Voorzitter Kamer wil uitvoerige voorlopige verslagen afschaffen Twaalf mensen uit wraak vermoord LUCHTDOELRAKETTEN VOOR KRUISER KOSTEN 80 MIUOEN KLANKBORD VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SUGGESTIE VAN DR. DREES NAMENS MINISTERRAAD Waarschijnlijk zullen debatten aan levendigheid winnen (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Kortenliorst, die door de koningin weer benoemd is tot voor zitter van de Tweede Kamer gedurende het aangevaugen parle mentaire jaar, wil een eind maken aan de uitvoerige voorlopige verslagen, die voorafgaan aan de mondelinge behandeling van de begrotingsonderwerpen. Dr. Kortenhorst bracht dit voorstel in de Kamervergadering1 van donder dag ter kennis van de leden. Hij zei het nut van de breed uitgemeten omvang der voorlopige verslagen, althans ten aanzien van de begroting, hoogst twijfelachtig te achten. Hij stelde daarom voor, bij wijze van proef, de voorlopige verslagen te beperken tot het vragen van nadere Inlichtingen en de uiteenzetting der eigen standpunten van onderscheidene leden en groepen van leden te reserveren voor de mondelinge gedachtenwisseling. De minister-president heeft namens J de ministerraad deze wijziging van behandeling in overweging gegeven. Reserveert men de uiteenzetting van het eigen standpunt tot de mondelin ge gedachtenwisseling, dan kan het voorlopig verslag beperkt blijven tot het vragen van inlichtingen van fei telijke aard en met' de vermelding van die onderwerpen, waarvan men moet verwachten, dat de regering bij de openbare behandeling er moeilijk over zal kunnen spreken, indien zij niet in het verslag genoemd zijn. In dat geval, aldus dr. Kortenhorst, zul len de leden de regering tijdig moe ten inlichten. Deze nieuwe procedure levert, vol gens de kamerpresident, bovendien liet voordeel op, dat de kamerfracties niet genoodzaakt zijn binnen een lut tel aantal dagen haar standpunt ten aanzien van alle onderdelen van het regeringsbeleid nauwkeurig zij het voorlopig te bepalen. Zij kunnen daarmede wachten totdat de hoofd stukken in openbare behandeling ko men. De regering hoopt met de nieuwe werkwijze te bereiken, dat de voor lopige verslagen veel beknopter zullen worden en dat in aansluiting daarop ook de memories van ant woord kunnen worden ingekrom pen, dat het ambtelijk apparaat van veel werk zal worden ontheven en dat de mondelinge gedachten- wisselingen aan levendigheid zul len winnen. De Tweede Kamer heeft haar goed keuring gehecht aan de wijziging van enige bepalingen van de wegenver keerswet. Gaat ook de Eerste Ka mer straks met deze wijziging ak koord, dan zal met alcpholhoudende drank worden gelukgesteld elke stof, waarvan de bestuurder redelijkerwij ze moet weten, dat het gebruik daar van de rijvaardigheid kan verminde ren." Voorts zal dan ook zijn ge schrapt de bepaling dat de colleges van Gedeputeerde Staten van alle elf provincies moeten worden gehoord over wijzigingen van de wegenver keerswet, ook indien geen enkel'be lang van de provincies daarbij is be trokken. Zonder hoofdelijke stemming werden de wetsontwerpen goedgekeurd, waarbij een bedrijfsschap voor de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en een bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken worden ingesteld. Algemene financiële beschouwingen vervroegd (Van onze parlementaire redacteur) De algemene financiële beschouwin gen in de Tweede Kamer zullen dit jaar reeds een aanvang nemen op 21 of 22 oktober, dat is twee weken eer der dan vorig jaar. Dit deelde dr. Kortenhorst mede in de Kamervergadefing van donderdag. De algemene politieke beschouwin gen over de rijksbegroting 1959 zul len op dinsdag 30 september begin nen. Overeenkomstig de gewoonte van de laatste jaren zullen de politie ke beschouwingen niet voorafgaan door een schriftelijke voorbereiding. Nederlandse straaljager in Zwitserland verongelukt Een F-84-F „Thunderstreak" straal jager van de basis Volkel van de koninklijke luchtmacht is, gisteren in Zwitserland nabij Bazel neergestort, nadat de motor was afgeslagen. ~)e terreinomstandighedén lieten „een noodlandingen toe, zodat de vlieger zich genoodzaakt' zag, van de schietstoel gebruik te. maken. Hij landde veilig met zijn parachute na bij het dorp Freiburg ten zuidwesten van Bazel. Het vliegtuig werd bestuurd door de 24-jarige sergeant-vlieger J. W. An- driessen uit Amsterdam. Spoedige indiening ontwerp weduwen- en wezenverzekering (Van onze parlementaire redacteur) Naar het zich laat aanzien kan de indiening van het wetsontwerp tot- invoering van een algemene wedu wen- en wezenverzekering binnen kort worden tegemoetgezien, zo deelt de minister van sociale zaken mee. Voorts zal hij er naar streven nog in de zittingsperiode van dit kabinet- een wetsontwerp inzake een nieuwe invaliditeitsverzekering bij de Kamer in te dienen. De restauratie-kunstschilder F. A. J. Smoorenburg uil Amsterdam is in de kerk te Sirjanslcmid begonnen met het schoonmaken van de schildering van het Sint-Andreaskruis. De wandschil deringen zijn enige tijd geleden ge vondentoen men een begin maakte ■met de afbraak van de kerk. (Foto P.Z.C.) Vorig jaar vergingen 163 schepen Evenveel als in 1956 In 1957 zijn over de gehele wereld evenveel schepen vergaan als in 1956 namelijk 163, zo blijkt uit gegevens van Lloyd's register of shipping. De omvang der vergane schepen was evenwel groter en bedroeg in 1957 270.963 ton tegen 248.535 ton in 1956. Bij de vergane schepen waren 18 En gelse, 15 Noorse, 11 Zweedse, 11 Pa namese, 10 Amerikaanse, 6 Neder landse en 3 Japanse schepen. De zes Nederlandse schepen, die in 1957 ver loren gingen, maten tezamen 7.694 ton. In deze statistieken van Lloyd's blij ven schepen van minder dan 100 brt. buiten beschouwing. Volgens de cijfers van Lloyd's heeft Amerika de grootste koopvaardijvloot ter wereld. De Amerikaanse vloot om vat '4.374 stoom- en motorschepen van in totaal 25.910.855 ton. Daarna was de Engelse vloot, die uit 5.427 schepen van tezamen 19.857.491 ton bestaat, de grootste. Het totale aan tal schepen in de wereld is 33.804, Te zamen meten zij 110.246.081 ton. BEGROTING MARINE Vlootplan 1954 thans gerealiseerd (Van onze parlementaire redacteur) Het vlootplan als vermeld in de de fensienota 1954 is met de indienst- stelling van Hr. Ms. „Amsterdam" op 10 april 1958 geheel gerealiseerd. In aanbouw zijn thans nog slechts 16 vervangende ondiepwatermijnve- gers en 2 vervangende onderzeeboten. Deze bouw heeft regelmatig voort- rie van toelichting op 'de begroting van marine voor 1959, die een eind cijfer vermeldt van 360.609.000, Een aantal hefsehroefvliegtuigen van het type S 58, bestemd voor Hr. Ms. „Karei Doorman", zal medio 1959 worden afgeleverd. Deze vliegtuigen zullen een nieuw element betekenen in de onderzee- bootbestrijding door de Koninklijke Marine. Voor deze nieuwe hefsehroef vliegtuigen bestemde vliegers volg den reeds een opleiding in de Verenig de Staten en zijn daarna enige tijd aan boord van een Amerikaans vlieg- dekschip geplaatst geweest. Ten aanzien van de personeelssitua- tie van het korps mariniers is er een wending ten goede ingetreden. De achteruitgang in de sterkte van het beroepspersoneel is gestuit. Voor 1959 is een gemiddelde vredesterkte van 22.000 man uitgetrokken. De recente ontwikkelingen in het Verre Oosten zijn aanleiding tot een uitbreiding van de strijdkrachten en technische hulpmiddelen in Ned. Nw.- Guinea. Bij die uitbreiding worden, zij het voorlopig in beperkte mate, ook de beide andere delen der strijd krachten betrokken. Aangezien een eventuele agressie overzee en of door de lucht zal plaats vindeh, zullen dé mobiele marine eenheden ten alle tijde een belang- rijke factor blijven vormen bij de beveiliging van dit rijksdeel. Een installatie aan boord van de kruisers voor het gebruik van luchtdoelraketten kost rond 60 miljoen gulden per schip, terwijl de kosten van inbouw naar voor lopige raming 20 miljoen per schip bedragen. De Nederlandse regering verwacht" echter, dat de Verenigde Staten de volledige in stallaties, dus de 60 miljoen gulden pér schip, voor haar rekening zal nemen. Ten laste van de Neder landse schatkist zullen dan de kos ten van inbouw komen ad 20 mil joen gulden per schip. „Basis gelegd voor vollediger conferentie" De ministers van buitenlandse zaken van Nederland en Amerika, Luns en Dulles, hebben bij het onderhoud dat zij hebben gehad op het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties een ba sis gelegd voor een vollediger confe rentie, zo wordt van gezaghebbende Nederlandse zijde te New York ver nomen. In feite hebben de twee bewindslieden „besproken wat zij zullen bespreken" als zij elkaar te Washington ontmoe ten op 30 september en 1 oktober, aldus de zegsman. Er zullen dan pro blemen worden aangesneden die van wederzijds belang zijn alsmede kwes ties van internationaal belang. Vragen over lang wachten op pachtprijsbeslissingen Het Tweede Kamerlid, de heer Egas, heeft aan dé ministers van financiën, van landbouw, visserij en voedselvoorziening en van justi tie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat domeinpachters in de Wieringermeer, in de Noord- oostpolder en eventueel elders reeds 3 a 4 vier jaar wachten, deels ge wacht hebben, op een pachtprijsbe slissing van de centrale grondka mer, als gevolg waarvan sommigen nu met terugwerkende kracht grote geldsommen aan achterstallige pacht moeten betalen? 2. Zo ja, is het dan mogelijk ,de oorzaken van deze trage gang van zaken aan te geven? 3. Kunnen de ministers in dat geval voorts bevorderen, dat in de toe komst dergelijke beslissingen van de centrale grondkamer sneller worden genomen en ter kennis van de pachters gebracht? 4. Indien de in waag 1 geuite ver onderstelling juist is, zijn de be trokken ministers dan bereid, voor de in moeilijkheden geraakte pach ters een zodanige betalingsregeling te overwegen, dat hun bedrijfsvoe ring niet ernstig gestoord wordt? Weer een dreigbrief op Sowjet-ambassade De Sowjet-ambassade in Londen heeft een anonieme brief ontvangen waar in een „Amerikaanse piloot" dreigt, dat hij vandaag boven Sowjetgebied een atoombom zal neerwerpen. Voorts zal er een waterstofbom op Polen worden geworpen, aldus de brief, die de ambassade donderdag heeft gepu bliceerd. Het is de vierde maal sedert juli dat de ambassade een dergelijke dreig brief ontvangt. De brief, in blok schrift geschreven, is dinsdag in Ips wich, Suffolk, gepost. De ambassade heeft een fotocopie van de brief aan het Britse ministerie van buitenlandse zaken gezonden. Een woordvoerder van het „Foreign Office" verklaarde, dat de brief „op het eerste gezicht" een „grove grap" schijnt te zijn. Scotland Yard is met een onderzoek belast. Een lid van de Sowjet-ambassade heeft het origineel van de brief aan een functionaris van het ministerie laten zien. Hij heeft het origineel echter weer meegenomen. Ook de ori ginelen van de vorige dreigbrieven heeft de Sowjet-ambassade behouden. Daar kunnen functionai-issen van het „Foreign Office" de brieven inzien als I zij dat willen, doch de politie zal niet toegelaten worden. Het Wereldgebeuren Opgewekt werker President Juscelino Kubitschek van Brazilië is een harde wel ker die wel van een vrolijk in termezzo houdt. Dat hij van aanpak ken weet, bewijst zijn levensloop. Al was hij in armoedige omstandighe den geboren en opgevoed, slaagde hij erin om chirurg te worden. Dokter Kubitschek interesseerde zich zo he vig voor de politiek, dat hij op zéker ogenblik besloot, de stethoscoop aan de wilgen te hangen. Achtereenvol gens werd hij burgemeester van Bela Horizonte, de hoofdstad van de Bra ziliaanse deelstaat Minas Gerais, en gouverneur van die staat. Van het gouverneurshuis te Bela Horizonte mocht hij na de verkiezingen van 1956 verhuizen naar het presidentiële paleis te Rio de Janeiro. Telkens op nieuw werd hij dus genoodzaakt, zich in een geheel nieuwe functie in te werken. En hij deed het met grote energie en succes. Maar zoals gezegd: aan vrolijke on derbrekingen heeft Kubitschek ook op zijn tijd behoefte. Er wordt verteld, dat hij, als jong chirurg naar Europa getogen om dit werelddeel te leren kennen en er medisch bezig te zijn in Parijs, Berlijn en Wenen, niet alleen de klinieken maar ook de koffiehui zen veelal van buiten én van binnen kende. Hij is een meester van het vlugge, spitse woord en een minnaar van luchtige dans en lichte muziek. Beide aspecten van zijn karakter kwamen tot hun recht tijdens 't statiebezoek, dat zijn Italiaanse collega Giovanni Gronchi dezer dagen aan Brazilië bracht. Zelden was de laatste tijd een officieel bezoek van een buitenlands staatshoofd aan een Zuidamerikaans land zo luisterrijk als deze visite van Gronchi. Het'feit, dat ongeveer 5 miljoen Brazilianen beweren, van Italiaanse afkomst te zijn (al spreken de meesten al ge slachtenlang Portugees) was daarbij zeker een factor van betekenis. Voor vele vensters stonden miniatuur-To rens van Pisa en hun „neiging" gold kennelijk de Italiaanse president. Voor levensgenieter Kubitschek was een hoogtepunt van dit bezoek het overvloedige diner dat de Italiaanse gast werd aangeboden. Gronchi heeft zich in antwoord op deze andere Brazilaanse blijken van gulheid niet onbetuigd ge laten. Hij bood de Brazilianen een en ander aan waarvan zij lange tijd ple zier kunnen beleven: zo beloofde hij dat zijn land Brazilië zal heipén bij de oprichting van een nationaal land bouwkundig opleidingsinstituut en bij onderzoekingen op het gebied dei- kernwetenschap. Bovendien stelde hij een lening van niet minder dan vijf tien miljoen gulden in het vooruit zicht waarmee de Brazilaanse officië le oliemaatschappij Petrobras uitrus ting voor een raffinaderij kan aan schaffen. Petrobras' nationale oliemonopo lie is sedert kort in Brazilië een onderwerp van politieke strijd. Janio Quadros, gouverneur van de 'machtigste deelstaat Sao Paulo. die volop bezig is met de campagne tot behoud van zijn huidige functie bij de verkiezingen van 3 oktober aan staande, heeft de knuppel in 't hoen derhok gegooid. De wet op „Petro bras" belet, dat buitenlandse maat schappijen worden ingeschakeld. Quadros betoogt nu bij herhaling, dat Petrobras 't moeilijk maakt om bui tenlands kapitaal aan te trekken. En dat buitenlands kapitaal heeft Brazi lië juist zo broodnodig voor de verde re ontwikkeling van het grotendeels nog niet „opengelegde" land. Men acht 't belangrijk, dat juist Quadros, die lid is van de nationalistisch getin te Trabalhista (arbeiderspartij) zulke pleidooien houdt. Ook Kubitschek heeft blijk gegeven, niet afkerig te Zijn van buitenlands kapitaal, maar zo internationalis tisch als Quadros heeft hij nog niet gesproken. Bij alle politieke activiteiten in Brazilië is het overigens inte ressant, dat men er zich sterk er Europa oriënteert. Dat bleek uit de resultaten van het overleg tussen Gronchi en Kubitschek. Het wordt eens te meer bewezen door het feit, dat Quadros die in 1960 een gooi naar het presidentschap zal doen bezig is met de voorbereiding van een studiereis naar ons werelddeel. '"1 TOESPRAAKJE. De schaar, waar mee minister Witte woensdag sym bolisch een nog te bouwen nieuwe wijk in Zwolle ontsloot, werd hem aangeboden door een elfje. Met een kaboutertje kwam dat elfje tevoor schijn uit een huisje in de vorm van een paddestoel, dat door een hijs kraan voor Zijne Excellentie werd neergezet. „En hoe vond je het in het mooie huisje?" vroeg de minister. Het ietwat angstige antwoord was: „O leuk, maar mag ik nu even een plasje gaan doen?" BEWIJS. In het „politieprentenboelc", dat aan de Amsterdammers is uitge reikt om hun te vertellen op welke wijze de misdaad kan worden voor komen, staat een foto van een auto met op het dak een fototoestel en andere kostbaarheden. Het onder schrift luidt: „Kostbare voorwerpen in een onbeheerde auto kunt U beter op het autodak leggen. Dan blijven de ruiten tenminste heel". Een stu dent heeft dezer dagen die raad heel letterlijk opgevat: hij parkeerde zijn wagen op de N. Z. Voorburgwal en legde twee koffers met bagage (waarde 600.op liet dak. Toen hij even later terugkwam waren de koffers verdwenen. De ruiten waren heel.....> In een doodlopende geul in de Zand- Icreek liggen thans twee grote vracht vaarders. Werkloos liggen ze daar bij de schorren van het Noordsloe, onulat er op de wereldzeeën (voor lopig) geen emplooi meer voor deze schepen is. (Foto P.Z.C.) Ziekenhuizen worden (Van onze parlementaire redacteur) In 1958 is in ons land een begin ge maakt met het daadwerkelijk voor bereiden van de voorziening-en, die nodig' worden geacht met het oog op de volksgezondheid in buitengewone omstandigheden. Minister Suurhoff, deelt dit mede in de toelichting op zijn begroting voor 1959. Vooral de aandacht heeft gevraagd het opvoeren van de oorlogscapaciteit der ziekenhuizen voor het verplegen en behandelen van gewonden. Dit houdt *n, dat enerzijds elk ziekenhuis moét worden voorbereid op zijn oor- logstaak, anderzijds dat door middel van organisatorische maatregelen zo doelmatig mogelijk gebruik zal moe ten worden gemaakt van de beschik bare totale capaciteit. Een begin is gemaakt met het opleg gen van voorraden bloedtransfusie- materiaal en genees- en verbandmid delen. In 1959 zullen de reeds opge legde voorraden worden, vergroot. CHIRURG WAS MAFF1ALEIDER Reeds tien Sicilianen werden gearresteerd Vijftien mensen op Sicilië zijn door de politie gearresteerd. Bovendien wordt nog jacht gemaakt op tien andere per sonen, die in de bergen zijn gevlucht. De Sicilianen zijn betrokken bij een bloedwraak in het gebied van Corleone, op ongeveer vijftig kilometer afstand van Palermo. Sinds februari zijn in die streek twaalf mensen vermoord. De moorden zijn het gevolg van een strijd tussen de leiders van de plaatselijke maffia. Het gebied van Corleone werd beheerst door een groep, die onder leiding stond van de chirurg Michele Navarra. Hij kreeg echter concurrentie van de rijke grondbezitter Vincenzo Collura. Deze werd in februari vermoord. De vrienden van Collu ra vormden daarop 'n groep, die zij de naam van „Vee-sociéteit" gaven. De leider van deze maffia was de' landbouwer Luciano Liggïo, die de operaties vanuit de bergen leid de en grote gaten in de maffia van Navarra sloeg. Navarra kon dat niet dulden en organiseerde een klopjacht op de bende van Liggio. Het kwam ge regeld tot botsingen, maar Navar ra kon zijn doel niet bereiken. Lig gio ging daarop tot een aanval over. En toen Navarra in gezel schap van een andere dokter door liet gebied reed werd hij neerge schoten. De dokter die hem ver gezelde werd ook maar vermoord. De moord op de chirurg, die als dokter een goede naam had en van wie men niet vermoedde dat hij als leider van de maffia op trad, veroorzaakte vaalt opschud ding. Nu de leider Navarra was verdwenen, werd zijn plaats inge nomen door Antonie Governale. Hij schreef een krijgsraad uit, die op 6 september werd gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich de gebroeders Marco en Gio vanni Marino. De bijeenkomst bleef voor de tegenstander Liggio niet geheim en hij besloot snel te handelen. Nog die zelfde dag werd Marco Marino in zijn woning neergescho ten. Ook zijn broer verloor enkele ogenblikken Jater het leven en ook werd nog een derde lid van de maffia onder leiding van Gover nale, een zekere Pietro Maiuri, vermoord. De zoons van Maiuri grepen naai de wapenen en gingen op „jacht". Zij onmoetten twee leden van de maffia van Corleone. Deze sloegen op de vlucht en vonden een toe vlucht in een winkel. Daar werden ze gevonden en doodgeschoten. Tijdens de kloppartij werden en passant nog drie voorbijgangers gewond. Dit leidde tot de ontdekking. De politie slaagde erin vijftien leden van de maffia te arresteren. Naar de andere schuldigen wordt nog gezocht. JUSCELINO KUBITSCHEK ...hard werken met intermezzo's... Toch interim-rapport van commissie-Koersen (Van onze parlementaire x-edacteur) Spoedig wordt een interim-rapport verwacht van de commissie-Koersen, die een onderzoek instelt naar de gang van zaken bij de Dienst Mate rieel Landmacht. Zoals bekend werd deze commissie ingesteld, nadat de Tweede Kamer uitvoerig had gesproken over de le vering van ondeugdelijke helmen. Men neemt aan, dat het interim-rap port gepubliceerd zal worden. Het eindrapport van de commissie kan echter eerst in februari of maart van het komende jaar tegemoet worden gezienj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5