PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mr. Luns: Indonesische berovingen brengen internationale bijstand in gevaar S.E.R. adviseert de regering over subsidies Veiling Kapelle breidt uit voor half miljoen gulden BILT JAPAN GETEISTERD DOOR HEVIGE WERVELSTORM VERWACHT. 201e jaargang - no. 228 uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 sept. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 5 '0' tel- 2355 4 1!Jnen (b-8 S- 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm tel 2094 Rede voor algemene vergadering Verenigde Naties Nederland blijft echter actief in hulp aan achtergebleven gebieden „Wij zijn ervan overtuigd, dat de onwettige daden van de Indo nesische regering jegens mijn land gevolgen kunnen hebben voor andere in ontwikkeling achtergebleven landen". Dit heeft de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vrijdag verklaard in een rede voor de Verenigde Naties'in de Al gemene Vergadering. Minister Luns, die de leden van de Verenigde Naties een over zicht gaf van de anti-Nederlandse maatregelen van Indonesië en de gevolgen daarvan, herinnerde aan de Nederlandse bijdrage tot het instellen van het speciale fonds voor steun aan onderont wikkelde gebieden, dat begin volgend jaar zijn werkzaamheden zal beginnen en zeide: „Het onrecht, dat Indonesië ons heeft aan gedaan lieeft geen wijziging gebracht in ons standpunt jegens de noodzaak van hulpverlening aan in ontwikkeling achtergebleven gebieden. Het is echter duidelijk, dat zowel internationaal als na tionaal, economische samenwerking niet blijvend kan zijn zon der een minimum aan goed gefundeerd vertrouwen, in politiek en economisch opzicht. Indien landen, die steun behoeven, enerzijds afbreken wat anderzijds is opgebouwd, dan brengt een dergelij ke houding het concept van collectieve welvaart waarvoor Ne derland in het verleden zo herhaaldelijk en krachtig heeft ge pleit, in gevaar. Het is ook daarom, dat ik zeer be zorgd ben over de slechte gevolgen voor de zaak van internationale bij- De brommer Het woord „brommer" voor fiets met hulpmotor is onge veer 10 jaar geleden uitgevon den. De uitvinder moet een Amster dammer geweest zijn. maar de eer van de uitvinding wordt hem betwist want er zijn verscheidene mensen, die menen, dat zij het woord brom mer het eerst gelanceerd hebben. Tien jaar lang worstelt Nederland thans met het bromfietsenprobleem. Dat vervoermiddel heeft het ver keersbeeld op straat totaal veran derd, het is bezig dorpen te verande ren. het wijzigt het woningvraag stuk en het beïnvloedt de mens voor wie afstanden voortdurend minder betekenis krijgen. Er zijn op dit ogenblik 800.000 bromfietsrijders in .Nederland. Dat is een enorm aantal. De wegen in Ne derland en de straten in onze steden zijn in het algemeen niet berekend op snelverkeer met deze honderddui zenden brommers en zeker niet op de aantallen brommers, die zich op be paalde spitsuren langs de weg be wegen. Dus gebeuren er vele onge lukken en het kon niet uitblijven, of de minister van verkeer en water staat greep in. Een snelheidsbeperking werd inge voerd, die waarschijnlijk binnenkort nog uitgebreid zal worden. Het zal er wel op neerkomen, dat de mensen, die twee jaar geleden hun „straal-brommers met een snelheid van 60 km per uur door de bebouwde kommen joegen, straks met het suk keldrafje van 30 km per uur moeten volstaan in diezelfde bebouwde kom men. Voorts is reeds bepaald, dat op 1 januari 1963 alle bromfietsen voor zien moeten zijn van een rijkskeur en dat die keur alleen maar wordt aangebracht op brommers, die niet harder kunnen rijden dan met een snelheid van 40 km per uur. En nu is er daar een strijd ont brand over de vraag of de mi nister bij dit alles wel de no dige soepelheid betracht. Het verla gen van de maximumsnelheid heeft voor bepaalde type bromfietsen nog al enkele technische bezwaren. Dus zijn de bromfietsfabrikanten in het geweer gekomen. Ze vinden het niet prettig, dat de minister zonder meer rekent op een snel uitsterven van de groep „speciale" bromfietsen. Uit een oogpunt van verkeersveilig heid moet zijn standpunt toegejuicht worden, maar het valt niet te ont kennen, dat vele bromfietsen zijn aangeschaft voor jarenlang gebruik en dat de bezitters van zo'n voertuig ook op een zekere souplesse bij de overheid recht hebben, wanneer deze overheid eindelijk maatregelen neemt, die ze al vijf jaar eerder had moeten nemen of althans had moe ten aankondigen. De Kon. Ned. Motorrijdersvereni- ging heeft er de aandacht op gevestigd, dat bij een onlangs ingesteld onderzoek naar de eerste 25 bromfietsen, die tien jaar geleden in ons land werden verkocht, tien van deze exemplaren nog in bruik bare staat werden aangetroffen. Zij werden nog regelmatig bereden. Zonder de resultaten van dit onder zoek te overschatten, mag men toch wel aannemen, dat van de 800.000 brommers die thans op de weg zijn, op 1 januari 1963 nog een derde deel of ongeveer 300.000 in gebruik zul len zijn. Moeten die brommers dan allemaal van de weg verdwijnen, om dat ze niet geproduceerd zijn „met rijkskeur"? Ja zegt de minister. Neen, pleit de Kon. Ned. Motorrij dersvereniging, men moet de niet on der rijkskeur gefabriceerde brommer rustig laten rijden, ook na de fatale datum en ze kalm laten uitsterven. (Zie slot pag. 3 kol 1 stand, die mijn regering steunt. Wil echter deze zaak tot bloei komen, dan is he.t noodzakelijk, dat de landen naast hun rechten hun ver- fdichtingen nakomen en hun onder- inge afhankelijkheid evenzeer in het oog houden als hun onafhankelijk heid. Het geven van de juiste vorm en uit drukking aan deze onderlinge afhan kelijkheid zou men een van de voor naamste doelstellingen van de Ver. Naties kunnen noemen. Deze doelstel ling kan slechts worden bereikt, in dien de consequenties van onderlinge afhankelijkheid loyaal worden aan vaard". Minister Luns zeide, dat sedert de vo rige algemene vergadering verschei dene voorbeelden zijn van overtredin gen en schendingen van de beginse len van goed nabuurschap. Het is mijn taak als minister van buitenlandse zaken van Nederland voor een daarvan in het bijzonder uw aandacht te vragen". De minis ter zeide dat in Indonesië bijna 40.000 Nederlanders hun huizen hebben moeten verlaten en voor een waarde van ongeveer vijf mil jard gulden aan eigendommen van particuliere Nederlandse firma's en personen is afgenomen. „De ze berovingen hebben natuurlijk mijn land ernstige economische en financiële schade toegebracht. Maar dat ls niet de enige reden, waarom ik er hier melding van maak. Een van de andere redenen is, dat in de gemeenschap van lan den bedreven onrecht naast de aantasting van het wezen van in ternationaal recht, vrede en veilig heid ondermijnt. Daarvoor zijn wij onder de bepalingen van het Hand vest allen gezamenlijk verant woordelijk". Voor V.N.-vredesmacht In zijn rede deelde minister Luns me de, dat Nederland het oprichten van een V.N.-vredesmacht voorstaat en verheugd is door de vooruitgang, die bij de organisatie van dit apparaat wordt gemaakt. Voorts zeide hij, dat Nederland al het mogelijke zal doen om bij te dragen tot het scheppen van de mogelijkhe den voor ontwapening. „Wij verkla ren, dat wij het beëindigen van proe ven met kernwapens gepaard aar juist toezicht op de uitvoering steu nen". Met grote bezorgdheid zien wij op on ze agenda onderwerpen zoals Cyprus en Algerije. Wij hopen vurig dat de daaibij betrokken partijen allen vrienden van mijn land zelf een op lossing voor hun vraagstukken zullen vinden". Veertien miljoen „Mijn delegatie hoopt", aldus minis ter Luns, „dat het uitgebreide pro gramma van technische bijstand ge leidelijk zal groeien tot een plafond van 40 miljoen dollar. Het speciale fonds zal, indien het financieel slaagt, een periode inluiden van overgang naar de veel grotere conceptie die de naam gekregen heeft van Sunfed en die zal voorzien in een toevloed van geld naar de in ontwikkeling achter gebleven gebieden voor het financie ren van een economische infrastruc tuur. Voor het jaar 1959 heeft de Ne derlandse regering besloten een bij drage te leveren van 14 miljoen gul den in converteerbare valuta". WERKGROEP TOEGEVOEGD De Sociaal Economische Raad heeft vrijdag besloten de rege ring op haar verzoek van advies te dienen over de vraag, of, en zo ja, in hoeverre overgegaan kan worden tot afschaffing van de consumentensubsidies op de melk en de huren. De S.E.R. besloot echter de re gering te vragen of het niet mo gelijk is bij de behandeling van het advies, de gehele economi sche situatie van ons land in be schouwing te nemen. Op vrijdag 3 oktober zal de commissie voor de ontwikkeling van de nationa le economie uit de S.E.R. begin nen het advies in behandeling te nemen. DIJKEN BRAKEN DOOR; DUIZENDEN DAKLOOS Verkeer in Tokio door slagregens verlamd De hevigste tyfoon sinds 24 jaar heeft vrijdag Japan geteisterd. Volgens zeer voorlopige schattingen zijn min stens 65 mensen door dit noodweer om het leven gekomen. Een onge veer gelijk aantal mensen wordt nog vermist. Vele schepen zonken of raak ten op drift. Er zijn 80.000 daklozen en 200.000 huizen staan in het water. Meer dan 100 huizen werden geheel verwoest. Een groot aantal aardver schuivingen is gemeld. Bruggen spoelden weg, dijken braken door. De Japanse raad voor de veiligheid ter zee had tevoren alle grote buiten landse vracht- en passagiersschepen in de havens van Tokio en Jokohama gelast, zee te kiezen. Huisvrouwen werd aangeraden, blikken voedsel en drinkwater in voorraad te nemen.. De meeste trams in Tokio hielden op te rijden. Slechts enkele bussen wa ren bij het begin van de slagregens in dienst. De kantoren hadden hun personeel al om twee uur 's middags naar huis gestuurd. Een leger van 16.000 politieagenten en brandweerlieden en 20.000 spoor wegbeambten was beschikbaar om hij ongelukken hulp te verlenen. Li verband met de belangrijkheid van deze zaak krijgt de commissie nog een werkgroep toegevoegd, ter wijl overeenkomstig de wens van verschillende S.E.R.-leden om ook eer vrouw bij het onderzoek te betrek ken, mevrouw prof. dr. G. H. Willin- ge-Prins als lid aan het werk van de commissie zal deelnemen. Gaat de regering in op de wens van de S E.R., de gehele economische si tuatie van ons land in behandeling te nemen, dan zal het zeer moeilijk zijn cm voor 1 december het advies ge reed te hebben. Het blijft dan echter toch mogelijk een interim-advies uit te brengen over een bepaald deel van de adviesaanvrage. „Men dient duidelijk onderscheid te maken tussen het standpunt van een organisatie en het standpunt van de leden van die organisatie in de S.E.R. Het lid zijn van de S.E.R. mag niet onmogelijk maken, dat men zich als lid van een organisatie ten aanzien van een bepaald standpunt spreekt". Dit was de kern van de verklaring, die de heer drs. D. Roemers (N.V.V.) aflegde, naar aanleiding van de ad vies aanvrage van de regering inzake de consumentensubsidies. Spaak voor overleg tussen drie landen over Cyprus De secretaris-generaal van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie, Paul Henri Spaak, heeft een conferentie van Engeland, Griekenland en Turkije over de kwestie Cyprus voorgesteld na het bezoek dat hij deze week aan Athene heeft gebracht, aldus wordt in doorgaans welingelichte kringen te Londen vernomen. Tijdens start- en landingsoefeningen niet tweemotorige „Scimitar"-vlieg- tuigen van het 803de squadron van de Britse marine-luchtvaartdienst op het dek van het Engelse vliegdek- scliip Victoriousop de rede van Portsmouth, is commander J. D. M. Russell om het leven gekomen. Zijn vliegtuig stortte in zee toen het over het dele heenschoot, doordat de ka bel, welke het vliegtuig aanvanke lijk had afgeremd, knapte. Russell slaagde er niet in zijn cockpit open te breken om zich te redden. De foto laat zien hoe een man, han gend onderhan een reddingshelikop ter, een vergeefse poging deed het snel zinkende vliegtuig te bereiken om de piloot te redden. Amerikaanse kunstmaan nietin zijn baan? De Amerikaanse marine beeft vrijdag op de lanceerplaats van Cape Cana veral een drietrapsraket gelanceerd om opnieuw te proberen een volledig uitgeruste „Vanguard" kunstmaan in haar baan te brengen. De kunstmaan weegt ongeveer 9.75 kilogram en is uitgerust met instru menten voor het bestuderen van de beweging van de aarde in de ruimte, een bandrecorder voor het opnemen van de metingen en een zender om signalen naar de aarde te seinen. Directeur John Hagen van het Van- guard-plan verklaarde tegenover ver slaggevers, dat het een of twee dagen kan duren voor men kan zeggen of de kunstmaan in zijn baan is geko men of niet. Dr. Hagen toonde zich echter vrij pessimistisch ten opzichte van de kansen van welslagen. MODERN EN DOELMATIG GEBOUWENCOMPLEX Fraai ingerichte kantine biedt plaats aan 300 personen Bij de grote uitbreiding wélke het gebouioencomplex van de Veiling Kapelle heeft ondergaan, is op de bovenverdieping aan de voorzijde ook een fraaie en ruime kantine inge richt. (Foto P.Z.C.). De intensivering van de fruitteelt in het werkgebied van de veilingver eniging Kapelle-Biezelinge en Omstreken en de uitbreiding van het boom gaarden areaal hebben de veiling genoopt sterk uit te breiden. Sedert 1 februari van dit jaar wordt hieraan druk gewerkt. Aan de voorzijde is een geheel nieuwe gevel opgetrokken, waarachter zich op de eerste etage een bijzonder fraaie kantine bevindt, die plaats biedt aan drie honderd personen. Aan de oost- en noordzijde van het veilingcomplex zijn drie grote hallen verrezen, één voor de aanvoer, één voor het sorte ren en verpakken en één voor het neerzetten van het fruit. Deze inerii- pende vernieuwing, die vooral gericht is op een goed en efficiënt func tioneren van de veiling, vergt een uitgaaf van rond een half miljoen gulden. De plannen dateren reeds van 1956. De algemene vergadering ging toen akkoord met uitbreiding, maar in nauwe samenwerking tussen archi tect J. A. de Bruyne te Goes en de technische commissie van het Cen traal Bureau van de tuinbouwveilin gen in Nederland werden de plan nen weer geheel gewijzigd. Eind '57 volgde de aanbesteding en begin van dit jaar werd met de bouw be gonnen. Inmiddels zijn de werkzaam heden zo ver gevorderd, dat de ver schillende nieuwe gebouwen over vier a zes weken in gebruik kunnen worden genomen. Bijzonder fraai van inrichting wordt de thans bijna voltooide kantine, die 22 meter lang en 8 meter breed is en uitzicht geeft op de uitgestrekte boomgaarden rond Kapelle-Biezelinge en zelfs op het scheepvaartverkeer op de Westersehelde. Grote in teakhout gevatte kantelramen over de ge hele lengte van deze zaal geven (Zie slot pag. 7 kol. 6) KORTE PREDIKATIE „O, als ik niet had geloofd des Heren goedheid te zullen zien in het land der levenden!" Psalm 7:13 Velen denken bij het woord geloven alleen maar aan iets moeilijks. Er zijn er, die vinden, dat het niet eenvoudig is om aan te nemen dat God er is. Wanneer je serieus ge looft, moet je bovendien nog allerlei zware lasten op je nemen. Ook op een andere manier kun je nog zeggen, dat geloven moeilijk is. Wie zelf gelooft, weet van gebrek aan vertrouwen op God, can neder lagen en zonden in eigen leven. Daardoor wordt de blijdschap van het geloof wel eens erg ver terug gedrongen. De dichter van psalm 27 weet ook van deze moeilijke dingen. Maar hij zegt erbij: als ik niet had geloofd des Heren goedheid te zullen zien in het land der levenden! Daar moet hij eenvoudig niet aan denken. Het is net als wanneer een man tegen zijn vrouw of een vrouw tegen haar man zegt: als ik jou niet had ge had!" Is geloven moeilijk t De psalmdichter zou zeggen: „laat het soms waar zijn, maar zonder God zou mijn leven geen leven zijn". Geloven is geen last, maar een vreugde. We mogen door Jezus Chris tus weten van een onbegrijpelijke goedheid van God. Hij wil onze schuld ongedaan maken en ons leven richten op zijn Koninkrijk. God is echt helemaal goed en gélukkig hoe ven we niet te geloven in de dae- monische machten, die we in het land der levenden in actie zien. Als we God zo in zijn goedheid Ie- ren kennen, wordt geloven datgene, wat ons leven draagt en ons leven de moeite waard maakt. Wat ware zonder U het leven, waar voerden, Heer, mijn paden heen f 'k bleef dan door bange vrees gedreven in wijde wereld gans alleen, 't Was al onzeker, wat ik minde, de toekomst iverd een afgrond zwart, en voor geen droef'nis kon ik vinden een tot mijn zorg gebogen hart. Zouden we God niet dankbaar zijn, dat we in Hém mogen geloven f Souburg j. A. van Duyne OPKLARINGEN Opklaringen en vrijwel nergens meer buien. Zwakke tot matige wind aanvankelijk noordwestelijk, later uit uiteenlopende richtingen. Max. temp. omstreeks 16 gaden. ZON EN MAAN 28 september Zon op 6.34 onder 18.26 Maan op 18 31 onder 7.06 19 september Zon op 6.36 onder 18.24 Maan op. 18.55 onder 8,09.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1