PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Bedrijven te passief bij Euromarkt-kansen „Geval-Dekker" was onderwerp van protestvergadering NEDERLANDSE WIJK IN DUITSE STAD Vandaag.. PROF. KISCHELIZABETH BOLL HOORT IN DORDRECHT THUIS TENT VAN IJSBALLET WERD DOOR HARDE WIND VERNIELD DULLESAMERIKA ZAL NIET VOOR GEWELD WIJKEN Prof. ZijlstraNu terrein verkennen De Nederlandse ondernemer zal liet zich in de Euromarkt, die straks met de eerste verlaging der douane tarieven op 1 januari aanstaande werkelijkheid begint te worden, niet kunnen veroorloven een passieve hou ding ten aanzien van de export naar de Euroniarktianden aan te nemen of te volharden in een lijdelijke hou ding. De „Nederlandse wijk in een Duitse stad" zal een tastbaar bewijs zijn van begrip voor de nieuwe omstan digheden. Tijdens een persexcursie op uitno diging van de Vereniging Neder lands Fabrikaat, die naar het Ne derlandse ministerie van economi sche zaken en naar de Nederland se Kamers van Koophandel in West-Duitsland, Italië en Frank rijk leidde, zei minister prof. dr. J. Zijlstra te Den Haag onder meer: „Een grote krachtsinspan ning van alle betrokkenen zal no dig zijn om de kansen, die de Euromarkt Nederland op het ge bied van zijn export zal bieden, ook daadwerkelijk te grijpen. Het is naar de mening van minister Zijlstra ook al zal de Euro markt eerst over enige jaren zicht bare voordelen kunnen opleveren noodzakelijk dat reeds nu door het uitvoeren van terreinverken ning de voorbereidingen- worden getroffen voor het formuleren en ten uitvoer brengen, wanneer dit nodig is, van een bedrijfspolitiek die op een juiste wijze aan de ko mende ontwikkeling is aangepast. Deze zaak klemt temeer omdat het bedrijfsleven in de andere Euro- imarktlanden en met name in Duits land zich grondig en in veel sterkere mate dan in Nederland geschiedt, voorbereidt op de Euromarkt. De ge hele Euromarkt zal straks onze bin nenlandse markt worden en Neder land zal behoren tot de binnenlandse markt van de Franse, Duitse en Ita liaanse industrie, een markt waarop alle fabrikanten der partners elkaar onder dezelfde omstandigheden tege moet zullen kunnen treden. In Frankfort vernam men, dat de Westduitse markt grote nog onge bruikte exportmogelijkheden biedt. Het prijspeil der Nederlandse goede ren ligt voor de afzet op de West duitse markt gunstig. Vandaar de stichting van dat Nederlandse wijkje, waarin Duitsers zullen kunnen wo nen, zodat het Duitse volk zich eigen kan maken met de Nederlandse wijze van wonen. De Kamer van Koophan del verwacht hiervan een stimulans voor de afzet van Nederlandse pro- dukten in Duitsland. Voor de export naar Italië en Frankrijk zullen stimu lerende overheidsmaatregelen nodig zijn. Hierbij denken de betrokken Kamers van Koophandel aan financierings faciliteiten (Italië) en exportgaran ties (Franrijk). ...is het 50 jaar geleden, dat I de officiële openingsrit plaats i had van de elektrische spoor lijn Rotterdam Hofplein-Pijn- acker-Den Haag. ...is het 50 jaar geleden, dat 't gemeentebestuur van Leiden (de in 1947 overleden bioscoop pionier) Barend C. Hartman vergunning verleende tot het geven van bioscoopvoorstellin gen met phonograaf- en piano muziek. Hartman veranderde toen de oude schouwburg aan de Rijnsburgersingel te Leiden in een bioscoop, een der eerste in ons land. H ...hoopt de Amerikaanse, tot H Engelsman genaturaliseerde dichter, essayist en nobelprijs- winnaar dr. Thomas Stearns Eliot te Londen zijn 70e ver- li jaardag te gedenken. Gerechtshof in Den Haag het proces begonnen, dat de Nederlandse rege ring apnhangig heeft gemaakt te gen de regering van Zwedeninzake de voogdij over de 13-jarige Eliza beth Boll. Foto: v.l.n.r.: mevrouw Dolly Boll, tweede vrouw van de heer Hans Boll (midden) en rechts notaris Idema. Scholen Little Rock mogen niet „particulier" worden De Amerikaanse minister van justitie William Rogers, heeft desgevraagd het districtsgerechtshof van Little Rock laten weten, dat de schoolraad van deze stad niet op wettige wijze zijn gebouwen aan particulieren kan verhuren om deze daarin uitsluitend onderwijs aan blanken te kunnen la ten geven. Rogers steunde hiermee een petitie, welke de „nationale vereniging voor het bevorderen van de belangen van gekleurden" bij het hof te Little Rock heeft ingediend. President Eisenhower heeft ver klaard dat de sluiting van scholen in Virginia en Arkansas rampza lige gevolgen voor de natie «ar hebben. Hij zei. dit in antwoord op een telegram van een comité in Virginia, dat ervoor ijvert de scholen in ieder geval open te hou den, integratie of niet. Engeland blijft bij zijn plan voor Cyprus De Britse regering blijft bij haar voornemen om op één oktober te be ginnen met de uitvoering van haar plan voor Cyprus. Dit heeft donder dag een woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken te Lon den bekendgemaakt. Zoals bekend hebben de Griekse re gering en aartsbisschop Makarios het plan afgewezen, terwijl Turkije daar entegen zijn medewerking bij de ten uitvoerlegging heeft J INTERNATIONAAL GERECHTSHOF Vandaag verdedigt prof. Rolin standpunt van Zweedse regering (Van een onzer redacteuren) Het Internationale Gerechtshof te Den Haag is donderdag begonnen met het Nederlands-Zweedse proces, aarvan de voogdij over het Neder landse meisje Elizabeth Boll, (thans wonend bij haar Zweedse groot ouders) de inzet vormt. De vader van het meisje, die met zijn tweede echt genote (de moeder van Elizabeth is in 1953 overleden), in Norrkoping woont, enkele minuten van de wo ning, waarin zijn thans 13-jarige dochter verblijft, heeft reeds ver klaard in Zweden te blijven wonen als het kind bij hem terugkomt. De heer en mevrouw Boll waren gistermorgen ter terechtzitting aanwezig. Zij volgen met span ning het verloop van het geding, waarin de Belgische professor Henri Rolon namens Zweden en de Amsterdamse hoogleraar mr. I. Kisch namens de Nederlandse staat de degens kruisen. De leiding van de terechtzitting be rustte bij de Noorse rechter H Klaestad. In het hof hadden voor de ze gelegenheid zitting gekregen prof. mr. J. Offerhaus (Nederland) en dr. F. J. C. Sterzei, oud lid van het hoog gerechtshof in Zweden. De Neder landse regering had mr. W. Riphagen van het ministerie van buitenlandse zaken als gevolmachtigde aangewe zen, voor Zweden was de ambassa deur S. Dahlman aanwezig. Prof. Kisch kreeg het eerst het woord. Hij gaf een uiteenzetting van de zaak en merkte op, dat als volgens het voogdijtractaat van 1902 begin en einde van een voogdij bepaald worden door de nationaliteit van de minder jarige, ook de tussenliggende periode daardoor wordt bepaald. Ook wees hij erop, dat de heer Boll, die steeds op zee moest zijn, op eigen verzoek van zijn ouderlijke macht was ontheven. Van ontzetting was dus geen sprake. Toen heeft de rechtbank te Dordrecht mevrouw Idema-Postema echtgenote van een Dordtse notaris als voogdes aangewezen. Het kind heeft zijn do micilie waar ouders of voogd verblij ven, dus hoort Elizabeth Boll thans in Dordrecht thuis. Prof. Kisch betoogde in dit verband dat slechts ouders of voogden hebben uit te maken waar een kind verblijven zal. Prof. Kisch besloot zijn zeer uitvoeri ge pleidooi met de aanhaling van al lerlei jurisprudentie uit verschillende landen, waarmee hij het Nederlandse gelijk wilde aantonen. Vanmorgen zal de zitting worden voortgezet. Prof. Henri Rolin zal dan aan het woord komen ter verdediging van het Zweedse standpunt. STORM TROK OVER NEDERLAND Veerboten op Waddenzee hadden veel vertraging De storm, welke gisteren boven ons land heeft gewoed, heeft vooral in het noorden van het land nogal wat last veroorzaakt. De tent van het „IJsbal- let Maxi und Ernst Baier", welk ge zelschap in Drachten een voorstelling had gegeven, werd door de storm vernield. De schade werd geschat op ruim drie ton. Hoewel de tent verze kerd was, betekent het ongeluk een aanzienlijke schadepost, daar de res terende voorstellingen in Drachten moesten worden afgelast. De voorstellingen in Sneek, Alkmaar en Den Haag zullen echter gewoon kunnen doorgaan, omdat de tweede tent van het ijsballet in goede staat verkeert. De westenwind joeg het wa ter van de Waddenzee zo hoog op dat op Ameland de-passagiers niet bij de boot konden komen, doordat de pier onder water stond. Eerst om elf uur Maastrichtenaar door stroom gedood Donderdag is de 38-jarige vertegen woordiger J. B. te Maastricht in de kelder onder de winkel, welke door zijn echtgenote wordt gedreven, door elektrische stroom gedood. toen het water gezakt was, was ook de pier weer toegankelijk en kon de boot vertrekken. Ook de pier van Schiermonnikoog stond donderdag morgen onder water. De passagiers moesten daar door het water waden om het land te bereiken. De bewoners van de noordkant van Harlingen on dervonden grote last van een zand storm, welke ontstond doordat de wind het zand, dat bij het Van Ha- rinxmakanaal lag, opjoeg. Het zand drong zelfs door kieren enz. tot in de huizen door. Gomoelka richt verwijten tot R.-K. Kerk in Polen De Poolse communistische partij leider, Gomoelka, heeft de Rooms-Ka- tholieke Kerk van Polen ervan be schuldigd zowel openlijk als in het ge heim tegen de regering te ageren. Maar in zijn toespraak tot onderwijs deskundigen van de partij voegde Gomoelka eraan toe dat 'de regeling niet van plan is haar overeenkomst van eind 1956 met de kerk op te zeg gen. De facultatieve catechisatieles sen op school zullen gehandhaafd blij ven. Destijds had een groot deel van de bevolking tegen de instelling van deze facultatieve lessen geprotes teerd, aldus Gomoelka. Vergelijking Quemoy- De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, heeft donder dagavond in een toespraak te New York tot de Amerikaanse raad voor handel en industrie voor het Verre Oosten gezegd dat Amerika niet voor geweld zal wijken en zich niet zal la ten ontmoedigen. De V.S. zullen blij- BELANGSTELLING WAS NIET GROOT Fel betoog van G. W. Voortman (Eefde) BOER G. W. VOORTMAN, een kor te, stevige man uit Eefde, bestuurs lid van de Vereniging voor Bedrijfs- vrijheid in de landbouw, sprak don derdagmiddag in de Bogardzaal te Middelburg over „het geval-Dekker", de zaak van de Oostkappelse land bouwer, die weigert zijn bijdragen aan het Landbouwschap te voldoen en van wie nu volgende week een stuk grond gerechtelijk zal worden verkocht. Vijfendertig Walclierse landbouwers waren naar de Bogardzaal getogen om er Voortman te horen, een Gel dersman, die het allemaal wel héél fris zei en die met veel geweld zijn niet geringe grieven tegen de huidige Nederlandse samenleving voor de voeten van zijn sigaren-rokend ge hoor smeet. Voor zover wij hem be grepen hebben, bestaat zijn voor naamste bezwaar tegen het Land bouwschap hierin, dat het besluit tot oprichting genomen zou zijn uitslui tend door de voormannen van de boeren-standsorganisaties, dus zon der dat zij hun leden daarover had den gehoord. En dat nu is in strijd met de wet, zo maakte boer Voort- man gisteren duidelijk. Daarin be rust hij niet: „Ik procedeer" riep hij vastberaden uit, „Ik drijf de zaak naar de Hoge Raad. We moeten ver lost worden van de dictatuur!" Voortman formuleerde het allemaal nogal kernachtig. „Er is geknoeid! Door wie is er geknoeid? Waar is er geknoeid? Door de mannen, die om het landbouwschap hebben gevraagd. In de standsorganisaties!" Waarop de geachte spreker kennelijk van zichzelf schrok, want hij mengde haastig een scheut water in zijn (nogal zure) wijn: „Tenminste, dat is mijn mening, zo denk ik er over. Of het werkelijk zo is, moeten na tuurlijk de rechters uitmaken". Van daar die Hoge Raad Somber schetste de Eefdese boer hoe hij vaak, denkend aan het Landbouwschap, door sombere herinneringen werd gekweld, her inneringen yooral aan de dertiger, jaren. „Dan denk ik aan een ze kere Hitier", zei spreker bedroefd, „als men in die dagen de radio lostrok, dan overdonderde ons het Sieg-Heil. Vreselijk. Maar heeft men onze vereniging wel eens „oud-N.S.B.-ers" genoemd. Niets van aan. Onze voorzitter draagt zelfs het kruis voor Vrij heid en Recht met de gespen, Wij eisen vrijheid". Overigens bleek boer Voortman geen voorstander van een vaste lijn in zijn betoog, doch een vurig aanhan ger van het „hak-op-tak-systeem". Zo wisselde hij onverwacht het ge val-Dekker af met een aanval op 't melkprijsbeleid („dat is een chaos, zo zeg ik U, boeren van Zeeland!"), zijn niet geringe moeilijkheden met de Gelderse Gezondheidsdienst voor dieren combineerde hij met de na drukkelijke verzekering: „Ik ben geen kwillerant", en aanvallen op de standsorganisaties pleegde hij in één adem met een schildering van het boeren-paradijs Denemarken (Zie slot pag. 2 kol. 4) ven streven naar een vreedzame op lossing als antwoord op de commu nistische uitdaging met geweld, aldus Dulles. Naar zijn mening hebben de nationalistische eilanden voor de Chi nese kost voor nationalistisch China eenzelfde betekenis als Berlijn voor het westen. Bij zijn vergelijking van de Chinese kusteilanden met Berlijn preciseerde Dulles nader dat Berlijn militair on verdedigbaar is. Ondanks Berlijns in- geslotenheid had men oorlog geris keerd omdat men de stad niet wilde opgeven. „Gezien deze bedreigingen van communistische zijde en het extre mistische standpunt dat zij thans openlijk huldigen, zou het roeke loos zijn om een actie te beginnen welke voor zover we kunnen na gaan niet tot vrede zou leiden maar onze vrienden in de vrije wereld en bondgenoten in het ge bied zelf zou ontmoedigen en on ze vijanden tot nog onbedachtza mer stappen zou verleiden", aldus Dulles. Naar in doorgaans welingelichte V.N.-kringen te Washington verluidt heeft men de Amerikaanse delegatie een kopie getoond van een memoran dum, dat premier Tsjoe en Lai heeft gezonden aan de regering van India. Hierin vraagt Tsjoe en Lai om advies over de manier waarop men de huidi ge crisis in het Verre Oosten zou kunnen oplossen. V ER W AC Hl WISSELENDE BEWOLKING Wisselend bewolkt met voornamelijk in de kustprovincies lüer en daar een bui. Aan de kust krachtige, elders matige noordwestelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als gis teren. ZON EN MAAN 27 september Zon op 6.33 onder 18.29 Maan op 18.09 onder 6.03 Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. p.135 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per kw. Losse nummers 15 cent. 201e jaargang - ho. 227 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F: v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: "w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Kok. Vrijdag 26 sept. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van i._. „Brieven of adres bureau r. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; ZIerilaee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Een Nederlandse ingenieur, de heer A. van der Goot te Ter- borg, heeft een nieuw vervoermiddel ontworpen, dat binnen kort in een serie van twintig zal worden geïntroduceerd. Het is de driewielige „shelter", die bepaald niet pretendeert een auto te zijn, maar waarvan de bedoeling is, dat hij een „ge lukkig gemiddelde?' is van een auto en een scooter of motor fiets. Het autootje wordt voortbewogen door een eencilinder tweetactmotor van 228 cc. De lengte is 2.26 meter, de breed te 1.26 meter. Wanneer het eenmaal in de verkoop gegeven wordt, dan zal het tussen de 2500 en 2900 gulden kosten. Plan Kamer van Koophandel te Frankfort In de nabije toekomst zal in een Duitse stad een Nederlandse wijk verrijzen, wanneer de plannen van de Nederlandse Duitse Kamer van Koophan del te Frankfort worden verwezenlijkt. De be doeling is, rondom een pleintje in een Duitse stad een aantal woningen met een schooltje en een kerkje te bouwen, alles door Nederlandse aannemers, die hierbij dan gebruik zouden moe ten maken van Nederlands personeel en Neder landse materialen. Ook de gehele inrichting van de gebouwen zou met Nederlandse materialen en artikelen moeten geschieden. Op deze wijze zou men een blijvende monstercollectie stichten van hetgeen de Nederlandse ondernemer heeft aan te bieden op het gebied van de bouwnijverheid en de inrichting van woningen, scholen, kerken enzovoort, waarvoor naar de mening van de Ne derlandse Duitse Kamer van Koophandel te Frankfort grote afzetmogelijkheden in West- Duitsland bestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1