r: KAPPIE „Moord in de krantenwijk" FORUM BEHANDELT NORMEN VAN CHRISTELIJKE LIED mag ik ook eens wat zeggen? Gillette VRAAG NAAR MOSSELEN DEZE WEEK ENORM GESTEGEN en hei geheim van de zeedraak MANTELS VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a WINTERPROGRAMMA N.C.R.V. Televisie ondergaat enige wijzigingen e op N.C.R.V. Onder de manifestaties muziekprogramma der staan behoren orgelconcerten, die ge geven zullen worden op negen orgels met een bijzondere historie in Duits land en Oost-Friesland. Het ligt in het voornemen een forum te organise ren over de normen van het Christe lijk lied, waarvoor als deelnemers worden uitgenodigd dr. A. van der Horst, Willem Mudde, Evert Westra en drs. M. Geerink Bakker. In de ru briek „esthetische etherleergang" worden vier uitzendingen voorbereid over „Bijbel en kunst" onder leiding van C. Rijnsdorp. In voorbereiding is de vorming van een N.CH.V.-kinderkoor. Het pro gramma vermeldt voorts een veer tiendaagse uitzending van Nederland se jazz-enaembles en als nieuwe en sembles voor lichte muziek staan op de nominatie het „Kwintet Roth", een ensemble pitoresque, het continen taal kwintet en het City theateror kest. Voor avondspreekbeurten op woens dag staan genoteerd cycli respectie velijk over westerse filosofie door prof. dr. C. A. M. van Peursen, over geschiedenis der geneeskunde door prof. dr. G. A. Lindeboom, over de nieuwe taken der zending door dr. J. Blauw en over onderwerpen op na- tuur-historisch terrein door prof. dr. X Lever. Op vrijdag en in het late avonduur zullen studenten-classici en. kele fragmenten uit Aristophanes, Menander en Plautus spelen. Voorts wordt voorbereid een lezingenserie over „christelijke dichters en hun werk". Prof. dr. L. W. G. Scholten beëindigt zijn rubriek „De vaart der volken het buitenlands overzicht. Er is nog geen beslissing genomen over de verzorging van deze en hiermee verband houdende rubrieken. Behalve voor lezingen zal in het ge sproken woord-programma van de N,C.R.V. tijd worden gereserveerd voor een aantal korte klankbeelden over belangrijke Nederlandse figuren tegen de achtergrond van him levens werk. Voor de Jeugd zal op ruime schaal zendtijd worden gereserveerd. Daar naast wil de N.C.R.V. in haar pro gramma's rekening houden met de „veroudering" van Nederland door invoeging van een speciale rubriek voor luiste tijd. Het programmaschema van de tele visie vertoont een aantal wijzigingen en vernieuwingen. De zaterdagavond krijgt voor het NCRV-progn een heel ander gezicht. Met ha iteraars van gevorderde leef- handha- heel ander gezicht, ving van het uitgangspunt, dat deze avond een ontspanningsprogramma (Advertentie) Van Nelle bestellen I Hotel „Des Indes" door raad voor toerisme overgenomen Hotel Des Indes in Djakarta, dat Ne derlands eigendom is, werd donder dag overgenomen door de Indone sische raad voor toerisme. Het hotel, het grootste in Indonesië, stond sinds december vorig jaar on der militair toezicht. Sultan Hamengkoe Boewone van Djokjakarta, hoofd van de raad van toerisme, sprak de hoop uit dat in het hotel een groeiend aantal toeris ten zal worden ondergebracht. voor het gehele gezin moet bieden, wordt gestreefd naar een wat intie mere presentatie. Op de maandagavonden vermeldt het schema de rubriek „Attentie" een in eigen produktie te maken documen tair programma op film en de ru briek „Pas geperst" gepresenteerd door Pi Schefrer. Voorts staan voor de woensdagavonden enkele televisie spelen op het programma. Op de don derdagavonden zijn ingedeeld de kunstrubriek „Studio b" (waarin dit seizoen is opgenomen „Filmkader"), reportages over verscheidene onder werpen en het nieuwe magazin-pro- gramma „Scherzo", samengesteld door Dick van Bommel en Jelle de Vries. De dagsluitingen aan het slot van de avondprogramma's der NCRV blijven gehandhaafd. In de kinderprogramma's tenslotte worden de series „Wie wil er mijn marmotje zien" en „Het aapje Joeki" voortgezet. Indra Kamadjojo en Wlm Burger zijn aan een nieuw verhaal begonnen met als titel „Door wolven (Advertentie) Van Nelle bestellen Chr. V.H.M.O. teleurgesteld over onderwijsbegroting De minister van Onderwijs heeft in zijn begroting een bedrag opgenomen voor de subsidiëring van enkele nieu we afdelingen aan reeds bestaande scholen voor christelijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. In de begroting wordt echter niet voor zien in de zeer dringende behoefte aan nieuwe scholen voor dit onderwijs die in sommige plaatsen bestaat. Prof. mr. A. M. Donner, voorzitter van de Bond van Verenigingen voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs, merkte dit gisteren op m de te Utrecht gehouden algeme ne vergadering van de bond. Prof. Donner noemde liet resultaat mager. Wij hebben, zo zei hij, gevoel voor de noodzaak van bestedingsbeperkingen, maar dat gevoel blijft niet leven wan neer wij zien, dat in de begroting wel een subsidie is opgenomen voor vijf nieuwe rooms-katholieke scholen. De voorzitter verklaarde, dat het be stuur deze kwestie onder de aandacht zal brengen van geestverwante Ka merleden. Engelse wielrenster brak drie wereldrecords Na training door Reg Harris succes op Vigorellibaan De Britse wielrenster Millie Robin son heeft donderdagavond op de Vi gorellibaan te Milaan in één rit ver schillende wereldrecords (open banen staande start) voor dames verbeterd. De Britse, die getraind wordt door Reg Harris, legde in een uur 89,718 km af, aanmerkelijk meer dan de Frangaise Renee Visac tijdens haar recordprestatie op 18 november 1957, eveneens te Milaan. Renee Vissac bracht toen het we relduurrecord voor dames op 38,569 km. De Frangaise brak deze week een nieuwe recordpoging af wegens een lekke band. Voorts verbeterde Millie Robinson de wereldrecords op de 10 km en de 20 km, die op naam stonden van de Russinnnen Tarnova (14.45.1 geves tigd te Irkoutsk) en Jurkina (30.38.0 eveneens te Irkoutsk). Haar tijden waren resp. 14.44.0 en 29.47.8. De juiste afstand, die de 34-jarige Millie Robinson in één uur aflegde, was 39,718 km en 80 centimeter. De vroegere wereldrecordhoudster, Renee Visac, deed na de Britse 'n po ging om het record nog scherper te stellen. Na 10 km had zij reeds een achterstand van 32 seconden op de tijd van Millie Robinson, en de ver schillen werden daarna steeds groter in de 45ste minuut stapte Renee Vi sac tenslotte ontmoedigd van haar fiets. Zij had toen 29.405 km afge legd (gemiddeld: 38,705 km/uur). (Advertentie) Van Nelle bestellen Ik vind alleen maar die mannen aantrekkelijk die weten hoe het hoort, die echoon, fit en fris zijn en die er goed verzorgd uitzien, 'i avonds nog net zo als 's morgens. Ik bedoel mannen die zich scheren met 3 stuks 75 cent water, zeep* en Elke man die zich met Gillette scheert, kent dat heerlijke schone, frisse gevoel, dat de gehele dag blijft. Haal ook meteen Uw pakje Gillette. Gillette scheercrème is het beste! Drie maanden geëist voor belastingontduiking Drie maanden gevangenisstraf is don derdagmorgen voor de rechtbank te Rotterdam wegens belastingontdui king geëist tegen de 49-jarige aanne mer T. B. te Hardinxveld en de 48- jarige uitvoerder J. P. K. te Rotter dam. Zij zouden van 1952 af, over en kele jaren, hun belastingbiljetten te laag ingevuld hebben. Daardoor werd de fiscus door B. voor 20.000 en door K. voor 885 benadeeld. Dit laatste bedrag was echter alleen „zwart loon", maar omdat K. voor B. de boekhouding verzorgde en toegaf dat hij wel wist dat de ingevulde be dragen vaak te laag waren geweest, wilde de officier van justitie, mr. A. Klein, beiden over één kam scheren. B. was niet verschenen, hij was „on der water", naar K. vertelde. De raadsman, mr. M. J. Pool, wees op de ondergeschikte positie die K. ten aan zien van B. innam, en meende dat de laatste er meer voordeel van had dan de eerste. Uitspraak in deze zaken over veer tien dagen. Dierenartsen van het Franse leger zijn er in geslaagd het hoornvlies van een hond over te planten op een mens. Men is tot deze proeven gekomen toen gebleken was, dat hoornvlies van honden bij lage temperaturen maanden kan wor den bewaard, terwijl hoornvlies van mensen binnen 24 uur moet zijn ge bruikt, zo heeft dr. Francois Henaff ln Parijs bekendgemaakt. Met de nieuwe methode zijn in Frankrijk drie geslaag de proeven genomen. BLIJVENDE MOTECHTHEID EUIAN voor motaoht* b«kond«llng van wol on ander* dierlijk* /""J"" vezel, j een wetenschappelijk* pioniers-pre,talie van bavi tientallen jaren op lijn deugdelijkheid beproefd. Vjl, om 9.52 uur naar het EU LAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 20B r PRODUKTSCHAP VIS EN VISPRODUKTEN drie weken een tekort aan mosselen zal zijn, waardoor zij niet aan hun trekken zouden kunnen komen. In de vergadering werd het besluit genomen het tarra-percentage van mosselen van 20% op te voeren tot 25%. Deze maatregel is geno men om te voorkomen, dat par tijen mosselen niet meer leverbaar zouden zijn; hetgeen o.a. wordt veroorzaakt door het „molensys teem", dat bij de bewerking van de mosselen ln Zeeland wordt toe gepast. Garnalen In de afgelopen week werden 148.000 kg garnalen aangevoerd tegenover 100.000 kg in dezelfde week van het vorig jaar. De voorzitter deelde mede. dat hiermede de garnalen dus „bo ven water" zijn gekomen. Van 1 januari van dit jaar tot gisteren was de aanvoer 1.700.000 kilo tegenover 4.3 miljoen kg. in dezelfde periode van het vorig jaar en in 1956 vier miljoen kilogram. De gemiddelde prij zen waren echter tweemaal zo hoog als vorig jaar. Dit jaar werd er ge middeld per kilogram garnalen 2.90 betaald, tegenover vorig jaar 1.07 en ih 1956 1.16. Wat oesters betreft is de export, die op 5 september is aangevangen iets achtergebleven, hetgeen moet worden toegeschreven aan de mindere pro duktie gedurende de warme nazomer. Toch verloopt de export niet onbevre digend, aldus werd medegedeeld. i zijn „boven water" gekomen Op de donderdag in Den Haag ge houden vergadering van net Produktschap voor Vis en Vls- produkten is opgemerkt, dat de aan voer en de omzet van garnalen en de afgelopen weken be langrijk is toegenomen. De aanvoer van mosselen bedroeg 90.000 tonnen van 100 kilogram tegenover In de zelfde periode van het vorig jaar 83.000 tonnen. De export naar België verminderde, maar ue export naar Frankrijk nam toe met ongeveer 7000 tonnen. De bestellingen die voor deze week gelden, zijn enorm. Voor deze week zijn bestellingen geplaatst tot 38.000 tonnen, hetgeen, aldus merkte de voorzitter op, niet te leve ren is. Er zal een verdeling onder de bestel lers moeten geschieden. De afnemers vrezen namelijk, dat er over twee (Advertentie) Van Nelle bestellen Nederlandse landbouw- delegatte tevreden Van de tiende algemene vergadering van het verbond van de Europese landbouw in Wenen is de Nederland se delegatie tevreden teruggekeerd. De deelnemers hebben er een beter begrip gekregen voor eikaars stand punten en er is, o.a. bij de opstelling van het „Magna Charta" voor de Europese landbouw, rekening gehou den met Nederlandse wensen en om standigheden. Voor Nederland, dat zich in dit voor namelijk uit van origine protectionis tische landen bestaande gezelschap wel eens wat eenzaam voelt het zou graag de gelijkgezinde Denen tot de organisatie zien toetreden is dit van bijzondere betekenis. Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het K.N.L.C., dié het afgelopen jaar voorzitter van de Nederlandse afde ling der Europese organisatie was en deze functie nu heeft overgedragen aan de heer C. G. A. Mertens, voor zitter van de K.N.B.T.B., vertelde ons dit in een gesprek over zijn indruk ken van het congres. (Advertentie) Van Nelle bestellen 44. De commandant van de Lutjewierse vloot, schout bij-nacht jhr. Patee de Mij- zon zat toevallig juist aan tafel toen Kappie zijn hut instormde. Van verrassing over het weerzien verslikte de vlootvoogd zich bijna in een kippeboutje en kreeg daardoor een hevige hoest bui. Kappie haastte zich om hem door forse schouder kloppen tot bedaren te bren gen en intussen vertelde hij in korte bewoordingen wat er allemaal aan de hand was. „Als ik het dus goed begrijp waren het dus alle maal naemaekzeedrae- ken..." sprak de schout-bij- Dag tenslotte. „Wat is het dan goed, dat de Marine zich niet met die onzin be moeid heeft!" Kappie slikte moeilijk, en aan het trillen van zijn snor was te zien dat hij worstelde met een opkomende boosheid. „Het zou anders wel prettig zijn, als de marine zich er nu wel even tjes mee wilde bemoeien", antwoordde hij rt vreemd kalm. „Als we nog langer teuten, ra ken die draken vrij en dan zijn we ja weer even ver!" De vlootcommandant bekeek pein zend een kippeboutje en zette er bedachtzaam zijn tanden in. „Laeten wij geen overhaeste dingen doen, kapitein..." zei hij op gerekte toon. „Vergeet niet, dat onze vloot aan het oefenen is. We kunnen niet zomeer een, twee, drie van plan veranderen... mm, dat smaakt!" (Advertentie) Van Nelle bestellen Hary evenaarde tweemaal Europees record 100 yards De Europese kampioen op de 100 me ter Armin Hary Duitslandheeft tij dens nationale atletiekwedstrijden in Gladbeck tweemaal het Europese re cord op de 100 yards geëvenaard. Het record staat sedert 11 augustus 1957 op naam van zijn landgenoot Man fred Germar met 9.5 sec. In de 4x100 yards estafette kwamen de lopers van Bayer Leverkussen Kluck, Naujoks, Poehler en Hary tot 41.2 sec. Imponerend was de discus worp van Kriemhild Hausmann die 52.10 meter bereikte. Nagekomen advertenties Heden nam God tot Zich, na een geduldig gedragen lijden, onze lieveling JOKE, op de zeer jeugdige leeftijd van 14 jaar. K. W. Louwerse. A. Louwerse-Koch. Oost- en West-Souburg, 25 september 1958. Wilhelmlnastraat 36. De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 29 september a.s. Vertrek Wilhelmi- nastraat 36 des namid dags om 2 uur. WIJZIGING SPREEKUUR. Vanaf 27 september 's za terdags spreekuur van 8 tot 9, in plaats van 1314 uur. M. REIJERSE, arts, Middelburg. FEUILLETON 12 Zonder zichzelf te sparen had hij de Morning Call meer dan veertig jaar gediend en zijn enige ambitie was er te blijven, totdat hij er eindelijk het bijltje bij neer zou moeten leggen. Hij bewonderde Ede en werd door deze vertrouwd en de beide mannen werkten in het gareel samen. Maar terwijl Ede zich op zijn taak van hoofdredacteur met zwier en elegan tie toelegde, was Jackson tevreden met een prozaïscher wijze van wer ken en rustige competentie. Bij Ede ging de krant voor alles, maar hij trachtte toch, hoewel niet altijd met succes, te voorkomen, dat hij daarin volkomen onderging; bij Jackson be stond er niets anders dan de krant en hij kende geen ander leven. Het was een van de oudste redactiegrappen. dat Jackson zelfs wanneer hij vrij was, er toch tegenop zag naar huis te gaan en in grimmige scherts wer den toespelingen gemaakt op de ver moedelijke achtergrond van zijn hui selijk leven tot dat tot aller verwon dering werd ontdekt, dat hij een aar- DOOR ANDREW GARVE. dige en lieve vrouw had, op wie hij uitermate gek was. Niettemin was de krant zelden uit zijn gedachten, behal ve dan als hij sliep. Zijn standpunt was dat een krantenman eigenlijk geen recht had op een huiselijk leven. Weliswaar traden ook journalisten vaak in het huwelijk, brachten kin deren groot, kochten huizen en sloten een levensverzekering, hadden hun hobby's en gingen met vakantie, maar per slot van rekening waren deze dingen bijkomstigheden en onder teen voorwaarde mocht de krant aaronder lijden. Indien een man niet bereid was zijn huiselijk leven, zijn vrije tijd, zijn gezondheid en zelfs zo nodig zijn leven op te offeren om aan een prachtige primeur te komen, dan hoorde hij volgens Jacksons opvat ting niet in Fleet Street thuis. Dienst, orde en discipline, dat waren Jack- sonds afgoden. Men gaf toe dat hij, wat dat betreft bekrompen was, maar de redactiestaf hield van hem om zijn hoedanigheden. Hij was betrouwbaar, gelijkmatig van humeur en vriende lijk en kende zijn vak door en door. Hij wist ook zijn plaats en onder wierp zich altijd aan Edes oordeel, wanneer zulks nodig was. Hij was de souffleur, de adviseur en zo nodig de remmer, maar nooit de rivaal. E< presideerde de tafel met de goedge humeurde verdraagzaamheid van een man, die wist dat zijn gezag niet werd uitgevochten. Toen allen gezeten waren, knikte Ede de chef van de nieuwsdienst toe en de conferentie nam een aanvang. Hind begon een uiteenzetting voor te lezen, waarin onder zijn toezicht de voor naamste nieuwspunten kort waren samengevat. Deze zouden met latere toevoegingen de ruggegraat vormen van de nieuwspagina's van morgen. Daar alle aanwezigen een afschrift van de uiteenzetting voor zich hadden liggen, baarde het voorlezen daarvan geen enkele verwondering of span ning. Toch was het geenszins verve lend. Hind, op nonchalante wijze ach teroverleunend, met zijn dikke ach terste over de rand van zijn stoel, zijn bruine kostuum verfomfaaid, als of hij erin had geslapen, een smeu lende sigaret tussen zijn vingers, voerde een eerste klas-nummer op. Van oude koek moest hij niets heb ben. Op vrije wijze parafraserend be lichtte hij de naakte nieuwsfeiten in schilderachtige en humoristische be woordingen, waarbij hij herhaalde lijk zijn collega's aankeek om te zien hoe zij genoten van zijn vrolijk com mentaar. Ook nu weer sloeg Ede hem rustig, geamuseerd gade, vol bewon dering voor *ijn deskundigheid. Hind mocht zichzelf dan graag horen spre ken en hij had ongetwijfeld enige be treurenswaardige eigenschappen, maar het was toch altijd een genoe gen naar hem te luisteren. Er waren natuurlijk valstrikken, die ook een behendige en ervaren chef van de nieuwsdienst als Hind niet al tijd kon ontlopen. Van tijd tot tijd gebeurde het, dat een of ander nieuwsbericht, dat in een andere krant en soms zelfs in de Morning Call was verschenen, toch onopge merkt in de uiteenzetting was bin nengeslopen. En dan was het altijd Jackson, die hem erop attendeerde. „Dat is oudbakken, Joe", placht hij dan op besliste toon te zeggen, waar bij hij de krant, de datum en soms zelfs de juiste plaats in de kolom waar het was afgedrukt, noemde. Hij had een geweldig, fotografisch ge heugen. En Hind grinnikte dan, want met Jackson viel niet te redetwisten. Een enkele maal lokte een belangrijk nieuwspunt een reeks nadere vragen van Ede of Jackson uit of ook wel van onverschillig welke andere aan wezige, die belang in de zaak stelde en dan volgde er een algemene dis cussie. Het werd als een soort sport beschouwd de chef van de nieuws dienst te voeren en allen namen daar aan dan ook deel behalve de kwets bare Jessop. Het gebeurde soms, dat Hind, alvorens naar de conferentie te gaan, de nieuwspunten te snel had ;ere8umeerd, zodat hij geen uitleg ;on geven, wanneer hem nadere de tails werden gevraagd. Hij betoogde dan dat deze kwestie onbenullig en waardeloos was, werkelijk iemands aandacht niet waard, ofwel hij begon snel in zijn papieren te grabbelen met uitroepen van verbazing, hoe hij dat ene geval over het hoofd had kunnen zienof hij nam zijn toevlucht tot een stroom van woorden in welke tac tiek hij uitmuntte waarbij hij de indruk trachtte te vestigen, dat hij inderdaad de vereiste antwoorden gaf. Dan placht Ede spijtig zijn hoofd te schudden, waarop alle conferentiele den in lachen uitbarstten. Vandaag deden zich zulke valstrikken niet voor en Hind ging een ogenblik zonder interrupties verder. De uiteen zetting werd geopend met nieuws over de voedselvoorziening, waarbij het een somber teken van de tijdsomstandig heden was, dat de noodzakelijke ex tra uitgaven van een stuiver vlees per week er in kon slagen onder een flinke kop in de krant te komen. Dan kwa men er berichten over een mogelijke spoorwegstaking, waar de industriële medewei'ker zien mee bezighield; een witboek over de verdeling van ar beidskrachten en de nieuwste cijfers over de steenkoolproduktie. „Dat is de hele saaie stof", zei Hind. Hij wist wat belangrijk was, maar hij gaf niet voor ervan te houden. „Dan zal er nog de gebruikelijke voor beschouwing over de vakanties zijn, over de treinenloop, de andere ver- keersmogelijkheden en zo voort". Hij keek de hoofdredacteur vragend aan. ,Ik weet niet, of wij nog meer werk Breda - Karrestraat 17 moeten maken van Cooper-Wrighti aanval op de B.B.C. wegens het on derbrengen van medereizigers?" Ede streek met de hand over zijn blauwe kaak. De eigenaar, die in Amerika was, zag de zaak ongunstig in voor Cooper-Wright. „Ik denk van niet, Joe, de man heeft vermoedelijk gelijk, maar het is reeds eerder ge zegd en wij denken er niet aan een ketterjacht aan te moedigen. We overdreven het vanochtend de rede was slechts een paar zethaken waard". Ede had sinds zijn benoe ming tot hoofdredacteur zich heel wat vakjargon eigen gemaakt en hij was menselijk genoeg om die graag te luchten. Het gaf hem het gevoel dat hij zijn hele leven in het kranten- bedrijf werkzaam was geweest. „Ga verder". (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13