Fruitweek in Goes NIEUWS UIT DE KERKEN ELKE DAG FEE ZIJN. MAGAZIJN POLEY, WALCHEREN NIEUW SPORTVELDENCOMPLEX TE DREISCHOR GEOPEND MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 1 (Slot van pag. 1) verbinden, stemt ons tot blijdschap en tevredenheid," vervolgde hij. „Welvaart in Zuid-Beveland, betekent ook welvaart voor Goes!" De waarne mend-burgemeester verklaarde, dat 't gemeentebestuur gaarne alle mogelij ke medewerking verleent en ten alle tijde bereid is de fruitfeesten te sti muleren. Hij wenste de fruitfee en haar hofdames een aangenaam ver blijf in Goes toe en tevens, dat haar bezoek ook vruchten zou afwerpen. Vlot feeëntoespraakje Na al deze goede en vriendelijke woorden, verklaarde de fruitfee in een vlot toespraakje, dat zij met vreugde de schreden naar Goes had gewend. „Ik ben er van over tuigd, dat het Goese gemeentebe stuur achter het fruitcorso staat", zei de fee. Goes neemt als cen trumgemeente een grote en be langrijke plaats in het Bevelandse fruitteeltgebied, meende zij. Zij had nog meer complimentjes voor het gemeentebestuur, want de fruitfee was er volgens haar zeg gen, terdege van op de hoogte, dat de bestuurders vooral in de laatste jaren hun taak zo uitste kend hebben begrepen. Met een ■royaal gebaar bood de fee B. èn W. van Goes en de gemeente secretaris vervolgens een mand met vele heerlijke produkten uit de Zeeuwse boomgaarden aan. Nadat een dronk was uitgebracht op een succesvolle week voor de fruit fee en haar hofdames, verkreeg de voorzitter van de stichting „Zeeuws Fruitcorso", de heer J. A. van Wille- Sen, het woord. Hij was de gemeente oes erkentelijk voor haar streven om het Zeeuwse fruit in wijde kring bekendheid te geven. Dat dit nog lang ntet het geval is, illustreerde de heer Van Willegen met een sprekend voor beeld. Tijdens de Nederlandse dag op de Expo in Brussel werd uitsluitend Zeeuws fruit aangeboden, maar een gerenommeerd landelijk weekblad liet de appels uit de Betuwe komen en de druiven uit het Westland, ver klaarde hij. „Ons doel is dus nog niet bereikt", aldus spreker. Nadat hij nog in het kort de taak van de fruit fee had aangestipt, sprak de heer Van Willegen een dankwoord tot de dienst Gemeentewerken van Goes, die ook dit jaar weer haar volle mede werking heeft gegeven bij de orga- Officiële publikaties VLISSINGEN. Onttrekking aan het openbaar verkeer van het zuidelijk gedeelte van de Kapoentjesweg, B. en W. van yiissingen, gelet op arti kel 12, 2e lid, der Wegenwet, brengen ter openbare kennis, le. dat het raadsbesluit van 30 mei 1938, no. 19a, tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van het zuidelijk gedeelte van de Kapoentjesweg, zo- .als 'nader op de bij dat bestuit be- horénde oVerzichtstekening met een bruine kleur is aangeduid, door Ge- deputeerde staten van Zeeland bij hun beschikking van 19 augustus 1950, no. X74, 2e afdeling is goedgekeurd; 2e. dat voormeld goedgekeurd raadsbe sluit met de daarbij behorende over zichtstekening van 18 september tot en met 4 oktober 1958 ter gemeente secretarie, 2e afdeling, voor een ieder ter inzage is neergelegd. Vlisslngen, 12-september 1958. WIJZIGING VAN DE BOUWVERORDENING DER GEMEENTE VLISSINGEN. B. en W. van Vlissingen, brengen ter openbare kennis, dat heden is afgekon digd een verordening tot wijziging van de bouwverordening der geipeente Vlis singen,. vastgesteld door de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 10 juli 1958, onder no. 12, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Zeeland bij htm besluit van 19 september 1950, no. 2310/316, 3a afdeling, welke verordening in wer king treedt op 18 september 1958; dat deze verordening betrekking heeft op - de afvoer van verbrandingsgassen van stookplaatsen; dat deze verordening gedurende drie maanden op de gemeente-secretarie, 2e afdeling (kamer l) voor een ieder ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld, Vlissingen, 15 september 1958. VLISSINGEN. KENNISGEVING WEGENVERKEERSREGLEMENT. B. en W. van Vlissingen, gelet op artikel 5. 6e lid sub c van het wegenverkeers reglement. brengen ter openbare ken nis, dat zij In het belang van de vrij heid van het verkeer en de veiligheid op de weg op grond van artikel 4, le lid sub -b en artikel 5, le lid sub c van ge noemd reglement hebben besloten de kruising van de Badhuisstraat en de Gla- clsstraat aan te wijzen als voorrangs kruising, waarbij het verkeer in de Bad huisstraat voorrang heeft ten opzichte van dat in de Glacisstraat, dat dit besluit voor een ieder ter inzag: ligt ter gemeentesecretarie, 2e afdeling, kamer 1; dat Ingevolge het bepaalde in artikel 5, 7e lid van het wegenverkeersreglement bovengenoemd besluit In afschrift is toe gezonden aan de hoofdingenieur-direc teur van de rijkswaterstaat in Zeeland, aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, aan de A.N.W.B., aan de K.N.A.C. en aan de K.N.M.V. Vlissingen, 10 september 1968. Districtsploegwedstrijden te 's-Heer Arendskerke Te 's Heer Arendskerke werd zater dag op een terrein van de heer J. P. Lindenbergh de distrjcts-ploegwed- strijden gehouden. Er kon onder ideale omstandigheden worden ge werkt. De uitslag was als volgt: 1 C. de Jager, Wolfaartsdijk 84,5 pt; 2 A. Geelhoed, Vlake, 80.8 p; 3 A. van Hoeve, Vlake, 75.3 p; 4 M. C. Wisse, Kattendijke 73.5 p; 5 J. P. Blok, Nieuwdorp 69 p; 6 J. P. Nijsse, Nisse, 69 p; 7 M. v. d. Velde, Nisse, 67 p. De eerste vier geplaatsten zul len deelnemen aan de provinciale wedstrijden op 27 september a.s. te Wühelminadorp. nisatie van de feestelijkheden. Intussen had „Excelsior" op de Gro te Markt de talrijke bezoekers aan genaam bezig gehouden met het uit voeren van een figuurmars, waarbij eveneens voor een „gezellig stukje muziek" werd gezorgd. Voorafge gaan door „Euphonia" vervolgde de fee om vier uur haar tocht door de zonnige straten van Goes om zich naar de bloemen- en vogelexpositie in zalen Krijger te begeven. Hier werd zij verwelkomd en toegespro ken door de voorzitter van de afde ling Goes van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, de heer Kr. Goudswaard, waarna een rondgang over de fraai verzorgde expositie werd gemaakt. Uiteraard ontbrak het de fruitfee en haar hofdames hier niet aan een passende bloemenhulde. Een derde en laatste rondgang, nu vergezeld door „Excelsior" besloot de eerste „regeringsdag" van de fruit fee. Ook in de avonduren heerste er een feestelijke stemming in Goes, waar op een podium op de Grote Markt 'n Advertentie Elk vrouw kan haar charme verhogen, door modieuze maat kleding, gemaakt op het ate lier van Ganzepoortstraat, Goes, waar reeds vier achtereenvolgende jaren de kleding voor fruitfee en hofdames is gemaakt. aantrekkelijke en spectaculaire rol schaats- en balletshow werd gegeven door de Roller Balletclub „Lucky Rolling" te Bergen op Zoom. Dit ge slaagde optreden werd bijgewoond door vele honderden belangstellenden. De eerste dag van de fruitfee werd met een gezellig samenzijn en dans besloten onder leiding van het dans- orkest „The Orpheans". Bestuur „Gouden Poorte" te Middelburg recipieerde Na kleine zaal ook de grote zaal gerestaureerd Tegen een vrolijke achtergrond van fraaie bloemstukken recipieerde za terdagmiddag het bestuur van de „Gouden Poorte" te Middelburg ter gelegenheid van de restauratie van de grote zaal. Tevens zo deelde de voorzitter, de heer I. van Loo mede, wilde men met deze receptie het vijf entwintigjarig bestaan herdenken. Eigenlijk haa dit verleden jaar moe ten gebeuren, maar met het oog op de financiën was daar toen van af gezien. De hoognodige restauratie van de grote zaal stond voor de deur en deze moest voorgaan. Vertegenwoordigers van socialistische vakbonden en verenigingen kwamen het bestuur feliciteren. Nadat eerst de kleine zaal beneden een nieuw aanzien had gekregen is nu dus ook de grote zaal vernieuwd. Een fraai lichtgeel behangetje-met-een-motief je, heldere wanden in rustgevende kleuren en „nieuwe" gordijnen, ge ven de zaal nu een prettig aanzien. De goedeverlichting werd het volksgebouw cadeau gedaan door de verschillende vakbonden en ver enigingen. De heer' Van Loo, die een en ander over het volksgebouw ver telde en dankte voor de bloemen en het fraaie geschenk van de bonden, herdacht met enkele woorden het heengaan van zijn voorganger, de heer J. de Ruijter. Verder sprak de heer J. Goossen, voorzitter van de Middelburgse Be- stüurdersbond, die bij de aanwezigen er op aandrong om het volksgebouw te steunen zoals dat vroeger gebéur- ZUID-BEVELAND HEINKENSZAND JAARVERGADERING ZIEKENHUIS VERPLEGIN G De afdeling Heinkenszand van de vereniging van zielcenhuisverpleging Zuid en Noord-Beveland hield haar jaarvergadering onder voorzitter schap van dokter H. P. van Maanen. De vergadering, die door geen enkel lid werd bezocht, werd geopend door de voorzitter H. P. van Maanen, waarna door de secr.-penningmeester een verslag werd gegeven over het afgelopen jaar waaruit bleek dat het ledenaantal in de aanvullende ver zekering aanmerkelijk was vermeer derd en de afdeling financieel er goed voorstaat. De ontvangsten over 1957 waren 11.266,59, de uitgaven 11.131,76, zodat het goed slot was 134,83. Als leden van de kascommissie voor 1958 werden benoemd B. Faas en Jac. Martens. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende heren mr. dr. A. J, J. M. Mes en J. Koens herkozen. Als afgevaardigden naar de algeme ne vergadering te Goes werden aan gewezen de heren M, Rottier en J. Koens. Bij het bespreken van de agenda voor de algemene vergadering van de centrale vereniging werd wel naar voren gebracht om het hoofdbestuur tc verzoeken voortaan geen algeme ne vergadering meer te houden voor de onderafdelingen, omdat deze toch niet meer door de leden worden be zocht en hierdoor extra kosten kun nen worden vermeden. de. „Eén cent per week per persoon kan geen bezwaar zijn", meende de heer Goossen. Hij deed evenals de voorzitter een beroep op de jonge ren om het gebouw te steunen. Tenslotte werd het bestuur namens de firma, die de verlichting verzorg de, nog een lampje voor de piano aangeboden. -maandag 22 september a.s. Nieuwe overeenkomst met N.S. spoorlijn industrieterrein Op de agenda voor de eerstvolgende vergadering van de raad van Middel burg die maandagmiddag 22 sep tember om twee uur zal beginnen staat onder meer een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geheel nieuwe overeenkomst met de N.V. Nederlandse Spoorwegen betreffende aansluiting van het Groot-Industrie terrein op het spoorwegnet. In de bestaande overeenkomst is vastgelegd, dat de gemeente als huur voor de bij de aanleg van de spoor verbinding verwerkte spoor- en be- veilingsmaterialen eën vast bedrag van 3465,per jaar moet betalen. Herziening van dit bedrag in ver band met inmiddels opgetreden loon- en prijsstijgingen was op grond van de bepaling der overeenkomst niet mogelijk. Door de N.V. Nederlandse Spoorwegen wordt het thans nood zakelijk geacht de jaarlijkse vergoe dingen zoveel mogelijk gelijke tred te laten houden met de zich voor doende economische en monetaire conjunctuurschommelingen. In verband hiermee dient in de over eenkomst een clausule te worden op genomen, dat de vergoeding procen tueel in dezelfde mate zal worden verhoogd of worden verlaagd als dit het geval is met het algemeen wa- genladingtarief van de N.S. „Hiermede hebben wij ons noodge dwongen akkoord verklaard, hoewel de gemeente op haar beurt de verho ging niet kan verhalen op de gebrui kers van de aansluiting zo zeg gen B. en W. in hun voorstel. Het verschil tussen de nieuwe huur, 3914 en de oude huur, 3465, groot 449, blijft dus voor rekening van de ge meente. Bij nieuw te maken aanslui tingen kan uiteraard wel met de ge wijzigde omstandigheden rekening worden gehouden. De dood op de weg Op de rijksweg Nijmegen-'s-Herto- genbosch bij het dorp Nederasselt is zondag een ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 28- jarige motorrijder P. W. Dobbel steen uit Nijmegen. Op tot nu toe onverklaarbare wijze is de motor rijder op de linkerkant van de weg geraakt waar hij tegen een autobus uit de richting Den Bosch botste. De bestuurder werd ^waar gewond en is in het ziekenhuis overleden. Bankfraude van formaat mislukt Op het moment dat hij in zijn vakan tie te Ztirich van zijn privérekening bij een bank aldaar een bedrag van 167.000 dollar zou opnemen is de 26- jarige Nederlandse employé D. H. van het kantoor der Hollandse Bank- unie te Haifa (Israel) gearresteerd. Gebruikmakend van de kennis, die H. verworven had als adjunct-chef van de afdeling sleutelcontrole had hij door middel van code-telegram men „namens de H.B.U. Haifa" aan New Yorkse bankinstellingen op dracht gegeven op zijn privérekenin- gen in Zwitserland te storten 167.000 dollar bri de Societé de banque Suis se en 52.000 dollar bij de Credit Suisse te Zürich. Tegelijkertijd had hij het gebruikelijke codetelegram „namens de nationale Bank van Is rael" naar de New Yorkse bank ge zonden. In het laatste telegram had H. een foutje gemaakt. De banken stelden zich daarom in verbinding met de nationale bank van Israël. Bij deze bank was niet van de bedoelde transacties bekend. Onmiddellijk werden maatregelen getroffen. Door de Israëlische po litie werd, via Interpol, een arres tatieverzoek gericht tot de Zwit serse politie. Deze heeft prompt aan dat verzoek voldaan, zodat de ze poging tot fraude van formaat is mislukt. Moeder zag haar vierling zaterdag voor het eerst (Van onze correspondent) Zaterdagmorgen heeft mevrouw Jansje LautenbachSpoelman, de moeder van de Deinumer vierling, voor het eerst haar babies gezien. Zowel mevrouw Lautenbach als de vier kinderen maken het best en de artsen beslisten, dat nu het grote moment kon zijn. De moeder werd van de kraamafde- ling in het diaconessenhuis te Leeu warden naar de kinderafdeling ge bracht en zag eindelijk haar twee zoontjes Meint en Willem en haar dochtertjes Dirkje en IJtje. Mevrouw Lautenbach bleef heel rustig. Zij ge droeg zich als alle andere moeders, zij keek maar. Collecte De dezer dagen gehouden collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft in de gemeente Kruiningen een bedrag van 554.07 opgebracht. OOSTKAPELLE Benoeming B.en W.van Oostkapelle hebben tot eerste' wethouder benoemd de heer W. van Nieuwenhuijzen. Benoeming De heer L. Boogaard, ambtenaar ter secretarie van Oostkapelle is met in gang van 1 november benoemd tot adjunct-commies ter secretarie van Leusden. NA BIJNA 10 JAAR Korfbal, voetbal en gymnastiekdemonstraties Tien jaar nadat burgemeester A. H. Vermeulen bij zijn installatie als bur gemeester van Dreischor zijn mede werking had toegezegd aan de tot standkoming van een sportveld, is zaterdagmiddag dit terrein officieel in gebruik genomen. Het sportcomplex bestaat uit een voetbalveld, een korfbalveld en trai ningsstroken, van elkaar gescheiden door een aantrekkelijke beplanting. Het complex is gelegen aan de Mr. Pieter Moggestraat en het is tot stand gekomen dank zij de medewer king van herverkaveling en Ned. Hei- dem aatschappij. Voor de officiële ingebruikstelling werden in het dorpshuis de verschil lende toespraken gehouden. Burge meester Vermeulen releveerde dat reeds in 1949 de eerste plannen voor een sportterrein werden gemaakt. Eerst in 1955 kon aan herverkaveling en Heidemaatschappij opdracht ge geven worden voor de aanleg van een complex sportterreinen. De uitvoe ring van dit plan, zonder grond, verg de een bedrag van 15.450. Het be heer van de sportterreinen is in han den gegeven van een stichting. De kleedgelegenheid bij het sport veld bestaat uit een dubbelwandige houten keet. Burgemeester Vermeulen sprak nog woorden van dank aan het adres van de K.N.V.B.. het K.N.G.V. en de KJN.K.B., die de aanleg van de sport velden hebben gestimuleerd en daar bij de nodige adviezen hebben gege ven. In het dorpshuis te Dreischor werd verder nog het" woord gevoerd door de heer J. Parent van de Provinciale Griffie. Bij de voetbalwedstrijd die later op de middag tussen Dreischor en de Provinciale Griffie werd gespeeld, bood de heer Pavent een herinne ringsbekertje aan. Namens de K.N.- V.B. sprak nog de heer J. Volkere uit Zierikzee. Aan de ingebruikneming van de nieu we sportvelden werd verder nog me dewerking verleend door de korfbal vereniging DOS uit Nieuwerkerk. Korfbal en voetbal werden afgewis seld door een gymnastiekdemonstra- tie van Jong Dreischor. Het muziek korps Crescendo van Dreischor ver leende muzikale medewerking. Nawens de Provinciale Griffie werd aan de aanvoerder van de voetbal vereniging Dreischor een herinne- ringsbejeertje aangeboden door de heer J. Parent, (links). De wedstrijd tussen Dreischor en de P.G.Z, was de eerste officiële ontmoeting op het nieuwe sportterrein. (Foto P,Z,C.),{ Afscheid ds. S. P. de Roos Ondanks het feit dat de evangelie prediking centraal werd gesteld, drukte het afscheid van ds. S. P. de Roos een bijzonder stempel op de dienst, die zondagavond in de her vormde kerk van 's-Heer Hendriks kinderen werd gehouden. De scheidende predikant had als af- scheidstekst gekozen Joh. 17 3. In zijn „woord vooraf" zei ds. De Roos altijd het ideaal gekoesterd te hebben van een gemeente met een blijvende predikant. Om praktische redenen ia dit niet altijd gewenst. Sprekend over het werk, dat hij In het sociaal-cultureel centrum „Ons Huis" te Rotterdam ter hand zal ne men, beschouwde ds. De Roos zijn emeritaat niet als een afscheid van het ambt. Voor Zeeland, dat op ker- gelijk gebied van visie getuigt, en grote activiteiten ontplooit, zag de predikant nog een grote taak wegge legd. Hiervoor bood hij aan de pro vinciale kerkvergadering ook vanuit Rotterdam zijn medewerking aan. Zijn twaalfjarige ambtsbediening in 's Heer Hendrikskinderen noemde hij een mooie en gelukkige tijd voor hem en zijn gezin. Ds. F. S. Kloosterman uit Vlissingen, praeses van de provinciale kerkver gadering, was dankbaar voor de vele gaven, die God aan zijn college had geschonken en die deze ten dienst van geheel Zeeland en van 's-Heer Hendrikskinderen in het bijzonder had aangewend. Spreker betreurde het heengaan van ds. De Roos en wilde deze gelegenheid nog eens aan grijpen om van de grote erkentelijk heid van de provinciale kerkvergade ring te getuigen. Ds, C. Metselaar uit Goes voerde het woord namens de classis Goes en de ringpredikanten. Spreker wees op de bijzondere plaats, die de scheidende predikant in en buiten dé ring had ingenomen. Aan het einde van de dienst sprak ouderling W. de Schip per namens de kerkeraad en gemeen te. Hoewel hij wist, dat de predikant niet op lof was gesteld, wilde hij toch van dankbaarheid van de ge meente melding maken. Tenslotte wees spreker op de verbon denheid in Christus die ondanks afscheid blijft bestaan. De ge meente zong de predikant daarna Ps. 121 4 toe. Na de dienst kreeg men gelegenheid nog persoonlijk afscheid van de predikant te nemen. Intrede ds. J. van Dijken Na een periode van drie en een half jaar heeft de Christelijk Gerefor meerde Kerk te Biezelinge weer een eigen predikant. Zondagmiddag heeft hier ds. J. van Dijken zijn intrede ge daan. De dienst werd geopend met het zingen van psalm 123 vers 1, waarna ds. van Dijken een schrift lezing hield uit Efeze 3 van vers 1 tot 13. Als tekstgedeelte had hij ge kozen Efeze 3 van vers 14 tot 21. In aansluiting op de prediking werd ge zongen vers 10 van het Gebed des Heeren, waarna ds. van Dijken in dankgebed voorging. De heer D. Poortvliet, sprak namens de kerke raad een woord van welkom tot de nieuwe predikant. Spreker hoopte, dat ds. van Dijken met een rijke schat van Evangelie naar zijn nieuwe gemeente was gekomen, tot heil en eer van God en gemeente. Na hem Gods Zegen bij zijn arbeid te hebben toegewenst, werd de nieuwe predi kant staande toegezongen vers 6 van Psalm 132 „Bekleed, o hoogste Ma jesteit, uw priesters met gerechtig heid". Voorts voerden nog het woord ds. M. v. d. Klis uit Zierikzee na mens de Classis Middelburg en als consulent, de heer J. Goud namens de Nederlands Herv. Kerk te Biezelinge, de heer L. de Jager namens de Chris telijk Nationale school en burgemees ter H. G. van Suylekom namens de burgerlijke overheid. Nadat ds. van Dijken alle sprekers dank had ge bracht werd tot slot gezongen Psalm 121 vers 4. In de morgendienst was ds. Van Dijken bevestigd door ds. M. v. d. Klis, die als tekst had gekozen Efeze 4 van vers 8 tot 16. Bevestiging en intrede ds. P. A. Bohlmeijer Ds. P. A. Bohlmeijer, voorheen pre dikant van de Geref. Kerk te Wilnis (Utr.) heeft zondag zijn intrede ge daan als tweede predikant van de Ge ref. Kerk te Souburg, na des morgens bevestigd te zijn door ds. G. D. L. Brederveld, eveneens geref. predikant te Souburg. Ds. Brederveld hield een predikatie naar aanleiding van Mar cus 1 vers 7: „En hij predikte en zei- de: Na mij komt, die sterker is dan ik, wiens schoenriem ik niet waardig ben, nederbukkende, los te maken". Na de bevestiging zong de gemeen te haar nieuwe predikant psalm 134:3 toe. In de middagdienst. verbond ds. Bohlmeijer zich aan zijn nieuwe ge meente. Als tekst voor de Intrede had deze de woorden uit Marcus 1 vers 15 b gekozen: „Bekeert U en gelooft het Evangelie". Na beëindiging van de dienst voerde als eerste spreker ds. G. D. L. Bre derveld het woord. Sprekend namens kerkeraad en gemeente heette hij ds. en mevr. Bohlmeijer hartelijk wel kom. Ds. Brederveld wees op de ge stadige groei van de gemeente en de noodzaak van een tweede predikant. Namens de classis Middelburg der Geref. Kerken sprak ds. J. H. de Boer te Middelburg. Vervolgens voerde ds. Haitjema, Ned. herv. predikant te Souburg, het woord. Deze wenste de kerk van Souburg geluk met haar tweede predikant. Spreker wees daar bij op de uitstekende verstandhou ding tussen hervormden en gerefor meerden. Hij hoopte dat dit besten digd zal blijven. Burgemeester A. H. S. Stemerding sprak namens de ge meente Souburg woorden van welkom Nadat ds. Bohlmeijer tot slot alle sprekers had dank gebracht en tevens de gemeente had toegesproken, werd de dienst besloten met het zingen van gezang 29. In beide diensten was het kerkgebouw geheel bezet. Van echte niet te onderscheiden Duizenden valse dollar goudstukken verkocht (Van een speciale verslaggever.) Sinds enkele dagen hebben de Neder landse bankinstelling de handel in goudstukken van 20 dollar (double eagles) en gouden 20 mark-stukken stopgezet, nadat men tot de ontdek- klng is gekomen, dat duizenden valse goudstukken, waarschijnlijk uit Bel gië uit, in ons land zijn verkocht. De goudwaarde van de 20 dollar stukken bedraagt ongeveer 120 gul den, maar in de handel wordt voor de echte double eagles plus minus 146 gulden betaald. Dit verschil is de winst voor de valse munters, die hun werk vakkundig hebben gedaan. Op het oog zijn de valse double eagles van de echte niet te onderscheiden. Men neemt aan dat duizenden van deze valse goudstukken in ons land zijn verhandeld. De goudstukken werden vooral uit beleggingsoogpunt gekocht bij de bankinstellingen, die dus in vele ge vallen zonder het zelf te weten, hun clientèle vals geld hebben geleverd. Bij de Nederlandse Bank zijn geen klachten binnengekomen over nage maakte Amerikaanse en Duitse niet- gangbare gouden munten, die met het oogmerk van bedrog in ons land verhandeld zullen worden. In bevoegde Belgische kringen ver klaart men van deze zaak volstrekt niets af te weten. Wel wordt gezegd dat er sinds het begin van ae we reldtentoonstelling een twintigtal valse bankbiljetten (en geen stuk ken) van 20 dollar in beslag genomen zijn. Het is de enige zaak van uit gifte van valse dollars waarvan men kennis heeft. Districtsbijeenkomst te Goes van de A.N.M.B. Zaterdag kwamen het kader en de dagelijkse bestuurders vaa het dis trict VI van de A.N.M.B. te Goes bij een. In de morgenvergadering, die onder leiding stond van de heer ïh. de Geus, werd o.m. het districts-ver- slag van de afgelopen drie maanden behandeld. Voor het bondsbestuur waren hierbij aanwezig hoofdbestuur der de heer A'd. de Vries en de heer Van Loo, redacteur van de Metaal koerier. Als gast was hierbij tegen woordig de districtbestuurder van het N.V.V., de heer C. Hoek. De punten van behandeling (o.a. scholing en vorming, propaganda en interne orga nisatie) hadden de volle belangstel ling en werden vlot afgewerkt. Na de gezamenlijke maaltijd, trok het ge zelschap naar de Prins van Oranje, waar inmiddels een aantal autobus sen de kaderleden met hun vrouwen uit het gehele district aangekomen was. In één der zalen vond een vergadering plaats onder leid'ng van het districtsbest uur, waar het werk plan voor het komende seizoen be sproken werd. Na enige inleidingen werd een aantal vragen gesteld, wel ke achtereenvolgens door de heren De Vries, De Jong en De Geus be antwoord werden. In een andere zaal waren de vrouwen van de kaderleden bijeen om onder leiding van Anke Wijdema te spreken over het onder werp „De vrouw als consument". Als afsluiting van deze werkersbij eenkomst werd de deelnemers een bonte avond geboden, verzorgd door het gezelschap Han Bakker, met o.a. de medewerking van The Larrisons Mondaccordeon Trio, de goochelaar en muzikale clown Geraldini en Clare Amraans, Het geheel werd in een vlot tempo gebracht en viel bij de aan wezigen zeer in de smaak. Mosselkwekers contra Staat Getuigenverhoor te Zierikzee voortgezet In het kantongerecht te Zierikzee is zaterdagmorgen het verzamelen van de getuigenbewijzen voortgezet in de procedure van een twaalftal mossel kwekers tegen de Nederlandse Staat over de schade die na de februari- •ramp van 1953 zou zijn toegebracht aan verschillende mosselpercelen in de Grevelingen, de Oosterscheide. de Zandkreek, de Eendracht en de Oude Tongerse bank. Zoasl bekend moeten in deze zaak veertig getuigen-bewijzen verzameld worden in opdracht van de Haagse rechtbank. Zaterdag verschenen voor kantom-echter mr. W. E. van Vloten de 62-jarige mosselkweker B. W. Schot uit Zierikzee. die gehoord werd In de zaak van de Gebr. Blommaert te Zierikzee, de 34-jarige mosselkwe ker L. de Waal uit Bruinisse, die werd gehoord als algemeen getuige en de heren C. en A. van Damme uit Yerseke, die eveneens werden ge hoord in de zaak-Blommaert. De heer De Waal verklaarde tijdens zijn verhoor, dat omstreeks februari 1953 vrijwel geen halfwasmosselen verkrijgbaar waren als gevolg van de invloed van de mosselparasiet, waar door werd aangeraden het mossel zaad dun uit te zaaien. Volgens de getuige kon ook de ramp de nodige invloed op de halfwasmosselen gehad hebben, doch deze invloed kon niet erg groot geweest zijn. Er lag kort na de ramp wel zeer veel bezinksel op de percelen, doch tegen de zomer van het hetzelfde jaar herstelden de mosselpercelen zich behoorlijk. Wat betreft de groei ver houding van halfwasmissel naar consumptiemos sel moest volgens de heer De Waal rekening gehouden worden met een groeicijfer van 1—1 k 2. De alge mene getuige die vrijdags gehoord waren hadden allen verklaard dat „schot" van halfwasmosscl naar con- sumptiemossel vrijwel niet voor kwam. De gebroeders Van Damme uit Yer seke moesten verklaringen afleggen over het perceel Hemmen 54 van de Gebr. Blommaert. Zij verklaarden dat dit perceel van de Zierikzeese kwe ker door het invaren en plaatsen van caissons zeer veel schade had gekre gen. Het perceel stond indertijd als zeer goed bekend. Bij de zaterdag gehouden getuigen verhoren was zowel mr. E. Drooglee- ver Fortuyn uit Den Haag, verdedi ger van de Staat, als mr. J. W. W. van der Hoeven uit Rotterdam, raads man van de eisers, aanwezig. Tot nu toe zijn acht van de veertig getuigen gehoord. Waarschijnlijk zal met veer tien dagen een nieuwe zitting worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3