PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer LANDSCHAPSARCHITECT SPRAK OVER DE HERBEPLANTING WALCHEREN MARKTBERICHTEN SOCIALE ZAKEN VLISSINGEN HAD EEN DRUK JAAR VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE' ZEEUWSE COURANT WEGSCHAP WALCHEREN Tevredenheid, kritiek en vele wensen In het Schuttershof te Middelburg heeft de heer N. M. de Jonge, land schapsarchitect bij het Staatsbosbe heer, donderdagmiddag een lezing gehouden voor het waterschap „Weg schap Walcheren" over de herbe planting van het eiland. De heer De Jonge, die zijn causerie illustreerde met lichtbeelden, liet zich in prijzen de bewoordingen uit over hetgeen de laatste jaren op het gebied van de beplanting tot stand werd ge bracht. Hij liet echter ook kritiek horen, terwijl hij verder zijn per soonlijke ideeën met betrekking tot de verdere verfraaiing van het Wal- cherse landschap naar voren bracht. De heer De Jonge wees daarbij te vens op het Zandkreek-gebied, dat, wanneer de Delta-werken zullen zijn voltooid, een zoetwater-gebied zal zijn. Nu is, zo meende spreker, een strand aan zoet water minder aan trekkelijk, zodat zijns inziens een fraaie beplanting daar op zijn plaats is. Een fraai landschap is voor de invalshoek van Walcheren van groot belang, omdat het de eerste indruk ken levert van het gehele eiland. Over de wegbeplantingen is men nog niet geheel tevreden. Vooral in het weBten zijn nog wegen, waarover men niet voldaan ban zijn. De wens van de heer De Jonge om ook langs de water lopen een beplanting aan te bren gen, ontlokte tijdens de discussie enige tegenwerpingen. Uit de vergadering werd er op gewe zen, dat dit praktisch niet moge lijk is met het oog op de reini ging van de waterlopen, waarop ae begroeiing' belemmerend zou werken. De heer De Jonge vroeg zich niette genstaande de bezwaren af wat be langrijker is, ,,'t makkelijk, reinigen Uitvalsweg wellicht in D.A.C.W.-verhand uitgevoerd De gemeente Vlisslngen heeft een plan laten ontwerpen voor de aanleg van een ongeveer 1250 meter lange uitvalsweg van do President Roose- veltlaan naar de Nieuwe Vlissingse- weg. Deze weg zal de bewoners van de nieuwe Vlissingse woonwijken een betere aansluiting geven met Sou burg en Middelburg en tevens een rechtstreekse verbinding tot stand brengen voor het verkeer naar de badplaats. De bedoeling is dit werk het ma ken van de aarden baan uit te voeren in D.A.G.W.-verband, waar voor reeds een subsidie-aanvrage werd ingediend. De verharding van de weg zal dan later worden aange bracht. Het werk zal als D.A.C.W.-werk wor den gecombineerd met de egalisatie van de vuilnisstortplaats aan Westsouburgseweg. Het ligt in de bedoeling van het ge meentebestuur dit werk, zo mogelijk, in dit najaar nog te laten beginnen. Dit werk betekent een belangrijke bijdrage voor de bestrijding van de werkloosheid op het eiland Walche ren. Bedrijfsvoetballers in het veld voor .Zonneveld' De Middelburgse bedrijfs- en zomer avondvoetballers, aangesloten bij de K.N.V.B., organiseren zondag 28 sep tember a.s. op het gemeentelijk sportterrein aan de Nadorst een lief- dadigheidstoernooi ten bate van „Sport steunt Zonneveld". De voet ballers van Blauw Wit, Kraaien, Broek Boys, VSV, Pingelaars en de Middelburgse-veteranen zullen op die manier hun steentje bijdragen voor dit goede doel. Er zijn enkele fraaie prijzen be schikbaar gesteld. De wedstrijden be ginnen al om 9 uur des morgens. Been gebroken bij rijwielbotsing Op het kruispunt Singel-Rozen gracht te Vlissingen ontstond woens dagavond een botsing tussen de wiel- rijdster mevr. B. en de wielrijder de heer De J., beiden in Vlissingen woonachtig. Het tweetal kwam te vallen, waarbij mevr. B. een been brak. Met een ambulancewagen moest zij naar het ziekenhuis „Be- thesda" worden overgebracht. Officiële publikatie MIDDELBURG. WONINGBUREAU. Het woningbureau ls gesloten op 30 sep tember en 1 oktober a.s. MIDDELBURG. BEKENDMAKING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de raad in zijn ver gadering van 22 september 1968 besloten heelt medewerking te verlenen Ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan de Vereniging voor Gereformeerd Onderwijs tot het aanschaffen van drie nieuwe kachels voor haar school aan de Herengracht. Middelburg, 23 september 1958. MIDDELBURG. BEKENDMAKING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de raad In zijn ver gadering van 22 september 1958 besloten heeft medewerking te verlenen ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan de Vereniging „De Chr. Burger school" tot het aanschaffen van leermid delen voor haar school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Olmenlaan, in verband met de stijging van het aantal leerlingen. Middelburg, 23 september 1958. van de sloten of een beter klimaat". Dc dorpsbeplanting, zo vond spre ker, laat nog steeds veel te wensen over. Hij pleitte voor het planten van „dorpsbosjes" aan de windzijde van de dorpen, wat hij zeer belangrijk vond uit recreatief oogpunt. Met na me de strook tussen Veere en Dom burg zou volgens spreker aan der gelijke bosjes behoefte hebben, daar deze streek een groot deel van het jaar bloot staat aan een noord-wes tenwind. De steden Vlissingen en Middelburg zouden, zo vervolgde hij, bijzonder gebaat zijn met wan delparken. Na deze wenken voor de gemeente besturen, brak de heer De Jonge een lans voor de beplanting van de par ticuliere erven. Graag zou hij zien, dat de boomwelden op Walcheren in ere werden hersteld. De combinatie weiland-boomgaard noemde hij een ideale vorm van beplanting, die, daar twijfelde hij niet aan, zeker rendabel zou zijn. Vooral in het gebied rond Oost- kapelle en Meliskerke miste spre ker de beplanting als windscherm voor de tuinbouwgewassen. Proef nemingen, die op het ogenblik Examens Aan de Chr. kweekschool te Middel burg werd de volledige bevoegdheid voor onderwijzer (de vroegere hoofdakte) behaald door mej. A. H. Geuze te Bergen op Zoom en de he ren A. C. Dourleijn, J. Goedbloed, P. J. Pieterse en T. Schoonaard te Mid delburg, M. C. Droogers te Oud- Vossemeer, M. P. F. Haak en W. C. Riemens te Terneuzen, D. J. Kloos terman te Oudelande, C. M. de Mees ter te Ellewoutsdijk en W. A. Mieras te Axel. Eén kandidaat werd afge wezen, terwijl drie kandidaten in ja nuari een herexamen afleggen. ook in Zeeland nog worden geno men, hebben wel uitgewezen, dat deze windschermen veel profijt geven. Met zeer duidelijke kleurendia's ver helderde de heer De Jonge hierna zijn tips, waarna hij tenslotte de aanwezigen in de gelegenheid stelde om het een ander te vragen of op te merken. Behalve de kwestie ten aan zien van de beplanting der waterlo pen had de vergadering nog kritiek op de „tunnelachtige" beplanting van smalle, soms bochtige wegen, waardoor maar al te vaak het ver keer in de bochten het uitzicht wordt ontnomen. Voorts merkte men op, dat een hoog opgaande beplanting in de toekomst misschien belemme rend zou kunnen werken bij 't uit voeren van bespuitingen door heli kopters. MIDDELBURG A.N.M.B.-leden bespraken voorstellen nieuwe C.A.Q. De afdeling Middelburg van de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elek tronische Industrie heeft, teneinde de eisen, welke de bond ten aanzien van de nieuwe c.a.o. heeft, te bespreken, een tweetal vergaderingen gehouden in de „Gouden Poorte." In de eerste vergadering waren de in metaalindustrie en metaalnijver heid werkzaam zijnde leden tegen woordig; de tweede bijeenkomst was belegd voor werknemers van de N.V. Vitrïte Works te Middelburg. Beide avonden, die onder leiding stonden van de voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer H. Jo- ziasse, gaf de districtsbestuurder, de heer Th. de Geus, een uiteenzetting op vijf belangrijke wijzigingen, die het bondsbestuur in de c.a.o. wil brengen. Zo gaf hij een toelichting op de ar- beidsverkorting de vrije zaterdag de nieuwe indeling in gemeente klassen, de opneming van huurtoe- slag in de loontabellen en het op trekken van de lonen van de laagst betaalde arbeiders. De vergadering van de leden-werk nemers in groot- en klein-metaal voor de werknemers uit klein-me taal waren er nog enkele kleinere voorstellen onderschreef de voor stellen en juichte de onderhandelin gen, die het bondsbestuur hierover voert, van harte toe. Tijdens de rondvraag in de verga dering van Vitrite-werknemers werd met nadruk gepleit voor het optrek ken van de laagstbetaalde klassen. De leden gaven te kennen, dit punt als het belangrijkste van de onder handelingen te zien. Oliebol voor clubhol" - le bol voor burgemeester Onder het motto „Koop een oliebol voor ons clubhol" houden de kabou ters en padvindsters van de „Gouden- cirkelgroep" van het N.P.G. morgen, zaterdag een oliebollenactie op de Markt in Middelburg. Het doel van de actie is geld bijeen te brengen voor een nieuw clubhuis. Momenteel moet de „Goudencirkelgroep" zich behel pen met een tochtige verdieping met zolder boven een oud pakhuis. Heden, vrijdagavond wordt, met me dewerking van de padvindersband een „oliebollenmars" door de stad ge maakt. Tijdens deze mars zullen de eerste oliebollen aan mevrouw en burgemeester mr. Joh. de Widt wor den aangeboden. Bakdemonstratie De plaatselijke, commissie voor Huis houdelijke- en Gezinsvoorlichting te Middelburg opende het seizoen met een demonstratie bakken van cakes, flensjes en croquetten in de Indus trie- cn Huishoudschool te Middel burg. Mej. Y. Plasschaert, lerares koken, demonstreerde de verschillen de methodes en wees daarbij op tal van details, die, wanneer hieraan geen aandacht wordt besteed, tot een teleurstellend resultaat kunnen lei den. Aan het slot van de avond die buitengewoon druk werd bezocht bestond er gelegenheid voor de da mes zich op te geven voor cursussen bloemenschikken, handwerken en cadeaus maken voor Sint-Nicolaas en Kerstmis. Eerste lezing in reeks „Vragen van deze tijd" Als eerste lezing in de serie „Vragen van deze tijd" sprak donderdagavond in het Kerkcentrum te Middelburg ds. I. J. van Houte, Ned. herv. predi kant over het existentialisme. In grote trekken schetste spreker hoe reeds bij denkers in het verleden exis tentialistische trekken zijn waar te nemen: bij Augustinus, Pascal, maar vooral ook bij Kierkegaard. Zij voe len zich verloren in de "wereld en vra gen om een waarachtig mens-zijn. Zij willen geen verstoppertje spelen ach ter bespiegeling of beschouwing, maar vragen de mens „geef een ant woord, leef een antwoord". Als drie factoren, die uiteindelijk tot het moderne existentialisme hebben geleid noemde ds. Van Houte de ont wikkeling van het autonome denken (Descartes), de vervlakking van oude levensvormen en het gevoel bij de he dendaagse mens, dat hij geestelijk on machtig is deze wereld te beheersen. Na een korte bespreking van de filo sofie van Heidegger formuleerde spreker enkele algemene begrippen, die zowel bij de christelijke existen tiële denkers als bij de atheïstische filosofen van deze richting zijn terug te vinden: de gebondenheid van de mens met zijn verleden en de vrij heid, die hij heeft bij zijn keuze voor de toekomst, waardoor van hem ir het heden de beslissing wordt ge vraagd. Speelde bij "Heidegger de angst voor dood, schuld en het niets oen rol, bij Sartre is het de walging (wie ben ik tussen al die redeloze existentie?). Maar ook bij hem vindt men: de mens moet zelf zijn waarde bepalen, dient zelf te beslissen, hij staat tussen de schuld van het verle den en de vrijheid van de toekomst. Tenslotte ging ds. Van Houte in het kort in op het antwoord op deze uit daging bij Buber en Karl Barth. Na de pauze was er een geanimeerde dis cussie. De leiding van deze bijeen komst berustte bij mr. B. Plomp. Er was veel belangstelling. N.C.V.B. vergaderde De afdeling Middelburg van de NCVB vergaderde voor de eerste maal in dit seizoen onder leiding van mevr. Blaauw-Mulder, Spreek ster van deze avond was: mevr. C. Th. Jongejan-de Groot uit Enschede met het onderwerp: „Een acrobaat Gods" over ds. Gunning. De volgende vergadering zal op 21 oktober a.s. in de Bogardzaal worden gehouden. VLISSINGEN Ledenvergadering A.N.M.B. te Vlissingen Het verslag over de tijdens de leden vergadering van de A.N.M.B. te Vlissingen door de districtsbestuur der de heer J. de Jong gedane me dedelingen verdient enige verduide lijking. De heer De Jong heeft opge merkt, dat dc 5 hoofdpunten van de nieuwe C.A.O. zowel voor de groot als kleinindustrie gelden. Alleen de wijze waarop 3 van de 5 punten uitgewerkt kunnen worden, ligt an ders. Voor de grootindustrie per on derneming verkorting arbeidstijd, af schaffing tarief basisionen en invoe ring werkclassificatie, terwijl dit in de metaalnijverheid door het grote aantal werkgevers per branche dient te geschieden. Voor beide hoopt men deze punten binnen 3 jaar te nebben verwezenlijkt. Filmavond C.B.C. te Vlissingen Dinsdag hield de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale in Vlissingen een propaganda-filmavond in het hervormd verenigingsgebouw. De voorzitter van de afdeling Vlissingen de heer H. Engberts, opende de avond met gebed. Hij betreurde het, dat hoofdbestuurder C. Braspenning we gens ziekte niet tegenwoordig kon zijn. Hierna werden enkele korte films vertoond. Na de pauze werd de met een Oscar bekroonde film „Kin deren voor de rechter" gedraaid, 's Middags werd voor de jeugd een filmprogramma geboden, met als hoofdfilm „Vier jongens en een jeep". Lezing voor Vlissingse aquariumvereniging De Vlissingse aquariumvereniging, „De Purperkop" welke voor het a.s. winterseizoen een uitgebreid en af wisselend programma heeft opge steld, is woensdagavond in zaal „Delta" gestart met een lezing, op genomen op de band. Onder het mot to „Praatjes bij plaatjes" werd een interessante explicatie gegeven bij 'n zeventigtal kleurendia's, die het le ven in sloten en aquarium in beeld brachten. Tot en met mei zal er iede re maand een avond voor de leden worden georganiseerd. Gevonden voorwerpen BjJ het bureau van politie te Vlissingen werden ln het tydvak van 17—24 septem ber 1958 de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd: enige dames- en herenrijwielen; autopeds: klein model autobuitenband; kentekenplaat RB—97— 13; diverse handschoenen; medaillon; enige sleutels; passer; schildpad; enige muntbiljetten; speelgoedeend; benzine dop-bromfiets; wit kinderschoentje; jama; dameshandtas met Inhoud; kinder zonnebril; regenkapje en dat Inlichtin gen aan zijn bureau kunnen worden ver kregen betreffende de adressen, alwaar de navolgende voorwerpen zijn te bevra gen: aktentas met inhoud: penning „VSV 130": damesvest; zakje met veters en strik; sjaal; dameshandtas met Inhoud; padvindersrlem met portemonnee; broekriem (nieuw); portemonnee; meta len boorpen; hond (boxer); knalpijp van bromfiets; bril meb d.bruin montuur in etui; broche; wit handtasje met inhoud. VEILING KAPELLE 25 september. Bramen I en II 130, afwij kend 59. Cox's Orange Pippin ST 75-80 35. ST 70-75 37, ST 65-70 37, ST 60-65 43, H 80-85 35, H 75-80 36. H 70-75 35. H 65-70 35. H 60-65 38. H 55-60 21. II 10. keuken 21, fabriek 10. Transp. de Croncel H 85 19, H 75-85 20, H 65-75 19, II 14, keuken 12. Ellisons Orange H 75-85 30, H 65-75 29, II 18, keuken 16. James Grieve H 75-85 32, H 70-75 36, H 05-70 35, II 22. Br. Seedling II 90 10, H 80-90 12.60—12.80, II 70-80 15, II 9 Va, keuken 10 60, fabriek 8%. Glorie van Holland H 75-85 18, H 65-75 19. II 10, keu ken 15, fabriek 10. Lanes P. Albert H 75- 85 16. H 65-75 14, II 9>-4, keuken 11. Kes wick H 60-70 Mi. Jac. Lebel, keuken ,9'A. Allington Pippin H 80-90 15, H 70-80 18, keuken 10. Crimson Cox H 70-75 32, H 65- 70 34, H 60-65 28, H 65-60 17, keuken 15. Lutler le Blue H 70-80 26, H 60-70 22, II 9, keuken 16. Conference ST 65-75 35.50, ST 55-65 27.90—28.20, H 65-75 32—32.60, II 55-65 23.60—25.40, II 13—13.70, keuken 20— 21, fabriek 8%—10. Bonne Louise H 65-70 37, H 60-65 37—38, H 55-00 31 80—32 70, H 50-56 24.70—24.80, II 16—18, keuken 26, fa briek 11—13. Br. Hardy H 75-80 57—59, H 70-75 54—58, H 65-70 45—48, H 60-65 40- 42, H 55-60 32, II 45-60 27, keuken 35. fa briek 21—22. Herzogin Elsa H 70-80 22, H 60-70 19, keuken 8. Maagdepeer H 65-75 26, H 55-65 23, H 9',4, keuken 8>/i, fabriek 6. Legipont ST 6-5-75 33.70, ST 55-65 29.30, H 65-75 31, H 55-65 28.60—29, keuken 23. fabriek 9%. Br. Durondeau H 65-75 32, H 55-65 20, II 11, keuken 9'/a. Spaanse Wijnpeer H 60-70 20, H 50-60 18, II 9%, keuken 10. Br. Dilly H 60-70 19. H so-60 18, II 9, keuken 10. Marg. Marillat H 70- 80 20, H 60-70 19, keuken 11, fabriek 6. Br. Lebrun H 65-75 23, H 55-65 19. keuken 14. Geplukte kroetappelen 8. Valappelen 8',4- VISMIJN VEERE 385 kg exportgarnalen 2,37. VEILING SCHERPEN1SSE Uien, middel 7.73, drielingen 10.03, bon ken 8.06. Aanvoer 23 ton. ARNEMUIDEN Benoeming De heer B. Uitterhoeve te Hoede- kenskerke is op de gemeente-secre tarie te Arnemuiden benoemd tot derde ambtenaar. JAARVERSLAG OVER 1957 Gemeéntelüke subsidie van bijna 4 ton Het laar 1957, in het bijzonder het tweede halfjaar, was voor de gemeen telijke dienst voor sociale zaken te Vlissingen een druk jaar, zo wordt in het juist verschenen jaarverslag mee- gedoeld. Van af augustus steeg na melijk de werldoosbeid, vooral in de bouwnijverheid, niet onbelangrijk. Voor vele gezinnen betekende dat minder inkomen, waardoor mede de maatschappelijke problemen toena men. Ook de arbeidsmogelijkheden voor dc hoofdarbeiders waren minder gunstig dan vorige Jaren. De beschuttende werkplaats nam een voorname plaats in onder de objecten van de Werkvoorzieningsregelingen. Ook kreeg de dienst bemoeienis met de Hongaarse vluchtelingen, die zich, na in opvang-centra te hebben ver bleven, zich in Vlissingen vestigden. Het betroffen merendeels alleen staanden, die met medewerking van de werkgever zeer spoedig onderge bracht konden worden in pensions, enz. De hulp van de dienst bestond hoofdzakelijk uit het verstrekken van kleding en zo nodig een aanvullende uitkering op het loon. Hoewel de omschakeling van Nood wet Ouderdomsvoorziening naar Al gemene Ouderdomswet gepaard ging met een verbetering der financiële Eositie van de 65-jarigen en ouder, ehoeven een aantal bejaarden des ondanks nog een aanvullende onder stand krachtens de Armenwet. Het gemeentebestuur besloot ook alle jeugdleiders en -leidsters in Vlissin gen eenmaal per jaar voor rekening van de gemeente te doen doorlichten op t.b.c. Van deze gelegenheid maak ten 20 dames en heren gebruik, die allen vrij van t.b.c. bleken te zijn. In verband met de gestegen kosten van levensonderhoud werden op 1 ja nuari 1957 de normen van onderstand krachtens de Armenwet verhoogd. Aan de onderstand genietenden werd toegestaan 4 weken per jaar met be houd van de volle onderstand de stad te mogen verlaten. Voorts werd aan hen een vakantietoeslag en een kerst- gave toegekend. ONDERSTEUNINGEN. In 1957 werden ondersteuningen ver strekt aan 29 mannen en 41 vrouwen als hoofden van gezinnen en aan 18 alleenstaande mannen en 100 alleen staande vrouwen. Aan onvermogenden, die niet van ge meentewege onderstand genoten werd een totaalbedrag van 27.857.25 aan brandstoffentoeslag uitbetaald. Met financiële medewerking van de Kon. Mij. „De Schelde" werd de ge meentelijke gezinsverzorging met 3 verzorgsters en een wisselend aantal losse krachten voortgezet. Er werden 41 Schelde-gezinnen met 1126 dagen-geholpen en 56 andere gezin nen met 924 dagen. Er werd tot een totaalbedrag van 72.846.80 aan voorschotten uitge keerd, ter voorkoming van noodtoe standen als gevolg van lang uitblij ven uitkeringen én ter bevordering van economische zelfstandigheid. Voor rekening van sociale zaken wer den vorig jaar 52 personen met totaal 3836 dagen in ziekenhuizen verpleegd. De kosten bedroegen 43.239.78. In verpleeg, en rusthuizen en andere inrichtingen werden 48 patiënten ver pleegd met 14.512 dagen, wat 110.188.71 kostte. In inrichtingen en tehuizen voor kinderen werden voor rekening van de gemeente Vlissingen 16 kinderen opgenomen met totaal 3895 dagen, wat een bedrag van 19.076.55 vergde. Op advies van de schoolarts werden 39 kinderen totaal 1817 dagen in gezondheids- en vakan tiekolonies opgenomen. Krachtens de Armenwet werd op onderhoudsplichtigen een bedrag van totaal 67.116.50 verhaald. In totaal heeft de hulpverlening krachtens de Armenwet in 1957 een bedrag gevergd van 282.053.31. Ingevolge de sociale werkvoorzie ningsregeling voor hoofdarbeiders werden 9 arbeiders met een totaal van 2646 arbeidsdagen tewerkgesteld en in een soortgelijke regeling voor handarbeiders 149 arbeiders met 28.251 arbeidsdagen. De hulpverle ning aan werklozen, zelfstandigen en gehandicapten vergde een totaal be drag van 364.901. Per 31 december jj. waren nog 28 fjezinnen en alleenstaanden als oor- ogsslachtoffers in zorg. Aan hen werd totaal 58.532.50 uitgekeerd. Op dezelfde datum waren 22 Indisch gerepatrieerde gezinnen en alleen staanden in zorg. Aan hen werd to taal 36.774.84 uitgekeerd. Aan 12 Hongaarse gezinnen werd een aan vullende uitkering voor levensonder houd verstrekt van totaal 3380.62. De dienst sociale zaken kreeg een ge meentelijke subsidie van 386.095.12. 982. De stemmen van hun achtervolgers waren reeds lang verstomd, doch niette min trok Xitoa in een moor dend tempo voort door de dichte wildernis. De vele snel opeenvolgende gebeur tenissen hadden piloot Storm danig uitgeput, maar hij hield moedig vol, wel wetende, dat ook het leven van Mare en de an deren er van afhing, dat zij de grot tijdig bereikten. De groene man had hem onderweg verteld, dat zij op een bepaalde plaats zou den worden opgepikt door een tweede schaduwschip van Shastar. De overtuiging, dat zij niet meer zo op de hielen geze ten werden, deed de twee mannen vrijer ade men. Maar toen zij bij een kleine rivier kwa men, achtte Xitos het toch raadzaam door het water een heel eind stroomopwaarts te wa den, teneinde hun achtervolgers zo voel mo- gelijk te misleiden. De tocht leek Arend een eeuwigheid te du ren. Steeds hoger voerde zijn gids hem. De omtrekkende beweging dwong hen tot het beklimmen van een tamelijk steile bergrug. Eindelijk waren zij over de top en toen duurde het niet lang of zij konden de grot ontwaren, waar kapitein Mare en de anderen hen reeds met ongeduld opwachtten. Piloot Storm had het gevoel of hij geradbraakt vvas..,,„! AMSTERDAMSE AARDAPPELTERMIJNMARKT 25 september. De totale dagomzet op de heden gehouden aardappeltermljnmarkt beliep 84 contracten. Bij de consumptie aardappelen werden gedaan ln Bintje nm kiel 6 contracten, waarvan 2 voor november h t 12-00 en 4 voor december t 12.20 (kalm). In Bintje 45 mm kiel 25 contracten, waarvan 5 voor februari a f 16.00 en 20 voor maart I 17.20 (kalm) en ln Voran 35 mm zand 1 con tract voor oktober f 8.00 (kalm). BIJ de pootaardappelen kwam tot stand ln Sir- tema-e 35-55 mm kiel 17 contracten, waarvan 11 voor november, te weten 5 a f 23.CO en 6 f 23.50 cn 6 voor decem ber, te weten 2 k f 23.20 en 4 f 2350 (goed prijshoudend) en ln Voran-b 35-45 mm zand 35 contracten voor november, waarvan 7 a f 22 00, tal 22.40, 3 f 22.50, 7 a f 22.90 en 18 f 23.00 (vast). Voor de overige rassen was de stemming kalm bij geen omzet. VEILING KRABBENDIJKE 25 september. Herzogin Elsa H 70-80 30 31, 60-70 23, II 9, keuken 15, kroet 11. Pitmaston Duchesse H 65-70 19, fabriek 14. B. Hardy H 75-30 57, 70-75 59. 65-70 48, 60-65 42, n 28, keuken 33, fabriek 26, kroet 19. Bonne Louise d-Avranche H 65-70 37. 60-65 38, 55-00 33—34, 50-55 25, keuken 27—28, kroet 18. Conference H 75- 85 32, 65-75 37, 55-65 26.72—26.80. 70-75 34, 65-70 37, 60-65 28, 55-00 24, II 14. keuken 19—21, fabriek 13—16, kroet 8—12. Cox's Orange Pippin ST 80-85 33, 75-80 39, 70-75 39, 65-70 37, 60-65 34. 55-60 18, H 80-85 32, 75-80 35, 70-75 37, 65-70 30, 60-05 34 65-60 20, keuken 23—28, fabriek 8—19, kroet 12— 16. Ellisons Orange H 80-25 31, 75-80 33, 70-75 35, 65-70 34, II 20, keuken 24—28, fa briek 15—18, kroet 12—16. Zoete Kroon H 65-75 20, 55-65 16—17 II 9, keuken 19, fabriek 9, kroet 8. JameB Grieve H II 18, keuken 18—23, fabriek 16—21, kroet 11. Crimson Cox H 70-75 35, 65-70 34, 60-65 26, 55-60 16, keuken 23. Glorie van Holland kroet 0, val 10. Bramen I 29 per doos. MARKTBERICHTEN BARNEVELD. Coöperatieve Yeluwse eierveillng Barne- veld-Ede: weekaanvoer circa l.OOO.QOO st. Handel vlug. Notering eieren van 44—50 gram f 7.46—9.73, idem van 5060 gram van f 10.13—15.15, Idem van 60—68 gram f 15 40—17.01, alles per 100 stuks. Eierveillng S-B.E: aanvoer circa 286.200 stuks. Handel in grote eieren vlug, in kleine eieren redelijk. Notering: eieren van 54—60 gram 12.30—14.90, idem van 60—70 gram f 15.20—17.10, eendeëleren van 47—63 gram f 5.99—10.11, idem van 04—73 gram 10.59—11.81, alles per 100 stuks. Eiermarkt; aanvoer 1.850.000 stuks. Han del in grote eieren redelijk, in kleine eieren kalm. Notering: eieren van 61— 65 gram f 16—16.60, algemene prijs f 16:25, kiloprijs f 2.62, basis 62 gram, eieren van 57—61 gram f 14.25—16 00, kiloprijs f 2.50— 2.62, eieren van 45—57 gram f 8.25—14.25, kiloprijs 1.83—2.50. Prijsnotering Gelders—Overijselse ver eniging van elerhandelaren: grote eieren van 63—68 gram 16.00—1650, kleine eieren van 5661 gram f 13.00—15.50. hen- neëieren van 41—51 gram f 8.00—10 00 Nieuws van adverteerders Opening paviljoen „Watervreugd" te Vlissingen Zaterdagmorgen opent het echtpaar Theunis-van Overveld aan de West- souburgse weg een nieuw paviljoen restaurant. Dit paviljoen, dat de naam „Watervreugd" kreeg, is ge vestigd inhet clubgebouw van de „IJsclub Vlissingen". welke vereni ging besloten heeft haar gebouw in exploitatie te geven. Het paviljoen is gelegen aan een 10.000 vierkante meter groot bassin, omzoomd door een weelderige beplanting, zodat men in het paviljoen in volle rust kan genieten. Het interieur doet denken aan een Zwitsers chalet, waarin de plattebulskachel, antie ke lampen en gordijnen van Brabants bont een sfeer van gezelligheid scheppen. Het ligt in de bedoeling het bassin 's zomers voor kleine wa tersport (verhuur van bootjes) te benutten. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 24 sept.: Eagle van Antwerpen; 25 sept.: Westereems van Antwerpen; Repeto van Antwerpen; Rio van Antwerpen; Emmy-S van Ant werpen. Vlissingen vertrokken op 24 sept.: Flar- dinga naar Chatham. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 24 sept,: Vrede van Rotterdam; Don- gedijk van Bremen: Astra van zee; Jonet van Rochester; 25 sept.: Voorwaarts van MiddlesboroughKeyzer van Silloth: Bestevaer van Mantv-Luoto; Elda Londen-Gent; Henja Var van an Queensborough. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen oo 24 sept.: vedette naar Hull; Vitesse naar zee-Gent; Stortemelk naar Brlndiste; Sar- pedon naar Amsterdam; Boreas naar Am sterdam; Fokke de Jong sr. naar Zwe- den-Gent: 25 sept.: Mynelis naar Rotter dam; Daje-Bohmer naar Piraeus. De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild, vanaf: maandag 29 september 1958 Notarisappel, alle maten, met gele tint. Lemoenappel, alle maten. Legipont, alle maten. Donderdag 2 oktober 1958 Allington Pippin, alle ma ten. Laxton's Superb, alle ma ten, mits niet groen, op 5 mm sorteren. Goudreinette, 75 mm en op. Pondspeer. alle maten. Beurre Clairgeau, alle maten. Doyenne du Cornice, alle maten. Vanaf maandag 29 septem ber kan van alle rassen ap pels de val aangevoerd wor den in de maat Huishoud I en op: van do Goudreinette echter aan te voeren; val «5 mm en op; gevallen kroet beneden 65 mm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 15