Bijna veertien miljoen meer voor maatschappelijk werk III; Miami,MK KONINGIN WAS AANWEZIG BIJ VLUCHTELINGEN-CONGRES 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! <n*eu, ch. OPLEVING BIJ BOUW VAN PARTICULIERE WONINGEN KLMffl uit de ETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER 195S AANDACHT VOOR HET PLATTELAND Wetsontwerp toezicht bejaardentehuizen op komst (Van onze parlementaire redacteur) Onze enige vrouwelijke minister, mejuffrouw dr. RL A. M. Klornpé, heeft blijkens haar begroting in 1959 18.723.000 meer voor maatschappelijk ■werk nodig dan in 1958. Dat komt voornamelijk door de stijging van de post periodieke en overige uitkeringen aan of ten behoeve van gerepa- trieerden van 9.500.000 tot 30.521.500. Tegenover deze stijging met 21.000.000 staat echter een daling van de uitgaven voor Nederlanders In Indonesië van 11.500.000 tot 750.000. In totaal bedraagt de ra ining voor de gewone dienst van „Maatschappelijk Werk" 140.097.700. De minister hoopt bij de dringend noodzakelijke herziening van de sub sidieregeling voor het algemeen maatschappelijk werk vooral aan dacht te besteden aan de achterstand ep het platteland. Aangezien de fi nanciën beperkt zijn, zal dit, naar zij irreest, tijdelijk gepaard moeten gaan met enige stroefheid bij de subsidië- ting in sommige steden. >9 beperkte financiën zullen het te- yens noodzakelijk maken, dat het be leid meer gericht zal zijn op instand houding dan op uitbreiding van het maatschappelijk werk. De minister verheugt zich erover, dat ten aanzien van het Deltagebied reeds belangrijk voorbereidingswerk van verkenning en analyse van de sociale problematiek heeft plaats ge vonden door de werkgroep „sociale aspecten van de ruimtelijke ordening in het Deltagebied." Hierin hebben naast de betrokken provinciale stich tingen voor maatschappelijk werk en diensten van de provinciale besturen ook medewerkers van haar departe ment een bijdrage geleverd. Het rap- Eort van deze werkgroep zal binnen- ort worden gepubliceerd. Te beginnen met 1959 zal elk jaar een gezamenlijke begrotingspost voor de investeringen in deze gebieden wor den geraamd. Voor d,e onmaatschappelijkheidsbe- strijding is in totaal 2.694.700 ge raamd. De adviescommissie bestrij ding onmaatschappelijkheid zal ver moedelijk nog in 1958 advies uitbren gen. Canada benoemde nieuwe ambassadeur De Canadese regering heeft de be noeming bekendgemaakt van de heer Charles Hébert tot Canadese ambas sadeur in Den Haag. Hij volgt de heer Thomas A. Stone op, die, na zes jaar In Den Haag te zijn geweest, is be noemd tot ambassadeur in Mexico. Vermoedelijk zal de heer Stone eind november Nederland verlaten en zal de heer Hébert begin december hier aankomen. Interdepartementaal overleg is gaan de over een wetsontwerp tot beper king van het verhaal ingevolge de armenwet. Een wetsontwerp betref fende het toezicht op de bejaarden tehuizen is in gevorderde staat van voorbereiding. De laatste jaren is de verzorging van gerepatrieerde mislukte emi granten toegenomen. Hoewel deze verzorging in het algemeen een tij delijk Karakter heeft ,zijn de kos ten vaak relatief hoog. Door de woningnood moeten zij meestal met hun in vele gevallen talrijk gezin in een hotel of pension worden ondergebracht. Voor beide categorieën is een bedrag geraamd van 650.000. Charles Malik voorzitter De algemene vergadering der Vere nigde Naties is dinsdag te New York voor haar dertiende gewone zitting bijeengekomen, die naar verwachting tot midden-december zal duren. De Libanese minister van buitenland se zaken, dr. Charles Malik, werd tot voorzitter gekozen, als opvolger van sir Leslie Munroe van Nieuw- Zeeland. Malik kreeg bij de eerste stemming 45 stemmen, tegen zijn Soedanese ambtgenoot Mohammed Mahgoeb 31 stemmen. De vereiste meerderheid was 39 stemmen. Russisch voorstel tot staken der kernproeven De algemeen secretaris van de Ver enigde Naties, Hammarskjöld, heeft aanbevolen dat een Russisch voorstel om van het staken der kernproeven een agendapunt te maken voor de Al gemene Vergadering, eerst door de politieke commissie wordt besproken. De Russen hebben het voorstel ge daan enkele uren voordat de assem blee zou bijeenkomen voor de nieu we zitting. De Amerikanen waren enigszins ver baasd over het Sowjet-voorstel, ge zien de Brits-Amerikaanse bereidver klaring de proeven na voLgende maand te staken. EEN VIJFTAL VOORDRACHTEN Boodschap van minister maatschappelijk werk (Van een speciale verslaggever) „Welke boodschap hebben" wij de ver eenzaamde en ontwortelde vluchte ling van ons uit te geven? Mijns Inziens moet dat de kern zijn van de idealen die wij in onze wes terse samenleving koesteren en die wij slechts op menselijk gebrekkige wijze met vallen en opstaan daad werkelijk trachten te verwezenlijken. En dat is liefde voor de mens naast ons, niet in woorden maar in daden. Dat betekent naast de ander gaan staan als gelijke, zich indenken in zijn levenspatroon, hem opnemen met zijn eigen aard in onze kring, kort om: waarachtig mens zijn met de medemens en hem het gevoel geven dat hij bij ons behoort omdat wij al len kinderen zijn van één Vader." Dit is de kern van de boodschap, die de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompe, aan de deelnemers van het vluchtelingen- congres heeft gericht, welke maan dag jl. in Bellevue te Amsterdam werd gehouden en dat georganiseerd werd door de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp. Meer dan tweehonderd deelnemers: vertegenwoordigers van de verschil lende Nederlandse organisaties, in stanties, stichtingen alsook van de overheid en niet te vergeten de af- De aankomst bij de Ridderzaal. Tus sen de prinsessen Beatrix (links) en Irene door ziet men de koningin nij gen voor het vaandel. Op de achter- grond prins Bernhard. (Advertentie) Chefarine „4" Bij pijn, griep el „landerig gevoel xorgl een enkel labiel drt U weer nel pietier Uw werk kunt dom I Deze foto toont de prinsessen Bea trix en Irene in de deuropening van het paleis Huis ten Bosch in Den Haag wachtend op het rijtuig waar mee zij in de middag een rijtoer door Den Haag maakten. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK schrijve* Prinsjesdag De N.T.S. had twee camera-posten In gericht voor een rechtstreekse repor tage van de plechtigheden rond Prins jesdag. Eén op het Binnenhof en één in de Ridderzaal. Via deze apparatuur speelde de televisie zijn voornaamste troef uit: iedereen in het land al de gebeurtenissen te laten beleven op het moment dat ze daar plaatsvonden. Behoudens storingen van enkele se- jevaardigden van de nationale vluch- elingenorganisaties luisterden ge boeid naar de voordrachten van de vijf sprekers van dit congres. In de ochtendzitting sprak prof. dr. H. Kohier, van de Vrije Universiteit van West-Berlijn over het mensen beeld in het oosten, waar de mens on der de communistische dictatuur slechts object is van een maatschap pelijke wetmatigheid: nooit subject. Prof. dr. H. Brugmans, rector van het Europa-college te Brugge, be handelde de licht- en schaduwzijden van het Westeuropese cultuurpatroon, dat niet alleen veelvormig la, maar ook tegenstrijdig. H.M. koningin Juliana, die bescherm vrouwe is van de Ned. Federatie voor Vluchtelingenhulp, gaf persoonlijk blijk van haar belangstelling door aan te zitten aan een lunch, waar diverse nationale gerechten van niet minder dan vijf Oosteuropese landen werden geserveerd. Het hoofdge recht bestond uit „Golabki" een Pools gerecht, dat de koningin ziet bijzonder liet smaken. Tijdens deze lunch, die door een klein aantal ge nodigden genuttigd werd in de vluch- telingensociëteit „Het Leeuwen poortje" in de Prinsen Hofsteeg, on derhield de koningin zich met de ver tegenwoordigers van de nationale groepen en vroeg hen naar het wel en wee van de vlucntelingenorganisat Tijdens de middagzitting werden drie overige inleidingen gehouden. Dr. N. W. Komar, vice-voorzitter van de Poolse Katholieke Vereniging in Nederland, sprak over de situatie van de bejaarde vluchteling en van de vluchteling in kampen. De heer Béla Zöldi een Hongaar behandelde de lntegratiemoefiijk- heden van de Hongaarse vluchtelin gen, terwijl mr. F. J. A. Verberk, di recteur van het centraal bureau van de Ned. Federatie voor Vluchtelin genhulp, de integratiemoeilijkheden besprak, 's Avonds verzorgden de na tionale organisaties van de vluchte lingen een culturele manifestatie op het gebied van zang, dans en muziek, welke gedeeltelijk door de televisie werd uitgezonden. Resident Van Eechoud in Hollandia begraven Onder overweldigende belangstelling van tal van autoriteiten en vertegen woordigers van alle geledingen der plaatselijke bevolking, is het stoffe lijk overschot van resident Jan van Eechoud te Hollandia naar zijn laat ste rustplaats gedragen. Mgr. dr. M. Staverman O.F.M.. de apostolische vicaris van Hollandia, celebreerde de requiem-mis en sprak bij het graf. In een korte redë prees hij de over ledene voor wat deze gedaan heeft voor de openlegging van dit land. en de opheffing van dit volk, met inzet van zijn hele rijke mensenleven. De gouverneur van Nederlands Nw.- Guinea, de heer Platteel, sprak even eens, waarbij hij een passage uit Van Eechoud'8 zeer bekende boek „Verge ten Aarde" aanhaalde. Eén van de meest intieme vrienden van Van Ee choud, dr. J. V. de Bruyn, sprak aan 't graf namens allen, die onder Van Ee choud hebben gediend. Hij bracht in herinnering, dat wat Van Eechoud voor en in Nieuw-Guinea heeft ge- •daan, zijn stempel op dit land drukte. Nadat ook de heer Kasiepo namens do autochtone groeperingen en als goede bekende van de overledene had gesproken, strooiden vele tientallen mensen, nadat dr. Platteel hen daarin was voorgegaan, een schepje zan. de baar van Jan van Eecnoud. l y DALING VAN BOUWPRIJZEN Nota over ruimtelijke ordening te verwachten (Van onze parlementaire redacteur) Het zal van de verdere ontwikkeling van de particuliere bouw afhangen, of in 1958 het aantal van 80.000 in aanbouw genomen woningen zal wor den gehaald. Van april 1958 af is de animo voor deze bouw duidelijk toegenomen. Het lijkt echter te optimistisch te veron derstellen, dat dit jaar nog een cijfer van 40.000 voor in aanbouw genomen particuliere woningen zal worden be reikt. In verband daarmede herinnert de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid in de memorie van toelichting op zijn begroting voor 1959 aan de verklaring, die de mi nister-president op 4 juni 1958 gaf in antwoord op vragen van de heer Burger. Volgens deze verklaring zou de regering een eventuele achterstand van de premiebouw zoveel mogelijk compenseren door meer woningwet woningen te financieren, indien de financiële toestand dit mogelijk zou maken. In het eerste halfjaar van 1958 wer den in totaal 42.615 woningen gefi nancierd, te weten 24.035 woningwet woningen, 18.019 premiewoningen en 561 herbouwwoningen. Gezien tegen het streefcijfer voor 1958 (80.000) feeft dit aantal een minder ongunstig eeld dan in het begin van het jaar werd gevreesd. Het aantal in die periode in aanbouw genomen woningen lag met 38.700 enigszins lager dan de helft van het nagestreefde doel op jaarbasis. De prijzen van bouwwerken toon den als gevolg van de ontspanning op de bouwmarkt een niet onaan zienlijke daling, zo zegt minister Witte verder in de toelichting op zijn begroting. Bij de woningwet- bouw had deze daling een geringer omvang dan bij de andere sectoren. De verklaring daarvoor is, dat juist op de aanbestedingsprijzen van woningwetwoningen in de af gelopen jaren een relatief zware druk was gelegd. Een* nota over de ruimtelijke orde ning als waarom de Tweede Kamer heeft gevraagd zal in de loop van het parlementaire jaar aan de Kamer worden gezonden, deelt de minister verder mee. Daarin zullen voorzover nodig ook de hoofdpunten van het rapport van de werkcommissie wes ten des lands ter sprake komen. De onlangs ingestelde raad voor de ruimtelijke ordening uit de minister raad heeft in een van zijn eerste ver gaderingen opdracht gegeven tot het samenstellen van deze nota. De ge richtheid en de samenhang van het regeringsbeleid inzake de hoofdpro blemen van de ruimtelijke ordening zullen door de instelling van de raad voor de ruimtelijke ordening, naar verwacht wordt, zeer worden ge diend. De meest noodzakelijke bouwkundige voorzieningen, waarmede in 1959 een aanvang kan worden gemaakt heb ben betrekking op scholen, woonoor den voor Ambonezen, gevangenissen, bureau's voor de rijkspolitie en grensposten. De uitgaven voor nieuwbouw van rijksgebouwen in 1959 vermeerderd met de bedragen voor aankoop van gronden en opstallen worden ge raamd op rond ƒ54 miljoen. 18 september Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER -f- nap -f nap nap uur meter uur meter uur met 5.02 5.33 6.17 6.24 6.52 2.40 2.56 2.66 1.75 1.98 17.22 2.37 17.54 2.54 18.31 2.60 18.40 1.66 19.09 1.87 11.25 11.59 0.20 11.52 0.03 2.08 2.24 2.57 1.34 1.92 Dr. Kortenhorst wordt weer voorzitter (Van onze parlementaire redacteur) De opmaking van de nominatie voor het voorzitterschap voor de nieuwe zitting van de Staten-Generaal heeft dinsdagmiddag in de Tweede Kamer een verrassing opgeleverd. Dr. L. G. Kortenhorst van de K.V.P. de aftredende president, werd met 121 van de in totaal uitgebrachte 133 stemmen nummer één op de voor dracht geplaatst. Dat was te verwach ten. Tweede voorzitter wordt echter niet, zoals in de vorige zittingen, de heer H. van Sleen van de P.v.d.A., maar diens partijgenoot, de heer J. Bom- mer. De Kamer wees hem aan met 105 van de 133 uitgebrachte stemmen. Als nummer drie verscheen mr. A. B. Roosjen A.R. op de nominatie. Hij kreeg 119 van de 133 uitgebrachte stemmen. Ook in de vorige zittings periode was mr. Roosjen derde voor zitter. Ontslag bij Spoorweg Sein Industrie Zaterdag zijn bij het bedrijf te Cu- lemborg van de N.V. Nederlandse Spoorweg Sein Industrie (S.S.I.) 22 werknemers ontslagen, wegens een structuurwijziging in het bedrijf, waar 200 man werk vinden in de vervaardi ging van moderne beveiligingsappa ratuur langs de spoorbanen van de Nederlandse Spoorwegen. Omdat ech ter de installatie van de apparatuur nu meer door personeel van de N. S. zal worden uitgevoerd werd de S.S.I. genoodzaakt, 22 man ontslag aan te zeggen, conden verliep alles voortreffelijk al kunnen we ons niet onttrekken aan de indruk, dat men met één reporter wel wat karig is geweest. Vooral daar dit Siebe van der Zee was. Zijn stem heeft de rust en de sfeer die uitste kend geschikt is voor t.v^reportage. Het is echter niet de eerste maal dat hij blijk gaf weinig op de hoogte t« zijn met de namen van onze landsbe stuurders. Zo kwamen er ook nu weer veel pro minente Nederlanders in het beeld zonder dat Van der Zee ook maar één woord zei met wie we te maken hadden. En dat zou nu juist wat sfeer aan dit rechtstreekse verslag hebben gegeven dat nu wel wat sober werd. De radio met drie reporters (waarbij Guus Weitzel) zal het er beter hebben afgebracht in dit opzicht. Mislukking Het A.V.R.O.-hoorspel dat gister avond als achtergrond had de onder gang van de „Titanic" is een volsla gen, mislukking geworden. De beste uren van het avondprogramma, na melijk vijf kwartier, werden gevuld met nietszeggende praatjes en dialo gen tussen verliefde paartjes, waar bij de schrijver, Jan Apon, al zeker een half uur nodig had om duidelijk te maken, dat een pasgetrouwd echt paar met de „Titanic" op reis zou gaan. Het duurde nog weer eens een goed kwartier voor het drama van de on dergang naderde. Intussen sleepte het spel zich met vervelende en ergernis wekkende gesprekken voort. Toen tenslotte het einde van het spel na derde er was al voldoende tijd ver knoeid kreeg men nog iets van het vergaan van het schip te horen. En ook al op een vrij simpele en vreemde manier. DONDERDAG 18 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m 74G kc/s. 7.00 AVRO 17.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gr. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.0p Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35- Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11-15 Kamerork. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land en tulnbouwmeded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Viool en clavecimbel. 14.30 De jacht op de da der, hoorspel. 15.10 Cabaret. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de Jeugd. 17t45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws, 18,15 Amus, muziek. 18.45 Sportpraatje. 10.55 Gespro ken brief uit Londen. 19.00 Gram. 20M Nieuws. 20.05 Radio Phllh. orkest. 21.00 Vraaggesprek. 21.15 Pianorecital. 21.45 Act. 22.00 Dansmuziek en gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tulnbouw meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Amus. muziek. NCRV: 14.00 Metropole orkest en solist, 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.40 Vocaal ens. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Zang, clave cimbel en cello. 17 00 Voor de jeugd, 17.30 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws- en weerberichten. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lich te muziek. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade orkest, koor en sol. 21.15 Gram. 21.25 KindTen overal vandaan, komen bij elkander staan, caus. 21.40 Strijkkwart, 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu.... 20 30 Spiegel der kunsten. 21.00 Film. 21.45 Argentijns danspaar. "Oan en ocot Transistors in theorie en praktijk. -De Transistor in theorie en praktijk" aldus de titel van een nieuwe uitgave van de uitgeverij van technische boe ken en tijdschriften „Do Muiderkring" te Bussum. In zijn voorwoord zcr' de schrijver, die zich „Elektronicus" noemt, onder meer: „De ervaring heeft reeds geleerd, dat de huidige transitor inderdaad in vele gevallen de elektronenbuis kan vervangen. Het is echter een misvatting te veronder stellen, dat men alle elktronenbuizen zonder meer door transistors kan ver vangen". En vervolgens gaat deze „Elektronicus" precies na wat het verschil en de overeenkomst tussen transistors en elektronenbuizen wel is. Hij doet dat ongetwijfeld bijzonder helder en overzichtelijk. Het bijna ne gentig pagina's tellende boekwerkje is trouwens van het begin tot het ein de door tekeningen, schema's en schetsen, maar ook door de duidelijke tekst bijzonder instructief. Een boekje, dat niet alleen de vakman van dienst kan zijn, maar ook de enigs zins deskundige amateur, die van de electronica en aanverwante zaken zijn hobby heeft gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4