Vlissing nieuwe ers zagen de Schelde" Zeeuwse Almanak Kinderkopjes ZEEUWSE TAPPERS TAPTEN IN TERNEUZEN UIT GOEDE VAT VAN in TOT EERSTE STEEN GELEGD VOOR DORPSHUIS WILHELMINADORP HIST0R Agenda a PROVINOJALE ZEEUWSE COURAXT SATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 Commissaris der koningin als eerste aan boord. HONDERDEN VLISSINGERS heb ben gisteren de nieuwste sleepboot van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst gezien. Dit.schip met de bekende blauwe band om de pijp de pas gebouwde „Schelde" - zocht zich, na een vaart langs de Vlissiug- se rede, een ligplaats voor het stad huis. Daar verzamelden zich in de namiddag vele Zeeuwse autoriteiten om het schip te bezichtigen. En zij zagen inderdaad een zeer moderne sleper. De bijna 45 meter lange en ruim 9 meter brede „Schelde" zal in Hoek van Holland worden gestatio neerd en het is dus mogelijk, dat bij grote harweien in de Zeeuwse wate ren dit schip zijn Belgische naam genoot „Scaldis" uit Missingen nog wel eens zal assisteren. Overigens is het schip ook geschikt voor lange sleepreizen. In de raadszaal van het Vlissingse stadhuis verwelkomde burgemeester mr. B. Kolff de vele genodigden. Eén van de directeuren van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, de heer P. E. E. Kleyn van Willigen, dankte het Vlissingse gemeentebe stuur voor de gastvrijheid. Er was, zo zei de heer Kleyn van Willigen, al le reden om Vlissingen met de nieu we sleper een bezoek te brengen. In de eerste plaats is de sleepboot door zijn naam al min of meer verbonden met deze havenplaats aan de Schelde. Daarbij wees hij er op, dat dit reeds de derde keer is, dat een sleepboot van deze internationale sleepdienst de naam „Schelde" krijgt. Een reden was verder, dat dit bedrijf, In samen werking met de zustermaatschap Eind augustus zochten nog 37 Zeeuwse LT^.'ers werk. Blijkens een opgave van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland te Middelburg hebben in 1958 de lagere technische scholen in Zeeland in totaal 425 leer lingen „afgeleverd". Van dit aantal vonden er 301 zelf werk of etudeer den verder. Het aantal leerlingen, dat als werkzoekend werd ingeschreven bedroeg 124. Hiervan konden er 72 worden geplaatst; per eind augustus stonden nog 37 afgestudeerde l.t.s.- leerlingen bij het districtsbureau in geschreven. Hiervan zijn er tien afkomstig van de l.t.s. te Hulst, waar dit jaar 40 leerlingen de school, verlieten, acht van de l.t.s. uit Oostburg (31 afge studeerden, zeven van de l.t.s. te Goes (144 afgestudeerden, zeven van de l.t.s. te Middelburg (97 afgestu deerden), drie van de l.t.s. te Terneu- zen (97 afgestudeerden) en twee- van de l.t.s. te Zierikzee (16 afgestudeer den). Vierjarig jongetje in Terneuzen verdronken. Bij het spelen te water geraakt. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur is in de vluchthaven te Terneuzen hét jon getje J. van de Swaal, Schoolweg 12 te Terneuzen bij het spelen te water feraakt en verdronken. Na geruime ijd dreggen is het knaapje gevon den. Het toepassen van kunstmatige ademhaling mocht toen echt er. niet meer baten. Dokter Van Zanten kon in het Julianaziekenhuis slechts de dood constateren. Vlissinger legde eerste steen in Utrecht. Babydorm Haarwater (Haor- groet-tomc) legt reads inde jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f 1.90. Voor long» tijd toorolkond. Babyderm Kinder-Shampoo: Geen troontjes meer, niet scherp voor de Oegies.Toorolkond voor ±60 woitfngon. f loc. f. f.25. Alleen kt Apoth. on Droghterljen. Van der Tak, vaak in de Zeeuwse wa teren heeft gewerkt. Een voortreffe lijke indruk van het Nederlandse sle pers- en bergingswerk werd daarna gegeven door twee films: één over de befaamde bergingswerkzaamheden in het Suez-kanaal („Schoon Schip in het Suez-kanaal") en een film over het bedrijf, beide uitstekende docu mentaires. Toen ua tlezo filmvertoning het licht van de T.L.-buizen weer aan- flikkerde, bleek ook de commissa ris van de koningin iu Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zich bij het gezelschap te hebben gevoegd. Hij was de eerste van het gezelschap, die voor het stad huis de loopplank betrad om het nieuwe schip te bezichtigen. En er was veel te zien Zo werd met bewondering de machi nekamer bekeken, waar drie diesel- dynamo-agregaten voor een voortstu wingsvermogen van 2500 pk zorgen. Bewondering ook was er voor de mo derne navigatiemiddelen. Opvallend is, dat men de ruimte in het schip zo economisch heeft benut en hoewel de normale bemanning uit 18 man be staat, zijn er 30 slaapplaatsen om ook bemanningsleden in opleiding en eventueel een extra bergingsploeg te kunnen huisvesten. Het was voor de vele aanwezigen aangenaam, dat zij deze bezichtiging konden combineren met een cocktailparty. Het in ..lidmaatschapsjaren" oudste lid van de christelijke metaalbedrijfs- boud, de heer H. C. Sorel uit Vlissin- Seu, heeft vrijdagmiddag aan de ijenoord te Utrecht de eerste steen gelegd voor een nieuw hondskantoor I van de Christelijke Metaalbedrïjfs- bond. De heer Sorel, die al vanaf 1905 deel uitmaakt van het ledenkorps, werd hierbij geassisteerd door vier andere oud-C.M.B. gedienden, die er even eens op kunnen bogen dat zij reeds meer dan 45 jaar bij de C.M.B. als lid staan ingeschreven. Men hoopt het nieuwe bondskantoor binnen een jaar in gebruik te kunnen nemen. De bouwkosten, vijf ton, zul len worden gedekt door het C.M.B.- bouwfonds en het ontbrekende be drag wordt aangevuld uit de reserves. De voorzitter van de C.M.B., de heer H. Peters, verklaarde in een inleidend woord, dat liet gebouw tezijnertijd geopend zal worden door het aller jongste lid. Hiermee wordt dan ge symboliseerd, dat de jeugd het nieu we kantoor overneemt uit de handen van de oude garde, die de C.M.B, heeft opgebouwd. BIER UIT FUST EN FLES.. Winnaars naar de finale in oktober in Maastricht. Het bier stroomde vrijdagmiddag rij kelijk in een der zalen van het Strandhotel te Terneuzen, waar cracks in het biertappen zich hadden verenigd rond de tapkraan voor de tweehonderdste nationale biertapwed strijd, georganiseerd door het Cen traal Brouwerijkantoor. Niet minder dan zevenentwintig teams en tien vertegenwoordigers vau eenmansza ken gaven een demonstratie van hun kunnen. Zij tapten en serveerden naar KERMIS Donderdag was een gTOOt deel van d® bevoltóng van Schouwen-Duïve- iand naar Zierikzee gegaan om daar de laatste kermisdag te lieren of de markt te bezoeken. Want die dag is het hoogtepunt van' de Zierikzeese kermis. Kantoren en scholen in die stad hebben -dan hun deuren gesloten mi wanneer men in de straten loopt lijkt het alsof niemand thuis gebleveu is. Vooral op de markt was het een drukte van belang. Daar probeerden zelfs verschillende standwerkers elk aar te overstemmen. Het afscheid i an de kermis te Zierikzee betekent eveneens. een afscheid van de zomer. Het winterseizoen staat voor de deur Ridderhof. met nieuwe, attracties. SAMENWERKING De bewoners van da Schuttershof- straat te Yerseke hadden ter gelegei beid 'van het oester- en mosselfeest met vereende krachten de straat ver sierd. Deze samenwerking beviel zo goed, dat men besloot tot de oplich ting van een buurtvereniging, die In de toekomst bij dergelijke feestelijk heden steeds weer, naar men hoopt met evenveel succes als ditmaal, het versieren van de buurt en het orga niseren van diverse attracties ter hand zal nemen. Reeds is een bestuur gekozen. Voorzitter is de heer C. Dek ker, secretaris de heer J. Slabbe- koorn en penningmeester de heer J. VERGEEFS. In de late bus tussen Vlissingen en Middelburg wilde een naar Schiedam geurende man plotseling uitstappen. ,Jk galopenzei hij tot de.mederei zigers. En verklarend voegde hij er aan toe: .Jullie gezichten staat ine niet nu Hij begon te zoeken naar het bei- knopje, hetgeen weinig resultaat op leverde. Eindelijk had hij iets te pak ken, dat op het knopje leek, op welk voorwerp hij zweverig begon te druk- den. Er gebeurde niets ,Je drulct op een spijker' zei een nor se achterbuurman, „je mot een bel nemen ,JEen belt" riep de man verheugd uit, „ik heb er al zes op, maar ik lus er nog wel eentje". En hij besloot: „Dan blijf ik maar Afwachtend ging hij zitten. Hij heeft tot het eindpunt gewacht. Vergeefs BAAS BOVEN BAAS Maakten wij laatst In deze rubriek melding van een aardappel, die het enorme gewicht van 830 gram wist te bereiken, oit Groede kwam bericht van een aardappel, ook al een Bintje, die niet minder dan 952 gram woog. Daarbij vergele ken is de vorige dus maar een „kleintje". Het exemplaar werd ge oogst op bet land van de heer Iz. de HnlluCoruelis te Groede. 35 JAAR De heer C'. Part uwe en mevrouw A. Pauuwe-van Stel te Wemeldinge vier den op tien september op rustige wij ze in de familiekring hun 55-jarige bruiloft. Het vitale echtpaar verheugt zich in een goede gezondheid. KANJER. Nog een kanjer. Geen aardappel, maar een peer. Een peer van, schrikt U niet, 710 gram. Een pracht exem plaar van het ras Triumph de Vienne. De heer J. Q. L. Lenshoek te Wol- faartsdijk Is de eigenaar van de boom, waaraan deze prachtpeer tot volle wasdom kwam. De lieer H. B. Broyl In de Kerkstraat 25 te Wol- faartsdijk heeft de bijzonder grote vrucht nu in zijn bezit. hartelust zowel uit fust als uit de fles. Onder de acht juryleden, die kritisch toekeken, bevond zich een oudkam pioen biertappen van Nederland, die als geen ander wist hoe „uit het goe de vaatje moest worden getapt". Bij de teams gold de opdracht voor dè buffetchef om een glas Pllsener te tappen, dat samen met een fles Mtin- chener bier aan de kelnner of de ser veuse te overhandigen, die dan op zijn of haar beurt het flesje mocht uttschenken aan'het tafeltje waar de juryleden hadden plaatsgenomen. Deze, met argusogen toekijkende heren, letten vooral op de tAvee- vingers hoge manchet en het „bol lige bnikje" schuim bovenop, eisen waaraan een goed glas bier moet De heer H. M. de Klark, voorzitter van het C.B.K. gaf voor de wed strijd begon een korte uiteenzet ting van hetgeen de bedoeling was. De heer De Klark betoogde, dat mei deze Avedstrijden beoogd wórdt hét vakmanschap te vergroten. Dit laat ste ls belangrijk in A'erband met het stijgende aantal toeristen dat Neder land bezoekt. „Vandaar", aldus de heer De Klark, „dat de plaatselijke Verenigingen voor Vreemdelingen verkeer van hun grote belangstelling blijk geven bij deze wedstrijden. In dertig plaatsen Het aantal deelnemers is nog steeds stijgende, zodat dit jaar in ruim der tig plaatsen een wedstrijd zal wor den gehouden. Bij elke wedstrijd worden namens eeu Nederlandse bier brouwerij drie geldprijzen uitgereikt van 150, 100 en 50 A-oor de eer ste tot en met de derde prijswinnaars in de categorie „teams" en prijzen van 75, 50 en 25 voor de eerste drie prijsAvinnaars onder de vertegen woordigers der eenmanszaken. De prijswinnaars van beide categorieën, die op 2 oktober in Maastricht uit komen in de nationale finale ontvin gen bovendien van de Terneuzense V. V.V. een legpenning. Voorts kregen alle deelnemers een fraaie herinne ringstegel, die hen werd aangeboden door de brouwerijen. Het commentaar bij de wedstrijden werd verzorgd door Peter Knegjens. De uitslag luidde bij de teams: J. SmoorenburgDe Boevere en echt genote, Sluis, 876 ptn.; 2. G. Pronk en T. Lancier, Vlissingen, 860 pnt.; 3. W. van de Steenstraten en C. J. de Bontt, Zaamslag, 821 ptn.; 4. J. Adriaanssens en dochter. Oostburg, 765 ptn.; 5. mevrouw Geensen en mej. J. Faas, Terneuzen, 762 ptn.; 6. K. de Schrijver en R. de Schrijver, Westdorpe, 739 ptn. Eenmanszaken: 1. T. Grondelle, Ter- neuzen. 373 ptn.; 2. G. Faas, Terneu zen, 372 ptn.; 3. F. Koulen, Terneu zen, 353 ptn. GESCHENK BIJ 1S0-JARIG BESTAAN 14-jarige B. Hanegraaff verrichtte plechtigheid Met een speciaal \-oor deze gelegen heid A-ervaardigde zilA-eren troffel en bijgestaan door de aannemer en een A-an de AAerklieden, heeft de 14-jarige Balthasar C. D. Hanegraaff, klein zoon van de onlangs overleden voor zitter van het hoofdbestuur van de Maatschap „De Wilhelminapolder", A-rijdagmorgen de eerste steen gelegd voor de bouw A-an een nieuw dorps huis in Wilhelminapolder. Zoals be kend, vormt dit dorpshuis een ge schenk Aran de vennoten der maat schap aan de bevolking, ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan van de „Wilhelminapolder" in 1959. De genodigden, onder wie de direc teur van de Wilhelminapolder, ir. J. Minderhoud en burgemeester P. J. Evers van Kattendijke, werden be groet door de secretaris van het hoofdbestuur, de heer F. Daniels te Wassenaar. Deze wees erop, dat deze plechtigheid werd overschaduwd door het overlijden van voorzitter B. C. D. Hanegraaff en oud-directeur A. Min derhoud. Hij verklaarde voorts, dat het nieuwe dorpshuis tot stand komt dank zij het initiatief van de overle den A'oorzitter. Hierna werd een zil veren troffel in handen gesteld van de 14-jarige Balthasar Hanegraaff, die de gedenksteen op zijn plaats metselde. Tevens werd een oorkon de, vervat in een loden buis, in de muur gemetseld. Na deze plechtigheid werd nog het Avoord gevoerd door de heer C. H. Hanegraaff te Wassenaar, die ver klaarde, dat zijn vader na de ramp in 1953 op het idee was gekomen een Zeeuwse bakkersexpositie in oktober te Goes. Op woensdag S en donderdag 9 okto ber a.s. worden in Goes de Zeeuwle Bakkerijtentoonstelling en Vakwéd- strijden gehouden, georganiseerd door de afdeling Zuid-Beveland van de Ne derlandse Bakkersbond. De expositie, die in zalen Krijger te Goes wordt ondergebracht, zal woensdag 8 okto ber des middags om één uur worden geopend. Iedere vijftigste bezoeker krijgt een bon voor een krentenbrood en iedere honderdste een bon A'oor een taart. De vakwedstrijd is in drie groepen ingedeeld met in totaal twin tig klassen. Nieuwe hofdame voor de fruitfee Eén van de twee hofdames van de Zeeuwse Fruitfee, Anneke Polderman uit Yerseke, zal niet kunnen deelne men aan de feestelijkheden ter gele genheid van de fruitweek in Goes. Anneke, die zich deze zomer als eerste jaars studente heeft laten inschrijven aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, kon geen vrij krijgen in verband met ontgroeningsfeesten. Haar plaats zal thans worden ingeno men door Nel Hopmans uit Goes, een A-an de dames uit het gevolg van dé fruitfee 1957. De veertienjarige Balthasar C. D. Hanegraaff, kleinzoon van de onlangs overleden voorzitter van het hoofd bestuur van de Maatschap ,(De Wil helminapolder" heeft vrijdagochtend de eerste steen gemetseld van het nieuwe dorpshuis in Wilhelminapol der. Met behulp van een zilveren trof fel hielp Balthasar de gedenksteen op zijn plaats brengen. (Foto P.Z.C.). Wel Cox Oranje Pippin naar België. Ofschoon België met ingang van 34 september de invoer van appelen uit Nederland niet meer zal toestaan, vallen onder dit verbod niet de ras sen Cox Orange Pippin en Goudrei- nette. Voor laatstgenoemd ras is de ze bepaling momenteel niet zo be langrijk. daar de provinciale afzet- commissie voor Zeeland de aanvoer op de veilingen nog niet heeft vrij- tegeven. Voor Cox Orange Pippin aarentegen is het wel belangrijk, daar dit ras momenteel in diverse sorteringen wel aangevoerd mag wor den. Gymnastiekdemonstratie. Zondagmorgen vanaf half elf zal in de gymnastiekzaal van de Koren beurs te Bergen op Zoom een techni sche dag gehouden worden van het K.N.G.V. voor de leiders en leidsters van de gymnastiekverenigingen uit de Zeeuws-Brabantse turnkring. Hierop zullen lessen en instructie methoden zowel theoretisch als prak tisch belicht worden met het doel de ze methoden in de verenigingen toe te passen, 's Morgens zal de stof die gedemonstreerd wordt, bestaan grondgymnastiek. Daarna Avordt een gezamenlijke koffietafel gehouden en worden 's middags de diverse toestel turn-oefeningen en langemat spriu- gen uitgevoerd. Onderwijzer benoemd Tijdens een spoedeisende vergade ring van de gemeenteraad te Nieu- werkerk, die woensdagavond werd gehouden, is de heer A. van Luwema uit Vlissingen benoemd tot onderwij zer aan de lagere school te Nieuwer- kerk. Geslaagd Voor het A'akdlploma behanger slaagde dezer dagen te Utrecht, de heer F. Baart te Cllnge. veilig onderkomen voor alle dorpsbe woners te bouwen, dat tevens als dorpshuis dienst zou doen. Toen ech ter eenmaal bekend was geworden dat het Deltaplan zou worden uit gevoerd, werd van dit eerste plan af geweken en gingen de gedachten al leen nog uit naar een doeltreffend en riant dorpshuis. In de zomer A-an \-olgend jaar, de officiële datum voor de ingebruikne ming is reeds bepaald op 10 juni a.s. zal het gebouw gereed komen. In het nieuAve dorpshuis zullen met tertijd ook de ouden \-an dagen hun sociëteit kunnen houden. Eveneens is in dit gebouAV een badhuis met vijf douchechellen geprojecteerd. Nachtelijke inbraak op „Miniatuur Walcheren". In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in het restaurant „Don Suisse" van Miniatuur Walcheren op het Middelburgse Molenwater en in het op het terrein A-an het miniatuur staande souvenirshuisje, zo werd vrij dagmorgen vroeg ontdekt. Uit het souvenirshuisje werden en kele Zeeuwse poppen, aanstekers én andere souvenirs ontvreemd. In het- restaurant werd niets gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Fokveetentoonstelling te Oostburg Woensdag 17 september a.s. wordt In Oostburg de 21ste fokveetentoonstel ling en markt gehouden. Voor deze keuringen, waarvoor een groot aan tal prijzen beschikbaar is gesteld, werden voor de afdeling fokvee niet minder dan 195 dieren ingeschreven. Verder zijn er afdelingen vetvee, han- delsvee, fokvarkens, geiten en scha pen. (Advertentie} kies KIEURLAK om bQ I. J. Verplanlce, O. Kerkstr 2, i Aardenburg. Vs. H. J. Hoebé Zn., Weststr. 8, Axel, A. J. Lljbaart, Hoogstr. 8, Biervliet., B. Lauret, Bosschestr. 63, Boschkapelle. A. van Tienen, 's-Gravenstr. 188, Cllnge. M. Bruggeman Dzn., Wijngaardstr. 15, Goes. D. R. Tack, Molenstr. A 51, Groede. A. J. Jurry, Molendijk 21a, Hoek. E. J. de Paauw, Hoofdplaat. M. de Koeyer, Paardenmarkt 8, Yerseke. L. Wöglngen, Wilhelmlnastr. 61, St.-Jansteen. R. de Caluwé, Nleuwstr. 81, Koewacht. Fa. Van Zwaarden, Krabbendljke. P. C. A. de Schrijver, J. d. Waalstr. 13, Lamswaarde. Fa, L. W. Janse—De Jonge, L. Noordstr. 70, Middelburg. W, C. de Bruyne, Langestr. 54, Oostburg. A. Strobbe—Kool, Rapenb. 2, Rapenburg. Fa. J. A. Acke, Stationsstraat 14, Sas van Gent. H. J. L. Passenier, Welgenhoekw. 2, Serooskerke. Van Damme's Schlld.bedr., Kapellestr. 24, Sluis. J. V. Verschuren, Kanaalw. 89, Sluiskil. J. Verllnde, DIJkstr. 64, Terneuzen. J. de Schrijver, Provlncialew., Terhole. L. Cupido, Scheldestr, 41, Vlissingen. M. Phernambucq, Lepelstr. A 239, Wolphaartsdljk. P. J. A. Cornells, Molenstr. 1, IJzendtjke. VANDAAG Middelburg Electro: „Die Frührelfen", 19 en 21.15 uur, 18 jaar. Schouwburg: „De wreker", 20 uur, 18 Jaar. Molen water: Miniatuur Walcheren, 9—18 uur. Eendracht: Jaarvergadering Zeeuws Oranje-Groene Kruis, 14.30 uur. Gou den Poorte: Receptie bestuur Gouden Poorte, i.v.m. restauratie grote zaal, 15.30 u. Toorenvliedt: Openluchtbijeen komst Gereformeerd Werkcomité, Vlis singen, 15 uur. Gouden Poorte: Le denvergadering Middelburgse h.b.s - bond met bal, 19.30 uur. Domburg Badpaviljoen: „Wlen bleibt Wien", 21 uur, a.l. Vlissingen Alhambra: „Iets van waar de", 19 en 21 uur, 18 Jaar. Luxor: „De prinses van de Canarische eilanden", 19 en 21 uur, a.l. Bellamypark: Laat ste concert „Ons Genoegen", 20 uur. Goes Grand: „Getuige a charge", 19 en 21 uur, 14 jaar. Zalen Krijger: Bloemen- en Vogel tentoonstelling, 10 —22 uur. Stadhuis: Officiële ontvangst fruitfee en hofdames, 15 uur. Bloemen- en Vogeltentoonstelling: Bezoek van fruitfee, 15.15 uur. Grote Markt: Op treden Roller Balletclub „Lucky Rol ling", 19.30 uur. Grote Markt: Dansen met „The Orpheans", 22.30—23.45 tAir. MORGEN Middelburg Electro: Als vandaag, 15J0 19 en 21.15 uur. Schouwburg: Als van daag, 14.30 en 20 uur. Molenwater: Mi niatuur Walcheren, 9—18 uur. VlUslngen Alhambra: Als vandaag, 13, 10 en 21 uur. Luxor: Als vandaag, 15. 19 en 21 uur. Goes Grand: Als vandaag, 19 en 21 uur. „Do gele tomahawk", 15 uur, li j:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2