PROVIHCIALE ZEEUWSE CDURAHT Politieke perspectieven als Peking-China officieel afziet van geweld Hengst uit IJzendijke wellicht toekomstige kampioen.. Vand aag. FRANSE SOLDATEN SLECHTS IN GROEPEN OP STRAAT 201e jaargang - no. 213 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 sept. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Dulles op persconferentie over Verre Oosten Deze foto laat zien hoe een beschadigd patrouillevaartuig van de nationalistisch Chinese marine rechtsdoor een mijnen veger naar Mahoeng op de Pescadores-eilanden wordt ge sleept na zes mijl voor de kust van Quemoy te zijn getorpe deerd door een communistisch Chinese torpedoboot. Heel wat onderwerpen voor komend ambassadeursoverleg te Warschau Als de Chinese communisten zich bereid verklaren tot een doeltreffende en betrouwbare belofte dat zij zullen afzien van geweld om territoriale bedoelingen te verwezenlijken, zal er een zeer constructief nieuw element in de situatie rondom Formosa worden gebracht, dat verdere consequen ties kan hebben. Dit heeft minister Dulles dinsdag op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard. Hij herinnerde eraan dat de Ver. Staten officieel via de communistisch- Chinese ambassade te Warschau Peking- hebben verzocht, het overleg op ambassadeursniveau over de kwestïe-Formosa te hervatten. Volgens Dulles is er heel wat waarover onderhandeld moet worden. Hij weigerde echter te zeggen, wat de Amerikaanse plannen zijn. Als argument voor deze weige ring voerde liij aan, dat de Chinese communisten ook nog niet hun kaarten op tafel hebben gelegd en dat het voorts gaat om rechten, en belangen van een bondgenoot, namelijk nationalistisch China. Op de vraag of de Ver. Sta ten bereid zijn, de Chinese nationalisten aan te bevelen om de eilanden Que moy en Matsoe te ontruimen als de communisten zouden beloven van ge weld af te zien, wilde hij dan ook geen antwoord geven. name of het een opzettelijke tref fer zou zijn of dat het schip toe vallig zou worden geraakt. De mi nister dacht overigens dat een Amerikaans schip op de een of an dere wijze zal antwoorden als het in volle zee wordt aangevallen. In antwoord op een andere vraag ver klaarde Dulles dat de Ver. Staten hun bondgenoten niet om een verzekering hebben gevraagd dat zij Amerika in geval van een oorlog met communis tisch China zullen steunen. Hij was overigent van oordeel dat er geen oorr log zal komen als de Ver. Staten hun opvatting handhaven dat niet alléén maar een paar eilanden voor de Chi nese kust, maar de gehele positie van de vrije wereld in het westelijke deel van de Stille Oceaan op het spel staat. Hij voegde hieraan toe dat hij alge mene instemming niet alleen bij de bondgenoten maar ook bij de zoge naamde neutrale landen had ge vonden voor het standpunt dat de kwestie hoe dan ook niet met geweld moet worden opgelost. Vervolgens werden de minister vra gen gesteld naar aanleiding van ver klaringen dat de Chinese nationalis ten als het ware om een botsing met de communisten hadden gevraagd door op eilanden vlak voor de kust hun strijdkrachten te concentreren. Hij zei niet te geloven dat de Ver. Staten deze concentratie hebben aan gemoedigd. Trouwens de Chinese re publiek van Tsjiang kai Tsjek was een soevereine staat, die gerechtigd was zelf besluiten te nemen. De Russische regering heeft Peking gisteren laten weten aat zij het Chi nese besluit van vorige week donder dag om de territoriale wateren uit te breiden tot 12 mijl, erkent. Het Chinese besluit brengt mee, al dus de verklaring van de Russische regering, dat geen buitenlandse oor logsschepen of vliegtuigen deze zone van twaalf mijl, die ook voor het V.S.-oorlogsschip zou antwoorden na treffer De voornaamste reden waarom de Ver. Staten de kwestie Formosa niet voor de Verenigde Naties brengen was, volgens de minister, dat de rege ring te Peking al heeft laten weten dat zij de jurisdictie van de volkeren organisatie niet erkent. In antwoord op talrijke vragen over wat de Ver. Staten zullen doen als een Amerikaans oorlogs schip door artillerie van commu- nistisch-China wordt geraakt gis het nationalistisch-Chinese sche pen naar Quemoy begeleidt, ver klaarde Dulles dat dit zou afhan gen van de omstandigheden.met Gezin met 7 kinderen na boerderijbrand dakloos Het gezin van de. heer P. Tromp te Heerhugowaard, man, vrouw en ze ven kinderen, is in de nacht van maandag op dinsdag dakloos gewor den door brand in de boerderij, waar het gezin woonde. Toen buren de heer Tromp tegen half twaalf waarschuw den dat zijn bedrijf in brand stond, was liet vuur al zo hoog opgelaaid, dat de bewoners zich ternauwernood en met niet veel meer aan het li chaam dan nachtgoed, hebben kun nen redden. De boerderij is volledig in vlammen opgegaan, waarbij ook" de hooioogst, landbouwwerktuigen en het meubilair van het woonhuis verloren gingen. De brandweer heeft niet veel meer kun nen doen dan een nabijgelegen huis en de kerk voor de vlammen te spa ren. De oorzaak van de brand is tot nu toe niet bekend. Vliegtuigbotsing in Amerika: twaalf doden Bij de botsing tussen twee B-52 straalbommenwerpers bij de Ameri kaanse luchtmachtbasis Fairchild zijn twaalf van de zestien inzittenden om het leven gekomen. Vier leden van de bemanningen maakten gebruik van hun parachu tes. Twee van hen zijn zwaar ge wond. Jongeman verborg geliefde in kleedkamer H (Van onze correspondent) y If De Apeldoornse politie heeft in de nacht van maandag op dins- dag een abrupt einde gemaakt y aan een romance tussen twee geliefden. Een jongeman uit n Apeldoorn, de 26-jarige J. B., y 1 had een 19-jarig meisje, dat y H was ondergebracht in een te- 1 huis in Den Haag, aangeraden y naar Apeldoorn te komen. Zij volgde zijn advies op en arri- y veerde zaterdag, waarop B. de jongedame onderbracht in een m y kleedkamer van een Apeldoorn- se voetbalclub. Kort nadat hij maandagnacht y bij het meisje op bezoek kwam, y verscheen ook de politie, die het tweetal meenam en logies op y het bureau verschafte. B. had y y het meisje beloofd voor huïsves- y ting te zullen zorgen, .maar y voorlopig wist hij geen andere y oplossing, zo vertelde hij haar, y dan nachtverblijf in de bewuste y kleedkamer. B. heeft zich met deze daad schuldig gemaakt aan het „ont- trekken van een minderjarige aan het wettig over haar ge- stelde gezag" en is opgesloten. 1 Het meisje zal worden terug- gezonden naar Den Haag of el- ders worden ondergebracht. luchtruim daarboven geldt, mogen binnenkomen zonder toestemming van de Chinese volksrepubliek. Naar gisteravond uit Taipek gemeld werd, is een vierde door de Amerika nen geëscorteerd konvooi van Formo sa uitgevaren om voorraden naar de Quemoy-archipel te brengen. Van het derde, dat maandagavond is vertrok ken, was geen melding gemaakt. Het nationalistische ministerie van defensie heeft medegedeeld, dat er dinsdaemiddag in vier uren tijds 2.500 granaten op Öe Quemoy-archipel zijn afgevuurd. In de late namiddag werd de beschieting stopgezet, maar tegen het invallen van de duisternis werd zij hervat. Volgens waarnemers vindt de Ame rikaanse zevende vloot het een moei lijke taak de nationalistische tran sportschepen doeltreffend te escorte ren, aangezien de Amerikaanse oor logsschepen op bevel van Washington in internationaal vaarwater moeten blijven, dus drie mijl uit de kust van Quemoy. Democratische successen in verkiezingen van Maine In verkiezingen die gisteren in de Amerikaanse staat Maine gehouden zijn, hebben, blijkens de nu bijna vol ledige uitslagen, de democraten vier van de vijf belangrijkste functies ver overd. Het was de laatste maal dat de kie zers van Maine in september naar de stembus zijn gegaan. In 1960 zullen zij tegelijk met de andere kiezers in november stemmen. Het besluit om in september te stemmen was indertijd, toen Maine een staat werd, genomen omdat men deze tijd gunstig achtte als liggend tussen de vroege en de late oogst. Vele politieke deskundigen zien in de verrassende uitslag; na een betrekke lijk rustige verkiezingscampagne, een aanwijzing dat er bij de republikei nen een zekere ontevredenheid be staat. neemt Botte Ney afscheid y als schipper van de motor- y strandreddingboot van Hollum y (Ameland), in welke functie hij 96 malen uitvoer en 66 men- y sen het leven redde, in ver- y band waarmede hij verschil- y lende onderscheidingen ver- y wierf; is het 25 jaar geleden, dat y de 2110,85 meter lange tunnel y voor voertuigen en de 570 me- y ter lange tunnel voor voetgan- y gers onder de Schelde te Ant- werpen door koning Albert, vergezeld door prins Leopold, y in dienst werd gesteld. llllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Verzetsorganisatie van Britten op Cyprus? In Nicosia op Cyprus zijn gisteren vlugschriften in het Engels verspreid, ondertekend met „Cromwell". Daarin wordt gezegd dat er een organisatie van Britten is opgericht ter bestrij ding van de Griekse verzetsbeweging „Eoka". „Als er nog meer Britten worden ver moord, zullen mijn „ijzeren mannen" genadeloos en hard terugslaan", zegt „Cromwell". Sinds de Eoka in 1953 met haar actie begon, zijn er meer dan honderd Brit ten om het leven gekomen, naast hon derden Griekse Cyprioten en véle Tur ken. Een Turkse ondergrondse organisatie, de T.M.T., die ook tegen de Eoka op treedt, is door de Cyprische overheid vogelvrij verklaard. 575 arbeiders gestaakt Volgens opgave van het Centraal Bureau voor Statistiek zijn in augus tus in ons land 4663 arbeidsdagen verloren gegaan als gevolg van sta kingen,w aarbij 575 werknemers be trokken waren. Voor juli 1958 bedroeg het aantal verloren arbeidsdagen 5213 en vórig jaar in augustus 371, het aantal sta kende werknemers bedroeg in juli 1958 606 en in augustus vorig jaar 169. NIEUWE VEILIGHEIDSORDERS Algerijn: Geen oorlog tegen burgerbevolking De regionale leger-commandanten in Frankrijk hebben gisteren strikte nieuwe orders gekregen, om de vei ligheid van him troepen te verzeker ren tegen de Algerijnse terroristen. In een circulaire van het ministerie van defensie wordt de commandan ten verzocht, hun soldaten mee te de len, dat zij zich op straat In groepen moeten bewegen, zelfs als zij niet in dienst zijn. Het ministerie van defensie deelde ook aan de leger-commandanten mee, dat zij op korte termijn bijeenkom sten moeten houden met de plaatse lijke civiele autoriteiten, om de „ge vaarlijke zones" vast te stellen, waar eventueel strengere maatregelen zou den moeten worden genomen. Tegelijkertijd is besloten, „ontvangst centra" op de grote Franse spoorweg stations in te richten, teneinde de sol daten ervan te weerhouden, alleen door de straten van de grote te wandelen. NAAR DEN BOSCH GINGEN 450 KOU DB LOEDP AARDEN Zeeland eerste in 16 categorien DE ZEEUWSE FOKKERS van de „koudbloeden" de trage, piaar machtige zwaargewichten onder de paarden kunnen gerust zijn: in de uitgebreide veemarkthallen van 's- Hertogenbosch is de Zeeuwse hege monie onaangetast gebléven Want daar in Den Bosch, waar in deze dagen de „grote nationale tentoonstelling" van de koninklijke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" wordt gehouden) maak ten de paarden uit de beroemde Zeeuwse stallen weer de grootste in druk! Dat bewezen gisteren de tien tallen keuringen glashelder: om en nabij 450 paarden werden in 32 verschillende categorien gekeurd er toen tenslotte alle uitslagen beken waren, bleken de Zeeuwse paarde in 16 van die 32 categorie' op de eerste en dus allerbeste plaa te staan! Precies de helft dus He kon bijna niet beter. En belangrijker bijna is nog, dat vele deskundigen in een prachtig gelijnde Zeeuwse hengst „Suc cesseur" uit IJzendijke de toe komstige nationale kampioen zien. Bovendien heeft Zeeland ook nog bij de merriën enkele troeven in handen, die wellicht beslissend zijn voor de laatste slag. Vandaag zal men het zeker weten, want die „laatste slag" het nationale kampioenschap van hengsten en merriën wordt aan het eind van deze ochtend gehouden. Gisteren al was de spanning, die, rond dit kampioenschap weer zal hangen, bijna tastbaar Met machtige, bij na glijdende passen „schommelden" de zware merriën en de nog zwaar dere hengsten uit de verschillende ca tegorieën de ring binnen, waar de ju ryleden al met kritische blikken klaarstonden. In de nonchalante traagheid van deze kolossen onder de paarden lag alleen maar een ge spannen kracht. En door iedere trage pas, door het soms bijna onbeweeg lijk stilstaan der paarden voor de ju ry, maar ook door de fel-knallende zweepslagen en de rauwe kreten om de dieren in een zware draf te bren gen werd de spanning opgedreven. Wie was de beste van de categorie? Wel, ge weet het, in 16 van 32 keren was het een Zeeuws paard,maar er was natuurlijk concurrentie. Zeer sterke concurrentie zelfs, vooral uit Limburg (6 maal eerste) en Noord- Brabant (ook 6 maal eerste), terwijl in een enkel geval een paard uit Zuid- Holland zich als concurrent voor de Zeeuwse topdieren aandiende. In ieder geval werd duidelijk, dat het kam- pioènschap van de hengsten van van daag uitgevochten zal worden tussen vier dieren: twee uit Zeeland, één uit Brabant en één uit Limburg Favoriet En „Successeur" de Zeeuws- Vlaamse „sjeik" uit de befaamde stal len De Dobbelaere uit IJzendijke is daarbij de favoriet onder de favo rieten! „Het is een machtig concours- paard", zei een enthousiast burge meester M. A. B. Puylaert van Zuid- dorpe, die jury-arbiter bij deze keu ringen is. En de heer J. A. Stols uit Sint Philipsland, voorzitter van „Het Nederlandsche Trekpaard" had ook al de naam „Successeur" eerst op de lippèn. Na die opmerkingen kwam er echter steeds een „maar En daarmee kwamen de concurrenten naar voren. „Nico van Paula" bijvoor beeld, een zwartschimmel uit de stal van J03 F. de Waal uit Hulst; een dier, dat met glans winnaar in zijn categorie 6 jaar en ouder, grote maat werd, een dier bovendien, dat een vroegere kampioen, „Nico van Beek", als vader heeft. Eén van de belangrijkste rivalen van deze twee Zeeuwse „koudbloeden" stamt uit Limburg: „Costaud van Nieuwenberg", een bruinschimmel (Vervolg op pag. 2) e Zeeuws-Vlaamse bruinschimmel Successeur" heeft zich gisteren in en Bosch aangediend als de belang- jkste kanshebber voor het Neder- nds kampioenschap van de heng en. Dit prachtige dier kan zich be- emen op befaamde ouders: ,J7ico m het Zwartewater"de vader, en fenny", de moeder, waren in „hun ijd" namelijk ook nationale kam pioenen. De 6-jarige hengst is een „produkt" van de bekende stallen De Dobbelaere uit IJzendijke. Volgens persberichten, is er geen sprake van, de troepen de opdracht te geven, burgerkleding te dragen, als zij de kazerne verlaten. De politie heeft sterke patrouilles op belangrijke verbindingspunten en in dustriële centra in heel Frankrijk ge handhaafd. Ondertussen deelt het ministerie van binnenlandse zaken mee, dat de veiligheidspolitie in de afgelo pen week 7000 Algerijnen heeft aangehouden en ondervraagd. Te Bordeaux is een sabotagegroep van de rebellen ontmaskerd. Deze groep was volgens de politie ver antwoordelijk voor de enorme branden, die twee weken geleden zo grote schade hebben aangericht in de olie-opslagplaatsen bij Tou louse. Onderwijl wordt uit Bazel in Zwitser land bericht, dat een Algerijns na tionalistisch leider in een interview verklaard heeft, dat het Nationale Bevrijdihgsfront (F.L.N.) in het Franse moederland over een leger van een half miljoen man beschikt. Deze nationalist alleen maar aan geduid als Ahmed Boumendjel, hoofd van de propagandadienst van het F. L.N. deelde dr. Wolfgang Brethold van de Bazeler „National Zeitung" mee, dat zijn organisatie niet van plan is om oorlog te voeren tegen de burgerbevolking in Frankrijk. „Wel zullen wij onze aanvallen uit breiden tot andere doelwitten van mi litair en economisch belang". Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 Helsinki, zwaar bewolkt Stockholm, motregen Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, half bewolkt Amsterdam, licht bewolkt Brussel, half bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, licht bewolkt Grenoble, half bewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, regenbui Frankfort, zwaar bewolkt München, zwaar bewolkt Garmisch P., zwaar bewolkt Zurich, half bewolkt Genève, licht bewolkt Locarno, licht bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, licht bewolkt Rome, licht bewolkt Ajaceio, licht bewolkt Madrid, licht bewolkt 12 gr. 14 gr. 15 gr. 18 gr. 16 gr. 20 gr. 18 gr. 20 gr. 20 gr. 21 gr. 28 gr. - 27 gr. 25 gr. 21 gr. .23 gr. 23 gr. 22 gr. - 24 gr. 26 gr. 25 gr. 25 gr. 25 gr. 29 gr. 27 gr. 33 gr. VERWACHT. WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met aanvankelijk hier en daar nog een bui. Ongeveer dezelfde mïddagtemperaturen. Matige tot zwakke, in hoofdzaak noordelijke wind. ZON EN MAAN 11 september Zon op 6.06 onder 1906 Maan op 3.26 onder 17.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1