PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT D£ BILT Eisenhower stuurt nota over Verre Oosten terug aan afzender Kroesjtsjew Prijzen meer overlaten aan de concurrentie Kansen voor VIJF ONTWIKKELÏNGSKERNEN Illlllllllllll VERWACHT. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Opklaringen, maar ook enige ver spreid voorkomende buien. Overwe gend matige wind tussen west en zuid-west. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 23 september Zon op 6.26 onder 18.38 Maan op 16 32 onder 1.42 201e jaargang - no. 223 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 sept. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. .Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 Cb.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. „Welverdiende reprimande" zonder precedent Het vierde Zeeuwse fruitcorso, dat zaterdag tienduizenden bezoekers naar Goes trok, werd een groot succes. Op deze foto de praalwa gen „Assepoester"die van de jury het hoogste aantal punten verwierf. (Foto P.Z.C.) (Voor verslag zie pagina 2) Schrijven was onaanvaardbaar door agressiviteit en dreigementen America's president Eisenhower heeft het antwoord van de Rus sische premier Kroesjtsjew op de laatste Amerikaanse nota over de spanningen in het Verre Oosten van de hand gewezen. Voor zover men zich in Washington kon herinneren, was dit de eerste keer dat Amerika een Russische nota afwees. Als reden werd opgegeven dat de Russische antwoordnota onaanvaard baar was omdat ze ontoelaatbare dreigementen bevatte en ge steld was op agressieve toon. De Amerikaanse zaakgelastigde te Moskou heeft de vrijdag ontvangen nota zondag naar het Krem lin terruggebracht. In westelijke diplomatieke krin gen te Washington was men al gemeen van oordeel, dat presi dent Eisenhower geen andere keuze had dan de nota terug te zenden. In genoemde kringen zei men zaterdagavond, dat Kroesj tsjew „een welverdiende repri mande" is gegeven. Diplomaten en Amerikaanse ambtenaren te Washington waren het erover eens, dat Kroesjtsjew's nota was gesteld in bewoordingen, die scherper waren dan in enig an der diplomatiek stuk sedert de Tweede Wereldoorlog. President Eisenhower, die over dit geval twee elkaar aanvullende ver klaringen heeft uitgegeven, merkte op dat het Russische standpunt, zoals dat uiteengezet wordt in antwoord op Eisenhower's verzoek de spanningen In de Straat van Formosa te vermin deren „onredelijk en gevaarlijk" is. In de Russische nota was gesteld dat de Chinese communisten de Ameri kaanse strijdkrachten uit het gebied van Formosa zullen verjagen wan neer zij niet spoedig zelf weggaan. Amerikaans verzet zal een nieuwe wereldoorlog betekenen, stelde de Russische regering. Geëist werd dat de eilanden voor de kust van het vas teland zouden worden overgedragen aan de communisten. Het officiële Russische persbureau Tass zei gisteren naar aanleiding van president Eisenhowers besluit Kroesjtsjew's brief over Formosa terug te' sturen, dat daaruit blijkt •dat Amerika niet bereid is naar rede te luisteren. „Wat de Sowjet- regering betreft", aldus het pers bureau. „zij zal blijven trachten de wede te handhaven". „Waar schuwingen* De communistisch-Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjen Ji, heeft zaterdag te Peking een verkla ring uitgegeven, waarin wordt ge- Op grootse wijze heeft de Urker be volking zaterdagmiddag de beman ning van de helikopter „Sara Jf" in gehaald. De bemanning van de heli kopter heeft op 18 maart onder zeer moeilijke omstandigheden een zwaar geioonde jongeman van de U.K. 21fJf, welke in volle zee vertoefde, van boord gehaald en in een recordtijd naar Leeuwarden overgebracht. Foto: v.l.n.r.: luit. ter zee 2e kl. vlieger P. A. de Bruinluit. ter zee, arts F. H. Hoekstra, P. Bos (de geredde jongen en diens vader en moeder. zegd, <jat de spanning in de Straat van Formosa niet kan verminderen voordat de Amerikaanse troepen zul len zijn teruggetrokken, aldus het persbureau Nieuw China. Tsjen Ji zei dit naar aanleiding van een voorstel van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dulles tot een staken van het vuren. De regering in Peking heeft zondag haar negende „ernstige waarschu wing" aan het adres van de Ameri kanen gericht, die opnieuw worden beschuldigd van schending van de Chinese territoriale wateren. De beschieting van Quemoy door de communisten was zondag heviger dan de afgelopen week. Volgens officiële berichten uit Taipeh heeft de nationalistische artillerie op Quemoy zondag in een vuurgevecht met communistische kustbatterijen op Amoy negen kanonnen van de communisten buiten werking gesteld. Bij Matsoe hebben nationalistische schepen zondag een communistische kanonneerboot tot zinken gebracht, de tweede in twee dagen tijds. Een twee de kanonneerboot werd zondag be schadigd. MINISTER ZIJLSTRA (Van onze parlementaire redacteur). Minister Zijlstra is van oordeel, dat de huidige conjuncturele situatie in het algemeen de mogelijkheid biedt om de prijsvor ming meer aan de werking van de concurrentie over te laten. De stabilisatie van de kosten van levensonderhoud sinds eind 1957 en met name ook de daling van het indexcijfer in mei en juli 1958 wijzen erop, dat de algemene tendens tot prijsverho ging, waarvan de laatste jaren steeds sprake was, thans is doorbroken én plaats heeft gemaakt voor een zekere neiging tot prijsdaling. De vooruitzichten op dit gebied zijn naar het lijkt ook voor de komende periode gunstig, aldus de minister in zijn memorie van toelichting op zijn begroting. Onder handhaving van de tot dusver re geldende doelstelling van de prijs politiek en de daarbij in de afgelopen jaren in acht genomen beginselen, biedt de huidige conjuncturele situatie de mogelijkheid de prijsvorming aan de werking der concurrentie over te laten. Dit geldt echter alleen voor de secto ren van het bedrijfsleven waar de concurrentie voldoende werkzaam is. Voorzover dit niet het geval is, blijft vooroverleg met de overheid over prijsverhogingen in ieder geval nood zakelijk en zullen door een actief be leid op het gebied van de economi sche mededinging ontoelaatbare ver starringen of verhogingen van het prijsniveau worden tegengegaan. De minister zal bevorderen, dat de wet Economische Mededinging thans zeer spoedig in werking zal treden. Gebruik zal worden gemaakt van de in deze wet verankerde mogelijkheid van onverbindend-verklaring. Te dien einde zal de minister op korte ter mijn de commissie Economische Me dedinging verzoeken advies uit te brengen over een drietal kartels, te weten: rechtspraakregelingen, toela tingsregelingen en regelingen tot we ring van bepaalde bedrijfsvormen. Geleidelijk terugdraaien van bestedingspolitiek Minister Zijlstra behandelt in de toe lichting op zijn begroting o.m. de vraag of als gevolg van de voorspoe dige resultaten van de bestedingsbe perking thans niet het ogenblik is aangebroken voor het wederom ruim baan maken voor de in onze econo mie aanwezige expansieve krachten, bijvoorbeeld door het terugdraaien van de in het kader van de beste dingsbeperking getroffen maatrege len. De bewindsman waarschuwt in dit verband tegen een onderschatting van de nog steeds in onze economie latent aanwezige inflatoire impulsen en evenzeer tegen overdreven pessi misme ten aanzien van de deflatoire krachten, die thans met name uit gaan van een weifelende internatio nale en in de Ver. Staten zelfs reces- sieve conjunctuur. De minister wil vooralsnog behoed zaamheid betrachten, met name ten aanzien van maatregelen, die op wel ke wijze dan ook bestedingsverrui- mend zouden kunnen werken. Uiteraard betekent dit niet, dat de regering de in het kader van de bestedingsbeperking genomen maatregelen onder alle omstandig heden wil continueren. De getrof fen voorzieningen ten aanzien van de werkverruiming alsook het herstel van de investeringsaftrek, hebben in dit opzicht wel anders geleerd. Het betekent echter wel, zo gaat de minister voort, dat in verongelukt: 7 doden. Een Avro-Vulcan straalbommenwer per is zaterdag op de basis Syerston van de Britse luchtmacht in de nabij heid van Newark verongelukt toen duizenden een vliegdemonstratie bij woonden. Niemand van het publiek werd wond. De Avro-Vulcan, één van "de nieuwste Britse straalbommenwer- pers. met deltavleugels, verongelukte bij het opstijgen doordat de verkeers toren werd geraakt. Vier beman ningsleden en drie man van het grondpersoneel verloren het leven. dit opzicht langs lijnen van gelei delijkheid moet worden gewerkt, wil de aan het beleid ten grond slag liggende doelstelling van het waarborgen van evenwicht bij een verantwoord niveau van werkge legenheid op de juiste wijze wor den gerealiseerd. Zeeland aangewezen als „probleemgebied" Goes, Hulst, Breskens, St.-Maartensdijk en Zierikzee. MINISTER ZIJLSTRA gaat energiek verder met de uitvoe ring van zijn spreïdingspolitiek. Hij heeft daartoe een nieuwe stap gedaan, namelijk een aan tal probleem-gebieden aangewe zen, waaronder ook Zeeland. (Zie pagina 5). Een bericht dat hier met voldoening zal wor den vernomen, omdat er uit blijkt, dat de voor dit gewest zo belangrijke plannen uit de Zes de Industrialisatienota metter daad worden uitgevoerd. De vol gende stap, die men nu mag ver wachten, is de aanwijzing van een aantal ontwikkelingskernen in de probleemgebieden, over welke aanwijzing thans bespre kingen gaande zijn tussen de be windsman en de betrokken pro vinciale besturen. De kern van 't nieuwe regionale ves tigingsbeleid, zoals minister Zijlstra dat in zijn laatste nota aan de Kamer heeft vastgelegd, kan (min of meer paradoxaal) als volgt worden samen gevat: „spreiding door concentratie". Dat wil zeggen: de industrie moet worden gespreid met dien verstande, dat in een bepaald gebied een con centratiepunt moet worden aangewe zen. Niet elke gemeente immers kan in aanmerking komen voor de ont wikkelingsfaciliteiten, welke voor het bedrijfsleven zo aantrekkelijk zijn, dat het bij voorkeur tot nieuwe vestigingen in die gemeente overgaat. Voor Zeeland met name is dit uit- fangspunt van groot belang om- at de geografische gesteldheid van dit gewest voor verdeling in „eenheden" zorgt, die de aanwij zing van ontwikkelingskernen in een bepaalde richting stnwt. Men heeft hier immers te maken met min of meer afgesloten ge bieden zoals Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland, Tholen, Schou- wen-Duiveland en Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen. En het is dus duidelijk, dat gezien de „concentratie-gedachte" er geen sprake van kan zijn. dat in één van deze gebieden twee ker nen aangewezen kunnen worden. Als op een bepaald ogenblik om eens een willekeurig voorbeeld te noemen een keus gemaakt moet worden op Tholen, dan kan dat niet én Sint-Maartensdijk én Tholen zijn, doch slechts één van de twee. Eén moet er dus afvallen. Hetgeen trou wens niet erg is, want de invloed van een industrie beperkt zich zeker niet tot de plaats van vestiging, maar strekt zich ook uit tot de omliggende gemeenten. Wij wijzen met zoveel nadruk op dit facet van deze nieuwe spreidingspolitiek, omdat hier van het provinciaal bestuur een krachtig beleid wordt gevraagd, waarbij zon der aarzeling een keus moet worden bepaald. Voor sommige gemeenten zal het resultaat daarvan teleurstel lend zijn, maar dat is nu eenmaal on vermijdelijk. .Voor het provinciaal be- stuur geen reden om op een eenmaal genomen besluit terug te komen Want dan zou zoals vroeger eens is voorgekomen er misschien hele maal niets gebeuren. VIJF KERNEN? Zeeland is dus nu probleemgebied. En dus zal het nu op een aantal ontwik kelingskernen mogen rekenen! Wan neer men uitgaat van de hierboven genoemde geografische gesteldheid van de provincie, dan zou dat bete kenen dat Zeeland aanspraak zou mogen maken op niet minder dan vijf kernen, namelijk één op de Bevelan- den, in de beide Zeeuwsch-Vlaande- rens, op Tholen en op Schouwen-Dui- veland. Walcheren kan buiten beschou wing blijven, omdat hier de vesti gingsvoorwaarden met name na het tot stand komen van het Sloe- plan zo gunstig worden geacht, dat regionale faciliteiten overbo dig zijn. Middelburg, en met na me Vlissingen, zullen hun handen vol hebben aan alles wat met het Sloeplan heeft te maken. In de zesde Industrialisatienota immers wordt de ontwikkeling van dit plan onder de plannen voor „het Westen" gerangschikt, een zelfde orde van grootte dus als de Euro poort. Het rijk verleent weliswaar ook aan deze projecten steun, maar op grond van geheel andere motieven dan bij de regionale in dustrialisatie. Bij dit laatste punt de minister heeft er nu nog eens op gewezen gaat het om de be strijding van de hoge vertrekcij- fers in de betrokken gebieden. De kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaande- ren valt onder dezelfde overwegingen .(Vervolg op pag. 5) llllllllllllllllll!lillllllllllllllllllllll|llllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllljH Wat betekent: „Ontwikkelmgskern'7.... j Indien een gemeente tot „ont- M wikkelingskern" wordt aange- wezen, dan houdt dit onder meer de volgende faciliteiten in. Subsidie aan het bedrijfsle- ven voor industrieterreinen s tot 50 van de prijs. Premie voor industriegebou- n wen volgens een „glijdende ee schaal", waarbij rekening M wordt gehouden met ver- schillen tussen grote en kleine gebouwen. Financiële steun voor bij- zondere voorzieningën, no- dig om het slagen van de in- dustrialisatie in de kern te bevorderen (openbare nuts- j= voorzieningen, bouw van ee los- en laadwallen enz.) Deze steun bedraaft maxi- s maal 75 van het onrenda- bele deel van de noodzakelij- s ke investering. In dien een industrie van deze j| faciliteiten gebruik maakt, dan is zij verplicht een zeker aan- tal arbeiders te werk te stel- len. |i Overigens wordt geval voor ge- val in casu: industrie voor industrie grondig bestu- deerd vóórdat tot verlening m van de faciliteiten wordt over- f= gegaan. Aldus wordt oneerlij- ke concurrentie van reeds ge- vestigde bedrijfstakken tegen- gegaan, terwijl uiteraard reke- ning wordt gehouden met de specifieke vestigingseisen van een bedrijf. Een industrie, die aan water moet liggen, zal ze- p ker niet worden toegestaan zich te vestigen met gebruik- li making van bovengenoemde fa- l§ ciliteiten in een kern, midden in het land gelegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1