PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mislukte aanslag in Parijs op de minister van voorlichting Soustelle Wandschilderingen ontdekt in Sirjansland de BILT Vand aag. KORDATE VROUW IN APELDOORN LOKTE DIEF IN KELDER GEREPATRIEERDEN WERDEN BEVREDIGEND OPGEVANGEN" VERWACHT. 201e jaargang - no. 218 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 sept 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per num. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1<—„Brieven ot adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 3593CO P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm- tel. 2094. VIER ALGERIJNEN SCHOTEN MET PISTOLEN EN MACHINEPISTOLEN Een Fransman dodelijk getroffen, vier mensen werden gewond Jacques Soustelle, de 46-jarige Franse minister van voorlichting is gisteren ternauwernood ontsnapt aan een aanslag, die door vier Algerijnse verzetsstrijders is gepleegd. Een kogel door boorde een revers van Soustelle, zonder hem te raken.- De mi nister liep alleen een schram op het voorhoofd op door weg springende glassplinters. Een voorbijganger echter werd dodelijk getroffen en vier men sen, onder wie een der vier daders hebben verwondingen opge lopen. Toen de auto, waarmee Soustelle op weg naar zijn bureau was bij de Are de Triomphe stopte voor een rood verkeerslicht openden de Algerijnen het vuur met revolvers en machinepistolen. Soustelle reageerde, toen hij een man met een revolver op de auto zag afkomen, snel door zich op de bodera van de wagen te werpen. De kogels floten langs hem heen. Toen Soustelle uit de wagen was ge stapt opende een tweede Algerijn met een machinepistool het vuur op hem. Soustelle wierp zich op de grond, waardoor hij niet geraakt werd. Wel werd een Franse voorbij ganger door een kogel dodelijk in de hals gewond. De daders van de aanslag sloegen hierop op de vlucht. Een van hen die trachtte 'n taxi aan te houden om zo de wijk te nemen, werd door de politie neergeschoten. Hij werd in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Inmiddels was een andere aanval ler in een nabijgelegen station van de Metro gevlucht. Om zijn aftocht te dekken vuurde -hij enige schoten af, waardoor drie omstanders wer den gewond. Hij werd door de me nigte aangevallen, maar spoedig door de politie ontzet. De overige daders wisten te ontkomen. De Algerijn, die in de Metro werd aangehouden, verklaarde tegenover de politie,-dat hij zaterdag jl. in een café van een lid van. het Algerijnse „nationale bcvrijdingsfront" (F.N.L.) een der voornaamste verzetsorgani saties, opdracht had gekregen, de volgende avond met als kenteken een bepaald Parijs' avondblad onder de arm in een metrostation te komen. Daar had hij een hem onbekende Al gerijn ontmoet die hem bevel gaf maandagochtend om negen uur naar de Avenue Friedland te gaan en te vuren op de auto van Soustelle. De onbekende had hem het nummer van Nike-projectielen naar Verre Oosten Het ministerie van defensie heeft maandag in Washington bekendge maakt, dat een bataljon van 700 tot 800 man uitgerust met Nike-Hercu- lesprojectielen naar het gebied van de Stille Oceaan wordt gezonden. Er is niet officieel bekendgemaakt of het bataljon, dat over vier batterijen van elk twaalf lanceerinrichtingen beschikt, naar Formosa gaat. Voorts heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in de Amerikaanse hoofdstad meegedeeld, dat „routine voorzorgs maatregelen" zijn genomen voor het geval de Amerikaanse burgers van Formosa geëvacueerd zouden moeten worden. Men was echter nog niet met uitvoering van evacuatieplannen be gonnen. Dit is een nachtelijke opname van het ongeluk met het bergbaantje op de Drachenfels bij Bonn, waarbij vele personen het leven verloren. De loco motief, die gekanteld ver buiten het spoor ligt, is duidelijk te herkennen. Op de achtergrond de wagons die niet volkomen verwoest werden. Te- lef oto). de auto van de minister gegeven. Hij had aan het bevel gehoorzaamd om dat hij, volgens zijn zeggen, repre sailles vreesde. Soustelle verklaarde niet te begrij pen door welk wonder hij het le ven er van had afgebracht. Hij voegde hieraan toe, dat hij zijn ac tie voor Algerije zou voortzetten, ongeacht hetgeen de Algerijnse verzetsbeweging zou doen. In verband met de mislukte aanslag op Soustelle, is de bewaking van alle leden van het kabinet versterkt, als ook de lijfwacht van generaal De Gaulle. In het hoofdbureau van politie te Marseille is maandagmiddag een bom ontploft. Het is vrijwel zeker dat de bom is geplaatst door Algerijnse nationa listen. Jongelui, die negers aan vielen, veroordeeld Straffen van vier jaar gevangenis zijn maandag door de rechter in Old Baily opgelegd aan negen „Teddy boys" in verband met de terreur te gen negers in Londen. Dit negental was volgens wat ter zit ting bleek verantwoordelijk voor het ontbranden van de onlusten. Op 24 augustus gingen zij er met een auto op uit om, zoals zij het zelf genoemd hebben, „negers te jagen". Zij vielen in de omgeving van Notting HÖ1 vijf negers met ijzeren staven en andere wapens aan. Zeven van de jongelui waren 17 jaar oud, een was 18, een was 20 jaar oud. opent H. M. de Koningin in tegenwoordigheid van de twee oudste prinsessen en prins Bernhard in de Ridderzaal in Den Haag officieel de Staten- Generaal, ter gelegenheid waaiv van „prinsjesdag" wordt ge- vierd. viert Mexico zijn onafhan- kelijkheidsdag (1810). 9 De Japanse huidspecialist Chisato Ma- rujama, hoogleraar aan de Universiteit van Tokio, heeft op het internationale congres voor longziekten te. Tokio ver klaard dat hij een doeltreffend middel heeft gevonden tegen tuberculeuze huid aandoeningen. Van de 71 door hem met dit middel behandelde zieken, waren er 35 volkomen genezen. Politie zocht hem al enige tijd Een kordate huisvrouw, mevrouw Jonker uit de Albert Cuyplaan te Apeldoorn is erin geslaagd een dief in handen van de politie te spelen, naar wie al enige tijd werd gezocht. De man, de 23-jarigé kelner A. E. P., werd door de politie gezocht wegens diefstal van de bromfiets van een mede-kostganger en van een fototoe stel uit één van de kamers in een hotel te Beekbergen, waar hij werk zaam was. De kelner wa3 al enige tijd onderge doken, maar werd plotseling door iemand in de Eendrachtstraat te Apeldoorn gesignaleerd. De politie, die direct werd gewaarschuwd, was snel ter plaatse, maar de man nam bij het naderen van de politie-auto de benen en vluchtte door de tuinen in de buurt voor de hem achtervolgende agenten. Toen hij al te zeer in het nauw werd gedreven, drong hij de keuken van mevrouw J. binnen en vroeg haar hem te verbergen, omdat ,naar hij zei, de politie hem zocht omdat hij zijn vader het ziekenhuis had inge- Mevrouw J. stelde de man met een si garet op zijn gemak en vertelde hem, dat er in de kelder een grote hoe veelheid rommel stond waartussen hij zich gemakkelijk kon verbergen. Toen P. de kelder binnenstapte, draai de mevrouw J. snel de deur op slot en alarmeerde vervolgens de politie, die P. toen zonder enige moeite kon inrekenen. Vermoedelijk heeft de man meer bromfietsen gestolen. Centrum voor administra tieve automatisering Op initiatief van de faculteit der eco nomische wetenschappen van de ge meentelijke universiteit te Amster dam is een studiecentrum voor admi nistratieve automatisering opgericht. Deze stichting, waarvan prof. dr. H. J. van der Schroeff, hoogleraar in de bedrijfshuishoudkunde te Amsterdam voorzitter is, heeft tot doel het onder zoeken en het verbreiden van kennis omtrent de automatisering der admi nistratieve arbeid van ondernemin gen, overheidsinstellingen en andere hnisboudingen. Als motief voor de oprichting gold de zeer snelle ontwikkeling van de automatisering, waarbij zich in steeds sterkere mate, vooral in de kringen van het bedrijfsleven, de behoefte doet gevoelen aan (Wetenschappelijk verantwoorde en objectieve voorlich ting en aan opleiding van verschillen de categorieën van. deskundigen. Een en ander dient gebaseerd te zijn op voorafgaand kritisch en vergelijkend onderzoek. Deze telefoto laat zien hoe Soustelle na de aanslag, met pleisters op de hoofdwonden, veroorzaakt door rond vliegende glassplinters, een perscon ferentie gaf. Trein stort van brug: 40 doden Naar schatting veertig mensen zijn maandag omgekomen doordat nabij de stad Elizabeth in de Amerikaan se staat New Jersey een personen trein van een brug over de Newark- baai in het water stortte. Er zijn 21 gewonden. Het ongeluk geschiedde, doordat de brug omhoog stond. Op twee na kwa men de rijtuigen in de baai terecht, die ter plaatse van het ongeluk tien meter diep is. Eén van de wagons bleef op de rails staan, een ander hing boven het water. Dadelijk na het ongeluk spoedden sleepboten en andere vaartuigen zich naar de brug om drenkelingen te red den. Er zijn vijftien lijken geborgen. In de trein bevond zich een hon derdtal personen. Zestien doden bij ongeluk met tanradtrein De politie van Königswinter in West- Duitsland heeft bekendgemaakt, dat er bij het ongeluk op de tandradbaan naar de Drachenfels dat zondag ge beurde, 16 mensen om het leven zijn gekomen. 47 mensen, onder wie 8 buitenlanders, werden gewond. Het Nederlandse echtpaar Boermans uit Zwolle werd licht gewond. Nieuwe socialistische partij in Frankrijk Edoanrd Depreux, de socialistische oud-minister die tegen de nieuwe grondwet is, heeft gisteren de oprich ting van een „autonome socialistische partij" bekendgemaakt. Voorlopig treedt Mj zelf als secretaris-generaal op. De nieuwe socialistische partij zal een campagne tegen de grondwet voeren en daarbij samenwerken met de links- radicale leider Pierre Mendès-France. Volgens Depreux wil de nieuwe par tij toetreden tot de socialistische in ternationale en is zij welwillend ont vangen door Britse en Duitse socia listenleiders. De beelden op het ,J?iazza del Popo- lo" in Rome worden op het ogenblik grondig schoongemaakt, nagekeken en zonodig hersteld. Voor dit laatste hebben de vroede va deren van de eeuwige stad een groep beeldhouwers aangenomen. Hier ziet men de beeldhouioer Franco Ardini bezig met het herstel van de grote teen van een der beelden. J9 MINISTER KLOMPÊ VOOR RADIO: Nieuwe fase ingegaan: eigenlijke integratie „De eerste fase van de versnelde re patriëring is nu voorbij. De grote stroom is, globaal gesproken, tot een einde gekomen. Alle gerepatrieerden hebben een onderdak, al is het veelal nog slechts van tijdelijke aard. Velen zijn er gelukkig in geslaagd werk te vinden. Ik heb er behoefte aan U al len gezamenlijk daarvoor hartelijk te danken." Dit zei de minister van maatschappe lijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, gisteravond in een radiotoespraak over de repatriëring, die zij via de beide zenders Hilversum heeft uitge sproken. Minister Klompé zei nu op 6 sep tember de Waterman als laatste schip van het speciale repatriëringssehema uit Indonesië in Nederland is aange komen te mogen constateren, de bijna 37.000 landgenoten, die dert december van vorig jaar in ons land zijn gearriveerd, bevredigend zijn opgevangen. Zij zei, dat het probleem van de huis- Roofoverval in elkaar gezet door vrouw (Van onze correspondent) De roofoverval op mevrouw H. T.B. in de De Ruyterstraat te Almelo is in scene gezet. Zoals wij gisteren be richtten werd mevrouw T. geheel overstuur op het voorbalkon van haar woning aangetroffen. Ze was op dat moment nog met nylonkonsen en doe ken gebonden. De politie heeft haar duchtig aan de tand gevoeld met het gevolg dat zij tenslotte toegaf de gehele roofover val gefigneerd te hebben. Als reden gaf zij op met financiële moeilijkhe den in het huishouden te kampen te hebben. Het „geroofde" spaargeld was uit eindelijk in het huishouden opgegaan, terwijl er blijkbaar speciale betalin gen voor moésten worden gedaan. De vrouw heeft de „overval" geheel alleen op touw gezet. Haar echtge noot wist daar niets van. In 15e eeuwse hervormde kerk In Sirjansland, het dorpje op Schouwen-Duiveland met nau welijks tweehonderddertig in woners, dat bestuurlijk is inge deeld bij de gemeente Ooster- land, zijn de huizen hoofdzake lijk geconcentreerd rond 't klei ne kerkpleintje. Op dit pleintje staat de uit de vijftiende eeuw daterende kerk van de hervorm de gemeente, die de laatste tijd „in het nieuws" is gekomen. In deze kerk namelijk, die moet wijken voor een nieuw door het rampenfonds te financieren ge bouw, heeft men ongeveer tien dagen geleden muurschilderin gen ontdekt, die gemaakt moe ten zijn kort voor de reformatie, dus in het begin van de zestiende eeuw. Het is de enige kerk op Schouwen- Duiveland, waarin men muurschil deringen heeft ontdekt en aanvan kelijk bestond de vrees, dat ze ver loren zouden gaan omdat men in Sirjansland zo spoedig mogelijk met de bouw van de nieuwe kerk wilde beginnen. De na de ontdekking inderhaast gealarmeerde deskundigen schre ven aan de schilderingen, waarvan één is geïdentificeerd als het kruis van Andreas, grote waarde toe en thans zal worden getracht de wand schilderingen van de muren te ha len en te restaureren. De vorige week zijn de sloopwerk zaamheden aan de kerk stil gelegd en gisteren, maandag, is de bekende restauratie-kunstschilder F. A. J. Smoorenburg uit Amsterdam in Sir jansland aangekomen, vergezeld van de heer J. W. Hes restaurateur van het bureau van de Rijksinspectie van roerende monumenten uit Den Haag. Zij zullen thans de kalklagen, die op de muren van de kerk zitten en die op sommige plaatsen meer dan een centimeter dik zijn, verwijderen. Men hoopt over een oppervlakte van 13.50 meter bij 2.50 meter wandschilderin gen aan te treffen, maar het is even goed mogelijk, dat deze schilderingen dusdanig beschadigd zullen zijn, dat aan restauratie niet valt te den- .(Vervolg op pag. 2) vesting aanvankelijk de meeste zor gen heeft gegeven, maar dat de reac ties op de oproep tijdelijk woonruimte ter beschikking te stellen na een wat aarzelende inzet, zeer bevredigend is geweest. Van de aanbiedingen bleek echter slechts een zeer bescheiden gebruik behoeven te worden gemaakt. Ruim 18.000 gerepatrieerden verblijven thans nog in contractpensions en klei nere beroepspensions. Een tweede probleem was de werkgelegenheid. Minister Klompé zei, dat er gelukkig bemoedigende cijfers zijn. Via de ar beidsbureaus zijn van januari tot nu toe ruim 2000 gerepatrieerde mannen en vrouwen in een passende werk kring geplaatst. Honderden anderen hebben zelf een betrekking gevonden. Minister Klompé zei voorts dat de re gering ér zich van bewust was, dat de massale repatriëring uit Indonesië allerlei gevaren kon meebrengen voor de volksgezondheid in ons land. „Van daag kunnen wij zeggen, dat alles Gode zij dank als door een wonder in orde is gekomen." De minister bracht hierbij dank van de regering over voor het werk, dat ten behoeve van de zieken en bejaarden is verricht, „een" staaltje van organisatie en improvisatie, waardoor van dit uiterst tragische probleem de scherpste kanten wer den weggenomen." Minister Klompé besloot met te zeggen, dat het er thans op aan komt, ook het verdere proces van de repatriëring tot een goed einde te brengen. Er is een nieuwe fase ingegaan: de tijd van de eigenlijke integTatïe, de inpassing van de gerepatrieerden in de Nederlandse samenleving. Hier ligt een taak niet alleen voor de ker ken, de organisaties en het bedrijfs leven, doch voor ons allen, een taak voor ieder van ons persoonlijk, aldus minister Klompé. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur. Helsinki, licht bewolkt Stockholm, zwaar bewolkt Oslo, geheel bewolkt Kopenhagen, regen Aberdeen, half bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, geheel bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, geheel bewolkt Parijs, regen Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, licht bewolkt Nice, licht bewolkt Berlijn, geheel bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt München, licht bewolkt Garmisch, onbewolkt Zilrich, half bewolkt Genève, zwaar bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, onbewolkt Rome, onbewolkt Ajaccio, onbewolkt Madrid, zwaar bewolkt Mallorca, zwaar bewolkt Algiers, onbewolkt 12 gr. 16 gr. 15 gr. 19 gr. 19 gr. 18 gr. 20 gr. 23 gr. 24 gr. 20 gr. 25 gr. 28 gr. 25 gr. 25 gr 23 gr. 27 gr. 2"« gr. 27 gr. 26 gr. 23 gr. 28 gr. 28 gr. 26 gr. 26 gr. 29 gr WESTELIJKE WIND Aanvankelijk vrij veel bewolking, later ook verspreid voorkomende op klaringen. Overwegend matige wes telijke wind. Iets lagere mlddagtem- peraturen, vooral in het zuidoosten van het land. ZON EN MAAN 17 september Zon op 6.16 onder 18.52 Maan op 11,28 onder 20.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1