PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSLAND HERVAT A-PROEVEN BILT Twee explosies werden waargenomen Opmerkelijke tentoonstelling in Oostburg Amerikanen maken bekend: NIEUWE WESTELIJKE NOTA'S OVER TOPCONFERENTIE Vandaag... DULLES MOEDIGT ROOD-CHINA AAN TOT BESTAND PROF. R0MME OP DE BRES VOOR DE ZEEUWSE VEREN 201e jaargang - no. 231 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. Woensdag 1 okt. IS08 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1-—- „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. De Verenigde Staten hebben dinsdagavond bekendgemaakt dat de Sowjet-Unie de proeven met kernwapens heeft hervat. Tevo ren hadden Japanse geleerden gemeld, dat de Russen in het ge bied van het Baikalmeer in Siberië een kernwapen tot ontplof fing hebben gebracht. Zoals bekend maakte de Sowjet-Unie op 31 maart j.l. bekend dat zij vrijwillig de proeven met kernwapens zouden beëindigen. Op 22 augustus zegden de Verenigde Staten en Engeland toe, dat zij hun kernproeven een jaar zouden staken, ingaande op de dag waarop er onderhandelingen zouden beginnen om te komen tot internationale controle op dergelijke proeven. Als voorwaarde stelden zij echter dat de Russen intussen geen wapens tot ontploffing zouden brengen. Op der tig augustus liet premier Kroesjtsjew in een verklaring in het partijblad „Prawda" weten, dat Rusland geacht moest worden vrij te zijn om de proeven te hervatten met het oog op de proefexplosies welke de Verenigd» Staten en Engeland in de zomer te weeg hebben gebracht. In een korte verklaring deelde Willard Libby, de waarnemend Voorstel van Makarios verworpen. Engeland heeft gisteren het voor stel van aartsbisschop Makarios om Cyprus onafhankelijkheid te verle nen, voorlopig verworpen. Het heeft evenwel meegedeeld, dat het, samen met eventuele andere voorstellen, kan worden overwogen als het om een definitieve oplossing van de kwestie- Cyprus gaat. Engeland treft maatregelen in ver band met de inwerkingtreding van zijn deelgenootschapsplan. Militairen zijn op kritieke punten samengetrok ken. In Nicosia zijn de barricaden tussen de Griekse en de Turkse wijk versterkt. De Griekse arbeiders op Cyprus zijn gisteren op het middaguur in staking gegaan als protest tegen de benoe ming van een Turkse vertegenwoor diger in het kader van het Britse deelgenootschapsplan. Twee-jarig meisje in beek verdronken. Maandagavond is het tweejarige dochtertje van de landbouwer L. Vis uit Oostendorp in de Eekterbeek al daar verdronken. Het meisje is tijdens het spelen in de beek terecht geko men. En uur na de vermissing werd zij gevonden door een broertje. Het kind was toen reeds overleden. Pokkengeval vertraagde ontscheping „Oranje". De debarkatie van ongeveer 90 voor Djakarta bestemde passagiers, die dinsdag met de „Oranje" in Tand jong Priok arriveerden, werd door een pokkengeval aan boord van het schip vertraagd. Alvorens toestemming te verkrijgen om het schip te verlaten werden be manning en passagiers gevaccineerd. Onder de passagiers bevonden zich 'n aantal Nederlandse missionarissen en de echtgenoten van enige Nederland se zakenlieden, die nog steeds in In donesië verblijven. Deze vrouwen hadden Indonesië verlaten, toen de anti-Nederlandse campagne haar hoogtepunt bereikte. voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, mee dat er twee ontploffingen waren geconstateerd, die beide ten noorden van de poolcirkel teweeg waren gebracht en van matige tot grote omvang waren. Volgens een communiqué van de Japanse meteorologische dienst is één der explosies dinsdagavond te weeggebracht. Tien verschillende waarnemingsstations in Japan hadden variaties in de luchtdruk waargenomen van een omvang als gewoonlijk door kernontploffingen worden veroorzaakt. De Iucht- drukverschillen bedroegen twee- tiende millibar en zij hielden tien tot dertig minuten aan. Hoewel de twee nieuwe Russische kernontploffingen „schijnen te be vestigen" dat de Sowjet-Unie niet werkelijk vanplan was de proeven met kernwapens op te schorten, „ver wachten de V.S. dat de onderhande lingen om te komen tot een opschor ting van de kernproeven onder de noodzakelijke garanties op 31 okto ber te Genève zullen beginnen. Dit heeft een woordvoerder van het „State Department" dinsdagavond meegedeeld. Mits de Sowjet-Unie niet na de ope ning van deze conferentie nieuwe kernontploffingen teweeg brengt, blijven de V.S. bereid hun proeven voor een jaar te staken te beginnen bij de opening van de conferentie op 31 oktober, zo voegde de woord voerder hieraan toe. Guinea werd een onafhankelijk land. Frans-Guinea, dat als enige van de Franse gebiedsdelen de grondwet van generaal De Gaulle heeft verworpen, is in de afgelopen nacht een onaf hankelijk land geworden. Het gebied telt 2.500.000 inwoners. De beëindiging van de Franse finan ciële hulp zal moeten worden gecom penseerd door ontginning van rijke bauxietlagen, die in het gebied zijn gevonden.De bauxietwinning is in handen van Amerikanen. Verlaging van koffieprijs. De koffieprijzen zijn met ingang van 1 oktober 1958 verlaagd. Deze verla ging, welke tengevolge van een da ling op de wereldmarkt tot stand kwam, bedraagt over het algemeien 6 tot 12 cent per pakje van 250 gram. WEST DU IT SE REGERING VOLDAAN Steun voor het voorstel-Adenauer. In gelijkluidende nota's aan de Rus sische regering hebben de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland dins dag voorgesteld het voorbereidend overleg over een „topconferentie" te hervatten en de mening uitgesproken dat een dergelijke ontmoeting op het hoogste niveau de beste kansen biedt voor een oplossing van het Duitse vraagstuk. Tegelijkertijd werd aan de Westduit- se regering vanuit Washington een nota verzonden, waarin de Ameri kaanse regering zijn steun toezegt voor het voorstel-Adenauer met be trekking tot een „studiecommissie" van de Grote Vier over de Duitse her eniging. Ook in deze boodschap stelt de regering te Washington zich op het standpunt dat een „topconferen tie" het beste middel is om een rege ling van het Duitse vraagstuk te be reiken. De nota's zijn dinsdagavond te Mos kou afgegeven. Een woordvoerder van de West- Duitse regering te Bonn verklaar de dinsdag dat de Westduitse re gering buitengewoon voldaan is over de inhoud van de westelijke nota's aan de Sowjet-Unie. Het is opmerkelijk, zo verklaarde de woordvoerder, dat het westen nog steeds naar een topconferentie streeft terwijl de Sowjet-Unie daar reeds geen belangstelling meer voor schijnt te koesteren. ,;C v igUg üs In West-Duitsland heeft men een proef genomen met het afdekken van pas gegoten betonwegen door mid del van grote plastic vellen om het tere wegoppervlak zo te beschermen tegen regen. In de omgeving van Heidelberg is de eerste weg over een oppervlak van 2000 vierkante meter aldus toege dekt. De „regenjas" heeft tot nog toe aan de verwachtingen voldaan. Scholen te Little Rock geen particuliere instellingen. De vereniging van blanken in Little Rock die van plan was de miudelbare scholen van Little Rock als particuliere instellin gen te heropenen, heeft dinsdag bekendgemaakt dat zij van haar voornemen afziet. Bestaat de N.V.V.-bestuur- dersbond op Schouwen-Duive- land 40 jaar. Wordt te Den Haag de le gatie der Philippijnen geves tigd. vv^^^^^*^vwv\^\*vwww Om „dwaas" besluit goed te maken. Minister Dulles heeft dinsdag op zijn persconferentie nieuwe, sterke toe spelingen gemaakt, dat de Verenigde Staten de Chinese Nationalisten zul len trachten te overreden, hun strijd krachten van Quemoy en Matsoe te rug te trekken als de Chinese com munisten zouden instemmen met een bestand in de Straat van Formosa. Hij liet er in feite weinig twijfel over bestaan, dat de Ameriaanse regering er in sterke mate op vertrouwt dat zij Tsjang kai-Tsjek tot de evacuatie zal kunnen bewegen. Dulles scheen het merendeel van zijn opmerkingen rechtstreeks tot de Chi nese communisten te richten. Hij moedigde hen aan tot een bestand te komen en de Verenigde Staten in staat te stellen dat ongedaan te ma ken wat hij zelf een „dwaas" besluit van de Chinese nationalisten noemde, n.l. om zoveel van hun strijdkrach ten naar schatting een derde deel op de eilanden voor de kust van het Chinese vasteland te legeren. Waarnemers constateerden een ze ker optimisme in de uitlatingen van de minister. Hij scheen de mening van andere functionarissen te beves tigen, dat de toestand in de Straat van Formosa zich vanzelf zal stabi liseren. Dulles is blijkbaar van oor deel dat deze ontwikkeling kan wor- „DE MEESTER EN ZIJN LEERLINGEN" Heel het strakke, plechtige decorum tijdens het bezoek van admiraal Sir Guy Grantham aan het vlaggeschip van Nelson de „Victory" werd verbroken door de scheepspoes, die zich van erewachten en stram-in-de- houding-staan niets aantrok. De admiraal capituleerde ook voor de charme van de poes, door wélke over gave hij zich alleen nog maar popu lairder maakte Eerste expositie in Burgerzaal VANMIDDAG WORDT IN de Burgerzaal van het raadhuis in Oostburg een tentoonstelling geopend, getiteld „De meester en zijn leerlingen". Het is de eerste expositie, welke injhet nieuwe stadhuis gehouden wordt en het is bovendien een tentoonstelling, die qna opzet vermoedelijk wel uniek is in den lande. In de fraaie, ruime en ho ge Burgerzaal is namelijk werk bijeengebracht van de leerlin gen, die de schilderende onder wijzer H. Kooger tot leermees ter hebben en bovendien is er werk van de heer Kooger zelf te zien. Zo ontstond deze expositie als het ware door en voor de gemeen schap; jeugdige ingezetenen van Oostburg werkten er immers aan mee en alle ingezetenen van deze gemeente én van geheel West Zeeuwsch-VIaanderen kunnen er thans kennis van nemen. Mede dank zij de medewerking van de „Plaatselijke Gemeenschap Oost burg". De heer Kooger, Vlissinger van ge boorte en thans 31 jaar oud, is een enthousiast liefhebber van de schil derkunst, welke hij zelf zoals men uit zijn wei-ken kan constateren op lang niet onverdienstelijke wijze beoefent. Hij is er bovendien de man niet naar om zijn i-cht onder de ko renmaat te plaatsen en al sinds enkele jaren slaagt hij er in, zijn enthou- I slosme over te brengen op de meisjes en jongens, die in dit geval de openbare lagere school in Oostburg bezoeken, waar hij als leerkracht aan verbonden is. Dat begon overigens al in Breskens, waar hij in 1953 zijn onderwijzersloopbaan begon, na in Middelburg de kweekschool bezocht te hebben. Een prijsvraag van een havermout-firma was het begin... De pupillen van leermeester Koo ger zonden allemaal „vrije (haver mout)-tekeningen" in en... won nen vrijwel allemaal een prijs. In 1956 vielen twee leerlingen van de heer Kooger in de prijzen van de in dat jaar te Boulogne sur Mer gehouden wereldtentoonstel ling van kindertekeningen en dat er sindsdien niet stilgezeten is, kan men thans in Oostburgs Bur gerzaal aanschouwen. Meisjes en jongens van tien en elf jaar, uit de vierde en vijfde klas van de oJ.s. tonen er hun voor het meren deel zeer kleurige scheppingen, die vaak frappant oorspronkelijk van opzet en uitwerking zijn en waarin men voortdurend de leidende en in spirerende hand van „meester Koo ger" onderkent. Er zijn waskrijtteke- ningen te zien, maar ook uit plak kaatverf samengestelde werkstukken of uit kleurige lappen opgebouwde composities. „Ik volg bij het onderricht vanzelf sprekend wel een bepaalde methode, maar de basis is toch de vrijheid. Het kind moet materiaal en onderwerp zelf kiezen. Ik laat ze natuurlijk ook wel eens werk zien van grote schil ders, van een Matisse bijvoorbeeld, maar het is mijn mening, dat je de kinderen niet met teveel voorbeelden moet doodslaan. Ik ga uit van. het kind en gebruik de moderne schilder kunst". Dit „onthulde" de heer Kooger op ons verzoek in het kort over de door hem gevolgde methoden. Hij vertelde voorts nog, dat hij elke week één „esthetische middag" verzorgt; an wordt er verteld of dan wordt er ook wel „massaal" getekend. Na het bezoek van een circus aan de stad bevoorbeeld. „Daar zijn ze dan alle maal vol van en dan kun je ze het beste aan het werk zetten,,. Iets van de resultaten van zo'n middag na cir- cusbezoek is op deze expositie te zien. Autodidact Als schilder is de heer Kooger een autodidact, maar tekenen heeft hij (Zie slot pag. 2 kol. 3) Prof. mr. C. P. M. Romme heeft dinsdag in de Tweede Kamer bij de al gemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting verklaard, uiter mate onaangenaam te zijn getroffen door het feit, dat de regering de motie-Westerhout en Van den Heuvel inzake de tarieven voor de Zeeuwse veren naast zich "heeft neergelegd. Dit moest hij uit de pers vernemen. „De regering heeft een bedrag van anderhalf miljoen gulden zwaarder laten wegen dan de kans op desintegratie van Zeeland", aldus prof. Rom me. Hij verklaarde voorts, dat zijn (k.v.p.)-fractie niet kan berusten in een „onnationale barrière tussen Zeeuwsch-VIaanderen en overig Neder land". den gesteund als de lopende Chinees- Amerikaanse onderhandelingen te Warschau op ambassadeursniveau worden voortgezet, zonder dat er po gingen worden gedaan om te komen tot een spectaculair gesprek tussen hem en premier Tsjou en Lai. Hoewel hij er de nadruk op legde dat de Amerikaanse politiek te genover China geen wijziging heeft ondergaan, noemde Dulles deze politiek toch beweeglijk. Vol gens hém zou zij kunnen worden -aangepast aan de situatie waar voor de Verenigde Staten komen te staan. Enkele deelnemers aan de Nigeriaan- se constitutionele conferentie die op het ogenblik in Lancaster House in Londen wordt gehouden in hun schilderachtige kledij bij hun aan komst gefotografeerd. Het weer in Europa Volgens weerrapporten van gisteren avond 19 uur. Helsinki, geheel bewolkt 14 gr. Stockholm, geheel bewolkt 17 gr. Oslo, regen 11 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 16 gr. Aberdeen, geheel bewolkt 14 gr. Londen, regenbui 17 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 16 gr. Brussel, zwaar bewolkt 16 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 15 gr. Parijs, zwaar bewolkt 19 gr. Bordeaux, regenbui 23 gr. Nice, zwaar bewolkt 23 gr. Berlijn, half bewolkt 21 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 19 gr. München, zwaar bewolkt 21 gr. Garmisch P., zwaar bewolkt 23 gr. Zurich, zwaar bewolkt 22 gr. Wenen, onbewolkt 20 gr. Innsbruck, half bewolkt 20 gr. Rome, licht bewolkt 27 gr. Ajaccio, half bewolkt 30 gr. Madrid, zwaar bewolkt 13 gr. Mallorca, geheel bewolkt 27 gr. Algiers, zwaar bewolkt 33 gr. VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Overwegend matige wind tus sen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 2 oktober Zon op 6.41 onder 18.17 Maan op 20.27 onder 11.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1