Indrukwekkende doelcijfers van vier leiders in afdelingsvoetbal „Moord in de krantenwijk" ZEELAND SPORT GAF W.L.C. UITSTEKEND PARTIJ: 2-3 cz;c5SlTjS^VELPON^ dekseltje KLAM dit de ETHER Kruidenkracht! 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 NA TWEE WEDSTRIJDDAGEN Zwaar seizoen voor de hekkesluiters Reeds na twee wedstrijddagen heeft zich in de eerste klas A van het afde lingsvoetbal een duidelijke kopgroep gevormd. Een viertal clubs, t.w. Vo gelwaarde, Groede, Noormannen en Schoondijke heeft een leiderskwartet gevormd, waarbij niet alleen de maxi mum winst, maar vooral de indruk wekkende doelcijfers opvallen. Het komt ons voor, dat clubs als Kruinin- gen, IJzendijke en Walcheren een zwaar seizoen tegemoet gaan. Vogelwaarde heeft zijn tweede over winning te pakken, maar de cijfers (21), waarmede het bezoekende Domburg werd bedwongen zijn niet erg overtuigend. Dan deed Schoon dijke het heel wat duidelijker door Kruiningen met een 121-afstraffing naar huls terug te sturen. Robur be haalde twee kostbare ponten op Wal cheren (21) terwijl Noormannen met gemak baas bleef over Koewacht <6—-2) hetgeen na de grote zege van vorige week van de bezoekers nog al tegenvalt. IJzendijke ontpopte zich ook nu als een der zwakke zusjes, waarmede nieuweling Groede niet veel moeite bleek te hebben (05). De stand is hier: Vogelwaarde 2 2 0 0 4 111 Groede 2 2 0 0 4 101 Noormannen 2 2 0 0 4 112 Schoondijke 2 2 0 0 4 153 Koewacht 2 10 12 88 Robur 2 10 12 4—7 Domburg 10 0 10 12 Aardenburg 1 0 0 1 0 23 Walcheren 2 0 0 2 0 27 IJzendijke 2 0 0 2 0 0—14 Kruiningen 2 0 0 2 0 117 In de eerste klas B heeft Burgh I op overtuigende wijze de leiding ge nomen en de 112-overwinning op SVOWK laat geen twijfel over aan de kampioensaanspraken van de mannen uit Burgh. Burgh II ver loor In Brouwershaven met klein verschil (21) terwijl de reserves van Renesse en Zierikzee de winst eerlijk deelden (22). De stand luidt: Burgh I 2 2 0 0 4 18— 5 Brouwershaven 2 1 1 0 3 43 Burgh II 2 10 12 6—6 Renesse n 2 0 2 0 2 44 Zierikzee H 201115—9 SVOWK 2 0 0 2 0 6—16 In de reserve le klas kreeg Oostburg H tegen Vlissingen IV geen voet aan de grond (07), terwijl Terneuzen n bewees de weg terug te willen gaan door Clinge n met 4 te verslaan. Zeelandia n kon Zeeland Sport m niet weerstaan (1—3). 2e klas A. In de 2e klas A maakte Philippine korte metten met Zuidzande (7—2). RCS III trok in een doelpuntenrijke wedstrijd tegen Hoofdplaat aan het langste eind (65), terwijl Noor mannen n toonde tot de zwakkeren te behoren door een tweede stevige nederlaag, ditmaal tegen Zeeland Sport IV (5—1). Kruiningen n verloor op eigen grond van Cortgene, dat dus op de goede weg voortging (1*—4). Volharding 32 Moerman-behandeling ran kanker afgewezen De commissie, belast met het onder zoek naar de betekenis van de metho de van dr. C. Moerman, arts te Vlaar- dlngen, inzake de genezing van kan ker en aanverwante kwalen, heeft de methode afgewezen. De commissie, bestaande uit dr. C. H. Delprat.d r. J. Gerbrandy, dr. M. Straub, prof. dr. J. H. ten Thije en dr. G. van der Waa, kwam tot de volgende conclusies: De theoretische gedachten, die aan de Moerman-behandeling ten grond slag liggen, zijn onjuist, zowel op fysiologisch als op pathologisch ge bied. Onder het groot aantal gevallen, welke ter kennis van de commissie is gekomen, bevindt zich geen enkel ge val, waarin uitsluitend de toepas sing van de specifieke methode-Moer man een patiënt, lijdende aan een kwaadaardige nieuwvorming, gene zen heeft. De commissie kon haar oordeel vesti gen op de basis van gegevens om trent 109 patiënten. Reeds een deel van dit materiaal werd door dokter Moerman beschouwd representatief te zijn voor zijn behandelingsmetho de. In geen der gevallen Is het „smelten en isoleren" van de tumor onder in vloed van de Moerman-therapieob jectief vastgesteld. Bij geen enkel geval is de commis sie iets gebleken van verlenging der levensduur tengevolge van uitslui tend de specifieke Moerman-behande ling. De commissie wil niet ontkennen, dat dokter Moerman door zijn suggestie ve invloed en wellicht ook door de palliatieve invloed van zijn behande ling tijdelijk een goede invloed gehad kan hebben op-het algemeen welbe vinden van verschillende patiënten, maar van werkelijke genezing van aandoeningen van beslist kwaadaar dige aard is geen sprake. De stelling van dokter Moerman, dat de oorzaak van en de therapie tegen kanker thans bekend zijn en men dus kan zeggen, dat voor clinicus het kankerprobleem is opgelost, is: even eens onjuist. en Hansweertse Boys deelden de tien doelpunten eerlijk (55). Patrijzen noteerde na de monsterzege van vo rige week andermaal een ruime over winning, ditmaal op Robur II (62). Hulst IÓ en Yerseke II scoorden elk drie maal (3—3). Zierikzee m en SVOWK II kwamen ondanks acht doelpunten niet tot een beslissing (4—4). In Dreischor kwa men de reserves van Brouwershaven tegen de thuisclub juist iets te kort (43) en Zonnemaire bedwong na tuurlijk gemakkelijk de eigen reser ves (29). In de 3e klas A heeft Jong Ambon na de bevredigende start ditmaal een bittere pil te slikken gekregen van Patrijzen 13 (90). Het zwakke IJzendijke H moest evenals het eer ste de meerdere erkennen in de jon gens uit Groede (412), terwijl in deze Idas benjamin SIuus zijn eerste puntje in de wacht sleepte ten koste van Vlissingen V (33). In 3B won Robur II met 42 van Walcheren H en Het 's-Heer Arendskerke H het bezoekende Patrijzen HI met lege handen naar VHeerenhoek vertrek ken (63). Zeelandia m zag kans om bij Lewedorpse Boys II de voUe winst weg te kapen (12). VLISSINGSE START IN HOOFDKLAS Eindhovense dames met 3 internationals De dames van Zeeland Sport speel den j.l. zondag hun eerste wedstrijd in de hoofdklasse handbal tegen W. L. C., dat in het vorige seizoen op de 2e plaats eindigde. De verwach tingen aan Zeeland Sportzijde waren niet hooggespannen tegen de gedood verfde kampioen van dit seizoen, ter wijl het uitkomen van 3 internatio naals bij W.L.C. er. ook niet toe bij droeg het zelfvertrouwen van de Zee land Sportdames te sterken. Dit viel echter allemaal erg mee want Zeeland Sport bleek tegen W.L.C. goed opgewassen al hadden de WJL.C. dames natuurlijk een technisch over wicht, dat echter door het goede ver dedigen van Zeeland Sport niet tot veel resultaat kwam. W.L.C. won tenslotte slechts op het nippertje met 3—2. Onder de lat debuteerde bij Zeeland Amsterdam trekt meer Amerikanen dan Zeebrugge De belangstelling van de Amerikaanse touristen, die de reis maken met het passagiersschip „Atlantic" van de American Banner Lines, gaat meer uit naar Amsterdam dan naar Zee brugge. Ondanks de wereldtentoon stelling in Brussel een belangrijke trekpleister voor touristen gedurende het thans bijna geëindigde seizoen debarkeerden zestig procent van de passagiers in Amsterdam, de overi gen verlieten het schip in Zeebrugge. Sedert juni van dit jaar, toen het eerste schip van de Banner Lines de lijn New YorkZeebruggeAmster dam vice verse begon, zijn zes reizen gemaakt met in totaal ruim 5000 va kantiegasten. Overwogen wordt thans Zeebrugge te laten vervallen en al leen de reis New YorkAmsterdam en terug te laten varen. Men hoopt ook eerstdaags enkele nieuwe sche pen op deze lijn te doen varen. Deze mededeling deed de procuratie houder van de Amsterdamse rederij Vinke en Co., de heer F. Overeijnder, bij gelegenheid van de opening van een nieuw passagebureau dezer rede rij op het Rokin. De belangstelling van de Amerikanen voor deze zeven daagse reis overzee naar de lage lan den van West-Europa is nog steeds groot. Sport Rini van Schaik, die op uit stekende wijze haar oudere zuster Mattie verving. Over het verloop van de wedstrijd het volgende: W.L.C. begon overrompelend, maar door goed ingrijpen van Elly Wijgman en Le- nie van Gemert liepen de eerste aan vallen op niets uit. Enkele aanvallen van de Zeeland Sportvoorhoede strandden eveneens op de harde ver dediging van W.L.C. Na 5 minuten had de internationaal Toos v. d. Burght-Regels succes en scoorde on houdbaar (01). Tien minuten later bracht Ina v. d. Berg met een goed schot de stand op 11, hetgeen te vens de ruststand betekende. Na de thee bracht weer Toos v. d. Burght-Regels de stand voor W.L.C. op 12, terwijl mej. v. Hoof enke le minuten later W.L.C. op 13 bracht. Rie van Zweeden had voor de thuisclub bepaald pech toen de lat een tegenpunt in de weg stond en ook Jeltje Zeilstra kon vrijstaand het doel niet vinden. Even later echter deed Ina v. d. Berg het be ter en bracht de stand op 32. Ook de Zeeland Sportkeepster had niet over geluk te klagen want paal en lat kwamen haar ook enkele ma len te hulp. Zo eindigde deze door mejuffrouw De Gorter uit Schiedam geleidde wedstrijd in een verdiende 23 overwinning voor WL,C. Wij verwachten echter, dat als de Zee land Sportdames op deze wijze voort gaan, successen niet uit zullen blij ven en zich een behoorlijke plaats op de ranglijst zullen weten te be halen. Mej. T. Daalhuizen doet aanval op Zeeuws record Donderdag in Middelburg Donderdag 18 september zal mejuf frouw T. Daalhuizen van de Souburg- se zwemvereniging (S.Z.V.) een po ging doen het Zeeuws record op de 400 meter vrije slag dames, dat met een tijd van 6.40 minuten op naam staat van mejuffrouw XR. Vergauwen van de „Bruinvis" te Sas van Gent, te verbeteren. De recordpoging zal om ongeveer 19.30 uur plaatsvinden in het zwembad te Middelburg. ten rib uit z'n lijf... DCindepijp! Douwe Egberts echte Friesche HEEREN-BAAI eon beproefde D.E. melange Nederland-Engeland: 25 en 26 oktober in Vlissingen Euwe, Donner, Van Scheltinga en Prins in Neerlands team Op 25 en 26 oktober a.s. zullen in :et Scheldekwartier" te Vlissingen de tien beste schakers van Nederland en Engeland tegen elkaar uitkomen. De organisatie van deze wedstrijd be rust met medewerking van de Zeeuwse Schaakbond bij de Vlis- singse schaakclub. De wedstrijd werd mogelijk gemaakt dankzij financiële steun van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen, die tevens een fraaie wïsselprijs voor het winnende team beschikbaar stel de. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat deze wedstrijd iedere twee jaar in Vlissingen zal worden gespeeld; in de tussenliggende jaren ontmoeten de prominente schakers van beide lan den elkaar in Engeland. Het staat reeds vast, dat voor Ne derland dr. Euwe, Donner, Van Scheltinga, Prins en Bouwmeester zullen uitkomen. Tevens zal wor den getracht buiten de wedstrijd om de Nederlandse schaakkam pioene mevrouw Fenny Hcem3- kerck te laten uitkomen tegen de beste Engelse speelster. Botwinnik speelt begin november in Vlissingen Simultaan-wedstrijd tegen 30 sterke Zeeuwse schakers Begin november zal -zoals reeds eerder werd gemeld wereldkampi oen Botwinnik op uitnodiging van de schaakverenigingen van Middelburg, Vlissingen en Koudekerke naar Vlis singen komen. De wereldkampioen zal aan maximaal dertig borden in een simultaanwedstrijd uitkomen tegen de beste spelers van de drie genoemde verenigingen, aangevuld met enkele andere sterker Zeeuwse schakers. Botwinnik zal van 24 oktober tot 16 november a.s. in ons land vertoeven begin november zal hij dus de gast zijn van de Walcherse schakers; de juiste datum hangt af van de route, die de wereldkampioen voor zijn de monstraties in ons land zal kiezen. Vast staat reeds, dat de simultaan wedstrijd tegen de wereldkampioen in het Scheldekwartier te Vlissin gen zal worden gespeeld; de wed strijd zal 's avonds om acht uur beginnen. Advertentie J RADIOEN T.V.-RUBRIEK 2{oren, Zfiaw en.... scArijvctt Goede beurt van N.C.R.V. DE N.C.R.V. bracht gisteravond een evenwichtig t.v.-programma van hoog niveau, dat van het begin tot het einde een zorgvuldige voorberei ding verried en uitmuntte door be wijs van goede smaak. Hoogtepunt was ongetwijfeld de op voering van „De bekentenis", een bijzonder subtiele eenakter van de en kele maanden geleden overleden En gelse dramaturg Charles Langbridge Morgan. Niet de handeling was hoofdzaak in dit bijzonder fijnzin nige woordenspel rond de liefde van twee mensen, die ogenschijnlijk ten- onderging aan de twijfel, maar in zijn oprechtheid niet alleen de jaren, maar ook de dood trotseert. Wat het spel uithief boven de reali teit was, behalve het platonische idea lisme van de inhoud, de tere, ijle sfeer, waarin de handeling zich vol trok. De subtiele sfeer, de geladen span ning, werd tastbaar naarmate het spel vorderde. In niet geringe mate was dat ook te danken aan de door leefde creaties, die de zes medespe lenden de personen meegaven. Robert Sobels als de door ongerechtvaardig de twijfel verscheurde verliefde jon geman en de later zichzelf om de tuin leidende eenzame vrijgezel, en Sigrid Koetse als het idealistische voorwerp van zijn liefde, vormden een paar, zoals Morgan voor de geest moet hebben gestaan toen hij „De be kentenis" schreef. John Soer als de nuchtere tegenpool van Robert So bels en Loedi Nijhoff als diens „rea listische" oudere zouster, zouden hem waarschijnlijk niet minder heb ben getroffen. Het was een heel goede beurt van de N.C.R.V., die met dit stuk bewees, dat ook de t.v. wel cultureel niveau kan hebben. De hele avond deed dit trouwens: „Attentie", waarin Peter van Cam- pen wat speelde met het „groenen" probleem en de kijkers met de neus op het woningvraagstuk drukte door het menselijk element in zijn uitzen ding te brengen. En niet minder de reportage van de vluchtelingenavond iri Amsterdam, waar de camera met fantasie de folkloristische uitingen van de ver drevenen uit Oost-Europa liet zien. Ds. Okke Jager zorgde voor een waardig- besluit van deze voldoening schenkende maandagavond. Kijk en luister Vandaag is het Prinsjesdag. De kij kers kunnen de opening van de zit ting van de Staten-Generaal van dichtbij zien, want vanmiddag geeft de N.T.S. een directe reportage, die Nederlandse atleten in Boekarest Tijdens de internationale atletiek wedstrijden in Boekarest, die drie dagen hebben geduurd zijn maandag op de laatste wedstrijddag door de Nederlandse atleten enkele goede resultaten behaald. Hoewel twintig landen aan de wedstrijden deelna men werden overigens geen wereld- of zelfs maar Europese records ge broken. De Nederlandse resultaten waren: 100 meter dames: 1. Hanny Bloemhof 12.1 seconde.. Vèrspringen dames: Mej. Zwier, 5.46 meter. Discuswerpen heren: 4. Kees Koch, 52.36 meter. 100 meter horden: 1. Eef Kamer- beeck, 14.5 seconden. Hoogspringen dames: 2. Mej. Zwier, 1.64 meter. Voetballende brandweer zaterdag onverslaanbaar Als afsluiting van het seizoen orga niseerde de vrije zomeravondvoetbal te Middelburg een toernooi, waaraan werd deelgenomen door de elftallen van de Brandweer, Zwaluwen, Sta vast en Focus. Brandweer werd win naar en kwam daardoor in het bezit van een fraaie medaille die na afioop door de heer Westerweel werd aan geboden. Op zijn beurt mocht hij een bedrag van f 32,10 voor Sport Steunt Zonneveld in ontvangst nemen. De uitslagen waren: BrandweerSta vast (10); Zwaluwen-Focus (10) BrandweerZwaluwen (00); Sta vastFocus (10); BrandweerFo cus (21) en StavastZwaluwen (1—1). vanavond na het journaal zal worden herhaald. Daarna de wekelijkse film „Minderjarig meisje vermist" met Trevor Howard en Jean Simmons. Het is een spannend verhaal over een meisje, dat wordt verdacht van een moord. Ze trekt er met een medever dachte op uit, maar wordt tenslotte toch gegrepen. Dan blijkt haar on schuld. Voor de radio brengt de A.V.R.O. een hoorspel van bijzondere lengte. „14 april 1912 - 11.40 uur". Jan Apon be handelt hierin het ondergaan van de Titanic na het op een ijsberg lopen. Vooral de oudere luisteraars zullen met belangsteling luisteren naar dit dramatisch gebeuren. De K.R.O. draait eerst een uur lichte platen en schakelt dan over naar de Houtrusthallen in Den Haag om het Prinsjesdagconcert van het Radio Philharmonisch Orkest te laten horen. WOENSDAG 17 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 —24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub; 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Wa- terst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tulnbouwme- ded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gr. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstelllngsagen- da. 13.20 Hammondorgel en zang. 13.45 Da vermetele ontdekkingsreizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.30 Voor de Jeugd. 16.30 Voor da zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Jeugd- uitz. Wonderlijke dieren uit Suriname'* oerwoud, door C. Butner. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hammondorgel. 18.40 Act. 18.50 Onze vriend en vijand, klankb. VPRO: 19.30 Herdenking 10-jarig bestaan van de Prix Italia. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 De miljoenen-nota, caus. 20.15 Maigret leert een dode kennen, hoorspel. 22.00 Metropole ork. 22.20 Sport. 22.30 .Toods programma. 22.50 Medische kron. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 So cialistisch nieuws ln Esperanto. HILVERSUM 1L 298 m 1007 kcIs. 7.00—24.08 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek 7.50 Een woord v. d. dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Polltlekapel. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Vernuft en techniek, caus. 9.40 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Radio Philh.ork. en solist. 12.05 Claveclmbel en viool. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Grain, en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Gedeeltelijke ultz. v. d. bijeenkomst van de Chr.Mlddenstands- bond, 14.45 Kamerork., groot koor en sol. 16.00 Voor de Jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17,45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Koorzang. 19.00 Nieuws- en weerber. 19.10 Jazzmuziek. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Evangellsatlesamen- komst. 21.30 Orar, orkest en solist. 22.00 Over merkwaardige documenten en hun bezitters, caus. 22.15 Muz. lulsterwedstrljd. 22.40 Gram. 22,45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws-. 23.15—24.00 Gram, TELEVISIEPROGRAMMA. VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.30 Gesprekken voor de camera. 21.00 Spreekuur, TV-spel. (Advertentie) Natuurvolken en dieren geven ons t«a wijze les: de bron van genezing en ge zondheid ligt bi) de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aambeien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuurlijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend levenl) HERBES AN Kruidenthee bevat 14 ver schillende Kruiden met elk een eigen heil zame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam, Verkrijgbaar bij apotheker of drogist A f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. FEUILLETON Jessop zette zich neer op een stoel met harde rug en staarde somber naar de vloer. Miss Timmins schoof een nieuw vel papier in haar schrijf machine. „Ik zal met deze brieven moeten opschieten. Mr. Ede wil ze nog tekenen, onmiddellijk nadat hij met U heeft geconfereerd". „U werkt te hard", zei Jessop. „Dank krijgt U hier toch niet voor". Miss Timmins grinnikte en haar snelle vingers begonnen over de toet sen te ratelen. „Het is niet goed de zaken donker in te zien, mr. Jessop. Neem de dingen vrolijk op, dan valt het altijd mee, dat is mijn opinie". Het kantoor was inderdaad miss Timmins' leven. Zij had meer dan twintig jaar in die kamer gezeten; zij had verscheidene hoofdredacteu ren gediend, van wie volgens haar oordeel mr. Ede de aangenaamste was; zij was van alles wat er op het kantoor omging op de hoogte en ge noot het vertrouwen van de halve redactiestaf. Volgens normale maat staven was zij zwaar overwerkt, maar DOOR ANDREW GARVE. afgezien van de vrijdagavond waar op zij geregeld oefende met het vrou wenkoor van Brondesbury en een en kel bezoek aan haar getrouwde zus ter in Wembley, had zij 's avonds niets bijzonders te doen en zij vond het prettig over te werken en het idee te hebben, dat men haar nodig had. De hoofdredacteur behoefde slechts te zeggen, dat hij haar on mogelijk meer kon laten verrichten en zij zou de nieuwe last met een gelukkig gevoel op zich nemen. Boven het ratelen van de schrijfma chine uit klonk plotseling in de ka mer ernaast het geluid van opgewon den stemmen. Miss Timmins hield met tikken op en keek lichtelijk on gelovig. Het Kwam zelden voor, dat de hoofdredacteur zich opwond tij dens een bespreking met leden van de redactiestaf, maar buitenlandse correspondenten hadden nu eenmaal veel temperament. Zij raakten bedor ven door hun leven in het buitenland en werden veel te onafhankelijk. „Het schijnt dat mr. Iredale moeilijkheden veroorzaakt", zei ze. „Het is zeer on deugend van hem". Jessop luisterde, zich ervan bewust, dat hoewel deze kwestie hem niet aanging, hij toch geprikkeld raakte, toen de woordenwisseling steeds scherper werd. Hij kon niet verstaan wat er werd gezegd maar wel hoorde hij Iredale woedend protesteren en het geluid van een zware vuist, die hamerend op de schrijftafel neer kwam. Het deed hem goed iemand te horen die terug durfde antwoorden en op zijn rechten stond. „Bill zei, dat hij een uitbrander zou krijgen", merkte hij op. „Toch keur ik zijn optreden niet af, gezien de wijze, waarop hij werd behandeld". Het was alsof hij uiting gaf aan zijn gevoel van wrok. „Waarom zond men per slot van rekening in de eerste plaats een ervaren man als hij naar de Outward Islands, wanneer men geen vertrouwen in zijn oordeel had? Ên dan nog een jong meisje uit te kiezen om een verhaal te schrijven aan de hand van archiefknipsels alleen omdat hij wat gezonden had, dat in strijd was met de politiek van de krant! Het maakt mij mriselijk." „Maar U heeft een vooroordeel tegen Katharine", zei Miss Timmins. „Ik zeggen, dat het alles helder en duide lijk uiteenzette". „Het is niet moeilijk de zaken dui delijk voor te stellen, wanneer je maar van de helft van de feiten ge bruik maakt", zei Jessop zuur. Hij wist, dat hij Iredale te hulp snelde, nu de slag voorbij was en dat op de ver keerde plaats uiting gaf aan zijn pro test; dit verhoogde nog de bitterheid van zijn beklag. Miss Timmins bromde iets, waar door zij zich niet bloot gaf en ging voort met haar typewerk. Zij had lang geleden geleerd, dat het ver standig was neutraal te blijven in de ze herhaaldelijk terugkerende redac tieconflicten, hoewel zij volkomen be reid was de wonden te verbinden. „Hoe dan ook", zei ze na enige minu ten, „ik verwacht, dat Mr. Ede wel weet, wat hij doet." „Geloof dat niet," zei Jessop. „Hij is nog altijd een amateur op dit terrein. Hetzelfde is het geval met Katharine Camden. En zo zijn er nog heel wat mensen aan deze krant. Teveel ver vloekte intellectuelen, alles bijeen ge nomen, als U het mij vraagt!'1 Jessop was zijn loopbaan bij de Morning Call als loopjongen begonnen toen hij veertien jaar oud was en het was langs de moeilijke weg, dat hij zijn werk had geleerd. Hij moest niets hebben van mensen, die er zomaar zonder meer inrolden, vooral wan neer het academici van Oxford wa ren. „Kijk maar eens, hoe zij bovendien elkaar de hand boven het hoofd hou- ging hij voort. „Waarom, meent U, gar de hoofdredacteur de voorkeur aan Munro's zienswijze van de relle tjes boven die van Bill? Denkt U, dat het komt, omdat Munro gouver neur is van de Outwards Islands en er daarom alles van behoort te we-1 ten? In geen geval. Het is alleen maar. omdat Munro een tijd geleden schrijver van de hoofdartikelen aan deze krant was, een paar graden be zit, dezelfde das draagt als Ede en dat zij beiden iets van Grieks afwe ten. Terwijl Bill een gedegen repor ter is en een verslaggever in Edes ogen niets anders is dan een literaire kavrejongen." Jessops ogen hadden hun naar binnen gekeerde uitdruk king verloren en om zijn mond lag een smalende trek. „Goed zo, ontlast je gemoed maar," zei Miss Timmins vrolijk. „Geneer je maar niet voor mij, ik kan er wel tegen." Zij tikte nog enige regels en zei toen: „Wist U al, dat mr. Munr.o hier morgen komt lunchen?" Jessops verbitterde gelaatsuitdruk king maakte op dat moment plaats voor een van nieuwsgierigheid, „Inderdaad Miss Timmins knikte. „Een van de gewone redactielunches hij is de eregast. Het zal vreemd zijn hem na al die tijd terug te zien. Het schijnt eeuwen geleden, dat hij hiernaast in die luierstoel zat om zijn artikelen aan de hoofdredacteur voor te leggen.' „Hij hield het niet lang uit, niet waar?" zei Jessop gemelijk. „Hij kon meer dan brood eten. Nooit heb ik die vent kunnen uitstaan een lastige bemoeial! Miss Timmins' blik drukte afkeuring uit. Mr. Jessop werd vanavond zeer lastig. Zij herinnerde zich nu, dat er lang geleden moeilijkheden tussen hem en Munro waren geweest, „Ik veronderstel, dat daarom uw naam' ditmaal niet op de lunchlijst voor komt, mr. Jessop", zei ze. „Daarvan ben ik niet op de hoogte per slot van rekening moet er iemand zijn om de krant klaar te maken. We kunnen niet allemaal tot drie uur in de namiddag achter likeurtjes en siga ren zitten". Zijn stem had een hoog hartige klank, maar hij wist, dat hij Miss Timmins niet had teleurgesteld. „En wie zullen eraan deelnemen"? „O, het is maar een klein groepje: mr. Ede, mr. Munro, mr. Cardew en mr. Hind". Jessop werd nog somberder. Om Car dew en niet hem te vragen, dat bete kende een opzettelijke hatelijkheid. Cardew was slechts de diplomatieke medewerker, maar toch.bij ont stentenis van een chef-Buitenland... De tussendeur ging plotseling open, Nicholas Ede kwam te voorschijn en wenkte Jessop met gebogen wijsvin ger om binnen te gaan. In zijn half- tropisch roomkleurig kostuum zag hij er kalm uit en leek nelemaal niet op gewonden na het stormachtige onder houd met Iredale. „Miss Timmins", zei hij, „wilt U zo goed zijn mijn vrouw op te bellen en haar te zeggen, dat ik ongeveer een half uur later thuis zal komen. „Natuurlijk", zei Miss Timmins, ter wijl zij zich moest bedwingen haar hoofd te schudden over het feit, dat hij zich nooit nauwkeurig aan zijn afspraken hield. .{Wordt vervolgd.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6