Verhouding tussen overhad en streek niet overal gelijk ONDERNEMINGSRAAD WASSERIJ IN GOES GEÏNSTALLEERD „SCHILDERSCOLLEGE" IN STATENZAAL GOEDE KWALITEIT VEE OP BEVELANDSE RUNDVEEFOKDAG WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT* 8 CONGRES VOOR REGIONALE ONTWIKKELING Vraagstukken worden vaak verschillend aangepakt (Van een medewerker) In onze eerste beschouwingen over de problemen rond de regionale econo mische ontwikkelingsprogramma's wezen wij er op dat de vraagstukken die wij in Zeeland kennen, overal worden aangetroffen. Dat betekent ech ter niet dat zij ook overal op dezelfde wijze worden aangepakt. In dit opzicht is de structuur van elk land, zijn economie, zijn wetgeving en zijn sociale status van doorslaggevende betekenis. in Nederland de E.TX's, zowel het wetenschappelijke onderzoek als de uitvoering van de program ma's ter hana moeten nemen. Dit lijkt op de Nederlandse situatie waarin de provinciale besturen in de ontwikkelingsgebieden vrij vér gaande keuzebevoegdheden heb- Zo vertelde prof. R. Vandeputte uit Leuven, op het dezer dagen te Oost ende gehouden congres dat in België het steunverlenen aan nieuwe bedrij ven in probleemgebieden door de be staande bedrijven is belemmerd en het stimuleren van ontwikkelingsge bieden door meer bevoorrechte stre ken. Men proeft hierbij op de achter grond de tegenstelling tussen de Wa len, de economisch sterkere partij, en de Vlamingen die door hun kinderrijk dom het meest voor steun in aan merking komen. Dezer dagen is hier in een typisch compromis gevonden doordat de Borinage in Wallonië en het Hageland, de ten oosten van Leuven liggende Vlaamse streek als ontwikkelingsgebied zijn aangewe- sen. De prioriteiten liggen in feite heel anders en met name de provin cies Oost- en West-Vlaanderen mogen zich als vergeten beschou wen. Voor de Belgische kustpro vincie met name, zo nauw met Zeeland samenspelend, zal eer lang toch iets moeten worden on dernomen, wil het langs de Wes- terschelde niet achterkomen. Frankrijk heeft het reeds veel ver der gebracht. De heer J. Vergeot, adjunct commissaris-generaal van 't Franse plan gaf aan hoe de Franse opvattingen op dit punt zich ontwik kelen. uitgaande van het nationale plan Monnet kwam men er in 1953 toe regionale comité's te erkennen, welke in de zo juist ingaande derde fase administratieve bevoegdheden en financiële hulpbronnen zullen ver krijgen. Een „synthese-groep" in Pa rijs zal de acties in het nationale ge heel passen. De financiële bronnen komen op onzichtbare wijze vrij. Men heeft n.I. berekend, dat de sociale kosten van de vestiging van een jong gezin in Parijs voor de gemeenschap gekapitaliseerd ongeveer 40.000 be dragen, in het veel kleinere Nantes ongeveer 20.000 en als de man zich op ongeveer 20 km van een grote etad vestigt zodat hij dagelijks kan „brommen* in het geheel niets. Het lijkt op een soortgelijke Nederlandse redenering waarover het Eerste Ka merlid Van Riel onlangs zich zo kwaad maakte. De heer B. Motte, vice-president van de Franse nationale confe rentie van de regionale comité's die de regionale opvattingen tot harmonie beoogt te brengen, ba seerde hierop wat hij noemde de „filosofie der gewesten", die zoals Rekrutendag in Goese Westerkerk In de Westerkerk te Goes is dinsdag 'n druk bezochte rekrutendag gehou den voor jongens van gereformeerde en christelijk-gereformeerde huize, die in het najaar van 1958 in mili taire dienst moeten. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door ruim 150 jongens uit alle delen van Zeeland, stond onder leiding van ds. P. van Til. gereformeerd predikant te Mid delburg. Enkele sprekers hebben op deze dag de verschillende facetten van de militaire samenleving uiteen gezet, waarbij zich vaak geanimeerde discussies ontsponnen. Het hoofd van de afdeling sociale dienst van militai re zaken te Den Haag, overste Van Dijk, behandelde de sociale aspecten, zoals de mogelijkheden tot studeren, vrije tijdsbesteding enz. Eerste lui tenant Van Neutegem uit Middel burg sprak over de zin van de mili taire dienst, terwijl hij voorts enkele algemene militaire zaken onder de loep nam. Het geestelijke aspect werd belicht door veldprediker C. M. Boerma. Tevens werd tijdens deze bijeenkomst over sexuele aangelegen heden gesproken. In de middagpauze werd een koffiemaaltijd aangeboden. Afvalwater in Arnemuiden. Kroon heeft gemeente niet ontvankelijk verklaard Met vernietiging van het desbetref fende besluit van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland eu van het desbetref fende besluit van het dagelijks be stuur van de Polder Walcheren heeft de Kroon, burgemeester en wethou ders van Arnemuiden niet-ontvanke- lijk verklaard in hun tweede aan vraag voor een vergunning tot het lo zen van afvalwater uit een door de gemeente Arnemuiden te stichten rioolwaterzuiveringsinstallatie op de Arnemuidse watergang. De eerste destijds door de Polder Walcheren verleende vergunning, in beroep door Ged. Staten gewijzigd, waarbij toen de bezwarende bepalingen werden teniet gedaan, blijft dus van kracht. Hogere rijkssubsidies voor waterleiding Daar de uitgaven voor subsidies in de exploitatie van waterleidingen in de getroffen gebieden, onder meer als gevolg van salarisverhogingen en stij ging van materiaalprijzen alsmede voor wat de waterleidingmaatschap- bij Zeeuwsch-Vlaanderen betreft - de kosten van waterinkoop uit België, hoger zijn geweest dan verwacht werd, zal de betreffende post op de begroting van het departement van sociale zaken voor 1957 met 240.000 Verhoogd worden. De heer Paradis, inspecteur van het ministerie van handel en nijverheid vertelde daarenboven dat de staat ook de toegang tot de kapitaalmarkt als het voor de decentralisatie nodig is, vergemakkelijkt. Onzerzijds is er op gewezen dat der gelijke faciliteiten (b.v. rente-verla ging) b treek ontwikkeling ten koste van andere landen kan verwerkelij ken zoals In N.-Frankrijk met de vlasindustrie gebeurt ten aanzien o.m. van Zeeuwsch-Vlaanderen. Op deze wijze kan regionale politiek ont aarden in een ontoelaatbare nationale protectie. De Russische politiek is sedert de befaamde rede van Kroesjtsjew voor de Opperste Sovjets in 1957 wat meer gedecentraliseerd en aan de federale republieken overgelaten. Dit schijnt geleid te hebben tot een betere benut ting van de lokale hulpbronnen, naar prof. Marczewski van de Pariise Sor- bonne meedeelde. De heer R. Klemme, researchleider van een zeer groot particulier gasbedrijf in de V.S. ver telde dat in dit land de concerns vaak ontwikkelingsprogramma's opstellen en aan de beleidsorganen voorleggen. De heer A. Neal, vice-president van de Federal Reserve Bank, wees er in zijn inleiding evenwel op, dat de landsregering hier een taak ziet ont staan, nu 47 van de 49 staten streek- ontwikkelingsprogramma's hebben, temeer daar de gemeenten te klein en destaten een te groot veld van actie hebben. De heer K. Laansma, hoofd van de onderafdeling onderzoek en planning van het ministerie van maatschappe lijk werk tenslotte hield een inleiding over de sociale aspecten. In de prak tijk blijken dezemoeilijk in de pro gramma's In te bouwen, zodat het volle rendement niet verkregen kan worden. Technici en economen, aldus deze socioloog, vinden de socioloog irriterend vaag. EERSTE BEDRIJF OP ZU1D-BEVELAND Tijdens bijeenkomst in de kantine Tijdens een bijeenkomst in de fraaie kantine is dinsdagavond de Onder nemingsraad van de wasserij „De Zon" te Goes geïnstalleerd. Het Goe se bedrijf is hiermede de èerste was serij in Nederland, die een dergelijke raad heeft ingesteld en tevens is het 't eerste Bevelandse bedrijf met een Ondernemingsraad. In de raad heb ben vier dames en drie heren zitting, namelijk mevr. R. Toussaint, mevr. E. Perret, mej. C. Cappeiloo en mej. C. de Koning, alsmede de heren R. Kunst, P. de Witte en Adr, Tramper. Nadat de sociaal-werkster van „De Zon", mevrouw Bos, een kort begroe tingswoord had gesproken, richtte de directeur van het bedrijf, de heer P. Geijsen, zich tot de genodigden. Hij kon o.a. welkom heten het college van B. en W. en de gemeentesecre taris, de directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau, de heer A. Bos en de districtsvakoondbestuurder J. Schepers. De directeur deelde mede, dat „De Zon" het eerste bedrijf is op Zuid-Beveland, dat een Onderne mingsraad heeft ingesteld. Hij herin nerde er aan, dat men vroeger reeds kadervergaderingen kende tussen de directie enerzijds en vertegenwoordi gers van het personeel anderzijds. De ervaringen vroegen echter om uitbrei ding en zo zijn we tot een Onderne mingsraad gekomen, aldus spreker. De heer Geijsen zeide goede verwach tingen te hebben van de raad, die een gemeenschappelijk doel zal na streven, waarmede de cliënten, de werknemers en de werkgevers gebaat zullen zijn. Vervolgens verklaarde hij de raad voor geïnstalleerd. De heer R. Kunst sprak namens de leden van de Ondernemingsraad. „Wij zijn ons ten volle bewust van de moei lijke taak die ons wacht. Wij zullen naar vermogen bijdragen tot een zo goed mogelijk functioneren van de raad", aldus spreker. De heer J. Schepers, sprekende als districtsbestuurder van het NW- ABC( feliciteerde de onderneming met de nieuwe raad. In een kort be toog ging spreker nader in op de ver beterde arbeidsomstandigheden gedu rende de laatste tientallen jaren. Na mens het gemeentebestuur sprak ver volgens waarnemend-burgemeester J. J. van Melle, die er op wees, dat de instelling van een dergelijke raad een „gezonde gang van zaken is". Ook hij wenste „De Zon" geluk met de nieuwe Ondernemingsraad. Het .ezelschap bleef tenslotte nog enige bijeen. Formidabel herstel van totaal verwoeste behangsel papierfabriek "Gebr. Sanders". Nag geen 8 maanden na brand9 ultra-moderne in plaats van de vroegere 6 behangseldrukmachines draaien iji geheel nieuwe fabriek te Delfgauw, de nieuwe collectie 1959. De officiële ingebruikneming vindt plaats op Vrijdag 19 September. Het magazijn en de kantoren blijven tot nader aankondiging gevestigd in de oude Bijenkorf te Rotterdam, waar "Gebr. Sanders" direct na de brand een gastvrij o'nderdak vonden. De Belgische vlaspolitjek De Belgische ministeries van econo mische zaken en van buitenlandse handel hebben medegedeeld, dat de Belgische ministerraad in zijn zitting van 12 september j.l. de vlaspolitiek heeft goedgekeurd, die de ministers van economische zaken en van bui tenlandse handel in de komende maanden voornemens zijn te volgen. Herinnerd wordt in deze mededeling aan de moeilijkheden, waarmede de Belgische nijverheid voor de vlasbe reiding thans te kampen heeft, als de exportvermindering door de kunst matige bevordering van de vlasnij verheid in bepaalde omliggende lan den en het verlies van een groot deel van de buitenlandse afzetmarkt door de massale verkopen van Russisch vlas. Verder wordt herinnerd aan de hulp welke Nederland enkele maan den geleden besloot aan zijn vlasnij- verheid te verlenen. De Belgische regering besloot, om een bijna volledige verdwijning van de vlasnijverheid te voorkomen, een aantal maatregelen te treffen, die de vlasnijverheid in staat moeten stel len gebruik te maken van de kansen, die de gemeenschappelijke markt biedt en deze te vergroten. De Belgische regering zal zich in spannen, in het- kader van haar han delspolitiek, de export mogelijkheden voor gezwingeld vlas en linnenpro- du kten te vergroten. Anderzijds heeft de regering beslo ten, bij wijze van uitzondering en tij delijk, de sector van de vlasbereiding te hulp te komen. Er zal namelijk een premie aan de vlasbereiding toe gekend worden, die 10.600 fr zal be dragen per tewerkgesteld persoon, zonder onderscheid tussen de zelf standige of de gesalarieerde arbei ders. De uitkering van deze premie zal in twee delen geschieden, het eerste aan het einde van het jaar. Het tweede deel zal enkel uitgeke worden ingeval een reorganisatieplan aangenomen wordt, dat de vlassector uiterlijk in het begin van het volgen de jaar bij de minister van econo mische zaken moet indienen. Bond van Schilderspatroons congresseert in Zeeland Dinsdag is in Middelburg het drie daagse congres vau de Bond van Ne derlandse Schilderspatroons begon nen, dat vandaag, woensdag en mor gen, donderdag in Vlissingen wordt voortgezet. De eerste dag van deze algemene vergadering van de landelij ke bond begon 's middags met een be groetingsbijeenkomst in hotel „De Burg", waarna de schilders en hun echtgenotes het Middelburgse stad huis en de Abdijgebouwen en de ker ken bezichtigden. Op deze eerste congresdag waren reeds 150 leden van de Nederlandse Bond van Schilderspatroons yeelal vergezeld van hun dames aanwe zig. Men verwacht, dat dit aantal op de tweede congresdag nog belangrijk groter zal zijn. Gisteravond kwamen de heren congressisten in hotel „De Burg" onder leiding van de bondsvoor zitter, de heer W. van Krimpen uit Hilversum bijeen in een huis houdelijke vergadering, die een besloten karakter droeg. De da mes brachten een avondlijk be zoek aan het verlichte „Minia tuur Walcheren" op het Middel- burgs Molenwater, Vandaag, woensdag komen de con gressisten 's morgens bijeen in de grote zaal van „Britannia" te Vlis singen, waar om half tien de grote, bondsvergadering begint. Na een Dinsdagbrachten de deelnemers aan het driedaagse congres van de Bond van Nederlandse Schilderspatroons 'n bezoek aan het Middelburgse stad huis en de Abdijgebouwen, waarbij ook de fraaie Statenzaal werd be zichtigd. En ivaar, tijdens een expli catiede heren schilders en hun da mes plaats namen op de stoelen van de Zeeuwse hoogmogenden, waarbij het vooral de t ames loaren, die op de stoelen van Gedeputeerde Staten gin gen zitten... (Foto P.Z.C.) koffietafel wordt deze vergadering 's middags voortgezet, 's Avonds wordt er in „Britannia" gedineerd; de avond wordt besloten met een ge zellig satnenzijn. De dames, die 's morgens en'een deel yan de mid- MEER UNIFORMITEIT GEWENST Ook prima schapen en geiten aangevoerd Hoewel naar meer uniformiteit moet worden gestreefd in de verschillen de rubrieken, is weer uitstekend „materiaal" aangevoerd op de dinsdag in Goes gehouden Zuidbevelandse rundveefokdag. Zowel in de fok- als in de leeftijdsgroepen traden eerste klas kwaliteit dieren op de voorgrond, waarbij de kampioenskeuring een hoogtepunt vormde. Deze mening waren de deskundigen toegedaan, toen de dieren aan een „eerste proeve" wa ren onderworpen. Ook op de provinciale Zeeuwse geiten- en schapenfok- dag, welke aan deze rundveefokdag was verbonden, kreeg men prima die ren te zien. Van de zijde van het publiek bestond veel belangstelling voor de fokdag, met name tijdens het „défilé" van de bekroonde dieren. Bij de kampioenskeuring koeien was het opmerkelijk, dat moeder en doch ter als kampioen en reserve-kampioen uit de bus kwamen. De vijf en een half jaar oude Dirkje van C. J. v. d. Velde uit Yerseke ging met de hoog ste eer strijken, terwijl haar ruim 2V2 jaar oude dochter Dirkje I van dezelf de fokker-eigenaar als tweede beste uit de bus kwam. Het hoogtepunt van deze geslaagde dag was zoals altijd de keuring van de produktieklas, waarin Bontje van R. J. van Overbee- Oprichting r.-k. bond van bejaarden te Sas van Gent Vele Sasse oudjes voelden sinds ge ruime tijd behoefte zich te organise ren in een bond, waardoor zij hun problemen sterker naar voren zou den kunnen brengen. Reeds enige tijd geleden werden voorbereidende be sprekingen gehouden welke leidden tot een oprichtingsvergadering, onder leiding van de districtsvoorzitter, de heer De Waal uit Clinge. Op deze goedbezochte vergadering gaf een 30- tal aanwezigen zich spontaan op. Spreker op de vergadering was de heer Th. Steinmetz uit Breda, die wees op het belang van een dergelij ke bond. In het voorlopig bestuur werdeu gekozen de heer Van Assche (voorzitter), mevr. Hoefnagels (se cretaresse), de heer L. Colpaert (pen ningmeester), mevrouw Acke en de heer Nagelkerke. Kapelaan Geilliet zal als geestelijk adviseur fungeren. dag een rondrit door Zeeland maken, voegen zich in de namiddag bij hun vergaderende echtgenoten, om 's avonds het diner en een cabaretpro gramma dat tijdens het gezellig samenzijn voor het voetlicht zal wor den gebracht mee te maken. Als de congresserende schilders don derdagmorgen de bondsvergadering in „Britannia" besluiten, zullen de da mes een boulevardwandeling of even tueel een bezoek aan de weekmarkt jn Middelburg brengen. Na een gezamenlijke koffietafel ver trekt het gezelschap 's middags om één uur vanaf „Britannia" voor een rondrit per autocar over Walcheren, waarbij onder meer een bezoek zal worden gebracht aan Veere, Een „bokkig moment" op de rundvee schapen- en geitenfokdag, die dinsdag in Goes gehouden werd... (Foto P.Z.C.) ke uit Kapelle met de hoogste eer ging strijken en door deze prestatie op een fraaie wisselbeker beslag leg de. Wat betreft het aantal inzendin gen had men beslist niet over be langstelling te klagen. Ruim 130 die ren werden aangevoerd, waarvan een groot aantal van uitstekende kwali teit. Toch is nog een groot verschil in kwaliteit te constateren tusEen de eerste en de laatste dieren in de ver schillende rubrieken. Slechts weinig stieren waren op deze fokdag tegenwoordig, zodat de machtige Minke's Paul Sikke- ma van de K.I. vereniging „Naar Produktief vee op de Bevelanden" vrijwel geen concurrentie had. Zonder moeite legde het dier be slag op de eretitel, die vorig jaar bij dezelfde stier terecht kwam. Bij de kalfvaarzen werd tot kam pioen uitgeroepen Annie 7 van C. M. Kolc te Vlake. Schapen en geiten Ook bij de schapen en geiten kon men eerste klas dieren aantreffen. Ruim 230 schapen werden aangevoerd, waarbij prima vlees- en wolschapen van een modern type. Op een nationa le tentoonstelling zouden enkele die ren, die thans met de beste prijzen gingen strijken, beslist voor bekro ning in aanmerking zijn gekomen. Voor de kenners was het dus een lust de schapen te bewonderen. Kampioen ram werd nummer Z 422 van J. C. J. v. d. Velde te Kamperland, terwijl nummer 4204 van C. J. Zoeter uit Ouwerkerk de reservetitel in de wacht sleepte. Nummer 2068 van de heer C. J. Kuyper te Ouwerkerk was de beste ooi en als tweede beste ooi kwam uit de bus nummer 1787 van C. J. C. v. d. Velde te Kamperland. Juliana van A. van Eenennaam te Souburg werd kampioen van de gei ten. Reserve kampioen werd Marij ke van P. van Sluys Czn te Zouteian- de. De rijksveeteeltconsulent met zijn staf van medewerkers en de heren, juryleden droegen er mede toe bij, dat het een geslaagde fokdag werd. Bij de aanvang had waarnemend burgemeester J. J. van Melle des mor gens niet een enkel woord de fok- veedag geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13