Driedaags artsencongres begon in Middelburgs Stadhuis li Zeeuwse Almanak Pracht handen VAN in TOT BURENVETE IN AARDENBURG MET STENEN UITGEVOCHTEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 OKTOBER 1958 ONTVANGST DOOR PROVINCIAAL BESTUUR Mevrouw Van de Blink sprak over gemeenschap, medicus en maatschappij IX DE BURGERZAAL van het Middelburgse Stadhuis Is donderdagmid dag het tiende ledencongres van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst begonnen. Een stemmiger omgeving kon den zich de artsen van Nederland, in groten getale naar Zeeland getogen, moeilijk voor hun congres denken: de hoge gotische zaal was wel uiter mate geschikt voor deze openingszitting. Middelburgs burgemeester, mr. Joh. de Widt, wees er evelwel op, dat het gemeentebestuur de Burgerzaal bijna nooit voor dergelijke doeleinden beschikbaar stelt. En hij voegde er aan toe: „We hebben nu een groot risico genomen, namelijk dat het in ambtelijke kringen zo gevaarlijke en gevreesde precedent De doktoren hebben zich overigens van dat precedent niet al te veel aangetrokken, doch voor een stijlvol begin van hun congres gezorgd. Na een welkomstwoord door mevrouw J. W. van de BlinkRolder, de pre sidente van de Maatschappij, sprak dr. J. J. Okker namens het district Zeeland een woord van begroeting. Herinnerend aan de eerste voorbe reidingen voor dit Qongres, herdacht hij dokter R. Suurenbroek uit Goes, die bij deze voorbereidingen nauw betrokken was, doch dit werk niet kon beëindigen. Hij verloor door een auto-ongeval het leven. Voorts dank te dr. Okker allen, die medewerking hadden verleend bij de totstandko ming van het congres. Burgemeester mr. Joh. de Widt uit Middelburg heette de congressisten namens het gemeentebestuur wel kom. Uit een geschrift, daterend uit het jaar 1778, las spreker een ver handeling voor over het beroep van de geneesheer en de geneeskunst, waarin talrijke aanwijzingen werden gegeven, die ook heden ten dage nog volledige geldigheid bleken te bezit ten. en nimmer ruw of schraal.» a Hel is de Hamamelis die hel 'm doet „Leek...." De burgemeester verklaarde zich in dit gezelschap van artsen toch wel bijzonder „leek" te voelen. Zelfs de aanwezigheid van zovele dokters vrouwen kon hem dit gevoel niet ont nemen, want zij kunnen tenslotte niet helemaal als leek worden be schouwd, zo meende hij. „Dat heeft de stad Middelburg in het verleden onderkend" zei mr. De Widt, „Nog in 1707 werd /aan de weduwe van e enchirurgijn door het stadsbestuur vergund de praktijk van haar man voort te zetten onder de armen, slechts met de beperking, dat zij in zware en speculatieve gevallen, be halve de hulp van haar zoon en knecht, nog die van een andere chi rurgijn zou moeten inroepen De afgetreden voorzitter der Maat schappij, dr. H. Festen, gaf hierna een overzicht van het wel en wee de zer instelling in het afgelopen jaar. Jaarrede Is de arts van tegenwoordig, verge leken met de medicus van weleer door de ontwikkeling van de gemeen schap in zijn vrijheid beknot Is zijn individualisme aan banden gelegd? Deze vraagstelling vormde het onder werp van de rede, dié de voorzitster van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst, mevr. J. W. van den Blink Rolders, hield tijdens de eerste zit ting van het tiende ledencongres van de Maatschappij. Mevr. Van den Blink meende deze vragen, die thans zeer actueel zijn in de medische we- BIETENCAMPAGNE De wegen bij Sas van Gent zijn ge vaarlijk glibberig. Dat zijn ze ieder jaar, wanneer de bietencampagne in volle gang is. Ook de bezitters van televisietoestellen in Sas van Gent mopperen wel eens op de suikerfa briek, want de elektrische transport- karretjes van de Centrale Suiker Maatschappij die dag en nacht door rijden veroorzaken storing en vooral de uitzending uit Brussel wordt er heel wat minder door. Anderzijds geeft de bietencampagne aan vele handen werk. In het kanaal wachten de lichters bij tientallen op hun beurt en de Poelstraat en de Westkade, ja zelfs het Schulpenpad en de Tram straat staan vaak vol met bietenwa gens, die op hun beurt wachten om te worden gelost. De suiker wordt bij de Centrale Suiker Maatschappij en bij de Coöperatieve Beetwortel Suikerfabriek opgeslagen. De pulp verdwijnt voor het grootste deel over de grens. TRADITIES. Hoewel de landbouwers uit de omge ving iedere vrijdag in „De Gouden Leeuw" in Sint Annaland hun beurs hebben en men deze beurs zou kun nen vergelijken met een markt, is het toch maar eenmaal in het jaar écht marktdag in Sint Annaland. Dat is dan op de eerste zaterdag in ok tober. De „biggenmarkt", zoals men die markt op Tholen noemt, wordt dus dit jaar aanstaande zaterdag be houden. Dan zullen weer vele big getjes van eigenaar verwisselen. Een andere traditie in oktober is het vie ren van de Sint Baafs-kermis, in Groede en Nieuwvliet onder meer. Deze kermis duurt drie dagen en be gint op de eerste donderdag in okto ber. Vooral voor de bakkers is dat een drukke tijd, omdat zij dan spe ciale kermistaarten bakken, kleine ronde taarten van deeg en room. UITSPRAAK Een onzer kennissen, die zich veel vuldig per gemotoriseerd rijwiel door Zeeland pleegt te. bewegen, werd on langs aangesproken door een jonge- vian van nauwelijks vijf jaren, die met zijn ouders en met onze kennis eenzelfde flat bewoont. Het gesprek- vond plaats, toen onze kennis de trap van zijn flat afdaalde. De vijfjarige knaap bekeek liem nauwlettend en sprak toenfileneer, bent U zeeman Onze kennis, die een weliswaar af wisselend, maar toch geen zeevarend beroep beoefent, anttoóordde voor komend, dat hij géén zeeman was en vroeg voorts belangstellendu<aarom zijn vijfjarig buurjongetje dat wel dacht. Het antwoord was meer oprecht dan beleefd. ,fi)at dacht ik aldus het buurjongetje „omdat U er altijd zo slordig uitziet". Dat was noch voor onze kennis, noch voor alle zeevarenden, een vleiende uitspraak. Maar kinderen en. ge weet het andere lieden spreken volgens een bepaald gezegde de waarheid MET VERLOF. Professor A. van de Branderi, hoog leraar aan het seminarie van Beiroet vertoeft momenteel met verlof in zijn geboorteplaats Clinge. Professor Van de Branden bezoekt met enkele van zijn Libanese studenten Neder land en maakt van die gelegenheid gébruik om zijn familie te bezoeken. Op 26 oktober aanstaande zal hij de terugreis naar Beiroet aanvaarden. SPEELSE VAARS. Een speelse vaars heeft een land bouwer uit Sirjansland zodanig toegetakeld dat deze wel een paar dagen in bed zal moeten blijven. Toen de man rustig zal te melken sprong de vaars boven op hem. De argeloze melker kon met moeite onder het dier vandaan komen. Dokter J. W. de Putter uit Oosterland constateerde later enkele lichte verwondingen en in wendige kneuzingen en stuurde het slachtoffer naar bed. BROMFIETS WEG. Toen de heer W. v. d. Berge na een vergadering de Nederlands her vormde kerk van Haamstede verliet en op zijn bromfiets wilde stappen was zijn vervoermiddel spoorloos verdwenen. De rijkspolitie kwam on middellijk in actie en reeds de vol gende dag was er nieuws over het brommertje. Het was tegen een keet bij Nieuwerkerk teruggevonden. De dief had het daar laten staan, omdat er geen benzine meer in de tank was. En omdat bij de keet een spik splinternieuwe brommer stond heeft hij die toen maar genomen. De poli tie te Nieuwerkerk wist de identi teit vast te stellen van de dader, die overigens nog "steeds voortvluchtig NOOIT TE OUD. Men is nooit te oud om te leren, den ken ongetwijfeld de huisvrouwen in Retranchement, die zich aanmeldden voor de kookcursus. In totaal nemen nu 22 dames aan do cursus deel. Een succes dus voor de commissie huis houdelijke voorlichting, die het Ini tiatief nam. Wat zullen de gezinnen van deze dames amulieii. REUZENRADIJS. Ditmaal geen bintje van om en nabij de kilo, geen aardbeien die voor de tweede maal in het sei zoen worden geplukt, maar een renzenradijs, die een lengte be reikte van 32 centimeter en waar van de grootste doorsnede een de cimeter bedroeg. Het gewicht was öy2 oris. Deze zeldzaamheid werd aongetroffen in de. tuin van de heer L. Hvijbrecht.se in Rilland- Bath. ONZE TAPPERS Zij weerden zich dapper, de Zeeuwse tappers van bier donderdagmiddag in Maastricht waar om het nationale kampioenschap biertappen werd ge streden. Maar alle inspanning was vergeefs. De heer en mevrouw Smoo renburgDe Boevere uit Sluis ver mochten niet de titel te behalen. Ook de heer T. Grondelle uit Terneuzen heeft, hoe dapper hij ook tapte, de eerste prijs niet gekregen. Volgend reld, ontkennend ta moeten en te mo gen beantwoorden.- Mevrouw van den Blink—Rolder grondvestte haar betoog op de ver gelijking tussen de mens in de aller eerste ontwikkeling van de bescha ving, wiens bewegingsvrijheid niet zo zeer was beperkt door wat hij niet mocht, maar door hetgeen hij niet kon, en de mens van thans. De be wegingsvrijheid van de mens-nu wordt ten zeerste beperkt door"-wat hij niet mag, maar is oneindïg-weel groter door hetgeen hij tegenwoordig kan. Zijn bewegingsvrijheid is, aldus spreekster, in de loop der eeuwen, niettegenstaande de steeds toenemen de geboden en verboden, op verras sende wijze toegenomen. Ditzelfde geldt in zekere zin voor de arts van toen en nu. Is wellicht het terrein van zijn bewegingsvrij heid meer ingeperkt, de mogelijk heden in de vrije beroepsuitoefe ning zijn sterk uitgebreid. Is de vrijheid van nu, ontstaan door zijn veel uitgebreider therapeutisch ar senaal, niet veel groter, niettegen staande de thans opgelegde beper kingen Wanneer men ditv constateert, dan brengt dit volgens mevr. Van den Blink de consequentie met zich mee, dat een negatieve houding tegenover alles wat het heden brengt, ongemoti veerd is en niet door de feiten ge rechtvaardigd wordt. Alleen een po sitieve en constructieve medewerking van de medische wereld is verant woord. ïgg Herinnerend aan de uitkomst van een onlangs gehouden onderzoek van §rof. Van Heek naar de rangorde van e beroepen in Nederland, waarbij de arts op de tweede plaats kwam, be toogde de voorzitster dat de arts nog precies zo wordt gezien of anders gezegd, wordt van hem precies het zelfde en niets minder verwacht dan hetgeen voorgeslachten in hun medische raadsman wilden en ook konden zien. Het kan nuttig zijn, zeide zij, ons bij tijd en wijle van onze uitzonderlijke Sositie bewust te zijn, wanneer het e schijn heeft, dat de veranderde maatschapelljke constellatie onze Iilaats al te zeer aantasten. Want dit aatste moge in uiterlijke omstandig heden in meer of mindere mate het geval zijn, naar het wezen van ons beroep ligt de individuele beoefening er van buiten het hereik van door de gemeenschap te stellen regelen. Dat de arts wordt gezien op een wijze zoals nog steeds het geval blijkt te zijn, achtte de voorzitster tenslotte in zeer belangrijke mate te danken aan de maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Ontvangst Hierna begaf men zich naar de Kloostergangen van het Abdijcom plex, waar het provinciaal bestuur voor een ontvangst zorgde. De com missaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot hield hierbij esin geestig welkomstspeechje, dat door mevrouw Van de BlinkRolder wei'd beantwoord. Vermelding verdient nog, dat deze eerste zitting van het congres werd bijgewoond namens de minister van sociale zaken door de directeur-gene raal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, door de leden van Ged. Staten mr. A. J. van der Weel en de heer A. Schout, alsmede door B. en W. van Vlissingen. POLITIERECHTER MIDDELBURG Kiezels vlogen echter door de ramén. In Aardenburg is op 27 april JJ. een burenvete tussen de families S. en De B. uitgevochten met een voor raad kiezelstenen, die uit de hand van de vlasser W. S. uit Aardenburg in de richting van de verzamelde familie De B. vloog. De vlasser stond donderdag terecht voor de politie rechter te Middelburg, mr. A. W. Thöne, niet omdat hij één van de De B.'s een gat in zijn hoofd gegooid had zover was het niet gekomen maar omdat lilj in samenwerking met een handlanger zes ruiten van de burenwoning had vernield. Nadat de ruzie uitgepraat was, ging S. tot daden over. De familie De B. stond op een plat van haar huis, toen S. een handvol kiezelstenen oppakte en die in de richting van <le hoofden der familie smeet. De De B.'s namen ijlings de vlucht het huls In, terwijl de ruiten onder het geweld van de stenen aan stuk ken sprongen, maar nog schenen S. en zijn kornuiten niet tevreden. Weer vlogen de kiezelstenen in de richting van het huis en weer bega ven enkele ruiten het. 't Was voor de officier van justi tie, mr. J. L. Andreac, de vraag hoeveel ruiten S. had stulcgegooid en hoeveel de andere(n). Maar dat wist De B. niet. „Dat was niet te zien, edelachtbare", vertelde hij. Weshalve de officier de tegen S. ingestelde civiele vordering niet toe kon kennen. Wel eiste mr. Andreae een' boete van 25 tegen S., waartoe de politierech ter verdachte conform veroordeel de. De loa-werkman E. Th. C. W. uit Breda, die vroeger in Vlissingen jaar beter wellicht. Noorse matroos viel te Vlissingen in ruim. Kort na aankomst van het Noorse vrachtschip „Belinda" op de Vlissing- se rede is donderdagmiddag een van de opvarenden in een vijf meter diep ruim gevallen. Dc gewonde ma troos is met de loodsboot van boord gehaald en naar het Sint-Joseph ziekenhuis overgebracht, waar dok ter H. C. A. Detmar verschillende kneuzingen constateerde. De nog zeer jeugdige zeeman had wonder boven wonder niets gebroken; Het schip zette de reis naar Antwerpen met een bemanningelid minder voort. Bespreking tussen vissers en ..Zevibel" in Amemuiden Op uitnodiging van het bestuur van de vereniging tot bevordering van dc Zeeuwse visaerijbelangen „Zevi bel" wordt vanavond (vrijdag) in -t gemeentehuis te Arnemuiaen een be spreking gehouden tussen dit bestuur en de visserijvereniging „Draagt elk anders lasten". Deze bijeenkomst be gint om half acht. Er znl onder meer gesproken wor den over het rapport Deltawerken en waarschijnlijk ook over de kwes ties Veere en Colijnsplaat, waarbij de Zeeuwss vissers zo nauw betrok ken zijn. Benoeming. Met ingang van 1 oktober is tot'tij delijk onderwijzer aan de „Prinses Beatrixschool" te Haamstede bë- noemd, cle hoer J. de Beer uit Vlissin- gen. had op 20 januari j.l. een ind had van G. L. woonde, ladder, die hij geleem B. uit Vlissingen. in Breskens weder rechtelijk verkocht. Hij had de lad der van B. gehuurd, omdat hij hem in Breskens nodig had om ramen te wassen. Hij had echter vervolgens ook geld nodig, zodat hij de ladder in Breskens aan een schilder ver kocht voor 15. Het was de officier gebleken, dat W. voorts nog in taxi's gereden en ver teringen opgenomen had zonder daarvoor te betalen. Ook het verle den van verdachte vond de officier niet zo best, maar daar W. plannen had om zijn leven te beteren, vroeg de officier aanhouding van de zaak. Verdachte krijgt dan gelegenheid om zijn plannen waar te maken. Waar toe ae politierechter besloot. De hulpmachinist J. C. J. uit Renessc stond voor de tweede maal te recht, omdat hij de dragline-machi nist J. H. uit Scharendijke geslagen zou hebben. Tijdens een vorige zit ting had J. dat ontkend. Er moesten dus getuigen aan te pas komen en uit hun verklaringen bleek echter, dat dc eerste klap van J. was uitge- fan. De politierechter veroordeelde dan ook conform tot een boete van 15. Do landbouwer W, B. uit Scherpenis- se mishandelde op 14 juli j.l. de land bouwer C. A. Het was het gevolg van een vernieling, die A. had aan gebracht aan de schuur van B. Bo vendien was A. bij B. binnengedron gen om te zeggen dat dit niet waar was. Rekening houdende met alle omstandigheden reduceerde mr. Thö ne de eis van 20 tot een geldboete van 10. Wegens belediging werd de gemeen tewerkman J. H. uit Zierikzee ver oordeeld tot een boete van 10, con form. De opperman L. M. M. uit Aardenburg stond terecht, omdat hij op 18 juli aan de rijkspolitie vertel de. dat zijn auto gestolen was, ter wijl dit helemaal niet gebeurd was. Tenmlste, de auto was nog helemaal niet van de Aardenburgse opperman. Wel was het voertuig meegenomen, maar door de firma, van wie M. het zou overnemen. De zaak werd aan gehouden, omdat de politierechter 't juiste er van wilde weten. De heer A.W. Levering te Vlissingen overleden Vooraanstaand figuur in de Zeeuwse sportwereld Tijdens een ogenschijnlijk lichte ope ratie is in het Vllssingse ziekenhuis „Sint Joseph"-onverwachts overleden de heer A. W. Levering, in de leef tijd van 41 jaar. De heer Levering was een vooraanstaand figuur in de Zeeuwse sportwereld. Zo was hij on der nieer sinds 19 januari 1955 voor zitter van de eerste klas-voetbalclub „Vlissingen". De heer Levering werd op 20 augus tus 1917 te Rotterdam geboren en was daar op de lagere school en de mulo. Nadat hij ook de kweekschool doorlopen had, behaalde hij zijn lager onderwijs-akte, alsmede de akte gym nastiek en de akte handenarbeid. In do crisistijd van de dertiger jaren kostte het hem aanvankelijk veel moeite als onderwijzer aan de slag te komen, maar tenslotte werd hij on derwijzer aan de school te Sint-An- naland. Kort daarna moest hij echter in militaire dienst en na de demobi lisatie kon hij geen benoeming als onderwijzer krijgen. In Vlissingen werd hij eind 1940 aangesteld als agent yan politie, maar in 1945 nam, hij oen functie aan bij de rijksver keersinspectie te Middelburg. Door zijn grote activiteiten, zijn vaak oorspronkelijke ideeën en zijn onmis kenbaar organisatietalent, heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt voor do Zeeuwse sportwereld. Als secreta ris van de motor- en automobielclub „Scheldegouwen" bodacht hij de Bo- nelux-ronde en werkte dit plan ook uit. Ook organiseerde hij in 1953 'n watersnoodrit, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de gedupeerden van de ramp. Door zijn stimulerende leiding bracht hij dc voetbalclub „Vlissingen" laatste jaren in een periode van grote opbouw. Onder meer organiseerde hij voor Vlissingen het bekende revan- chetoernooi. Ook was hij een groot voorvechter van het betaalde voetbal In Zeeland. In oktober 1957 werd hij secretaris van de jeugdcommissie der afdeling Zeeland van de K.N.V.B. En in deze functie stimuleerde hij het Zeeuwse jeugdvoetbal in korte tijd. Zo organiseerde hij onder meer een massaal juniorentoernooi in Vlissin gen. Ook was hij sportmedewerker voor verschillende bladen, onder meer voor do P.Z.C. Alle wedstrijden, die a.s. zondag door elftallen van de v.v. Vlissingen ge speeld zouden worden, zijn in ver band met het overlijden van de heer Levering afgelast. Voorts is het de bedoeling om alle veldsporten in Vlissingen voor zon dag af te gelasten. In leder geval staat reeds vast, dat zondag a,s. In Vlissingen geen enkele handbalwed strijd zal worden gespeeld. De voetbalverenigingen zullen trach ten bij de K.N.V.B. toestemming te verkrijgen om zondag evenmin te spelen. Gouden bruidspaar in Vlissingen Donderdag was hut feest in de Rie- besstraat 26 te Vlissingen, waar het echtpaar Hofman-Vader gouden bruiloft vierde. De echtelieden, bel den 73 jaar oud, verheugen zich nog in een goede gezondheid. De heor Hofman, die eerst stokov, later olie man Wj de Provinciale Stoomboot- dienst was en nu al twaalf jaar ge pensioneerd is, helpt zijn vrouw thans thuis met de zwaarste kar weitjes. Overigens kan mevrouw Hofman zo vertelde ze met ehige trots al het huishoudelijke werk nog zelf doen. Vanzelfsprekend heeft het het echtpaar, dat zes kinderen, zeventien kleinkinderen en één ach terkleinkind heeft, donderdag niet ann belangstelling ontbroken. (Foto F.Z.C.). KUNST Galaconcert artsen congres, Middelburg. Rotterdams Philharmonlsch Orkest, dirigent Ecluaxd Flipse. Soliste: Josina Scherphuis Voogd, cello. Professor Revesz heeft eens bij een test onder medici vastgesteld, dat negen-en-vijftig procent van hen mu zikaal was en de overige één-en-veer tig uiteraard onmuzikaal. Een deel nu van die negen-en-vijftig kon men gisteravond in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg vinden, waar het Rotterdams Philharmonisch Or kest onder leiding van Eduard Flip se een gala-concert gaf ter gelegen heid van het congres der Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst. Die muzika le artsen van de negen-en-vijftig procent hebben dus ditmaal bij wijze van afwisseling in plaats van de ge neeskunst de toonkunst eens bevor derd. Zij deden dit enerzijds door in de zaal op gepaste wijze te luisteren, anderzijds door op het podium te mu siceren. Dat laatste werd gedaan door mevrouw Josina Scherphuis Voogd uit Goes, die begeleid door het orkest, het celloconcert in Bes van Luigi Boccherini speelde. Wat daarvan nu te zeggen? Een va riatie op het gezegde over een be kend ambachtsman, die bij zijn leest behoort te blijven? Dat behoeft ge lukkig niet. Want wanneer mevrouw Scherphuis het pincet neerlegt om de strijkstok ter hand te nemen en dat nogal liefst in het openbaar dan is dat gemotiveerd, zo bleek gis teren; haar muzikale capaciteiten geven haar het recht om temidden van collegae te tonen waartoe zij als musicienne in staat is. Maar eerlijk heidshalve moet tegelijkertijd worden gezegd, dat dit optreden ook duide lijk maakte dat men „Konzert-fhhig- keit" zo maar niet één-twee-drie be reikt. De schrijver Ernst Heming way hééft onlangs nog eens betoogd een aanhanger te zijn van de „ijs berg-theorie": slechts het kleinste deel ziet men boven water, het groot ste zit onder de waterspiegel. Welnu, voor een solist gaat deze theorie evenzeer op. Wat hij op het podium presteert, dient gesteund te worden door een enorme reserve aan vak manschap, muzikaliteit, studie enzo voort. Het opvallende gisteravond nu was, dat het spel van mevrouw Scherphuis te weinig die „ijsberg- theorie" demonstreerde. Het steunde nietof onvoldoende op die enorme reserve, waarover de podium-virtu oos gemeenlijk beschikt, althans be hoort te beschikken. Ziedaar, wat wij bedoelen met het signaleren van een gebrek aan „Konzert-fahigkeit". Op zichtzelf behoeft dit overigens geen bitter verwijt te zijn, zeker niet waar het hier gaat om een celliste voor wie de muziek geen hoofdbe roep Is. Mevrouw Scherphuis speelde Bocche- rinl's celloconcert op een beheerste wijze, waarbij vooral het middendeel opviel door'zijn gave uitvoering. Ju dit deel met name trof men een ge lukkige combinatie aan van stijlop vatting. speltechniek en toonvorming, waardoor dit Adagio inderdaad het hoogtepunt van deze vertolking werd. De beide hoekdelen werden eveneens beheerst uitgevoerd, doch hierin werd niet altijd die aristocratische élégan- ce bereikt, die juist in dit werk wordt gevraagd. De Italiaanse Boccherini, werkend aan het Madrileense hof, kreeg hier te veel een Nederlandse uitvoering. Niettemin werd hier uiterst verdienstelijk werk geleverd. Er was veel en verdiend applaus voor dirigent en vooral voor de soliste. Zij mocht een schat van bloemen in ont vangst nemen en werd bovendien ge huldigd door de presidente van de Maatschappij, mevrouw J. W. van den BlinkRolder, die haar in een sympathiek toespraakje huldigde als arts-specialiste, artsenvrouw, huis vrouw en musicienne. Het overige deel van het programma bestond uit de Ouverture „Oberon" (Weber), Dvorak's Symfonie Uit de nieuwe wereld en Ravels Tweede „Daphnis et Chloë". De beide laatste werken met name waren uitermate geschikt om de kwaliteiten van diri gent Flipse en zijn gisteravond voor treffelijk spelend orkest op brillante wijze naar voren te brengen. Geen wonder, dat de dirigent deze kansen geheel benutte en daarbij een groot succes behaalde. Vermeld dient in deze kolom nog te worden, dat eerder op de dag tij dens de officiële openingszitting van het congres in het stadhuis da Rotterdamse arts J. Huibregtsen van Cesar Franck „Prélude, Choral ot Fugue" had uitgevoerd. Een knappe vertolking, die tevens het spol van mevrouw Scherphuis in aanmer king genomen de vraag doet rij zen of die negen-en-vijftig procent van professor Revesz soms uitslui tend uit zéér begaafden bestaat Het galaconcert werd begonnen met een gezamenlijk gezongen Wilhel mus. de K. VANDAAG. Middelburg Electro: „De glorie valti het moederschap", 1!) en 21-15 u.; 14 j. Schouwburg: „Duel op de Atlan tic", 20 u,, 14 J. Molenwater: „Minia tuur Walcheren", 918 u. Schutters hof: Natuurkundig gezelschap: Le zing met Iichtbeeiden door prof. dr. P. van de Kamp over „Onzichtbare sterren", 8 uur. Kerk Segeerastraat: Coinlté Spaanse Evangelische zending Middelburg, lezing door dr. Arrién, ex-r.k. priester, 7.30 uur. Vlissingen Alhambra: „Quo Vadls", ij uur, 14 J. Luxor: „Nacht der gewe tenlozen", 20 uur, 18 j. Scheldekwar- tier: „Don Ranudo de Colibrados" of „Armoede en hovaardij", opge voerd door Zeeuwse artsen en artsen vrouwen, 21-15 uur (i.v.m. artsen congres). 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2