Economische ontwikkeling van „het gewest" als wereldprobleem Chelarhte 4 Ir PÏL00T STORM ontvoerd in de stratosfeer 4* Tweede zeehengelwedstrijd op Walcheren: 5 oktober SLUISDEUREN VOOR ZIERIKZEE WOEN&DAG 10 SEPTEMBER 1088 INTERNATIONAAL CONGRES IN BELGIè Vraagstukken, zoals in Zeeland aan de orde, treft men overal aan. (Van een medewerker). Na de tweede wereldoorlog: is de? zogenaamde regionale economie tot ontwikkeling gekomen. Voordien werd de economische opbouw van menig land bepaald door dë tegenstelling, dié vanouds bestaat tussen de dichtst bevolkte streek en de buitengewesten. Men denke zich het verouderende begrippenpaar boven- en beneden de Moerdijk in, een tegenstelling die thans is verwijd tot die van de Randstad en overig Nederland. De oorlogs ervaringen hebben in Engeland .geleid tot een voortgaande decentralisatie van Londen uit gezien. Voor Parijs geldt, dat het inzicht wint dat deze stad leeft ten koste van een ontvolkend platteland. New-Yorlc en Chica go hebben hun verkeersproblemen onoplosbaar zien worden 'en 'zelfs In de Sow jet Unie is er de spanning tussen centralisatie en decentralisatie. Het verschijnsel der regionale econo mische ontwikkeling zit dus in de lucht, het is als het ware erkend als een „beschavingsprobleem" en is een deel van de regeringsprogramma's geworden. Voor Zeeland is dit dubbel belangrijk, omdat de ligging van ons gewest in do komende decennia zo veel gunstige)- wordt. De minister van Economische Zaken heeft in zijn- zesde industrie-nota- onze provincie zelfs verdeeld in een stuk „Westen", direct grenzend aan de- Noordzee en een stuk „overig Nederland", dat naar hij deze week in Groningen heeft verklaard voor enige ont- wikkelingskernen in aanmerking komt. Uitslagen van het Zeeuws juniorenvoetbal De uitslagen van de juniorencompeti- tic van de K.N.V.B. afdeling Zeeland Luiden: Groep A I Zeeland Sport A IArnemuiden A I 3—4; Middelburg A II—Middelburg A I 2-7Vlissingen- A II-Zeelan- dia A I 2—0; RCS A IVlissingen A I 0—5. Groep A II Nieuwdorp A IGoes A I 53; Goes A IILuctor A I afg.; Krabbendijke A I—Wolf aartsdijk A I 35; Kapelle A ILewed. Boys A 1100. Groep A HI Terfteuzense Boys A I—Terneuzen A I-1—2; Clinge A I—Graauw A I 4—1; Hulst A I—Hulst A II 3—1; Hon'tenisse A ISteen A I 4—3. Groep B I Middelburg E I—VCK B I 2—1; RCS B I—Vlissingen B I 02; Veere B I Vlissingen BII 82; Walcheren-B I- Zeeland Sport B I 30. Groep B II Middelburg B IIHeinkenszand B I (j1; Arnemuiden B IBorssele B I 80: Nieuwland B I—Partijzen B I 7—0: Vlissingen B IIINieuwdorp B I 6—1. Groep B III Meeuwen B IVlissingen B V 82; Oostkapëlle B IVlissingen B IV 5 -1; RCS B II—Vlissingen B VI 10-*- 2; Sei ooskerke B IMiddelburg B III 3—1. Groep B IV Zeelandia B IIMiddelburg B IV 12 Middelburg B VRCS B m 24; Vlissingen B VITWalcheren B II 1 - -1Vlissingen B IXZeeland Sport B II 7. Groep B V Kru'lnirigen B IHansw. Boys B II Kr. n.o.g.; Wemeldinge B I—Kapélle B I 22: Rillandia B IYerseke B I 4—0; Kloetinge B IGoes B I 29. Groep B VI Wqlfaartsdijk B ISVD B I 121; Goes B IILuctor.B II 0—7; Beren B IKwadendamme B I 0—6; Pa trijzen B IfRobur B I 0—12; Groep B VII Colijpsjrt. Boys B I Wigsenkerkè B I afg. Naarmate de buitengewesten dus 't kenmerk voojr „wingewest", zeker wat bevolkingsleverantie aan de Randstad betreft,- meer en meer ver liezen, houdt de economische weten schap zijn „arsenaal" bij wat betreft het beschikbaar stellen van de juiste „wapenen". Vooral de ETI's, onder meer buitenposten van Economische Zaken en economisch adViseur van de provinciale besturen, hebben hier een taaie. In Oostende en Brussel wordt deze weck een internationaal congres over de regionale econo mie gehouden, waar economen en beleidsfiguren van Internationaal formaat hun visie zullen geven. Het congres wordt geleid door het Centrum van Regionale Eco nomie, van het Sociologisch Insti tuut Solvay, het grote chemische (soda) concern. Dit is verheugend "omdat hieruit blijkt, dat het be drijfsleven hier een taak voor zich ziet liggen. In de eerste plaats komen aan de orde de methoden ter bestudering van een gewest. Een Belg en een En gelsman geven hierbij een overzicht van de inventarisatiemogelijkheden en van de herplanningsproblemen Nutsspaarbank Middelburg over augustus jl. Het tegoed bij het begin van augus tus bij de Nutsspaarbank te Middel burg bedroeg 12.822.234,06, terwijl het tegoed bij het einde van deze maand 13.065.505.65 bedroeg. In dit tijdvak werd ingelegd een bedrag van /-639.436,16. terwijl terugbetaald werd een bedrag van 456.164,57. waardoor er een voordelig verschil ontstond van 183.271.59. Hét aantal r ekeningen daalde met 18 tot 33.934. Bij liet kantoor Middelburg bedroeg hét tegoed bij het begin van augustus 10.977.300,31. Er werd ingelegd 587.918,14 en terugbetaald 377,922,80, zodat er een batig sal do te zien was van 209.955,34. Het tegoed was daardoor aan het einde van deze periode gestegen tot 11.187.295.65. Aan het bijkantoor te Oostburg was een nadelig verschil te noteren van 26.327, het gevolg van een inleg van f 51.394.77 en een terugbetaling van 77.721,77. Het tegoed daalde dus van 1.889.874 tot 1.863.5447. Het aantal rekeningen daalde in Oosthurg van 1804 tot.1798. Tijdéüs de zitting in Oostkapelle wèrd! een bedrag van 17.227,97 in gelegd, terwijl, er 400 werd terug betaald. Het aantal nieuwe rekenin gen bedroeg één. Bij het agentschap te Kruinlngen werd ingelegd een be drag. van 123,25, terwijl er 520 terugbetaald werd. Dit had een nade lig saldo tot gevolg van 396,75, waardoor het tegoed daalde van 15.059.75 tot 14.663. Het aantal rekeningen bleef gehandhaafd op 37. Het tegoed bij het schoolsnaren be droeg aan hel. begin van de periode 61.055,58. Ei- werd ingelegd 23.30 en terugbetaald 1845,91, aldus een nadelig velschil van 1822,61. Het tegoed aart het einde van augustus bedroeg derhalve 59:232,97. In Middelburg werden 13 en in Oost burg 2' babykoekjes afgegeven, met eéri totale eerste bijstorting van 52.24- In om loop waren aan het begin, "van augustus. 1394 spaarbusjes en aan hetr,einde van de maand 1403, met een. gespaard bedrag van 2161.86. Biervliets gemeentepaard vernielde verlichting Het gemeentepaard van Biervliet zorgde voor een onverwacht program mapunt tijdens deBeukelfeesten al daar. Nadat het op een gegeven mo ment op hol was geslagen, nam het ln zijn onstuitbare ren een lichtmast van de feestverlichting mee, met als ge volg dat. véle tientallen lampjes op de straat in duizend stukjes vielen. Het dier kwam tenslotte in een weide bui ten Biervliet weer uit eigen beweging tot stilstand. van een grote-stadscentrum. Andere onderwerpen in deze categorie wor den gevormd door de zogenaamde „input-output" technieken, waarbij de nationale jaarrekeningen verfijnd worden tot provinciale dito's. In grote tabellen wordt de produktie (output) van bedrijfstakken gesplitst in kostenfactoren (inputs), die zoals bij een competitietabel in de verticale kolommen worden ge splitst naar dezelfde bedrijfstakken- indeling. Aldus ziet men b.v. waar de landbouw zijn leveranties vandaan haalt, b.v. uit eigen provincie, overig Nederland of import. Of men ziet hoé de inkomsten uit hoofde van het toe risme' over de middenstand enz. wor den gespreid. Voor een intelligente regionale politiek, voor werkloos heidsbestrijding'. voor het markton derzoek van bedrijven enz. is, dit van belang. Vandaar dat de grote con ceits in Amerika deze studies finan cieren.. Ook voor de Nederlandse ge westen zal hiermee een begin wor den gemaakt. De Universiteit van Groningen heeft het al gedaan voor Groningen en ook de stad Amster dam heeft een dergelijke analyse gemaakt. Op het congres worden de voorbeelden van Luik en Bordeaux' en omstreken behandeld. Vervolgens komt het opstellen van gewestelijke ontwikkelings programma's aan de orde voor Nederland, Frankrijk, Italië, En geland en Rusland. In aanslaiting daarop wordt de taakverdeling tussen overheid en bedrijfsleven behandeld. Dit loopt uit op de fi nanciering van de regionale ont wikkeling. De slotzitting wordt gehouden in 't K. S. G. paviljoen -op de Expo, waar de betekenis van de Euromarkt, de Kolen- en Staalgemeenschap en de Europese Investeringsbank voor de gewestelijke ontwikkeling worden bestudeerd. Ook de Europese autori teiten beseffen, dat een stijgende Europese welvaart gebaseerd moet zijn op economische krachten, die in de gewesten een begin van ontplooi ing moeten vinden. In enkele beschouwingen zullen wij het verloop van dit congres, dat ook voor Zeeland zo belangrijk is, volgen. (Advertentie) 4-voudigecombinatie,een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar eo... doen wonderen II Een belangrijke ontdekking op genetskun« dig gebied is „synergismos"» Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees» middelen. De vier middelen verenigd in Che{arine„4"-elka(zonderlijkal beroemd* werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen 1 :n gritp. Geschikt voor it gtvoeligsk «Mg. H betU/xUeel CWI*«. Een overzicht van de Bossche vee- marlcthal, wuar dinsdag de grote ten toonstelling van de Koninklijke Ne derlandse vereniging ,Jlet Nederland- 8che Trekpaard" is begonnen. Driekamp tussen Luctor, Zeehond en S.Z.V. A.s. zaterdagmiddag in Middelburgs zwembad Zaterdagmiddag 13 september a.s. zal in het Middelburgse zwembad een driekamp worden gehouden tusseu de zwemverenigingen „Zeehond" uit Vlissingen, S.Z.V. uit Souburg en „Luctor" uit IMiddelburg. Zowel de dames als dé heren zullen elkaar „bekampen" op de- nummers 100 meter vrije slag, 100 meter rug slag, 100 meter schoolslag, 50 meter vlinderslag, drie maal 50 meter wis selslag (persoonlijk) en 400 meter vrije slag. Een ander onderdeel van deze drie kamp is een estafette over 10 maal 50 meter, waarbij telkens een dame en een heer van de deelnemende clubs elkaar afwisselen. Aan deze driekamp zijn ook verbonden een dames- en een heren-waterpolocompetitie, waarvoor in elke competitie drie wedstrijden ge speeld zullen moeten worden. Deze driekamp, waarvan de orga nisatie bij het Middelburgse „Luc tor" berust, begint om half vier. TUSSEN ZOUTELANDE EN DOMBURG Vijf bekers eh duizend gulden aan prijzen Na het succes van de eerste interna- tionale zeewerphengelwedstrijd op Walcheren heelt het bestuur van de hengelspórtvereniging Middelburg" besloten een tweede te organiseren; op zondag 5 oktober a.s. aan de kost van Walcheren, tussen Zoutelande en Domburg, Bewust werd deze datum in hét najaar uitgekozen: op 5 oktober zal het tij laag en daardoor gunstig zijn en.... de vangsten: zijn in najaar aanzienlijk groter dan in voorjaar en zomer.. Een .lofwaardig initiatief van de. Mid delburgse hengelspórtvereniging niet alleen dat men de sportvissers een interessante zeewerphengelwed strijd voorschotelt de prima orga nisatie van de eerste staat velen mog steeds voor de geest maar tevens laat mén de liefhebbers kennis maken met de Waloherse kust als visdorado, waarmee het vreémdelingenver-Keer ten zeerste wórdt gediend. Het strand Dinsdagmorgen heeft te Zierikzee de zware bok „Pie'er" van de firma Vol- •ker Beton uit Sliedrecht de twintig ton wegende puntdeuren voor de keersluis in het havenkanaal in de „kuip" van de sluiswerken gehesen. Een karwei, dat zonder enige stagna tie vlot kon worden afgewerkt. Er is nu een nieuwe fase van het werk begonnen, welke fase Werk spoor uit Utrecht voor 18 oktober a.s. gereed wil hebben. Met dien verstan de, dat op dat tijdstip de sluisdeuren met handkracht geopend en gesloten kunnen worden. Slaagt men er in een en ander vóór de gestelde datum ge reed te krijgen, dan zal nog dezelfde maand met de versnelde uitvoering van het werk worden begonnon, ten einde het geheel vóór de kerstdagen van dit jaar waterkerend te maken. NATIONALE PRIMEUR. Nog deze week zullen waarschijnlijk de „puntdeuren" definitief geplaatst worden. Hierachter zullen dan de sec- tordeureji geplaatst worden. - Deze deuren zijn een „nationale primeur". Het is namelijk de eerste keer, dat de ze in ons land in eèh sluis worden ge plaatst. De bruikbaarheid is eerst be proefd in het waterloopkundig la boratorium in Delft. De sectordeuren zijn zo geconstrueerd, dat het géwicht van de waterdruk tegen het voorvlak door de draaiings- as loopt, waardoor het mogelijk is ze onder alle omstandigheden te openen en te sluiten, zelfs tegen hoog water in. De kracht die hiervoor nodig is, is slechts gering en wordt verkregen door twee kleine elektromotoren. Het grote voordeel van sectordeuren is, dat ze aan twee kanten waterkerend zijn. Bij dit nieuwe systeem zijn geen omloopriolen of woelkelders meer no dig. Onderaan de deuren zit namelijk een rubberband die, indien met lucht gevuld, de afsluiting vormt op de bo dem van de sluis. Laat men deze band leeglopen, dan kan onderlangs de deu ren voldoende water passeren. Tot nu toe zijn de werkzaamheden aan de keersluis te Zierikzee volko men volgens het werkschema uitge voerd. Vandaar ook, dat men van de zijde van de directie van het in genieursbureau Witteveen en Bos en van de directie van de aannemers en uitvoerders firma Volker Beton er van overtuigd is, dat de sluis voor Kerstmie 1958 inderdaad waterkerend zal zijn. Zoals bekend, zal ln oktober met het „trekken" van de damwand rond de sluis worden begonnen. Verwacht wordt, dat reeds in november de eer ste schepen door de haven zullen va ren. Tot nu toe heeft men in de sluis 3700 m3 beton verwerkt, terwijl het geheel is verstevigd met 415 ton betonijzer. (Foto P.Z.C.) FHortëenë B I—Bcvelandê™ B i 96*. PMoot. Storm' tleln.de i achteruit tot luj met zijn Groep B VIII Brouwershaven B ISinoto B I 2—3: Zierikzee B I-Burgh B I 110: Zee meeuwen B I—Duiveland B I uitg. Groep B IN Bruse Boys B IMevo B I 14; Re- nesse BIZonnemaire B I 6—2. Groep B X Brcskens B I—Oostburg B" I 20; Breskens B IfOostburg B IT 00; IJzendijke B ISluis B 1104. Groep B XI Hoek B IPhilippine B r uitg.: Sluis kil B ITerneuzen B II 70; Spui B I—Ria B I 3—4. Groep B XII Terneuzen B IAxel B I 30; AZW B I—Koewacht B I 2—1Zaamslag B ITern. Boys B I 3—0: Hontenissu B I—Hulst. B I 2—3. Groep B XIH Cllhge B IGraauw B 1 40: Hulst B II—Hulst B Hl 3—3; Steen B I— Hontenisse B II uitg. rug tegen de onbeklimbare muur van de moordkuil g«v di-ukt stond. Zijn hersenen werkten op volle toeren en met de snelheid van een ka! ging hij tot handelen over De betrekkelijk geringe ruimte bond weinig ruimte tot manoeuvreren en daar- opi bleef Arend niets ander; over dan zijrr.heil in he' water te zoeken. Reeds ver hief: de sathor zich hoog bo ven hem en stak het mon ster met een flitsende bewe ging de afschuwelijke kop naar voren om zijn slacht offer te grijpen. Onze piloot maakte' een snelle sprriirg opzij en sloeg tegelijkertijd het kleed, dat hij nog steeds in de hand klemde, in de wijd oi D® satf jpengespei'de kaken ;hor werd hierdoor ®v even afgeleid en. ran die enkele seconden maakte Storm gebruik om met een snelle duik ln het water te verdwijnen van Walcheren, waar op korte afstand zeeschepen passeren is een uiterst aantrekkelijke plaats voor een derga lij ke wedstrijd. Wat er zoal kan worden gevangen? Het is een hele lijst, waarop ka beljauw, tong, wijting, rog, geep, puitaal, schelvis, tarbot, schol en nog acht andere vissoorten voorko men.... Zondagsmiddags om twaalf uur zal de wedst/rijd, die drie uur duurt, begin nen. 's Zaterdags vindt in café „De Eendracht" te Middelburg de trek king, van de plaatsen plaats. Na af loop van de wedstrijd, ia er zondag- niiddag om half vijf een officiële ont vangst van genodigden en voorzitters van de deelnemende verenigingen in café „De Eendracht". Een uur later worden in de bovenzaal iran de socië teit „De Vergenoeging" de prachtige prijzen, die voor deze wedstrijd be schikbaar zijn gesteld, uitgereikt door de to'riïemeester ven Middelburg, mr. Joh. de Widt, die het ere-voorzit ter schap van de organiserende vereni ging heeft aanvaard. Men verwacht, dat het aantal deelne mers de 400 van de eerste zeewerp hengelwedstrijd op Walcheren nog zal overtreffen. Onder de deelnemers zullen ook ditmaal weer talrijke Bel gen zijn. Ook de leden van dé Middelburgse Hengelspórtvereniging mogen ditmaal deelnemen; voor het lid van de orga niserende vereniging, dat het best-ge- klasseerd wordt, is er. zelfs een prijs beschikbaar, gestéld door een bevrien de hengelaarsvercniging uit het Eu- gelse Folkestone.'.... Er zijn vijf ere-prijzen en vijf extra- prijzen. De ere-prijzen bestaan uit een gigantische wisselbeker deze wedstrijd is de enige in Nederland, waarvoor een wisselprijs beschikbaar is en een herinneringsbeker voor de -eerste prijswinnaar, een beker, voor de hoogst geklasseerde Neder landse vereniging, de visser met de grootste vis en de visser met het grootste aantal bovenmaatse vissen. Extra-prijzen zijn-er voor de best ge klasseerde buitenlandse en Nederland, se visser, de.best geklasseerde dame en de jongste visser, die wordt geklas seerd. Verder zijn erjiog vele andere waardevolle prijzen, zoals een cöm. plete zeewerphengel met molen. Alle inkomsten worden namelijk, na aftrek van de kosten, in prijzen omgezet,,.. Weshalve het-prijzenareaal een waan de van duizend gulden zal vertegen woordigen.... Voor vervoer van Middelburg naar het wedstrl jdetrand worden door de N.V. „Stoomtram Walcheren" extra bussen ingèlaet. Borden en vissen zul len de weg naar het „strijdperk" aan geven. De gevangen vis zal wederom be schikbaar worden gesteld voor een nader aan te wijzen liefdadige instel ling in Middelburg. Vermeld zij nog, dat de visser» er goed aan zullen doen, met. „zwaar materiaal" uit te rukken. Aan de Walcherse kust wordt in het algemeen geworpen met een gewicht van vijftig tot honderd grain. De Duitse zanger Carl Guenther, die als lyrische tenor bekend werd, ls op 72-Jarlge leeftijd te Hamburg overleden. Hij trad onder meer op bij de Hamburg»* staatsopera. STICHTING ZEEUWSE VOLKS UNIVERSITEIT Wegens bijzondere omstan digheden kunnen de concer ten (jeugdconcert 14.30 uur en avondconcert 19.30 uur) te geven door het Il'DAMS PHIL. ORKEST te Goes op 17 sept. a.s. GEEN DOORGANG VINDEN Terugbetaling van de en treegelden op vertoon der kaarten voor Goes: aan de „Prins van Oranje" op vrijdag 12 sept. 's avonds van 1921 uur en op zater dag 13 sept. van 1517 uur. Voor Middelburg: hij het seer. Z.V.U., Singel straat 13 Voor Vlissingen: bij de heer F. J. Clowting St. Eu'statiuslaan 14 van 18—19 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8