PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Afrikaanse gebiedsdelen willen bij referendum „neen" stemmen De Zeeuwse dans der amusementscijfers... Vandaag... TOESTAND IN DE STRAAT VAN FORMOSA WELLICHT VOOR V.N. PERSOONLIJKE AANVAL VAN SOEBANDRIO OP MINISTER LUNS 201e jaargang - no. 220 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 sept. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d, blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. Ongerustheid in Parijs: H is het 40 jaar geleden, dat het eerste gedeelte van het tuindorp Vreewijk te Rotter- dam werd geopend; viert Chili zijn onafhan- 1 kelijkheidsdag (1810). Johnny Grayeen 15-jarige jonge ne ger springt op een blanke medestu dent toe om hem een klap in zijn gezicht te geven tijdens een vecht partij in een straat te Little Rock. De vechtpartij begon, toen twee blan ke jongens Johnny en zijn zuster Mary, die op weg waren naar school, bevalen van het trottoir te gaan. regelen zouden niet voor de volks stemming op 28 september van kracht worden. Ook wil men de vol gende maatregelen overwegen: Maatregelen worden overwogen in strijd tegen het terrorisme In Gaullistische kringen te Parijs maakt men zich ongerust over het streven naar onafhankelijkheid in verscheidene Afrikaanse gebiedsdelen. Dit streven uit zich in aankondigingen van voor aanstaande politici dat men tegen de nieuwe grondwet van De Gaulle zal stemmen. Deze ontwikkeling is in Guinea en Nigeria begonnen en heeft zich thans uitgebreid tot Somaliland, aan de oostkust van het zwarte werelddeel. De premiers van de drie genoemde gebieden hebben verklaard dat zij tegen de nieuwe grondwet, en de daarin voorgestelde „ge meenschap" van Frankrijk en de tegenwoordige overzeese ge biedsdelen zullen stemmen. Zij wensen onafhankelijkheid, ook al gaat dit gepaard met stopzetting van de Franse economische hulpverlening. Indien de volkeren van Guinea, Nigeria en Somaliland het voor beeld van hun premiers volgen dan betekent dit dat de gemeen schap 5,3 miljoen inwoners minder zal tellen en 608.000 vierkan te mijl kleiner zal zijn dan De Gaulle aanvankelijk hoopte. Maar betgeen men in Parijs bijzonder vreest is dat de tien ove rige gebiedsdelen van West- en Equatoriaal Afrika zich bij Gui nea, Nigeria en Somaliland zullen aansluiten. Guinea met een oppervlakte van 105.200 vierkante mijl en een inwo nertal van 2,3 miljoen zielen is een der rijkste Afrikaanse bezittin gen van Frankrijk. De Franse inves teringen in Guinea bedragen meer dan 200 miljard francs. De 36-jarige premier van Guinea, Se- kou Toure, was de eerste die zich onomwonden voor onafhankelijkheid uitsprak. Toure zette zijn standpunt uiteen op het partijcongres van de Afrikaanse democratische rally (R.D.A.), waarin hij zeer veel gezag heeft. „Wij zullen, nee stemmen tegen de ongelijkheid, nee tegen de onverant woordelijkheid. Van 29 september af zullen wij een onafhankelijk land zijn. Wij zullen onze nationale feest dag op 28 september vieren".. Ook de premiers van Nigeria, Djibo Bakary en van Somaliland, Mahmoud Harbi, lieten zich in overeenkomstige zin uit. Uit Frankrijk wordt een reeks maat regelen overwogen ter verscherping van de strijd tegen het Noordafri- kaanse terrorisme, een van de maat regelen is het oproepen van 15.000 reservisten van de marechaussee. Verder zouden er meer politiepa trouilles moeten zijn, zou de bescher ming van officiële personen ver scherpt moeten worden en brigades voor onderzoek gevormd dienen te worden, die bestaan uit inspecteurs met een grote kennis van en erva ring met Noordafrikaanse toestan den en kringen. Tenslotte zou de telling van werk loze mohammedanen grondiger moe ten geschieden. Van de 300.000 tot 400.000 in Frankrijk wonende Noord- Afrikanen zijn. er enkele duizenden zonder werk. Sommigen zijn inder daad werkloos, maar anderen heb ben gehèime middelen van bestaan. Enkele van de beoogde nieuwe maat- 1) Preventieve hechtenis en interne ring van 12.000 Noord-Afrikanen die reeds verdacht worden van het plegen van terreurdaden. 2) Ret langer vasthouden dan 24 uur van personen zonder dat zij van iets bepaalds worden beschul digd. 3) Versnelling van processen tegen personen die van terreuractiviteit worden beschuldigd. De vijf kardinalen van Frankrijk hebben woensdag een verklaring uit gegeven, waarin zij zeggen dat de Franse rooms-katholieken bij het vor men van hun oordeel over de nieuwe grondwet rekening moeten hóuden met de huidige toestand in het land en het algemeen welzijn. Nog meer dan bij gewone verkiezingen rust bij de komende volkstemming op een ieder de plicht om zijn stem uit te brengen, omdat de uitkomst van het referendum grote gevolgen zal heb ben. De kardinalen kèurden de propa ganda af die de rooms-katholieken aanspoort zich van stemming te onthouden of tegen de nieuwe grondwet te stemmen alleen maar wegens geloofsoverwegingen. Noch de afwezigheid van Gods naam, noch het gebruik van het woord „leke" in het ontwerp kun nen de katholieken ervan weer houden zich vrijelijk over de voorgestelde grondwet uit te spre ken, aldus de verklaring. INDIEN HUIDIGE BESPREKINGEN MISLUKKEN Het Liberiaanse tankschip „Melika" (20.551 ton) is in aan varing geweest met het Franse tankschip ,(Fernand-Gïlabert" (10.715 ton). De aanvaring vond plaats bij de „ingang" van de Perzische Golf. Volgens de Britse admiraliteit heeft de „Melika", welke door de bemanning was verlaten, over een afstand van ongeveer 25 mijl brandend in de Golf van Oman gevaren met de machines op volle kracht. Ook de „Femand- Gilabert" was in brand geraakt. De „Melika" werd ontdekt door een vliegtuig van het Britse vliegdekschip Bulwark". Door een helikopter en een fregat werden later Britse militai ren aan boord gebracht om de brand te blussen. In totaal schijnen bij de ramp 22 doden en vermisten, en 8 zwaar ge- toonden te zijn. Foto: een Engelse helikopter nadert de bran dende „Melita". (Telefoto A.N.P.) Amerikaans vliegtuig stortte op boerderij Een Amerikaanse „B-52"-bommen- werper is dinsdagavond op een boer derij in de omgeving van St. Paul, in de staat Minnesota, omlaag ge stort. De boerderij vloog in brand, waardoor tenminste negen mensen gedood of gewond zijn. Vier van de vijf leden tellende bemanning kwa men om het leven. Een lid van de be manning wist zich met een parachute in veiligheid te stellen. Weer koelhuisboter beschikbaar. Tegen het einde van de maand zal voor de binnenlandse markt wederom koelhuisboter beschikbaar komen. Hiervoor zal een eerste inschrijving voor 300 ton worden gehouden. De prijs van de koelhuisboter zal afhan gen van de resultaten van deze in schrijving. Waarschijnlijk zal zij wat lager zijn dan de prijs van verse bo ter. De Verenigde Staten zullen waarschijnlijk de toestand in de Straat van Formosa voor de Verenigde Naties brengen, in dien de huidige besprekingen tussen de Verenigde Staten en communistisch China op ambas sadeursniveau te Warschau mis lukken. Aldus is woensdag van ;aghebbende zijde te New Vork vernomen. Men zei niet bij welk orgaan, de Al gemene Vergadering of de Veilig heidsraad, de kwestie aanhangig ge maakt zou worden. Het zou echter wel het meest logisch zijn eerst de Veiligheidsraad in te schakelen, zo meende men. Tevens werd van bedoelde zijde ver nomen, dat de Amerikaanse regering niet van plan is de besprekingen te Warschau onbepaalde tijd te laten du ren, maar wel wil zij de ambassa deurs een kans geven. Naar verwacht wordt, zal de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, vandaag in de Algemene Vergadering dé kwestie van het Ver re Oosten ter sprake brengen. Bo vendien zal een Indisch voorstel tot plaatsing van de vertegenwoordiging van China in de agendacommissie worden besproken. Van dezelfde gezaghebbende zijde werd vernomen, dat de Verenigde Staten misschien bereid zullen blij ken te zijn te spreken over een ver andering in liet gebruik van de voor de Chinese kust liggende eilanden Quemoy cn Matsoc. Dit zou demili tarisering kunnen betekenen. Er is echter geen sprake van, dat de Ame rikaanse regering wil spreken over een voorstel Formosa onder beheer van de Verenigde Naties te plaatsen. COMMENTAAR OP PERSGESPREK „Geen vooruitzicht op verbetering". De Indonesische, minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, heeft woensdag een felle, persoonlijke aan val gedaan op zijn Nederlandse colle ga minister Luns, door te verklaren, dat „de heer Luns zelf aansprakelijk zal worden gesteld voor het aan het Nederlandse volk toegebrachte leed". Minister Soebandrio zeide dit in een commentaar op een door de Neder landse minister in New York gehou den persgesprek, waarin hij volgens de ontvangen berichten zou hebben gezegd, dat de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland het laagste punt'hebben bereikt sinds de inzet van de anti-Nederlandse campagne in december. Minister Luns zou hebben verklaard, dat er geen vooruitzicht op verbete ring bestaat, zolang Indonesië al zijn internationale overeenkomsten met Nederland blijft schenden en zolang het niets doet om tot enigerlei rege ling te komen over de, gestolen Ne derlandse eigendommen. Minister Soebandrio zeide. dat In donesië „geen haast heeft om de besprekingen met Nederland waarover dan ook. te heropenen, zolang Nederland zijn politiek met betrekking tot westelijk Nieuw- Guinea niet verandert". Minister Soebandrio merkte op, dat minister Luns in zijn verklaringen uitdrukkingen had gebruikt, die „een minister van buitenlandse zaken on waardig zijn". Hij voegde daar aan toe, dat minister Luns „berucht is om zijn verklaringen". Naar aanleiding van een opmerking van minister Luns, dat de Ameri kaanse wapenleveranties aan Indone sië mogelijk ter sprake zullen komen tijdens het onderhoud met de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, in de loop van deze maand, zeide minister Soe bandrio, dat „in de tegenwoordige omstandigheden het onmogelijk zou zijn dat ae Amerikaanse politiek ten opzichte van Azië zou worden geba seerd op de belangen van westerse Europese landen als Nederland". Zoals gemeld, hebben Indonesië en de Verenigde Staten de vorige maand een overeenkomst gesloten tot levering van Amerikaanse lich te wapens „aan Indonesië. Enge land heeft daarentegen de vorige week geweigerd het Amerikaanse voorbeeld te volgen. Voor de veterinaire faculteit van de universiteit van München is deze fraaie, drie meter hoge fontein op gericht. Zowel als verfraaiing van de omgeving als symbolisch monu ment is het een zeer geslaagd ge heel. BIOSCOOP, SPORT, TONEEL Volgens Bartjes ging men menig „avondje uit" IN ZEELAND zijn in 1957 rond 833.000 bioscoopkaartjes ver kocht; 167.000 personen woon den een sportuitvoering bij en 18.000 dames en heren waren tegenwoordig bij een „echte" toneeluitvoering; dat wil zeggen een uitvoering van een beroeps gezelschap. Wij hebben die bioscoopgangers niet geteld, maar nemen het aan op gezag van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, dat het bezoek aan „vermakelijkheids- instellingen" over 1957 onder de loep heeft genomen. Concerten behoren daar ook bij en onder 't hoofd „Andere" ving men in ie statistiek de cabaret-revue- en amateurtoneeluitvoeringen, alsmede danspartijen en verenï- gingsvermaak. Vierduizend in woners van Zeeland bezochten in het genoemde jaar een con cert; van het „andere" genoten maar liefst 375.000 naar wij aannemen opgewekte feest gangers. In totaal zijn toneel-concert-bios coop- en feestzalen in Zeeland in dat jaar bezocht door een menigte van 1.897.000 koppen. En aange zien Zeeland rond 28" met 18.000 en concerten met 4000 be zoekers. In procenten komt dit neer op achtereenvolgens 60, 27,12, 1 en 0. Lieve duit Voor al dit vermaak is ook een liéve duit neergeteld. De mannen van de statistiek hebben uiteraard niet ver zuimd om ook dit uit te pluizen en zo hebben zij becijferd, dat Zeeland over 1957 aan „vermaak" in totaal 1.497.000,besteedde en daarvan ging dan 984.000 naar de biosco pen; 94.000 naar sportuitvoeringen; 44.000 naar toneel; 7.000 naar concerten en 367.000,naar „an der" amusement. Oftewel in procen ten respectievelijk 66, 6, 3, 0 en 25. De dans der amusementscijfers schier duizelingwekkend. Men heeft namelijk ook nagegaan, want het pu- 80.000 invvonërs bliek in 1957 per toegangsbewijs be- heeft zou volgens Bartjes dus me- taalde en voor Zeeland komen dan de nigeen een avondje de deur uit ge weest zijn Overigens blijkt uit deze cijfers dus, dat het bioscoopbezoek in Zeeland met 833.000 aan de kop stond, ge volgd door „andere" feestelijkheden (cabaret, feestavonden, amateurto neel e.d.) met 375.000 sportuitvoe ringen met 167.000, beroepstoneel volgende cijfers uit de bus: (in cen ten) bioscoop 118; sport 56; toneel 244; concerten 157 en „andere" Belasting Al die bedragen hebben ook belas ting opgeleverd ge raadt het: ver- fVervolg op pag, 2), Arrestaties van officieren in Beiroet Drie; en wellicht zelfs vijf hoge offi cieren van het Libanese leger zijn gisteren als gevolg van een order van generaal-majoor Foead Sjehab, onder huisarrest geplaatst. Van officiële zijde bewaart men het stilzwijgen over deze arrestaties. Men tast in het duister over de re den van het opgelegd huisarrest. Poli tieke waarnemers vrezen echter dat het optreden van de nieuwgekozen president een felle reactie zal wek ken bij de voormalige aanhangers van Sjamoun, de Libanese president wiens ambtstermijn binnenkort af loopt. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat deze reactie voor Foead Sjehab grote moeilijkheden zal ople veren. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Helsinki zwaar bew. Stockholm zwaar bew. Oslo zwaar bew. Kopenhagen half bew. Londen half bew. Amsterdam half bew. Brussel licht bew. Luxemburg zwaar bew. Parijs licht bew. Bordeaux onbew. Nice zwaar bew. Berlijn geh. bew. München regen Zürich geh. bew. Genève zwaar bew. Wenen geh. bew. Rome onbew. Ajaccio half bew. Madrid licht bew. Algiers onweer op afst. 13 gr. 13 gr. 18 gr. 17 gr. 21 gr. 19 gr. 24 gr. 16 gr. 18 gr. 18 gr. 20 gr. 21 gr. 27 gr. 27 gr. 27 gr. ZON EN WOLKEN Op de meeste plaatsen droog weer met wisselende bewolking. In de vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 19 september Zon op 6.20 onder 18.48 M%,n op 13.43 onder. 22.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1