Austin Healey Sprite: sportief, voordelig en veilig Jonge Deense vrouw trok alleen het Braziliaanse oerwoud in VAN G0GH-C0LLECTIE PER VLIEGTUIG NAAR TOKIO BUITENLANDSE SHOWS VOOR RADIO EN TELEVISIE WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Rijdt even gemakkelijk weg als iedere toerwagen (Van onze verkeersredacteur) Onze vijftienjarige dochter spijkerbroek, paardestaart, streeptruitje zei „Wat een moord karretje Haar moeder zei„Wat een schatje," en daarna een beetje bezorgd: „Gaat dat niet héél erg hard?" En de jongste dochter, 12, merkte nuchter op„Als je zo iets koopt, kunnen we nooit meer met z'n vieren uit Uw verkeersredacteur helemaal niet van plan Austins jongste creatie, de Austin Healey Sprite direct te kopen steeg aanmerkelijk in de achting van alle kleine jongetjes in de straat, toen hij in dat alleraardigste nieuwe sportwagentje wegreed. Alleen maar om het eens te proberen en er iets van te vertellen. Geen echte „road test", meer een eerste impressie van een bijzonder aantrekkelijke Britse aanbieding, die een middenklasseprijs 7995, zeg dus maar achtduizend gulden verenigt met de rij-eigensehap- pen van een echte sportwagen, die toch altijd op z'n minst een twaalfdui zend gulden pleegt te kosten. wezenlijk bijdraagt tot een vaste wegligging. Het gemak, waarmee dit kleine zusje van de Austin Healey door bochten gaat, de zèer vaste weg- ligging, de grote stuurzuiverheid en natuurlijk de krachtige remmen ma ken het rijden ermee tot een bijzonder plezierige beleving voor wie er van houdt uiteraard. En tegelijkertijd zijn het deze eigen schappen, die je onmiddellijk een ge voel van grote veiligheid geven, ook' bij hoge snelheden, in scherpe bochten en op een slecht wegdek. Het directe schakelen met het „pookje" en het daarbij mogelijke snelle accelereren met één oog op de toerenteller geven je, samen met het zeer directe stuur het gevoel deze wagen onmid dellijk volledig te beheersen. En zon der één kwaad woord van de moderne constructies in de toerwagensector te willen zeggen met hun grote souples se en comfort; dat directe contact met weg en motor heeft toch beslist ook zijn voordelen. Bezwaren De lijn van deze wagen is mooi. Jammer is, dat Austin een concessie heeft moeten doen in ver band met de export naar de V.S. en Austin heeft dat bereikt, door zoveel mogelijk standaard-onderdelen te ge bruiken. Zo heeft deze Sprite (Kabou ter) als krachtbron de bekende Austin (B.M.C.) 1000 cc motor, die men ook in de Austin A 35 vindt, zij het dan in een wat verfijnde versie en voor zien van twee S.TJ.-valstroomcarbura- teurs. Dat motortje levert bij 5000 toeren 42,5 rem-pk's in de stan daardversie op de A 35 bijna 35 pk en dat stelt deze kleine sportwagen in staat in precies tien seconden te ac celereren van 0 tot 80 km per uur en een topsnelheid te bereiken afhan kelijk van weersomstandigheden en kap of geen kap van 130 tot 140 kilometer per uur. Dat zijn dan „echte" kilometers en bovendien veilige kilometers. Dit is misschien wel het belangrijk ste. Er zijn nu eenmaal veel men- sen, die van snel, sportief rijden houden, verfijnd rijden in een goede' stijl. Omdat de gemiddelde sport wagen velen te duur is, doen ze dat in normale toerwagens, die welis waar ook behoorlijke snelheden kunnen bereiken, maar die toch nooit bedoeld zijn om mee te „scheuren". Een sportwagen is in handen van een goede, gerouti neerde en vooral ook verantwoor delijke rijder bij hoge snelheden veiliger dan vele van de normale wagens, die een snelheidsreserve bezitten, welke niet in overeenstem ming is met hun wegligging. Het gevoel van veiligheid begint al bij het instappen in dit nieuwe wa gentje. De zit in het tonneau-stoeltje is muurvast en dat is een van de eer ste vereisten voor goede beheersing van het stuur in een snelle, sportieve wagen. „Daar pas je nooit in," merk te dochterlief op. Onze lengte van bij na een meter negentig paste echter uitstekend. De benen gestrekt en de voorvoet keurig op .pedaalhoogte. En wat de handen betreft: een stevig stuurwiel met op nauwelijks twee de cimeter afstand het plezierige korte „pookje" van de viefversnellingsbak. En dan voor ons de snelheidsmeter, de toerenteller en de overige gebruike lijke instrumenten, overzichtelijk ge groepeerd en op een typisch Engels dashboard. „Nu zal je het dan hebben," dachten we, want sportwagens plegen in de stad wel eens wat onhandelbaar te zijn, stug, niet soepel. Dat was een vergissing: het wegrijden gaat even gemakkelijk en plezierig als met iedere toerwagen. Het lijkt een mak paardje tot... Ja, tot je eindelijk „Ein de bebouwde kom" langs de weg ziet en het gaspedaal begint te bespelen. Dan voel je ineens, dat het makke paardje behoorlijk pit heeft. Met een enorme souplesse schiet het hele zaak je naar de honderd toe, er ver over heen al haal je er zo'n eerste keer niet meteen alles uit. En dan blijkt ook ineens, dat de wat stugge vering In Londen werd een internationale tentoonstelling gehouden van moder ne „kinderkiinst"Foto: De tweeja rige John Walsh is van mening, dat men voor een goede beoordelingde zaak altijd van twee kanten moet be kijken. Technische gegevens s Motor: cilinderinhoud: 948 cc. H Boring: 62.9 mm. Slag: 76.2 mm. Aantal cilinders 4. Klep- pen: kopkleppen. Vermogen: 42.5 pk. Gewicht van de wagen: 597 1 kg. Aantal versnellingen: 4. Schakeling: normaal op bak. 9 Remmen: Hydraulisch. Elektrische installatie: 12 V. Inhoud tank: 27 liter. H Afmetingen: lengte 349 cm, breedte 135 cm, hoogte 112 cm. 9 Wielbasis 203 cm. Spoor- s breedte vóór: 116 cm; achter 114 cm. Maximum snelheid: 130 km per uur. 1 Prijs: 7995. lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll!lilllllllllll||||||||||||||||||||||||||l|lii[| dat daardoor de koplampen, die oorspronkelijk in de spatborden waren ingebouwd nu als wat won derlijke bolle ogen uit de met spatborden en al opklapbare mo torkap steken. Maar ja, van de ex port moeten de Britten het hebben. Verder vonden we de schakelaar van de clignoteurs wat ver weg zitten. Links van het koppelingspe daal vindt de voet eigenlijk geen goed rustpunt. Misschien zou dat met een steuntje te verbeteren zijn. En wie niet lenig (meer) is, zal misschien wat moeite hebben met het bereiken van het achterste deel van het bagagecompartiment, dat tot in de staart doorloopt en waar in ook het reservewiel is opgebor gen. Samenvattend echter: een uitermate sportieve wagen voor sportieve men sen, maar tegelijkertijd een wagen, die zo soepel Is gebleven, dat je ge rust je vrouw er mee kan wegsturen om boodschappen te doen. Een wagen ook, die door zijn constructie en de gebruikte onderdelen niet duur in het gebruik zal zijn en ook wat benzine verbruik betreft aan de zuinige kant is (1 9 tot 1 14). Bovenal een auto, die niet alleen een groot gevoal van veiligheid geeft maar bovendien ook veilig is. VIA DE NOORDPOOL Verzameling representatief voor Nederlandse schilder Het staat thans vast, dat de collec tie schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh, die eind septem ber en begin oktober met vier vlieg tuigen van de Scandinavian Airlines System via de route over de Noord pool naar Tokio zullen worden ge zonden, representatief voor deze Ne derlandse schilder zal zijn. Als de tentoonstelling op 15 oktober te Tokio wordt geopend, zullen 60 schilderijen en 70 tekeningen in de zalen van het Nationaal Museum voor moderne kunst in de Japanse hoofdstad hangen. De miljoenen-ver zameling, afkomstig uit 't Kröller Müller museum te Otterlo, aangevuld met enkele werken uit het gemeente museum te Den Haag en het rijks museum te Amsterdam, bevat o.m. 't „Caféterras bij avond" (place du fo rum) uit de periode van Arles, welk schilderij alleen reeds een verzeker de waarde heeft van een half miljoen gulden. De kisten waarmede de schilderijen, telkens twee tegelijk, worden vér zonden, zijn van meubelplaat gefabri ceerd en van buiten met aluminium bespoten. De 33 kisten wegen, de schilderijen en tekeningen inbegre pen, totaal 1250 kg. Verder wordt nog een kist met documentatie-ma- teriaal met een gewicht van 60 kg per vliegtuig gestuurd. De kisten zijn door een handwerksman te Ooster beek getimmerd. Zij zijn vochtdicht afgesloten. In de kisten ligt ook schuimrubber tenein de de trillingen, die barstjes in de olieverf kunnen veroorzaken, te voor komen. T.N.O. te Delft heeft geadvi seerd dat het schuimrubber niet in contact met de olieverf mag komen en dat is de reden waarom het schuimrubber eerst in linnen zakken wordt gedaan. Een verlader van de S.A.S. zal naar Schiphol komen om toezicht op de verzending te houdén. In de vliegtuigen zijn de cabines soms verbouwd om ook de grootste kis ten een goede plaats te geven. Zelfs moeten stoelen worden ge demonteerd om ruimte voor de collectie te scheppen. Spot als wapen in strijd tegen nozems In Griekenland zullen de ouders van nozems vervolgd worden als deze kinderen de praktijken van Britse en Ajnerikaanse straatschenders „na- apen". De onder-minister van binnen landse zaken, Kalïandzis, heert de spot als het voornaamste wapen in de strijd tegen de nozems te baat geno men. Onlangs zijn twee straatschenders door de straten van Athene gevoerd met kaalgeschoren hoofden en de lachlust opwekkende kleding. Om hun hals hadden zij een bord hangen met de woorden: ..Wij zijn nozems. Wij hebben een dame lastig geval len". Wat de televisie betreft blijft het oude schema in hoofdzaak gehandhaafd. Dat betekent, dat de zaterdagavond blijft bestaan uit de „weekend-show" (met Rens van Dorth als gastheer en vele buitenlandse gasten; de puiz van Mies Bouwman en het filmprogram ma dat we de vorige week voor het eerst zagen. Wat de radioprogramma's betreft blijven tal van bekende rubrieken ge handhaafd, zoals koorklanken, de im provisaties van George van Renesse en de volksmuziekuitzendingen van dra. Maya Hoogveld. Op dinsdagavon den komt een programma van beken de opera- en operettemelodieën. Op het gebied vari de serieuze muziek staan verder op het programma een lezing en cyclus van Frans Vroons over de muzikale facetten van de ope ra, een programma van Hans Schouw man over legendarische figuren van het Bel Canto (waarbij Nederlandse solisten werk uit hun repertoir zullen uitvoeern), 'n vervolg van de serie ex perimentele muziek door Ton de Leeuw en tal van veelbelovende con certen en recitals. Op zondagmiddag ■en donderdagavond kan men luiste ren naar symfonische concerten. Spe ciale aandacht wordt besteed aan Puccini en Handel, die dit jaar wordt' herdacht. In het lichte muziek-gerire komen be kende orkesten terug. Eens per week komt er een speciaal teenagers-pro gramma. Iedere maand staat een mu sical of operette. Op het programma van de „Radioscoop" worden vier af leveringen gewijd aan een Europees land. AUDITIES IN PROVINCIES Er bestaan voorts plannen om in de verschillende provincies audities te houden om nieuw talent op te sporen. De amateursuitzendingen gaan door, soms met de zozeer op prijs gestelde nakritiek. In de zogenaamde gevarieerde' pro gramma's komt ook al niet daverend veel verandering. Drie maal per maand komt op zondagavond een ca baretprogramma eenmaal van Alex ander Pola, tweemaal (in de oude Wegens bigamie tot 3 maanden veroordeeld De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de 42-jarige uitvoerder M. D., die, hoewel reeds sedert 1945 ge trouwd, in augustus voor de tweede, keer in het huwelijk is getreden, we gens bigamie veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Tegen hem (zijn wettige echtgenote en kinderen wo nen in Gorredijk, Fr.), was acht maanden geëist. OP ZOEK NAAR HAAR MAN Mevrouw Pia Maybury-Lewis is geheel alleen in het Braziliaanse oer woud op zoek gegaan naar haar man en heeft hem inderdaad gevonden. Haar ouders in Frederiksberg bij Sorö hebben een brief ontvangen, waarin de jonge vrouw haar ervaringen meedeelt. In het voorjaar was de ethnoloog David Maybury met zijn Deense vrouw en zijn zoontje van een half jaar op een expeditie door de Braziliaanse oerwouden ver trokken. Hij wilde ter plaatse materiaal voor een proefschrift verzame len. Het gezin had dc tocht op een ongunstig tijdstip ondernomen, want er was juist een bloedig conflict tussen twee Indianenstammen uitge broken. Mevrouw Maybury-Lewis was ge dwongen met haar zoontje achter te blijven. In de wildernis werd het kind ernstig ziek. De moeder nam het mee terug naar de beschaafde wereld, waar het in een ziekenhuis werd opgenomen en herstelde. Dank zij de hulp van de Deense consul-generaal Blilow gelukte het de Braziliaanse autoriteiten te be wegen een postvliegtuig naar de flaats te zenden, waar ae expedi- ie in het voorjaar de oerwouden had betreden. De regering stelde een verouderd militair toestel voor twee personen ter beschikking. „De machine was zo wrak, dat ik elk ogenblik vrees de op de grond te zullen belan den," schreef mevrouw Maybury- Lewis. Over ontoegankelijke berg ketens en eindeloze wouden werd zij in de richting van de Rio los Mortas gevlogen, waar de stam van de Chevanti-Indianen woont, en zijn jachtgronden heeft. Nauwelijks was de machine op de bewuste plek geland en was me vrouw Maybury-Lewis uitgestapt of de vlieger steeg op en verdween Blijkbaar wekte de omgeving zijn wantrouwen op. Terwijl de een zame passagier op de open plek haar bagage bijeenzocht, kwamen er Indianen uit de begroeiing te voorschijn, die allerminst een wel willende indruk maakten. „Ik bleef staan waar ik stond en vroeg mij af welke houding het verstandigste zou zijn," meldt de brief, „toen ik onverwacht iemand zag naderen die mij bekend voor kwam. Eer ik begreep wat er plaatsvond stond mijn man voor me. Hij was met de Indianen op jacht gegaan en had het toestel zien neerkomen. Mijn man bleek gast te zijn van het opperhoofd van de Chevanti-Indianen en hij was de eerste blanke, die het stam hoofd had ontmoet." Met het volgende postvliegtuig keerde mevrouw Maybury-Lewis naar Sao Paolo terug. Met haar zoontje Björn Allan denkt zij daar bij kennissen op de terugkomst van haar man te wachten. De Bra ziliaanse autoriteiten hebben zich bereid verklaard de ethnoloog met zijn inmiddels verzameld materiaal per vliegtuig uit het door Indiaan se twisten onveilig gemaakte ge bied van de Rio les Mortas te laten weghalen. Groot succes voor Max Tailleur in de Antillen Max Tailleur heeft afscheid genomen van de Nederlandse Antillen tijdens een gala-avond in hotel El Curacao Intercontinental, waarbij o.m. de gou verneur en mevrouw Speekenbrink aanwezig waren. Het optreden van de Amsterdamse j moppenverteller in de Antillen is een I bijzonder groot succes geworden al I was het voor Tailleur zelf uitzonder- lijk vermoeiend. Avond aan avond i waren de zalen uitverkocht. Niet alleen op Curacao en Aruba had Max Tailleur uitbundig succes. Tij dens zijn uitstapje naar Venezuela was het al niet anders. Er waren Nederlanders in de zaal die afkom stig waren uit Ciudad, Bolivar en Puerto Cabeyo, die met gehuurde vliegtuigen naar Caracas waren over gekomen om Tailleur niet te missen. Weinig schokkende veranderingen in AVRO-programma Als eerste van de omroepverenigingen heeft de AVRO haar plannen voor het komende winterseizoen bekendgemaakt. Er zijn weinig schokkende veranderingen te verwachten: de oude vertrouwde rubrieken blijven en slechts hier en daar wordt een experimentje gewaagd. Zo zullen de fc.v.- kijkers voortaan op de AVRO-maandag behalve „Meridiaan" regelmatig de „Perry Como"-Show zien en krijgen de luisteraars op dinsdagavond de van Engeland overgenomen Vera Lyn n-show te horen. De vorig jaar zo succesvolle actie „Wie opent de kluis" krijgt een vervolg in de vorm van een actie „Alles op één kaart", die in de tweede helft van het seizoen wordt uitgezonden op dinsdagavond. stijl) van Alex de Haas. Iedere dins dagavond krijgt van zeven tot acht een licht blokprogramma plaats met de ene week „Haal je schoolgeld te rug" en de Vera Lynn-show. De an dere avond blijft ongeveer gelijk, met o.m. „Da's geen kunst" tweemaal per veertien dagen. De derde week zal op „Gastenavond" een groot aantal ar tiesten van diverse pluimage worden ontvangen. De vierde avond komt er een muzikale quiz, waaromheen een show is opgebouwd met als vaste me dewerkers o.m. Rita Reys, Willy ver voort en Peter Piekos, „Ga er eens even voor zitten" met „koek en ei" blijft gehandhaafd op de donderdag. HET SCHOOLBORD H Als U dit bord ziet, bent U na- M M tuurlijk attent. U nadert im- H mers een school, speelterrein of een andere plaats waar kin- deren plegen over te steken of ee onverwacht de straat op ren- H nen. U kunt zich toch voorstel- len dat kinderen, die een hele ochtend of middag op school H hebben gezeten, maar al te M H graag naar buiten hollen zon- H H der veel op het rijverkeer te letten. De A.N.W.B. zou overi- EE gens een ieder nog eens willen toeroepen: H „Wees altijd bedacht op M p| spelende kinderen die lp plotseling de rijbaan kun- il nen ophollen" H Kleine symptomen, zoals een H rollende bal, of een wild kin- H derspel op het trottoir, geven M H dikwijls reeds een duidelijke §j waarschuwing; In één van onze grote steden M H werden onlangs in één week M drie kinderen bij een balspel op straat aangereden en zwaar ee gewond. f§ Een beroep op de ouders om M dergelijke spelletjes, waarbij §j ook rolschaatsen moet worden jH gerekend, op de openbare weg te verbieden, is zeker wel oh zijn plaats. Het huidige verkeer laat het spelen op de rijbaan nu een- §j maal niet meer toe, en het is ëe H dan ook bij de wet verboden.' Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifi Vier jaar gevorderd wegens spionnage De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch, mr. De Vries, heeft in hoger beroep vier jaar ge vangenisstraf geëist tegen de musi cus S. D. van E. uit Tilburg wegens spionnage. Van E. was door de rechtbank te Breda tot dezelfde straf veroordeeld. Ook nu geschiedde de behandeling van deze zaak met gesloten deuren. Er werden slechts enkele getuigen gehoord. De verdediging werd ge voerd door mr. Houtman uit Breda. Het hof zal op 23 september arrest wijzen. IN DE KNALPOTTEKIJKER Twee geheime zenders in beslag genomen De opsporingsdienst van de P.T.T. heeft in samenwerking met de rijks politie zondag weer een razzia ge houden op geheime zenders in Oost- dongeradeel. Er kon beslag gelegd worden op de apparatuur van twee zenders. Als eigenaar werden aangehouden en verhöord J. V. te Ee, die uitzond on der de naam „Radio Moskou" en M. de J. te Engwierum, die als „nummer negen" in de ether verscheen. Met name de geheime zenders in de Noordoosthoek van Friesland storen de golflengten, waarover de scheep vaart en het reddingswezen gesprek ken voeren. In Indonesië 4,5 miljoen hinderen niet naar school In Indonesië zullen vier-en-een-half miljoen kinderen dit jaar geen school kunnen bezoeken, omdat de regering geen geld heeft om de nodige scho len te bouwen, zo meldt het onafhan kelijke blad „Noesantara". Het blad verklaart voorts, dat 43.000 onderwijzers werkloos zijn geworden en dat de „huidige financiële en eco nomische politiek een ramp voor het volk betekent. AUSTIN HEALEY SPRITE ...we stegen in veler achting... Brigitte Bardot trouwt met gitarist Sacha Distel Het Parijse blad „France Soir" meld de maandag, dat de Franse filmac- trice Brigitte Bardot voor het einde van het jaar in het huwelijk zal tre den met de gitarist Sacha Distel. Bri gitte Bardot en Sacha Distel hebben dit zondagavond te Saint Tropez aan de Riviera meegedeeld, aldus „France Soir". Drs. Asselbergs: Scheldemond gunstig voor hoogovens „Medezeggenschap van werknemers zien wij als een aantasting van één van de grondslagen van onze .maat schappelijke orde, die wij en om prin cipiële en om praktische redenen als de meest geëigende voor de huidige tijdelijke omstandigheden aanvaar den". Dit verklaarde de voorzitter van de katholieke vereniging van Werkge vers in de metaalindustrie, drs. P. M. J. C. Asselbergs, op een persconfe rentie in Den Haag, die het bestuur heeft gehouden ter gelegenheid van het 40-jarïg bestaan van de vereni ging, dat vrijdag in Rotterdam met een buitengewone ledenvergadering zal worden gevierd. De vereniging, die alleen bedrijven in de groot-metaalindustrie organi seert, "telt ongeveer 180 ondernemin gen met een dertigduizend werkne mers en omvat daarmee ongeveer de helft van de georganiseerdé metaal industrie in ons land. De heer Asselbergs sprak ook over de noodzaak van een grotere regionale spreiding van de indus trie in ons land. Hij bepleitte ves tiging van een aantal basisindi»- trieën in de zuidelijke provincies en wees daarbij op de gunstige vestigingsplaats, welke de Schelde mond biedt voor bijvoorbeeld een hoogovenbedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7