Bestaan randbedrijven kan niet als ongewenst worden beschouwd Jan Bosma vertrouwde het vliegtuig niet UNIFORME INSCHRIJVING VAN WONINGZOEKENDEN j Vrij zonnig weekend. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Rapport Klein-Middenstandsbedrijf: Aandacht gevraagd voor kwestie van vrijwillige sanering De commissie „Het kleine middenstandsbedrijf" is met haar werkzaam heden gereedgekomen en heeft thans liet door haar uitgebrachte rapport aan de staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, aangeboden. Deze commissie, op 27 oktober 1954 ingesteld, kreeg tot taak de problemen van het kleine middenstandsbedrijf te bestuderen en de mogelijkheden te onderzoeken, welke tot- een verbetering van de positie van de kleine middenstandsondernemingen zouden kunnen leiden. In het bijzonder werd aandacht gevraagd voor het vraagstuk der vrijwillige sanering. Het kleine middenstandsbedrijf en het randbedrijf vervullen naar het oordeel van de commissie hetzij uit economisch- hetzij uit sociaal standpunt .bezien, een niet te ver waarlozen functie. Een belangrijk deel van de middenstand bestaat uit kleinere bedrijven. Van de ambachtsbedrijven konden namelijk in 1953 54 en van de detailhandelsbedrijven 67 tot het kleine middenstandsbedrijf worden gerekend. Hierbij wordt door de commissie onder het kleine midden standsbedrijf verstaan het zogenaam de gezinsbedrijf, dat zonder vreemd personeel werkt. Gezinsbedrijven, die geringe inkomsten opleveren, rekent de commissie tot het randbedrijf. In 1952 moesten, uitgaande van een inkomensgrens van 3.000,29 c/c van de ambachtsbedrijven en 36 van de detailhandelsbedrijven als randbedrijven worden aangemerkt. Het bestaan van randbedrijven, al dus de commissie, kan op zichzelf niet als ongewenst worden beschouwd, ook al kan de produlctiviteit in het algemeen in grotere' eenheden hoger worden opgevoerd. Afgezien van randbedrijven, die irrationeel worden gevoerd en waarvan het bestaan niet verdedigd kan worden, zijn er rand bedrijven, die economisch verant woord kunnen worden geacht, en randbedrijven die, van sociaal stand punt bezien, reden van bestaan heb ben. Er zullen altijd, zelfs onder de meest gunstigste omstandigheden, be drijven van bescheiden omvang blij ven, omdat de voorziening van de be volking met goederen en diensten over het gehele land de behoefte aan tal. van kleine bedrijven met zich brengt en er bovendien altijd kleine middenstanders zullen zijn, die de be kwaamheid missen him bedrijfjes tot groter bloei te brengen dan wel zich de moeite daarvoor niet willen ge troosten. Toeneming van de algemene wel vaart zal ook de kleine bedrijven ten goede kunnen komen, hen voor ver dwijning kunnen behoeden en voor ben de mogelijkheid tot groeien kun nen scheppen. Een regionale spreiding van de welvaart zal de ontplooiing kunnen bevorderen van die kleine midden- standsbedrijven, die tot nu toe in hun ontwikkeling werden geremd door 'n tekort aan debiet, terwijl bij een re gionale welvaartspolitiek in het alge meen meer speciaal aandacht zal kunnen worden geschonken aan de kleine resp. randbedrijven. De kleine middenstanders dragen zelf medeverantwoordelijkheid om langs de weg van hun organisaties initiatieven tot verbetering van hun positie te ontwikkelen. De commissie pleit voor een soepele toepassing van het vestigingsbeleid ten opzichte van het platteland. Hier door zou het hijvoorbeeld de be staande randbedrijven mogelijk wor den zich door parallelisatie tot ge zonde bedrijven te ontwikkelen. Ook wordt aangedrongen op het in stellen van een vestigingsbesluit voor de ambulante handel. Hiermede zou den de concurrentieverhoudingen in de markt- en straathandel op een meer gezonde basis kannen worden gebracht. Zonder het pleit te voeren voor een bepaalde methode van voorlichting, brengt de commissie enkele gedach ten inzake deze materie naar voren, waarbij zij verwijst naar hetgeen in de landbouw op dit gebied voor de kleine bedrijven is gedaan. De commissie staat op het stand punt, dat vrijwillige sanering dient te worden bevorderd. Zij ziet af van een bepaalde me thode aan te bevelen en volstaat met het aangeven van de begin selen, die naar haar mening aan de sanering ten grondslag moeten liggen. Haars inziens moet de vrij willige sanering a) plaatselijk (dan wel regionaal) worden be zien, b) tot stand komen langs de weg van voorlichting, door de be trokkenen van het nut der rege ling te overtuigen en c) niet tot afsluiting van de branche in de betrokken plaats of streek leiden. (Vervolg op pag. 5) Winnend publiek (Slot van pag. 1) van weinig bezoek kan accepteren. En het is duidelijk, dat men in Zee land over dergelijke fondsen niet beschikt. Deze concerten kunnen tot stand komen dank zij de hulp van de overheid, welke hulp zodanig wordt verstrekt, dat toch altijd nog reke ning moet worden gehouden met een flinke post inkomsten uit de entree gelden. Het letten op de wensen van het publiek is dus eenvoudig bitter noodzakelijk. Hoewel, zo bitter is die noodzakelijkheid ook weer niet: er wordt daardoor heus geen minder waardige muziek gespeeld, men voert alleen maar graag gehoorde werken uit. Dus géén opvoeding van het pu bliek? Toch wel. En hier ligt nu de verantwoordelijkheid der organisatoren. Want het is mogelijk om in bescheiden mate werken op het programma te zetten, die niet al te sterk afschrikken en toch een fris se afwisseling vormen met honderd maal gespeelde symfonieën van de heren Beethoven en Tsjaikowsky. Zo als bijvoorbeeld enkele jaren terug Respighi op het programma prijkte. En succes had Het is duidelijk, dat de Goese ervaringen van deze week de organisatoren weliswaar tot voor ziehtigheid nopen, maar dat zij ni tegelijkertijd voor goed gebonden zouden zijn aan een vijfde van Beet hoven en aan de Pathétique van Tsjaikowsky, dat wil er bij ons niet in. Hier moet voorzichtig ge werkt worden. Die voorzichtigheid is even uit het oog verloren, toen plomp verloren een grote Bruckner-symfo- nie op het programma werd gezet. Dat kan men wel doen in een drukke abonnementenreeks, maar niet in een concert dat slechts éénmaal per jaar wordt gegeven. Tenslotte moet nog een gelukkige omstandigheid worden gememo reerd: het concert gaat alsnog door, zij het op een andere datum en met een ander programma. Het pu bliek heeft gewonnen. Maar hopelijk voelen de organisatoren zich toch niet helemaal knock-out geslagen mUKBÜRV SCHOONHEIDSWENSEN. „Op ve ler verzoek" heeft de Moderne Schoonheids Salon te Whitehorse (V.S.) aangekondigd, dat de zaak in het vervolg vrijdagsavonds alleen voor mannen geopend zal zijn. HERKEND. Robert Carl verklaarde voor de rechter in Vancouver (V.S.) dat hij Herbert .Tow liad herkend als de man die onlangs bij hem inbrak. „Weet wat je zegt!", riep Jow toen uit, „het was zo donker dat ik jou niet heb herkend. BEPALING MINISTER KLOMP Termijn van inschrijving geldt ook voor andere gemeente. Met ingang van 1 oktober zullen de huisvestingsbureaus van alle gemeen ten dezelfde gedragslijn volgen bij de inschrijving van woningzoekenden. Minister Klompé heeft namelijk op grond van de woonruimtewet 1947 bepaald, dat op zijn minst als wo ningzoekenden dienen te worden in geschreven gehuwde mannen, die niet over redelijke woonruimte beschikken alsmede kostwinners, die elders wo nen, maar binnen de gemeente wer ken. Aanstaande echtparen zullen dus voortaan in het gehele land In ieder geval van de huwelijksdatum af kun nen worden ingeschreven. Gemeenten die in verband met hun woningsituatie soepeler inschrijvings- voorwaarden kunnen hanteren, zullen dat natuurlijk blijven doen. Er is met deze beschikking slechts voor alle huisvestingsbureaus terzake een ge lijk minimum geschapen. In een toelichtend schrijven aan de gemeentebesturen zegt de minister van maatschappelijk werk hierover, dat voor vele woningzoekenden een verwarde situatie was ontstaan dooi de zeer verschillende voorschriften in de gemeenten, ook al waren de huis vestingsomstandigheden niet zeer af wijkend. Hierdoor betwijfelden wo ningzoekenden het vaak, of hun be langen wel op de juiste wijze werden behartigd. Ook in de gemeentelijke huisvestingskringen werd behoefte gevoeld aan grotere overeenstemming in gedragslijn. Voorts deelt minister Klompé niede, dat zij ook een algemeen geldende maatregel heeft willen nemen ten aanzien van de doorgebrachte wacht tijd, die bij verhuizing naar een an dere gemeente tot nu toe doorgaans niet in beschouwing werd genomen, hetgeen als een onbillijkheid werd gevoeld. Daarom is nu bepaald, dat zij, die zich in een andere gemeente wensen te vestigen, desgevraagd een verkla ring ontvangen, waaruit blijkt hoe lang zij als woningzoekend staan in geschreven. De nieuwe gemeente houdt bij de urgentiebepaling van de Het nieuwe paleisvan de Unesco in Parijs is aan de pers voorgesteld. Fotoeen kijkje in de „ere-zaal", waar het werk „Good fighting evil" van Pablo Picasso dadelijk opviel. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll |l (Van onze weerkundige M medewerker). H Nog een mooi septemberweek- H end. Het belooft een vrij zonnig H en iets warmer weekend te worden. Een hogedrukgebied, dat al enkele dagen bij Schot- m M land heeft gelegen, trekt nu langzaam over de Noordzee naar Duitsland. H De oostelijke wind voert droge f! lucht aan, waarin meer zonne- schijn voorkomt. Hierdoor zal n M de temperatuur overdag iets -hoger worden. De regenkansen blijven klein. M Ook zal het nog een weekend met günstig strandweer zijn. n aanvraag rekening met de elders doorgemaakte inschrijvingstijd. Inschrijving op de lijst van wo ningzoekenden houdt uiteraard op zich zelf nog niet in, dat men on- middelijk voor een woning in aan merking komt. Dit is afhankelijk van plaatselijke omstandigheden, welke alleen door het gemeentebe stuur kunnen worden beoordeeld. Minister Klompé is echter wel van mening, dat deze nieuwe regelen het grootste effect zullen sorte ren, wanneer de gemeenten hun huisvestingsbeleind aan deze voor schriften kunnen aanpassen. Maar als de plaatselijke omstandig heden dit niet toelaten wordt ten minste bereikt, dat de termijn van inschrijving in de ene gemeente ook geldt in de nieuwe gemeente, waar belanghebbende zich moet vestigen. Reacties op Eisenhowers verklaring In kringen van de Nationalistische leiders in Taipeh heeft men zich in eerste instantie teleurgesteld uitge laten over Eisenhowers verklaring over het geschil rond Formosa. Men merkte op dat de Amerikaanse president geen duidelijke verklaring heeft afgelegd over de wijze waarop de Verenigde Staten de Nationalisten zullen helpen. Ook had men er maar weinig hoop op. dat de besprekingen tussen de Amerikanen en de Chinese communisten op ambassadeursniveau zullen resulteren in een afdoende wa penstilstand. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft vrijdag op een persconferentie ver klaard dat de onmiddellijke kwestie die ten aanzien van Quemoy en Mat- soe aan de orde is, niet de huidige of toekomstige status van deze eilanden voor de Chinese kust is. maar de vraag of een geschil hierover met ge weld moet worden opgelost. In dit opzicht steunen wij krachtig het Amerikaanse standpunt, dat de geschillen met communistisch China door onderhandelingen en niet door geweld moeten worden opgelost, aldus de woordvoerder die eraan toevoegde, dat Engeland „de huidige aanwijzin gen, dat de Chinese regering het pro bleem van de eilanden voor de kust met geweld wil oplossen" betreurt. Het Sowjet-persbureau Tass ver klaart in een commentaar op de toe spraak van president Eisenhower, dat daaruit opnieuw blijkt dat de Ame rikaanse buitenlandse politiek geba seerd is op „agressieve bedoelingen welke een ernstige bedreiging voor de wereldvrede vormen". Na het ongeluk met de Martin Mariner Op 27 augustus sclireef de kor poraal-vliegtuigmaker Jan Bos ma, 22 jaar oud en wonend in het dorpje Boxuni (Friesland), van Abadan uit aan zijn ouders „misschien kunnen we tegen het einde van de volgende week thuis zijn. Hoewel ik er een zwaar hoofd in heb. Jullie hoe ven niet meer te schrijven, hoor. Als alles goed gaat, hoop ik op een gegeven moment wel weer voor de deur te staan". Dat moment is niet gekomen. Met negen anderen stortte kor poraal Bosman na. twaalf dagen nadat hij de brief schreef neer met de oude Martin Mariner am- pliibie, waar hij en zijn collega's zoveel uren verbeten aan ge werkt hadden om hem in de best mogelijke conditie te bren gen. „Wat ons werk betreft zijn we bijna klaar", schreef hij. „We hebben drie keer proefgedraaid en alles zit er al op. Alleen heb ben we een beetje tegenslag met het afstellen van enkele dingen en een paar elektrische moei lijkheden. Maar nu hopen we dat deze week ook nog voor elk aar te krijgen. Morgeiiavond verwachten we de andere helft van de bemanning, vliegers en zovoort. Die moeten dan komen met een Mariner uit HollanJ, die op weg is naar Biak. Die ne men nog enkele onderdelen mee, die we nog nodig hebben. Tegen het einde van de week hopen we dan de eerste proefvlucht on dernomen te hebben". Woensdag 10 september stortte in Abadan een Ne derlands marinevliegtuig neer. Tien mensen kwamen daarbij om het leven. De reis, die het vliegtuig (een Martin Marinier) maakte was niet zonder tegenslag verlopen. Er waren reeds verscheidene gebreken geconstateerd. Een van de slachtoffers was J. Bosma. Hij vertrouwde het vliegtuig niet helemaal. Dat bleek uit zijn brieven en ook uit hetgeen wat hij vertelde als hij thuis was. Het Wereldgebeuren T weespalt Er heerst een diepe tweespalt tus sen degenen die de levensloop van Guy Mollet, oud-premier, se cretaris-generaal der Franse socialis tische partij, beschrijven. In het ene kamp houdt men stijf en strak vol. dat Mollet op 2 januari 1906 in de wieg werd gelegd. De andere groep is van mening, dat Mollet op 31 de cember 1905, dus twee dagen eerder, het levenslicht zag. Degenen die voor 2 januari 1906 pleiten, bewer en dat er aan Mollets geboorte een ware anecdote vastzit. Toen zijn vader, een textielarbeider in Fiers, hem op het gemeentehuis kwam aangeven, advi seerde de ambtenaar van de Burger lijke Stand hem een kleine verval sing in de verklaring aan te brengen. „De jongen kan dan altijd een jaar eerder beginnen en dat scheelt hem later in zijn carrière". Aan deze raad zou vader Mollet ge volg hebben gegeven. Degenen die het op 31 december als ware geboortedatum houden, verwij zen dit verhaaltje naar het rijk der- fabeltjes. Of Mollet nu de wereld is inge gaan met een jaar „voorsprong" of niet, het staat wel vast dat aan zijn politieke carrière nog geens zins een eind is gekomen. Sommigen hebben hun hart vastgehouden voor- het partijcongresdat donderdag in Parijs werd gehouden. Men vermoed de dat Mollet het gevaar liep dat aan zijn wellicht „te vroeg" begonnen po litieke loopbaan een vroegtijdig einde zou komen. Een agendapunt voor dit congres was het beleid zoals dat in het afgelopen jaar door het secretariaat-generaal is gevoerd. Het belangrijkste onderdeel van dat beleid was ongetwijfeld de steun, die Mollet de afgelopen zomer, toen een burgeroorlog dreigde, heeft verleend aan De Gaulle, toen die op het punt stond aan de macht te ko- men.tMen weet, dat aan die politieke steunverlening uitvoerige gedachten- wisselingen enerzijds met De Gaulle, anderzijds met de medebestuurders tier partij, vooraf zijn gegaan. Met 3139 tegen 598 stemmen heeft het congres aan Mollets beleid zijn goedkeuring gehecht. Mollet heeft bij de diverse beslis singen die ertoe leidden, dat hij in juni j.l. minister van staat in De Gaulles kabinet werd vooropgesteld dat aleen deze in staat zou zijn om tegelijk een bur geroorlog te voorkomen én ervoor te zorgen, dat de Franse rebellen in Al giers niet erin slaagden, een uiterst rechtse dictatuur te vestigen. Tot de genen die met kritiek op Mollet te voorschijn kwamen behoorde een van zijn naaste medewerkers uit de tijd, dat hij (1956) premier was en wel de oud-minister van buitenlandse zaken Christian Pineau. Pineau vroeg zich af wat eventueel de consequenties zouden zijn, als het volk de grond wet bij het referendum op het eind van deze maand verwierp. Dan. zo betoogde hij, zouden de communis ten de enigen die zich met het hele partij-apparaat beslist tegen De Gaulles grondwet keren met het succes gaan strijken. Maar dit ge vaar is niet bijster groot. Verscheide ne commentatoren wijzen erop. dat de communisten hun grote fractie in de Nationale Vergadering voor een groot deel te danken hebben aan lie den die ontevreden zijn over de gang van politieke zaken maar zich geens zins tot aanhangers van Marx en Lenin- rekenen. Het schijnt dat men zich in communistische kringen af vraagt, of men deze mensen in de volksstemming wel „mee" zal krij gen. In vele gevallen zal de commu nistische campagne om „neen" te zeggen het onderspit delven tegen de populariteit van de man die Frank rijk van het Duitse juk bevrijdde. Mollet betoogt bij herhaling, dat er geen andere keus is dan die tussen De Gaulle en een fascistisch-getinte militaire dictatuur. Ongetwijfeld ziet hij ook het gevaar, dat in de toekomst door anderen dan De Gaulle misbruik kan worden ge maakt van de zeer ingrijpende be voegdheden die in het ontwérp-grond- wet aan de president worden toege kend. Maar hij ziet geen andere op lossing en is trouwens al lang voor stander van een andere verdeling van bevoegdheden tussen wetgevende en uitvoerende macht, een verlangen waaraan De Gaulles grondwet in elk geval tegemoetkomt. Mollets streven zal ongetwijfeld nu hij de goed keuring van het socialistische con gres heeft gekregen voor het tot dus ver gevoerde beleid erop zijn ge richt om binnen de grenzen van dit ogenblik de gang van zaken in de mocratische zin te beïnvloeden en zich niet werkeloos terzijde op te stellen. Jan Bosma komt uit de vele ver halen, die vve over hem hebben ge hoord naar vorenals een stille, rustige jongen, maar met een enorme belangstelling voor de techniek van de luchtvaart. In een vertrouwelijke bui liet hij af en toe eens wat los tegenover zijn oom. die chef is in een groot garage bedrijf. Deze vertelde ons wat Jan hem zei: „Het is moeilijk om na te vertellen wat hij precies gezegd heeft, maar het kwam erop neer, dat liet volkomen onbetrouwbaar materieel was, vergaan en volslagen opge bruikt. Het was voor de jongens een eer het toestel in goede conditie te houden, maar het lukte nooit. Ze wisten, dat het vliegen met die twee dehands kisten levensgevaarlijk was. Er stonden regelmatig Mariners voor een deel onttakeld, opdat andere machines met hun onderdelen gere pareerd konden worden. Het ging Jan aan zijn hart dat hij en zijn collega's niet méér konden doen. Poetsen, de buitenkant mooi hebben, och, dat gaat best, maar je moet niet Van de Martin Mariner, die brandend neerstortte, was nq korte tijd slechts een smeulende hoop wrakstukken kijken hoe overal de corrosie heeft doorgevreten. Alles was zwak en breekbaar. Jan was somber en wat moe de laatste tijd. Wij meenden dat dat reisje naar Perzië hem wat uit zijn gepieker zou halen. In de laatste brigf die Jan Bosma uit Abadan naar huis stuurde, gedateerd 4 september, schreef hij ons onder meer: „Gistermorgen heeft onze kist zijn eerste proefvlucht gemaakt. Er werd om acht uur gestart, maar na een uur en tien minuten moesten de vliegers weer landen, vanwege het slechte zicht. Vanmorgen hebben we zoveel mogelijk alle gebreken, die zich bij het vliegen openhaarden ver holpen. We hadden namelijk zware olieslijtage. De kist ziet er vreselijk uit. Alles is bruin van de olie en het zand. Misschien, dat we morgen of over morgen de tweede vlucht maken. Dat moet dan twee uur en tien minuten duren. Daarna olie verversen en alles nog eens goed nakijken. Daarna kun nen we misschien naar huis. Maar ik denk dat dat wel volgende week zal worden. Het zal in ieder geval geen plezierreisje worden, want als we eenmaal onderweg zijn met dit ding, dan zijn we zomaar niet thuis en ér zal onderweg heus nog wel wat ge beuren. Maar enfin". Elders schrijft hij iets over de ma nier, waarop de Mariners, die op Val kenburg staan naar Nïeuw-Guinea worden overgevlogen. Dan gaat liij verder met: „Die jongen uit Grouw zit op die kist, die hier vrijdag ge komen is. Ze hadden een gebroken uitlaat. De tap-einden waren afgebro ken en die moesten uitgeboord wor den!" Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen staat momenteel de kist van „Die jongen uit Grouw" aan de grond op Ceylon. Zijn uitlaat is op nieuw kapot! GUY MOLLET ...wanneer geboren?... Mn verwacht dat op de Afrikaanse conferentie die in december in Acra gehouden zal worden, de vorming van de „Verenigde Staten van Afrika" be sproken zal worden. De conferentie die van 5 tot 12 december zal duren, zal worden bijgewoond door circa 50i) gedelegeerden uit alle delen van Afri ka.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3