f25.- of f 15.- of f 10.- terug bij aankoop van een Philips platenwisselaar van f 159.- of f 135.- Onzekerheid bij polderbesturen over financiering Deltawerken Zeeuwse Tevreden Reden? PHILIPS VAN TOT ZEEUWS ORANJE-GROENE KRUIS BOEKTE LEDENWINST XL GRAMMOFOON INRUILACTIE! GESLAAGDE KERKEDAG IN ZONNIG „T00RENVLIEDT" Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 15 SEPTEMBER 195S ZEEUWSE POLDERBOND TE OOSTBURG BIJEEN Opstellen van urgentie- en tijdschema bepleit ..We betreuren het in hoge mate, dat in de kringen van de polders en wa terschappen onzekerheid blijft heersen over de financiële consequenties van de bij de Deltawet behorende bïjdragenregelingen", zo sprak de voor zitter van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, de heer P. J. J. Dek ker, zaterdagmorgen in zijn openingsrede voor de te Oostburg gehouden jaarvergadering. De vraag hoe de regering tlians denkt over de formule 6040 voor de verdeling der lasten, is onbeantwoord gebleven, terwijl al wat openbaar geworden is over de algemene bijdragenregeling in vage bewoordingen werd gesteld, aldus de voorzitter. Hij verklaarde de vaste verwachting te hebben, dat de toelichting op de rijksbegroting meer licht zal brengen in de duisternis rond de bïjdragenregelingen en dat daarbij een spoedige indiening van de bijdragenregeling in uitzicht zal worden ge steld. Ook hield de heer Dekker een pleidooi voor het opstellen van een urgen tie- en tijdschema voor de uitvoering van de Deltawerken, die door de beheerders, i.e. de polders en waterschappen moeten worden uitgevoerd. Na bij de aanvang het overleden be stuurslid, de heer C. H. M. Plas- schaert te St.-Jansteen te hebben her dacht en bij de verwelkoming van de vele genodigden, onder meer de com missaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in het bijzonder te hebben begroet, vroeg hij in zijn rede voornamelijk aandacht voor de finan ciële regelingen rond de Deltawet. De voorzitter stelde daarbij voorop, dat het juister en ook geheel in overeen stemming met het nationaal karakter van de Deltawet zou zijn geweest, als een gelijktijdige behandeling met de zg. bijdragen-regeling zou hebben plaatsgevonden. Spreker releveerde de parlementaire discussies op dat punt bij de behandeling van de Deltawet. Hogere bijdrage Van de zijde van de minister is meer dan eens gewezen op de bete kenis van de algemene bijdragen regeling en op een koppeling van deze wet met Bijdragewet Delta werken. Voor de polders en water- chappen is dit laatste principieel wel aanvaardbaar, zo betoogde de voorzitter, mits aan de be heerders krachtens de Bijdra gewet Deltawerken een hoge bij drage wordt verleend. Het percen tage van 60 - het deel dat het rijk voor zijn rekening zou nemen, zou dan zeer belangrijk verhoogd moeten worden. Het streven naar een koppeling van de beide bïjdragenregelingen zou anders tot gevolg hebben, dat alle beheerders afhankelijk zouden worden van een bijdrage op grond (Advertentie) f BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING Instructief en gezellig ATTRACTIES. I ft i Hel Kogelhul* ft 5 De Spindler-bungaiow ft Promenade 9. h. Interieur ft f Paviljoen der Vrouw ft Doe>het-zelf ft Gratis bioscoop MODESHOW 1 Elk» dag GESCHENKEN. Geopend ran 10-17 en 19*23 o. J Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM l/m 21 SEPT. van de algemene bijdragenrege ling. Voor Zeeland zou dat beteke nen, dat de gehele provincie cala mitous zou worden en blijven. Een dergelijk subsidie-beleid verwach ten we echter van onze regering niet, aldus de voorzitter van de Polder- en Waterschapsbond. In het verdere deel van zijn rede wees de heer Dekker op de reeds uitgevoer de en nog ln uitvoering zijnde dijkver hogingen langs de Westerschelde. De plannen voor de versterking van de zwakke plaatsen van het waterschap De Verenigde polders van Ossenisse en van de waterkering van het cala miteuze waterschap Oud- en Jong Breskens zijn gereed en wachten op de ministeriële goedkeuring. Ook de pol- dërbond dringt aan op een zeer spoe dige beslissing, omdat de toestand van de genoemde zeeweringen zorg baart. Voor de dijkgedeelten, die bulten de toekomstige afsluitdammen liggen worden in samenwerking tussen be heerders, Prov. Waterstaat en Rijks waterstaat plannen opgemaakt, waar van sommige nagenoeg bestekklaar zijn. De realisatie van al deze plannen zal echter in hoge" mate afhangen van de financiële regelingen, die bij de Deltawet behoren. Behalve deze financiële regelingen zal echter ook van belang zijn, welk bedrag jaarlijks voor de uitvoering van de werken buiten de afsluitdammen beschikbaar gesteld zal worden. Daarom achtte spreker liet van groot belang dat een urgentie- en tijdschema tot stand komt, dat re kening houdt met hetgeen ln de memorie van antwoord op de Del tawet is meegedeeld, over de uit voering van de werken. Hieruit blijkt o.m. duidelijk, dat be doeld is dat in de periode van de eerstvolgende twaalf jaren, praktisch alle dijken bulten de toekomstige af- sluitdam tot de delta-afmetingen die nen te worden versterkt. In geldsbedragen zal dit voor Zeeland er op neer moeten komen, dat aan die werken in twaalf jaren een bedrag van 400 h 500 mlljöen gulden ver werkt zal moeten worden, of wel ge middeld per jaar minstens 35 miljoen gulden. Urgentieschema „We kunnen ons voorstellen aldus de heer Dekker dat door de voorbe reiding in de aanvang van de 12-jarige periode dit gemiddelde bedrag wat la ger kan liggen, doch we menen toch wel te moeten aandringen op verwer kelijking van de toezegging gedaan in de memorie van antwoord. Tempo risering immers zou betekenen, een niet aan de huidige inzichten beant woordende veiligheid aanvaarden. Het vaststellen van een urgentie- en tijd schema stelt alle instanties, die bij de Ifvin olijfje GEROERD. In Biezelinge is zaterdag de trom ste vig geroerd. Het tamboers- en pijper korps „Irene" uit Terneuzen was de gast van zustervereniging „Jonge Kracht" uit Biezelinge: beide korpsen maakten des middags een mars door het dorp, welk gebeuren 's avonds HERBEGIN De laatste veertien dagen hebben wij het ondanks alle advertenties en slagzinnen dagelijks zónder krant gedaan. We konden haar mis sen en dat moet ge nu maar niet- ver der vertellen, want anders staan wij vandaag of morgen op straat. En zo lang het een zonnige septemberstraat is, gaat dat nog wel, maar als straks de oktoberstormen weer loeien, wordt het allemaal veel bedenkelijker. Daarom: gij kunt die krant bepaald niet missen geen dag! Wij konden dat wel, want wij waren - ge hebt het begrepen met vakantie. Zo kwam het ook, dat in dit hoekje veertien dagen lang een collega aan liet woord is geweest, die naar uit zijn bespiegelingen is gebleken, slechts één dag het bestaan van de almanak had vergeten. Dank zij twee beroepsmatige nachtvogels, kon er op de valreep toch nog een stukje ge pleegd worden en zo bleef de alma nak-reeks ononderbroken. Intussen is uw dienaar weer terug in het vader land en daarmee in dit hoekjeal waar ge hem „wind en weder die nende" voorlopig weer dagelijks zult kunnen vinden. En omdat alle begin moeilijk is ook een herbegin ivilt U ons voor vandaag verder wel reran tsch u Idige maar dan gezamenlijk nog eens werd herhaald. Het bejaardentehuis „Pomona" te Kapelle werd met een bezoek vereerd. Na afloop van de ge zamenlijke mars gaven de korpsen een concert op het Bïezelingse Markt plein. Groot was de belangstelling, toen de korpsen dit pijpersfecst met een gezamenlijke taptoe besloten. CONSTERNATIE. Onder de vele baadsters en baders, die zondagmiddag op het Vlissingse strand van het heerlijke septem- berweertje genoten, ontstond om streeks half vijf enige consternatie. Twee grote schepen passeerden elkaar dicht onder de kust. Er ontstond mede omdat de wind zuidoost was een soort onderstroming, die zich op het-Vlissingse strand als beseheidtn vloedgolfje presenteerde. Waarin ech ter genoeg krachten werkten om baadsters en baders omver te trek ken VOORWERP. Een Middelburgse meneer heeft zon dagavond een voorwerp gezien, een lichtend.voorwerp aan het firmament. Ilet was tien voor zeven, toen de heer P. M. van Luijk in bet westen een sigaarvormig voorwerp waarnam, dat vanonder door rood, van boven door lichtblauw en aan de zijkanten door wit licht was omgeven. Voordat om tien over zeven een mist bank het voorwerp dat in de verte gezien reeds een grootste lengte van een halve meter had aan het oog onttrok, had de heer Van Luijk zich van een getuige verzekerd, waartoe hij een politieagent op het lichtende voorwerp opmerkzaam maakte. Deze bevesctigde de waarnemin gen van de Middelburger, weshalve men „het ding" niet in de nevelen .van hallucinatie kan laten void wij nen.... uitvoering betrokken wordtin in de gelegenheid zich tijdig op tie uitvoe ring van de werken voor te bereiden". Aan liet slot van zijn openingsrede wees de voorzitter op de consequen ties van de poldereoncentraties voor de bond. Een groot aantal polders en waterschappen zullen ophouden lid te zijn. Spreker wekte echter allen op, de belangstelling voor de bond niet te doen verflauwen maar bijvoorbeeld ook als hoofdingelanden van de nieu we waterschappen de vergaderingen te blijven bezoeken. Spreker pleitte ervoor in de nieuwe waterschappen, waar bewust het districtenstelsel is ingevoerd, ook te streven naar een ingelandenbeleid. De huishoudelijke zaken van de bond werden in snel tempo afgedaan. De jaarstukken werden goedgekeurd, een wijziging van het huishoudelijk reglement met betrekking tot contri butie werd aanvaard en als bestuurs leden werden herkozen de heren J. Dregmans, Hoek en E. C. W. A. Geu ze, Poortvliet. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer P. V. M.Ver- cauteren, Clinge. Causerie profHellinga Hierna hield prof. ir. F. Hellinga uit Wagenningen een causerie over „Waterschapstraditie en moderne polderinrichting". In een helder, belangwekkend betoog besprak hij enkele problemen van het huidige waterscnapswezen, waarbij hij in het bijzonder de nieuwe taak op het gebied van de zoetwaterbeheer- sing belichtte. „De tijd is voorbij, dat het beleid Van het polderbe stuur aan de peilschaal bij het ge niaal of de sluis kon worden be paald." Er moet gestreefd worden naar een verfijning van de water huishouding in het belang van de gewassengroei, enz. Als voorbeeld van de vorderingen welke op het gebied van het onder zoek naar de ontwateringsdiepte zijn gemaakt, merkte spreker o.m. op, dat de polder Walcheren na de herverka veling thans in 35 delen met 20 wa- irpeilen is verdeeld. De commissie aterbeheersing en ontzilting heeft in overig Zeeland op 1250 plaatsen een onderzoek ingesteld naar de wa terstand, het profiel, gebruikswijze van de grond e.d. om zo de zwakke plekken" in de waterbeheersing te vinden. Bij het tegengaan van de verdroging der gronden door de waterstand op peil te houden, zag spr. steeds meer een taak voor het polderbestuur. Èr tekenen zich verschillende nieuwe ta ken af, waaraan niet alleen de tech nische ambtenaren, maar ook de pol derbesturen zich zullen moeten aan passen. Op een en ander volgde nog een ge animeerde gedachtenwisseling. De commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot richtte zich nog met eeu korte toespraak tot.de ver gadering, De commissaris onder streepte daarbij de woorden van de voorzitter over de noodzaak van het opstellen van een urgentieschenia voor de Deltawerken. Bij de uitvoe ring van de werken zal de financie ring een grote rol spelen, daar één kilometer dijkverbeterïng ongeveer twee en half miljoen gulden kost. Na een maaltijd in „De Eenhoorn" en „Du Commerce" werd een rondrit gemaakt, waarbij de dijkverzwa- ringswerken bij het Zwin in ogen- schoüw werden genomen en de pol derbestuurders tenslotte door het be stuur van het „Vrije ran Sluis" in Cadzand werden ontvangen. JAARVERGADERING IN MIDDELBURG Causerie over „Medische zorg op Nieuw-Guinea" Zaterdagmiddag heeft het Zeeuwse Oranje-Groene Kruis in de bovenzaal van resteurant „De Eendracht" te Mid delburg zijn elfde algemene vergade ring gehouden. Nadat de huishoude lijke zaken waren afgehandeld, sprak mr. II. van Andel uit Vlissingen over het onderwerp „Medische zorg in Nieuw-Guinea". In zijn openings woord constateerde de voorziter, bur gemeester D. Kodde van Zoutelande die in het bijzonder de directcür- generaal van het landelijke Oranje- Groene Kruis, de heer R. Smit uit Den Haag verwelkomde dat liet werk van de Zeeuwse vereniging steeds uitgebreider wordt, ofschoon er geen groot terrein meer braak ligt. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. J. Leenhou.ts uit Vlissin gen bleek, dat het Oranje-Groene Kruis bij de laatste jaarwisseling in Zeeland 12.455 leden telde. Hoewel niet zo groot als in 1956, was er ook in 1957 weer sprake van een stijging van het ledental: eind 1956. telde de vereniging in Zeeland 12.333. leden. Een lang gekoesterde wens, de aan stelling van een verpleegster in alge mene dienst, ging in het. afgelopen jaar in vervulling. Financieel kon 1957 worden afgeslo ten met een batig saldo van f 595.33, zo bleek uit het verslag van de pen ningmeester, de heer W. van Dulle- men uit Goew. De begroting voor 1958 geeft in ontvangst en uitgaaf bedra gen van f 2100.— en f 4416,67 te zien, een nadelig saldo dus van f 2316,67, f Advertentie) waarvoor, zoals de heer Van Dulle- men zeide, alle hoop is gevestigd op de toekomstige subsidie van de pro vincie en het preventiefonds van de landelijke vereniging. Welke laatste, zoals uit mededelingen van de heer Smit viel te beluisteren, wel tot de mógelijkheden behoort. De voorzitter, de heer Kodde en de bestuursleden, de heer D. Boone uit Middelburg en jhr. ir. H. L. Boo- gaert uit Domburg werden herkozen. Mr. Van Andel begon zijn causerie met een beeld te geven van de gro te afstanden op Nieuw-Guinea, het- geen van grote invloed is op de medische zorg. Malaria en tubercu lose zijn er de twee ziekten, die het meest bestreden moeten worden. Westerse, doktoren leiden hiertoe1 in lands personeel .op. De medische zorg op Nieuw-Guinea wordt., door drie groepen ter hand genomenhet gou vernement, de particuliere oliemaat schappijen en inzonderheid door zen ding en missie. De ziekenhuizen zijn er over alge meen nog vrij primitief; er is gebrek aan geschoold personeel. In verhand met de door Indonesië ge wenste overdracht van Nieuw-Guinea wees mr. Van Andel er op, dat men niet uit het oog moet verliezen, welke werken Slier reeds door Nederland tot stand zijn gebracht. f 25.- terug veor een oude Philips grammofoon of f 15.- terug voor een andere grammofoon of f 10.- terug voor tien oude platen AG 1114 - Automati sche platenwisselaar, tevens platenspeler met druktoetsbedie- ning, 4 «nelheden. Op voet, als afgebeeld f 159.- AG 1014 - Dezelfde automatische platen wisselaar, tevens pla tenspeler, voor inbouw f 135. m OVERBEZET OPENLUCHTTHEATER 99 1 Door Vlissings werkcomité in Middelburg belegd De kerkedag, een .samenkomst, die het Gereformeerde Werkcomité te Vlissingen zaterdagmiddag in het Middelburgse „Toorenvliedt." heeft gehouden, heeft meer belangstellenden naar het openluchttheater getrokken, dan het 1200 zitplaatsen tellende bankenstelsel' kon bevatten. Velen na men genoegen met een plaatsje in gras, hetgeen in het zonovergoten en windvrije „Toorenvliedt" van zater dagmiddag, waar toespraken van ds. Okke Jager uit Almelo en ds. P. Hom burg uit Vlissingen werden afgewis seld met koorzang en kopermuziek, t geen straf was..., j Het was een uitermate geslaagde ker kedag, waaraan de gereformeerde evangelisatiezangkoren uit Middel burg, Souburg, Vlissingen en Koude- kerke, het Middelburgs Kamerkoor, het kopersextet uit Vlissingen en de christelijke muziekvereniging „O.N. D.A". uit Middelburg medewerking verleenden. Na samenzang, schriftle zing en gebed en koorzang trad als eerste spreker ds. Homburg die de samenkomst leidde naar voren. Ds. Homburg, die als onderwerp „De kerk werkt voor U" had gekozen, verhaal de van een schoolklas, waarin vragen als „Wat is eigenlijk de kerk"? en „Moet een overtuigd christen ook lid van de kerk zijn?" werden behan deld. Het antwoord was over het al gemeen „neen" het bleek, dat ook Van ouds - een héél beste Virginia uit christelijke gezinnen afkomstige jongens veel kritiek hadden op de kerk. Ds. Homburg besprak ook de terug- aag, waarom ouderen zich trekken uit de kerk. Tevoren, in een openingswoord, Imd ds. Homburg het doel van de uitgeschreven kerkedag uiteenge zet: het is een antwoord op de vraag: „wat kunnen we doen om meer actie te brengen in het ker kelijke en geestelijke leven". De bijeenkomsten, zoals zaterdag in „Toorenvliedt" belegd, willen een ver volg zijn op de zendingsdagen, die vroeger wérden georganiseerd. Werk aan de kerk*' „Er is werk aan de kerk" was de ti tel van ds. Okke Jager's toespraak. „Het enige werk, dat wij voor de kerk mogen doen is te alle tijde ten volle openstaan voor het werk van de Heilige Geest" zo betoogde de predi kant hij voegde daaraan, dat ei tegenwoordig veel van 't werk van de Heilige Geest te zien is. Er zijn nog maar drie kleine landen op de wereld, waar geen christelijke kerk is. In het begin van deze eeuw behoorde zes procent van het Amerikaanse volk tot de christelijke kerk, thans is dit zes tig procent.... Er wordt geklaagd over „afval" de kerk, zo vervolgde ds. Okke Jager, maar er is juist een enorme toevloed te constateren van mensen, die tot het geloof komen. In de laatste tijd wer den op het meest noordelijk gelegen ellana van Japan honderd kerken ge bouwd en in diezelfde tijd op Formo sa vier-en-veertig.„. Alom is de drang naar eenheid groot. „Als er wordt geklaagd over gebrek aan groei van het geloofsleven, dan is dat net bewijs, dat de bron van de Heilige Geest bij ons verstopt zit", zo betoogde de predikant „ergens zijn er schansen opgeworpen. De vraag is: waar houden wij de Heilige Geest te gen? Dat komt niet door de tijdsom standigheden, dat komt alleen door onze gehoorzaamheid". Velen hebben een ander levensgevoel gekregen, waarin de gehoorzaamheid niet meer zozeer past. Juist daarom, zo stelde de predikant, verlangt de moderne mens naar de cadaver-discipline. Aan het slot van zijn betoog riep de predi kant sprekende over de „koelheid", die men zo vaak in de kerk ontmoet op tot warme, eenvoudige vroom heid. Nadat nog het Middelburgs Kamer koor evenals trouwens de andere koren en muziekgezelschappen dit deden op voortreffelijke wijze en kele liederen ten gehore had ge bracht en de vele belangstellenden staande het Zeeuws Volkslied hadden gezongen, sprak Ir. J. H. Krietemeljer uit Vlissingen een slotwoord. Hierin bracht hij hulde aan ds. Homburg en de vele 'anderen, die deze kerkedag voorbereidden. Staande werd tenslotte „Dankt, dankt hu allen God'' gezongen. Oude schaftkeet onder Rilland uitgebrand In een oude keet, die dienst deed als schaftlokaal en op het erf van de landbouwer J. M. Krijger uit de Dui- venhoek onder de gemeente Rilland- Bath stond, is zaterdagmorgen brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen in de keet, waarin o.m. een vat met gebruikte olie was opgesla gen. Door de enorme rookontwikke ling leek het er van enige afstand op, dat de boerderij in vlammen opging. De brandweer uit Rilland was spoe dig ter plaatse en wist het vuur met één straal te blussen. De stenen keet met houten dak brandde geheel uit. Oud-wethouder W. P. Gebraad van Krabbendijke overleden Na het verlaten van de ochtendkerk dienst in de Ned. herv. kerk van Krabbendijke werd dc heer W. P. Gebraad, die zich per fiets naar huis begaf, zondag plotseling getroffen door een hartverlamming. De man viel van zijn rijwiel en overleed ter plaatse. De heer W. P. Gebraad die de leeftijd van 67 jaar bereikte, was een zeer geziene figuur in Krabbendijke, waar hij na Wereloorlog II dertien jaar een der wethouderszetels heeft bezet. In totaal was hij 20 jaar raadslid voor de C.H.U. Veertien dagen geleden nam hij afscheid als wethouder in verband met zijn leeftijd. Ter gelegenheid daarvan werd hij onderscheiden met de ere-medaille in goud verbonden aan de^ Orde van Oranje Nassau. De heer Gebraad was voorts ouderling der herv. kerk cn oud-voorzitter "van de hervormde schoolvereniging. Te vens was hij gezworene van' de Maagspolder te Krabbendijke. VANDAAG. Middelburg Electro: „Die Frühreifen", 19 en 21.15 uur. 18 jaar; Schouwburg: „De Wreker", 20 uur. 18 jaar; Molen water Miniatuur Walcheren, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „Iets van waar de", 19 en 21 uur, 18 Jaar; Luxor: „De prinses van de Canarische eilanden", 20 uur, a.l. Goes Grand: „Getuige a charge", ïii uur, 14 Jaar: Fruitcorso; Mafs v-n „Hosanna", 19.30 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2