Prof. Oud (v.v.d.) lanceert felle aanval op kabinet - Drees ZO DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER KLANKBORD P.v.d.A. WENST DUIDELIJKHEID OVER NIEUW-GUINEA DE HERFSWODE IN BREIWERK WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEÜWS'E COURANT 3 Het Wereldgebeuren Sprong Wij willen liever ai-moede In vrijheid dan rijkdom in sla vernij", zo riep Sekou Touré, minister-president van Frans Guinea uit toen rijn Franse collega Charles de Gaulle daar eind augus tus op bezoek kwam. Touré een der radicale leiders van de Rassemble- ment Democratique Africain, wenste dat zijn land, een deel van het Fran se rijk, onmiddellijk en geheel onaf hankelijk zou worden. Anderen sloten zich bij dat betoog aan door met spandoeken door de hoofdstad Conakry te trekken. De Gaulle, die in andere Franse delen, van Afrika met enthousiasme was begroet, had hier en in Dakar (Sene gal) wellicht reden om op zijn neus te kijken, maar hij liet zich niet uit de rimboe slaan. Of beter gezegd: hij deed een gul aanbod in ruil voor al dat misbaar, en daarmee bracht hij op zijn beurt de binnenlandse po litieke leiders in een lastig parket: een gebied dat tegen zijn grondwet stemde, kon op staande voet hele maal onafhankelijk worden, maar het moest ermee rekening houden dat dan meteen alle Franse (econo mische) hulp zou worden stopgezet. Senegal heeft dit dreigement van De Gaulle niet alleen op zich la ten inwerken, maar heeft ook in de door de Franse minister-presi dent gewenste zin erop gereageerd. Maar de inwoners van Guinea waren ook door deze ingrijpende consequen ties niet van hun vrijheidsdrang af te brengen. Het is moe'h'ik uit te ma ken, of Sekou Touré lu andende vuurtjes heeft odccs*"' dan wel de vertolker van die in het volk leefden was -vets meer. Hij heeft wel duidelijk willen maken, dat hij in dit opzicht niet als volks menner maar als voortgedrevene sprak. De beschuldiging, dat hij zich voornamelijk had laten leiden door een paar medebestuursleden van de Rassemblement Democratique Afri cain, die van communisme worden verdacht, wees hij met beslistheid van de hand. Hoe het zij: Touré kon na het referendum van zondag tot de slotsom komen, dat zijn stemmings parool door een overgrote meerder heid van zijn onderdanen was ge volgd: niet minder dan 96 procent der kiezers had het biljet „non" in de stembus gegooid. Maar een „slotsom" kan men dit eigenlijk nog niet noemen. De besommingen en het eigenlijke rekenwerk moet nog beginnen......... De heer Jean Risterueci is maandag avond bij Touré op visite geweest als afgevaardigde van Charles de Gaulle en hij heeft hem een brief overhan digd waarin onder meer te lezen stond, dat binnen twee maanden de deskundige Franse bestuursambte naren hun biezen zullen pakken. In de afgelopen nacht van dinsdag op woensdag is Frans Guinea onaf hankelijk geworden, maar het moet daarbij wel even hebben gedacht, een zij het vrijwillige --- sprong in het duister te maken. Touré en de zijnen zullen zich wel troosten met de wetenschap, dat hun land een der rijkste gebieden van „donker Afrika" is, dat er in het land cacao- en koffieplantages, bos sen, rubber, mangaan" en bauxiet te vinden zijn. Maar een groot deel van de mineralenrijkdom wacht nog op exploitatie. Daarvoor is kapitaal no dig. Frankrijk heeft tot dusver 150 miljoen gulden in het gebied geïnves teerd; er bestonden toekomstplannen voor het investeren van niet minder dan 500 miljoen. Dit alles komt nu op losse schroeven te staan, vooral om dat dit de eerste maal is dat in een zo kort tijdsbestek met zó weinig weerstand beslist werd over de on afhankelijkheid van een „achterge bleven gebied". Van een overgangs regeling is geen sprake geweest Overigens maakt Tourné de in druk, dat hij niet alle banden met Frankrijk wil verbreken, maar dat hij de bestaande wil ver vangen door nog lossere dan de nieu- de grondwet belooft en die ruimte la ten voor eigen soevereiniteit. De uit slag van het referendum in Guinea ziet hij wellicht als een persoonlijk vertrouwensvotum, zoals De Gaulle de uitslag in de rest der Franse Unie een persoonlijk succes kan noemen. Op die basis zou hij, als „sterke man" van Guinea, met de „sterke man" in Parijs willen onderhandelen. Wat daarvan uitkomt, moet worden afge wacht. Maar het staat wel vast, dat Guinea voorlopig „in het brandpunt" staat. Guinea., tot twaalf uur in de afgelo pen nacht deel van Frans West-Afri- ka, heeft 2.261.875 inwoners. Het zal nu het de Franse grondwet van De GauTle heeft afgewezen, ongetwijfeld non' enige tiid ..in het nieuws" zijn. ALGEMENE BERAADSLAGINGEN BEGONNEN Burgemeester J. C. Everaars is twaalf-en-een-half jaar burgemeester van Groede en Nieuwvliet. De bur gemeester wilde dit jubileum in stil te vieren, maar dinsdagavond. werd hij door zijn gemeenteraad in Nieuw vliet gehuldigd in een lokaal van de openbare lagere school, dat door leer lingen was versierd. Bovendien kwam de muziekvereniging ,fNnt en Genoe gen" een serenade brengen en vulden velen van de vierhonderdzeventig in woners het lokaal om de burgemees ter en diens echtgenote de hand te schudden. De burgemeester kreeg be halve véle bloemen, een prachtige fruitmand en zijn echtgenote bonr bons. Vanavond zal Groede zijn bur gemeester huldigen. Foto P.Z.C.). POST. De heer G. G. Zeilers, die in Columbus (V.S.) woonachtig is. ont ving dezer dagen een brief die aan hem was verzonden op 7 april 1927, en wel om half vijf 's middags. PARLEMENT. Deze berisping richtte het lid Reginald Keeling op een late zitting van het Nieuw-Zeelandse par lement tot Dean Eyre van de oppo sitie: „Wil de geachte afgevaardigde zo goed zijn wat rustiger te spreken Enige leden slapen." N.S. bestellen 300 bussen in Engeland. De Nederlandse spoorwegen hebben op de tentoonstelling van bedrijfs auto's te Londen 300 enkel-deksbus- sen besteld, met een waarde van bij na een miljoen pond sterling, zo heeft de Leyland Company, bij welke fir ma deze bestelling geplaatst is, be kend gemaakt. De heer H. Hortensius, vertegen woordiger van de inkoopcommissie der N.S., zeide dat deze bestelling onderdeel was van het modernise ringsplan voor het openbaar vervoer. De bestelling (de tweede van 300 bussen die de N.S. bij Leyland doen, de eerste 300 worden op het ogen blik geleverd is snel in zijn werk gegaan. De heer Hortensius kwam de stand binnen en antwoordde op de gewone vraag: „kunnen we U ergens mee van dienst zijn?", „ja, ik heb 300 bussen nodig". De bussen zijn be stemd voor vijftien dochteronderne mingen van de Spoorwegen. (Van onze parlementaire redacteur) De Partij van de Arbeid wil, dat de Nederlandse regering zich gaat be zinnen over de houding, die in dit stadium moet worden aangenomen ten opzichte van het vraagstuk Ne derlands Nieuw-Guinea. De fractie leider van de P.v.d.A., mr. J. A. W. Burger, bracht deze wens naar vo ren in zijn rede tijdens de algeme ne politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Mr. Burger diende een motie in, waarin de regering op korte ter mijn wordt uitgenodigd de Kamer door middel van een nota in te lich ten. Deze inlichtingen zouden be trekking moeten hebben op de in zichten van bevriende mogendhe den, zowel die gelegen zijn in het Verre Oosten en de Pacific, als die welke daar belangen hebben, inza ke de bestuursvorm van Nieuw- Guinea. Mr. Burger leverde felle kritiek op de vele reehtsschendingen door Indo nesië gepleegd, vooral ook ten aan zien van Nederland. Met verschil- lendë voorbeelden toonde hij aan, dat Indonesië steeds een dualisti sche politiek heeft gevoerd. Amerika heeft de zedelijke plicht, aldus meende prof. Romme, niet te gedogen, dat Indonesië de uit de Verenigde Staten ontvangen wa pens tegen ons gebruikt. In de avondvergadering kwam, zoals te verwachten was, reactie los op hetgeen mr. Burger over Ned. Nieuw-Guinea had gezegd. Dr. Bruins Slot A.R. achtte overdracht van dit rijksdeel aan Indonesië on aanvaardbaar. Ook de christelijk-historische afge vaardigde de heer Tilanus bleek een tegenstander. Hij vond vooral het vragen van advies aan bevrien de mogendheden een wonderlijke constructie. Met een meerderheid, die men nau welijks had durven voorspellen, heeft men in Frankrijk gestemd voor de nieuwe grondwet van generaal De Gaulle. De vierde republiek heeft af gedaan, de vijfde is begonnen met een blanco cheque voor De Gaulle (schuilnaam voor directeur Beuve- Mery) merkt In Le Monde op, dat De Gaulle zelf ongetwijfeld de omstan digheden, waaronder de hem door het parlement verstrekte blanco cheque werd hernieuwd, niet heeft durven hopen. Hij voegt daaraan toe, dat de onder vinding van 1945-1946 De Gaulle reeds heeft geleerd, dat paxiements- verkiezingen niet altijd een even groot succes worden als de volks stemming, die daaraan onmiddellijk is voorafgegaan. Het Franse volk legt gaarne in tijd van nood alle ver antwoordelijkheid op de schouders van hem die er om heeft gewaagd, 'maar blijft met hart en ziel gehecht aan de ongeschreven wetten van de vrijheid en de menselijke waardig heid. Als er geen verbetering in de toestand komt wat Algerije en de economische toestand betreft, zal het volk wel weer eens zijn koers wijzi gen. Antoine Wenger schrijft in La Croix dat de volksstemming de stabiliteit van de regering verzekert en nieuwe banden schept met de volkeren over zee. De eerste taak van De Gaulle zal thans zijn vrede te brengen in Algerije. De Franse minister van binnenland se zaken Pelletïer acht de verticale daling van de communistische stem men opvallend. Hij vindt ook opmer kelijk het falen van die vooraan staande politici die verwerping van de grondwet bepleitten en hun kie zers niet mee konden krijgen. Guy Mollet, de Franse minister van staat en secretaris-generaal van de Franse socialistische par tij, heeft gezegd, uiterst tevreden te zijn over de „schitterende re sultaten" van het referendum. Het hele land had zondag de wens te kennen gegeven, aan de hernieu wing van de republiek te willen meewerken. Mollet constateerde met voldoening, dat het totaal aantal neen-stemmen minder is dan de stemmen, die de kandida ten van de communistische partij in 1956 op zich verenigden. Stabiliteit in de regering. Daarop wijst ook het commentaar van de Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Von Brentano. Hij zei: Wij moeten er als vrien den van Frankrijk belangstelling voor hebben en ons er over Ver heugen wanneer dit grote land zijn inwendige kracht en stabili teit vergroot. In de meeste regeringskringen ver heugt men zich over het grote per centage „ja" stemmers. Men ver heelt zich overigens niet, dat de nieuwe instellingen in Frankrijk voor een zeer zware taak zullen wor den gesteld. Over de plaats, die de verschillende politieke groeperingen in de nieuwe instellingen zullen innemen bestaat in bepaalde kringen in het westen met name onder de socialisten enige bezorgdheid. Zo is van de zijde der Britse socialisten nogal scherp com mentaar geleverd eh ook de Duitse sociaal democraten tonen zich niet geheel gerustgesteld. In regeringskringen te Bonn toonde men zich in het bijzonder onder de indruk van de uitslagen uit Algerije. Deze tonen aan, zo meent men in de ze kringen, dat de grote meerderheid van de mohammedaanse Algerijenen achter Frankrijk staat. In officiële Amerikaanse kringen ziet men als een der belangrijkste resultaten van de volksstemming dat de militairen in Algerije zich hoogst waarschijnlijk niet tegen De Gaulle durven verzetten, wanneer hjj een „liberaler" oplossing van het pro- bleem-Algerije voorstelt dan zijn voorgangers hebben nagestreefd. President Eisenhower en de opper bevelhebber van de N.A.V.O.-troepen generaal Lauris Norstad hebben maandag de uitslag van het referen dum besproken. Generaal Norstad toonde zich zeer ingenomen met de uitslag. Eisenhower had, bij monde van zijn perschef James Hagerty, vooralsnog geen commentaar. Zijn derhalve de westelijke regerin gen over het algemeen verheugd over de resultaten van de volksstem ming, de regeringen van de commu nistische landen tonen teleurstelling. De uitslag van het referendum betekent de ernstigste nederlaag vnor de Franse communisten sedert 'Ie oorloo" „Indien ge niet regeren kunt, legt dan uw taak neer" (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de algemene politieke beraadslagingen over de rijksbegroting voor het dienstjaar 1959. De uitslagen van de dit jaar gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten en gemeenteraden zijn voor verschillende fractieleiders aanleiding geweest de positie van het huidige kabinet-Drees nader aan. een be schouwing te onderwerpen. De heer Oud gaf als zijn oordeel te kennen, dat het onderling vertrouwen ontbreekt tussen de groepen, waarop het kabinet steunt. Dat is van zeer grote betekenis, maar het kabinet is maar een zwak getimmerte. Als men er één plank uithaalt stort het ineen. Men heeft echter niet de moed een minister het vertrouwen op te zeggen. „Indien ge niet regeren kunt leg dan uw taak neer. Hij was van mening, dat de regering geen beleid voert, maar dit liever overlaat aan de S.E.R. „De regering heeft geen voornemens zij wil de verantwoordelijkheid leggen op de schouders van de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de S.E.R.". Hoewel hij het uiteraard niet in alle opzichten eens kan zijn met de mening van de N.V.V.-voor zitter, kon prof. Oud toch begrijpen, dat deze er voor wilde passen voor de Prof. Oud regering de kastanjes uit het vuur te halen. Als gevolg van de door haar gehanteerde methode heeft "tie rege ring geabdiceerd van haar geza&, zo meende prof. Oud. Zijn katholieke collega was het hier mede in het geheel niet eens. Prof. Romme gaf met voorbeelden aan, dat in de adviesaanvrage van de regering wel degelijk oordeelvellingen voor komen. Zo wil zij nagaan in hoeverre afschaffing van de subsidies moge lijk is bij een aanvaardbaar loon- en prijspeil. Prof. Romme had toch kri tiek. Hij wees in dit verband op het ontbreken van een rechte lijn. De uitlatingen in de troonredeover de consumentensubsidies kloppen niet altijd met de tekst van de adviesaan vrage. Dit werkt verwarrend en wekt ook verontrusting in de hand, aldus de fractieleider van de K.V.P, Mr. Burger, de socialistische frac tieleider, schonk eveneens uitvoe rig aandacht aan de adviesaan vrage van de regering. Hij was van mening, dat de vraagstelling aan de S.E.R. eenzijdig is. In de praktijk is de evemvichtspolitiek van dit kabinet doorbroken. En wel ten gunste van de beter ge situeerden. Nu worden er weer offers gevraagd van de minder draagkrachtigen. Het spreekt vanzelf, dat ook het vraagstuk van de bezitsvorming aan de orde kwam. Prof. Oud herhaalde Inval bij tandheelkundige inrichting in Rotterdam. De Rotterdamse recherche heeft maandagavond in de Claes de Vriese- laan in Rotterdam, waar vroeger de Vacupanvereniging was gevestigd, 'n onderzoek ingesteld wegens vermeen de overtreding van de wet op de tand heelkundige inrichtingen. Het bleek, dat zeven Belgen waren behandeld, van wie enkelen via een zogenaamde „runner", die in België optreedt, als patiënt waren verwor ven. Zij hadden reeds een voorschot betaald. Met een gehuurde auto wer den geregeld patiënten uit België vervoerd. De 77-jarige arts C. H. V. uit Rotter dam en de 38-jarige tandtechnicus G. B, uit Haarlem werden in bewaring gesteld. De laatste wegens onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde. Het instrumentarium werd in beslag ge nomen. hier zijn al meermalen geuite bewe ring, dat dit vraagstuk onmogelijk is op te lossen in samenwerking met de Partij van de Arbeid. Samenwer king met de P.v.d.A. op dit terrein, aldus de liberale leider, staat gelijk met het maken van propaganda voor de geheelonthouding tezamen met Lucas Bols. Prof. Romme zei teleurgesteld te zijn over het feit. dat over de kinderbij slagverzekering in de Troonrede niets is gezegd. Hij vroeg de regering of zij de bedoeling had hier de leiding over te laten aan de heer Oud. Zo ja, dan zou spr. zich hier niet gelukkig over voelen, want de heer Oud heeft zich tegen deze verzekering verzet, omdat hij deze in strijd acht met de eigen verantwoordelijkheid van het individu. De staatkundig-gereformeerde heer Van Dis kwam ook deze keer met de gebruikelijke lijst van bezwaren te gen de regeringspolitiek aandragen. Vooral schonk de heer Van Dis aan dacht aan de zondag, die niet als dag des Heeren wordt geëerbiedigd en was hij van mening, dat het rege ringsbeleid de ontkerstening bevor dert. Over de maatregelen, die de regering in het kader van de bestedingsbeper king had getroffen, was de christe lijk-historische heer Tilanus van oor deel, dat deze heilzaam hadden ge werkt. Vandaag zaï de minister-pre sident antwoorden. IN „SCHUTTERSHOF" TE MIDDELBURG: (Van onze redactrice) Dat zelfgebreide wollen kleding even charmant kan zijn als confectie- tricot, wordt weer eens bewezen door de Ko ninklijke Scheepjeswol- fabrieken te Vetenen- daal. De najaarcolléctie van deze fabrieken was gistermiddag te zien in het „Schuttershof" te Middelburg; een collec tie van breimodellen in zeer uiteenlopende ma ten, want aan de gezet te vrouw is evengoed gedacht als aan haar slanke zusteren, terwijl ook de jeugd en de he ren der schepping niet zijn vergeten! Opvallend in deze ver zameling breimodellen zijn vooral de kleuren van de verwerkte wol soorten. Die kleuren zijn bijzonder mooi en bet zijn overwegend zachte tinten: zacht- blauw, mosgroen, pas telgrijs, turqoise, dik wijls in combinatie met wit. Men is geneigd om bij gebreide kleding on middellijk te denken aan kleding met een sportief cachet, en sportieve modellen zijn dan ook in overvloed te zien op deze show. Voor de dames een wit te sportjximper in het klassieke kabelpatroon, een ski-jack in wit, rood en zwart met bij passende x'üde capu chon, een effen pull over met boorden en ronde pas in twee con trasterende kleuren; voor de heren voor gro te jongens stevige war me truien, dikwijls ook in twee kleuren en soms in het befaamde Noorse patroon. Voor de kleuters zijn er al leraardigste truitjes en jasjes, vaak gecombi neerd met effen rokjes of broekjes, zoals het driedelige jongens- en meisjespakje in effen grijs, met truitjes in een kleurig jacquard; Katroon. laar zelfgebreide kle ding Iran ook een heel „gekleed" effect heb ben. De donkerblauwe vestbloxise, afgezet met een witte bies en met een plooitjesgarnering op de schouders bewijst het, evenals het crème kleurig trois-pïèces met garnering in twee tin ten mosgroen, het tur quoise kostuumpje met de even afslaande kraag, en de gele, flauw getailleerde ja pon. Trols-pièces, kos tuumpje en japon zijn tezamen ongetwijfeld de drie beste modellen van deze collectie. Zelfbreiende vrouwen konden op deze show bovendien nog eens zien, hoe belangrijk het is om bij een zelfge breid jumpertje een goedgesneden rok in een harmoniërende tint te dragen. Beantwoordt de rok niet aan deze eiaen, dan is het effect van het jumpertje weg, al is het "nog zo mooi gebreid en al past het nog zo goed. En hopen- lijk hebben deze brei- liefhebsters- zich ook gerealiseerd dat de cocktail- en avondjunx- pertjes die op deze show getoond werden, wel heel lief zijn om naar te kijken, maar in de praktijk alleen door heel jonge meisjes met succes kunnen worden gedragen. Gisteravond was deze show, waarvan de pia nist Baby den Toonder de muzikale omlijsting verzorgde, nogmaals te zien in het Middelburg se „Schuttershof". De békende Franse filmster Leslie Caron die ook in ons land veel „fans" heeft is de trotse moeder geworden van een welgeschapen dochter van zeven pond. Jennifer ge naamd. Hier toont de gelukkige Les lie Tiaar dochtertje voor het eerst aan de wereld; Jennifer dóet dit allemaal nog niet zoveel Een gouden ketting met een medail lon decoreert dit grappige punthoed je uit de collectie van de Londense ontwerper Simone Mirman. Het materiaal is groene zijde. Het werd getoond tijdens een show, die maandag in Londen is gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9