PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NVV neemt stelling: regering hoeft niet op medewerking te rekenen Storm in glas water rond Veerse haven IN CAIRO „VRIJE ALGERIJNSE REGERING" GEVORMD DULLES: TOESTAND IN VERRE OOSTEN UITERST ERNSTIG VERWACHT. 201e jaargang - no. 222 Dagblad, uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 sept. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lï&en (b.g.g. 3503 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. De adviesaanvrage der regering aan S.E.R „Eenzijdig gericht verzoek tot verdere bestedingsbeperking" Het XV.V. is niet bereid tot het verlenen van medewerking aan de maatregelen, zoals de regering die omschreven heeft in de adviesaanvrage van de Sociaal-Economische Baad. Dit heeft de voorzitter van het N.V.V., de heer C. W. van Wingerden, giste ren namens het N.V.V. in een radiotoespraak bekendgemaakt. De regering heeft, zoals bekend, aan de Sociaal Economische Raad advies gevraagd over een geheel of gedeeltelijke afschaffing van de con sumentensubsidie op melk en een verdere huurverhoging. En in de an dere aan de orde zijnde vraagstukken op het gebied van het loonpeil, doelt de regering aldus de heer Van Wingerden op een te ver wachten verhoging van de ziekenfondspremie, een eventuele voortzet ting van de tijdelijke toeslag op de kinderbijslag (gelijk die gold voor 1958), de verwerking in de collectieve arbeidsovereenkomsten van de huurcompensatie van het vorig jaar, de weduwen- en wezenverzekering en de algemene kinderbijslagverzekering. naar oplossingen, waardoor de be stedingsbeperking ook voor hen zo veel mogelijk zou worden terugge draaid, aldus de heer Van Winger den. De adviesaanvrage aan de S.E.R. is een tweede verzoek om te willen adviseren over een be paalde bestedingsbeperking, een verzoek om aan te geven op wel ke wijze er een verdere beste dingsbeperking tot stand kan Het valt op aldus de heer Van Win- een groot begrotingstekort, niet zelf de maatregelen aangeeft, die dienen te worden genomen om dit tekort in te perken. Verder va een gedeelte van het begrotïngsfekort van ruim 1400 miljoen wil opvangen door het aangaan van leningen, voor een ander ongedekt gedeelte zo een bijzondere keuze heeft gemaakt, al dus de heer Van Wingerden. De maatregelen waarover de regering advies vraagt en waarvan zij dus blijkbaar verwacht, dat daaruit een aanwijzing zal komen in welke rich ting kan worden bezuinigd, dragen allemaal hetzelfde karakter en heb ben alle iets te maken met de levens omstandigheden van de werkende be volking. Men zal zelfs met een ver grootglas tevergeefs zoeken naar een aanduiding, dat er door de regering tegelijk advies wordt gevraagd over vraagstukken, waar andere bevol kingsgroepen direct mee te maken hebben, aldus de heer Van Winger den, Deze boodschap der regering aan de werknemers van Nederland en aan hen, die van een klein inkomen moeten leven, heeft een diepe te leurstelling bezorgd. Naar aanlei ding der toelichting op de miljoe nennota, waarin gesproken wordt over mogelijkheden van een nieuwe opgaande lijn, van nieuwe wel vaartsmogelijkheden, mochten wij verwachten dat gezocht zou zijn Prinses Beatrix aan derde studiejaar begonnen Prinses Beatrix is thans aan haar derde studiejaar begonnen. De prin ses heeft in de afgelopen twee jaren enkele tentamina afgelegd. Na het afleggen van het kandidaatsexamen Nederlands recht zal zij zich voorbe reiden op oen doctoraal examen in de vrije studierichting van de faculteit der rechtsgeleerdheid, waarvan so ciologie een der vakken zal vormen. Aangezien de studie in dit stadium meer beslag op de prinses zal leggen, zal het haar niet mogelijk zijn in die mate officiële verplichtingen op zich te nemen als tot nu toe het geval was. Zo sloot de R.P. 18, het vaartuig van de rijkspolitie te water, gisteren het achterste gedeelte van de Veerse vissershaven af. In dat achterste ge deelte werd namelijk reeds gewerkt aan het herstel en de verbetering van de kademuren en ruimte voor vissers schepen was er niet meer. Moeilijkhe den leverde deze preventieve maatre gel van de R.P. 18 niet pp, want de schepen, die nog geen ligplaats langs de kade gevonden hadden, kon den nog gemakkelijk terecht in het voorster gedeelte van de haven. Dit maal lagen de schepen niet in vier, maar in drie rijen langs de wal. (Foto P.Z.C.) komen, maar volstrekt eenzijdig gericht naar de kant der werk nemers. Als de regering ertoe zou besluiten tot huurverhoging over te gaan en de subsidie op melk af te schaffen zou dat betekenen, dat de werknemers in Nederland nu reeds gedurende een paar jaren geen enkele vermeerdering van hun welvaart hebben gezien, zij integendeel een stuk van hun wel vaart hebben moeten prijsgeven als "•evolg van de bestedingsbeperking. In daar zou dan, na de verhoging van de suikerprijs, nu nog eens een verhoging van de melkprijs van 6 a 7 cent per liter bijkomen. Terwijl tegelijkertijd door middel van een huurverhoging de huis eigenaren in de gelegenheid zou den worden gesteld een deel van het nationale inkomen te consume ren, waarop de werknemers na de offers die zij de laatste jaren heb ben gebracht beslist meer recht hebben dan de huiseigenaren, al dus de voorzitter van het N.V.V. Men zal het N.V.V. misschien verwij ten, dat het, terwijl de adviesaanvra ge der regering zelfs nog niet in be handeling is genomen in de S.E.R., nu reeds een standpunt kenbaar maakt. Maar de omstandigheden dwingen -tot spreken, omdat het ver bond aan zijn leden voorlichting moet geven omtrent, het standpunt dat het als vakbeweging in deze situatie moet innemen en omdat het de rege ring op een moment, waarop wellicht nog een andere koers mogelijk is, wil waarschuwen voor de gevolgen, zo besloot de voorzitter van het N.V.V. ONDER LEIDING VAN FERHAT ABB AS In staat van oorlog Adenauer weer voorzitter C.D.U. Dr. Konrad Adenauer is vrijdag met algemene stemmen herkozen als fede raal voorzitter van de Westduitse christen-democratische partij. Dit geschiedde op het achtste partij congres dat te Kiel wordt gehouden. De bondskanselier, die geen tegen kandidaat tegenover zich had, werd voor twee jaar herkozen. Hij is hoofd van de partij, sinds de C.D.U. in 1950 te Goslar werd opgericht. Nieuwe boodschap van Kroesjtsjew aan Eisenhower De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft de toestand in het Verre Oos ten vrijdag uiterst ernstig en zeer gevaarlijk genoemd, nog ernstiger dan hij donderdag in zijn rede in de met Frankrijk Leiders van het Algerijnse bevrij dingsfront (F.L.N.) hebben gisteren in Cairo een tijdelijke „vrije Alge rijnse regering" onder leiding van Ferhat Abbas afgekondigd. Alle re geringen zullen van de vorming van een Algerijnse regering op de hoogte worden gesteld en ook zal erkenning van deze regering worden gevraagd. Volgens een woordvoerder van de F.L.N. in Tunis zijn meer dan dertig landen, waaronder leden van de Ara bische Liga en Oosteuropese landen en India bereid de nieuwe regering te erkennen. De minister van voorlichting der nieuwe regering heeft bekendgemaakt itaat van oor' dat een sts oorlog met Frank rijk bestaat. In Parijs wordt .ver-/ wacht, dat de Algerijnse regering stappen zal ondernemen om door dé Verenigde Naties te worden erkend. De Fransen zullen zich daartegen verzetten. De Franse regering re kent op steun van de Navo-Janden in deze, aldus de Parijse waarnemers. In betrouwbare kringen te Washing ton acht men het niet waarschijnlijk dat Amerika de Algerijnse regering zal erkennen. Ook Engeland zou daartoe niet genegen zijn. De'leider van de Marokkaanse Istik- lal-partij, Si Allal el Fassi, heeft vrij dagavond op een massabijeenkomst te Rabat gezegd, dat Marokko en Tunesië de opstandelingenregering zullen erkennen. De Marokkaanse re gering heeft officieel nog niet meege deeld hoe haar houding jegens de opstandelingenregering zal zijn. De Tunesische regering daarentegen wel. Dit is de man die eens aan het hoofd stond van de psychologische dienst van het Westduitse leger, Robert Schneider. Hij stelde de richtlijnen op voor het testen van de militairen. Schneider, die zich ten onrechte heeft voorgedaan als arts en psycholoog met behulp van valse documenten, staat thans terecht voor het Landge vecht in Bonn. Ongeveer 150 perso nen onder wie professoren en hoge militairen zullen tijdens het proces als getuigen gehoord, worden. Algemene Vergadering der V.N. wilde laten uitkomen. Aan een lunch die hem vrijdag te New York door de vereniging van correspondenten bij de V.N. werd aangeboden, sprak hij de hoop uit, dat het oorlogsgevaar zal worden overwonnen. Hij geloofde dat dit zal gebeuren, maar men kan er niet ab soluut zeker van zijn. Dulles is zich bewust van de wens van de bondgenoten der V.N., dat de crisis in het Verre Oosten niet tot een oorlog zal leiden. Enige landen hebben hun standpunt reeds kenbaar gemaakt, maar hij wist niets van enige diplomatieke tussenkomst. De Sowjet-premier, Nïkita Kroesjt sjew heeft in een nieuwe nota aan president Eisenhower over de toestand in het gebied van Formo sa verklaard, dat een aanval op communistisch China gelijk zou staan aan een aanval op de Sow- jet-Unie. De nota is vrijdag aan de Amerikaan se zaakgelastigde te Moskou over handigd en vormt een antwoord op een brief van Eisenhower van 12 sep tember. China zal annexatie van een deel van zijn grondgebied nooit dulden en nog minder dat vreemde strijdkrachten op dit gebied wórden geconcentreerd met de bedoeling het aan te vallen. Kroesjtsjew eist, dat alle Amerikaan se strijdkrachten uit het gebied van Formosa worden teruggetrokken. Vreemde kikvorsmannen bij Frans slagschip Twee zwemmers, mogelijk Algerijn se kikvorsmannen, hebben donderdag avond een poging gedaan in de nabij heid te komen van het Franse slag schip „Jean Bart", dat buiten de Franse vlootbasis Toulon gemeerd ligt- Franse kikvorsmannen probeerden de zwemmers gevangen te nemen, maar deze ontkwamen. Men acht het mogelijk, dat de twee onbekenden kleine mijnen wilden leggen of bom men bevestigen aan het slagschip. Duikers hebben vrijdag een onder- zoek ingesteld zonder iets te vinden. LIGPLAATSEN VAN SCHEPEN IN HET GEDRANG, MAAR.. Herstel van kademuren IN VEERE heeft twee dagen lang een fikse storm in een glas water ge woed Onderwerp van al die, naar later bleek onnodige, beroering, was de pittoreske vissershaven. In die ha ven begon rijkswaterstaat enkele da gen geleden met verbeterings- en her stelwerkzaamheden aan de kademu ren en daardoor was het onvermijde lijk zo werd aanvankelijk verteld dat bijna de helft van de vissers vloot tijdelijk geen ligplaats in de haven kon krijgen. Hetgeen veel be roering verwekte onder de Arnemui- dense, Veerse en Thoolse vissers, die Veere als thuishaven hebben. Zij wei gerden zelfs, indien zij daartoe zou den worden gesommeerd, de haven te zullen verlaten. Er werd donderdag avond een emotionele vergadering ge houden van de visserijvereniging „Draagt Elkanders Lasten", er was vrijdagmiddag, toen de vloot de ha ven weer was binnengevallen, nog altijd veel deining en protest en er werden vele opmerkingen gehoord als „dan maar met alle schepen naar Vlissingen" Maar toen alle partijen de situatie nog eens goed onder ogen zagen, bleek het inderdaad slechts in een glas water gestormd te hebben: al le schepen kunnen tóch nog een lig plaats in de haven vinden en geen enkele scliipper behoeft wellicht zijn schip en daarvoor werd vooral gevreesd binnen de slui zen in het kanaal bij Veere te bren gen! Het was in Veere reeds lang bekend, dat de kademuren dit jaar hersteld en verbeterd zouden worden. Maar voor de bemanning van de ongeveer dertig vissersschepen werd het pas ernst, toen het aannemersbedrijf K. W. Dek ker uit Veere in een hoek van de ha ven, juist bij het draaibare bruggetje, de eerste stalen damwandplanken in de grond dreef. En aanvankelijk leef de toen bij alle betrokken partijen Rijkswaterstaat, gemeente en visse rijvereniging de gedachte, dat het nodig zou zijn, dat ongeveer 15 sche pen zouden moeten wijken om ruimte te maken voor de zware bokken en bakken, die bij het werk nodig waren. Vragen Er brandden de vissers een aantal vragen op de lippen en die vragen bleven niet binnensmonds! Waarom moet dit werk zo kort voor de afslui ting van het Veerse Gat gebeuren?, vroeg men. En: waarom kan Rijks waterstaat niet aan het werk gaan uitsluitend van drie uur 's nachts tot twee uur 's middags, juist de tijd, waarin toch alle vissersschepen „op jacht" zijn? Waarom ook komen de werkzaamheden juist in deze drukke tijd? Op alle vragen was er echter een af doend antwoordWant er is voor Rijkswaterstaat juist alles aan gele gen om het werk gereed te hebben vóór de afsluiting van het Veerse Gat. Nu nog kent men in de Veerse vissershaven immers hoog en laag water en bij de uitvoering van het werk moet men juist profiteren van de getijen. De nieuwe beschoeiing kan men namelijk alleen afwerken bij laag water, omdat op de meeste plaatsen het hoogste punt van de nieuwe stalen damwund op zestig centimeter beneden N.A.P. komt te liggen. Het laatste gedeelte van het, heiwerk en ook de verdere afwerking storten van beton achter de stalen damwand bijvoorbeeld kan dus alleen bij de laagste waterstand ge daan worden. Zou de Rijkswater staat wachten tot na de afsluiting van het Veerse Gat dan zou men niet meer kunnen profiteren van het lage water en dan zou het technisch veel moeilijker en dus ook duurder zijn het werk uit te voeren In étappen Daarom ook kan Rijkswaterstaat niet alleen het werk laten doen tus sen drie uur 's nachts en twee uur 's middags, want ook van het laag water na twee uur 's middags moet (Vervolg op pag. 2) Storingsfront dichterbij (Van onze weerkundige li medewerker) H Al kan het septemberweer dit ij weekend nog best meevallen, p toch zal het niet zo nazomers H kunnen zijn als de vorige gi week. Het lioge-drukgebied M heeft zich van Scandinavië H naar West-Rusland verplaatst, waardoor een storingsfront, H dat gisteren in Zuid-Engeland §f s vrij veel regen bracht, dichter- n p bij komt. De zuidelijke wind voert nog lucht aan met een if P temperatuur van ongeveer 18 p p tot 20 graden Celsius. Er ko- men opklaringen voor, maar M vooral hier in het zuidwesten H van ons land kan het storings- p front tijdens dit weekend zo dichtbij komen, dat er plaatse- lijk een weinig regen kan val- p p len. Overigens houdt september p zich best. Het heeft tot op he- p den al ruim 50 uren meer zon- P neschijn gebracht dan vorig jf jaar. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Ook in Engeland heeft men proeven genomen met de flexibele olietanker van nylon. De „Olieworst" is een ont werp van prof. W. R. Hawthorne uit Cambridge en bestaat uit een bin- nenwerk van nylon, aan binnen- en buitenkant bespoten met synthetische rubber. De afmetingen zijn 80 x 1,5 meter en de capaciteit is even groot als die van de tanker op de achter grond. Wanneer er geen gébruik van de „worst" gemaakt wordt, kan deze tot een betrekkelijke klein pak opge vouwen worden. Protest tegen invoering werkclassificatie bij P.T.T. De bond van Nederlands P.T.T.-per- soneel „Ons Belang", die niet is aan gesloten bij het georganiseerd over leg, heeft in een adres aan de mi nister van binnenlandse zaken, be zitsvorming en p.b.o. geprotesteerd tegen de invoeriiig van werkclassifi catie en puntenwaarderingssysteem (merit-rating). Volgens de bond betekenen deze in wezen een ernstige aantasting van 't loonpeil en een onwaardige wijze van produktieverhoging. KORTE PREDIKATIE Wat ik U heden gebied, zal in uw hart zijn, gij zult het uw kinderen inprenten en daarover spreken. Deut. 6 6-7a. Bent U niet wél eens een beetje ver baasd en tegelijkertijd geërgerd over de wijsheden, waarmede uw kinderen uit school thuiskomen? In een gesprek kan dat zo te pas komen: „Ja, meester zo en zo zegt, datEn een andere keer wordt een geweldige bewering besloten met de vjoorden: „Zo leren wij het op school". Ergens in ons hart komt dan de vraag: „Is het nu nodig, dat ze jullie dat allemaal leren". Ach, natuurlijk zijn er ook ouders, die over de godsdienstlessen op school hun schouders ophalen. En hier zegt Mozes: geef het dan uw kinderen door, prent het hen in. Heus, U weet het nog wél, maar zij weten het niet. Laten ze het weten, wat God voor Zijn volk, dus ook voor ons heeft gedaan en dat Hij is de Schepper en onderhouder van dit leven. Deze gedachte aan God hebben ze in hun leven broodnodig, evengoed als 2 X 2 If. Het gaat niet om een zedeleer, een wetenschap of een laat ste waarheid, maar om het licht dat Gods Woord laat gaan over het leven hier en nu. En als de kinderen er over vragen, moeten we het geloof niet in ons hart wegsluiten, maar er over spreken. Al deze dingen bereiden hen/voor op het volwassen, rijpe leven, ze maken weerbaar tegenover veel vreemde dingen die op een mens beslag willen Het is nodig en een groot voorrecht te weten wat God zegt tegenover alles wat zoveel anderen van allerlei kan ten ons willen aanpraten. Mozes zegt tot het volk Israël: ,fHet zal uw levenswijsheid zijn, waardoor gij uitsteekt boven andere volken". Dit leren aan onze kinderen, het is ons trouw zijn tegenover God. Het is een vanzelfsprekende plicht, dat wij aan een volgend geslacht doorgeven de kracht en de blijdschap, die Gods Woord en Gods beloften ons geven. Mozes zegt: „A7s gij woont in het land der belofte en van alles volop ge niet, wacht U er dan voor, dat ge den Heer zoudt vergeten die er U ge bracht heeft". Het is trouw zijn tegenover God, die ons liefheeft tot het einde toe. Cadzand. A. C. W. ten Cate. ZUIDELIJKE WIND Nevelig weer met overdrijvende wol kenvelden en tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit zuide lijke richtingen en dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 21 september Zon op 6.23 onder 18 13 Maan op 15.23 onder 22 september Zon op 6.24 onder 18.40 Maan op 16.01 onder .37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1