PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower: Zoeken naar oplossing door overleg in kwestie-Quemoy Modern ontspanningsgebouw voor personeel Kon. Mij. „De Schelde" Vand aag. MR. HUYGENS NIET LANGER VERDEDIGER DOKTER 0. 201e jaargang - no. 215 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v, d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 12 sept. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adreB bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlertkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Geen politiek van verzoening door concessies „Eilanden voor de kust mogen geen doorn in het vlees der vrede zijn" Sprekend .voor radio en t.v. heeft president Eisenhower donder dagavond (Nederlandse tijd vannacht om drie uur) het Ameri kaanse volk en de wereld aangekondigd dat de Verenigde! Staten in de crisis inzake Quemoy geen „appeasement" (politiek van verzoening door concessies) zullen nastreven, doch wel zul len zoeken naar een oplosing langs de weg der onderhandelingen. „Ik geloof niet, dat er een oorlog komt", was Eisenhower's ge ruststellend woord. Verder liet de president doorschemeren, dat de Ver. Staten bij de komende besprekingen met communistisch China te Warschau te houden een soort van neutralisatie van de eilandjes voor de kust van het Chinese vasteland zullen voorstellen. „Er zijn maatregelen, die genomen kannen worden om te maken, dat deze eilanden voor de kust geen doorn in het vlees van de vrede zullen zijn", aldus drukte Eisenhower het uit. Anderzijds deelde Eisenhower aan communistisch China mede, dat de Ver. Staten niet zullen meedoen aan enige regeling, die inbreuk zou maken ^p rechten van de bondgenoot, de „Repu bliek China" (Nationalistisch China). slechts de verovering van Quemoy ten doel heeft. „Denkt meneer Kroesj- tsjew (de Rnssische premier) soms, dat wij zo snel Korea vergeten heb ben?" zo vroeg Eisenhower. Als de Chinese communisten hebben besloten een oorlog te riskeren, aldus Eisenhower, kan de reden hiervan al- Tweede München voorkomen Uitdrukkelijk verklaarde Eisenhower, dat de V.S. zich niet wensen te laten intimideren door de bedreigingen te gen Quemoy, Matsoe en Formosa. De V.S. wensen de politiek van München niet te herhalen en hopen daarbij op de steun van de wereld. De tweede wereldoorlog, aldus Eisenhower, zou er niet gekomen zijn indien destijds de democratieën stand gehouden had den. „Ik weet van die oorlog iets af, en ik wil zich dat nimmer zien herha len". „Vrienden", zo zei de president, „wij zijn gesteld voor een ernstige situatie. Machtige en agressieve krachten peilen voortdurend nu hier dan daar, om te zien of de vrije wereld aan het verzwakken is. Maar hoewel de huidige situatie ernstig is, zij is geenszins wanho pig of hopeloos. Er zal geen sus- singspolitiek gevoerd worden. Ik geloof, dat er geen oorlog zal ko men. Maar het Amerikaanse volk moet beseffen, dat ons rechtmatig streven nogmaals beproefd wordt door degenen die overal de vrede en vrijheid bedreigen". Eisenhower zei te verwachten, dat nieuwe ambassadeursbesprekingen tussen de V.S. en communistisch Chi na zullen beginnen als de communis tische ambassadeur Wang Ping Nan in Warschau is teruggekeerd na over leg in Peking. „Mi^chien zal ons voorstel (voor nieuwe politieke onder handelingen) vruchten dragen. Wij hopen dit vurig", aldus Eisenhower. Zien communisten voordeel in dreigen met oorlog? Volgehs Eisenhower bestaat nog steeds de hoop, dat de V.N. een vreedzame invloed kunnen uitoefe nen op de toestand als de ambas sadeursbesprekingen niet volledig slagen. De Amerikaanse president zei, dat de Verenigde Staten nooit tot geweld zullen overgaan om geschillen te re gelen behalve wanneer zij daartoe gedwongen worden, ter verdediging tegen agressie en ter bescherming van hun vitale belangen. Hij verklaarde, dat het zeker is, dat de beschieting die de Chinese commu nisten op 23 augustus begonnen niet vieren Sir Winston Churchill en Lady Clementine Churchill- Hozier hun 50-jarig huwelijks- 12 feest. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Eisenhower „Ik geloof niet, dat er een oorlog komt". leen zijn, dat zij en hun Russische bondgenoot willen weten of het drei gen met oorlog een politiek is die groot voordeel kan opleveren. Als dat zo was, zou een westelijk München in het gebied van de Stille Oceaan de Verenigde Staten geen vrede of vei ligheid bezorgen. „IN GOEDE HARMONIE" Westen voor overleg zonder tijdslimiet over kernproeven De Amerikaanse en de Britse rege ring hebben de Sowjet-Unie medege deeld, dat zij instemmen met het Sowjet-voorsteL om de besprekingen over dé kwestie van het staken der kernproeven in Genève te houden. Zoals bekend hadden Amerika en Engeland aan de Sowjet-Unie voor gesteld, dat de drie „atoommogend- neden" met ingang van 31 oktober besprekingen zouden beginnen over de kwestie van staking der kernproe ven en het instellen van een doel treffend controlestelsel volgens de beginselen vervat in het rapport der deskundigen, die deze kwestie .te Ge nève hebben bestudeerd. De Sowjet- Unie had met dit voorstel ingestemd. In nota's die woensdag te Moskou zijn overhandigd, verklaren de Amerikaanse en Britse regering, dat de komende onderhandelingen weliswaar zo vlug mogelijk be ëindigd moeten worden, maar dat zij niet akkoord kunnen gaan met het Sowjet-voorstel voor een tijds limiet van twee tot drie weken. Het belang van het te bespreken onderwerp vereist, dat zoveel tijd moet worden uitgetrokken als de verschillende partijen noodzake lijk achten voor het bereiken van een goede afloop. Amerika en Engeland stellen staking der proeven, voor meer dan een jaar, afhankelijk van de totstandkoming van een internationaal controlestelsel en vorderingen op 't gebied van de ontwapening in het algemeen. Deze kwesties zouden ook op de conferen ce te Genève ter sprake moeten ko men. Het ontbreekt hem aan middelen en tijd. Mr. M. H. Huygens te Den Haag heeft zich teruggetrokken als raads man van de in de strafgevangenis te Leeuwarden zittende, tot levens lang veroordeelde, O., vroeger arts te Berkel. Mr. H. Schootstra uit Leeuw arden is thans aan de gedetineerde O. als raadsman toegevoegd. Mr. Huygens is, zoals men weet, als verdediger van O. opgetreden bij de behandeling van de tegen deze, we gens beschuldiging van moord op z'n echtgenote, aanhangig gemaakte zaak. Op 8 april j.l. heeft mr. Huygens zich, op verzoek van O., bij de griffie van de rechtbank te Leeuwarden aangemeld als raads man, naar aanleiding van het feit dat in de gevangenis te Leeuwarden de gedetineerde L. dood is aange troffen, tengevolge van vergiftiging. Desgevraagd verklaarde mr. Huy gens dat hij en dokter O. in goede harmonie' zijn. overeengekomen, dat de omstandigheden het althans in dit stadium van de strafvervolging voor mr. Huygens noodzakelijk hebben gemaakt, zich als raadsman terug te trekken. De beweegredenen daartoe zijn geweest, dat mr. Huygens de middelen en de tijd ontbreken om die toewijding en aandacht aan het lijvige dossier te wijden, waar op zijn cliënt recht heeft. Indien mr. Huygens deze zaak met. de nauwkeurigheid die zijn cliënt toe komt zou willen behandelen, zou hij minstens twee tot drie dagen per week in Leeuwarden moeten zijn voor dossierstudie en confe renties met zijn cliënt, hetgeen hem uit de aard der zaak ten ene- male onmogelijk is. Door opper vlakkige behandeling van de zaak zouden de belangen van dokter O. schade lijden, hetgeen nog de ad vocaat, noch de cliënt op prijs zou stellen. Een ander motief van mr. Huy gens om zich thans uit deze ver dediging terug te trekken is, dal de justitie te Leeuwarden hem blijft weigeren thans reeds een psychiatrisch onderzoek naar de geestestoestand van dokter O. te laten instellen. Volgens de mening van mr. Huygens uiteraard een lekenmening, zoals hij zeide is de geestelijke gesteld heid van dokter O. zo hard achteruit gegaan, dat mr. Huygëns zich niet verantwoord acht zonder psychia trisch onderzoek, in deze zaak verder te blijven werken. Uit dit terugtrekken mag stellig niet worden afgeleid, dat mr. Huygens niet een groot aantal twijfelpunten in het dossier aanwezig zou achten, zo besloot hij zijn verklaring. Toestand van gewonde marine-officier goed. De toestand van de Nederlandse ma rineofficier A. H. van Rede, eerste ófnöier op de onderzeeboot „Zee leeuw", die wegens verwondingen in het ziekenhuis van Leith nabij Edin burgh is opgenomen, is goed. De rechterhand van de officier was in een machine ernstig verwond. Eer ste hulp werd verleend door een En gelse arts, die met 'n helikopter naar de „Zeeleeuw" werd gebracht. Later is de officier door een motorsloep naar de vaste wal vervoerd en opge nomen in het ziekenhuis van Leith. Geen grote Britse militaire uitrusting naar Indonesië. Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft donderdag meegedeeld, dat Groot-Brittannië, rekening hou dend met dè opvattingen van „vrien den en partners" voor het ogenblik geen grote militaire uitrustingsstuk ken naar Indonesië zal uitvoeren. Naar in doorgaans welingelichte kringen te Londen verluidt, worden met „vrienden en partners" Austra lië en Nederland bedoeld. Een woordvoerder van het ministerie weigerde mee te delen of Engeland „kleine militaire uitrustingsstukken" uitvoert. Ook wilde hij zich niet uit laten over de aard van de „grote uit rustingsstukken". Volgens, onofficiële berichten wil In donesië van Enge&.nd patrouillevaar tuigen voor zijn vloot kopen en vlieg tuigen, zoals Hawker-Hunters en Fai- rey-Gannets voo.r zijn luchtmacht. De Ver. Staten hebben kortelings meegedeeld, dat zij per vliegtuig licht materieel voor het Indonesische leger leverden. Naar verluidt vraagt Nederland om een waarborg dat alle aan Indonesië geleverd materiaal uitsluitend voor binnenlandse doeleinden wordt ge bruikt en niet bij eventuele operaties tegen Nederlands-Nieuw-Guinea. Australië steunt naar verluidt het Ne derlandse standpunt. De commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn, heeft donderdagmiddag op het Ankerpark in Den Helder een groot aantal nieuw-benoemde marine-officieren be ëdigd. Onder hen bevond zich de heer T. W. R. Doorman uit Schiedamdie werd beëdigd tot luitenant ter zee der derde klasse. De heer Doorman is de zoon van wijlen schout-bij-nacht Ka- rel Doorman. De foto laat zien hoe de jonge luite nant Doorman na zijn beëdiging werd gefeliciteerd door zijn moeder. OP 18 SEPTEMBER A.S. OFFICIËLE OPENING VAN: Kantine voor 750 man en een toneelzaal met 725 zitplaatsen Het begon 15 jaar geleden in een oud schoollokaal te Vlissingen. In dat lokaal stonden houten banken en op die banken streken om half één des middags mensen neer om een hapje te eten. Dat oude schoollokaal was een schaftgelegenlieid. Het ging hier om personeel van de N.V. Kon. Mij. De Schelde. De directie begreep ook In die tijd al, dat er een behoorlijke kantine moest komen zodra daartoe in de na-oorlogse jaren gelegenheid zou zijn. Toen die gelegenheid kwam richtte zij een ruime loods aan de Van Dishoeckstraat in als kantine. Ook dat bleef aanvankelijk een vrij sobere bedoening. Maar de kantine werd geleidelijk verbeterd en enkele jaren geleden was men zover, dat die kantine eigenlijk al de vorm van een ontspanningsgebouw had aangenomen. Dit jaar heeft de directie van De Schelde de laatste grote stap gezet om inderdaad van de kantine (het Scheldekwartier) een indrukwekkend en prettig ontspanningsgebouw te ma ken. Er heeft zich in de achterliggen de maanden een uitbreiding voltrok ken, die de stoutste verwachtingen van velen heeft overtroffen. Volgende week zal het gebouw offi cieel in gebruik worden genomen. Het omvat een kantine voor 750 man, een grote toneelzaal met 725 zitplaatsen, verscheidene kleine zalen en vertrek ken voor vergaderingen of cursussen twee vestiaires, een groot buffet, kor tom alles wat behoort bij een ont spanningsgebouw, dat naar de aller modernste principes is ingericht. Het front Iet front aan de Dishoeckstraat is mgeveer 40 meter lang en in moder ne stijl uitgevoerd. De groene mu- en passen bijzonder goed in het ustige straatbeeld. Zij worden op vallend onderbroken door de entree van het gebouw. Men bestijgt enke- e treden en staat dan onder een lui fel. De wanden van dit „toegangs- oortaal" zijn afgetimmerd in licht gekleurd aphzelea-hout. Via twee dubbele deuren kanmen iet gebouw binnengaan. De kantine '.echts treft men de kantine, die met ijn formaat van 38 bij 21 meter di eet imponeert door de bijzondere uimtewerkin- ertoe de grote la» de entreevan het Schelde- 'cwartier het ontspanningsgebouw van de Kon. Mij. De Schélde te Vlissingen wordt nog ijverig ge werkt. Een smeedplastiek van mevr. L. Mes- serHeybroek in de niewuie kantine van de Kon. Mij. De Schelde. glaswand aan de achterzijde van de zaal met uitzicht op het fa brieksterrein en de fris-gekleurde wanden veel bijdragen. Er is in deze kantine eendansvloer én een podium voor een band. Over dag doet zij dienst als kantine... na twee uur des middags wordt ze so ciëteit voor de ouden van dagen en des avonds kan ze fungeren-als foyer voor de toneelzaal, als danszaal of voor welke bestemming, men ook maar zou wensen. Het buffet of zo men wil' de „bar" in deze zaal is gemaakt door de jongelui van de bedrijfsschool der K.M.S. en zij zijn trots daarop, want ze. hebbengoed-: werk geleverd. (Vervolg1 op pag. 2) Een miljard voor 15,- Een Londense meubelhande- I laar, Frank Offord, is voor de 1 somma van 15 gulden eige- i naar geworden van een hoe- i veelheid juwelen en andere 1 pronkstukken, waarvan de waarde geschat wordt op bijna 1 één miljoen gulden. I Hij had voor 30 shilling een oude safe overgenomen van i een vrachtwagenrijder, die het i voorwerp gekregen had van een vendumeester, die er vanaf wilde zijn. De meubelhandelaar liet de safe openbreken door een brandkast-technicien en toen kwam te voorschijn: een diamanten tiara (naar schat- I ting 500.000 waard), juwelen 1 en gouden borden (ter waarde van bijna 400.000) en een aan- i tal brieven en een bijbel van 1 Madeline Constance Hall te Brighton, geboren in 1869. I De technicien, die de bijnaam heeft van „eerlijke Alfred", wilde de inhoud al als oud roest terzijde schuiven, totdat hij de spullen met een vochtige doek had schoongemaakt. Of- ford acht zich nu eigenaar van e deze schat, totdat iemand zich meldt met betere papieren. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 Helsinki, licht bewolkt Stockholm, zwaar bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, half bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, halfbewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, geheel bewolkt München, zwaar bewolkt Garmisch P.. zwaar bewolkt Zürl'ch, licht bewolkt Genève, onbewolkt Locarno, onbewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, half bewolkt Rome. onbewolkt Ajaccio, onbewolkt Madrid, zwaar bewolkt Mallorca, onbewolkt Algiers, onbewolkt 16 gr. 18 gr. 19 gr. 17 gr. 19 gr. 20 gr. 18 gr. 20 gr. 18 gr. 21 gr. 29 gr. 24 gr. 25 gr. 17 gr. 13 gr. 19 gr. 17 gr. 20 gr. 20 gr. 25 gr. 20 gr. 21 gr. 28 gr. 27 gr. 35 gr. 30 gr. 35 gr. DROOG WEER Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord-west en noórd-oost. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 13 september Zon op 6.10 onder 19.02 Maan op 6 05 onder 18.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1