PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REBEL KARAMI PREMIER VAN LIBANON Troepen moeten vuren op gewapende burgers Chinees-Amerikaans overleg vastgelopen In Vlissingen reed 32.000 keer een auto naar de boulevard... Vandaag... KONINKLIJK PAAR „KNIELDE" VOOR TOEKOMSTIG AMSTERDAM Op het eind van een dag die gekenmerkt werd door bloedige straatgevechten in Beiroet, heeft de nieuwe president van Liba non, generaal Foead Sjehab, bij decreet bekendgemaakt dat een nieuwe regering is samengesteld onder leiding van de 37-jarige mohammedaanse rebellenleider Radjid Karami. Kfl.Tfl.mi leidde tijdens de opstand van de afgelopen zomer de verzetsbewe ging in Tripoli. In 1955 is hij enige maanden premier geweest.' Zijn vader een groot-moefti van Libanon, was westersgezind. Hijzelf heeft zijn hou ding tussen oost en west nooit helemaal duidelijk gemaakt. In de binnen landse moeilijkheden van de laatste maanden was hij „alleen, maar tegen (de toenmalige president) Sjamoen". Vorig jaar was hij de enige Libanese politicus die te Moskou de viering van de veertigste verjaardag der Russi sche revolutie bijwoonde. Zeventien mensen bij gevechten gedood Aan gevechten in Beiroet kwam gisteravond een einde doordat Sjehab aan de troepen opdracht gaf, te schieten op iedere gewa pende burger die zich op straat zou vertonen. Auto's met luid sprekers en de radio-omroep van Beiroet hadden dit besluit van Sjehab officieel bekendge maakt. Inmiddels waren bij verscheidene bot singen tussen gewapende groepen ze ventien mensen om het leven geko men, onder wie zeven leden van de christelijke paramilitaire rechtse fa- lanxorganisatie der christelijke groe pen en zeven leden van opstandelin gengroepen die zich tijdens het op roer steeds tegen Sjamoen hebben gekeerd. Dr. Drees wenst centrum Euratom in Nederland Pleidooi voor bestuurscommissie Tijdens het diner dat de regering de commissie van Euratom, welke een tweedaags bezoek aan Nederland brengt, woensdagavond op het Mui- derslot aanbood, heeft de minister president, dr. W. Drees, gepleit voor vestiging in Nederland van het ge meenschappelijke Europese onder- derzoekcentrum. Dr. Drees zegde de commissie namens de regering alle steun toe wanneer tot de vestiging in Nederland besloten mocht worden. Hij was er verder van overtuigd, dat ook de provinciale en gemeentelijke autoriteiten alle medewerking zullen verlenen. De commissie, onder leiding van de heer Louis Armand, had 's morgens een bezoek ge-bracht aan de reactorbouw te Petten, 's Middags werd daarop het laboratorium voor massaspectografie van prof. Kiste maker bezichtigd. Prof. Kistemaker demonstreerde de leden zijn werk met de ultraccntrifuge voor de scheiding van uraniumisotopen. Het Euratom-gezelsehap was, naar pro-f. Kistemaker mededeelde, de eerste groep buitenstaanders, die een proefmodel van de superkritische ci linder in werking mocht zien. Tot nu toe was dit model, plus de bijbeho rende apparatuur, strikt geheim ge houden. Toen het jongste acteurtje van de film „Inn of the sixth happiness", waarvoor de opnamen op het ogen blik in Engeland worden voltooid, in snikken uitbarstte, snelde hoofdrol speelster liigrid Bergman, als een echte moeder toe, om de peuter la- „liend te kalmeren. Gisteravond werd een absoluut uit gaansverbod afgekondigd waaraan op bevel van Sjehab streng de hand zou worden gehouden. Buitenlandse waarnemers zijn van oordeel dat zowel de opstandelin gen als de falanx de strijd willen beëindigen. Zij krijgen hiertoe thans gelegenheid door de maatre gelen van president Sjehab. Zestien tanks van de Amerikaanse in fanterie en de mariniers hebben giste ren posities in Beiroet ingenomen „om Amerikaanse levens en eigen dommen te beschermen", naar de ambassade in Beiroet mededeelde. Het werkelijke doel van deze actie was echter naar het scheen president Sjehab te helpen bij het onderdruk ken van de ongeregeldheden. Regering Wat de nieuwe regering betreft wordt nog gemeld, dat Karami zowel pre mier als minister van defensie en bin nenlandse zaken zal zijn. Het kabinet telt drie mohammedanen, vier chris tenen en een droeze. Premier Karami, de minister van on derwijs en gezondheid, Safieddin, en de minister van financiën, Naja, zijn mohammedanen, de minister van bui tenlandse zaken, Takla, de minister van arbeid en justitie, Soda, de minis ter van economische zaken en voor lichting, Heloe, en de minister van openbare werken, verbindingen en plannen, Brad, zijn christenen, de mi nister van landbouw en PTT, Majjar is een droeze. Behalve Karami zijn ook Heloe en Takla vroeger al eens minister geweest. In gezaghebbende kringen te Washington heeft men woens dag verklaard, dat de Ameri- kaans-Chinese besprekingen in Warschau zijn vastgelopen. De sommunisten eisen als prijs voor toestemming in een staken van het vuren niet slechts ontrui ming van Quemoy door de na tionalistische troepen, doch ook liquidatie van de Amerikaanse machtspositie in het gebied van Formosa. In Washington hoopt men, dat op de bijeenkomst van vandaag in Warschau nog een lichtpunt te ontdekken zal zijn, doch veel hoop heeft men niet. Er is een diplomatiek wonder nodig om de twee partijen na der tot elkaar te brengen. De kloof is zeer wijd en de com munisten zijn bijzonder vasthou dend, aldus de commentaren in de Amerikaanse hoofdstad. Func tionarissen verklaarden dat de eisen, zoals deze door Radio-Pe- king zijn omgeroepen, meer dan propaganda-aanvallen ter verster king van de diplomatieke druk op de Ver. Staten zijn. Er zijn in Washington geen tekenen Op de eerste dag van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam, brachten de koningin en de prins een bezoek aan de Zuiderkerk, waar een groot aan tal maquettes staan opgesteld, die een beeld geven van de voortschrij dende uitbreiding van de hoofdstad. Op de foto het koninklijk paar met burgemeester van Hall bij enige van de maquettes. Mr. de Graaff treedt af als directeur Van Gelder Mr. F. H. A. de Graaff, die per 1 ja nuari benoemd is tot voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis, zal in de loop van 1959 zijn directeurschap van de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gel der Zonen N.V. te Amsterdam neer leggen. is het 25 jaar geleden, dat de Afsluitdijk voor het verkeer werd opengesteld en het monu- =j ment met uitkijktoren, dat staat op de plaats, waar de dijk op 28 mei 1932 werd ge- ff dicht, door de M.U.Z. werd aan- p p geboden; p M is het 100 jaar geleden, dat M H de befaamde Engelse feminis- f§ ff te Emmeline Pankhurst, die ter verkrijging van het vrouwen- kiesrecht de „Women Social ff ff and Political Union" stichtte en p tevens verschillende straatac- p ties aanvoerde, te Manchester p p werd geboren; p H is het 100 jaar geleden, dat p p de beroemde Duitse geograaf p r_ Albrecht Penck te Leipzig p p werd geboren. p lllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll die er op wijzen dat de Ver. Staten be reid-zijn militaire druk tegen com munistisch China te gebruiken om pv»' stuken van de beschieting van Quemoy en het afzien van geweld in het gebied van Formosa af te dwin gen. In zeer gezaghebbende nationalisti sche kringen In Taipeh is woensdag verklaard, dat nationalistisch China een communistisch aanbod tot een staken van het vuren in het gebied van de Quemoy-eilandengroep zon aanvaarden, maar de archipel niet zal opgeven. BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD Op balkon van paleis hartelijk toegejuicht „Wat een leuk speelgoed heeft mijn man daar. Mag ik dat ook eens be kijken?", zei koningin Juliana woens dagmiddag in de Zuiderkerk te Am sterdam, waar zij foto's en maquettes van uitbreidings- en wederopbouw- plannen, van tuinsteden en recreatie gebieden bezichtigde. Prins Bernhard lag temidden van de autoriteiten op zijn knieën door een soort periscoopje naar de uitgebreide maquette van toe komstig Amsterdam te kijken. Spoe dig nam de koningin daarop de gele genheid waar om eenzelfde horizon tale blik over de maquette te werpen, waarop zij uitriep: „Wat een aardig gezicht!" Kort tevoren waren de vor stelijke gasten door burgemeester Van Hall voor hun bezoek van vier dagen aan Amsterdam verwelkomd. In de Zuiderkerk gaf wethouder mr. G. van 't Huil voor de aandachtig luisterende gasten een uiteenzetting van de ruimtelijke structuur der stad en van de ontwikkeling die daarbij wordt nagestreefd. GESCHIEDENIS ZAL ZICH VOLGEND JAAR HERHALEN „Sierlaag" als sluitstuk van het werk Niet één Vlissinger zal ontkennen, dat het nóóit tevoren zo druk was met het autoverkeer in Vlissingen als juist deze zomer Iedere dag weer reden in de afgelopen maanden tien tallen afgeladen vrachtauto's door deze stad en iedereen kon becijferen, dat al die dof-grommende G.M.C.'s vele duizenden keren van en naar de boulevard daverden, waar de bijna verticaal-staande zeewering een lange beschermende glooiing voor zich kreeg. Voor die zacht-glooiende, halve dijk, die nu tegen de steile boulevard muur aangeplakt ligt, waren duizen den tonnen zand, mijnsteen, klei, as falt, puin, bazaltblokken en stort- steen nodig. Vrijwel al dat materiaal werd in vrachtauto's naar de boulevard ge bracht. In Vlissingen is dat massa le vervoer nu niet bepaald onop gemerkt gebleven, maar toch zul len velen met bijna ongelovige verbazing kijken als ze het totale getal lezen. Welnu, om en nabij... 32.000 keer reed in de afgelopen zomermaanden een volgeladen vrachtauto van en naar de boule- vardwerken—. Maar met die 32.0U0 „karrevrachten" is dan ook wel „iets" gedaanMen kan het op dit ogenblik voortreffe lijk zien, want het werk ia praktisch gereed: de afwerking is begonnen. Van af de Oprit (Coosje Buskenstraat) tot aan het zogenaamde Leugenaars- hoofd een lengte van om en nabij 450 meter heeft de boulevard een volkomen „nieuw gezicht" gekregen. Want nu de najaarsstormen weer voor de deur staan, zullen de opge zweepte golven op dat gedeelte niet langer tegen de steile boulevardmuur kunnen beuken en de hoge „klapgol- ven", die als machtige fonteinen het water over de boulevardmuur wier pen, zijn daar ook verleden tijd. De cijfers weet men wellicht nog: de teen van die glooiing ligt 43.50 m van af de muur, de helling bedraagt 1 op 3,5, maar neemt naar de muur toe langzaam af tot één op 16. Het hoogste punt van de glooiing ligt op 6 meter plus N.A.P., hetgeen nog al tijd 3 meter beneden de top van de, De laatste vrachtwagens, die ingezet zijn voor de verzwaring van de Vlis- singse boulevard, rijden op het ogen blik met hun vracht door de stad. De laatsten van 32.000want het werk U ziet het op de foto is bijna gereed. Maar volgend jaar zal de ge schiedenis zich herhalen van het ge deelte van het Leugenaarshoofd tot het Roeiershoofd. En het daarop vol gend jaar wellicht weer, want ook de Polder Walcheren heeft plannen voor boulevard-verzwaring langs de bou levard Bankert, die ook op de foto te zien is. Die plannen zijn echter nog in een zeer pril stadium. Wellicht moeten er zelfs het Waterloo] genomen woi De voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, mr. D. A. Delprat, betoogde onder meer, dat alle aandacht zal moeten worden besteed aan de verbindingen met het achterland. „Anders zal het niet mogelijk blijken te profiteren van de positie der Nederlandss ha vens als invalspoort tot de landen van de E.E.G.". In de kerk toonden talrijke foto's en maquettes het Amsterdamse uitbrei dingsplan. De in maquette gebrachte aanloopwegen van de toekomstige IJ- tunnel hadden de speciale aandacht van de hoge bezoekers. De koningin wilde daarop ondanks het feit dat het tijd was, het saneringsplan van de ou de Jodenbuurt zien. Om vijf uur arriveerden de hofauto's met de koningin en de prins voor bet paleis op de Dam waar zich op dat spitsnnr een grote menigte verzameld had. Terwijl het koninklijk paar uit de wagen stapte, zette de Mariniers- kapel met tamboer en pijpers onder leiding van de kapitein-directeur H. C. van Lijnschooten het Wilhelmus in. Daarna inspecteerden de koningin en de prins de kapel en de erewacht. Kort nadat het vorstenpaar door de hoofdingang naar binnen was gegaan, verscheen het op het balkon van het paleis, waarop de schare toeschou wers «p de Dam terstond begon te juichen. Gisteravond werd een diner in het paleis gegeven, waaraan provinciale en gemeentelijke autoriteiten aanza ten. Om elf uur bezocht de prins de studentensociëteit „Nos Iungit Ami- cïtia", waar hij werd ontvangen door de senaat van het Amsterdams stu dentenkorps. Daarna was er een se naatskroegjool. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gi avond 7 uur: Helsinki, half bewolkt, Stockholm, zwaar bewolkt, Oslo, regen, Kopenhagen, regen, Aberdeen, licht bewolkt, Londen, half bewolkt, Amsterdam, zwaar bewolkt, Brussel, zwaar bewolkt, Luxemburg, regen, Parijs, regen, Bordeaux, licht bewolkt, Grenoble, licht bewolkt, Nice, licht bewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt. Frankfort, zwaar bewolkt, München, regen, Ziirich, zwaar bewolkt, Genève, onbewolkt, Locarno, onbewolkt, Wenen, zwaar bewolkt. Innsbruck, zwaar bewolkt, Rome, onbewolkt, Ajaccio, licht bewolkt, Madrid, onbewolkt, Mallorca, licht bewolkt, Algiers, onbewolkt, 13 gr. 15 gr- 14 gr. 15 gr. 14 gr. 18 gr. 18 gr. 21 gr. 14 gr. 21 gr. 24 gr. 24 gr. 24 gr. 16 gr. 15 gr. 16 gr. 18 gr. 22 gr. 22 gr. 18 gr. 16 gr. 29 gr. 25 gr. 32 gr. 29 gr. boulevardmuur ligt. Op die glooiing verliezen alle aanrollende golven hun kracht.... (Zie slot pag. 2 kol. S) v.4VERWACHT HERFSTWEER Wisselend bewolkt met enkele buien. Iets lagere temperaturen dan giste ren. Harde wind tot storm tussen zuidwest en west. ZON EN MAAN 26 september Zon op 6.31 onder 18 31 Maan op 17.47, onder 4.58 Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. «™™pTSkwR"r.f p") ,1 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per kw. Losse nummers 15 cent. 201e jaargang - no. 226 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Donderdag 25 sept. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mtm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum Y3n 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zïerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. President Sjehab toont grote voortvarendheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1