PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister prof. Zijlstra acht vrijere prijsvorming thans mogelijk Vijftig jaar geleden startte in Oostburg de technische school BILT Bespreking over prijsbeleid GROMIKO PLEITTE VOOR DEBAT OVER MIDDEN-OOSTEN VERKLARING VAN LUNS OVER BESPREKINGEN MET DULLES 201e jaargang - no. 233 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 oktober 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g-g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Werkgevers en werknemers verlenen onder voorwaarde medewerking De minister van economische zaken en vertegenwoordigers van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers uit in dustrie, ambacht en handel hebben in Den Haag een bespreking gehouden over de voortzetting van het prijsbeleid. De minister heeft in die bespreking medegedeeld, dat onder de huidige con juncturele omstandigheden de opwaartse druk op de prijzen vrijwel is verdwenen. Onder handhaving van de doelstellingen van het prijsbeleid n.l. enerzijds in het algemeen geen stijgingen van prijzen of marges en anderzijds dalingen daar waar mogelijk kan der halve, naar de mening van de minister, worden overgegaan tot een zekere liberalisatie van het overheidsbeleid met betrekking tot de prijsvorming. Dit houdt in, dat in alle sectoren waarin de concurrentie bevredigend werkt het voorafgaand overleg met het ministerie over voorgenomen prijsverhogingen niet langer nood zakelijk is. Het toezicht op de prijs beweging ter bewaking van de ge noemde doelstellingen blijft onver zwakt gehandhaafd, maximum-prijs- voorschriften blijven derhalve moge lijk. Dit prijsbeleid blijft inhouden, dat verlagingen in de prijzen van grond en hulpstoffen onverwijld in de eind- prijzen worden doorgegeven, terwijl Verplichtingen Nederland is deze week wel in het internationale nieuws. In de vergadering van de Verenigde Naties is gesproken over de roof van de Nederlandse eigendommen in In- Indonesië en de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken de heer Luns heeft, geconfereerd met de Ame rikaanse minister, van buitenlandse zaken, de heer Foster Dulles. Nu moet men zich niet voorstellen dat de wereld daarvan diep onder de in druk zou zijn en dat Nederland plot seling „voorpagina-nieuws" voor de buitenlandse dagbladen zou zijn ge worden. Zo is het stellig niet. De Nederlandse stappen in de Verenigde Naties en bij de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken zullen slechts be perkte aandacht hebben. Men weet reeds lang, dat er staten zijn, die willekeurig omspringen met het bezit van buitenlanders en men weet ook, dat deze staten maar moei zaam tot de orde geroepen kunnen worden. Ook geschillen over het al dan niet bevrijden van koloniën zijn aan de orde van de dag en zolang er geen bloed vloeit, gelooft het grootste deel van de mensheid het wel. Het is al erg genoeg dat er in bepaalde ge bieden inderdaad bloed vloeit. Niettemin is het voor Nederland van groot belang, dat er thans over de Indonesische zaken ge sproken is in de Verenigde Naties en geconfereerd is met minister Dulles. Er zal zich in de nabije toekomst een vastere lijn in de internationale houding jegens Indonesië moeten af tekenen, want Indonesië is hoe het zich ook draait of wendt aan gewezen op buitenlandse hulp. Het aanvaarden van hulp echter schept tweeërlei verplichting. De hel per zal er op moeten toezien, dat zijn hulp niet misbruikt wordt en degene, die geholpen wordt zal zich moeten houden aan zekere maatsta ven van internationaal fatsoen. In hoeverre de Verenigde Staten die nogal vaak als helper optreden reeds bepaalde eisen voor de hulp verlening aan Indonesië stelden, is niet bekend. Maar het kan niet aan twijfel onder hevig zijn of minister Luns heeft daarover gesproken met minister Foster Dulles. Op zijn gisteren gehouden pers conferentie heeft minister Luns zich uitgelaten over zijn ge sprek met Dulles. De minister be paalde zich tot zulke algemeenheden als „handhaving van de beginselen, die in het handvest van de Verenig de Naties zijn neergelegd" enz. Dat klink teleurstellend, want met zulke algemeenheden is men weinig gebaat. Maar het behoeft niet teleur stellend te zijn. Overdreven verwachtingen heeft nie mand van het gesprek met Dulles gekoesterd. Geen Nederlander heeft gemeend, dat Dulles nu opeens met Amerikaanse garanties zou komen voor de verdediging van-Nieuw-Gui- nea of met beloften van zware druk in Djakarta. Maar wel hoopt men, dat er iets uit zal voortkomen, waar over men op persconferenties meestal niet praat. En dat iets is dan het scheppen van een zekere internationale stemming, waardoor men in Djakarta zal be seffen, dat er voor de onteigende be zittingen van de Nederlanders beta ling in enigerlei vorm zal moeten volgen. Betaling of anders ver der verlies van internationaal ver trouwen, van krediet, en waarschijn lijk ook van buitenlandse hulp. alleen kostenstijgingen van externe aard, zoals bijv. prijsstijgingen van grond- en hulpstoffen in de prijzen kunnen worden doorberekend. Loon kostenstijgingen die in het verleden op grond van de bestaande afspra ken niet konden worden doorbere kend, komen daarvoor thans uiter aard evenmin in aanmerking. In die sectoren, waar de prijs- at van vorming onder invloed staat concurrentiebeperkingen zal verscherpt kartelbeleid wc van een worden gevoerd. Nagegaan wordt in wel ke sectoren op grond van deze overweging het gebruikelijke vooroverleg met het departement gehandhaafd dient te blijven. Mede in dit verband is het noodzake lijk te achten, dat ten aanzien van een aantal artikelen van primair le vensbelang, zoals brood, melk en melkprodukten, vlees en vaste en en vloeibare brandstoffen, voorover leg met het ministerie dient te blij ven geschieden met betrekking tot eventuele prijsverhogingen. Bij de organisaties van werknemers en werkgevers werden begrip en in stemming gevonden voor dit door de minister uitgestippelde prijbeleid; voor zover nodig werd aan dit beleid medewerking toegezegd. Daarbij werd enerzijds tot uit drukking gebracht, dat de me dewerking aan het prijsbeleid afhankelijk is van de loonont wikkeling, anderzijds dat een doorbreking van de rust in de prijzen niet zonder gevolgen zal kunnen blijven voor de lo nen. Mochten wijzigingen in de omstandigheden daartoe aanlei ding geven dan zal in onderling overleg in dit voor de naaste toekomst te volgen beleid wij ziging kunnen worden gebracht. IN ALGEMENE VERGADERING Nog geen motie ingediend. De Russische minister van buiten- landse'zaken, Gromiko, heeft donder dag in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties verklaard dat de aanwezigheid van Engelse en Ameri kaanse strijdkrachten in Jordanië en Libanon „voortgezette agressie" is, en vervolgens voorgesteld het vraag stuk van de gevolgen, die uit dit oj treden voortvloeien, op de agenda Hoofdcommissaris van politie te Rotterdam wil ontslag De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer H. M. O. A. Staal, heeft per 1 januari ontslag ge vraagd. Hij zal dan met vervroegd pensioen gaan. De reden van deze ontslagaanvrage is gelegen in een meningsverschil, dat nij heeft met de De heer Staal werd op 30 november 1895 geboren in de gemeente St. Pie- ter, die nu bij de gemeente Maas tricht behoort. Op 5 september 1917 kwam hij als inspecteur in dienst bij de Rotterdamse politie. Hij heeft in verschillende functies in diverse afdelingen dienst gedaan. Wegens zijn anti-Duitse houding werd hij op 1 december 1941 door de bezetter ontslagen. Daarna heeft hij geruime tijd als gij zelaar in St. Michielsgestel doorge bracht. Na de bevrijding kwam hij bij de Rotterdamse politie terug, en wel als hoofdcommissaris. van de huidige zitting van de assem- blée te plaatsen. Hij verklaarde dat het rapport van Hammarskjöki over de situatie in hei: Midden-Oosten „een grote dosis kunstmatig optimisme bevat", maar sprak toch de hoop uit dat de secre taris-generaal erin zal slagen vrede te stichten. Engeland en dë Verenigde Staten zijn zich zeer goed bewust van het feit dat de Arabische landen een zullen worden zodra zij hun troepen terug trekken. De imperialistische politiek van het Westen zal tegen de een drachtige Arabische landen geen kans hebben vandaar het pogen om de strijdkrachten daar te houden, aldus de Russische minister. Gromiko heeft, na een antwoord- speech van de Amerikaanse dele gatieleider Cabot Lodge, op een desbetreffende vraag van de As- semblée-voorzitter geantwoord dat hij zijn voorstel op dit ogenblik niet als een motie indient, aange zien de vereiste formaliteiten niet doorlopen zijn. Hij heeft dus al leen maar een algemeen voorstel, technisch gezien een opmerking gemaakt: De eigenlijke motie zal wellicht later volgen, aldus Gro miko. Chrissemeuje 109 jaar De Gaulle brengt bezoek aan Algerije. De Franse premier, generaal Char les de Gaulle, is donderdag, als ge meld, in Algerije aangekomen, dat hij twee dagen zal bezoeken. De Gaulle's bezoek aan Algerije is het vierde sinds dertien mei, toen aldaar de bloedeloze omwenteling begon, die hem uiteindelijk, onder goedkeuring van het Franse volk, aan de macht bracht. Na aankomst, per straal-passagiers- vliegtuig, in Algiers, vloog De Gaulle door naar Tiaret, in West-Algerije, waar hij door een geestdriftige me nigte van 25.000 personen, onder wie vele mohammedaanse vrouwen, werd toegejuicht. De generaal hield een toespraak, waarin hij onder meer verklaarde: „Broederschap is het parool voor de toekomst van Frankrijk en Algerije tezamen. Wat Algerije alleen be treft: de levensomstandigheden van al zijn bewoners zullen diep ingrij pend worden gewijzigd". Waarnemers te Algiers menen, dat De Gaulle in zijn rede een onder scheid maakte tussen het eigenlijke Frankrijk en Algerije, dat ongerust heid zal veroorzaken in sommige (Franse) kringen in Algerije, die „invoeging" van Algerije in het eigenlijke Frankrijk wensen. Na zijn bezoek aan Tiaret vloog ge neraal De Gaulle naar Orleansville, een stad van 32.000 inwoners die, na de rampzalige aardbeving van 1954, grotendeels werd herbouwd. 9 Vaticaanstad zal 20.000 geldstukken ter waarde van 500 lire uitgeven, die zeer veel lijken op munten van dezelfde waar de, die door Italië in omloop zijn ge bracht. H Donderdag heeft Chrissenieu- je" in Eibergen haar 109e ver- p jaardag gevierd. p p Ter gelegenheid van deze p p heuglijke dag werd in haar p p huisje 's ochtends een mis op- p gedragen. We zien Chrissemeuje hier met p de pastoor B. W. A. Keater die de mis opdroeg, na de p H plechtigheid. p llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllll Mijnramp in Joego-Slavië: 28 mijnwerkers gedood. Bij f; u ontploffing in een kolenmijn in .ïoegd-Slavië zijn minstens 28 mijnwerkers om het leven gekomen, zo heeft do Joegoslavische regering donderdag meegedeeld. Het ongeluk is woensdagavond gebeurd in een mijn te Knazevac op circa 20 km van de Bulgaarse grens. Autoriteiten hebben de hoop opgege ven dat 21 mijnwerkers, die opgeslo ten zijn, nog levend zullen worden gered. Er waren totaal 188 mijnwerkers in de mijn, toen een explosie ontstond, waarna brand uitbrak. 140 licht gewonden werden naar bo ven gebracht, alsmede later 28 lijken. Reddingsploegen ter sterkte van totaal ongeveer driehonderd man togen aan het werk om de ingesloten mijnwerkers te bereiken. De voorzitter van <5e Franse auto- mobielbond, baron Petiet, is op 79-jarige leeftijd overleden. Officieel is te Hongkong meegedeeld, dat er vorig jaar 100.000 Chinezen naar Hongkong zijn uitgeweken. „IK BEN NIET ONTEVREDEN" Mogelijk deze maand weer gesprek in Washington. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft donderdag op een persconferen tie in Washington een verklaring uit gegeven naar aanleiding van de be sprekingen die hij de afgelopen da gen in de Amerikaanse hoofdstad o. a. met zijn Amerikaanse collega, Dulles, heeft gevoerd. In de korte verklaring, waarmee mi nister Dulles zijn instemming heeft betuigd, zegt mr. Luns, dat de „Ver enigde Staten getrouw de beginselen zullen steunen waarop de orde en vrede in de wereld rusten". Een van deze beginselen is, dat geen wapengeweld mag worden gebruikt voor gebiedsuitbreiding en minister Luns voegde hieraan toe, dat dit be ginsel even belangrijk is voor Neder lands Nieuw-Guinea als voor de na tionalistische eilandjes Quemoy en Minister Luns achtte het niet uitge sloten dat hij half oktober, na zijn bezoek aan de Antillen, in Washing ton zal terugkeren voor verdere be sprekingen met minister Dulles. Over de crisis in het Verre Oosten zei mr. Luns, dat volgens hem de standpunten van Nederland en Ame rika parallel lopen. Hij meende dat de Amerikaanse regering een plooi bare houding aannam waardoor een VAN 26 NAAR 225 LEERLINGEN Volledig bestaansrecht in gebied met gemechaniseerde landbouw p Terwijl zijn toga wordt opge- p houden door een waardig be- p geleiderverlaat de nieuwe op- p perste rechter van Groot-Brit- p tawnië, baron Parlcef van Wad- p dingtonde Westminster Abbey n p na een speciale dienst te heb- ben bijgewoond. p De zesentwïntiog We9t-Zeeuws- Vlaamse jongens, die op 1 oktober 1908 naar ed Oostburgse ambachts school gingen, waren min of meer baanbrekers: zij waren de eersten, die deze toen spiksplinternieuwe school bezochten. Misschien heb ben die jongens wel beseft, dat zij geschiedenis zouden maken want in 'n vergeeld jaarverslag over dat eerste schoolseizoen staat met vette letters te lezen, dat zij „met veel lust en ijver" een jaar lang naar school gin gen. En nu bestaat deze „ambachts school" dus welgeteld vijftig jaar. Precies zoals bij het begin trekt de Oostburgse technische lagere school nog altijd leerlingen uit alle West- Zeeuws-Vlaamse plaatsen; met dit markante verschil echter dat het er nu veel, veel meer zijn: 26 leerlingen in 1908, 225 leerlingen ln 1958 Als ge naar overeenkomsten zoekt tussen de Oostburgse ambachtsschool van 1908 en de Oostburgse technische school van 1958, dan vindt ge er niet veel. De opmerkelijkste is wel deze: nog altijd zoals dat 50 jaar gele den dus ook al wan levert deze school de geschoolde werkkrachten niet af aan een industriegebied, maar wel aan een agrarisch gebied. Van daar dan ook, dat er altijd opvallend veel leerlingen uit landbouwkringen kwamen. Vooral de laatste tientallen jaren is dat verklaarbaar: de land bouw is immers sterk gemechani seerd. Verschillen Verschillen zijn er veel meer dan overeenkomstenEn het zijn stuk voor stuk verschillen, die de groei en de ontwikkeling van deze technische school voor West-Zeeuwsch-Vlaande ren duidelijk illustreren. Zo waren er dus 26 leerlingen bij de start en nu -na 50 jaar 225. En het is bijna vanzelfsprekend, dat ook het leraren korps bijzonder is gegroeid; van 4 leerkrachten in 1908 tot 13 leraren in 1958. Een opvallend verschil ook in het onderwijs; in 1908 weinig meer dan instampen van vakkennis en niets dan vakkennis. Alleen timmeren, smeden en schilderen stonden op het pro gramma en slechts op zaterdagmid dag kregen de leerlingen zegge en schrijve twee uurtjes les in „taal en rekenen" van hoofdonderwijzer A. Wisse, die aan een andere school ver bonden was. En nu in 1958? Natuurlijk, de pure vakkennis voor de metaal-en houtbe werking zijn gebleven, maar daar naast wordt veel meer gedaan aan de algemene ontwikkeling van de jon gens. Nu nlefc meer alleen rekenen en taal, maar ook: aardrijkskunde, ge schiedenis, biologie, Engels, ja zelfs muzieklessenDat is begrijpelijk, want nn de werktijd in de loop der jaren verkort is en er dus meer vrije tijd gekomen is, geeft deze ruimere algemene ontwikkeling de jongens la ter meer kans op een verantwoorde vrije tijdsbesteding. Maar ook het vakonderwijs zélf is veranderd. Dat de mechanisatie en automatisering hun invloed doen gel den in dit onderwijs, spreekt uiter aard vanzelf. Bovendien is er juist met ingang van dit schooljaar een nieuwe leergang bijgekomen: een cursus in landbouwwerktuigen Ongetwijfeld een cursus, die past in deze streek met zijn gemechaniseerde landbouw. De leerlingen, die deze cur sus gaan volgen, moeten vier jaar de technische school bezoeken: 1 jaar voorbereidend onderwijs, 1 jaar alge mene metaalbewerking en tenslotte 2 jaar uitsluitendf „tractoren en land bouwwerktuigen." Met zestien leer lingen is deze cursus gestart en vol gend jaar komen er nog achtentwin tig bij Voor deze nieuwe cursus is tij dens de zomervakantie in ijltempo een uitstekend noodgebouw naast- de school gezet, geoutilleerd met de modernste apparatuur en...... een oude tractor. En door dat nieuwe noodgebouw kunnen we (Zie slot pag. 5 kol. S) overeenstemming mogelijk moet zijn. Wij hebben voorts gesproken over de Indonesië-kwestie en de verschillen de aspecten ervan, die de Nederlan ders hoofdpijn bezorgen, aldus de Ne derlandse minister. De Verenigde Sta ten hebben naar hij zei hun afkeu ring van december over het in beslag nemen van Nederlandse eigendom men door Indonesië herhaald. Minister Luns zei voorts dat hij ook over de Amerikaanse wapen leveranties aan Indonesië had ge sproken en op de vraag of hij te vreden was over het resultaat van dit gesprek zei hij: „Ik ben niet ontevreden". Hij haalde de ver klaring van dr. W. Drees aan, dat een land dat wapens aan Indone sië levert, moreel verplicht is te verzekeren dat die wapens niet voor agressieve doelen worden ge bruikt. „Taxi-chauffeur" reed banklopersindeval. Twee lopers van de Midland Bank, die het bijkantoor te Stepney (oost- Londen) verlieten, riepen een passe rende taxi aan en gaven de chauf feur opdracht naar het hoofdkantoor in de city te rijden. Maar de chauf feur reed een steeg in, waar vier mannen klaarstonden om de banklo- pers een pak slaag te geven en er vandoor te gaan met de beide tassen, waar een bedrag van ruim 165.000 gulden in zat. De taxi bleek gesto len te zijn Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten van gister- avond 7 uur: Helsinki, geheel bewolkt 8 gr. Stockholm, geheel bewolkt 15 gr. Oslo, regen 14 gr. Kopenhagen, mist 16 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 15 gr. Londen, licht bewolkt 17 gr. Amsterdam, regen I7 gr. Brussel, half bewolkt 15 gr. Luxemburg, regen 14 gr. Parijs, half bewolkt 17 gr. Grenoble, regenbui 20 gr. Nice, onbewolkt 24 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 18 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 18 gr. München, zwaar bewolkt 16 gr. Zürich, zwaar bewolkt 18 gr. Genève regenbui 19 gr. Locarno, onbewolkt 21 gr. Wenen, regen 17 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 16 gr. Rome, onbewolkt 23 gr. Ajaccio, half bewolkt 23 gr. Madrid, onbewolkt 24 gr. Mallorca, onbewolkt 27 gr. Algiers, onbewolkt 27 gr. VERWACHT. ZONNIGE PERIODEN. Zonnige perioden en slechts enkele verspreide buien, voornamelijk in de kustprovincies. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 4 oktober Zon op 6.44 onder 18.13 Maan op 21.56 onder 13.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1