Ondernemers in Axel en in Goes betaalden te hoge lonen JACI0J Zeeuwse Almanak „Norlanda" deze week naar de sloper. YAN TOT Aspirine TWEE VLISSINGSE JONGENS PLEEGDEN DIEFSTALLEN ZEEUWSE GEREFORMEERDE VROUWEN IN GOES BIJEEN EXPOSITIE IN OOSTBURG SCHELVIS KABELJAUW f 0,70 V 1,25 Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 ECONOMISCHE POLITIERECHTER Axelse directeur weigerde bovendien inzage in zijn bescheiden Do economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, heeft dinsdag de directeur van een transport- en reparatiebedrijf in Axel, P. A. E., veroordeeld tot een boete van 450, daar deze ondernemer enkele werknemers te hoge lonen had uitbetaald, geen werkbriefjes had Ingevuld en bovendien geen medewerking had verleend aan een controleur van de looncontroledienst. Op de tweede dag van het onderzoek, dat deze con troleur instelde, weigerde de Axelse directeur gegevens te verstrekken over indelingslijsten van zijn personeel, die in overleg met een bond op gesteld behoren te worden. E. had zijn werknemers het betrof hier zes monteurs en enkele transportarbeiders ingedeeld volgens een manier, die niet strookte met de regels. Zo betaalde hij onder meer aan de monteurs een uurloon van 1.58, ter wijl dat volgens de C.A.O. maar 1.18 mocht bedragen. Verder ont braken zoals reeds opgemerkt de werkbriefjes. De officier van jus titie, mr. T. Lebret, eiste voor de loonovertreding een boete van 400 subs. 80 dagen, voor het niet invullen van de werkbriefjes een boete van 250 subs. 50 dagen en voor het niet meewerken aan de controle een boe te van 300 subs. 60 dagen, in totaal dus een bedrag van 950. Mr. G. Tichelman uit Terneuzen, de raadsman van E., stipte in zijn plei dooi aan, dat de arbeidsverhoudingen in het bedrijf van zijn cliënt uitste kend zijn. De raadsman was er in dit verband van overtuigd, dat er een oplossing gevonden moet worden. „Want de monteurs zullen hun baas zeker niet vriendelijk aankijken, als deze hun loon met 0.40 vermin dert", veronderstelde mr. Tichelman. Verder wees pleiter er op, dat vier monteurs op grond van de getoon de papieren door de controleur ge kwalificeerd werden als zijnde on geschoold. „Dit moet toch stellig voorkomen worden", betoogde de heer Tichelman. Hij vroeg de po litierechter dan ook de uiterste clementie toe te passen. Geschilpunt Mr. van Empel achtte het ten laste gelegde overtuigend en wettig bewe zen. „Het gaat hier om een regeling, die men in het belang van het be drijf gemaakt heeft", zei de politie rechter. Mi'. Van Empel wees de on dernemer uit Axel er overigens op, dat het geschilpunt in deze zaak niet is de te hoog betaalde lonen, maar de wijze waarop dit is geschied. „U had het niet op uw eigen manier mo gen doen", zei de politierechter, die E. veroordeelde tot boetes van 200 (voor de loonovertreding) 150 (voor de werkbriefjes) en 100 (voor het niet meewerken aan de controle), te zamen dus 450. Ook in een bedrijf In Goes, een fa briek voor verlichtingsglas, had de controledienst een overtreding van de loonvoorschriften geconstateerd en wel gedurende de week van 24 op 29 „Schelde" sleep! het schip naar Hendrik-ldo-Ambacht. Het aan de ScheepssloperlJ N.V. Hol land (gerechtelijk) verkochte Griek se sclup „Norlanda", dat sedert ja nuari van dit jaar in de Vlissingse buitenhaven ligt, zal nog deze week donderdag of vrijdag naar zijn „graf" in Hendrik-Ido-Ambacht wor den gesleept, waar de N.V. Holland is gevestigd. De nieuwe sleepboot „Schelde" van L. Smit zal de „Norlanda" naar de scheepssloperij slepen. Woensdag 10 september j.l. werd het schip ter zitting van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg ver kocht ten verzoeke van de N.V. Steenkolen Handels Vereniging. Het schip van de te Londen geves tigde „Mina Shipping Company Ltd." en de „Ismene Compania Naviera S. A." te Panama-City werd inder tijd te Vlissingen aan de ketting ge legd, toen betalingen voor geleverde goederen, onder meer door de S.H.V., uitbleven. De cement, die zich nog In de ruimen van de „Norlanda" bevindt 9.750.000 kg en een kleine zesduizend lege cementzakken zal vermoede lijk niet in Vlissingen worden gelost. maart J.l. Terecht stond de directeur van deze fabriek, J. H. C. W. uit Goes. Aan twaalf volwassen arbei ders had hij bedragen uitgekeerd van 1.70 per uur terwijl deze maar 1.46 mochten bedragen. Bovendien had hij een Jeugdige werknemer 0.50 per uur betaald in plaats van 0.40. Niemand kwaad De directeur van het bedrijf ver klaarde, dat zijn fabriek voor ver lichtingsglas volgens zijn mening uniek is in Nederland. Hij meende dan ook, dat da C.A.O. van de bran che, waaruit de Goese onderneming is voortgekomen, er niet meer van toepassing verklaard kon worden. Bovendien exporteert de Goese on derneming voor een belangrijk deel. „Met onze lonen doen we in Goes dan ook niemand kwaad", verdedigde W. zich. De ambtenaar van de looncontrole dienst verklaarde, dat de glasbeWer- kingen van de firma wel onder de C.A.O. vallen. Hij meende echter, dat het mogelijk is binnen het raam van de C.A.O. een aparte regeling voor de fabriek te treffen. Daarentegen meende de bedrijfseconomisch ad. vlseur, die de vennootschap had in geschakeld, dat men door een eigen C.A.O. niet tot de juiste beloning zou kunnen komen. Wil de firma de huidige lonen handhaven, dan zal men moeten overgaan tot invoering van werk- classlflcatie en premiebetaling waartegenover dan goede arbeids prestaties moeten staan waar door het mogelijk Is een goede regeling tot stand te brengen, al dus deze adviseur. De officier van justitie eiste hierna een waarschuwingsboete van 150 subs. 30 dagen. „Ik had eigenlijk 1500 in mnij gedachten", verklaar de de politierechter. Mr. Van Empel hoopte echter, dat de ondernemer al les in het werk zal stellen om de zaak tot een oplossing te brengen. W. werd tenslotte veroordeeld tot een boete van 250. WANDELAARS. De twee wandelaars, die de rijkspoli tie zondagmorgen op de terreinen van het landgoed „Vluchthaven" bij Haamstede ontmoette, waren er niet op uit getrokken ora van de natuur te genieten. Op het moment althans, dat de politiemannen hen opmerkten, hadden zij al hun belangstelling voor een strik, waarin een konijn gevan gen zat. Het bleek, dat de mannen niet uit medelijden bukten, want bij nader onderzoek bleek, dat zij in hei bezit waren van 21 stuks van bet zelfde marteltuig als waarin het ko nijn zich geworgd had. Vier konijnen hadden de stropers al buitgemaakt. De politie maakte proces-verbaal op wegens stroperij en het zich bevin den op verboden gebied. Toen het terrein verder werd onderzocht vond men nog 21 strikken, die naar alle waarschijnlijkheid eveneens aan de beide, op heterdaad betrapte, stro pers toebehoorden. LIFTEN 1-let lij ten is naar wij menen te we ten een na-oorlogs verschijnsel, dut zijn grote bloeiperiode beleefde in de jaren hort na de Tweede Wereldoor log, toen trein- en busverbindingen nóg niet geheel en al hersteld waren. Ondernemende jongelieden en oolc wel ouderen stelden zich op Irngs 's heren wegen, de arm gelieven en de duim omhoog. En maar meerij den. Naderhand werd het een sport. Men reed mee tot ver over de gren zen, naar Frankrijk, naar Frankrijk vooral, maar ook ibel naar Spanje, Italië en heel erg ondernemende lif ters brachten het soms tot in Afri ka. Zei men. In de loop der jaren nam liet ver schijnsel in hevigheid af. De treinen loop werd normaal financieel kon men een retourtje weer bekostigen en er kwamen bovendien steeds meer lieden met auto's, scooters en brom fietsen. Zodat de enkeling die nu nog langs 's herenwegen staat, de duim om hoog, een 'enkeling blijft. En des ie meer opvalt. Zoals die jongeman, die een onzer lezers signaleerde ter hoog te van het Feyenoord-stadion in Rot terdam. Hij stond daar hardnekkig langs de wegkant, voorzien van een tamelijk groot bord, waar hij zijn reisdoel op had vermeld „Vlissin gen". Hij stond daar kennelijk al 'geruime tijd, wamt het torsen van het bord viel hem zwaar. Dat was te zien. Maar hij hield vol. Hij moest en zou naar Vlissingen. Of hij er ge komen is? We weten het niet. Mocht ge onverhoopt in de buurt komen, dan moet ge maar eens opletten. Want als niemand hem meegenomen heeft, staat hij er nu nog. Dal is het risico van liften KENNISMAKING. Tot nu toe leefde men in Ritthem zon der televisie. Slechts één Ritthemer kende reeds het genoegen dat de tele visie kan verschaffen, maar deze woont buiten de kom van het dorp. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat binnen afzienbare tijd meerderen in het dorp niet meer van dit wonder der techniek verstoken zullen zijn, want dezer dagen werd in „Ons Dorpsle ven" een demonstratie gegeven met verschillende toestellen en de belang stelling daarvoor was groot. De even tuele toekomstige eigenaars van een „huisbioscoop" genoten van een caba retvoorstelling, die de kennismaking tot een waar genoegen maakte, IN STILTE. Gisteren was het 55 jaar geleden dat het echtpaar P. GusterQuaak uit de Tienhoven in Sint-Annaland in het huwelijksbootje stapte. De heer en mevrouw Guster genieten een goede gezondheid en nog ge regeld kan men de heer Gnster, die 77 jaar is, zijn wandelingetje door het dorp zien maken. Vroeger was hij landbouwer, nu drijft hij samen met zijn echtgenote een kruideniers winkeltje, want niets doen ligt hem niet, evenmin als zijn vrouw trou wens. Het echtpaar beeft vier kin deren en negen kleinkinderen, die dit bijzondere jubileum in stilte vierden. EXPOSITIE. Zaterdag 4 oktober zal 's middags om drie uur in bet gebouw „Edenburg", BelJamypark 3 in Vlissingen de ten toonstelling „Wie was Vincent van Gogh" worden geopend. Deze fraaie expositie, die een klaar beeld geeft van wat deze aanvankelijk verguisde en later zo beroemd geworden kunstenaar op bet doek vermocht te brengen, wordt verzorgd door de af deling Tentoonstellingen van bet Bu reau van de rijksinspecteur voor roe rende monumenten. De tentoonstel ling is voor publiek geopend van 4 oktober tot en met 25 oktober, 's mor- Sens van negen tot twaalf en 's raid- ags van half twee tot vijf uur. (Advertentie) WlNTERj_GRIEP Jafenlang# ervaring heeft bewezen dat u zich op Aspfrln kunt verlaten. Aspirin biedt een maximum aan pijnstillende, heilzame werking ook bij griepIedere griep. Het Bsyerkruls op leder Aspirin tablet Is. een ga rantie voor echtheid, zul verheid on koniuntt «a. menstelllng. Geen Aspirin zonder Btyerkruit (Advertentie) Groepsbureau rijkspolitie te Breskens aanbesteed Dinsdagmiddag heeft de directeur van de afdeling Nieuwbouw van de Rijksgebouwendienst te 's^Graven- hage aanbesteed het bouwen van een groepspostbureau met twee dienstwo ningen voor de Rijkspolitie aan het Oranjeplein te Breskens. De aanbe steding was als volgt: Fa. Chrlstiaan- sen, Oostburg ƒ92.000; Firma I. de Bliek, Schoondijke ƒ92.250; B. F. Barra, Oostburg 94.623; Fa. gebr. Maas, Breskens ƒ95.000; Aann.bedr. J. Vei'hage, Vlissingen 95.500; F. Verstelle, Philippine ƒ96.700; Fa. Daansen, Aardenburg 97.150; Aan- n.-bedr. Gebr. van der Poel N.V.. Ter- neuzen ƒ97.400; J. Geschiere, Middel burg 97.700; E'a. Bussand, Oostburg ƒ98.289; J. J. Jacobs, Breskens 100.178; J. van Poucke Zn., IJzen- dijke 100.450; E. van der Poel, Ou- delande 101.990; G. F. van Schoote, Breskens ƒ117.025; N.V. v.h. fa. L, Maas Co., Breskens 124.140; Leenhouts aann.bedr., Sluis ƒ125.000; D, J. Plekkenpol, Breskens ƒ125.244. De gunning is aangehouden. 450,— AAN BANKBILJETTEN VERSCHEURD Inbraakje in kantine jachthaven opgehelderd De Vlissingse politie heeft In de afge lopen dagen twee jongenB aangehou den, die bezweken waren voor het verlangen naar geld en toen de weg van Inbraak en diefstal zijn opge gaan. Zoals gemeld, werd er in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in de kantine van de jachthaven te Vlis singen, waar uit een kassa een be drag van f 70 werd ontvreemd. Bij het onderzoek kreeg de politie, op grond van voetsporen, verdenking te gen een vijftienjarige Vlissingse jon gen. Bij ondervraging ontkende de jongen echter. Hij gaf een alibi op, Mr. J. A. E. Rink eervol ontslag verleend Bij K. B. is op zijn verzoek, met in gang van 1 november 1958, eervol ontslag verleend aan mr. J. A, E. Rink, uit zijn ambt van rechter- plaatsvervanger in de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg, onder dankbetuiging voor de als zodanig be wezen diensten. GESLAAGDE PROVINCIALE DAG Twee boeiende causerieën in „Prins van Oranje". De leden van de Gereformeerde Vrou wenverenigingen in Zeeland zijn dins dag in groten getale naar Goes geko men, waar zij in „de Prins van Oran je" hun provinciale dag hebben ge houden. Ongeveer 450 vrouwen heb ben de morgen- en middagbijeen komst bijgewoond, waarin respectie velijk een referaat werd gehouden door ds. Y. Tlemersma uit Zierikzee en mevrouw A. Heersink-Beekman uit Vroomshoop. De Schouwse predi kant sprak over „Leven of geleefd worden" en mevrouw Heersink be paalde haar gehoor bij liet onderwerp „De sfeer ïn ons gezin". De morgenbijeenkomst werd geopend door mevrouw M. A. Elshoutv. d. Ros uit Koudekerke, die in haar ope ningswoord o.a. afgevaardigden van de N.C.V.B. en van de Hervormde Vrouwengroepen in Zeeland welkom kon heten. Ook richtte zij zich in een kort woord tot ds. E. Jansen, geref. predikant te Goes. De presidente Slot van pag. 1 terdege geleerd, evenals aquarelleren. En wel van Louis Heymans in Mid delburg, die aan de Vlissinger Kooger wel een bijzonder dankbare en hard werkende leerling gehad moet heb ben. „Bij de heer Heymans ben ik van de grond af aan begonnen, na als knaap en als militair in Indonesië zo het een en ander uit liefhebberij gedaan te hebben". De resultaten van die leerschool zijn op de tentoonstelling even eens te zien; „het werk van1 de meester", naast dat van zijn leer lingen. De heer Kooger exposeert enkele olieverven stillevens en landschappen voornamelijk een enkel portret en een opvallend geestig en oorspronkelijk doekje „Muzikanten" genaamd plus een drietal plastieken, j^oorts nog een aantal tekeningen en aquarellen en al dit werk getuigt van een grote liefde voor de materie zowel ais van een nijver woekeren met de mogelijkheden, die schilder- meester of meester-schilder zo ge wilt Kooger gegeven zijn. Zelf zegt hij van zijn werk als schilder: „Ik wil ook wat dat be treft een degelijk vakman zijn en ben mij er terdege van bewust, dat er meesters en leerlingen zijn. En ik behoor tot de leerlingen". Do leerlingen van meester Kooger kunnen de leerling in hem echter niet dankbaar genoeg zijn! Hij geeft zijn tekenonderricht niet allcnn met gro te kennis van zaken, maar tevens met een enthousiasme dat wel aan stekelijk moet werken. Van heden af is dat tot 10 oktober dus allemaal te constateren ïn de Burgerzaal van Oostburgs raadhuis. Het is de bedoeling om excursies voor de schooljeugd van Zeeuwsch-Vlaan- deren (en misschien ooit van Walche ren) naar deze expositie te organise ren. Zij is het waard! 226 gram 400 gram jj 453 gram ZS uit het pak in de pint deelde mede, dat zich in het afgelo pen verslagjaar vijf nieuwe vereni gingen hebben aangemeld als lid. Het ietreft hier de vrouwenverenigingen van Aardenburg, Driewegen, Oostka- pelle en Rilland-Bath, alsmede een ;weede vrouwenvereniging uit Vlis singen. De secretaresse, mevrouw J. C. Rouw uit Goes, memoreerde in haar jaarverslag de activiteiten van de Geref. Vrouwenverenigingen in Zeeland. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo was van 37,10. Bij de bestuursverkiezing werd tot secretaresse benoemd in de laats van mevrouw Rouw, die niet lerkiesbaar was, mevrouw A. G. Dekkerde Witte uit Góes. Tijdens deze geanimeerde bijeenkomst werd een collecte gehouden, welke rond 159 opbracht. Lezingen Ds. Tiemersma hield tijdens de mor genbijeenkomst een lezing over het onderwerp „Leven of geleefd wor den", waarin hij nader Inging op de algehele vervlakking In het persoon lijk en verenigingsleven. „We zijn in een maalstroom terechtgekomen, waardoor we onze kleur verliezen", aldus de predikant. Hij verklaarde, dat de mens in staat moet zijn zich van bepaalde zaken te distanciëren en tevens een bepaalde positie in te nemen. „We moeten kleur durven be kennen en tevens een zekere verant woordelijkheid durven aanvaarden', aldus ds. Tiemersma, die voorts zeidei dat men in al deze zaken met God te maken heeft. Door middel van de bij bel spreekt God persoonlijk ieder mens aan, voor leder heeft Hij eeh boodschap, zo vervolgde de predikant. Op deze causerie volgde een interes sante bespreking. In de middagbijeenkomst hield me vrouw Heersink, lid van het bondsbe- stuur, een boeiend en humoristisch betoog over „De sfeer in ons gezin" Zij wees daarbij onder meer op dt grote taak van de vrouwenverenigin gen om het geloof uit te dragen. Aar de hand van enkele voorbeelden zet. te mevrouw Heersink uiteen hoe de sfeer in een gezin te beïnvloeden is, waarbij vaak offers moeten worden gebracht. Ook op deze lezing volgde een discussie. De samenzang van de dames bleek ook nu weer een prettig onderdeel van het programma voor de Pro vinciale Dag. £AfVVV\*\VWVVVVVVVVVVVSA Voor Zeeuws nieuws zie de pagina's 5 en Hoofdonderwijzer te Oosterland benoemd Tot hoofd van de Openbare Lagere School In Oosterland Is ingaande 1 oktober 1958 benoemd de heer P. Knuijt te Vlissingen. De heer Knuljt, die de plaats inneemt van de heer D. Kosten, die onlangs werd gepen sioneerd, is pas afgestudeerd en on gehuwd. doch toen dit niet bleek te kloppen en de politie de jongen opnieuw aan de tand wilde voelen, deelde de vader mee, dat de joingen zondagmorgen na het eerste politieonderzoek het ouder lijk huis had verlaten en 's nachts niet was teruggekeerd. Per politiete- lex ging een verzoek tot aanhouding uit, met als resultaat, dat de Rotter damse politie dinsdagmorgen de jon gen aanhield. Inmiddels is hij naar Vlissingen overgebracht. De jongen was naar de Maasstad ge tuft op een bromfiets, welke hij ook in Vlissingen had gestolen en waar van inmiddels aangifte was gedaan. Het was zijn plan geweest om van huis weg te lopen. Daarom had hij het inbraakje in de kantine gepleegd en daarna de bromfiets gestolen. Van het geld was niets meer over. Hiervoor had de jongen een duur luchtpistool gekocht en de rest aan croquetten, ge haktballen en sorbets uitgegeven. Snippers De jachthaven was vorige week het terrein, waar ook een veertienjari ge jongen zich op het verkeerde pad begaf. De heer V. uit Vlissingen was daar vrijdag bezig met het verrich ten van enkele werkzaamheden. Hij had zijn jasje aan een spijker bij de rijwielbergplaats opgehangen, doch helemaal vergeten, dat zich hierin zijn paspoort en een bedrag van f 480 aan bankbiljetten bevonden. Toen hij 's middags zijn jasje wilde aantrekken, waren paspoort en bankbiljetten verdwenen. Het pas poort werd in de omgeving terugge vonden, doch het geld bleef voor lopig spoorloos. Na langdurig speuren kreeg de poli- tie verdenking tegen een veertienjari ge scholier uit deze gemeente. De jon gen ontkende aanvankelijk hardnek-, kig, doch met medewerking van de ouders kwam hij tot een bekentenis. Hij had f 30 gebruikt om een lucht pistool te kopen en met zijn „meisje" naar de bioscoop te gaan. Geschrok ken van het grote bedrag dat hij nog over had, heeft de jongen later de drie briefjes van honderd gulden en zes van vijfentwintig gulden aan snippers gescheurd, welke hij in een luchtkoker van een bunker aan de boulevard wierp. Toen de politie daar maandagavond met behulp van lijm stokken in de luchtkoker ging „pei len", haalde men inderdaad enkele snippers op. Dinsdagmorgen kon de bunker worden geopend, en toen vond men een hele serie snippers. Voor de „legpuzzels" bleek zelfs niet één stukje te ontbreken; alle bank biljetten konden weer worden gefor meerd. De ouders van de jongen na men de kosten van het bioscoopbe zoek voor hun rekening, het lucht pistool ging terug naar de winkelier, zodat de bestolene uiteindelijk zijn geld volledig terug krijgt. (Advertentie) VANDAAG. Middelburg Eleotro: „Summer Mad- nessa", 18 en 21,15 uur, 18 Jaar. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren, 9—18 uur: Concert- en Gehoorzaal: Over dracht voorzitterschap Raad van Ar beid, 11 uur; Gouden Poorte: Ver gadering M.B.B., 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Havenplraten", 19 en 21 uur, 18 jaar; Luxor: „De strijd in de Burma-jungle", 20 uur, 18 Jaar. Goes Grand: „Jacht op een scherp schutter", 28 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2