GOLDEN FICTION Voorzitter van landbouw-comité waarschuwt minister Vondeling RESTAURATIEPLAN VAN OUDE BINNENSTAD MIDDELBURG Ik heb een hard beroepmaar ik wil een zachte sigaret! oren, yew ew.... L dit de ETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 Nagekomen advertentie op c 70 j Heden is nog geheel on verwachts van ons heengegaan, onze lieve man en zorgzame va der, behuwd- en groot vader DIRK DE HONDT leeftijd van bijna jaar. Vlissingen H. L. de Hondt- Naerebout Australië: C. M. S. Janiuk- de Hondt B. Janiuk Liza Vlissingen: C. H. L. Fastenau- de Hondt A. Fastenau Herman Vlissingen, 8 sept, 1958 Condoleantieadres St. Jacobsstraat 20 De teraardebestelling zal plaatshebben op donderdag 11 septem ber a.s., vertrek St. Ja cobsstraat 20, des na middags 1 uür. Heden overleed geheel onverwachts onze beste broeder, zwager en oom DIRK DE HONDT in de ouderdom van bij na 70 jaar. Namens de familie, M. G. de Hondt Vlissingen, 8 sept. 1958 Koestraat 2 Heden is nog geheel on verwachts van ons heengegaan, onze beste zwager en oom DIRK DE HONDT op de leeftijd van bijna 70 jaar. Namens de familie, H. L. Naerebout Wegens sterfgeval is magazijn „Hef»" Herman Fastenau St. Jacobsstr. 22, Vlissingen DONDERDAG na 12 uur GESLOTEN! Exploderende vuurbol boven ons land. Op zaterdagavond 6 september omstreeks half negen hebben vele bewoners van het noord oostelijke deel van Nederland een heldere blauw-groene vuur bol waargenomen die zich, ge volgd door een lange staart, met grote snelheid langs de he mel spoedde. Aan het eind van zijn baan explodeerde de bol en het geluid van deze explo sie, die waarschijnlijk op ca. 50 km hoogte plaatsvond, werd na enige minuten gehoord, door sommigen als een dof gerom mel door anderen als een harde knal. Dit verschijnsel is veroorzaakt door een zeer grote meteoor (vallende ster); een metecor op zichzelf is een vrij normaal verschijnsel, maar van hoor bare explosies is in de afgelo pen tien jaren slechts enkele malen gewag gemaakt. SCHERMUTSELING OVER GARANTIEPRIJZEN (Advertentie) En dan volgt tenslotte liet dreige ment van de heer Knottnerus aan het adres van de heer Vondeling: „Men zou haast denken, dat aan de wens van eigen kapitaal een lagere vergoeding toe te kennen een poli tieke instelling ten grondslag ligt. Hiervan dienen wij het Landbouw Economisch Instituut onder alle om standigheden vrij te houden. De politiek kan natuurlijk wel de economie beïnvloeden, maar de kostprijs dient zuiver op economi sche basis te worden bepaald. Wanneer wc dit principe loslaten, ik herhaal het nogmaals, dan kan de medewerking van de georgani seerde landbouw aan het Land bouw Economisch Instituut beter worden opgezegd." Prinses Irene begint haar studie in Utrecht Prinses Irene heeft gisteren de eerste bijeenkomst bijgewoond die de Utrechtse vrouwelijke studentenver eniging in het kader van het novi- tiaat organiseert. De prinses heeft in middels met een vriendin haar intrek genomen in huize Lievendaal aan het Lepelenburg te Utrecht, dat door de dienst openbare werken der gemeente Utrecht de laatste maanden grondig is gerestaureerd. De kamers die de prinses en haar vriendin betrekken zijn modern en naar hun eigen smaak ingericht en zien uit op het fraaie park, dat dooi de Utrechtse singels omsloten wordt. Er zullen nog drie studentes hun in trek nemen op Lievendaal. Prinses Irene zal Spaans studeren bij de Utrechtse hoogleraar dr. C. F. A. van Dam. Daarnaast zal ze nog een aantal algemene vakken studeren, zo als de gesc(iiedenis der 20e eeuw en de inleiding tot de rechtswetenschap pen. Amerikaanse atoomproeven beëindigd. Amerika heeft zijn reeks atoombom- proeven in de Stille Oceaan voor dit jaar beëindigd. Dit heeft de commissie voor atoomenergie maandag bekend gemaakt. De proeven waren met suc ces bekroond. Het gevarengebied bij Eniwetok is opgeheven. (Slot van pag. 1) Dikwijls gebeurt het dan, dat een der gelijk vrijkomende oude .woning wordt opgekocht door iemand, die er door gehele of gedeeltelijke verhuur nog commerciële mogelijkheden in ziet. Met een minimum aan .kosten wordt zo'n huis weer bewoonbaar ge maakt en verhuurd aan een minder draagkrachtig gezin. Als zo'n woning het na kortere of langere tijd geheel begeeft, gaat er soms een aanvrage uit om het bouwsel een andere be stemming, te geven en ziet men wel. dat een tekening wordt overlegd, waarop, dwars door de statige voor deur heen een paar garagedeuren zijn geprojecteerd De vraag, die dus rijst is: zal men een gedeelte van de oude binnenstad aan de ondergang prijs moeten geven Dit zou de enige weg zijn, als hier in technisch en financieel opzicht geen oplossiftg zou kunnen worden gevon den. De enige weg, terwijl het hier gaat om bij uitstek schone gedeel ten van de stad, die een historische en culturele waarde vertegenwoor digen, waarop maar enkele, steden in den lande kunnen bogen Een restauratieplan is technisch goed te realiseren en ook financieel moeten er wegen zijn, die tot betere bewoon baarheid en behoud van Mid delburgs binnenstad zullen leiden. Met behulp van Monumentenzorg is steeds getracht de bezitters van de huizen te stimuleren him woningen te laten restaureren, hetgeen slechts in enkele gevallen resultaat opleverde. Temeer daar slechts alleen de op de voorlopige lijst van Monumentenzorg geplaatste woningen voor subsidie in aanmerking kwamen. Want deze Aan de achterkant ziet de Middel burgse Spanjaardstraat er zo uit. Doordat verschillende huizen in de loop der jaren met allerlei „aanbouw sels" werden „gesierd", werden ande re huizen licht en lucht ontnomenAl-s de oude huizen in de Middelburgse binnenstad nog eens door een gron dige restauratie beter bewoonbaar ge maakt zullen worden, zullen deze „aanbouwsels" verdwijnen. De rooi lijn van de achtergevels zal dan wor den rechtgetrokken, zodat volop licht en frisse lucht de huizen kan binnen stromen. Foto P.Z.C.). voorlopige lijst is niet toegespitst op het behoud van ganse straten, maar slechts op enkele uitzonder lijk fraaie' gebouwen. Geen uit komst biedt de premieregeling voor woningverbetering. Dé verbeteringen mogen namelijk een bedrag van vijf duizend gulden niet overschrijden en de premie van ten hoogste veertien honderd gulden is in geen geval toe reikend. En de gemeente kan zich niet permiteren voor dit doel belangrijke bedragen te voteren Oplossing Om uit de impasse te geraken is er maar één oplossing: Op de een of an dere manier zal het Rijk hier de hel pende hand moeten, bieden. Het is niet moeilijk, hiervan de redelijkheid aan te tonen. Bij iedere nieuwgebouw de, woning geeft het Rijk circa vijf duizend gulden premie. Wanneer het Rijk nu bij de restauratie van een dergelijke tweehonderd tot driehonderd jaar oude woning waarin dan al het nodige com fort wordt aangebracht ook een premie van vijfduizend gulden zou verstrekken, komt men reeds een eind in de goede richting. Zou deze restauratie' niet gebeuren, dan moet het Rijk na lange of korte tijd toch bijspringen, ais de wet op dé krotopruiming van toepassing wordt - Vanuit dit gezichtspunt zou het zelfs billijk zijn, deze premie nog belangrijk te verhogen. Een ander be langrijk punt is. dat men bij het be ter bewoonbaar maken van deze oude huizen geen nieuwe straten behoeft aan te leggen en men ook zal kunnen profiteren van de reeds bestaande riolering, gas- en elektriciteitsleidin gen. Zo gezien behoeft er dus finan cieel niet te worden gewanhoopt En men zou uiteraard zo het Rijk deze regeling van toepassing zou ver klaren tevens het oude stadsschoon van Middelburg behouden. De herstelkosten zullen per pand uit eenlopen van vijftienduizend tot twintig en vijf-en-twintigduizend en zeifs tot honderdduizend gulden toe. Het laatste hoge bedrag zullen bijvoorbeeld de panden Dam 6 en 8 waarin thans de Provinciale Grif fie is gevestigd vergen. Een van de belangrijkste techni sche aspecten fan het weer-be- woonbaar-niaken van de oude Mid delburgse huizen is hetgeen bij- Sleepbootkapitein A. R. Glerum (Rederij Goedkoop Amsterdam) Een van de schippers die de zeesleepvaart tot Hollands Glorie maken. Ontslagen bij Stork te Zwolle opgeschort Het Is bij de dieselmotorenfabriek van Stork te Zwolle gelukt, voor de mechanische werkplaats tijdelijk zo veel werk aan te trekken, dat te verwachten is, dat de ontslagen, die voor genoemde afdeling reeds, aange kondigd waren, dit jaar niet die om vang zullen hebben, als eerst nood zakelijk leek. Men meent nu voors hands niet meer dan ten hoogste eni ge tientallen mensen te moeten ont slaan. Overigens kan nog niet wor den gezegd of het enige tijd geleden aangekondigde ontslag voor ca. 100 van de 540 man te Zwolle definitief van de baan is. Sigarenfabriek in Culemborg sluit. Het gehele personeel van de Parool- sigarenfabriek te Culemborg, 60 man tellende, is met ingang van medio ok tober ontslag aangezegd. De oorzaak van dit ontslag is gelegen in het feit dat een loonopdracht van een grote sigarenfabriek is ingetrokken. De Simplontunnel zal op 10 septem ber voor het spoorwegverkeer wor den heropend. Engelse treilers buiten IJsIands twaalfmijlszone. Een woordvoerder van het Bl itse mi nisterie van Marine heeft maandag medegedeeld, dat de Engelse treilers, als gevolg van een verplaatsing dei- scholen vis, thans aan de rand van de IJslandse twaalfmijlszone vissen. voorbeeld voor de Spanjaardstraat een enorme verbetering zou bete kenen het aanbrengen van een nieuwe achtergevel-rooilijn. Sommige huizen in deze straat zijn aan de achterzijde geheel „inge bouwd"; enkele kleine ramen in de voorgevel moeten het hele huis van licht" voorzien Wat is nodig Daarom: nieuwe, grote ramen aan de achterzijde, waartoe alle in de loop der tijden verrezen „aanbouwsels" zullen moeten verdwijnen en ook ieder huis weer een achtertuin en achterpad (tevens brandgang) zal krijgen. De woningen zouden dus weer volop „licht en lucht" krijgen, een goede keuken en badkamer, kortom alle comfort, dat men ook in de twintig- ste-eeuwse woning aantreft. Vloeren zullen moeten worden ver nieuwd: in moderne, frisse kleuren zullen de interieurs moeten worden geschilderd. En hoewel de bebouwingsdiepte tot een bepaald maximum zal worden, be perkt een te grote bebouwings- diepte brengt immers duistere ver trekken mee zullen deze oude wo ningen na de restauratie een grotere totaalinhoud hebben dan dé huizen, zoals die thans worden gebouwd. Het geen uiteraard voor de bewoners be tekent meer mogelijkheden tot le vensontplooiing. Men zal echjer niet te lang moeten wachten met de uitvoering van deze restauratie. Beenhouwerssingel, Kor te Geere en Lange Geere zijn reeds voorbeelden van straten, die zover op hun retour zijn, dat zij eigenlijk af gebroken zouden moeten worden. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK scfirijvcit Slaapverwekkend en uitgeslapen. Het begin en het einde van het Vara- t.v.-programma van gisteravond wa ren zo saai en vervelend, d3t wij de mensen, die de knop niet hebben om gedraaid, bewonderen. Vooral het ca baret „Theatertje spelen" was om bij in slaap te vallen. Flauwe en senti mentele kletspraatjes werden afge- wiseld door al even saaie liedjes. De persconferentie over de Nederland se marine, met gespreksleider Meij Sluijser, had nauwelijks basis voor een vruchtbare basis-discussie. Het ge sprek bleef evenals andere keren steken in een uiteenzetting van stand punten. Wij geloven dat. Meijer Sluij ser met de keuze van zijn onderwer pen op de verkeerde weg is. Trou wens van een persconferentie kan haast niet gesproken worden, als slechts één journalist aan het gesprek deelneemt en de overige partners als deskundigen beschouwd moeten wor den. Tenslotte de reportage van de rijxsvis- aifslag te IJmuideh. Hier waaide ten minste een frisse (ochtend)wind. De telerecording was van een opmerke lijk goede kwaliteit. De uitzending gaf een aardige indruk van de be drijvigheid in onze grootste vissers haven. Kijk en luister. Het filmprogramma van vanavond om vat behalve ihet agrarische nieuws, dat aan het journaal voorafgaat een bijzonder knappe film over atoomspio- naige, die de meeste kijkers evenwel al zullen hebben gezien. Dat is het nadeel van het draaien van oude films, al zijn ze nog zo goed. Voorts eindelijk eens een reportage van de Expo, zoals de Vlaamse t.v. die iedere week geeft. Een bezoek aan het Fran se paviljoen. De operetteliefhebbers doen er goed aan, hun radio in te schakelen, want de grote Robert Stolz dirigeert van avond in het Concertgebouw het Pro- menadeorkest en het Omroepkoor in Edith Piaf gewond bij auto-ongeluk De bekende Franse liedjeszangeres Edith Piaf is zaterdag bij een auto ongeluk In een voorstad van Parijs niet-ernstig gewond. Zij is in een ziekenhuis opgenomen. Edith Piaf was in haar auto op weg van Parijs naar haar landhuis bij Montfort. De wagen, die bestuurd werd door Georges Moustaki, haar begeleider, slipte op een natte weg en kwam in botsing met een vracht wagen. Moustaki en twee vrouwelij ke passagiers werden licht gewond. Gré van Swol-Brouwensteyn naar Buenos Aires Vandaag vertrekt Gré van Swol Brouwenstein naar Buenos Aires, waar zij in het teatro Cqlon zal op treden in Fidelio en in Die Meister- singer von Nürnberg. een zeer aantrekkelijk operettecon cert.. Verder een concert van het Feltkamp-kvvartet en een romantisch avondconcert op platen, met 't piano concert van Schumann en een Slavi sche dans van Dvorsjak. De K.R.O. begint en sluit de avond met lichte plaatjes. Daar tussenin een paar interessante muziekuitzendingén een recital van Theo Bruins en een concert van het Omroeporkest met zang van Aafje Heynis in quatre chansons van Gerard Mulder op tek sten van Paul Verlaine en Gregh. Tenslotte een harprecital van Rosa Spier. KUMM WOENSDAG 10 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VA RA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8,00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterat.). VPRO: 10.00 Vakantie met een boek op zak, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.0CT Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 v. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda, 13.20 Lichte muz. 13.45 De vermetele ontdekkingsrei zen naar het Noordpool- en liet Zuid poolgebied, caus. 14.00 Gram, 14.30 V. d. jeugd. 16.30 V. d. zieken. 17.15 Gram. 17.30 Planoduo. 17.51) Regeringsuitz.: Emigra tierubriek. Het emigratiepraatje van H A. van Luyk. 18.00 Nws. en comra 18.20 Dansmuz. 10.50 Act. 19.00 V. d. kiad. 19.10 Hammondorgelspel. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Comm. 20.15 Instr. trio en viool. 20.30 Franeiscus Borry, hoorspel. 21.10 Wereldmuziekcon cours te Kerkrade. 21.45 Hartoperatie, klankb. 22.25 Cellorecital. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.08— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 6.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Vernuft en tech niek, caus. 9.40 Lichte muz. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 Ma rinierskapel. 11.55 Orgelconc. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Promenade-ork. 14.00 So praan en piano. 14.30 Gram. 15.30 Strijk kwartet. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.15 Spectrum v. h. chr. organisatie- en ver enigingsleven, caus. 18.30 Koorzang. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork. en solist. 20.55 Muz. luister wedstrijd. 21.20 Amus. muz. 21.55 Strijd om de christelijke le venswandel, caus. 22.15 Lichte muz. 22.55 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S^ber. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIE PRO GR AMM A KRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.30 Gesprek aan de schrijftafel. 20.40 Intrev. 21.00 Advo caat Pro Deo, t.v.-spei. Dreigementmedewerking aan landbouw-instituut vervalt (Van onze landbouwredacteur). De voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, ir. C. S. Knottnerus, die tevens bestuurslid is van het landbouwschap, heeft in het laatste nummer van het Friesch Landbouwblad op vrij scherpe toon ge waarschuwd tegen veranderingen, in de uitgangspunten voor de bereke ning van de garantieprijzen in de landbouw. Hij schrijft: „Nu van vele kanten aanvallen op het garantiebeleid en vooral op de consumentenprijzen worden gedaan, is het gevaar niet denk beeldig, dat ook door middel van de kostprijsberekening geprobeerd zal worden tot een lagere garantieprijs te komen, te meer omdat het de laatste jaren gebruikelijk geweest is, dat de garantieprijs werd afge stemd op de gewogen gemiddelde kostprijs van alle gebieden, waarvoor deze is berekend." Ir. Knottnerus behandelt dan ver schillende onderwerpen, die voor de kostprijsberekening van betekenis zijn. Allereerst de bedrijfsgrootte van de bedrijven, waar men de kostprij zen voor het Landbouw Economisch Instituut becijfert. Hij zegt daarover het volgende: „Wanneer men stelt, dat de techniek vooruitgaat en dat daardoor de mogelijkheid van een ar beidskracht voor meer hectaren be werken aanwezig is en dat daarom uitgegaan moet worden van grotere bedrijven, dan is dit de zaak om draaien." De heer Knottnerus bepleit dan ook, dat men de grootte van de bedrijven bepaalt naar het werkelijk gemid delde van de gebieden, waarin zij worden gevonden. Ook wat betreft de kwestie van de overuren heeft de heer Knott nerus zeer uitgesproken stand punten. Hij zegt, dat men op dit gebied uit moet gaan van de wer kelijkheid: „Wanneer in een be drijf overuren worden gemaakt, dan dienen die te worden ingere kend op de basis van het werke lijke loon, wat hiervoor moet wor den betaald." Het derde punt, dat de heer Knott nerus te berde brengt, gaat over de vergoeding voor de rente voor het omlopende kaptitaal. Hij zegt daar over: „Het is misschien niet merk waardig, dat juist deze minister een punt maakt van de vergoeding voor eigen kapitaal. Het is echter volko men onduidelijk, dat het iets met de kostprijs te maken zou hebben, als het voor de produktie benodigde ka pitaal van de boer zelf is of wordt geleend. Net zo goed als men zich bij het in-, rekenen van zelfverbouwd veevoeder in de kostprijs van veehouderijpro- dukten richt naar de marktwaarde of naar de garantieprijs, zal men zich bij de kosten van de kapitaalvoorzie- ning moeten richten naar de rente voet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8