KAPPIE en hei geheim van de zeedraak TANKSCHIP IN TERNEUZEN AAN DE GROND n "et Z •- IN DECEMBER: EEN ZEEUWSE POSTZEGELTËNTOONSTELLING BI.ANKENHEYM NOORD-BEVELAND BEGROETTE DE ZEEUWSE FRUITFEE KW ETHER Donderdag even voor zet uur 's morgens is het 47* ton metende tankschip Belgia van de maatschappij Yan Ommeren te Rotter dam tijdens een plot seling opkomende ■mist op de stenen na bij de Terneuzeuse ..oesterput'' gelopen. Het schip was geladen met gasolte en onder- weg van Rotterdam naar Brugge. Kapitein W. L. Mayr uit Ant-- er pen vertelde, dat hij tussen de twe.e gasboeien voer toen een plotseling opko mende mist het zicht onmogelijk maakte. De sleepboot „Willem" ran Mullers sleep dienst heeft nog ge tracht de Belgia vlot te trekken, maar te laatdaar inmiddels het xcater xvas gaan sakken, 's Middags hebben de tankers Pa- lonia en Oderia een gedeelte van de lading ran de Belgia oxer ge nomen, waarna het schip door de Willem werd X' tot getrokken. De Belgia, aie Mid scheeps „geplooid" u-as, zal voor repara tie naar Rotterdam terugkeren. Op de achtergrond de Polo- 11 ia. IN SCHUTTERSHOF TE MIDDELBURG Commissaris der koningin verricht de opening De afdeling Walcheren van de-inter nationale vereniging „Philatelica" zal 7,0 werd reeds eerder gemeld op 11, 12 en 13 december a.s. in de grote zaai van het Middelburgse „Schut tershof" een groots opgezette post- zegeltentoonstelling organiseren, de „Zephito". Donderdagavond kwamen de leden Aan de afdeling in restaurant „De Eendracht" te Middelburg bijeen, niet alleen om hun verzamelingen door ruiling en aankopen op „tentoonstel lingsniveau" te brengen, maar ook om te luisteren naar de voorzitter Aan de organisatie-commissie A'an deze tentoonstelling, de heer F. J. Konraad, die onder meer de verheu gende mededeling kon doen, dat de commissaris der koningin in Zee land, jhr, nir. A. F. C. de Oasem- broot, zich bereid heeft verklaard de officiële opening Aan de tentoonstel ling te verrichten. Het wordt een specifiek Zeeuwse ten toonstelling: de inzending is open gesteld voor in Zèeland woonachtige verzamelaars. Ook verzamelaars, die niet bij een vereniging zijn aangesloten kunnen inzenden: de enige voorwaarde is. dat zij in Zeeland woonachtig moeten zijn Dit zal de eerste maal zijn, dat de Zeeuwse verzamelaars collectief de vruchten van hun liefhebberij „naar buiten zullen uitdragen". Welke laat ste Avoorden voor deze serieuze \-erza- melaars in de letterlijke betekenis geen enkele kracht bezitten de „Philateliea'Meden springen daar voor té voorzichtig met hun' kostbare rechthoekjes om Kaders Zo zal iuen er bij het opstellen a-an de 252 kaders-vitrines, alle a-er- zamelingen komen achter glas, in de grote Schuttershof zaal voor Avaken, de zegels niet te dicht bij de verwar ming te plaatsen. De afdeling Walcheren spaart kosten noch moeite om van deze eerste Zeeuwse tentoonstelling een waardig Êhilatelistisch evenement te maken, o zal onder meer „ter opluistering" een inzending van het Nederlands Postmuseum uit Den Haag op de ten-, toonstelling aanwezigzijn en een verzameling Zeeuwse poststempels van A'óór 1875, zoals die op, dé trek schuiten werden gebezigd. Voorts wordt voor de duur a'an de tentoon- stelling een in omvang bescheiden postkantoor in de Schuttershoïzaal ingericht, dat echter voor de liefheb-" bers een bijzondere bekoring' zal heb ben door tie afdeling Walcheren; worden speciale.tentoonstellings-enve- loppen uitgegeven die gesierd Avorden Streekziekenhuis in Hulst bereikte hoogste punt In tegenwoordigheid van o.a. leden van de bouwcommissie van het zie kenhuisbestuur, aannemers, personeel en zusters van het Sint-Lidwina Zie kenhuis. heeft deken A. Koopmans donderdagmiddag de vlag in top ger hesen op het nicu\A-e streekziekenhuis aan de Wjlhelminalaan te Hylst. De bouw van dit grote complex heeft het hoogste punt bereikt. Deken Koop- mans richtte ziek met een korte ;toe- spraak tot de aanwezigen. In de eer ste plaats bracht hij dank aan de aan nemersfirma J. P. A. Nelissen uit Rotterdam voor de a'lotte wijze, waar- op aan de totstandkoming van dit ziekenhuis was gewerkt. Ook de' bouw\-akarbeiders Averden in dit dankwoord betrokken. Nadat de dé ken de arbeiders een verversing en een sigaar had aangeboden, ontving ieder nog een couvert. Hierna sprak een der directeuren van het aanne mersbedrijf, de heer J. P. A. Nelissen. die de hoop uitsprak, dat inert het vastgestelde schema zou kunnen blij ven volgen. De datum van oplevering is mei 1960. door een afb. van het Middelburgse stadhuis In floodlight. Deze envelop- pert zal men op het „tentoonstellings- -postkantoor" kunnen laten voorzien van een speciaal stempel, waarin het Zeeuwse Avapen is afgebeeld. Bovendien zal zaterdag 13 septem ber een algemene ruil- en A'erkoop- middag worden georganiseerd, waarop de verzamelaars uit de pro- vinsie elkaar kunnen ontmoeten. Deze „beurs" wordt eveneens in een van de Schuttershof zalen ge houden. Voor deze eerste „Zephito" is al leen de Zeeuwse inzendingen komen voor bekroning in aanmerking een groot aantal medailles beschikbaar gesteld. De tentoonstelling zal in diverse klas sen zijn ingedeeld. Zo zijn er klassen en groepen „Nederland", „Overzeese gebiedsdelen", „Europese landen", „zelfstandige staten buiten Europa", „Koloniën, Dominions, Protectoraten, Mandaatgebieden" „Luchtpost", „Eer ste dag enveloppen", „Speciale stem pels", „Beeldverzamelingen, thema- thise verzamelingen" en de rubriek „Diversen". Voorts is er nog de ca tegorie jeugdverzamelingen voor jon gens en meisjes tot en met achttien jaar. Opening Vakschool voor Meisjes te Goes De officiële openingsdatum van de nieuwe Vakschool voor Meisjes te Goes, die zoals wij donderdag meldden eind van deze maand ge deeltelijk wordt betrokken, is thans vastgesteld op dinsdag 16 december, a.s., des middags om 2 uur. Wie de openingsplechtigheid zal verrichten, is nog niet bekend. Grotere treinstellen op fruitcorsodag De Nederlandse Spoorwegen zullen zaterdag op de trajecten Roosendaal- Goes en Vlissingen-Goes grotere treinstellen laten lopen, in verband met het Zeeuwse Fruitcorso. Er wor den in de Ganzestad op die dag tien duizenden bezoekers verwacht, van wie een deel van de trein gebruik zal maken. Nachtelijk gevecht na twist in café Woensdagnacht, tegen 2 uur, ont stond £n eén der café's in de Nieuw- atrtaat te -Terneuzen een Avoorden- Avisseling" tüssen enkele woonwagen bewoners en .de heer J. P. J. uit Ter- neuzen. Het „gesprek" werd even la ter op straat omgezet in een a'echt- paftij. In deze ongelijke atrijd kreeg J. a'an de" vier tot nu toe onbekenden enkele slagen op hoofd en hals te in- seren. Voordat de politie kon. in grijpen wisten de vechtersbazen met hun personenauto te ontkomen. KERKNIEUWS CHR. GEREF. GEMEENTEN IX NEDERLAND De classis der Chr. Geref. .Gemeen ten in Nederland heeft geëxamineerd eri beroepbaar verklaard op grond van artikel 8 der kerkorde (singu liere gaven)'. K. a'an Twillert te Eem- dljk. GEREFORMEERDE KERK Aangenöriien naar Oude Horne (Fr.) H. Weggemans kandidaat te Hil\rer- sum, die bedankte A'oor Lollum (Fr.), Moordrecht en voor Witmarsum. GEREFORMEERDE KERK (ART. 3D Beroepen te Gees (Dr.) en te Nijver- dal A. Koers, kandidaat te Hoogkerk. Aangenomen naar Oosterbeek-Velp J R. Kanierbèek. kandidaat te Amersfoort. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK Beroepen te 's Gravenhage west I. de Bruijne te Rotterdam (centrum). Beroepen te Veendendaal B. Bijleveld te Noordeloos. HOOG EN LAAG WATER -f- nap uur mèter nèp uur meter 20 september Vlissingen Terneuzen Hansweeft Zierikzee Wemeldïnge 6.48 7.19 1.95 2.13 2.26 19.17 .49.44 20.11 20:20 20.48 2J8 1&5 1.53 0.52 1.22 1:20 1.49 2.05 2.18 141 13.15 13.43 14.14 13.52 14.16 1.77 3J94 •2.07 148 1.60 Meer schilderingen in de kerk van Sir jansland Kwaliteit valt tegen De restauratie-kunstschilder F. A. J Smoorenburg uit Amsterdam, die ge assisteerd door de heer J. W. Hes a an het bureau van de Rijksinspectie voor roerende monumenten uit Den Haag sinds dinsdag bezig is de wandschil deringen in de kerk van Sirjansland van huil kalklagen te ontdoen, heeft tot nu toe geen bijzondere ontdekkin gen gedaan. Wel zijn op de noord- muur diA'erse schilderingen aange troffen, maar de kwaliteit hiervan is zodanig, dat men niet de moeite zal nemen deze onder de kalklagen weg te halen. Op de muur zijn namelijk drie lagen schilderingen aangetroffen, Avaarvan de eerste dateert uit de vijftiende eeuw, de tweede uit het begin van de zestiende eeuw, vlak voor de reforma tie en de derde van na de reformatie. De laatste schilderingen zijn uitslui tend teksten geweest. De schildering van Sint-Andreas met het kruis is tot nu toe de belangrijk ste ontdekking geweest en het staat wel vast, dat deze wandschildering van de muur gehaald zal worden. Links daarnaast is een Madonnafi guur gevonden, dat eveneens dateert uit de vijftiende eeuw, maar de kwa liteit ervan is zodanig, dat nog niet is besloten deze schildering ook van de muur te halen, temeer, daar de Madonnafiguur ook overgeschilderd is geweest. Dit is te zien aan een verf laag, waarop een gedeelte van een tekst voorkomt. De tweede schilde ring is evenals de overschildering op de noordmuur uit de eerste helft van de zestiende eeuw. Ook op andere plaatsen heeft men nog schilderingen aangetroffen, onder meer in het koor van de kerk. RADIO. EN T.V.-RUBRIEK Donderdag hebben de Zeeuwse fruit- fee en haar hofdames een bezoek ge bracht aan een tweetal fruitbedrijven op Noord-Beveland.De fruitfee mocht hierbij o.m. een bloemenhulde in ont vangst nemen. (met de bind) heeft de sleutel van de gezelligheid - om van die goeie jonge (7.40) niet te spreken Gevarieerde t.v.-avond Het VARA t.v. programma niet de gebruikelijke rubrieken Avas gister- HAond het aanzien ten A-olle Avaard. Elk onderdeel Avas tot in de puntjes verzorgd: het totaal was gevarieerd en bood de kijker», dip iets meer wil- len dan een louter verstrooiingspro gramma, veel instructiefs. Het hoog tepunt Aan de aAond avhs Avel de ver- loning a-an een film over de werk zaamheden van de Avereldgezond- heidsorganisatie. Geen droge, dorre opsomming van feiten, maar een boeiend relaas Aan de oorlog tegen ziekte en verderf. Boeiend Avas ook het optreden van het Argentijnse danspaar Renate Schottelius en Juan Carlos Bellini, dat werd Ingeleid door Hans Snoek. De kenners zullen haar inleidende woorden» niet van node hebben ge had, maar de leken op dit gebied en dat zijn toch wel de meeste kij kers hebben dank zij haar in structieve uiteenzetting beslist met meer kennis van zaken de moderne dansen kunnen volgen. De „Spiegel der Kunsten" behandelde tal van interessante onderwerpen: kort, duidelijk en actueel (de pre mière van de nieuwe Nederlandse film „Het dorp aan de rivier") en ook hier weer leerzaam en onderhou dend. Een programma dus van een behoorlijk gehalte. Geen gebrek aan talent De programmaleider van de K.R.O., de heer Toon Rammelt, heeft tij- ENTHOUSIASTE HULDEBLIJKEN Een tocht langs de fruitbedrijven De ZeeuAvse fruitfee en haar beide hofdames zijn donderdagmiddag hun; residentiestad Goes voor een wijle „ontvlucht" om een niet-offieieel be zoek te brengen aan Noord-Beveland, AA-aar de gaste uit sprookjesland een enthousiaste ontvangst ten deel is ge vallen. In de dorpen en langs de: tal rijke binnemvegen trok de, glanzende open auto met zijn kostbare last. gro te belangstelling: overal aa'aar de fee verscheen, Averd zij hartelijk begroet. Met name de jeugd van Noord-Beve land liet zich niet onbetuigd en staar de A'ol bewondering naar de charman te fee en haar al even charmante hof dames I Het bezoek van de feé gold een twee-, tal fruitbedrijven in Kortgene en Wis- 8enkérke en het pakstatiön te Colijns- plaat. Öp deze plaatsen steldé de fee zich van de gang van zaken op de hoogte, liet zij zich voorlichten en toonde zij zich vol bewondering voor hetgeen ze te zien kreeg. „Ik wist eigenlijk niet, dat er op Noord-Beve land zulke mooie fruitbedrijven zijn," merkte de fee op, nadat zij de be drijven van de heren J. A. van Qeve- ren te Kortgene en M. v. d. Maas te Wissenkerke met een bezoek had ver eerd. De fee trof het eigenlijk al heel bij zonder, want de kapitein op de boot van de veerdienst Wolphaartsdljk— Kortgene, liet de hoge gaste met haar hofdames rustig in de auto zitten, toen de wagen voorzichtig de pont opreed. Een gunst, die slechts weini gen wordt toegestaan! De Zeeuwse fruitfee kon men dit echt niet weige ren! Via een korte rondrit door Kort gene werd „koers" gezet naar de hoe ve van de heer Van Oeveren, waar eveneens burgemeester A. A. Schuit ter begroeting aanwezig was. De eer ste burger van Kortgene toonde zich bijzónder vereerd met dit hoge be zoek. In het kort wees hij nog op de grote veranderingen, die zich in het kader van het Deltaplan op Noord- Beveland aan het voltrekken zijn. Het uitstapje naar dit fruit- annex landbouwbedrijf kenmerkte zich ove rigens door een ongedwongen en prettige sfeer, zodat de feé de indruk kreeg echteens èen dagje uit te zijn. In Kat?, Colijnsplaat waar het pakstatiön.werd bezocht en in Wis senkerke -rr hiér werd de stand van ëakén ppgénp.men óp'het fruït.hedrijf van de heer v. d; Maas hadden zich vele dorpelingen langs de route opgesteld om de sprookjesfee te kun nen bewonderen en haar een passende hulde te brengen. Vooral de jeugdige inwoners van deze dorpen verdrongen zich om de auto van'de fee óm toch maar een glimp van haar op te vah- gen. Ondanks het feit, dat men ruim een uur achter Avas op het tijdschema, maakte het hoge'gezelschap van de gelegenheid gebruik gin de werken bij; Kamperland te bezichtigen. Eerst daarna kAvam een einde aan het onofficiële bezoek aan Noord- Beveland, dat voor de fee en haar hofdames een Avare zegetocht werd! Vandaag zal het trio 's-Heerenhoek, Driewegen en Oudelande bezoeken. AAAA^^^AAAAAAAAAAAAAAAA oren, yew en.... SCIwijvch dens de jaarlijkse persconferentie a'an de Katholieke Radio Omroep met veel klem betoogd, dat hij het. helemaal niet eens is met de veel gehoorde gewering, dat een gebrek aan talent de ontwikkeling a'an radio en televisie in ons land belemmert. Er is geen sprake van gebrek aan talent; er is alleen maar een gebrek aan geld, aldus de heer Rammelt. Ongetwijfeld is er in Nederland vol doend talent aanAvezig. De moeilijk heid is evenwel, het op te sporen en te activeren. De kleinkunstcursus van de K.R.O. heeft dat bewezen. De resultaten daarvan waren toch wel zeer hoopgevend: van de leerlingen bleken tenminste drie geknipt voor het radiowerk. Vers'chillende aanbie dingen die zij kregen duiden erop, dat hun caphciteiten heus niet alleen door de K.R.O. worden gewaardeerd. Men kan evenwel niet iedereen, die zich geroepen voelt, zo'n cursus in Hilversum laten volgen. En boven dien kan men iemand met aanleg niet zoveel mogelijkheden bieden, dat hij gemakkelijk een „overstapje" kan nemen naar de radio om zich daar ten volle te ontplooien. Een merkwaardig verschijnsel is, dat men In Hilversum en Bussum meer creatieve kunstenaars nodig heeft dan herscheppende, of met andere woor den meer tekstschrijvers dan uitvoe renden. Daarom heeft de K.R.O. thans een cursus op stapel staan voor „het schrijven voor de omroep." In deze schriftelijke cursus zullen zij, die de pen voeren, vertrouwd worden ge maakt met de speciale eisen, die het schrijven voor de omroep stelt. Men hoopt op deze wijze het gebrek aan auteurs te kunnen opvangen, hoewel er ook andere factoren een rol spe len, die niet zo gemakkelijk weg te cijferen zijn, zoals bijvoorbeeld de „vluchtigheid" van de radio, die het voor vele auteurs onaantrekkelijk maakt hun scheppingen daaraan toe te vertrouwen. ZATERDAG 20 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m 74G kc/s. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gym. 7.23 Gr. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Wa- terst.) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Cabaret. 11.30 Buitenl. Aveekoverzlcht. 11.43 Omr, koor. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwme- ded. 12.33 Ilamm. orgelsp. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Jazzmuziek. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Gemengd koor. 15.15 Boekbespreking. 15.35 Radio Ph.- ork. en solist. 16.25 Gaat U geregeld kam peren?, caus. 16.40 Gram. 17.00 Wereld- muziekconcours te Kerkrade. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Gram. 19.00 Artistie ke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze Aveek, caus. VARA: 20.00 Nieuws, 20.05 Gevar. muziek. 20.35 Gram. 20-55 Symf.ork. 22.05 Socialistisch comm. 22.20 Cabaret. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 21.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10,00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kron. van let teren en kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Ama- teursork. 15.30 Gemengd koor. 15.50 Boek bespreking. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 De springplank. 17.50 Gram. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.25 Strljkork. 18.45 Vragenbeant- woording. 19.00 Nieuws. 19.10 Coinin. op het nieuws. 19.15 Radio Phllh. ork, en so list. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20-40 De gewone man. 20.45 Intern, vo calistenconcert 1958: Brabants ork! en so list. 21.20 Gram. 21.55 De Knlpperbol- caus. 22.05 Amuz. muziek. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: Eurovisie I4.oo—15.30 TennisAved- strijd te Parijs. AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen, NTS: 20 00 Journ. en weerberichten. NCRV: 20.20 Mag ik even?, cabaret. 20.55 Hobby-rubriek. 21.10 Gevar. programma. 21.55 Dagsluiting. 38. Even later verliet de Meester met een kruiwagen \'ol machineonderdelen de fabriek en keek met een be nauwd gezicht naar de vele wachtposten, die Norse Nor- ge had uitgezet om Kappie te vangen. Zodra hij die ge passeerd had, slaakte hij een diepe zucht en begon een fluisterend gesprek met de krukassen in zijn Avagen. „Drommelse draaischijven", sprak hij gedempt, „je niag van geluk spreken, dat lk je nog bijtijds ontdekte... de hele zaak is omsingeld' Si nister, hoor!" „Hou nou je kiezen op elk aar, klont", siste de kruiwa- ge terug. „Anders snap pen ze ons ja zéker! Breng me liever naar mijn duik boot!" Maar gelukkig liep alles goed af. Toen de Meester, hijgend van inspanning, de kruiwagen aan de oever van de baai zette, kwam er uit zijn vrachtje een hand tevoorschijn, die onge duldig tu«sen de machineonderdelen begon te rommelen en even daarna sprong Kapple.rte voorschijn. „Ziezo, een knappe klont, die me nou nog tegenhoudt", bromde hij. „Daar ligt de „Klikspaan" al netjes op me te wachten. Ik ga nou maar meteen die vloot waarschuwen, jong en jij gaat naar de fabriek terug en pro beert om die zeedraken onklaar te maken, hè?. Zorg, dat Norse Norge niets ontdekt!" PROVINCIALS ZE ËU TP'S B COURANT. VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 10