PETER TOWNSEND Rosemary de eerste vrouw in zijn leven Aspirin® De RAF-piloot, die door het hart van een G3 Ik wil niet doden" Op ihooo milligram nauwkeurig. DEREK MASON firi(se prinSeS gtttl Enkele weken nadat luit-kolonel Townsend bevorderd was tot kolonel-vlieger, had er een merkwaardig incident plaats, dat tekenend is voor de opvattingen die hij koes terde over het oorlogsbedrijf. De aanloop tot dit incident was een apparaat, dat de R.A.F. op het vliegveld West Malling in de praktijk toetste. dank te zeggen, voor alles wat XJ gedaan heeft en nog doet voor het vaderland. Ik speld U deze medaille op wegens hoge kwali teiten van leiderschap, bekwaam heid en vastberadenheid, dit alles met het voorbijzien van uw per soonlijke veiligheid. En kolonel, als de oorlog is afgelopen zal ik mij U steeds herinneren." Townsend mompelde: „Dank U, Majesteit", waarop de koning hem tegenwierp: „Als er iets is waar aan ik een hekel heb dan is het „Majesteit" te worden genoemd Langs elektronische weg zond dit apparaat seinen uit in een frequentie, die ook de Duit sers gebruikten en die de bedoe ling hadden de vliegers te waar schuwen, dat zij boven eigen ge bied zaten. Het is duidelijk wat de Engelsen met dit systeem voor hadden. Ze wilden de Duitse pilo ten, die uit de koers waren ge raakt, de indruk geven, dat ze zich boven eigen terrein bevonden en hen aldus verleiden tot dalen. Deze uitvinding, die nu. na bijna twin tig jaar, nog altijd een van Enge- lands topgeheimen is, heeft zo ver we kunnen nagaan niet minder dan zestig Duitse jagers met hun piloten naar een Engels vliegveld gelokt. Op een avond in de herfst van 1941 trof Townsend juist voor bereidingen om met zijn toestel de lucht in te gaan toen men op het vliegveld plotseling een Duits vliegtuig bespeurde, dat al cirkelende aanstalten maak te om te landen. Het was een van de zestig vliegers, die door bedriegelijk nagebootste seinen was misleid. Niet schieten Townsend zag hoe een van de mannen een machinegeweer in de richting van de Duitse vlieger draaide toen deze uit zijn toestel klauterde en naar de con troletoren begon te lopen. Plotse ling begreep de man, dat hij beet genomen was. Hij draaide zich meteen om en rende naar zijn toe stel terug. „Niet schieten", schreeuwde de slanke, maar atletische Townsend over de landingsbaan. „Niemand doden als het niet nodig is." Tegelijkertijd rende hij achter de Duitser aan en hij wist hem te grijpen op het moment, dat de man in de cockpit zou klimmen. De Duitser haalde uit om zijn tegen stander te vloeren, maar hij was echt geen partij voor de lenige Engelsman, die zich zijn boksles- sen op school nog maar al te goed herinnerde. Met een linkse hoek te gen de kaak en een rechtse in de maagstreek werd de Duitser uitge schakeld. Niet alleen voor het ogenblik, maar ook voor de rest van de oorlog, die hij in een krijgs gevangenkamp zou moeten door brengen. Tot de man, die meteen maar het machinegeweer had gegrepen, zei Townsend: „Doodt nooit iemand tenzij je het moet doen om je ei gen leven te redden. Ik haat bloedverspillen en ik haat deze verduivelde oorlog net zo goed als ieder ander. Daarom wil ik niet doden als het niet nodig is." Vier dagen later werd Townsend uitgenodigd om uit handen van koning George VI de Distingui shed Service Order wegens be toonde dapperheid in ontvangst te Vriend van de koning Koning George had een opmerkelijk geheugen voor gezichten en hij keek dan ook verrast toen hij Townsend zag. „Wel, wel, bent U hier weer? U schijnt een resoluut jongmens te zijn. Als dit zo doorgaat zullen we spoedig medailles tekort hebben." Toen Townsend, in de war ge bracht, de koning wilde bedanken, zei deze: „Het ligt niet op uw weg mij te bedanken, maar op de mijne om U Volgende artikel Townsend heeft geen tijd R In Offham begon Townsend plot seling te veranderen. Wat hem opeens van een verlegen en terug getrokken man veranderde In een vrolijk en zorgeloos persoon kon niemand van zijn vrienden, met wie ik kort daarna sprak, verkla ren, maar allen geloofden ze, dat een meisje, dat Rosemary Pawle heette, er iets mee te maken had. Rosemary osemary Pawle, een knap meisje van even twintig jaar, dochter van een brigadier, die in het graafschap Hertford shire woonde, werd aan Townsend voorgesteld op een van die zeldza me partijtjes, waartoe zijn vrien den hem hadden weten over tc ha len. In zeker opzicht leek ze op Peter. Ook zij was rustig en in zichzelf gekeerd en had er een af keer van om in de belangstelling te staan. Toen dan ook de menig te zich geestdriftig op het feest vermaakte, werden Townsend en Rosemary als het ware naar elk aar toe gezogen. Townsend, geboren in Rangoon in 1914 en zoon van een Brits be stuursambtenaar, zat ver van het feestgewoel en tobde, hoewel hij zijn best deed dit voor iedereen te verbergen. Het waren zijn ogen, die hem op dit moment zorg baarden. De eer ste keer, dat hij bemerkte, dat er iets mis ging, was tijdens een ge vecht op leven en dood met een ALTIJD zou Peter Towns end een mensenleven spa ren. „Doodt niet zonder loodzaak"was zijn de vies. n Plotseling, voltrok zich een grote verandering over hem. Van een in zichzelf gekeerd man werd hij een vrolijke kerel. n Rosemary was de eerste vrouiv in zijn leven. Hij vroeg haar ten huwelijk. Niet als luchthéld, maar als een eenvoudige jongen met een vage, onzekere toekomst. n Vliegen zou voortaan ta hoe voor hem zijn. VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Als officier van de R.A.F. de monstreerde Townsend vele staaltjes van opmerkelijke moed. Hij werd diverse malen onderscheiden en steeg tot de rang van kolonel-vlieger. Toen lieten zijn ogen hem in de steek Duitse jager boven het graaf schap Kent. De Duitser had hem geraakt en een dikke, vette rook walm drong via een versplinterde motorkap de cockpit binnen. Townsend hoestte door de verstik kende rook, maar hij dacht er niet over de vijand gewonnen te geven. Door een snelle looping kreeg hij de jager in zijn vizier. Hij drukte op de vuurknop, maar zag hoe de lichtspoormunitie ver bezijden het doel kwam. Vlekken Met samengeperste lippen bracht hij zijn toestel op nieuw achter de Duitser en toen deze binnen schotsafstand was gaf hij hem de volle laag. De Duitse piloot moest onmiddellijk zijn gedood, want 't jachtvliegtuig raakte zonder controle en draaide wei-velend naar de aarde. Toen Townsend zijn machine op de ba sis neerzette zag hij voortdurend vlekken voor zijn ogen. Hij had er niemand iets van ver teld, maar toen die avond het squadron een dansfeestje hield en zijn kameraden hadden verteld, dat Rosemary Pawle er zou zijn, Wanneer u hoofdpijn hebt, verkouden of grieperig bent, verlaat u dan op Aspirin, het middel dat een maximum aan pijnstillende, heilzame werking biedt. Het Bay er kruis op ieder tablet is een garantie voor echtheid, zui verheid en constante samenstelling. Geen Aspirin zonder Bayer-krui-. BAYER Symbool van vertrouwen Geit£S7ZVd hudtlvr.trk besloot de verlegen Townsend toch te gaan. Het was de wetenschap, dat hij Rosemary zou zien, die hem tot dit besluit bracht. Het squadron, dat zijn comman dant aanbad, zag hem dansen en vrolijk lachen. In de nabijheid van mej. Pawle liet hij naar het scheen alle reserve varen. In zijn boek schrijft Bolithe over Townsend: „Hij was een buitengewone man. Herinnert U zich hoe verlegen en eenzel vig hij was? Dat is nu alles voorbij. Hij houdt van vrolijke feesten en zijn squadron ado reert hem. En men kan heel wat van hem leren door de ma nier waarop hij met zijn man nen omgaat. Nooit heeft hij zich kwaad te maken of wan hopig te worden en het is voor hem zelfs niet nodig hen ste vig aan te pakken. Hij heeft iets in zich van de geboren lei der". Vrouwen Er was iets in Townsend, dat de vrouwen aan trok. Het scheen of nu eens de robuuste kant dan weer de fijngevoelige zijde van zijn karakter de overhand had. Zijn vrienden hij had er slechts enkelen, maar zij zou den ook nu nog altijd bereid zijn hun leven voor hem te geven vertelden mij, dat Townsencl bij de eerste ont moeting een schuwe en over- bescheïden indruk maakte, alsof hij bang was voor zich zelf. Maar hij had een ge zicht, dat men niet licht kon vergeten. „De mensen dachten vaak, dat Townsend vreselijk saai was", ver telde een van zijn vrienden mij. „Dat is beslist niet waar. Telkens als liij tussen vrienden was kon er geen vrolijker en gezelliger knaap zijn dan hij." Wat de vrouwen betreft was het echt niet alleen de heldenvere ring, die haar tot Townsend aan trok. Eerder was het zijn ietwat lijzige, maar fascinerend aantrek kelijke stem. Hij deed nooit we reldwijs of cynisch, maar was, zoals een van zijn meest intieme vrienden het uitdrukte, een man, die door elke vrouw zou kunnen worden bemind en die ze graag tot haar echtgenoot zou willen heb ben, een man ook, die tot aan zijn dood trouw zou blijven aan zijn vrouw en zijn vrienden. Huwelijksaanzoek Peter Townsend wilde eerst niet toegeven, dat er een band was gegroeid tussen hem en Rose mary. Als zijn vrienden «en toe speling maakten, dan wimpelde liij dat luchtig af. Evenmin trouwens hadden ze er een idee van, dat het met zijn ogen steeds erger werd. Op de avond voor de dag, dat hij de vliegdienst op medisch advies zou gaan verlaten, vroeg hij Rose mary ten huwelijk. „Er is veel glans en romantiek in dit werk", zei hij tot Rose mary. „Een jachtvlièger of een piloot van een bommenwerper is een held en heldenverering verblindt iemand gauw zodat hij de werkelijkheid niet meer kan zien. Maar een man zonder uniform is niet half zo roman- tich en glansrijk als een man met een uniform aan". „En waar leidt dit gesprek naar toe?" vroeg Rosemary wat prikkelbaar. „Naar een huwelijk", zei Pe ter. „Ik hou van je." „En", zo luidde het antwoord van het meisje, „ik hou van jou. Niet vanwege het uniform, dat je draagt of omdat je een luchthéld bent, maar alleen en uitsluitend om jouzelf, Peter". Townsends voorstel was even informeel als de rest van zijn leven. „Als dat dan zo is", zei hij te gen 't meisje, „dan geloof ik, dat we rustig kunnen trou wen. Maar bedenk wel, dat ik nog niet eens weet, wat ik na de oorlog zal moeten doen." „Ik hoop alleen maar, dat je niet gaat vliegen", merkte ze op. „Ik ben bang, dat vliegen voort aan helemaal taboe zal zijn voor me. Mijn ogen zijn niet goed meer en hebben me zelfs ongeschikt gemaakt voor de luchtmacht. Morgen stop ik ermee." De volgende dag, toen Rose mary's moeder de verloving van haar dochter met Peter Townsend bekend maakte, nam hij afscheid van zijn vrienden op het vliegveld West Malling. „Ik haat toe spraken", zei hij, toen het zijn beurt was om een toe spraak af te steken. „Het enige dat ik op dit moment wil zeggen is, dat ik nooit zo'n beste tijd in mijn leven heb gehad als hier en dat ik jullie nooit zal vergeten." De moeder van Townsend was een zeer godsdienstige vrouw, die veel invloed hééft geoefend op het karakter van haar zoon. (Advertentie) Bij da fabricage ven geneesmiddelen is de dosering van de te verwerken stoffen van het allergrootste belang. fn de pharmaceutische afdelingen van de Bayerfabrieken ziet de bezoeker dan ook de meest uiteenlopende typen balansen, sommigen zeifs tot op 1/1000 milli gram nauwkeurig. Uiteraard fe dit slecht» een onderdeel van de controles. In de onderzoekafdelingen en overal is het vooral de grote oplettendheid van iedereen, die het Bayerkruis een symbool van vertrouwen doet zi:n. Onder de talloze geneesmiddelen, die de naam Bayer dragen en die dagelijks over de gehele wereld met succes worden gebruikt, neemt Aspirin* een belang rijke plaats in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13