement was reeds aange vraagd en uitgesproken. K. dreef zijn zaken hoofdzakelijk op papier. Zijn omzetten beliepen in Ne derland per week enkele miljoenen stuks eieren, die met betrekkelijk kleine winsten van de hand gingen, maar waarbij grote bedragen waren gemoeid. Naar in Barneveldse krin gen bekend is, zijn het voornamelijk Nederlandse eierexporteurs in het noorden en zuiden van het land, die de dupe zijn van de Duitser. Vooral ook in Achterhoekse eierkringen heeft K. met zijn praktijken ver scheidene bedrijven in grote finan ciële moeilijkheden gebracht. Behalve in ons land heeft K. ook een aantal Duitse banken en bedrijven benadeeld. De Duitse politie heeft een beroep op Interpol gedaan. Burgemeester zoekt nieuwe mogelijkheden voor zijn dorp. Een Nederlandse burgemeester brengt een bezoek aan de paddstoel- kwekerijen in Engeland, om te on derzoeken of er voor zijn dorp brood in paddestoelen zit. Burgemeester J. J. van der Riet leg de uit dat de lawine van Russisch vlas op de wereldmarkt de economie ondermijnd heeft van zijn dorp Standdaardbuïten (ten noorden van Roosendaal), dat generaties lang vlas als voornaamste bestaansmid del had. Van der Riet hoopt dat zijn dorp kan overschakelen van vlas op padde stoelen. #De minister voor ontwikkeling van de Indische staat Orisa heeft meegedeeld, dat vorig jaar in het district Kalahandi 700 mensen door tijgers zijn gedood. Van Tl november 1958tot en met 16 januari 1959 zullen op alle post kantoren in Nederland de. kinderze gels 1958 verkrijgbaar zijn. De uit gifte geschiedt in de waarden: -f- h cent, 6 -|- J/ cent, 8 1/ cent, 12 -f- 9 cent en 30 9 cent. De ontwer pen zijn van de hand van de kunste naar Lou Strik en geven diverse kin derspelen weer. De voorstellingen zijn in wit uitgespaard in een effen fond. De zegels worden uitgevoerd in één kleur offset. De kleuren zijn als volgt: cent, blauw; 6 -f- Jt cent, karmijn; 8 -f 4 centgroen; 12 9 cent, oranje-rood; 30 -f 9 cent, grijs-blauw. Record aantal verpleegden uit „Batelaar" ontsnapt. (Van een correspondent) Op de reclasseringsgemeenschap „Groot Batelaar" te Lunteren is deze week een nieuw record gevestigd. Van de 25 a 30 ter beschikking ge stelden, die hier zijn ondergebracht waren in het begin van de week 7 voortvluchtig. Hiervan zijn er in middels twee weer opgepikt, maar de overige vijf waren spoorloos. Van één van deze vijf voortvluchti- gen is inmiddels bekend geworden dat hij bij een garagehouder in Rens- woude een auto heeft gehuurd waar mee hij verscheidene honderden ki lometers heeft rondgereden. De" auto heeft hij daarna, uiteraard zonder betaling, ergens achtergelaten. Een andere vluchteling, die later in Utrecht kon worden achterhaald, ontsnapte op het moment waarop een aantal politiemannen verscheen om hem naar het huis van bewaring te Arnhem over brengen. De gezoch te nam daarop onmiddellijk de benen en hield zich geruime tijd op het dak van „Groot Batelaar" verborgen. Toen het donker werd slaagde hij er in te ontsnappen. „Groot Batelaar" is een zogenaamde „open inrichting", waarin de ter be schikking gestelden een grote mate van vrijheid genieten. Zij hebben ver scheidene avonden vrij of mogen vaak de weekends zonder bewaking in de familiekring doorbrengen. Van deze vrijheid wordt, naar uit het bo venstaande blijkt, herhaaldelijk mis bruik gemaakt. ...is het werelddierendag. m ...is het 50 jaar geleden, dat Bosnië en Horzegowina door Oostenrijk-Hongarije werden If H geannexeerd, waartegen zich allengs een verzet ontwikkelde, dat tenslotte leidde tot de Eer- H ste Wereldoorlog. EN MORGEN 1 M ...is het 50 jaar geleden, dat §j prins Ferdinand van Saksen- Coburg naar aanleiding van de M jong-Turkse revolutie Bulga- =j rije onafhankelijk verklaarde van Turkije en formeel Oost- Roemelië annexeerde, terwijl §1 hij zelf de titel van czaar aan- nam. H ..^herdenkt Portugal de uitroe- H ping van de republiek in 1910. 1 ...is het 150 jaar geleden, dat H te Lochem de Nederlandse geo- H loog en landbouwkundige dr. s W. C. H. Staring werd gebo- vf if ren, die de grondlegger van de Nederlandse geologie en ook wel de „vader van de Neder- If landse boeren" wordt genoemd. InnRiiiiinnnipiiiiiinnnmimfiiiïTniiraiiniilinirniiiTnniiiiinnirmTT. Schilderij uit klooster van Brugge terecht. Een kostbaar schilderij, dat zaterdag uit een klooster te Brugge gestolen was, is door de politie in ontvangst genomen, nadat zij een anonieme brief van de in Engeland vertoeven de dief had ontvangen, waarin ver teld werd waar het schilderij te vin den was. In deze, in het Nederlands geschre ven brief, werd verteld dat het schil derij in het'bagage-depot van het station te Ostende was. De dief sloot het regu in. De politie ging naar het station en vond daar het in bruin papier gewikkelde schilderij. Het schilderij, de synagoge genaamd, is een paneel uit een altaarstuk van de „legende van Ursula", door een onbekende meester aan het eind van de 15de eeuw geschilderd. De politie zegt dat de Nederlandse brief een aanwijzing is dat de dief een Vlaming of een Nederlander is die in Engeland woont. Waarschijn lijk liet hij het schilderij op het sta tion in Ostende achter omdat de diefstal onmiddellijk ontdekt was eri de douane gewaarschuwd was scherp op te letten. STEMMEN UIT DE KERKEN Het Wereldgebeuren Paus leverde indirect kritiek op Anglicaanse bisschoppen Het is bijua drie maanden geleden dat we in deze reeks artikelen iets hebben verteld van de zogenaamde Lambeth-conferentie in Londen, waar een 350 bisschoppen van de Anglikaanse kerken bijeen waren. Die confe rentie was toen juist begonnen. Nadien zijn er zo nu en dan berichten in de pers verschenen van hetgeen op die conferentie besproken en besloten is. Het waren meestal maar korte berichten, die niet veel meer dan een bepaalde conclusie aangaven. Het ïs de gewoonte dat na zulk een samen komst van Anglikaanse bisschoppen de volledige rapporten en een deel van de besprekingen worden gepubliceerd. Dat zijn hele boekwerken. We zullen nog wel even moeten wachten eer het boek over de Lambeth-con ferentie van dit jaar te verkrijgen is en zo lang zullen we 't moeten doen met de korte berichten en de artikelen die verschijnen in de officiële or ganen van de Anglikaanse kerken. We hebben drie maanden geleden o.a. ook verteld dat er op het programma stond als een van de belangrijke on derwerpen: Het gezin in de moderne samenleving. Hierbij zouden ter sprake komen, naar de gepubliceerde agenda, de uitbreiding van de ste den, de steeds verder gaande industrialisatie, de opkomst <ran de zoge naamde jonge volken, de geboorteregeling en nog zoveel dingen meer, die onder dit onderwerp vallen. Het is 'n heel complex van vragen rondom het gezin, waarmee wij ook in ons land het een en ander te maken hebben en waarmee men ook bij ons in kerkelijke en synodale kringen bezig is. Nu is er eind augustus een bericht in de pers verschenen dat de conferentie van de Anglikaanse bisschoppen „een positieve houding ten opzichte van ge boortebeperking" heeft uitgesproken. Nadien, midden spetember, werd er te Rome een verklaring van de paus uit gegeven over vragen van huwelijk en geboorteregeling, waarin het ging over de leerstellingen van de Rooms Katholieke Kerk „ten aanzien van huwelijk, geboorte, het voorkomen van zwangerschap, kunstmatige in seminatie en erfelijke bloedziekten". Over het punt dat ons vandaag in- terresseert stond in het bericht dat we lazen: „De paus handhaafde het kerkelijk verbod op het regelen van de geboorte op een andere wijze dan door de methode van periodieke ont houding; de laatste methode mag echter alleen worden toegepast als hiervoor ernstige redenen bestaan". Aan het bericht dat we onder ogen kregen werd nog toegevoegd dat de toespraak van paus Pius XII alge meen werd beschouwd als een reactie van de Rooms Katholieke Kerk op de resultaten van de Lambeth-conferen tie. De Anglikaanse bisschoppen heb ben op het punt van de geboortere geling dus een positieve houding aan genomen, terwijl de paus volhardt in een negatieve houding, omdat hij een positieve houding in strijd acht met de natuurwet en de katholieke mo raal. Daar, waar de Engelse bis schoppen, ja, zeggen, blijft de paus, nee, zeggen. Nu is het niet zo, dat de Angli kaanse bisschoppen een kruis tocht voor geboortebeperking gaan houden omdat er anders te veel mensen op deze aarde zullen komen Zulke gedachten liggen meer in de lijn van de Engelse econoom Maltus, die leerde dat de armoede voortkwam uit een te grote voortplanting van het men selijk geslacht. De vermeerdering van levensmiddelen zou daarmee geen gelijke tred houden. Naar aanleiding van het bericht over de Lambeth-conferentie, eind augustus, hoorde ik iemand wiens gedachten blijkbaar toch in deze (Zie slot pag. 4 kol4) Uitlaatklep Henry Cabot Lodge behoorde in 1952 tot de zeer verdienstelijke propagandisten van Eisenho wers eerste verkiezing tot president. Velen verwachtten dat deze senator die zich ook in de verkiezingscam pagne een doeltreffend spreker had getoond, een ministerszetel zou krij gen in Eisenhowers regering. Meri achtte het zelfs niet uitgesloten, dat hij een der belangrijkste portefeuil les zou krijgen: die van buitenlandse zaken of van defensie. Het is anders gelopen: Cabot Lodge werd Amerikaans permanent gedele geerde bij de Verenigde Naties. In de loop der jaren is overigens wel duidelijk geworden, dat hij in deze functie bijzonder op zijn plaats is. De gevatheid die hij vroeger als stu dent en later als journalist tentoon had gespreid, kwam hem in dè geïm proviseerde gedeelten van het debat goed van pas. Met zijn kennis van internationale zaken speelt Cabot Lodge ook bij de voorbereiding van het in de Verenigde Naties door Amerika in te nemen standpunt een belangrijke rol. Donderdagavond heeft Cabot Lod ge weer eens „voor de vuist weg" gesproken in antwoord op een bijtend betoog van Andrei Gromiko, die de Sowjet-Unie in de algemene vergadering vertegenwoor digt als minister van buitenlandse zaken. Gromiko vond het nodig om de lewestie van het Midden-Oosten nog in de huidige zitting van de as semblee te bespreken, want „de aan wezigheid van Engelse en Ameri kaanse strijdkrachten in Jordanië en Libanon komt neer op voortgezette agressie". „De imperialistische poli tiek van het westen" aldus een andere zinswending „zal tegen de eendrachtige Arabische landen geen kans hebben, vandaar de pogingen om de strijdkrachten daar te hou den". In zijn antwoord noemde Lod ge, de uitlatingen van de Russische minister van buitenlandse zaken" zo wel heftig als onwaar". Hij wees er op, dat de Verenigde Staten niet sa boteren, noch vertragen en reeds drie batajoris mariniers uit Libanon hebben teruggetrokken. „Wij heb ben nog nooit Arabische staten te gen elkander opgezet en wij dagen niet uit. Amerika streeft het ont staan van een in vrede levende we reld na. En zonder de aanhoudende stokerijen van' het Russische com munisme zouden wij, na de Tweede Wereldoorlog, in een dergelijke we reld hebben geleefd". Lodge noemde Gromiko's verklaring een „aaneen schakeling van boosaardige be schimpingen en lasteringen die van de Verenigde Naties een karikatuur maken" en „een belediging voor de intelligentie van de afgevaardigden". Luid werd hij toegejuicht, toen hij het spreekgestoelte verliet onder de verzuchting, dat hij aan de toe spraak al veel meer aandacht had geschonken dan deze verdiénde Ongetwijfeld is het van groot be lang. dat de vertegenwoordi gers der mogendheden voor het forum van de hele wereld „de waar heid kunnen zeggen". Of de redevoe ringen nu voor de vuist weg dan wel zorgvuldig voorbereid worden uitge sproken is minder belangrijk dan het feit, dat men niet tot vuist- en andere gevechten overgaat. Hier vinden volken een uitlaatklep voor hun meer of minder gekwetste ge voelens. Men kan zich intussen afvragen, of Gromiko wel de gevoelens van een of andere gemeenschap weergaf. Het lijkt er immers op, of liet Midden- Oosten tót een betrekkelijke rust is gekomen. De secretaris-generaal der Verenigde Naties. Dag Hammars- kjöld, meent zelfs in een (waarschijn lijk wel wat al te optimistisch) rap port, dat de volkerenorganisatie wat dit gebied betreft kan volstaan met het stationeren van een „ambassa deur" in de Jordaanse hoofdstad Am man, die een adjunct in Beiroet moet hebben en een verbindingsman in Damascus, de hoofdstad van de pro vincie Syrië der Verenigde Arabi sche Republiek Moeilijk kan men dan ook aanne men, dat Gromiko zijn best deed, uiting te geven aan een of andere vorm van verontwaardiging, die hier of daar onder mensenmassa's zou le ven. Eerder was het zijn opzet, op nieuw leven te brengen in de pro- pagandabrouwerij, waarvoor het Midden-Oosten in het verleden tel kens zo'n overvloed aan gerst ople verde. Of was hét zijn bedoeling, in direct aan communistisch China dui delijk te maken, dat het tijd wordt om het voornaamste toneel van poli tieke actie weer eens te verplaatsen van het Verre naar het Midden-Oos ten? Er moeten daarvoor directer wegen tussen Moskou en Peking te vinden zijn. Met veronderstellingen komt men intussen niet veel verder. Vooralsnog geldt de ontboezeming- van Cabot Lodge, dat Gromiko's re de „een belediging voor de intelligen tie der toehoorders" was.. HENRY CABOT LODGE gevat vertegenwoordiger,...,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13