In de Franse Vendée legt men dijken aan om land te winnen CHARLES LAUGHT0N ADVOCAAT IN „GETUIGE A CHARGE" BEZOLDIGING VAN BURGERLIJK RIJKSPERSONEEL ANTWERPEN WENST KANAAL VIA EINDHOVEN NAAR RIJN ÜATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZBEUyWSE COURANT NAAR NEDERLANDS VOORBEELD.. Ruim 500 hectaren poldergrond wordt aan de zee ontworsteld WANNEER MEN DENKT dat polders alleen in Nederland te vinden zyn, dan vergist men zich deerlijk De legendarische strjjd van de Hol landers tegen het water is tot in alle uithoeken van de aarde bekend en niet voor niets tonen waterbouwkundigen uit andere landen zo'n gro te belangstelling voor de waterwerken in ons land. Ook de Fransen heb ben de Nederlandse polders gezien en rij hebben weten te profiteren van de Nederlandse methoden om land te winnen. Wie de Vendée be zoekt aan de Franse westkust zal kunnen zien hoe daar grote polder- werken worden uitgevoerd. In het Franse blad „Le Monde" verscheen enige tijd geleden een artikel over de polders in de Vendée. Aan de horizon raken hemel en aar de elkaar. Wij bevinden ons, zo schreef het blad tussen het eiland Noirmoutier en het vasteland ten zuiden van de Loire- in de baai van Bourgneuf, monding, die zijn modder in deze baai deponeert. Bij eb komt een groot deel van de baai droog te lig gen. In het zuiden komt dan de on derzeese weg van Gois vrij, waar langs de toeristen het eiland berei ken en weer verlaten. Verder riet men niets dan modder. Maar plotseling stroomt het water weer naar het noordende vloed komt op. De slikken verdwijnen weer onder water en de oesterkwekers verlaten schielijk hun oesterbanken. Met hun bootjes varen zij terug naar hun kleine dorpjes, naar Bec de 1' Epolds onder andere. Slechts een vage, lage lijn blijft he mel en aarde van elkaar scheiden in de verte. Het is de dijk, die eens door de kustbewoners werd aangelegd om hun land te beschermen tegen de hoge vloeden, die het soms bedrei gen. In de loop der eeuwen heeft de zee zich centimeter voor centimeter teruggetrokken en het waren Hol landers die daarbij het element een handje hielpen. De bewoners werden geïnspireerd door mannen als Jacobsens, die driekwart van het huidige eiland Noirmoutier op de zee verover den. Op die manier heeft men ook een eind gemaakt aan het eiland- bestaan van Bouin, dat nu één is Brits-Deens visserijgesprek zonder resultaat Het overleg tussen Engeland en De nemarken over een voorstel tot uit breiding van de viszone rondom de Far-Oër-ellanden van drie tot twaalf mijl is vrijdag na zes-en-een half uur afgebroken, zonder dat men tot een resultaat was gekomen. De onder handelingen zullen op een later tijd stip worden voortgezet. De leider der Deense afvaardiging, de minister van financiën Kamp- mann, noemde het resultaat van het gesprek „niet helemaal bevredigend". Van Britse rijde werd in een com muniqué bekendgemaakt, dat de De nen rich bereid hebben verklaard ze kere Britse voorstellen te bestuderen, welke gericht zijn op een voorlopige oplossing van het vraagstuk. Op bevel van Britse soldaten hebben een aantal Griekse Cyprioten uit het ge bied van ramaguata hun bovenbroek moeten uittrekken. Een Cyprisch blad maakte van da gelegenheid gebruik en publiceerde een foto van een Cyprioot in onderbroek. Rapport Klém- Middenstandsbedvijf. (Slot van pag. S) De commissie acht het van belang, dat aan het werk van de borgstel lingsfondsen en aan de sociaal-eco nomische hulpverlening voor zelf standigen grotere bekendheid wordt gegeven en dat wordt nagegaan in hoeverre de normen van de krediet verlening misschien kunnen worden verzacht en op welke wijze voor zover nodig verbetering in de ap- Earatuur van de fondsen ware te rengen. De commissie bepleit ten aanzien van de fiscale kwesties o.m. wat de inkomstenbelasting betreft, het tref fen van een investeringsaftrekrege- llng, waardoor het relatief omvang rijke investeringen, die minder dan 3.000,— bedragen, rekening kan worden gehouden en het uitstellen onder bepaalde voorwaarden van het belasten bij overlijden van de onder nemer van de stille reserves, waar onder begrepen de good-will, indien de erfgenamen zulks wensen. De commissie, bekend met de om standigheid, dat de markt- en straat handel in verschillende gemeenten min of meer belemmerd wordt in de uitoefening 'van zijn functie door be palingen van de plaatselijke over heid, dringt er bij de gemeentebe sturen op aan zoveel in hun vermogen ligt aan gerechtvaardigde verlangens van de markt- en straathandel tege moet te komen. De commissie acht een nadere be studering van het vraagstuk van het meewerken van de gehuwde vrouw in het bedrijf van de kleine middenstander en in het bijzonder de sociale kant ervait aanbeve lenswaardige met het vasteland. Tussen de dij ken groeien nu landbouwgewas sen. Eeuwen geleden waren het mosselen, die hier gedijden. Maar ondanks de aanwezigheid van de waterkering is het gevaar nog niet geweken. In 1940 bezweek de dijk voor de razende vloed en 340 hectaren vruchtbaar polderland liep onder water. Maar monsieur Raoul- Pelote, burgemeester van Bouin, slaagde er in de nodige financiers in zijn ondergelopen polders te interes seren, zodat in het begin van dit Jaar besloten werd niet alleen de 840 verloren gegane hectaren terug te winnen, maar er bovendien nog 194 hectaren bij te veroveren. Nederlandse methode Zo Is men nn ongeveer twee maan den geleden begonnen met de con structie van een nieuwe, circa vijf kilometer lange, dijk. De Parijse on derneming, die de werken uitvoert past de oude Nederlandse methoden toe uit de achttiende eeuw. Alleen- schoppen, kruiwagens en dergelijke zijn net als in Nederland vervangen door bulldozers, mechanische schop pen en elektrische treintjes. Vroeger legde de bevolking zijn dij ken in gedeelten aan. Tussen uie de len had de zee vrij spel. Op een gunstige dag riep men dan „alle hens" op de dijk en dan werden de laatste openingen gedicht. Ditzelfde systeem wordt ook nu toe gepast en wanneer het „uur U" zal zijn aangebroken zal de zee ook de laatste gaten versperd vinden. Er gebeurt nog meer in het gebied van de Loire. Binnen de tien jaar hoopt men de opbrengst per hectare te verdubbelen, dank rij het water van deze rivier. Het water van de Loire zal tussen Nantes en St. Na- zaire, opgestuwd door de vloed, via een Ingewikkeld kanalenstelsel stij gen tot aan de drempel van Mache- coul en die hoogte door middel van een hydraulische hevelinstallatie te boven komen. Iedere vloed zal 600.000 kubieke meter water naar 't tuinbouwgebied stuwen. Dodelijk vergif bedreigde dorp Schermerhorn (Van onze correspondent) Het anders zo rustige dorp Scher merhorn was donderdag in rep en roer. Ongeveer twintig liter zwaar vergiftig D.C.N. een geconcentreerd bestrijdingsmiddel ten behoeve van de landbouw, was uit een mandfles tijdens vervoer over de Dorpsstraat van Schermerhorn gevloeid, waardoor 200 meter van deze weg voor elke voorbijganger een direct dodelijk ge vaar opleverde. Nabij de brug over de Schermerring vaart, even buiten het dorp was de fles gebarsten, waardoor het olie achtige vergif op straat kwam. Een fabrieksarbeider, die op weg was naar huis, viel in het vergif. Hij ging zich beklagen bij het gemeentehuis over de gladh*eid van het brugdek, waarna een gemeente-arbeider het euvel op de brug met enkele schep pen zand „verhielp". Onbewust van het gevaar ging de schooljeugd later glijden op het door het olieachtige vergif spekgladde wegdek. Ernstige gevolgen zijn echter gelukkig uit gebleven. De politie waarschuwde de arbeids inspectie te Haarlem, die op haar beurt de dienst van volksgezond heid inschakelde. De hoofdinspecteur van deze dienst kwam uit Leiden naar Schermerhorn en constateerde, dat hier sprake was van een zeer zwaar vergif. Het besmette straatge deelte werd daarna onmiddellijk door de politie afgezet. In dezelfde avond werd de straat ontsmet. Bijzondere aktenbeloning bij kleuteronder.wijs Gemeenteraden en besturen van bij zondere kleuterscholen zullen aan leidsters bij het openbaar en bijzon der kleuteronderwijs een beloning van ten hoogste 120 per Jaar kun nen toekennen voor het bezit of het gebruik maken in de school van be voegdheden, waarvoor al dan niet wettelijke akten van bekwaamheid verkrijgbaar zijn. Dit bedrag gèldt ongeacht het aantal bevoegdheden. In de kleuteronderwijswet is aan de gemeenteraden en besturen van bij zondere kleuterscholen de bevoegd heid tot toekenning van de beloning •gegeven, het bedrag diende echter bij algemene maatregel van bestuur te worden vastgesteld. Dat is nu ge beurd in een gister in het staatsblad opgenomen koninklijk besluit. De in aanmerking komende bevoegdheden worden door de minister van O., K. en W. aangewezen. FILMS IN ZEELAND Duitse visie op „jeugd van vandaag" De film „Witness for the prosecu tion", die Engeland tot geestdrift bracht en die nu onder de Stel „Ge tuige ft charge" ln Nederland wordt vertoond, behoort tot de beste pro- dukten, die de filmindustrie dit jaar heeft voortgebracht. Na „de brug over de Kwai" dus wederom een rol prent van buitengewoon goed ge halte, waarin de uitstekende Engelse acteur Charles Laughton een van zijn glansrollen vervult. De regie berust te bij de schrijver-regisseur Billy Wilder, die ondermeer ook „Ariane" vervaardigde. Wilder bewerkte voor het gegeven een toneelstuk van Aga tha Christie, een schrijfster, die bij de liefhebbers van het detective verhaal, en bij deze categorie lezers niet alleen, zeer bekend is. Stuk voor stuk dus beroemdheden, die aan deze rolprent hun medewer king verleenden. Het resultaat is dan ook de moeite van een bezoek aan Grand (Goes) alleszins waard. De inhoud bestaat uit een rechtszaak. De verdediger van de moordenaar is sir Wilfrid Robarts (Charles Laugh ton), die ondanks, dat de zaak van zijn cliënt er slecht voor staat, de sympathie van het publiek weet te winnen. Behalve Laughton zien we Tyrone Power als de verdachte. Mar iene Dietrich als diens vrouw en Elsa Lanchester als de verpleegster van sir Wilfrid, die een hartpatiënt is. Nadat Hollywood, Parijs, do Ita liaanse en de Engelse filmindus trie hun visie hebben gegeven op de puber van vandaag bleef ook Duitsland niet achter. Josef von Baky vervaardigde „Die Fruhrei- fen", waaraan men in Nederland de suggestieve titel „Als de ou ders slapen" heeft gegeven. Enkele meisjes van zeer eenvoudige families komen in aanraking met rijke jongelui, voor wie jazz en alco hol „het leven" betekenen. Natuurlijk moet het dan verkeerd gaan. En dat gebeurt ook met een van de meisjes. Het voorbeeld werkt. De andere slaat bijtijds een ander levenspad in. Heidi Brühl speelt de hoofdrol in deze film die in Electro (Middelburg) te zien is. „De prinses van de Canarische eilan den" is een romantische avonturen film uit de tijd, dat Spanje op het toppunt van zijn macht stond. De titel vertelt reeds dat het verhaal zich afspeelt op de zonnige Canarische eilanden, waar een heel mooi meisje woont. De rol van dit mooie meisje wordt gespeeld door Silvana Pampa- nini, hetgeen haar, daar zult U niet aan twijfelen, heel goed afgaat. Om haar en de Spaanse bezetting van het eiland speelt zich het gehele ver haal of. Te zien in Luxor (Vlissingen) Een western met vaart zou men „De gele tomahawk" kunnen noemen. De ze avonturenfilm wordt zondagmid dag voor de liefhebbers vertoond in Grand (Goes). Alhanibra (Vlissingen) brengt „Iets van waarde" op het witte doek. Een film die werd vervaardigd naar het gelijknamige boek over de Mau-Mau, de terroristische beweging in Kenya, die door de schrijver van beide standpunten werd bezien. James Catney, gangsterfiguur in ver schillende politiefilms heeft de regie ter hand genomen van gangsterfilms. „De wreker" is een van zijn rolpren ten vol spanning, welke vertoond wordt in Schouwburg (Middelburg). Vrijdagochtend ia Hr. Ms. fregat Piet Hein" uit Den Hélder naar Nieuw-Guinea vertrokken. Ook bij dit vertrek waren véle ach terblijvers gekomen om de opvaren den „vaarwel" te wuiven. Kamers beginnen dinsdag reeds met werkzaamheden Als dinsdag de nieuwe zitting van de Staten-Generaa! door de koningin met het uitspreken van de Troonrede is geopend, beginnen de beide Kamers nog diezelfde middag hun werkzaam heden. De Eerste Kamer komt om kwart over drie in openbare verga dering bijeen o.m. ter benoeming van de leden van commissies. De Tweede Kamer heeft zich dan een kwartier eerder reeds in openbare vergadering verenigd. In die verga dering wordt de rijksbegroting voor 1959 aangeboden en vervolgens zal de nominatie voor het voorzitter schap worden opgemaakt. De leden van de Tweede Kamer is verzocht er rekening mede te willen houden, dat in de vergadering van donder dag 18 september zou kunnen worden besloten om in die vergadering on middellijk een aanvang te maken mét de beraadslaging over de wetsontwer pen tot instelling van een bedrijf schap voor de detailhandel in aard- appélen, groenten en fruit en tot in stelling van een bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dran ken, het wetsontwerp tot wijziging van enige bepalingen van de wegen verkeerswet en het wetsontwerp in zake onteigening in het belang der natuurbescherming. Rustige najaarsbeurs met bevredigende resultaten De Utrechtse najaarsbeurs heeft zich gekenmerkt door een rustige zake lijke sfeer. Er werden bevredigende resultaten behaald, waarbij het aan tal geboekte orders in vergelijking met het vorige jaar groter was maar de geldswaarde van deze orders ge ringer. Het warme weer heeft de eerste helft van de beurs ernstig beïnvloed. Dit geldt met name voor het aantal be zoekers. Uit de loketkaartenverkoop valt echter af te leiden, dat het juist de categorie kijkers is geweest die vooral in de eerste week van de beurs wegbleef. Het aantal detail listen en inkopers dat van cliënten- kaarten voorzien de beurs bezoekt, is in vergelijking met het vorige jaar vrijwel constant gebleven. Dit heeft de directeur van de konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit te Utrecht medege deeld. De zakelijke belangstelling noemde hij zeer goed. Vooral voor de expo santen met nieuwe produkten. In de meeste groepen werd weloverwogen gekocht. De buitenlandse bezoekers aan de najaarsbeurs waren afkom stig uit totaal 65 landen. Voorgestelde maatregelen Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk 5 der rijksbegroting voor het dienstjaar 1958 (uitgaven, voort vloeiende uit een aantal maatregelen op het gebied van de bezoldiging van het burgerlijk rijkspersoneel). In de memorie van toelichting deelt de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie mede, dat in het ontwerp van wet wordt voorgesteld in hoofdstuk 5 der rijksbegroting voor het dienstjaar 1958 een bedrag op te nemen tot dekking van de uit gaven, voortvloeiende uit een aan tal maatregelen op het gebied van de bezoldiging van het burgerlijk rijks personeel. Het ligt in het voornemen, deze maatregelen te rekenen vanaf 1 april 1958 te doen ingaan. Deze maatregelen zijn: 1. Toekenning van een overgangstoe slag van drie procent, aan de rijks werklieden, aan wie geen presta tiebeloning, onder welke benaming ook, wordt verleend, zulks in af wachting van de geleidelijk, in de periode 1 januari 1958 tot 1 januari 1961, in te voeren werkclassificatie en prestatiebeloning. 2. Verlenging van de salarisschalen voor de lagere en middelbare rijks ambtenaren. 3. Inpassing in de verlengde schalen zodanig, dat a. de ambtenaren tot en met de rang van adjunct-com mies en daarmee gelijk gestelden een op 1 april 1958 ingaande perio dieke verhoging ontvangen: b. de ambtenaren vanaf de rang van adjunct-commies a tot en met de rang van hoofdcommies a en daar mee gelijkgestelden een periodieke verhoging ontvangen, indien zij tenminste een jaar het huidige maximum van de schaal genieten. 4. Soortgelijke maatregelen als be doeld onder 2 en 3 zullen worden getroffen voor het onderwijzend personeel en het politiepersoneel. De maatregelen zijn het gevolg van het nader overleg in de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De uitgaven voortvloeiende uit de voorgestelde maatregelen worden, voor wat de begroting van 1958 be treft, begroot op twintig miljoen gul den. VERRASSENDE REDE VAN REDER Bespreking te Venlo op internationaal niveau De heer Marcel Goossens, leider van een grote Antwerpse redersfirma, heeft donderdag tijdens een bespre king in Venlo tot veler verrassing betoogd, dat een rechtstreekse ver binding tussen Antwerpen en het Roergebied over een afstand van 200 kilometer in Antwerpse scheepvaart kringen een winst van betekenis zou worden geacht. Een kanaal Venlo- Rnhrort zou een onderdeel kunnen vormen van een grote ultramode waterweg die de naven van Antwer pen een vrijwel rechtlijnige 200 kilo meter lange verbinding met Ruhrort zou verschaffen, dwars door Neder lands Brabant been. Dit kanaal zou geschikt moeten zijn voor schepen van 4000 tot 5000 ton. Op het qind van de bespreking kon voorzitter prof. Th. L. M. Thurlings uit Wageningen, constateren dat dit overleg was uitgegroeid tot een overzicht van bredere allure, na melijk dat van een Schelde-Maas- Rijn-verbinding. In niet geringe mate was deze con ferentie, die de verbinding Venlo- Rhurort tot onderwerp had, op de ze bredere basis gekomen door toe doen van de Belgische bezoekers. Het bestuurslid van het Vlaams Eco nomisch Verbond te Antwerpen, dr. R. de Bock, verklaarde onder meer dat het Deltaplan de waarde van een kanaal Antwerpen-Moerdijk voor de vei'binding Noord-Zuid niet uitwist. Daarnaast heeft Antwerpen verlan gens ten aanzien van de Schelde- Maas-Rijnverbinding. Van belang is nu geworden een plan, dat voorziet in een kanaal van het Atwerpse dok- kencomplex uit rechtstreeks naar de Roer, dat ongeveer langs Eindhoven en verder in noordoostelijke richting leidt. Dit kanaal zou geschikt moeten zijn voor schepen van 4000 tot 5000 ton. Invoer appelen uit België verboden Volgens een mededeling van het pro- duktschap voor groenten en fruit zal ons land met ingang van maandag 15 september de invoer van appelen uit België stopzetten. Hiertoe is besloten op grond van de prijzen welke op het ogenblik voor appelen worden betaald op de Nederlandse veilingen. Elfde Femina te Rotterdam geopend Met 250 stands, het grootste aan tal dat tot nog toe werd bereikt, is de elfde Femina, de beurs voor mo de en huishouding in de Ahoy hallen te Rotterdam, gisteren opengesteld tot de 24ste september. Mevrouw mr. J. van Walsum-Quispel, echtgenote van de burgemeester van Rotterdam verrichtte weer de ope ning. Hierbij waren oa. aanwezig de echtgenote van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mevr. Klaasesz en enkele wethouders. Om dat het de vijfde maal was dat mevr. Van Walsum de opening verrichtte, werd haar het traditionele zilveren feminalepeltje ditmaal in een zilve ren doosje aangeboden. Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Helsinki, onbewolkt 13 gr. Stockholm, onbewolkt 15 gr. Oslo, licht bewolkt 19 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 2D gr. Londen, onbewolkt 20 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 18 gr. Brussel, Ileht bewolkt 19 gr. Luxemburg, licht bewolkt 18 gr. Parijs, onbewolkt 22 gr. Bordeaux, licht bewolkt so gr. Grenoble, onbewolkt 24 gr. Nice, half bewolkt 25 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 19 gr. Frankfort, licht bewolkt 19 gr München. onbewolkt 18 gr. Zürich, licht bewolkt 20 gr. Genève. licht bewolkt 19 gr. Loearno, geheel bewolkt 24 gr. Wenen, licht bewolkt 19 gr. Innsbruck, onbewolkt 22 gr. Ajacclo, licht bewolkt 27 gr. Madrid, zwaar bewolkt S3 gr. 1 Kritisch toonde dr. De Eock zich ten aanzien van de Nederlandse be wering dat het Deltaplan de Zeeuw se wateren zou veranderen in een kalm binnenmeer zonder getijstro mingen. Hij betwijfelde of te zij ner tijd in de Zeeuwse wateren de scheepvaart bijzonder gemakkelijk zal zijn. „Het IJselmeer is ook zo'n binnenmeer, maar op dit meer is het bij enigszins sterke wind zeer gevaarlijk varen", meende hij. Een vertegenwoordiger van Antwer pen, de heer Verhulst, verklaarde na mens het gemeentebestuur van die stad, dat de kwestie in studie is ge nomen. Men heeft hiervoor een com missie van deskundigen ingesteld. Dr. De Bock zette uiteen, dat Ant werpen in het kader van de Ant werpse verlangen! naar een recht streekse vaarweg door Brabant de voorkeur geeft aan een nader vast te stellen tracé van tenminste 75 meter breedte. Zo'n rechtstreeks kanaal zou de huidige vaarweg ont lasten en een oplossing bieden voor de moeilijkheden van het beneden- Rijnverkeer. Zo zou deze nieuwe verbinding tevens een schakel"wor den voor de binnenlandse, recht streekse waterverbindingen tussen de westelijke gebidn der Europese economische gemeenschap. D heer K. Wolters uit Rotterdam, die het niet eens kon zijn met de voorkeur van ir. C. F. Egelie, direc teur-hoofdingenieur van de Limburg se Provinciale Waterstaat, voor de Noordlimburgse kanaalverbinding tussen Maas en Rijn, legde er de na druk op dat de uitwijkroute bij on gunstige Rijnstanden voor de scheep vaart via St.-Andries vele techni sche bezwaren ontmoet: de vaart in de Brabantse kanalen biedt volgens hem verder te weinig perspectieven voor de ontwikkeling van het verkeer te water. D voorzitter prof. Thurlings zei ten slotte, dat het hele probleem der Schelde-Maas-Rijnverbinding, welke als suggestie op deze dag was gelan ceerd, ongetwijfeld overweging ver dient. Nagekomen advertentie Inplaats van kaarten Heden werden wij verblijd met de geboorte van een zoon en broertje JOHANNES A. Nieuwenhuijsë Chr. M. Nieuwenhuijse Blok Hannie en Jan Borssele, 12 september 195S Korte Zuidweg 30. Heden overleed na een kortstondige ziekte nog onverwachts onze ge liefde en zorgzame moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, be huwd zuster en tante JOHANNA SANDERSE wed. van Laurus van Peene in de gezegende ouder dom van 85 jaar. M. Lous van Pcenc A. J. Lous A. van Peene L. van Peene Huibregtse P. Allewijnse— van Peene J. Allewijnse J. Heyt van Peene W. Heyt Klein- en achter kleinkinderen Nw^ en St. Joosland 12 september 1958 Molenweg 7 De teraardebestelling zal plaatshebben te Westkapelle op dins dag 16 september a.s te 12 uur vanaf Ach terweg 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13