Voortijdige achteruitwerking van schroef oorzaak Mariner-ramp Voorzitter van werkgeversbond is niet zonder optimisme BUITENGESLOTEN STUDENTEN IN GEVECHT MET DE POLITIE KLAh'KBoRD VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HET VLIEGONGELUK TE ABADAN Minister Staf beantwoordt uitvoerig gestelde vragen door Kamerlid (Van onze redactie) Een voortijdige „acliteruif'-werking van de stuurboordschroef is, naar de mening van deskundigen, de oorzaak van het noodlot tige ongeval met de Martin-Mariner op 10 september te Abadan. Dit antwoordt minister Staf op de vragen, die hem onlangs door het lid van de Tweede Kamer, de heer G. Ritmeester (v.v.d.) zijn gesteld. Zoals men weet zijn de motoren van het vliegtuig tijdens de reis vervangen. Op de desbetreffende vraag van de heer Ritmeester antwoordt minister Staf dat de tocht van Biak met de oorspron kelijke motoren zonder meer verantwoord was. Deze motoren zouden overeenkomstig de voorschriften na 1000 draaiuren in groot onderhoud moeten worden genomen. Bij de aankomst te Abadan hadden de twee motoren nog respectievelijk 845. en 345 draaiuren beschikbaar voordat tot dit grote onderhoud moest worden overgegaan. Door het vermogensverlies van de ene motor moest de andere motor gedurende enige tijd zeer zwaar worden belast, zodat uit veiligheidsoverwegingen werd besloten geen risico te nemen en ook deze motor door een andere te vervangen. Minister Staf bevestigt dat als vast staand kan worden aangenomen, dat de commandant van de vliegboot de tocht van Abadan naar Nederland niet zou hebben aanvaard, zo hij niet volstrekt overtuigd zou zijn geweest, dat de boot inderdaad geheel vlïeg- waardig was en dus geen kostbare mensenlevens onnodig zouden worden geriskeerd. De vaste commissie van onderzoek, die zich onmiddellijk na de ramp naar Abadan begaf, heeft uit getui genverklaringen kunnen vaststellen, dat het vliegtuig even voor de ramp de landingsbaan van het vliegveld van Abadan op normale wijze had ge naderd. Op ongeveer 100 meter van de landigsbaan, dus praktisch in de landing, zag men het vliegtuig met een plotselinge ruk een scherpe draai naar stuurboord maken en de rech tervleugel naar beneden doorzakken. Het vliegtuig is onmiddellijk daarop als gevolg van de lage landingssnel heid en zeer geringe hoogte tegen de gronil verongelukt en in brand gevlo gen. De commissie meent hiermede het be wijs te kunnen leveren, dat de stuur boordschroef op het moment van het ongeval in „full reserve" (vol achter uit)-positie heeft gestaan. De plotse linge draai naar stuurboord wordt daardoor verklaard. Er heeft namelijk een voortijdige inschakeling van het „reserve"-mechanisme van de stuur boordschroef plaatsgehad, waardoor deze „achteruit" is gaan draaien en een enorme wringende kracht op het toestel is uitgeoefend. Dit had tot ge volg, dat de rechtervleugel en de neus van het vliegtuig steil naar be neden werden geforceerd en de bot sing met de grond met grote kracht plaatsvond. De vaste commissie heeft bij hot door haar in de werkplaatsen der K.L.M. te Abadan ingestelde on derzoek nog vernomen, dat aan het „reserve"-mechanisme van de stuurboordsmotor door de meca niciens is gewerkt en dat met na me de dag vóór het vertrek de schakelaar daarvan van een borg werd voorzien. Men kan nu er geen overlevenden zijn slechts gissen of dit borgen wel in de juiste stand is geschied, dan wel of tijdens het naderen van van de landingsbaan, bij het gereed maken van het „reserve"-systeem, 'een persoonlijke handeling het me chanisme voortijdig in werking heeft gesteld. De deskundigen zijn echter, al dus minister Staf, zeer positief in hun mening, dat uitsluitend deze voortijdige „achteruit"- werking van de stuurboord- schroef het noodlottig ongeval heeft veroorzaakt. Minister Staf zegt verder, dat uit het mondelinge verslag van de vaste com missie van onderzoek reeds is geble ken, dat de oorzaak van het noodlot tig ongeval geen enkel verband houdt met de tegenslagen, welke de oor spronkelijke bemanning van de P 303 op het eerste gedeelte van de reis had ondervonden. Voorts bevestigde minister Staf de vraag van de heer Ritmeester of het regel is om de Mariner-vliegboten van Biak voor groot herstel naar Ne derland te zenden, omdat zodanig her stel in Biak niet mogelijk is. De be windsman voegt hieraan toe, dat deze regeling inzake het geven van groot onderhoud in Nederland niet speciaal voor de Martin Mariners is getroffen, doch sinds jaren heeft gegolden voor de vroegere Catalina-vliegtuigen wel ke eveneens regelmatig naar Neder land werden teruggevlogen. De bewindsman heeft verder de ze kerheid, dat de vliegtuigen in Ned. Nieuw-Guinea niet zo lange tijd in dienst worden gehouden, dat een te rugzending naar Nederland meer dan noodzakelijk riskant wordt. VERBROEDERINGSFEEST IN UTRECHT Ook in Algerije wordt de campagne in verband met de volksstemming over de Franse grondwet op 2ü sep tember a.s. met grote intensiteit ge voerd, De foto toont een van de aan plakbiljetten die men o.vi. op de mu ren van de stad, Or an kan vinden. Natuurlijk staat op het biljet, zowel in het Frans als in het Arabisch, de opwekking ,ja" te stemmen en ver der kan men zien wat dat „ja" alle maal voor voordelen zal brengen. Dat zijn o.m. het bouwen van dorpen met stadhuizen en scholen, onderwijs in lezen en schrijven en goede ver zorging en opvoeding voor alle gezin- niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Baby in taxi geboren f Een echtpaar te Bergen op Zoom begaf zich woensdag- avond per taxi naar het zie- kenhuis, daar de vrouw een M baby verwachtte. Terwijl de< aanstaande vader in het kantoor van het zieken- huis was om de opname van zijn vrouw te regelen en de M taxichauffeur de portier ging waarschuwen om een rolstoel te laten voorkomen, presen- teerde de nieuwe wereldburger ij zich reeds. Snel werd daarna =j de taxi in de hal van het zie- ez kenhuis gereden, waar de zus- M |e ters van de kraamafdeling |j zich over moeder en kleine ontfermden. Beiden maken het H thans goed. PECH. Het was werkelijk een pech dag voor de dief, die 35.000 gulden aan diamantringen uit een juwe lierszaak in Chelsea wilde stelen. Eerst liet hij de twee bladen met rin gen op het trottoir vallen en kwam vervolgens in botsing met een vrouw. Tenslotte, toen hij al binnensmonds een minder net woord sprak en bleek van opwinding zich met een gestolen auto uit de voeten wilde maken, bleek de benzine op te zijn. De politie had niet veel moeite om de door tegensla gen vermurwde man te arresteren. Jongeman liep hersenschudding op In de nacht van woensdag op donder dag Is het tot een botsing gekomen tussen acht Utrechtse politieagenten en een honderdtal eerstejaarsstu denten van de studentenvereniging „Unitus" te Utrecht. In de sociëteit van „L'nitas" werd 's nachts liet xer- broederingsfeest. gevierd. Volgens traditie werden de eerstejaarsstuden ten naar buiten gelokt, waarna inen de deuren barricadeerde en zij maar moesten zien dat ze binnen kwamen. Door het lawaai dat hiermee gepaaid ging waarschuwden omwonenden de politie. Twee agenten in een surveil lancewagen verschenen daarop en probeerden de orde te herstellen. Zij trachtten de sociëteit binnen te drin gen om de senaat te bewegen de stu denten naar binnen te halen. Volgens de lezing van de politie wilde één dei- studenten daarop een politieagent met een fietspompje te lijf gaan. Hierop werd assistentie ingeroepen en joegen acht politieagenten de troep studenten met de gummiknup- Ëel uit elkaar. Daarbij liep de student i. van L. uit Zeist een hersenschud ding op. Volgens de lezing van de senaat dei- studenten echter sommeerden enkele per surveillancewagen gearriveerde agenten de eerstejaars binnen twee minuten in de sociëteit te verdwijnen. Enige seconden later sloegen de agenten zonder verdere waarschu wing op de eerstejaars in, die zich niet in de inmiddels gebarricadeerde sociëteit konden begeven. Studenten, die verward raakten in de voor de sociëteit geplaatste fietsen werden afgeranseld. Een van hen werd ongeveer 25 meter achterna ge zeten en terwijl hij op de grond lag nog geslagen. Hij werd vervoerd naar het stads en academisch ziekenhuis, waar men een hersenschudding consta teerde. Een lid van de novitiaats- commissie, dat bij de agenten pro beerde te bemiddelen werd door vier van hen met de gummiknup pel bewerkt. Het Wereldgebeuren Voorzitter HorecafHilton willekeurig bevoordeeld Op liet woensdagmiddag in het Con certgebouw te Haarlem gehouden Horeca f-congres merkte de bonds voorzitter, de heer J. G. Meijer, in een rede over de Nederlandse hotel- lerïe op, dat de staat in beginsel de eerste stap heeft- gedaan om het lo- giesprobleem op te lossen door de in stelling van een garantiekredietrege- ling voor vernieuwing en uitbreiding der hotellerie. De aangekondigde medewerking aan het Amerikaanse Hiltonproject te Amsterdam heeft echter een bijzon der karakter en gaat naar de mening van de heer Meijer ver uit boven hetgeen voor de Nederlandse hotel lerie werd gedaan. Hier is, volgens de voorzitter, sprake van een wille keurige bevoorrechting, waartegen de hotellerie terecht in verzet is ge komen. De hoofddirecteur van de Holland- Amerika-lijn, de heer W. H. de Mon- chy, sprak over de stichting van de Hilton-hotels in Amsterdam en Rot terdam en de betekenis daarvan voor het toeristenverkeer. Spreker was van mening dat de hotels vele Ame rikanen, die in Europa met vakantie zijn zullen aantrekken, omdat ze er iets: van de Verenigde Staten terug vinden, terwijl andere toeristen het prettig zullen vinden In de Ameri kaanse sfeer te vertoeven. President Worosjllow van de Sowjet- Unie wordt op één oktober te Kaboel ver wacht voor een bezoek van vijf dagen aan Afghanistan. Vorig jaar had Oning Zahir hem voor dit bezoek uitgenodigd. De Soicjetgeleerde dr. Wladimir De- mikoro transplanteerde drie dagen geleden een kop van een hond op de Duitse herder Ginger. Beide koppen aten en blaften afzonderlijk. Het voedsel dat de tweedegetransplan teerde kop tot zich nam kwam niet in de maag van de orginele hond maar werd i>ia buisleidingen afge voerd. Op de foto ziet men Ginger drinken uit een kommetje. Inmiddels is officieel in Moskon bekendge maakt, dat de hond met twee koppen dood is. Het dier heeft drie dagen ge leefd. Twee jongetjes in Haarlem vermist De Haarlemse politie zoekt sedert woensdagmiddag zes uur naar twee broertjes, de 7-jarige Thomas Wilhel mus en de 5-jarige Theodoor Jacobus Verzijlbergh, wonende aan het Don kere Spaarne te Haarlem. Een van hen kreeg woensdagmiddag in een speeltuin niet ver van hun huis ruzie met een vriendje, waarna beide kin deren de speeltuin verlieten en niet meer werden gezien. De politie heeft met politiehonden ge zocht, echter zonder resultaat. Tot in de nacht en gisteren opnieuw hebben de Haarlemse en de Rijkspolitieuit Zaandam een groot gedeelte van het Spaarne afgedregd. Tot nu toe was alles vergeefs. Twee kikvorsmannen, de gebroeders De Vos uit Haarlem, zijn bereid ge vonden vandaag in het Spaarne te duiken. JAAR VAN ONZEKERHEID VOORBIJ Aantal ernstige vraagstukken vraagt om een oplossing Het verbond van Nederlandsclie werkgevers heeft in Zaandam zijn alge mene ledenvergadering gehouden. In zijn rede noemde de voorzitter, de heer T. J. Twijnstra, het jaar dat voorbij is een jaar van kentering en x an onzekerheid. Niet alleen omdat de maatregelen tot beperking van de bestedingen geleidelijk aan voelbaar werden en de binnenlandse ontspan ning teweegbrachten die ermee was beoogd, maar ook omdat de onder nemers zich gingen afvragen wat zij hadden te denken van de ontwikke ling van de wereldconjunctuur. Spreker noemde als voorbeeld de duidelijke recessie in de Verenigde Staten, waar de industriële produktie met 12 pet daalde. De heer Twijnstra kon ook nu niet zeggen dat de periode van kentering voorbij zou zijn. Het gevoel van onzekerheid is ongetwijfeld ook thans niet geheel geweken, al zijn er gegevens, die op een stabilisatie in de ontwik keling wijzen, en symptomen die op een conjuncturele verbetering mogen doen hopen. Wat de centrale overheid betreft die heeft, aldus de heer Twijnstra, ten aanzien van de bestedingsbeperking niet het voorbeeld ge geven, dat van haar mocht worden verwacht. De verklaring in de miljoenennota, dat een ernstige bezuiniging op de urgentie van de rijksuitgaven „onver minderd" noodzakelijk blijft en dat een onderzoek naar het toekomstige verloop daaraan zal worden dienst baar gemaakt, vermag ons, zo zei spreker, met de ervaring van het ver leden, nauwelijks meer hoopvol te stemmen. De zesde indust'rialisatienota van de minister van economische zaken, die in mei van dit jaar aan de Staten- Generaal werd aangeboden, heeft in het verbond evenals in de contact commissie der vier samenwerkende werkgeversbonden aanleiding gege ven tot uitvoerig beraad. Wij vragen ons, zo zéi de heer Twijnstra, in de eerste plaats af, of het bedrag (11 miljard gulden) dat werd geraamd voor de nodige investeringen in de industrie gedurende de periode van I.M. de Koningin heeft donderdag ien bezoek gebracht aan de K.N.S.M. gelegen aan de Snrinamekade in de Amsterdamse haven. Na een ont vangst en een toespraak bezichtigde H.M. de voor de ontvangstzaal gele gen „Oranje Nassau", vijf jaar, wel voldoende moest wor den geacht. De zogenaamde diepte investeringen zullen een steeds groter deel van de bedragen die in de indus trie worden vastgelegd, opeisen. Het is daarom, volgens spreker, aan geen twijfel onderhevig, dat de me dedinging van de .Amerikaanse be drijven binnen de eigen economische grenzen, ook de Nederlandse industrie noodzaken zal grote aandacht te be steden aan verdere mechanisering en rationalisering, zodat dus een steeds groter deel der investeringen wel de arbeidsproduktiviteit zal opvoeren, maar niet zonder meer zal meewer ken de groeiende bevolking werkge legenheid te ver schaffen. Voorts is het, volgens spreker, uitsluitend de zorg voor de toe komstige werkgelegenheid ge weest die de regering tot wederin voering van de investeringsaftrek heeft aoen besluiten, en werkgele genheid is zeker niet minder een belang van de arbeiders dan van de ondernemers. Overgaande op de belastingpolitiek zeide spreker verheugd te zijn dat ons land binnen, naar hij hoopte, af zienbare tijd weer een nationale de mocratische wijze tot stand gebrach te belastingwetgeving zal bezitten. Tot slot van zijn betoog haalde spre ker enige passages uit de troonrede aan, waarin wel een mening wordt gegeven over het loonbeleid, maar waarin over de prijspolitiek een vol komen stilzwijgen wordt bewaard. Verwacht mag worden dat het prijs beleid wat soepeler vormen zal kun nen aannemen. Spreker is van oor deel dat de doelstelling dezelfde zal moeten blijven naar de inhoud, ver laging van prijzen, wanneer de grond- stofprijzen daartoe aanleiding geven en verhoging alleen dan, wanneer de grondstofkosten dat noodzakelijk ma ken. Doel en voorwaarde zal daarbij evenwel moeten zijn stabiliteit van het loonkostenniveau. Afschaffing van subsidies, waardoor kunstmatige prijzen hun natuurlij ke niveau zullen hervinden zal vol gens hem niet anders dan heilzaam zijn voor onze economie. Het pro bleem is evenwel deze doeleinden te bereiken met behoud van het mone taire evenwicht en met handhaving van onze concurrentiepositie met het buitenland. De heer Twijnstra zag niet zonder optimisme het komende jaar tegemoet, maar was toch ook van mening, dat een aantal ernstige vraagstukken in ons land om oplos sing vraagt. Geen oppositie De laatste maanden heb ik ge leerd, dat degene die zijn weg buiten de partij zoekt verlo ren is. Ik heb een onbegrensde eer bied voor Walter Ulbricht". Dit zei Fritz Selbmann. een der vice- premiers van Oost-Duitsland, half ju li op een vergadering van de commu nistische partij. Men had hem tevoren verweten, dat hij op verschillende manieren ..persoonlijkheidsverheerlij king" nastreefde. De eerste keer, dat deze kritiek op hem werd geleverd in het officiële partij-orgaan „Neues Deutschland", verbleef Selbmann in Moskou, waar hij aan het hoofd van een economische delegatie onderhan delde over eventuele hulp van de Sow- jet-Unie voor de Oostduitse economie. Hij was daarheen getogen als voor zitter van de Commissie voor Indu strie en Verkeer bij het presidium van de ministerraad. Maar uit een publikatie in datzelfde nummer van „Neues Deutschland" konden de le zers vernemen, dat hij inmiddels af gezakt was op de partij- en regerings ladder. Hij was nu niet meer voor zitter van iets, maar slechts plaats vervangend voorzitter van de Staats plancommissie in de rang van staats secretaris. Hij werd speciaal belast met de verantwoordelijkheid voor de materiaalvoorziening in Oost-Duits land. Na zijn zakenreisje naar Moskou kwam Selbmann dus terecht in een functie die heel wat minder te betekenen had dan de banen die hij vroeger bekleedde. Sinds men heni op 5 november 1953 tot minister voor de zware industrie had benoemd, was hij steeds meer een politicus van be tekenis geworden. Mensen die het weten kunnen beweren dat deze 59- jarige oud-mijnwerker beschikt over een grote deskundigheid op het gebied van economische problemen en dat hij er altijd een betrekkelijk realistische opvatting op na heeft ge houden. Het feit, dat hij (na commu nistisch Rijksdaglid te zijn geweest) van Hitlers machtovername tot 1945 in tuchthuizen en concentratiekam pen heeft moeten zitten, zal tot dat realisme wel hebben bijgedragen. Hét schijnt, dat hij in Oostduitse ka binetsvergaderingen vooral pleidooi en hield om niet verder te springen dan de communistische stok lang is. Zo zou hij een exportstop van twee jaar hebben geëist, welke periode 'men moest gebruiken om het machi nepark van Oost-Duitsland grondig te vernieuwen. Maar dat stond hele maal niet in het programmaboekje van Walter Ulbricht, de machtige sta linistische partijleider. En Ulbricht- mannetjes richtten al spoedig het verwijt tot Selbmann, dat hij aan zelfoverschatting leed. Woensdag is het besluit bekend gemaakt dat Selbmann onthe ven is van zijn post van vice- premier. Ulbricht heeft in het inter nationale tijdschrift voor communis tische ideologie, „Problemen van vre de en socialisme", betoogd dat Selb mann behoorde tot een van de groe peringen, die de Oostduitse partij- en regeringsleiders de laatste jaren be dreigden. De eerste groep, zo schreef hij, werd geleid door de 34 jaar oude Wolfgang Harich, die zich tot doel had gesteld, onder het motto van an- ti-stalinisme de partijleiding te ver anderen, Oost-Duitsland los te maken uit het communistische kamp en een zekere mate van kapitalisme te her stellen. Harich zou zelfs een „contra revolutionaire Putsch" in de zin ge had hebben. Hij is in maart 1957 ver oordeeld tot tien jaar gevangenis straf. Wat Selbmann betreft: die was vol gens Ulbricht een van vijf andere vooraanstaande communisten die ver anderingen in de partijlijn en rege ring wilden aanbrengen. Ook de an dere vier. Ulbrichts plaatsvervanger Karl Schirdcwan, dc minister voor staatsveiligheid Ernst Wollweber. vi ce-premier Fred Oelssner en Gerhart Ziller van het centrale partijcomité, hebben al hun functies verloren. Datzelfde lot treft nu dus de zo trou we maar te zelfstandig denkende communist Selbmann. Op deze wijze boet hij voor het feit, dat zijn „onbe grensde eerbied voor Walter Ul bricht" niet samenging met een on begrensde onderdanigheid. Hij vergat dat alleen Ulbricht in Oost-Duitsland mag doen aan persoonsverheerlijking en aan zelfoverschatting, en dat op positie ook binnen de partij tot de ernstigste vergrijpen wordt gerekend. WALTER ULBRICHT ..duldt geen tegenspraak.. Amerika erkent „Algerijnse regering" niet De Ver. Staten zijn niet voornemens de voorlopige Algerijnse regering te erkennen, die enkele dagen geleden te Cairo is uitgeroepen. Dit is donder dag door het ministerie van buiten landse zaken te Washington bekend gemaakt. De Algerijnse regering werd niet erkend, omdat „zij niet vol doet aan de hoedanigheden, die de Amerikaanse regering in het alge meen aanzegt bij een beslissing in een dergelijke kwestie", aldus d® woordmetdfiTj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3