Ir. Vondeling: in 1959 nauwelijks verbetering te verwachten Mysterieuze dood van Engelse vrouw in Polen TOTAAL BEDRIJFSOVERSCHOT VAN P.T.T.: 18 MIU0EN VERZET VAN ZUID AFRIKAANSE VAKBONDEN TEGEN REGERING AGENT HAHLB0HM HANDELDE JUIST: MINISTER MOEST STOPPEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 SE.' ECONOMISCHE TOESTAND VAN DE LANDBOUW Garantieprijzen worden vroeger vastgesteld dan gebruikelijk was (Van onze; parlementaire redacteur) Het in het komende begrotingsjaar te voeren beleid, dat evenals in voorgaande jaren mede gericht zal zijn op het verzekeren van een redelijke bestaansbasis aan de landbouw, moet uiteraard in het teken staan van de toenemende moeilijkheden bij de afzet van landbouwprodukten. Gezien de mate, waarin de Nederland se landbouw een exporterende bedrijfstak is, vraagt liet verloop van de export, naar volume en naar waarde, de bijzondere aan dacht. Uit de tot dusverre beschikbare gegevens en de daarop gebaseerde ramingen, blijkt dat een verbetering in de situatie in 1959 nauwelijks kan worden verwacht. Aldus de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening in de memorie van toe lichting op zijn begroting voor 1959. Hoewel het uitvoer-volume zich vrij wel over de gehele linie op een niet onbevredigend peil kon handha ven, is met name de situatie op het gebied van de zuivel zeer ongunstig ten gevolge van de sterke prijsdaling van boter en kaas. De tuinbouwsec tor vertoont een relatief gunstig beeld. Ook de export van de produk- ten in de vee- en vleessector en in de Êluimveesector kon zich handhaven, e cijfers over de exportprijzen mo gen tot een zekere hoogte als ken merkend worden beschouwd voor de economische toestand van de Neder landse landbouw. Het beeld wordt echter nog somberder, Indien men. er op let, dat de kostenfactoren een voortgezette stijging te zien geven, die ver uitgaat boven de stijging vjin de prijzen (exclusief toeslagen) voor de landbouwprodukten en die door de voortschrijdende verhoging van de produktiviteit slechts zeer ten dele wordt vergoed. De vraag rijst, aldus de minister, of de weinig rooskleurige situatie van voorbijgaande aard is dan wel dat een structuele ontwikkeling gaande is en onze landbouw zich zal moéten instellen op blijvende afzetmoeilijk- heden. De beantwoording van deze- vraag, aldus de minister, zal mede bepalend zijn voor de wijze, waarop en de mate waarin een bijdrage uit de overheidsmiddelen aan de land bouwbedrijven zal moeten worden verstrekt. De overheid is in het kader van haar toezeggingen aan de landbouw bereid geweest de ernstige gevolgen, die de ze ontwikkeling voor de melkprodu centen zou hebben, zoveel mogelijk op' te vangen. Het zou echter ria'gr het oordeel van de minister niet aan gaan de moeilijkheden in de zuivel sector^ ook in de verdere toekomst geheel voor rekening van de ovoi-- heid te laten komen. Ook de veehour- ders beseffen, dat er een ontwikke ling in de wereld gaande is. die noopt tot aanpassing van de bedrijfsvoe ring ring. Gel lielet op de ontwikkeling elders lijkt aan een beperking van de melkproduktie niet te kunnen wor den ontkomen. Met de georgani- Ir. Vondeling: dieptepunt in zuivelprijzen bereikt (Van onze parlementaire redacteur) Na alles, wat over de zware eisen aan het Landbouw Egalisatie-Fouds in de miljoenennota is gezegd is de toelichting op de begroting van dit fonds over 1059 kort. Deze be groting Is geheel gebaseerd op het huidige inzicht in het prijsverloop en op de huidige afzetmogelijkheden. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. ir. Vonde ling, deelt mede, dat de verslechte ring van de toestand voor het dienst jaar 1958 ten opzichte van de oor spronkelijke begroting voornamelijk te wijten is aan het verloop van de. zuivelprijzen. Naar zijn gevoel is thans in dit opzicht wel een diepte punt bereikt. Dit is het interieur van de polio-auto, die woensdag aan het prinses Beatrix poliofonds wordt overgedragen. De wagen is ingericht voor het vervoer ran twee poliopatiënten, waartoe spe- riale z u urstofa p pa ra tuur is aange bracht. seerde landbouw is thans overleg over dit vraagstuk gaande. De.mi- nister weet, dat ook bij de georga niseerde landbouw hetrealiteits besef aanwezig is om te begrijpen, dat een blijvende Inkomensover dracht aan de landbouw ten laste van de andere bevolkingsgroepen voor een onbeperkte överprdduktie op de duur geen aanvaardbare si tuatie is. De regering vertrouwt, dat tezamen met 't bedrijfsleven 'n .oplossing zal. kunnen worden ge vonden, waarhiede uiteindelijk het belang van de landbouw en 's lands belang het beste zijn gediend. Evenals in voorgaande jaren zal liet garantieprijzen voor ïkten de belangrijkste systeem landbouwprodukten basis vormen voor het inkomensbe leid ten behoeve van de landbouw. In dit verband is de vraag gerezen, aldus do minister, of het geen aan beveling verdient het inkomensbeleid in meerdere mate los te maken van het prijsbeleid- met betrekking tot af zonderlijke produkten. Aangezien het hier gaat. om een vraagstuk van principiële aard en zulks bovendien een koerswijziging zou betekenen, is rijpe overwegipg hiervan nodig. Met de georganiseerde landbouw is in het lopende begrotingsjaar uitvoerig van gedachten gewisseld over de grondslagen! voor de kostprijsbereke ningen, zoals in de bij de behandeling van de melknota door de Tweede Ka mer aanvaarde motie-Biesheuvel was verzocht. Daar ten tijde van de op stelling van de memorie van toelich ting op de deze begroting het over leg nog niet was beëindigd, stelt de minister zich voor bij de nadere me dedelingen, die over de garantieprij zen zullen worden gedaan, tevens de resultaten van het overleg over de grondslagen van de kostprijsbereke ningen te belichten. De minister heeft bet voornemen de garantieprijzen op een vroeger tijd stip vast te stellen dan voorheen ge bruikelijk was. Dit kan alleen door gebruik te maken van minder recente basisgegevens. Er wordt naar ge streefd de garantieprijzen van de ak- feerbouwprodukten tijdig voor de mondelinge behandeling van deze be groting bekend te doen zijn. Voor de garantieprijs van de melk zal dus zulks eveneens krachtig worden be vorderd. TELEFOONAANSLUITINGEN NADERT MILJOEN Bedrag wordt gereserveerd (Van onze parlementaire redacteur)- Bij de posterijen verwacht de minis ter van verkeer en waterstaat, nir. Algera, blijkens zijn aan de Tweede Kamer aangeboden begroting van de P.T.T. en de rijkspostspaarbank over 1959 een tekort van 5.393.000; bij de telegrafie van./ 2.558,000 en bij dc draadomroep van 3.597.000. Daar tegenover laat de telefonie een voor delig saldo zien van 7.981.000 en de postcheque- en girodienst .van 2.191.000. Herdenking gevallenen Martin Mariner-ramp. Ter herdenking van de om het leven gekomen inarinebemnnning bij de ramp van de Martin „Mariner" te Abiulan op woensdag 10 september is gisteren op liet marinevliegkamp te Valkenburg een gezongen mis van requiem opgedragen door de hoofd- vlootaalmoezenier mgr. J". F. M. de Sain. Bij deze plechtige mis, die om half elf begon, waren, behalve enige fa milieleden van de omgekomen be manning, vele marine-autoriteiten aanwezig, onder wie de vlagofficier van de marineluchtvaartdienst, schout-hij-nacht vlieger J. M. van Olm en de commandant marinelucht vaartdienst Nederland, kapitein ter zee vlieger A. j. de Bruyn. Ook vele marinemannen van Valkenburg woon den de herdenking bij. Vandaag zal op het vliegkamp Valkenburg.een protestantse dienst ter nagedachtenis van de om het leven gekomen bemanning worden gehouden, welke door-de vloötpre- dikant -van dit vliegkamp, ds. W. P. Kramer., .zat worden' geleid. De Siciliaanse politie heeft vijftien Maffialeden gearresteerd, die de hand hebben gehad in een twaalftal moor den, dat sedert februari van dit jaar ln het gebied van Corleone nabij Palermo is gepleegd. Rivaliteit tussen Maffialeiders was de drijfveer. Met inachtneming van de overige las ten en baten bedraagt het in Ï.959 verwachte bedrijfsoverschot in totaal 18.283.000. Dit bedrag wórdt ge reserveerd. In de toelichting op de P.T.T.-begro- ting vermeldt de minister, dat als gt volg van de reactie van het publieK op de in 1957 ingevoerde tariefswij zigingen en tevens door de ontwik keling van de algemene economische toestand enige teruggang heeft plaats gehad. Dat heeft zich in hét bijzon der gedemonstreerd in sommige on derdelen van het postale verkeer. Bij de telegrafie, zowel in het bin nenlandse als in het buitenlandse verkeer, houdt men met enige terug gang in 1959 rekening. Het aantal aanvragen om telefoon aansluiting is in de loop van 1957 ge daald. Door niettemin de aanleg van telefoonaansluitingen ongeveer op het niveau van 1957 te handhaven, zal de omvang van de wachtlijst worden beperkt. Men verwacht bij de P.T.T. in 1958 een aantal van 910.000 tele foonaansluitingen vol te maken en in 1959 van 965.000 aansluitingen. Het aantal aansluitingen op de draadomroep was ln 1957489.000. In 1958 zal het 474.000 bedragen en in 1959 naar schatting 463.000. De te ruggang zal zich hier dus voortzet ten. Het aantal rekeninghouders bij de postcheque- en girodienst zal In 1959, naar me naanneemt, de 715.000 berei ken. Onderzoek naar kistkalveren. Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft besloten een subsidie van 1250.te verstrekken voor een onderzoek naar de invloed van licht op de kleur van het vlees van kistkalveren. Hiervoor wil men gedurende een jaar proeven nemen met. zes kalveren in een donkere en zes kalveren in een lichte ruimte. Op het. Airbome-kerkhof ln Ooster beek is woensdag de jaarlijkse her denking van de gevallenen van sep tember gehouden. Deze foto laat Kien hoe kinderen bloemen op de graven legden. Rassenstrijd in Little Rock Vereniging voor particuliere scholen opgericht Het gerechtshof van Little Rock heeft zijn goedkeuring gehecht aan een „vereniging voor particuliere scholen in Little Rock" die de ophef fing van de rassenscheiding op de openbare scholen in Little Rock wil omzeilen. Door van die scholen par ticuliere instituten te maken. Volgens gouverneur Faubus ls de door het opperste gerechtshof in Washington bevolen opheffing van de rassenscheiding op de openbare scholen niet van toepassing op par ticuliere scholen. Op zijn aandringen is dan ook de vereniging voor parti culiere scholen opgericht, die met steun van de staat scholen kan ex ploiteren die alleen door blanke kin aeren bezocht zullen worden. President Eisenhower heeft onlangs verklaard, dat een dergelijke actie tot „heel wat processen" zou leiden. Een van de vragen die men zich kan stel len ls, of de staat Arkansas kan vol houden dat scholen particuliere in stellingen zijn als zij door de staat financiëel gesteund worden. Men verwacht dat de openbare mid delbare school van Little Rock, die door gouverneur Faubus is gesloten toen de opheffing der rassenschei ding niet mocht worden uitgesteld, door de nieuwe vereniging als parti culiere school voor blanken zal wor den geopend. IN SPOEDZITTING BIJEEN „Dictatoriale houding" veroordeeld Op een spoedzitting van de raad van Zuidafrikaanse vakbonden, die circa 150.000 arbeiders vertegenwoordigt, hebben ongeveer 100 afgevaardigden van alle in Zuid-Afrika levende ras sen en gemeenschappen, de „dicta toriale houding" van de Zuidafrikaan se regering tegenover de vakbewe ging veroordeeld. Enkele sprekers stelden dat de natio nale partij, die aan het bewind is, een groot doel op Industrieel gebied, heeft, n.l. de ondergang van alle ar- Herziening van wegen- verkeerswetgeving Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat en van de mi nister van justitie is aan mr. A. D. Belinfante, raadadviseur in algeme ne dienst bij het ministerie van justi tie opdracht gegeven tot het ontwer pen van een herziening van de we- genverkeerswetgeving. Mr. Belinfante moet niet noodzake lijke detaillering en casuistiek ver- mijdon en moet streven naar het stel len van algemene verkeersvoorschrlf- ten in een duidelijke formulering en overzichtelijke Indeling. De minister van bin nenlandse zaken van Noord rlJnland-Westfa- len heeft beslist dat agent Siegfried Hahl- bohm Juist heeft gehan deld toen hij de auto van minister Strauss (van defensie) in Bonn een stopteken gaf. Derhalve zullen tegen de agent geen discipli naire maatregelen wor den genomen, zoals mi nister Strauss verzocht had. Hahlbohm doet dienst op een kruispunt dicht bij de bondskanselarij in Bonn, vanwaar een straat met eenrichting verkeer naar dé bonds kanselarij leidt. Minis ter Strauss had op een ochtend zijn chauffeur opdracht gegeven een stopteken van Hahl bohm te negeren. De chauffeur reed door en kwam bijna in botsing met een tram vol men sen, die naar kantoor onderweg waren. Toen bekend werd dat minis ter Strauss wiens chauffeur later van Hahlbohm een bekeu ring kreeg een klacht tegen de agent had ingediend, hebben tientallen automobi listen Hahlbohm rook waar, drank en andere blijken van erkentelijk heid gegeven. Het was een demonstratie tegen de minister... De straat, die Strauss tegen het verbods bord in inreed mag eigenlijk alleen maar door Adenauer ge bruikt worden. Voor hem bestaat het privi lege dat een lange om weg via een verkeers plein overbodig maakt. Maar veel ministers en hoge ambtenaren heb ben zich ook dat privi lege In de loop der Ja ren toegeëigend, en het Is zelfs zover gekomen ilnt liet gebruiken van die straat geldt als een graadmeter van maat schappelijke belang rijkheid in Bomt. BRITSE REGERING WIL OPHELDERING Waarschijnlijk vermoord door agent van spoorwegpolitie Het Eugelse ministerie van buiten landse zaken heeft de Poolse rege ring verzocht opheldering te ver strékken over de flood van de Engel se mevrouw Akers. Tevens heeft de Engelse consul te Warschau van het ministerie opdracht gekregen nauw keurig rapport uit te brengen over het gesprek dat hij met de belde kin deren van het echtpaar Akers gehad heeft, alsook over wat hij heeft ge daan om de toedracht van mevrouw Akers* dood vast te stellen. De in Birmingham wonende mevrouw Akers was, volgens hetgeen haar elf en negen jaar oude dochteiH hun va- i der vertelden, tijdens dc slaap ln de I trein overvallen door een man met I een revolver, dis geschreeuwd had dat hij haar ging doden. Er ontstond een gevecht in het compartiment. Even later, nog steeds volgens de kinderen, was mevrouw Akers met de man verdwenen. De heer Akers is naar Polen gegaan, maar daar bleek dat zijn vrouw daags voor zijn aankomst begraven was. Hij gelooft dat de man die de coupé in kwam, een agent van de Poolse spoorwegpolitie is gewèest en dat deze man zijn vrouw vermoord heeft. De Poolss autoriteiten hebben een diepgaand onderzoek ingesteld naar de mysterieuze verdwijning, Volgens het te Warschau verschijnende blad „KUrier Polski" overigens <1e eni gs krant dis iets over het geval heeft gepubliceerd had de Pools-Duitse mevrouw Hildergard Akers, per trein van Poznan onderweg naar War schau, in Koscian de trein verlaten om bij de verpleegster van het sta tion een verbandje te vragen. Zij had een kleine verwonding aan de vinger. Toen ze na tien minuten op het per ron terugkwam was de trein weg. Enkele minuten later ging er een trein in de richting Gllwice, en in die trein is mevrouw Akers vertrokken. De volgende ochtend heeft men langs de spoorbaan baar stoffelijk over schot aangetroffen. „Men heeft de indruk dat zij uit de trein gevallen is, maar de toedracht van net ongeluk ls op het ogenblik nog niet vastgesteld", aldus het blad. De politie van Koscian heeft een on derzoek ingesteld, maar haar bevin dingen niet openbaar gemaakt. Een woordvoerder van het Poolse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren dat men van het geval gehoord heeft maar mo menteel nog niet over inlichtingen beschikt. Waarschijnlijk zullen de rapporten van de onderzoekende instanties vandaag bij dc procu reur-generaal te Warschau bin nenkomen. beidersorganisaties, die verzet aan tekenen tegen de apartheidspolitiek. Men nam op de vergadering een mo tie aan, waarin gezegd wordt dat de voorgestelde amendementen op het wetsontwerp voor industriële bemid deling, de rechten beperken en zullen leiden tot opheffing van het huidige systeem van overleg tussen werkge vers en werknemers. In de motie wordt de regering er voorts voor gewaarschuwd, dat haar plan om de minister van ar beid te laten uitmaken, welke groepen van de bevolking voor be paalde functies in de industrie in aanmerking kunnen komen, on uitvoerbaar is en tot een chaos in de industrie zal leiden. Afscheid van 100.000ste emigrant naar Australië De heer H. Mcclure Smith, ambassa deur van Australië in Den Haag, heeft woensdagavond aan boord van het m.s. Johan van Oldenbarnevelt officieel afscheid genomen van de lOO.OOOste emigrant naar Australië, mevr. A. Zevenbergen-Wageveld en haar echtgenoot de heer C. Zevenber gen uit Abbenbroelc. Tijdens een druk bezochte cocktail party zei de Australische ambassa deur dat de Nederlandse emigranten zo hogelijk in Australië gewaar deerd worden, omdat zij zich zo snel aanpassen. „Ons immigratieprogram ma is pas in het beginstadium. Mo gen nog vele tienduizenden Neder landers de weg naar Australië vin den". De Nederlandse minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, zei onder meer: „Er zijn Nederlanders, die het vertrek van zovele landgenoten als een ver lies zien. Dat is inderdaad zo. Maar de problemen in ons land zijn zo groot, dat wij dankbaar moeten zijn voor de geboden mogelijkheden in an dere landen". Ook de minister wenste de familie Zevenbergen een gelukkige toekomst in Australië. Het woord werd voorts gevoerd door de heer P. Josselin de Jong, direc teur van de maatschappij Nederland, en de heer J. van der Laan van het .Australisch Instituut in Rotterdam, die onthulde, dat de export van ons land naar Australië In dit jaar onge veer 90.000.000 zal bedragen. Begroting gemeentefonds op oude basis. (Van onze parlement aire redacteur) De begroting :I959 voor liet gemeen tefonds is zoveel mogelijk samenge steld op basis van de voor 1058 gel dende regeling. Dit is een gevolg van het feit, dat in do huidige wet betreffende de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten de uitkeringen uit het gemeentefonds' slechts tot en met het jaar 1958 zijn geregeld en een voorziening voor 1959 en volgende jaren nog niet tot stand is gekomen. De middelen van het gemeentefonds voor 1959 kunnen op basis van de oude regeling worden gesteld op 1.147.840.200,Hierbij ingesloten is een bedrag van f 318.844.500, als belastinguitkering aan de ge meenten op het voetspoor van de voor 1958 geldende regeling. De per 1 januari 1959 over de afge sloten dienstjaren gevormde reserve van het gemeentefonds wordt ge raamd op rond 420 miljoen gulden. i voor bestrijding werkloosheid. (Van onze parlementaire redacteur). De regering heeft in de begroting 1959 van het hoofdstuk onvoorziene uitgaven een bedrag van dertig mil joen gulden uitgetrokken voor maat regelen ter bestrijding van de con juncturele werkloosheid. In de toelichting op deze post wordt gezegd, dat indien de omvang der werkloosheid ln 1959 't noodzakeliik zou maken op korte termijn tot het nemen van bijzondere maatregelen over te gaan, de daarvoor benodigde gelden tor beschikking dienen-te aöjru

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6