Den Haag ontvouwt Ouds schets voor veelzijdig congrescentrum klankbord Aref is niet de Nasser van Irak W'f ZEVEN VRACHTAUTO'S MET CHAUFFEURS VERDWENEN B' WOENSDAG 10 SEPTEMBER 195S PROVINOIALE ZEEUWSE COURANT ROL SPELEN IN EUROPA'S GEESTELIJK LEVEN" Investering van 35 miljoen Nederlandse zwemsters gehuldigd De Nederlandse dameszwemploegdie in Boedapest ons land op zo'ii waardige wijze heeft vertegenwoordigd, is dinsdag ochtend in ons land teruggekeerd. Op het station te Eindhoven wei den de meisjes, die .hun grote beker in triomf met zich voerdenin de bloemen gezet. Het Wereldgebeuren Vluchten of blijven? weet erover mee 1 Het reeds jarenlang bestaande plan voor een cultureel centrum in Den Haag, dat tegelijk het doel Aan een nationaal en internationaal congres centrum zal dienen, is thans, in een schetsontwerp van de architect dr. J. J. P. Oud uit Wassenaar, in het sta dium van meer dan informatieve voorbereiding gekomen. In de wijk „Zorgvliet", waar on der meer het door Berlage ge bouwde Gemeentemuseum staat, heeft het gemeentebestuur dit cen trum geprojecteerd. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolf schoten heeft gistermiddag op een persconferentie in het gebouw van de gemeenteraad een en ander erover meegedeeld. „Nederland heeft, op korte ter mijn, een achterstand in te halen op het gebied van voldoende acco- modatie voor het houden van con gressen en dergelijke", zo zei de burgemeester, „zowel in Neder land als daarbuiten ia hierop ge wezen, en daarbij komt ook nog, dat het ontbreken van de ruimte die nodig is voor het scheppen van een culturele plaats van ontmoe ting, niet in overeenstemming is met de rol die Nederland te spelen heeft in het geestelijk leven van Europa". Architect Oud heeft het gemeente museum betrokken in een moderne conceptie, waarbij vooral de functie van een dergelijk veelzijdig centrum heeft voorgestaan. In een rechthoe kig hoofdcomplex van donkergrijze betonplaten, dat begrensd zal worden door (le Stadhouderslaan en de Johan de Wittlaan, is een grote congres zaal ontworpen met 'n maximumcapa citeit van 3000 personen. Behalve de ze zaal bevat dit gebouw, om de hoofdzaken te noemen, een muziek zaal met 500 plaatsen, een toneelzaal met dezelfde capaciteit, kleinere ver gaderzalen, delegatiekamers, die dus zullen moeten voorzien in het huis- Eerste Kamer herdacht mr. H. Willemse (Van onze parlementaire redacteur) Voorzitter mr. Jonkman heeft in de gisteren gehouden vergadering der Eerste Kamer het overleden lid mr. H. Willemse (herdacht. In de nacht van 14 op 15 augustus is de lieer Wil lemse plotseling gestorven. Mr. Jonk man vestigde er de aandacht op, dat mr. Willemse pas sinds 1956 lid van de Kamer was, maar dat hij in die korte tijd veel heeft bijgedragen tot het representatief karakter van het college. Zowel in het parlement als in zijn partij, de P.v.d.A., speelde hij een voorname rol. Hij toonde een veelzij dige activiteit en was een voorbeeld van idealisme en praktische zin. De Kamer, aldus de voorzitter, zal zijn nagedachtenis in e:re houden. Namens de regering sloot de minister president dr. Drees zich bij deze her denkingswoorden aan. Als opvolger van mr. Willemse is prof. dr. J. P. Mazure in deze eerste vergadering van de Eerste Kamer na het reces geïnstalleerd. Op 23 septem ber a.s. zal de Eerste Kamer de Jeugd- spaarwet behandelen. Prof. dr. J. van Dodewaard tot bisschop gewijd In de kathedrale basiliek aan de Leid- sevaart te Haarlem heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zijn bisschop-coadjutor met recht van op volging en titulair-bisschop van Clis- ma gewijd, prof. dr. J. A. E. van Do dewaard, vroeger hoogleraar in de bijbelwetenschappen aan liet groot seminarie Warmond. Onder de aanwezigen bevonden zich met de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, ea. het voltal lig Nederlands episcopaat; de pause lijke internuntius in Den Haag, mgr. Paolo Giobbe; de bisschop van Gent en erekanunnik van het Haarlemse bisdom, mgr. C. J. Calewaert, de mi nister van binnenlandse zaken, bezits vorming en P.B.O., mr. A. A. H. Struycken, de staats-secretarissen dr. G. M. J. Veldkamp, W. Schmelzer en H. C. W. Moorman, het lid van' de Raad van State prof. dr. L. J. M. Beel, de voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, dr. L. G. Kortenhorst, verscheidene leden van de Eerste en Tweede Kamer, de par ticuliere secretaresse van prinses Wil- helmina, mejuffrouw J. C. M. M. Gel- dens; de commissaris der koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers, verte genwoordigers van vele verenigingen en instellingen en afvaardigingen van parochies uit het bisdom. VERDWAALD. Op het spoorwegem placement te Den Helder, nabij de watertoren, is een grote ijzeren kogel met een doorsnede van bijna 50 cm opgegraven. Omdat men meende met een bom uit de laatste wereldoorlog te doen te hebben, werd de mijnop- rulmingsdienst gewaarschuwd, die na een voorzichtig onderzoek vaststelde, dat het voorwerp een kogel moet zijn, zoals in de Middeleeuwen werd ge bruikt bij het beschieten van stads muren met een katapult. vesten van de organisatorische sec ties van congressen, conferenties etc., ruimten voor de verscheidene admini stratieve afdelingen en de publiciteit, informatie, (waarbij ook gelegenhe den voor berichtenverkeer, P.T.T., toerisme), ruimten voor binnenshuis beoefende sport, kantoorlokalen, ge hoorzalen en een bioscoop en archïef- accomodatie. Deze concentratie sltaat in een func tioneel stedebouwkundig project, waarin ondergrondse parkeerplaatsen voor 800 auto's, wandelplaatsen en wijkvernieuwing de voornaamste plaatsen innemen. Voorts is er een hotel, een glas-en- aluminium compositie met 'n driehoe kig grondvlak, dat in 17 verdiepingen voor 70 personen uitsluitend slaap- en ontbijtgelegenheid zal bieden. Deze eenheid, tezamen met een geprojec teerd klein motel en kinderbewaar plaats, zal uitsluitend moeten voor zien in efficiënte berging voor het organiserend en administratief per soneel van een samenkomst (congres etc.). Het aspect van de rentabiliteit van het geheel wordt door de ontwerpers en promotors van het plan, i.e. de ge meente Den Haag, optimistisch be zien. In de eerste plaats heeft men voor de bouw gedacht aan de oprich ting van een bouwmaatschappij, waarin de gemeente zal participeren. De exploitatie wordt reëel geacht, al is men zich, vooral na ruggespraak met deskundigen, bewust van de over weging dat de investering (ad 35 mil joen gulden globaal 7,5 miljoen meer dan enkele jaren geleden was geraamd) zal moeten worden afgefi- nancierd. Een sluitende, „zuivere" ex ploitatie zal na een aantal nanloop- jaren kunnen beginnen. „Achter de Europoort moeten wij een land hebben dat in deze ontwikkeling A'olledig bij de tijd is", aldus mr. Kolfschoten. IN OMGEVING VAN LONDEN: Waarde van ladingen bedroeg 700.000 gulden Elke nacht denderen zware vracht auto's over de uitvalswegen van Lon den, om waardevolle ladingen naar andere delen van het land te brengen. De ritten zijn lang en de wegen zijn eenzaam, en hier en daar lokken de lichten en de juke-box van een café dat de gehele nacht open is. Een kopje thee. een sigaret, een praatje met de caféhouder, en voort gaat het weer. Zo gaat het normaal. Maar zeven maal in de afgelopen vier dagen is een vrachtauto weggereden van een parkeerplaats bij een cafe en zijn auto en chauffeur daarna spoorloos ver dwenen. De waarde van de ladingen van deze vrachtauto's was in totaal 700.000 gulden. De politie maakt zich zorgen, want dit zijn niet de normale dagelijkse ge vallen van een diefstal van een vracht- Beledigde journalist openbaar gezag? De 50-jarige kroniekschrijver J. G. uit Amsterdam, die in eerste aanleg door de rechtbank was vrijgesproken, heeft zich gisteren voor het gerechts hof te Amsterdam moeten verant woorden, aangezien de officier van justitie tegen deze vrijspraak in ho ger beroep was gedaan. De journalist was gedagvaard wegens een artikel „Niet eens een proces", dat gepubliceerd is in het dagblad „De Telegraaf" van 12 oktober 1957. Daar in oefende de heer G. kritiek uit op het proces voor de krijgsraad tegen majoor K. diens veroordeling noemde de journalist „een van hoger hand ge pleegde geleide bureaucratische moord op een man, die te laag ge plaatst was om het gehele spel te overzien, waarin hij ambtshalve, ge moeid was en die het gelag moet beta len, omdat hij onraad rook en daar tegen in verzet kwam." Op grond van art. 137a van het wet boek van strafrecht (opzettelijke be lediging van het openbaar gezag) werd de heer G. daarop gedagvaard. Intussen werd majoor K. in hoger be roep door het hoog militair gerechts hof echter vrijgesproken. Evenals de officier van justitie bij de rechtbank achtte gisteren de procu reur-generaal bij het gerechtshof, mr. A. S. de Muinck Keizer, het arti kel beledigend. Hij eiste een geldboe te van 100 of 10 dagen. Raadsman mr. J. K. M. Mathuisen voerde in zijn pleidooi aan, dat men in een vrij land met een vrije pers de kroniekschrijvers ruime vrijheid moet verlenen om in het openbaar op mis standen te wijzen. Dat zijn cliënt er bij het schrijven van het artikel be wust van uit zou zijn gegaan nu op zettelijk het openbaar gezag te gaan beledigen achtte hij alleen daarom al heel twijfelachtig, daar president en rechters van de rechtbank daar gezien de vrijspraak niet van overtuigd wa ren. Hij vroeg dus weer vrijspraak. In zijn laatste woord betuigde de heer G. de procureur-generaal zijn deelneming, dat deze genoodzaakt was geweest een dagvaarding voor te lezen, „die door de feiten en de gebeurtenissen iets leegs en onwer kelijks heeft gekregen." De uit spraak volgt op 23 september. auto, die later leeg op een eenzame plek wordt aangetroffen. Men heeft hier te doen met totale verdwijnin gen. De trucks zijn verdwenen op ritten naar de zuidkust, naar Manchester, Newcastle, Leeds, Birmingham en Li verpool. De chauffeurs waren be trouwbare mensen, zeggen hun fir ma's. Allen waxen vrijgezel en hun familie maakte zich niet onmiddellijk ongerust als brieven uitbleven. De politie gelooft dat misschien er gens in de buurt van het strategisch liggende Coventry een „ontvangst- centrum" is ingericht om de gestolen trucks op te nemen. Daar zullen de wagens dan wel overgespoten worden, de nummerplaten veranderd en de la dingen verkocht. Maar over het ver moedelijk lot van de chauffeurs laat de politie zich maar liever niet uit. Geestdriftige ontvangst Nederlandse zwemploeg De thuiskomst van de Nederlandse zwem- en waterpoloploeg van de Europese kampioenschappen in Boe dapest is niet ongemerkt voorbijge gaan. Al toen de Austria-express dinsdag morgen bij Venlo de grens overkwam stonden daar enkele bestuursleden van de kring Limburg van de KNZB. met een enorme mand met fruit voor de zo succesvolle ploeg klaar, maar de grootste belangstelling voor onze Europese kampioenen bestond op het station van Eindhoven, waar enkele honderden familieleden, officials, fo tografen, radio- en filmmensen de trein stonden op te wachten. De meisjes en jongens hingen uit de coupéraampjes en er galmde een luid hoera door de overkapping van het station toen men de Europese tïtel- winnaressen herkende. Toespraken namens het K.N.Z.B.-bestuur, namens de Eindhovense verenigingen en latei- in de restauratie een hartelijk speech- je van een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van de „sportstad Eindhoven", waarin de Eindhovense zwemster Ada den Haan, nieuw Euro pees kampioene op de schoolslag, uiteraard een extra beurt kreeg met een extra bloemetje. Alle leden van de ploeg en de offi cials werd voorts namens de vereni ging P.S.V. een prachtige langspeel plaat aangeboden. Na een oponthoud van een uur ging de ploeg uiteen om in Bussum, Hil versum, in Den Haag en Amsterdam opnieuw te worden ontvangen. Vier jaar voor directeur Ammerstolse spaarbank De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de ÖO-jarige accountant D. E. H. te Ammerstol conform de eis ver oordeeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek. H. Iiad als direc teur van de toenmalige spaarbank te Ammerstol sinds de dertiger jaren ongeveer drie ton achtergehouden. De rechtbank achtte alle ten laste gelegde feiten, (de verduistering, op lichting en valsheid in geschrifte) be wezen. In het vonnis overwoog de rechtbank, dat de grootte van het bedrag en het aantal gedupeerde spaarders een rol hebben gespeeld bij het bepalen van de straf. "'■""Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllillllll STERKE POSITIE BINNEN REGERING Niet altijd eens met Kassem Door Herbert Spencer van United Press International) Beiroet, 9 september. De plaats vervangende premier van Irak, Mohammed Aref, is door sommi gen de „Nasser van Irak" ge noemd en enkele journalisten heb ben liem het etiket opgeplakt van de „sterke man" achter de revolu tie in het land. Maar hij is geen van beiden. En er is veel kans, dat hij het nooit zal zijn. Politieke waarnemers in Bagdad zeggen, dat er geen twijfel over be staat, dat Aref een sterke positie binnen de regering inneemt door zij'n rol van plaatsvervangend pre mier en minister van binnenlandse zaken. Hij staat aan het hoofd van de binnenlandse veiligheidstroepen van de natie en is de grote volks tribuun van de revolutie. De beeltenis van Aref vindt men in alle winkel-etalages van Irak, naast die van premier Abdoel Ka- rim el Kassem en de president van de Ver. Arabische republiek, Ga- mal Abdel Nasser. Het was Aref, die het radio-sta tion van Bagdad op de morgen van de revolutie (14 juli) bezette. De voornaamste militaire leider. Kassem, voerde de aanval uit op het koninklijk paleis. Daarbij wer den toen koning Feisal en kroon prins Abdoel Illah vermoord. Het was Aref, die voor de micro foon van het radio-station de re volutie aan het volk van Irak be kendmaakte. De eerste dagen van de revolutie verscheen Aref vaker dan Kassem voor de juichende en zingende me nigte van betogers, die de revolutie en haar leiders verwelkomden. Hij werkte zo'n zwaar program ma van redevoeringen in het hele land af, dat hij dikwijls gebruik moest maken van een helikopter om op tijd van de ene plaats in de andere te komen, In die rede voeringen sprak hij herhaaldelijk op felle toon tegen het westen. Het werd spoedig duidelijk, dat er verschil van opvatting was t;en op zichte van het westen tussen hem en de gematigde leiders, zoals Kassem zelf. De invloedrijke minister van voor lichting. Seddïk Sjahsjal, sprak re devoeringen uit, die een pleidooi inhielden voor vriendschap tussen oost en west, terwijl Arer andere redevoeringen hield, die precies de tegenovergestelde richting uitwe zen. Het blijkt thans, dat minstens een paar van de nieuwe leiders van Irak „met de redevoeringen van Aref in hun maag zitten". Het is westerse journalisten maar zelden gelukt, Aref te ontmoeten. Zij komen daarentegen voortdu rend in contact met Kassem en an dere leiders. Enige tijd lang wilden de censoren niet toestaan, dat westerse journa listen telegrammen zonden over de bittere anti-westerse tirades van Aref. Die werden echter in de Ara bische pers gepubliceerd en door radio-Bagdad uitgezonden, welke ook in het buitenland wordt opge vangen. Toen buitenlandse journalisten be richtten, dat er naar het scheen een kloof bestond tussen Kassem en Aref. gehoord de van elkander verschillende redevoeringen, be schuldigde Aref hen kwaad, „te liegen alsof het gedrukt stond". Officiële personen ontkenden het bestaan van een kloof tussen de beide mannen, maar geen van hen sprak tegen, dat Aref en Kassem het niet met elkander eens waren. De meeste hooggeplaatste perso nen in Bagdad glimlachen als zij geconfronteerd worden met het verschil in regeringsstandpunt van beide mannen en zeggen, dat Aref „een braaf man" is en „een goed officier". De verslaggever van „United Press International", Herbert Spencer, is zojuist naar Beiroet teruggekeerd, na enige tijd voor zijn werk in Bagdad, de hoofdstad van de nieuwe re publiek Iran, te hebben door gebracht. In dit telegram weerlegt hij de berichten, ais zou de plaatsvervangende premier, Mohammed Aref, ten opzichte von premier Kassem zijn, wat kolonel Nasser in Egypte was ten opzichte van generaal Naguib, dat wil zeg gen de „sterke man" op de achtergrond. Hy Brandt praten, wat vluchten is. Na Hit- Iers machtsoverneming in Duitsland, verliet hij zijn journalistie ke werkkring en week uit naar Noor wegen, een land waar hij al eerder gastvrijheid had genoten toen hij er ma zijn gymnasiumtijd geschiede nis studeerde. Brandt schreef twee boeken over Noorwegens militaire ge schiedenis en maakte als correspon dent van enkele Scandinavische bla den de Spaanse burgeroorlog mee. In Spanje kwam hij weer met vlucaten en vluchtelingen in aanraking, maar hier was hijzelf een observerende bui tenstaander en niet een der slachtof fers. Anders was het bij de Duitse in vasie in Noorwegen. Wederom moest Brandt het vege lijf redden door zijn biezen te pakken, nu naar Zweden. Als chef van een Zweeds-Noors nieuwsbureau heeft hij daar veel ge daan voor de illegaliteit in zijn twee de vaderland. Inmiddels heeft hij de Duitse nationa liteit'weer lang en breed terug. Hij is onder, de leiders van de West duitse socialistische partij een dei- sterren en bekleedt een gewichtig ambt: burgemeester van West-Berlijn. En het is in die functie, dat hij weer te maken krijgt met menselijk "leed, dat door de vlucht veroorzaakt wordt. In dit geval: het uitwijken van dui zenden Oostduitsers naar het westen. West-Berlijn world de laatste we ken weer met vluchtelingen overstroomd. Vroegen vóór de vlucht van de rector-magnificus dei- universiteit van Jena ongeveer drie duizend Oostduitsers per week opna me in de Westduitse bondsrepubliek, daarna is het aantal vluchtelingen spoedig tot zesduizend per week op gelopen en nog steeds stijgt het on rustbarend. Blijkbaar heeft het uit wijken van professor Hamel onlangs als een soort alarmsignaal gewerkt. Deze hoogleraar, die indertijd tot de communistische partij was toegetre den", wilde door uit'te wijken voorko men, dat het honderdjarig bestaan van zijn universiteit zou worden aan gegrepen om de indruk te wekken dat de wetenschap kan floreren onder communistische voogdij. Hamel was ie veel wetenschapsman en te weinig communist, om te geloven in het aan- de-leïband-iopen. ehalve professoren, leraren en stu denten zijn 't vooral technici, vak lieden, boeren en ambachtslieden, die naar het westen uitwijken. Op de achtergrond van deze tragedie staat de strijd van Ulbrichts Oostduitse communistische regime tegen de ker ken (jongelui die niet meedoen aan de communistische Jugendweihe de len b.v. niet in de mogelijkheid gra tis hoger onderwijs te genieten), het •inschakelen van de leerlingen der on derwijsinrichtingen in het produktie- proces onder het voorwendsel dat dit hun opvoeding ten goede komt; de kinderarbeid die van staatswege wordt georganiseerdde hoge presta tienormen die voor. de arbeiders gel den en de volkomen „gelijkschake ling" van politieke partijen die in naam nog bestaan maar welker lei ding weinig anders durft te doen, dan op de dwang van Ulbrioht en de zij nen ja en amen zeggen. Een jarenlange bittere ervaring heeft. West-Berlijn gemaakt tot een deskundig en gastvrij op vangcentrum voor degenen die vaak met berouw in het hart omdat zij door hun vertrek het lijdelijke verzet verzwakken Oosi-Duitsland verlaten omdat hun de grond te warm onder de voeten wordt. Niet minder dan 1.250.000 Oostduitsers hebben se dert de Tweede Wereldoorlog de voor vestiging in West-Duitsland benodigde vergunning verkregen. Het merendeel van hen kwam v.ia West-Berlijn. Maar zelfs dit opvangcentrum komt in verlegenheid, nu de stroom weke lijks aangroeit. Ih de Westduitse bondsrepubliek prijst men zich gelukkig, dat tot dusver alle vluchtelingen een plaatsje kunnen vinden in het produktïeproces, maar men vraagt zich af. wat ervan zou worden wanneer er zich ook daar een terugslag in de bedrijvigheid zou voordoen. En dan is er nog een andere kant aan deze bittere zaak: die van het moree; in Oost-Duitsiand. Hoe meer „anders denkenden" Oost-Duttsland verlaten, hoe intensiever het regime tegen de nog overgebleven weerstand in za: werken aan het communistisch maken van de samenleving, en hoe moeilijker straks een eventuele hereniging van heel Duitsland wordt. Vandaar, dat Willy Brandt, toen hij dezer dagen de kwestie besprak in de West.bevli.jn- se volksvertegenwoordiging, tot de Oostduitsers het advies richtte: „Blijf zolang het gaat. De samenstelling der bevolking kan straks mede van belang zijn bij het oplossen van de vraag, wanneer en hoe in de strijd om Duits- •anüs hereniging het doel wordt be reikt". Als Kassem en andere invloedrijke mannen onder de gematigde lei ders van Irak de indruk krijgen, dat hij een te zeer extreem stand punt begint in te nemen bestaat de mogelijkheid, dat hij niet meer voor het voetlicht zal verschijnen. Men zou er waarschijnlijk wel in slagen hem weg te werken. Anderzijds is Aref een man met ambitie. Hij neemt het applaus van een menigte met koninklijke gebaren in ontvangst en dat sta&fc wel, in tegenstelling met de nede righeid door Kassem tentoonge spreid. En daar in dit gedeelte van de we reld de kunst om een menigte op te zwepen dikwijls van groot be lang is, kan men niet vooruit zeg gen, wat de toekomst voor Aref verborgen houdt. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil WILLY BRANDT -..tweemaal zelf gevlucht....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5