Veiling Goes bereidde fruitfee weer een grootse ontvangst Zeeuwse Almanak Aambeien? HEMOTABS Agenda NAJAARSMODESHOW IN GOES In 1957 ruim 3 miljoen tekort op Westerscheldeveren Half miljoen voor wrakkenopruiming in Zeeland Bronzen Reinaert in Hulst ontvoerd en weer terecht :tvin Knaapje van vier jaar bij Axel verongelukt Toch concert Rotterdams Philh. Orkest in Goes ARNEMUIDENS BURGEMEESTER VAN DER HEIDE-HEIDE... 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT {WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 Advertentie) neem Hemotabs de nieuwe behande ling van binnen uit.' X«n «imprt vrijwel em&aklooa tabletje plus «en glas water ia allee wat XJ nodig hebt om plja en ongerief te rerlichten. Zalf en aetpillen «Ua overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de «wellingen slinken en bevorderen to de geneting. Ze sijn bovendien «acht laxerend en helpen aodoende de normale fnnotlee heratellen. Zo belangrijk voor volkomen herstel van Aambeien en lang durige vrijwaring van pijn. ■n Complete kuur f. 1.4T BH Apothekers en Drogisten. beperkt tot de eerste en de laatste paal anders had de burgemeester de toekomst van de nieuwe openbare school, van welks bouw nu de eerste fase is voltooid, maar somber inge zien Namens het aannemersbedrijf sprak de uitvoerder, de heer J. Goossen een kort woord, waarin hij de gemeente Arnemuiden na mens de helers dankte voor de reeds eerder ter hand gestelde gra tificatie. Er wordt naar gestreefd, de school, die zeven lokalen zal bevatten, In april van het volgend jaar geheel vol tooid te hebben. Het overigens lang niet onverdienstelijke heiwerk van de heer Van der Heiae werd onder meer gadegeslagen door de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht op Walcheren, de heer J. D. P. de Smit en de wethou der van Arnemuiden. de heer C. van Hemert. (Foto PZJC.) Advertentie Welterusten Kunt U niet slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neem dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt daai-door weer rustig de ge hele nacht. Togal kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. én drog. 0.95, 2.40 en 8.88. VANDAAG. Middelburg Electro: „Een theehuis voor Toblkl", 19 en 21.15 uur, a.l. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—18 uur. Geref. jeugdgebouw: verga dering Geref. kleuteronderwijs, 20 u. Gouden Poorte: vergadering Middel burgse Besturenbond, 20 uur. Zang lokaal rijkskweekschool: Gehrels-biJ- cenkomst, 19 uur. Vlissingen Alhambra: „Begeerte en zonde", 19 en 21 uur, 18 J. Llixor: „Als Je alles wist", 20 uur, 18 J. Nieuwe Markt: Circus van Bever, 20 uur. Goes Grand: „De gele tomahawk", 2» uur, 14 J. - DANK VOOR GOEDE ZORGEN Kostuums en mantels in „Prins van Oranje" getoond (Van onze redactrice) In „De Prins van Oranje" te Goes werd gistermiddag en gisteravond een 'najaarsmodeshow gehouden, geheel gewijd aan mantels en kostuums voor de komende winter. Getoond werd de najaarscollectie van de N.V. Dames confectiebedrijven J. Slager-Walvis uit Breda, een bedrijf dat reeds in vorige seizoenen Zeeland tot doel van zijn „modetrips" maakte en zich, zo- ale ook nu weer Is gebleken, specia liseert in het maken van mantels en kostuums voor vrouwen, die graag degelijk maar vooral niet te opval lend gekleed gaan. Zo omvat de najaarscollectie van dit modebedrijf dan ditmaal mantels waarvan de modellen in grote trek ken veel op elkaar lijken: vrijwel al lemaal hebben ze in het bovenge deelte van het rugpand één, twee of meer plooien waarvan de ruimte ter hoogte van de heup worden opgevan gen door één of twee kleine centuur tjes of door een dwarsnaad. Soms verlopen de plooien geleidelijk tot onder aan de mantel, waar de zoom dan nauwer is. Dezelfde lijnen vindt men vaak terug in de mantel kos tuums van deze collectie; kostuums waarvan de jasjes wel korter zijn dan vroeger maar niet zo ultra-kort als de nieuwe mode dit voorschrijft. Jasjes die voorts een „soepele", maar beslist niet verdoezelde taillelijn heb ben en die, evenals de mantels, vaak een ronde liggende, Iets afstaande kraag hebben; soms een bontkraag van persianer of lam. Onwillekeurig denkt men bij het zien van deze modeshow weer aan de naam van Pierre Cardin, de Parijse ontwerper die vorig sei zoen de „bolle ruglijn" lanceerde welke bij veel man telf abri kanten navolging heeft gevonden; zij het dan ook In gematigde vorm, zo als In deze collectie. Een uitzon dering op deze lijn vormt de jeug dige mantel die op de rug een hooggeplaatst ceintuurtje heeft en naar onderen wijd uitloopt, de tails die deze jas tot een (een zaam) representant je van de laat ste Parijse modevoorschriften maken. En aangezien er altijd nog vrouwen zijn die geen afstand kunnen doen van het „klassieke" kostuum met zijn duidelijke taille en vrij lang jas je, is dit klassieke kostuum ook nog vertegenwoordigd: voor de jeugd in een aardig petroleumkleurig mohair ruitje, voor de grote maten ln zwart met lange revers. Justitie onderzoekt specialisten-kwestie officier bij de arrondissements rechtbank te Middelburg heeft een onderzoek gelast naar de moeilijkhe den, welke gerezen zijn tussen het Ziekenfonds Walcheren en twee Vlis- jsingse psychiaters. Het gaat hier om ,de vraag of beide specialisten een ho- gèr honorarium hebben gevorderd dan Het nen. t waarop zij recht zouden hebben, t onderzoek is inmiddels begon- Heel aantrekkelijk zijn voorts de rechte sportieve grijze jas in het al tijd gewilde prinee-de-galles dessin, en een geruit herfstpakje in twee tin ten bruin. De kleuren: veel hardblauw, ook zwart, wat „brons" en beige, en vele nuancen grijs. Als materialen worden onder meer mooie tweeds, lederve- lours en de bekende „structuur-stof fen" verwerkt, en de verscheidenheid van deze stoffen brengt de nodige variatie in deze collectie die anders wellicht wat eenvormig zou zijn 'ge worden, met zijn steeds terugkerende zelfde lijnen. Een model van de najaarsmodeshow gisteren in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden: jeugdige beige man tel met iets afstaande kraag, en met in liet bovenrugpaïid ruimte wel ke door een klein ceintuurtje wordt opgevangen. (Foto P.Z.C.) De kosten van opruiming van het wrak van het in 1950 in het nauw van Bath gezonken s.s. „Sapanca" hebben de opbrengst van de verkoop der afkomende materialen met rond 300.000 overschreden. Bovendien hebben de bergingskosten van het in de zgn. Overloop van Valkenisse ge zonken sleepboot Fendel 134 en de kosten van het wegruimen van een aantal obstakels in de Sardijngeul een bedrag van rond 175.0Ö0 ge vergd. Daar op de begroting van Ver keer, en Waterstaat voor 1957 voor dergelijke werken slechts een bedrag van 100.000 was genomen, zal deze post met 375.000 verhoogd moeten worden. Lezing voor Wegschap over herbeplanting Walcheren Op donderdag 25 september a.s. zal de heer N. M. de Jonge, landschaps architect bij het Staatsbosbeheer voor het Waterschap Wegschap Wal cheren in het Schuttershof te Mid delburg een causerie houden over .de herbeplanting van Walcheren. De le zing, de bijeenkomst begint om twee uur zal met lichtbeelden worden verduidelijkt. Organisten op excursie Zaterdagmiddag heeft de organisten- vereniging van de Geref. Gemeente, afd. Zeeland, een excursie gemaakt naar de Ned. herv. kerk te Tholen, teneinde het kerkorgel te bezichtigen. De organiste van de Ned. herv. kerk. mevrouw Hage-v. d. Velde, bracht enige liederen ten gehore, waarna verschillende organisten het orgel bespeelden. Grond voor rijkskantoor te Terneuzen Aan de Tweede Kamer wordt voorge steld alsnog een post van 37.000, op de begroting van financiën voor 1957 te plaatsen, voor aankoop van grond aan de Axelsestraat-hoek Ro- segracht te Terneuzen, in beheer bij de administratie der domeinen, ten behoeve van de bouw van een rijks- lcantorengebouw voor de belasting dienst. Het exploitatietekort van de veerdien sten over de Westerschelde heeft vo rig jaar rond 3.215.000 bedragen, zo wordt ln een ontwerpwijziging van de begroting van Verkeer en Water- staat over 1957 medegedeeld. Daar :op het betrokken artikel 2.800.000 Was uitgetrokken, moet dit bedrag alsnog met 415.000 verhoogd wor den. Zeeuws fruit voor patiënten in de ziekenhuizen DE TALRIJKE FRUITHANDELAREN op de Goes© veiling hebben dins dagmiddag even hun drukke besognes in de steek gelaten om de Zeeuwse fruitfee 1958 met haar beide hofdames een hartelijke ontvangst te berei den. Kopers en telers brachten de sprookjesfee spontaan hulde, toen zij aan de arm van de hoogbejaarde vice-voorzitter Nijsse de hallen van de veiling kwam binnenzweven... De bestuursleden deden daar al evenmin voor onder, want zij dankten de gaste uit fruitland voor haar goede en toegewijde zorgen tijdens de groeiperiode van het fruit in de Zeeuwse boomgaarden. Het bezoek van de fee aan de veiling vormde ook dit Jaar weer een hoogtepnnt van haar één week durende regeringsperiode over stad en land van Goes. De ontvangst verliep in een ongedwongen en ge moedelijke sfeer. Uiteindelijk zijn de patiënten uit de Goese ziekenhuizen en de ouden van dagen er het meest mee gebaat, want zij werden gister middag bedolven onder een ware lawine van fruit! Zoal» te doen gebruikelijk was de lo per weer uitgelegd om de gasten uit sprookjesland naar de gezellig-volls afmijnzaal te leiden, waar de kopers en telers hun plaatsen hadden inge nomen. Ook het college van B. en W. en de gemeentesecretaris gaven hier blijk van hun belangstelling. De voor zitter van de stichting „Zeeuws Fruit- corso", de heer J. A. van Willegen, was de eerste die het woord voerde. Spreker constateerde dat deze ont vangst er mede toe bijdraagt, dat de produkten uit de Zeeuwse boomgaar den overal bekendheid krijgen. Hij richtte tevens een woord van dank tot de leden van de veiling, die spontaan gelden bijeen hadden gebracht om fruit te kopen voor de zieken en de ouden van dagen. Met vreugde con stateerde de heer Van Willegen, dat de fruitkwekers steeds meer belang stelling gaan tonen voor het Zeeuwse Fruitcorso. De voorzitter van de veilingvereni ging „Zuid-Beveland", de heer J. Q. C. Lenshoek, richtte zich in een vi-iendelijk speechje tot de fruitfee. „U moet beslist een goede fee zijn, want U bent niet voor niets temidden Aan de vooravond van de g Reinaertfeesten in Hulst, die g zoals bekend a.s. zondag s 1 beginnen hebben onbeken- g de daders zich niet ontzien de g bronzen Reinaert, die al sinds s jaar en dag aan de Gentse M 'Poort in Hulst troont, te ont- g voeren. De vossenfiguur werd vrijwel tot aan het voetstuk afgezaagd en bij deze operatie H is men niet bepaald zachtzin- g nig te werk gegaan. Nader- s hand is namelijk gebleken, dat s f§ het beeld (later op de dag te- g ruggevonden voor de burge- g meesterswoning in Zaamalag) vrij ernstig beschadigd werd. g Het zal in reparatie moeten g H voor en aleer het weer op zijn M voetstuk kan worden ge- se plaatst, maar dat zal toch in g ieder geval voor a.s. zondag H zijn. De Rijkspolitie te Hulst stelt g een onderzoek in en de talrijke g M Reinaert-aanhangers in Hulst hopen vurig, dat de daders dit- s g maal gevat zullen kunnen wor- g g den. g „SCHELDEGALM". De leden van de koninklijke harmo nie „Soheldegalm" in Hansweert heb bende „Expo" gezien. Dat is niets bij- Tenders.want vele Zeeuwen hebben over het uitgestrekte tentoonstellings terrein in Brussel gedwaald. Maar juist dit laatste, het dwalen hebben ZELFBEDIENING... ]n een der Zeeuwse steden ontwaar den wij een schilder, die doende was het woord „Zelfbediening" in forse, trotse letters op een kruidenierswin kel aan te brengen. De zoveelste, peinsden wij, de zoveelste winkel die het predikaat zelfbediening in zijn blazoen wil voeren, en waarom f Waarom 4och zijn zo moeten wij wel aannemen de huiswouwen te genwoordig zo gesteld op „zelfbedie ning t" Persoonlijk zijn wij er vier kant tegen. Wij vullen het liefst be diend worden en met angst en vrezen zien wij de nabije toekomst tege moet. Want tot op heden is het nog slechts een rage in Isvensmiddelen- bedrijven. dat zelfbedieneu, maar o n ee als dat straks wordt uitgebreid. Tot de kapper bijvoorbeeld en tot de schoenmaker en tot de fietsenma ker. Komt ge bij uw rijwielrepara- teur en staat daar in een hoekje van ziin werkplaats een gering werk bankje gereed. „Ga je gang maar", zegt de man en dan moet ge zelf in de weer met uw lekke band, de ka potte dynamo of het dubbelgevouwen voorwiel. Afgrijselijk. En de kapper beschikt over zelfbedienende haar- snijmachines, met bepop-coupe of een klassiek model naar keuze en zo wordt heel dit leven één grote zelf- bedienings-affclre. En iedereen druk in de v eer met zichzelf en niemand meer bereid om ons te bedienen. Zelfs <le waard in ons stam-koffiehuis niet. See, voor ons geen zelfbediening de leden vaa „Scheldegalm" eigenlijk niet gedaan. Zij waren namelijk uit genodigd door de voorzitter van de commissie voor de concerten van de Wereldtentoonstelling en dat hield in, dai deze commissie iets van de Hans- weerters verwachtte. Zo hebben de „Scheldegalm"-eri niet geslenterd, maar geblazen. Uit volle borst en iot groot genoegen van de ïuim vijfduizend bezoekers, die hun waardering niet onder de stoelen of banken van het openluchttheater sta ken, maar na afloop de muzikale Zeeuwse bezoekers met een daverend applaus dankten. Veertien nummers werden uitgevoerd, waarna men in optocht onder het blazen van vrolijke marsen naar oud-België toog, waar het gezelschap door een in achttiende- eeuws kostuum gestoken stadsbestuur werd ontvangen. DE GROOTSTE? Het schijnt dat Walcheren dit jaar met de grootste aardappel uit de bus zal komen. In Westkapelle is namelijk een aardappel van 1 kilo en 3 ons gerooid. De heer W. Lie- vense, Dijkstraat 1, ontdekte de reuzeknol en voerde hem naar de weegschaal, die bovengenoemd ge wicht aangaf. ORGELCONCERT. Maandagavond 22 september om acht uur zal weer een orgelconcert worden gegeven in de Nederlands hervormde kerk te Kapelle, onder auspiciën van de 9tichting „Het Nederlands Orgel centrum". Het orgel zal worden be speeld door de bekende organist Fei- ke Asma. HUWELIJKSFEEST. Met een opgewekt feest heeft het echtpaar J. J. van den Berg uit de Flessenstraat in Vlissingen dins dag zijn zestigjarige huwelijksfeest gevierd. Familie, vrienden en be kenden waren op het feest in de Jacob van Campenstraat aanwezig en zorgden er wel voor. daf deze dag niet onopgemerkt voorbij ging. van. da boomgaarden In Valckeslot geboren," aldu» do heer Lenshoek. Hij bracht de fee dank voor de goede oogst 1958. Hij verklaarde voorts, dat het door baar toedoen is geweest, dat deze oogst ook verschillende uit zonderlijk grote vruchten heeft gegeven. Uit zijn eigen boom gaard bood de heer Lenshoek de fruitfee vervolgens een 710 gram wegende peer aan, een Triomphe de Vïenne. „Aan het eind van de ze week Is hij vrel rijp!" lichtte de voorzitter toe. „Als U hem te groot vindt kunt hem wel de len met uw hofdames!" i Telkenjare Is het te doen gebruikelijk dat de fruitfee een bloemenhulde in ontvangst mag nemen van de bejaar de vice-voorzitter C. Nijsse. Ook nu werd niet van deze goede gewoonte afgeweken: de heer Nijsse overhan digde zijn „geliefde" fee een boeket bloemen, waarvoor hij van de dank bare gaste uit sprookjesland als be loning een zoen kreeg. De fruitfee toonde zich in een vlot toespraakje dankbaar voor de ont vangst op de veiling, waar de pro dukten uit haar land verhandeld wor den. Tevens gewaagde zij van de te vredenheid voor de wijze waarop de leden van de veiling thans het Fruit corso. steunen. Zich tot de kwekers richtend zeide de fee, dat goodwill i voor hun produkten onontbeerlijk is. Nadat een rondgang door de veiling was gemaakt, werd in de kantine een verversing aangeboden. Hier werd nog gesproken door de heer Van Wil legen, die mededeelde, dat de heer Nijsse benoemd was tot ere-lid van de stichting Zeeuws Fruitcorso. Hierna ging de fee met haar hofda mes de twee Goese ziekenhuizen op zoeken, waar de patiënten een doos je fruit kregen aangeboden. In totaal heeft de veiling 450 doosjes met ap pels, peren en druiven beschikbaar gesteld. Behalve de zieken bezochten de ambassadrices uit sprookjesland eveneens enkele bejaardentehuizen om de inwouenden van hun heerlijke gaven te laten genieten. Vandaag zal de fee nog enkele bejaardentehuizen in Goes bezoeken en de inwoners fruit aanbieden. Dinsdagmorgen omstreeks negen uur Is te Zoutespui op de rijksweg Axel- Terneuzen een ongeluk gebeurd, dat aan een vierjarig jongetje het leven heeft gekost. Het vier jaar oude zoontje van de familie Witte te Zou tespui werd toen het spelend de weg over stak, door een juist passeren- de auto, bestuurd door mevrouw S. uit Axel, gegrepen. Het jongetje kwam op de motorkap terecht en werd op de weg geslingerd. In zorg wekkende toestand is de kleuter daar na naar het ziekenhuis te Terneuzen overgebracht, waar hij later op de dag aan zijn verwondingen is over leden. (Advertentie) Geschenk voor Moeder •n Baby I» aan Babyderm Babyset In de 77-jarige vice-voorzitter van de veilingvereniging vond de Goese fruitfee tijdens de ontvangst in de veiling een voortreffelijke begeleider! Foto P.Z.C.) Met gewijzigd programma op dinsdag 7 oktober a.s. Het door onvoorziene omstandigheden afgelaste concert dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest vandaag, woensdag 17 september in de Maria Magdalenakerk te Goes zou geven zal thansmet een gewijzigd program ma op dinsdagavond 7 oktober a.s. doorgang vinden. Voor de pauze zullen thans de sym fonie no. 8 in b. (Unvollendete) van Frans Schubert en het derde piano concert in c. Opus 37 van Ludwig van Beethoven ten gehore worden ge bracht. Na de pauze speelt het Rotterdams Philharmonisch Orkest de zesde sym fonie in b. Opus 74 van Tschaikofski. Het concert, waarvoor de reeds uitge geven toegangskaarten geldig blijven, begint om half acht. Het wordt gege ven onder auspiciën van de Z.V.U. Vlissings jeugdorkest op de Goese fruitweek De Fruitweek in Goes is dinsdag avond voortgezet met het optreden van het Accordeon-Jeugdorkest uit Vlissingen. dat een talrijk publiek op de Grote Markt van Goes een aange naam anderhalf uur heeft bezorgd. Dit ruim vijftig man sterk tellende orkest, waarvan dé oudste jongens circa 15 jaar zijn, bracht een popu lair programma, dat veel waardering vona. Het tamboer- en pijperkorps „Excelsior" maakte een succesvolle mars door bouwplan oost, terwijl te gelijkertijd de fruitfee een bezoek bracht aan de bloemen- en vogelex positie. Hier bewonderden de fee en naar hofdames de prachtige veelkleu rige produkten uit de kassen van Aalsmeer. Een gezellig samenzijn op de Grote Markt onder leiding van het dansorkest „The Orpheans'besloot de avond. In Arnemuiden heeft dinsdagmorgen burgemeester W. H. van der Heide de laatste van dé 49 palen geheid, die voor de bouw van de nieuwe, openbare lagere school in zijn gemeente aan de Zuidwal zijn geslagen. Burgemeester Van der Heide beperk te zijn „bouw-actlvitelten" niet tot het geven van een enkel symbolisch klapje: gekleed in een blauwe overal bediende hij minutenlang de heitou- wen en joeg hij aldus de betonnen paal tot op de vereiste diepte de grond in. Vorige week maandag had de burge meester ook de eerste paal geheid. Dit was, zoals de heer Van der Heide na afloop in een dankwoord tot de heiers opmerkte, de eerste keer in de geschiedenis, dat er ln Arnemuiden is oheid. Hij prees de teamgeest en de umor van de helers en noemde hun beroep „een prachtig vak". Gelukkig vond burgemeester van der Heide het. dat zijn bijdrage aan het werk bleef

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2