Spoedige terugtrekking troepen uit Jordanië en van de Libanon GOLDEN FICTION Paul Vlaanderen in de P.Z.C. Paul Vlaanderen en het project-M, Paul Vlaanderen en het project-M. de vliegende-hollander! De PXG. kunt U niet missen Geen dag Als de toestand het toelaat JEUGDIGE STRAATSCHENDERS ACHTER SLOT EN GRENDEL Ik heb een hard beroep, maar ik wil een zachte sigaret! NOTARIS VERDUISTERDE; ACHT JAAR EN ONTZETTING GEËIST WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Laten we eerlijk zijn: U luistert OOK naar de radicaals PAUL VLAANDEREN met zijn avon turen begint! Paul Vlaanderen, Ina, Sir Graham, U kent ze even goed als uw buurman, die even binnen komt lopen om een praatje te maken. Want het Paul Vlaanderen-hoorspel mist U nooit! Wilt U niet missen! U volgt die weergaloze de tective („Indé-, Inda, pas op kindje...") in wrakke bootjes op de mistige Theems, in de lounges van grote hotels („Zie je die man, daar ginds Ina, die knaap in smoking?"), in het bureau van Sir Gra ham („Vlaanderen, die kaerel is sluwer dan je denkt, let op je tellen, man!"). En U luistert naar de onheilspellende muziek van Koos van de Griend. Maar vandaag kondigt niet de radiodoch de P.Z.C. een nieuw avontuur aan van deze fameuze detective. Ieen nieuw detective-hoor spel... Neen, géén hoorspel, maar een strip, een detecti ve-strip in de P.Z.C., ge schreven door Francis Dur- bridge, de man die in 1938 Paul Vlaanderen voor het eerst gestalte gaf. „Gestalte" is hier eigenlijk niet het goede woord. Want Durbridge schreef in 1938 hij was toen een jonge man van 26 jaar zijn eerste Paul Vlaan deren als hoorspel voor de B.B.C. Een hoorspel, dat vanaf het eerste ste moment insloeg: in Engeland was Paul Temple zo wordt hij daar genoemd direct na de eerste uit zending een populaire figuur. HIJ IS HET NOG! In Nederland behoorden de vooroorlogse Paul Vlaanderen-hoorspelen tot de meest-gevraagde uitzendingen. En na de oorlog, toen Paul Vlaanderen opnieuw in de ether verscheen, was opnieuw de luisterdichtheid tijdens de hoorspel- uitzendingen bijzonder groot. Francis Durbridge creëerde met zijn „Paul Vlaanderen" een unieke detective-figuur, die niet alleen in de radio, maar ook in film, boek en... strip grote bekendheid kreeg, ja een beroemdheid werd. Wij zijn verheugd thans deze held van Francis Durbridge ook bij onze P.Z.C.-lezers te kun nen introduceren. Vanaf vandaag in de P.Z.C. (Zie pagina 11) Jan van Ees, de acteur, die in de hoorspelen de rol van Paul Vlaanderen vervult. Maar wij begroeten vandaag niet alleen nieuwe mensen in onze stripverhalen, we ne men ook afscheid. We hebben namelijk beslo ten om eervol ontslag te verlenen na twaalf jaar trouwe dienst aan Kappie en zijn bemanning, zodat de Kraak niet langer meer de „P.Z.C.-wateren" zal beva ren. De samenwerking tus sen de P.Z.C. en Kappie is altijd bijzonder geweest, maar we meenden er nu toch goed aan te doen om hem wat ons blad be treft te verzoeken een baan aan de wal te kiezen. Het wordt tijd, dat anderen zijn werk over nemen. An deren, die hun taak weer wat frisser aanvatten. Wie zijn de anderen Om te beginnen is dat Tekko Taks. Vriend Taks is de hoofdfiguur uit een serie boeiende stripverhalen, die in Nederland reeds grote bekend heid heeft gekregen. Tekko zal nu ook de Zeeuwse jeugd zijn avonturen vertellen via de P.Z.C. Zijn eerste verhaal is getiteld: „Tekko Taks op de vliegende-hollander". Hij wordt bijgestaan door zijn vriend Fox, door Charles Brills, door mr. Slim de bekende regisseur door cowboys, Indianen, kortom teveel om op te noemen. Vanaf heden in ons blad Tekko Taks op (Zie pagina 5) Met ingang-van vandaag dus zullen de hoofdfiguren uit de P.Z.C.-strips zijn Piloot Storm Paul Vlaanderen Tekko Taks Ook op het gebied van stripverhalen geldt Rapport van Hammarskjöld over Midden-Oosten overhandigd Amerika en Engeland zullen in oktober de troepen uit Libanon en Jordanië terugtrekken, als de internationale toestand dat toe laat. Dit is meegedeeld door de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, in zijn verslag over zijn vre- deszending naar het Midden-Oosten, dat gisteravond aan de Verenigde Naties is voorgelegd. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie bij de Verenig de Naties heeft dinsdagavond te New-York verklaard, dat de te rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon niet al te lang zal worden uitgesteld. Dit was het enige commentaar, dat men van Amerikaanse zijde wenste te geven op het rapport van de secretaris-generaal. Hammarskjöld is met Jordanië over eengekomen, dat de meest praktische plaats voor een controlerend V.N.- orgaan in Jordanië zelf zou liggen. Het orgaan zou moeten toezien op naleving van het principe van niet- inmenging, vervat in de resolutie der Assemblee van 21 augustus. De regeringen van Libanon en de Verenigde Arabische republiek had den faciliteiten zoals vestigingen van verbindingskantoren in Damascus en Beiroet voor dit orgaan toegezegd en zo was Hammarskjöld van mening dat de technische problemen opge lost kunnen worden en het orgaan in Amman kan komen. De Italiaanse V.N.-functionarïs Spinell zal voorbereidende maat regelen treffen en zolang de Ver enigde Naties vertegenwoordigen. Hammarskjöld zei ook de Jor daanse en Britse regering over de (Van onze correspondent). De Apeldoornse politie heeft acht jongelui ge arresteerd die zich op argerlijke wijze hebben schuldig gemaakt aan vandalisme en mishan deling. Zondagavond kreeg de politie bericht dat enkele jongelui een grote spiegelruit had den ingegooid. Onge veer tezelfdertijd meld de een lantaarnopsteker zich bij de politie met de klacht dat hij kort tevoren bij zijn werk zaamheden ernstig was lastig gevallen door jongelui. Verschillende lantarens die hij had aangestoken werden door de knapen weer uitgedraaid waarbij sommige defect raak ten. Hijzelf werd van het terrein verjaagd. Eveneens werd zondag avond een 22-jardge jon geman die met zijn ver loofde wandelde door de jongelui lastig geval len. Het meisje werd in het gezicht geslagen en vastgepakt, haar ver loofde ernstig mishan deld. Uit vrees voor overmacht sloeg het paar op de vlucht. Ver scheidene jongelui had den zakdoeken voor hun gezicht gebonden om niet te wórden her kend. De politie arresteerde zondagavond de. eerste jeugdige misdadiger, de 18-jarige A. van W., la ter werden nog gear resteerd de 18-jarige G. Z. en de 16^-jarige J. J. H. Aanvankelijk gaven zij valse namen op zo dat de politie voor geen gemakkelijke taak stond In de loop van maan dag werden de ove rige misdadigers ge arresteerd. Bij het on derzoek bleek het, dat de jongelui'zich in het recente verleden aan meer ernstige baldadig heden en zinloze vernie lingen hadden schuldig gemaakt. Tal van ruiten werden ingegooid en vele men sen werden door de jon gelui lastig gevallen. Gezien de ernst van de daden zullen de jonge lui voor de officier van justitie te Zutfen wor den geleid. Stagnatie in bevrachting op schippersbeurs. Ondanks het feit, dat juist gisteren de noteringen op de schippersbeurs te Rotterdam gebracht zijn op 120 pro cent, stagneerde de bevrachting. Een aantal schippers, dat de tarieven te laag vindt, is een wilde actie tot verhoging begonnen. Het bestuur van de stichting Neder landse particuliere binnenvaart (waarin alle Nederlandse schippers- organisaties samenwerken) dat dit meedeelt, zegt deze actie onvoor waardelijk af te keuren. Het is van mening dat door dit optre den een goede beursbevrachting als mede het lopend overleg inzake tarie ven en voorwaarden ernstig dreigt te worden geschaad. De senaat van Columbia heeft het besluit van de kamer om oud-president Rojas Pinilla in staat van beschuldiging te stellen met algemene stemmen be krachtigd. Eind 1957 telde West-Duitsland 51.832.000 inwoners en Oost-Duitsland 16.300.700. West-Berlijn had toen 2.228.500 inwo ners en Oost-Berlijn 1.110.000. Ongewapende leden van de Libanese Falanx" werpen in een straat te Beiroet barricaden op om de rege ringstroepen tegen te houden. Een korte maar felle vuurwisseling was het gevolg^van dit verzet; de re geringstroepen doodden tioee tegen standers terwijl twee anderen werden gewond. Felle brand in Antwerpse raffinaderij van Esso. Dinsdagmiddag was in de olieraffina derij van de Esso, gelegen in het Antwerpse havengebied, brand uitge broken. Er stond een grote tank in brand. De vlammen sloegen tot bij na tien meter hoogte en boven het terrein hing een dikke walm. Omstreeks drie uur deelde de brand weer mee, dat het vuur onder con trole was en dat uitbreiding naar an dere tanks voorkomen was. De Bel gische Esso-rnaatschappij weigerde zich uit te laten over mogelijke oor zaken van de brand. hervatting van olieleveranties aan Jordanië gesproken té hebben. Volgens Hammarskjöld is men van mening dat voor meer economische samenwerking enige verdere vooruit gang op politiek terrein eerst ver eist is. Hammarskjöld zei dat zijn taak tot praktische maatregelen be- Serkt is en geen bemiddeling of goe- e diensten omvat. Hij was van me ning dat indien een dergelijke be middeling gewenst is dit meer op het terrein van de Arabische Liga zou liggen. Uitvoer appelen naar West-Duitsland. Met ingang van vandaag zullen voor uitvoer naar West-Duitsland nog slechts de volgende variëteiten appe len in aanmerking komenCox Oran ge Pippin, Laxton Superbe en Weal thy in de maten 60 mm en op, Elli sons Orange en James Grieve in de maten 65 mm en op en Manks Cod- lin 70 mm en op. Voorts heeft het Produktschap voor Groenten en Fruit bepaald, dat geen andere kwaliteiten uitgevoerd mogen worden dan extra standaard, stand aard en huishoud. De minimumprijs waaraan de uitvoer tot nog toe moest voldoen, is verder van 18 cent per kilo op 24 cent gebracht. Daar met uitzondering van de Cox Orange Pip pin alle andere rassen voor het groot ste gedeelte geoogst en verkocht zijn, betekent dit dat nagenoeg de gehele appelexport op West-Duitsland hier mede komt stop te liggen. Wel hoopt men dat straks de variëteiten nog uitgebreid zullen worden met de Goudreinette. Momenteel is men wat betreft de afzetmogelijkheden enigs zins somber gestemd. Mijnwerker M. Labaye uit Hoensbroek. Waar het altijd nacht is, delft hij het zwarte goud, bron van energie en warmte* REEDS IN DE OORLOG BEGONNEN Alles (bijna half miljoen) voor huishouden De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr. H. G. van Everdingen, heeft dinsdag wegens verduistering, meermalen gepleegd, en valsheid in geschrifte, meermalen gepleegd, acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit het recht tot het bekleden van ambten geëist tegen de 56-jarige notaris G. A. R. uit Overveen, die kantoor heeft gehouden in de Deurlostraat in Am sterdam. De notaris was ten laste gelegd dat hij in de jaren van 1947-1957 ten na dele van Joodse nalatenschappen 338.000 heeft verduisterd. Volgens de president van de rechtbank, mr. J. Knottenbelt, bedraagt de ver duistering in werkelijkheid om streeks een half miljoen. De notaris was voor de oorlog als kandidaat-notaris in dienst bij de Joodse notaris Roos, die vlak voor de bezetting naar Amerika uitweek. Verdachte nam het notariaat over, maar raakte dit weer kwijt omdat notaris Roos na de bevrijding terug keerde. Na het overlijden van nota ris Roos enige jaren later nam ver dachte de zaak weer over. Reeds in de oorlog was R. begonnen geld op te nemen in de verwachting dat hij dit later zou kunnen terugbetalen. Tussen 1947 en de ontdekking in '57 volgden echter de gevallen die nu ten laste waren gelegd. Op een vraag van de president of hij een deel van het geld naar het buitenland had gebracht ant woordde verdachte dat alles op was gegaan in zijn huishouding. De rechtbank zal in deze zaak op 14 oktober a.s. uitspraak doen. Plannen voor bouw van onderzeetankschip. De Amerikaanse regering is bezig l met plannen voor de bouw van een I door atoom-energie aangedreven on derzeetankschip, det men einde 1959 hoopt op stapel te kunnen zetten. Prins Bernhard opende Terlenkabedrijf in Emmen Prins Bernhard heeft dinsdagmiddag te Emmen op het terrein van de N.V. Enkalon «en terlenkafabriek geopend. Voor de openingsplechtigheid werd onder meer het woord gevoerd door de president-directeur, ir. A. J. Engel, die uiteenzette welke beweegredenen hadden gevoerd tot de stichting van het bedrijf te Emmen. Na de rede van ir. Engel gaf prins Bernhard aan enkele werknemers op dracht de machines in bedrijf te stel len. Na een toespraak, waarin de prins zijn vreugde uitsprak over het feit dat ondanks de zware concurren tie vele nieuwe bedrijven worden ge vestigd, maakte het gezelschap een fondgang door het nieuwe bedrijf. In de middag heeft de prins het nieu we kantoor en bedrijfspand van de N.V. Koninklijke Rotterdamse beton en aannemingmaatschappij voorheen van Waning en Co te Meppel officeel in gebruik gesteld. Dat gebeurde door met een nieuw keuringsapparaat een keuring te verrichten op kruinbelas ting bij een getrild betonnen duiker element, een kwaliteitscontrole, wel ke doorlopend in dit bedrijf wordt toegepast en waarvoor thans een van de modernste apparaten is geïnstal leerd. Na het twee hectare grote bedrijf te hebben bezichtigd vertrok prins Bernhard per helikopter naar Soes- terberg, om vandaar met een „Da kota" naar Londen te vliegen, waar de prins in de avond bij een diner ter gelegenheid van het afscheid van generaal Montgomery was. Vliegtuigen van B.O.A.C. worden bewaakt De British Overseas Airways Cor poration heeft opdracht gegeven dat elk vliegtuig van haar vloot geduren de 24 uur van de dag wordt bewaakt met het oog op valse meldingen van bom-aanslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3