Vernieuwde „Schelde"-kantine werd feestelijk geopend Zeeuwse Almanak blauw Itvin CONGRES SCHILDERSPATROONS MET EEN FORUM BESLOTEN RYNBENDE'S NIEUW ROOD „DE H0LLANDSCHE MOLEN" OP EXCURSIE NAAR THOLEN Agenda s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ffimDAQ 19 SEPTEMBER 1958 GROOTSTE TONEELZAAL VAN ZEELAND „Bewijs van de nieuwe geest in het bedrijf" In de fonkelnieuwe toneelzaal van liet verbouwde kantineoomplex van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, dat In een zee van licht baadde en met een schat- van bloemstukken een dubbel feestelijke indruk maakte, hebben donderdagavond honderden genodigden als gasten van de directie, de officiële opening van 't geheel vernieuwde Scheldekwartier bijgewoond. Een hoogtijdag voor de Scheldemensen, van hoog tot laag, want zoals do heer J. W. Hupkes, voorzitter van het college van directeuren, In zijn ope ningswoord opmerkte: Wij willen dit gebouw zien als een bewijs van ile vernieuwing Aan de geest in het bedrijf, waarnnar de laatste tien jaar werd gestreefd. Nadat do president-directeur met woorden van dank en hulde dit gebouw aan de personeelsverenigingen In gebruik had overge dragen, hebben de personeelsleden zelf met muziek, zang, dans en toneel de nieuwe toneelzaal met zijn 725 zitplaateen de grootste van Zeeland op feestelijke en buitengewoon geslaagde wijze geopend. Nadat het ambtenarenorkest onder leiding van de heer H. S. O. Erdel- mann de K.M.S.-mars door de feest zaal had doen klinken, trad de heer J. W. Hupkes voor het voetlicht, om de verschillende genodigden, waaron der de burgemeester» \ran Vlisslngen en Souburg, enkele commissarissen van de maatschappij en de vele an dere genodigden te verwelkomen. Verder riep de heer Hupkes de eerste na-oorlogee jaren in herinnering, toen in 2948 een deel Aran de vroegere vliegtulgloods als kantine werd be- Hangar te Schoondijke ging in vlammen op Donderdagavond fs een landbouwhan- gérVan de heer J. Moggré te Schoon dijke geheel door brand verwoest. Van do in de hangar opgeslagen r zijn weer onmiddelijk nadat men het vuur had ontdekt was gewaarschuwd en snel ter plaatse was, laaiden de vlammen toen reeds hoog op. Het vuur vond een gretige prooi in produkten van de laatste oogst, die in de schuur waren opgeslagen. De brandweer van Schoondijke, die ver der geen assistentie uit omliggende plaatsen had, kon niets doen da» de vlammenzee bespuiten en de omge ving nat houden. De brand is vermoe delijk door broeiing ontstaan. De eigenaar van de schuur was tegen brand verzekerd. stemd, welke ruimt» geleidelijk is uit gegroeid tot .het- moderne ontspan» ningsgebouvr van than». AJs interes- i&Me bijzonderheden ovér de bouw noemde d» heer Hupke» nog enkele cijfers: er werden ongeveer ÖOO lam pen in het nieuwe complex aange bracht, waarvoor 22 km elektrische draden moesten worden getrokken door 7 km bui». Door een speciale in stallatie wordt Iedere 6 7 minuten de gehele luchtvoorraad In de zaal ververst. In het vervolg van zijn toespraak wees'hij nog op de verschillende ge slaagde artistieke uitingen welke in dit gebouw te zien zijn. Hulde en dank werd o.m. gebracht aan archi tect W. Messer, de aannemers De Muvnck Se Petri, en voorts aan ver schillende Schelde-medewërkers. on der avIb de heer H. van Andel, die bij de bouw als coördinator was opge treden. In het bijzonder richtte de heer Hupkes zich ook tot zijn mede directeur, de heer G. N. van Ginkel, die eigenlijk de stoot tot deze grote verbouwing heeft gegeven. „Ik zie dit gebouw een beetje als beloning voor wat er tien jaar ge- leden begonnen is," aldus de heer' Hupke». „We hebben er ons toen aan gezet om vDe Settelde" te ma- j ken tot een modern bedrijf, In een tijd die nlemve eisen stelt. Dit be tekende niet alleen nieuwe gebou wen en nieuwe machine», maar bo venal een vernieuwing van de geest in het bedrijf. Weinigen hebben er in willen geloA-en, doch allengs is het gekomen. Dat het Scheldekwar tier moge bijdragen tot verdere vernieuwing aran de geest in het bedrijf Is mijn oprechte wens," zo besloot de heer Hupkes. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer W. F. L. Korff A'er- tolkte de gevoelens van dankbaarhold van het personeel. „We hadden zo iets wél durven dromen, maar niet durven wensen. Wat we nu hebben gekregen is alles wat ons hart begeert." Om de gevoelens van het Scheldepersoneel over dit geschenk weer te geven, ci teerde de heer Korff een opmerking van een der jongens van de bedrijfs- school: „Ik ben er trots op!" Namens de drie personeelsverenigingen bood bij tenslotte de directie een klok bo ven het buffet in de kantinezaal aan, die tijdens de pauze door mevrouw Hupkes word onthuld. Na dit officiële gedeelte kon met de afwerking van het feestprogramma Wordeubegonnen. Het ambtenaren- orkest vergastte óp Gen aantal Schi^- bertmelodieën, een koor van de be- drijfsschool onder leiding van de heer J. P. W. de Graaff, alle jongens gestoken in nieuwe blauwe Schelde- overal», maakte met een tweetal lie deren een buitengewoon aardig de buut, terwijl vóór de pauze een groep ónder leiding van de heer C. do Ruy- ter nog met een vijftal dansen op zeer aardige en door de voortref felijke kostumering ook .buitenge woon fleurige wijze de geschiede nis van de Westeuropese dans uit beeldde. Na de pauze, waarin de hon derden gasten onder het genot van een verversing de gelegenheid hadden om ook de prachtige kantinezaal te bewonderen, voerde de toneelgroep uit de personeelsverenigingen de be kende toneelschets „Hoe het Weeuw- tje uit het Hof van Holland gevrijd werd" op. Het gezellige stukje werd buitengewoon vlot cn aardig vertolkt, waarbij duidelijk het werk van de man achter de'schennen, de heer J. Lomalre jr., die de regie verzorgde, te bespeuren viel. Kostumering en to neelaankleding completeerden het ge slaagde geheel. Toen aan het slot de president-direc teur, de heer J. W. Hupkes, een dank woord sprak A oor alle medewerk sters aan deze aArond waren er bloe men werd ook de heer Lemalre in de dank betrokken. Niet in het minst A'oor de' adviezen, welke deze bij de inrichting van het toneel had gege ven. De feestavond zal nog enkele malen worden herhaald voor het OA'Orige Schelde-personeel. VAN TOT Een dame nit België deed enige da- Sen geleden een duur uitstapje over e grens. Zij verloor tijdens naar be zoek aan Sluis een horloge, dat meer dan duizend gulden Avaard was. Nog dezelfde dag, dat zij op het politie bureau te Sluis aangifte deed van het verlies, werd het kostbare horloge op dat burean terugbezorgd. De \inder Avas de twaalfjarige Herman de Broek uit Sluis. Hij kreeg van de Bel gische dame. die begrijpelijk blij was haar eigendom AA'eer terug te hebben, een aardig bedrag in Belgi sche A-aluta voor zijn -spaarpot, CLIMAX Als climax van de rubriek „aardbei en in tweede bloei" een veldje Climax A-an de heer P. J. Terwoert te Kou- dekerke. Een lapje A'an vier \ierkante meter, dat bij de oud-gemeentesecre taris A'an Koudekerke voor de tweede maal in bloei staat. NOG 'N KANJER Nog steeds is de aardappel van 1 ki lo en drie ons de grootste, die we in deze rubriek konden vermelden. Al komt die van de heer F. van Overloop uit Kapelle eveneens dicht bij dit ge wicht. Hoe men ook woog, meer dan ZONDER BUS... Opa uil Waarde, S3 jaar oud, was bij zijn kinderen in Goes op bezoek ge weest en in de namiddag, zo rond half vijf, weer opgestapt om de bus van vijven naar waarde te halen. Dat ging voortreffelijk, maar het geviel 'so. dixt hij bij de bushalte eenzekere Kce ook uit Waarde aantrof. Opa 'en Kee waren weldra in druk 'gesprek gewikkeldtotdat Kee ver schrikt a'an opa vtóeg waar of de bus nou Was.: Opa keek op en sprak 'la coniek „Kiel:, daar ried ie". De bus „ried" inderdaad zonder Kee en zonder opa. JEen taxi", sprak Kee doortastend, maar bij nader inzien besloten ze toch maar naar een minder kostbare oplossing om te zien. Ze gingen 7 f- ten. .Duim jij maar', sprak opa „Jij hebt meer kans dan ik". En Kce, aolc zo tegen de tachtigduimde alsof ze die kunst al jaren machtig was. Hoe wel niet onmiddellijk Iedere chauf feur voor haar charmes bezweekhad 'ze to.ch, na een korte spanne tijds, succes'. Een Haags echtpaar was het, dat Kee en opa transport aanbood en zo reden ze even later vorstelijk over de rijksweg, op weg naar huis en - haard. Bij de overstapvan de bus, richting Waarde, was het geluk weer ■met de bejaarden, want daar bood een andere automobilist aan om hen de laatste étappe mee te 'nemen en zo raakten Kee en opa. weer in Waar de. Zonder bus en met voldoende stof om nog dagenlang te verholen. Want wit verre reizen doet 1 kilo «n 1 ons «ras er niet uit te ha len. Ongelovigen, die menen met ,/iardappeltelers-latijn" te maken te hebben, kunnen de reus onder de knollen bezichtigen bij de heer Van Overloop thuis, die de aardappel graag nog eens voor de ongelovige ogen-van de bezoeker op de weeg schaal zal leggen. Het was weer een Bintje, tussen twee haakjes. SUCCES OP SUCCES Succc» op succes boekt het Vlis- sings .Jeugdaccordeonorkest. Dit maal hebben do jongelui gespeeld op de Grote Markt te Brugge, waar zij van eén talrijk publiek na afloop een dankbaar applaus mochten ontvangen. Toen het ap plaus Aveggestorven was, kregen zij een prachtig plaatsje. Avaar zij het vuuriverk lconden zien. Dins dag Avnren de leden A an het jeugd orkest in Goes teneinde de fruit- Aveek nog meer luister bij te zet ten. Onnodig te zeggen, dat de Vlisslngertjes ook hier een goed onthaal vonden. OOK AL OP STAP De muziekvereniging „St. Cecilia" uit Philippine is ook ai op stap ge weest. Vergezeld van hun dames be zochten de leden de Vlaamse Arden nen. Via Lokeren,.waar de inwendige mens versterkt werd, bereikte het muzikale gezelschap het mosseldorp Philippine weer. KAMPIOEN-STANDWERKER De heer H. J, Tepas uit Bergen op Zoom is standwerkerskam pioen van Zeeland en als zodanig een bekende figuur op de Zeeuwse markten. Nadat hij op het jongste concours in Bergen op Zoom vier de geworden was, zal de heer Te- fias zondag aanstaande zijn ge- ulc eens gaan beproeven in Ant werpen, waar hij do inwoners van de Scheldestad zal vergasten op zijn welsprekendheid. De kam pioen gaat niet alleen. Met hem zullen op de Vogelmarkt in Ant werpen drie andere Nederlandse standwerkers de strijd aanbinden met Aier Belgische collega's. BALLET De afdeling Kapelle van de Bond fan Plattelandsvrouwen is juist terug uit Antwerpen. De dames hebben er niet alleen de stad, maar ook een Russi sche balletgroep gezien. Een prettige afwisseling na het volgen van cur sussen cn 'het houden van vergaderin gen. Tijdens de feestavond waarmee het vernieuwde Scheldekwartier te Vlis slngen donderdag wei-d geopend, maakte het koor uit de bedrijfsschool een aardig debuut. (Foto P.Z.C.) Advertentie Het teersteMauw of het meest gloedvolle... blauw met Flexa gaat liet gauw! Ea Flora blijft trouw: na jaren nog mooi en geef... op houtwerk en muren. de verf voor het achilderfeeit li) bnekfe 'Knóp hti ep n FLliXA, poclbut FLEXA o.a. VERKRIJGBAAR BIJ JO MAES, St.-Jacobsstraat 15 Vlissingen - Telefoon 2294 SCHILDERSBEDRIJF HEIJBOER, Balans 7 - Middelburg - Tel. 2836 F. R. UITTERHOEVE-DE BOECK, Burgemeester Lcwestraftt 10, Lewedorp - Telefoon 384 VERGADERING IN VLISSINGEN Na beantwording vragen, rijtoer over Walcheren Met een forum is donderdagmorgen het congres van de Bond van Neder landse Scliilderspatroous in „Britan nia" to Vlissingen besloten. Achter de forumtafel zatefi voorzitter W. van Krimpen, de heer P. Herfst, verffa- brikant, mr, J. Sepers, rechtskundige A an de bond, bondsaceountant C. Spee de directeur a'an do Nationale Schil dersschool, de hoer O. van der Zee, de heer J. de Koning, schilderspatroon en do adjunct-secretaris van de bond de heer G. Albertsboer. Een dor be langrijkste onderwerpen, die door de vergadering aan db ordo werd ge steld was de „beunhazerij". Hoewel het forum het er over eens was, dat de „beunhazerij" een ernstig kwaad Is, bleek men het over do be strijding niet helemaal eens te zijn. De nieuwe vestigingswet voorziet niet in strafmaatregelen, alleen In de c.a, o. der gezellen komen bepalingen in zake de „beunhazerij" voor. Een der vragenstellers bracht de mo gelijkheid naar voren om de gezel de kans te geven over te werken in de avonduren tegen een verhoogd uurloon. Het forum bracht hier tegen ln, dat boven aan het verlanglijstje van de gezellenbond de woorden „kor tere werkweek" te lezen staan, zodat de kans klein is, dat zij ooit met een dergelijk voorstel akkoord zullen gaan. Over de Invoering van de kortere werkweek waren de meningen eveneens verdeeld. Enerzijds was men van oordeel, dat de regering A'oorlopig geen voertig-urlge werk- Aveck zal invoeren, wanneer er nog zoveel schilderwerk „ligt". Ander zijds verwachtte men deze kortere Averktijd binnen niet al te lange tijd tot stand te zien komen. De heer Seper» belichtte de gevol gen van een eventuele veertlg-url- ge Averkweek voor de werkgevers zowel als voor de werknemers. Do eersten zullen dezelfde lonen moe ten betalen voor minder arbeid. De heer Sepers betwijfelde namelijk of meer zal worden gepresteerd, tenzij machines zouden kunnen worden ge bruikt. Het gevolg daarvan zou weer zijn, dat het schilderwerk duurder zóu worden. Voor wat de werknemers betreft, zag het forum een probleem in do vrijetijds-besteding, daarbij dooiend op het gevaar, dat deze vrije tijd zou worden gebruikt voor „beun hazerij". „Zoals in Amerika", merkte iemand op. Tijdens de donderdagavond in het hernieuwde Scheldekwartier te Vlis singen gehouden feestelijke openings- bijèenk'omst wercl ook de toneelschets „Hoe het Weenwtje uit het Hof van Holland gevrijd werd" opgevoerd. Een opname van een der véle amu sante scènes. „Tank-park" van Vlissingse haven wordt 50 pet uitgebreid Gistermiddag werd op 1 e van 7 nieuwe tanks dak geplaatst Nog A'oor liet elml van het jaar zal de opslagcapaciteit in 't „tank-park" van de N.V. Haveu van Vlissingen met ruim 50 procent uitgebreid zijn. Men had reeds de beschikking over 12 tanks met een totale inhoud van 26.300 ton, maar momenteel Is Bij kers Aannemersbedrijf te Vlissingen bezig nog zeven kolossale tanks te bouwen, die een totale inhoud zullen krijgen van om en nabij 15.000 ton. Op 't terrein van de N.V. Haven van Vlissingen ging donderdagmiddag op één van de nieuwe tanks de vlag in top. De bouw van deze 3000 ton „me tende" tank was namelijk zover ge vorderd, dat een reusachtige kraan van het havenbedrijf het dak op het bouwwerk kon plaatsen. Dit zware maar nauwkeurige karwei verliep vlot. 'Ondertussen vordert ook de bouw van enkele andere tanks en ver wacht wordt, dat reeds in de loop van .de volgende week de grote kraan van het havenbedrijf weer in actie móét komen om het'tweede dak te plaat sen. Als het werk volgens plan ver loopt, zullen de zeven nieuwe tanlcs ln december gereed zijn. NIEUWt .OOGST 1/1 literfles f 6.70 (exil, |lac) X0,WtSC^Vn met Volle tengetlf ZATERDAGMIDDAG 27 SEPTEMBER Bezichtiging van molens te Poortvliet en St.-Annaland Eens per Jaar bezoeken de leden van de vereniging „I)e Hollandsche Mo len" een, molenrljko streek in ons land. Voor 1958 is de keuzo op het eiland Tholen gevallen. Als datum voor de excursie is zater dag 27 september a.s. gekozen, 's Middags arriveert het gezelschap in Tholen, waar in het „Hof van Hol land" een koffiemaaltijd wordt ge bruikt. Per autobus vertrekt het ge zelschap om twee uur naar Poort vliet, waar een bezoek aan de stel lingmolen van de heer L. A. Verhage zal worden gebracht. Hierna wordt over Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Stavenisse naar Sint-Annaland ge reden, waar de standaardmolen van de gebroeders Kodde zal worden be zichtigd. Via Oud-Vossemeer en Tho len zal het gezelschap rond half vijf het eiland weer vevlaten. In Poortvliet zal vooral de door de heer Verhage bedachte constructie voor zijn uit 1710 daterende witte stellingmolen „De Korenaar' de aandacht van het gezelschap heb ben. De molenaar, die zijn molen als nmal- werkluig in ere houdt, heeft zelf een constructie bedacht, waardoor 't mo gelijk is bij windstilte gemakkelijk óp mechanische drijfkracht over te schakelen. Van de standaardmolen van de gebroeders Kodde ln Sint-An naland trekt de moleniiefhebbers het bijzondere onderstuk van donker bruin geteerd hout, dat de donker groene houten kast torst. Het onder stuk bestaat uit vier grote vlakken, die onderling met \rier smalle zijn verbonden welk geheel de gemet selde teerlingen omsluiten een oplossing, die bij gesloten standaard- molens niet vaak wordt aangetroffen. Het ondergedeelte is als regel van baksteen. Do molen, die omstreeks 1600 werd gebouwd, heeft een vlucht van 22 meter. Tijdens de rit over het eiland Tholen zullen uiteraard ook andere molens in ogenschouw worden genomen, zo als de witte fltelllngmolen „Do Hoop" te Tholen, de grondzeilen van de lieer Rijstcnbil to Scherpenisse, en d« tweo stenen stellingmolcns te Sint- Muartunsdijk, „De Hoop" van dc heer J. J. Heybour en „De Nijver heid" van de heer J. Robbe. In Stavenisse zal de uit geelgrijze steen opgetrokken grondzeller van de heer J. W. van der Slikke de aan dacht van do molenliéfhebbers trek ken, evenals de tweede molen van Sint-Annaland een ronde stenen stelllngmolen cn de witte stcllingmo- len van Oud-Vosaemeer van de heer P. Vogol. Ook in West-Brabant de trip per bus wordt vanuit Roosendaal ge maakt zullen enkele molens in ogenschouw ivorden geromen. Ten aanzien van de vakopleiding werd van verschillende zijden gewe zen op de wenselijkheid van een ver-, antwoorde reclame op de lagere tech nische scholen. De heer Van dor Zeo merkte op, dat de jeugd ln staat moet worden gesteld creatief werk te leve ren. „Dat zal het enthousiasme bevor deren". De heer Herfst beantwoordde voorts enkele vragen op het gebied van de reclame, die door de fabrikanten wordt gevoerd onder het motto: „Doe het zelf". Hij meende de oplossing te zien in een reclame-campagne van de schilderspatroons, waarin deze wijzen op hun vakmanschap. „De beschei denheid moet dan maar eens een keertje wijken". Tenslotte kwamen de vakantiebonnen ter sprake. In verschillende plaatsen werden te hoge bonnen uitgegeven. Het bestuur vestigde de aandacht vau de vergadering hierop. Donderdagmiddag hebben do schit- derspatroons met hun dames nog èen rijtoer over Walcheren gemaakt. Daarmee kwam een eind aan een ge slaagd congres, waarvan de organisa tie in handen was A-an de afdeling Zeeland van de Nèderlanse Bond van Schilderspatroons. Man in Zierikzee viel door glasraam en luchtkoker Do 24-jarige M. den H. uit Zierikzee is donderdag na het beëindigen van zijn werkzaamheden aan 's Graven steen te Zierikzee door een glasraam gevallen en via een drie meter lange luchtkoker terecht gekomen op een platje tussen twee trappen in cle .wo ning van de familie aan het Ha venpark. Den H. heeft waarschijnlijk een kleed willen pakken dat over het raam lag. Hij werd in bewusteloze toestand met wonden aan zijn ge zicht en aan een van zijn armen naar zijn woning overgebracht. Eerste hulp' werd verleend door dokter El- zlnga. Zijn toestand is thans bevredi gend. Oriëntatierit „De Zeeuwen" over Walcheren Aanstaande zaterdag voor auto's, motoren en scooters Do Middelburgss motor- en autoclub „De Zeeuwen'r organiseert ft.s; zater dag een oriëntatierit over Walcheren. Het 70 km lange parcours is uitgezet over verharde, goed berijdbare we gen; de organisatoren hebben ge makkelijke en goed zichtbare oriën tatiepunten uitgezocht. De rit zal na melijk 's avonds na het invallen van de duisternis worden verre den. De gemiddelde snelheid, waar mee gereden nióet worden, bedraagt 36 km per uur, zodat ook beginners ln deze rit een kans zullen niaken. Deze oriëntatierit, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar zijn gestold, telt mee voor het persoonlijke kampioen schap van de M.A.C. „De Zeeuwen". De rit staat open voor auto's, moto ren cn scooters. De eerste deelnemer start om acht uur bij café-restau rant „De Eendracht" op de Markt te Middelburg, waar men zich vanaf half acht voor deze rit kan laten in schrijven. Na afloop van de wedstrijd worden de prijzen uitgereikt, even eens in „De Eendracht/' Visstand in Deltagebied Minister Vondeling merkte ln de me morie van toelichting op de begroting van landbouw, visserij en Voedselvoor ziening voor 1959 over de verminde ring van viswater o.m. als gevolg van de uitvoering van deltawerken, op dat, hoewel over de ontwikkeling van de visstand in het overblijvende water nog grote onzekerheden be staan, naar zijn mening het streven er op moet worden gericht, dat ult- uttelndelijk in deze gebieden eefi pro- duktieapparaat overbl'jft dat econo misch gezond is. Bij het Rijksinstituut Voor Visserij- onderzoek is rekening gehouden mèt de aanstelling van een bioloog, die speciaal zal worden heiast met het garnslenonderzoek. VANDAAG Middelburg Electro: „Droomelland", J9 en 21.15 uur, alle leeft.; Schouw burg: „Kruitdamp", 20 uur, 14 Jaar; Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9 —18 uur. Graanbeuis: Concert door Middelburgs Muziekkorps, 20 uur. Gouden Poorto: Vergadering A.N.M.B. 20 uur. VHsslngon Alhnmbra: „Afscheid van de wapenen", 18.30 en 21.30 uur, 18 J. Luxor: „Generaal tegen wil cn dank", 19 en 21 uur, alle leeftijden. Nieuwe Markt: Circus van Bever, 20 uur. A.N.M.B.-gebouw: Vergadering AN'MB 20 uur. Goes Grand: „Het vlees ls zwak", 20 uur, alle leeftijden. Zalen Krijger: Bloemen- en Vogeltentoonstelling, lo —22 uur. Grote Markt: Optreden Ze- bra-keurturners en -keurturnsters, 111.30 uur. Mars door Tnmboor- en Pijperkorps „Excelsior". 19.30 uur- Grote Markt: Concert door „Euph'o- nla", 21—2* uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2