Zeldzame vogel op doortrek in Zeeland gesignaleerd Magisch woord op komende Firato zal „stereo" zijn RAAD VOOR DIERENBESCHERMING ZAL ADVIES GEVEN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1938 PROVINCIALE ZEEUWSE O O U ft A N 7 Aandacht voor „Doe het zelf" Geen groot nieuws in de R.A.I. maar genoeg te horen en te zien (Van een speciale verslaggever). Het magische woord „stereo" Is de rode draad, die heenloopt door de ge hele negende „Firato", de tentoonstelling van radio, televisie en electroni cs, die van 22 tot en met 29 september wordt gehouden in het Amster damse RAI-gebonw. Het is tot nu toe zó geweest, dat een orkest door één microfoon gehoord werd, dat dit geluid in één groef van een plaat (of op één band) werd opgenomen en daarna door én luidspreker (of stel luidsprekers) werd weergegeven. Maar aangezien de mens twee oren heeft en niet voor niets is dit een gebrekkige manier van opnemen en weergeven. Im mers, die twee oren stellen ons in staat de richting van ieder geluid te bepalen. Goed zeiden de technici, we gaan de natuur nabootsen, we stel len twee microfoons op en we nemen datgene wat elk van die microfoons opvangt apart op en geven het ook weer apart weer. Met andere woor den, wij, in de huiskamer, gaan nu voor twee luidsprekers zitten en horen de muziek precies zo als in de zaal, met beide oren, die samen een rich tingsfunctie hebben. Programmatisch niet veel te beleven (Van een speciale verslaggever) De Firato zon een prachtige moge lijkheid kunnen bieden om de men sen eens te confronteren met de moeilijkheden van de radio- en te levisiemensen, hen eens in contact te brengen met de werkwijze in de studio's en eens een blik te gunnen achter de schermen. Niet alleen het publiek zelf zon daarbij gebaat zijn, maar zeker ook de Firato als ge heel en in niet mindere mate de zwoegers in Hilversum en Bussum, die met schamele middelen probe ren een verantwoord programma tot hun cliëntèle te brengen. Maar technisch moge de Firato de moei te waard zijn, programmatisch valt er niets te beleven. Op de verschillende buitenlandse shows is dat heel anders. Daar heeft men niet zelden avond aan avond grote programma's gebracht, waar radiosterren aan het publiek werden voorgesteld. De program ma's aangeboden door de radio of grammofoonplatenmaatschappij en trokken duizenden naar de tentoonstellingszalen en leverden bovendien smakelijke uitzendingen op voor de luisteraars thuis. Een heel groot succes had de Britse commerciële televisie onlangs op de radioshow te Londen met het ter bezichtiging stellen van de décors, die in het afgelopen seizoen ge bruikt werden voor grote toneel- produkties. Op de tentoonstelling werden verschillende uitzendingen verzorgd. En we hebben zo'n idee dat ook menige Nederlandse kijker graag zelf eens in de gang van de zevende etage had willen rondlo pen of in het ruimteschip van prof. Plano willen zitten. Was zoiets niet mogelijk geweest voor onze Ne derlandse t.v.-mensen N.R.U. en N.T.S. schitteren door af wezigheid. Er is niet eens een ca mera in gebruik te zien, er is geen modelstudio, er is niets. En men verzuimde zo een prachtige gele genheid om het publiek nader te brengen tot de media, zeer op prijs blijkt te Theoretisch allemaal erg simpel, in de praktijk was het niet zo eenvou dig en bovendien moest de markt voor deze nieuwe weergavemethode „rijp" zijn. Dat schijnt nu het geval te zijn en dus: Stereo is het grote nieuws van de negende Firato. Hoe het er allemaal uitziet? Dat is verschillend. De praktijk komt er op neer, dat we een dubbele pick-up oftewel opnemer-element nodig hebben, twee versterkers en twee luidsprekers. Alles afschaf fen wat we tot nu toe hadden? Gelukkig niet, alleen maar sup pleren. En zo zien we dan om te beginnen, dat vrijwel iedere fa brikant van opnemerelementen nu „stereo" koppen in de handel brengt en dat er al heel wat ste reo dus dubbele grammo foonversterkers te krijgen zullen zijn. Maar hij, die een Installatie heeft of dit nu een versterker of een radio met p.u.-aansluiting is kan ook een aanvullende apparatuur krijgen. Vele ontvang toestellen, die reeds over geschei den geluidkanalen voor hoge en lage tonen beschikten, maken het zelfs mogelijk, met nog eenvoudi ger middelen de etereofonische Philips dient de luie mens met een nieuwe afstandsbediening voor tele visietoestellen. weergave te verwezenlijken. De grammofoons zelf worden nauwe lijks duurder en ook de stereo- fonische langspeelplaten zijn niet veel kostbaarder dan de gewone. Afstandsbediening Het gemak dient de mens, Ergo: afstandsbediening, een antwoord op onze luiheid. En die zal dan ook weer in meer vormen, veili ger geen hoge spanningen meer in de toevoerleiding en in vele variaties te zien zijn. De radio kan niet meer beter.... Dat hebben we ieder jaar gezegd en dat werd ieder jaar gelogen straft door de feiten. Want het kan altijd nog een tikje beter. Vooral als het gaat om in het westen van ons land de F.M. van onze oosterburen op te vangen. De transistor drie jaar gele den de rode draad van de Firato is al weer gemeengoed, maar vindt toch steeds meer toepas sing, nu onder andere in vele au toradio's. Dit om de accu te spa ren. En in de T.V.-sector moeten we, dunkt ons, het „nieuws" evenmin zoeken in spectaculaire verbeteringen. Maar wel in een streven naar groter compactheid en ook een betere toe gankelijkheid van het inwendige van de toestellen, hetgeen U tenslotte ais er gerepareerd moet worden, di rect aangaat. Arbeid is een duur ar tikel tegenwoordig. Een stereo Hi-Fi versterker van Philips. Dit is dus een complete ver sterker, voor wie nog beginnen moet met stereo-weergave en dus alle appa ratuur nodig heeft. Dit is de Zwitsere Robot, wiens gehoorzame prestaties U kunt gaan bewonderen op de stand van „Radio en Electronica". De stand van „Radio Elektronica", die ieder jaar iets aardigs, anders dan anders, brengt, heeft dit jaar een Zwitserse Robot, meneer Mecco naar ons land laten komen en de United States Information Service zal laten zien, wat er allemaal komt kijken bij het maken en succesvol of niet lanceren van een kunst maan. We komen tot de conclusie, dat de „Firato" echt geen wereldschokkend radio- en T.V.-nieuws brengt, maar dat er toch, als leder jaar, echt wel het nodige te bekijken en te beluis teren zal zijn. Demonstraties Demonstraties zijn er weer te over en de „Doe het zelf'-gedachte is be lichaamd in de stands van twee uit gevers-maatschappijen, namelijk de „Muiderkring" en „Radio en Elektro nica", die met hun uitgaven de zelf werkzaamheid op elektronisch gebied sterk plegen te prikkelen. Demon straties van het zelfbouwen van alle mogelijke radio- en elektronische ap paratuur zullen daar en elders aan de lopende band worden gegeven. Er is verder weer een „stille zaal" waar we onder andere O, ironie! een lawaalsterktemeter kunnen bewonderen en waar dan verder weer alle mogelijke onderdelen, meetappa ratuur en ander snoepgoed voor elek- tronica-fijnproevers zullen zijn geëx poseerd. WETSONTWERP DIERENBESCHERMING Nieuwe opsomming van strafbare feiten (Van onze parlementaire redacteur). Bij de Tweede Kamer is een gewij zigd ontwerp van wet. betreffende de dierenbescherming ingediend. Vol gens het ontwerp wordt een Raad voor de Dierenbescherming ingesteld, bestaande uit tenminste vijf en ten hoogste negen leden, die door de Kroon worden benoemd. De taak van de Raad bestaat in het geven van advies, hetzij op verzoek, hetzij eige ner beweging, aan de regering. Het ontwerp bepaalt verder, dat bij algemene maatregel van bestuur re gelen worden vastgesteld inzake het houden van een waak- of heemhond. Ook zal het zonder vergunning van burgemeester en wethouders verbo den zijn in de vorm van een bedrijf over te gaan tot het kopen, verko pen, in bewaring nemen, africhten of doden van honden of katten. Aan de vergunning kunnen voorschriften verbonden worden. Zonder vergunning van de minister van Ónderwijs, Kunsten en Weten schappen zal het verboden zijn een inrichting te houden, waar "dieren van bij algemene maatregel van bestuur aangewezen soorten worden tentoon gesteld of vertoond, of afgericht om te worden vertoond, dan wel ten ver koop voorradig worden gehouden. Aangewezen worden slechts in Ne derland niet in het wild levende soor ten met uitzondering van honden, katten en soorten van dieren, welke in Nederland plegen te worden ge houden met het oog op een door het dier te leveren of daarvan afkomstig goed of in verband met de trekkracht van het dier. Bij algemene maatregel van bestuur kan ten aanzien van be paalde groepen van inrichtingen al dan niet voor bepaalde soorten van dieren ontheffing van dit verbod wor den verleend. Het wetsontwerp stelt verder een wijziging van de artikelen 254 en 455 van het Wetboek van Strafrecht voor. Met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboe- ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL wespennest op Het is geen aangename gewaar wording een wespennest in je tuin te vinden. De vraag dringt zich al gauw op: hoe kom ik er af? Maar ongetwijfeld is het een bijzonder vreemde verras sing op zekere dag te bemerken, dat er ongevraagd hulp is ko men opdagen. Dat iemand zo maar je tuin is binnengedron gen en nu bezig is, zonder be schermende kap of handschoe nen, zonder dichtgebonden broekspijpen, en zelfs zonder spa dat nest voor je uit te gra ven. Speciaal als die iemand een vogel is en nog wel een roofvo gel, waarvan je verwacht, dat hij andere vogeltjes (of op zijn gunstigst muizen) voor zijn maaltijd verschalkt. En nu is daar zo'n roofvogel bezig met snavel en poten de grond open te scheuren en te krabben, ter wijl hij doodleuk de lastige wes pen één voor één met de snavel wegsnapt en deze venijnige in- sektenin te slikken.,Daarbij wrijf je toch wel even je ogen uit: waak ik of droom ik? De vogel trekt zich er weinig van aan, graaft rustig door, bereikt het nest, scheurt het aan stukken en heeft nu een stuk raat met vette lar ven en poppen te pakken. Daarmede weet de vogel al evenzeer raad. Ja, hij beschouwt deze larven blijkbaar als hoofdmaaltijd. Of misschien als dessert; want hij eet niet allej tege lijk op, maar bewaart hapjes voor de. komende dagen. Zo geniet \e familie Hupkes, die er niet aan denkt deze brutale indringer weg te jagen en kele malen achtereen van dit boeiend stukje vogelleven. Eén moeilijkheid is er, het gewaad van deze vogel kan zo op 't oog met geen enkele afbeel ding in de toch zo uitstekende „Vo- gelgids" worden thuisgebracht. BAREND ZWERFMANS Wij zijn heel dankbaar, in de ge legenheid te zijn gesteld het raad sel te helpen oplossen. Dit was niet bijzonder moeilijk, er is maar één roofvogel, die zich voor wespen nesten interesseert en dat nog wel als gewoonte. Deze vogel is de Wespendief, een in ons land zeld zame broedvogël, die o.m. zijn jon gen voert met larven van wespen en daarvoor hele raten vol naar het nest brengt. Zijn naam Pernis Apivorus duidt er op, dat hij zich ook bezig houdt met het eten van bijen, al is er (ter ge ruststelling van de imkers) geen en kel beschreven geval voor een aan val op een bijenwoning. Wel moeten bijen aan en in bomen blijkbaar niet veilig voor hem zijn. Voor ons wat het prettig, dat ook van het plunde ren van wespennesten op de trek schijnbaar niets bekend ls. We beke ken het wijde gat in de tuin met gro te verbazing, het halfvernielde nest was door het gat zichtbaar, vele wes pen vlogen nog in en uit, vlak voor het gat lag een grote raat, waarin nog vele larven. Het was onbegrijpe lijk, dat de vogel zich tussen de zoe mende wespen op z'n gemak kon voe- te van ten hoogste duizend gulden wordt gestraft, hij, die opzette- 1 ij k een dier pijn of letsel veroor zaakt of de gezondheid van het dier benadeelt of de nodige verzorging onthoudt. Hij die nodeloos een dier pijn of letsel veroorzaakt, kwelt, de ge zondheid benadeelt of de nodige ver zorging onthoudt, kan worden ge straft met een hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. STRAFBARE FEITEN. Tot de strafbare feiten wordt gere kend: een dier arbeid doen verrichten, welke kennelijk zijn krachten te bo ven gaat of waartoe het uit hoofde van zijn toestand ongeschikt is; een dier vervoeren of doen vervoe ren zonder dit het nodige levenson derhoud te verschaffen of te doen verschaffen; een koe met overvolle uiers vervoe ren of op een markt of openbare ver koping ten verkoop houden; Q rundvee vervoeren, terwijl het is aangebonden met een halstouw of een hoorntouw; een kalf houden ln een ruimte, waarin het zich niet of nauwelijks In een dierentuin te Miinchen §f heeft zich een merkwaardige H vriendschap ontwikkeld tussen L_ een jong hertje en twee moe- f= derloze tijgerjongen, 'n vriend- H schap overigens, welke door de wederzijdse oppassers met zot- s jl gelijke blik wordt aangezien. H Op het ogenblik is het nog zo, dat het hertje met de achter- poten forse meppen uitdeelt m als de tijgertjes bij hun katjes- H spel wat teveel de nagels ge- n bruiken, maar hoe zal dat- =j over enige maanden worden f §j Het hertje werd door de moe- H der verstoten toen het in een =1 sloot was gevallen en is sinds- H dien met de fles grootgebracht evenals zijn speelkameraadjes. il!!llllllllll!lllllll]llllllllllll!!lll!llllllllllllllllll!lll!ll!ll!llll!l!llt!l!llinil kan bewegen of waar het daglicht wordt geweerd, dan wel in een ruim te, waarin het daglicht niet of nau welijks kan doordringen; bij de verlossing van een koe een krachttoestel of dierlijke trekkracht gebruiken; een hond als trekkracht gebruiken; de oorschelpen van een hond ver kleinen; de staartwervelkolom van een paard verkorten; een paard gebruiken, dat voorzien is van oogkleppen, tenzij de veilig heid dit vereist of de bijzondere aard van het gebruik zulks met zich mede brengt; 9 in de snuit van een varken een an der voorwerp dan een gladde en roestvrije agrave aanbrengen of aan gebracht laten. len. Nauwkeurig zochten we de plek af, waar de vogel dineerde. De wes pendief moest immers de wespen zo beetpakken, dat bij het eten de ach terlijf spunt (met de angel) wordt af gesneden en verwijderd. We hadden geluk, de ingeslikte wes pen vonden we natuurlijk niet, maar we maakten er toch één buit en deze was inderdaad de achterlijfspunt met gifblaas en angel kwijt. Daarna trok ken we ons terug om de vogel gele genheid te geven op te komen dagen. En jawel, ook daarin hadden we ge luk. Een donker silhouet, omringd door een aantal krijsende spreeuwen zwaaide aan en zette zich achter het gazon in het laaggeboomte. ïn drie étappen naderde hij de plaats, waar hij gewend is te picknicken, telkens na een lange tussenpoos. Toen stond hij opgericht op het gazon, volkomen vrij voor de blik en kwam pas goed uit, dat we hier te doen handen met een ongewoon donkere vorm, zodat de z.g. „donkere" fase in de Vogel- gids er heldere dag bij lijkt. Toch was het zonder twijfel een wespen- dief; we zagen hem opeens weer na der komen, de brede border instap pen voor het wespennest, naar wes pen happen, krabben, zijn kop tot bij na in het gat steken, de daar liggen de raat oppakken, die onzer z'n sna vel bleef bungelen, waarna het maal begon. We zagen de vogel nog eens rechtop staan met de kenmerkende lange hals, de harde kopveertjes, we zagen ook talloze wespen rondom het dier wild heen en weer vliegen. Maar eigenlijke aanvallen van deze Duit se wespen op de kop zagen we niet. Toch waren ze lastig, een enkele had ons zelfs wél aangevallen, 't Lijkt wel of de vogel, als een geboren im ker, door zich bijna niet te bewegen, de wespen van zich afhoudt. Achteraf bekeken hebben we hier wel sterk geboft. Als er geen wespen zijn leeft de wespendief van klein gedier te, muizen en insekten, evenals de buizerd van wie hij alleen door een kenner is te onderscheiden. in de wintertijd moet hij zelfs - noemen nemen met bessen (een wel heel vreemd voedsel voor een roof vogel). Behalve dat het puur geluk is, dat men een gesignaleerde vogel werke lijk ook zelf te zien krijgt, was het toch wel een zeer bijzonder geval, bovendien al de kenmerkende ge woonten als een film te zien af draaien, niet in de broedtijd, maar op de trek en daar nog terwijl men in Zeeland nauwelijks iets van de trek van de wespendief bespeurt. Wespendieven hebben bos nodig, loof bos vooral en dan nog moet het lie ver beuken -dan eikenbos zijn. On getwijfeld (en daar schijnen ook de spreeuwen op te wijzen) heeft de aanwezigheid van het nog jonge bos van „Ter Hooghe" de trekkende wes pendief naar beneden gelokt. Deze jonge aanplant ligt aan de overzijde van de weg. Moge dit feit er ons aan herinneren dat wij toch vooral op de weg voortgaan, waarop hier en daar reeds een schuchter stapje is ge zet: Zeeland te verrijken met wat meer opgaand hout en vooral te beschermen, wat er nog fs. Zonder folders van de V.V.V. kwam de wespendief hier naar beneden, liier moest hij wezen enals dankba re gast toog hij meteen aan het werk ten gunste van de bewoners vlak bij dat piekje groen. Ja, üfi brengt Zeeland zelfs nog in het nieuws ook, want hij deed ous een sensatie beleven, waarbij die van de ibis nog maar kinderspel is. Nog lang zal ons de statige stap van leze koninklijke vogel (hij is eigen lijk een heel kleine arend) bijblij ven, en de rustige houding temid den van het venijnig gespuis om hem heen, of dat nu krijsende spreeuwen, dan wel zoemende wes pen betrof. Een levensles voor wensen hem voorspoedige terugkeer toe. En liefst: tot weer ziens!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9