Aardenburg begon met een ....nederlaag: 2-3 K. sell. vr. dr. C.B.B.B. KAPPIE De ondergang van de Canopus EQUIPE DEE - QUANT WON VRIJ ZWARE VIER-VLAANDERENRIT en het geheim van de zeedraak 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 AFDELINGSVOETBAL BEGON Elliott gaat rust nemen 's Werelds snelste man op de mijl de Australiër Herb Elliot, heeft in Oslo, waar hij juist de 1500 meter gelopen had in de op één na beste wereldtijd verklaard, dat hij voorlopig zes maan* den lang niet meer in atletiekwed strijden zal uitkomen. „De laatste vijftig meter was ik volkomen uitge put", zei hij. „Met geen paard krijgen ze me de eerste tijd weer aan het lo pen. Ik wil uitrusten. Het eerste hal ve jaar geef ik de voorkeur aan dan sen". Clubkampioenschappen van Nederland Als laatste grote sluitstuk van het baanseizoen 1958 zijn zondag te Amsterdam de wedstrijden om het clubkampioenschap van Nederland gehouden. Bij de heren won AAC de Prins Hendrikbeker met 87 punten voor het Eindhovense PSV dat 56 punten verzamelde. De Rotterdamse damesatletiekvereniging Hollandia legde beslag op de Prinses Juliana beker met 64% punt. De Amsterdam se dames van ADA eindigden met 38 punten op de tweede plaats. (Advertentie) Van Nelle bestellen Geen wereldrecord voorAriminHary. Het wereldrecord van de Duitse sprin ter Armin Hary, die zaterdag te Frie- drichshafen de 100 meter liep in 10 sec., zal inderdaad niet voor erken ning in aanmerking kunnen komen. Nadat zondag enkele landmeters al hadden vastgesteld dat de baan 11 eentimeters afloopt, volgde maandag de officiële nameting. Ook toen was de conclusie dat de baan, die 100,02 meter lang is, 11 centimeters afloopt. De internationale reglementen- schrij ven voor dat het maximale niveau verschil slechts 10 centimeter mag zijn en .dus kan Hary's record niet worden erkend. Tevens werden maandag de chrono meters, die zaterdag waren gebruikt, gecontroleerd. Alle klokjes voldeden aan de gestelde eisen. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Stille maar vaste markt premieleningen Amsterdam 1951 93% 94% Breda 1954 87% 88 Eindhoven 1954 95% 85% Enschede 1954 85% 85% Den Haag 1952 I 96 Den Haag 1952 II 96 96 Rotterdam 1952 I 95% 96 b. Rotterdam 1952 II 95% 96 90% Utrecht 1952 Amsterdam 1956 I 85% 85% Amsterdam 1956 II 94% 94% Amsterdam 1956 in 94% 95 Amsterdam '33 (C. en A.) Dordrecht 1956 85% 85ór Alkmaar 85 85 Begint Burgh aan de weg terug? De eerste voetbalschermutselingen in de eerste klas van het afdelingsvoet bal hebben onder meer wel duidelijk gemaakt, dat de weg van het pas gedegradeerde Aardenburg niet over rozen zal gaan. In de eerste de beste thuiswedstrijd tegen Schoondijke overigens geen gemakkelijke tegen stander moest men de volle winst laten glippen (2—8). Robur leed in en tegen Koewacht een duidelijke 6 nederlaag en Waloheren moest tegen het pas gepromoveerde Groede de winst meegeven, waarbij de uitslag (5—1) aan duidelijkheid niets te wen sen overlaat. Nog duidelijker was de 90 nederlaag van IJzendijke tegen Vogelwaarde, een uitslag die zeer te denken geeft. Noormannen, wat aan kracht ingeboet, had desondanks wei nig moeite om de volle winst uit Krui- ningen mee te brengen (05). In de eerste klas B deelden Brouwers haven en Renesse II de buit (22) terwijl Burgh zijn goede voornemens, om zo vlug mogelijk weer naar de K.N.V.B. terug te keren, onderstreep te door Zierikzee II met een 37 ne derlaag te laten beginnen. S.V.O.W.K. moest in Ouwerkerk de vlag strijken voor de reserves van Burgh (4—5). Opvallend goed startte Zeelandia II in de reserve eerste klas door Oostburg II met een stevige nederlaag naar huls te sturen (62). Clinge II toon de nog meer doelpuntenhonger, waar van het bezoekende Luctor II het slachtoffer werd (81). Hoofdplaat, dat uit de le klas degra deerde, had in de 2e klas meer moei te met het bezoekende Zeeland Sport IV dan verwacht mocht worden en verloor zelfs met 12. Noormannen II startte met een fikse nederlaag tegen R.C.S. III (2—7), terwijl Phi lippine de winst tegen Biervliet II thuis kon houden (4—2). Retranehe- ment zal ook nu weer wel een hartig woordje willen meespreken en de 6— I zege op Aardenburg II is daartoe reeds een eerste en duidelijke aanwij zing. Kwadendamme kon het in 2 B op eigen veld tegen Hansweertse Boys II niet klaren en verloor met 14. Robur n kwam tegen Hulst III juist iets tekort (21), terwijl Patrijzen tegen Volharding '32 met scherp schoot (110). Cortgene had een goede start en dat kwam Yerseke II op een 52 nederlaag te staan. Nederlaag: 18 Zierikzee n schoot er tegen Zonne- maire II in de 2e klas C lustig op los (142). Zonnemaire I deed het heel wat beter door Brouwershaven II niet thuis te geven (61) en Dreischor maakte van de 11 gescoorde doelpun ten in de wedstrijd tegen S.V.O.W.K. II er negen (92). Zeeland Sport V ging in de 3e klas A met verbluffend gemak over de IJzendijkse hindernis heen (0—7). De nieuwelingen in dit gezelschap Sluis en Jong Ambon deden het 61 Vox haalde de schouders op en keek naar Ganteaume, de roerganger, die dromerig naar de kompasroos keek. Van zijn matrozen kon Vox zeker Zijn ze luisterden niet, ze hoor den niets. Je kon op drie pas van hen af luid spreken hij wist nog goed hoe ze zich gedragen hadden in die affaire met Pierre Laurent. Toen hij op de brug kwam, werd Vox door een duizeling overvallen. De koude lucht had hem opeens be vangen en hij was zo vermoeid! Zijn onwelzijn had een andere oorzaak, dat begreep hij wel. Hij had de ge zichten van deze twee mannen voor ogen die hem het afschuwelijke dra ma, dat zij hadden doorleefd, hadden verteld. Hij hoorde him opgewonden stemmen. "Dufor... Godde... Dufor. „Als Dufor sprak, werd ik ondanks mijzelf meegesleept; ik geloofde hem, ik was geboeid. Wat een kerel! Wat een gevoeligheid! Als hij zo voor een gerecht gesproken had, zou Godde SOPr. altijd zijn aanzien bij ons, zijn nog niet best. Eerstgenoemde moest tegen Schoondijke n met 61 te vlag strijken en Jong Am- bon kwam tegen Groede II niet verder dan een puntenverdeling (55). Robur Hl leed een mon sterachtige nederlaag tegen Le- wed. Boys II (118). *In de derde klas B ging Goes IV kansloos ten onder tegen 's Heer- Arendskerke II (16). Zeelandia ttt maakte er tegen Patrijzen Hl een waar schuttersfeest van (122). Hontenisse m stelde in 3 C Vogel waarde n voor te zware problemen (84) en Terneuzen Hl gaf Axel III ook al geen schijn van kans (62). Sluiskil H klopte Rla W H in West- dorpe met 25. kameraden, verloren hebben". Een hand greep hem bij de rechter arm. „Bent U niet wel, kapitein?" „nei is uieis. ak neu ue iiiiuit uuw- gebracht met luisteren naar Godde en die jongeman, die we het eerst gered hebben, de jongste tweede of ficier Dufor". „Godde is daar, in de kaartenkamer". „Ja. Ik kwam even over de reling leunen". Hij liet de ogen even boven het schuilkleed uitkomen. Dat was heer lijk! Wat een kou, wat een stilte! wat een geur; de geur van de oce aan. Die had-hun vrees aangejaagd! Hoe was dat mogelijk. Hier en daar liepen fosforescenties over het water. Lichten hingen aan de voormast, aan de ankerspillen, aan de verschansing, aan de reling van de bak, aan de golfbreker. Spoedig was het gehele (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 Brusselse „Boudoin" won hockeywedstrijd te Hulst De internationale hockeywedstrijden te Hulst zijn gewonnen door de Brusselse club Boudouin, die daarme de de Coupe Reinaert heeft gewon nen. Aan het tournooi werd deelge nomen door een zestal ploegen, te weten Loual (Frankrijk)), Boudoin, Eclair uit Oostende en de organise rende vereniging Rapide uit Hulst. Zowel Boudoin als Rapide kwamen met twee elftallen in het veld. De wedstrijden werden gespeeld in twee Ëoules. Boudoin II won van Rapide en nadat Rapide I met 20 had gewonnen van Eclair in de strijd om de derde en vierde plaats, werd een uiterst spannende finale gespeeld tussen Boudoin en Louai, die' uitein delijk werd gewonnen door de Belgen. De einduitslag was tenslotte 1 Bou doin I, 2 Louai; 3 Rapide I; 4 éclair; 5 Boudoin II; 6 Rapide n. Als inter mezzo werd zondagmiddag op het gemeentelijk sportterrein te Hulst nog een wedstrijd gespeeld tussen de dameselftallen van Rapide en Boudoin. Deze wedstrijd werd door de Belgische dames met 20 ge wonnen. 's Avonds werden in restau rant „De Vos Reinaerde" de prijzen uitgereikt door de voorzitter van Ra pide, de heer F. Zaman. Wereldkampioenen rijden in Olympisch Stadion Michel Rousseau, de nieuwe wereld kampioen der sprinters, Enzo Sacchi, Jan Derksen en Jos de Bakker zullen woensdagavond a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam de revanche van de wereldkampioenschappen sprint rijden. Voorts zijn de stayers Bucher, Timoner, Wagtmans, Pizzali, Marsell, Godeau, Koch, Wierstra en De Paepe gecontracteerd. En tenslot te rijdt Peter Post een achtervolging tegen de Deen Kay Werner Nielsen. Wimbledontitel dames enkelspel in '59 vacant In 1959 zal de Wimbledontitel voor het dames enkelspel vacant zijn. Althéa Gibson heeft na afloop van de Amerikaanse tenniskampioen schappen te Forest Hill, nadat zij de damestite! had veroverd, verklaard, dat zij zich voor een jaar uit de wedstrijdsport zou terugtrekken om zich volkomen aan haar zangcarrière te wijden. Zij voegde eraan toe, dat zij geen aanbiedingen had gekregen om tot de rijen der tennisprofs over te gaan, maar dat zij altijd voor al les een open oor heeft. uitgewisseld. In Biervliet had ieder een de controle gemist, omdat de po litie de route had omgelegd, wegens de drukte in de dorpskern (Willem Beukelszoon-feesten). In Hoek werd een gewijzigde route opgegeven we gens een wegverzakking in de Braak man. Algemeen was men het er over eens, dat de route lang en zwaar was feweest, maar zeker niet onüitvoer- aar, hetgeen bleek uit het feit, dat allen de tocht hadden uitgereden. Na een gemeenschappelijke koffieta fel in een der stemmige benedenzalen in het hotel „Rotterdam" werden door voorzitter jhr. Van Bönninghausen de prijzen uitgereikt. De gedetailleerde uit slag was als volgt: Uitslagen KlasseA: 1 Equipe Dee-Quant, Rot terdam 0 strafpunten, zilveren pla quette, geschonken door Prins Bern- hard; 2 Remael-de Wachter, Antwer pen 7 strp.; bronzen plaquette, ge schonken door gouverneur van West- Vlaanderen; 3 echtpaar Moggré, Den Haag, 12 strp; 4 Stapelaere-Pieters, Antwerpen 45 strp; 5 drs. Hendrikx- mej. Van Dorselaer, Hulst 86 strp; 6 Ramondt-Dïeleman. Sluiskil 8; Fer- mont-Arnoldi, Terneuzen 121: 8 Louise*Sprenger, Middelburg 142; 9 Meeuwen-Janssens, Antwerpen 175; 10 Rozenmeijer en zoon, IJzendijke 326; 11 Vermeulen-Van den Burg, Terneuzen 345; 12 Mr. Wabeke-Schie- man, 400; 13 D. de Hullu-Terneuzen 897. Klasse B: 1 Van Gui'p-Oomen, Bre da 50 strp; (bronzen plaquette Ko ning Boudewijn)2 Van Ooijen-Wig- leven, Rotterdam 51 (zilveren me daille commissaris der koningin in Zeeland); 3 echtpaar Lambert Lier, België 80; 4 Walraven-van Hoek, Til burg; 5 De Feijter, Zaamslag; 6 Hol- lonbrandse-Vermaire. Terneuzen 569; 7 IJsebaert en zoon, Axel 679; 8 echt paar Weijns, Terneuzen 750; 9 me vrouw Van der Wijde-Lindehout, El- lemeet 997. 8 sept. 8 sept. Nederland 1951 (3%) 94% Nederland 1948 (3%) 87% 87% Nederland 1955 <3V.) 88 88% Nederland 1947 (3%) 3 91% 91% Nederland 1937 3 88% 88% Dollarlening 1947 3 91% 91% Investerlngscert. 3 95% 95% Nederland 1982-64 3 94% 94% Nederland N.W.S. 2% 61 Ned. Indië 1937 3 95% 95% Nat. Handelsbank 88% 87% Ned. Handelmij. 172% 173% Alg. Kunstzijde Unie 201% 208V. Berghs' en Jurgens Calvé-Deltt 316 323 Hoogovens n.r. 334% 334% Ned. Kabelfabriek 280 Philips 323% 327% Unilever 393% 399% Wilton-Feijenoord 193 BUliton 229% Kon. Petroleum Mij. 166 Amsterdam Rubber 67% 69% Holland Amerika Lijn 141 141 Kon. Paketvaart 140% 142% Rotterdamse Lloyd 126 127 Scheepvaart Unie 129% 128% Stv. Mij. Nederland 139% 140 H.V.A. 103% 105 Bank van Ned. gem. 4% 98% 98H Van Berkels Patent 19iy4 193% Bank van Ned. gem. 0-5-10 Van Berkëls Patent 191% 193 Centrale Suiker 225 226 Kon. Mij. De Schelde N.I 3. 177 180 Intern. Nickel 82% 82% American Motors 16& 19A Anaconda 50% 50% Baltimore en Ohio 37% Bethlehem Steel 45% 46 General Motors 43& 43% Kennecott 93 93 Missouri K.T. 7% 7H New York Central 10% Pennsylvania 13H 13% Republic Steel 58% 56% Shell OU Comp, 82% 82% U.S. Steel 71% 74% anp-cbs beursindices 4/9 6/9 8/9 296.00 294.82 299.22 155.63 156.54 157.51 136.14 137.00 137.21 125.33 125.49 125.82 87.43 87.25 87.89 208.75 208.48 210.90 De internationale politieke verwikkelin gen gingen vrijwel onopgemerkt aan het Damrak voorbij en in plaats van terug houdendheid viel juist kooplust voor de toonaangevende fondsen te constateren. Ter beurze worden allerlei veronderstel lingen gemaakt voor wat betreft de mil joenen-nota. Met spanning wordt uitge zien naar de derde dinsdag. Hierover wordt feitelijk meer gepraat dan over Formosa of Venezuela. Waren internationale fondsen vrijdag weinig veranderd, vandaag waren zij bepaald willig gestemd en droeg het buitenland ertoe bij de koersen omhoog te werken. Ditmaal was het niet uitsluitend Philips die de aandacht trok. Alle vier grote fondsen waren het middelpunt van een behoorlijke schare kopers, die zich voor al verdrongen in de hoek van Unilever. Zonder dat nieuwe berichten over het margarine-concern waren gelanceerd, was de stemming zeer vast, opende het fonds op 386Vj, stond het geruime tijd stil op 399 en was het zelfs nog de vraag of de brug van 400 zou worden bereikt. Ongeveer een kwartier voor sluiting van de markt werd onder gejuich van de ko pers de 400 voor Unilever bereikt, een stijging van 7 pet. ten opzichte van vrij dag. In de andere grote hoeken ging het rustiger toe mpar ook daar was da stem ming zeer vast. Vooral A.K.U. trok de aandacht: geopend op 205% 4) liep het rayonfonds op tot 208. Philips steeg tot 327 en deed het dus kalmer aan, Kon. Olie liet zich door Venezuela niet impo neren en was vast rondom 166. In K.L.M. was wederom niet te doen. Overigens was de markt stil: scheepvaart merendeels zeer kalm maar vast voor K.P.M. (143 na 144% tegen vrijdag 140%). Cultures lieten zich eveneens van een be tere zijde kennen, vooral Dell die tot 119 opliepen. De locale waarden waren rustig gestemd: Kaiser-Frazer werd ho ger gewaardeerd ingevolge de bekende verkoop der activa, Ketjen was iets beter op de goede gang van zaken, Excelsior echter werd genoemd beneden de 60. Staatsfondsen prijshoudend en kalm. Prolongatie 3% pet. (Advertentie) Van Nelle bestellen Zeeland Sport won verdiend van Goes14 De Vlissingse voetbalclub Zeeland Sport heeft in Goes een goede indruk achtergelaten. Hoewel met twee in vallers uitkomende, wonnen de Vlis- singers volkomen verdiend van een eveneens met twee invallers uitko mend Goes. In het veld was er niet zoveel krachtverschii, maar de defen sie van Zeeland Sport met stopper Klopmeijer aan het hoofd bleek hech ter dan die van Goes, waarin alleen rechtsback Gerrit Luijk goed speelde. Voor de rust gaf middenvoor Schuit de bezoekers de leiding (01). Na de thee bracht Kees Lindenberg de par tijen weer op gelijke voet (11), maar een paar minuten later scoorde Wim van Rijswijk voor de Vlissin- gers (12). Tot aan het einde toe hadden de bezoekers het beste van het spel en door doelpunten van Nol Schuit en Jan Noest kon Zeeland Sport tot 14 uitlopen. (Advertentie) Van Nelle bestellen ZONDERSTRAFPUNTEN Van Gurp-Doomen uit Breda wonnen in B-klasse medaille van koning Boudewijn De Vier-Vlaanderen lustrum-rit, die de Zeeuws-Vlaamse automobielclub „ZEVAC" zaterdag uitgezet had, is voor de deelnemers precies geworden, zoals de heer F. R. Visser, secretaris van de sportcommissie had voorspeld. Het is een zware rit geworden, maar voor alle deelnemers zeker uit te rij den. Slechts één der equipes, die van de heren Dee-Quant, wist de 243 ki lometer lange afstand zonder een strafpunt uit te rijden. Deze heren kwa men daardoor in het bezit van de door prins Bernhard beschikbaar gestelde medaille. De door koning Boudewijn van Belgie beschikbaar gestelde me daille voor de winnaar in de B-klasse werd gewonnen dóór de equipe Van Gurp-Doomen uit Breda met 50 strafpunten. De belangstelling voor dit sporteve nement, waarvan de organisatie zo als gewoonlijk tot in de puntjes was verzorgd, viel eneigermate tegen. Er hadden slechts 22 equipes ingeschre ven, namelijk dertien in de A- en ne- ~;en in de B-klasse. )e rit voor' de toeristenklasse kon zelfs wegens onvoldoende belangstel ling niet doorgaan. De start gebeurde op de grote Markt te -Sint-Niklaas, voor café Nantes. Om 10.31 uur werd de eerste wagen door jhr. L. F. D. S. von Bönninghausen tot Herinckhave, oud-burgemeester van IJzendijke, de langer oute opgezonden. De deelnemers ontvingen een zoge naamde blinde kaart, die men op kaarten met verschillende schaalver delingen moest overbrengen. Daarna begon de tocht door de vele mooie plaats in de vier Vlaanderens. De deelnemers hadden echter weinig oog voor dat vele moois. De niet eenvou dige route eiste de volle aandacht van de kaartlezer, terwijl de chauf feur of chauffeuse uiterst ge concentreerd de aanwijzingen opvolg de. Over de berachte kinderkopjes ging het en over stukken, waarbij men wel over de nodige faptasie moest beschikken om daaruit nog een weg te herkennen. Soms zag men een wagen langs de kant van de weg staan, de inzittenden diep over de kaart gebogen. Volgens de routekaart moest er dan een zijweg zijn, maar er was niets te zien dan een kennelijk doodlopend karrespoor naar een afgelegen boerderij. De equipes, die. dit soort dingen meer bij de hand hadden gehad en het toch maar even pro beerden, zagen dan tot hun grote verbazing achter de boerderij een der controleurs met de bekende vlag staan. Het tweede traject van Aardenburg via Cadzand en Biervliet naar de fi nish te Terneuzen bestond uit op drachten in het berijden van lijnstuk- ken, een pijlenrit en het benaderen van lijnstukken. Na een tocht van ongeveer zeven uur bereikten de eer ste deelnemers omstreeks half zes de finish aan de Terneuzense Westsluis. Daar werden de eerste ervaringen (Advertentie) (Kils schutting rraigt dringend Ceta-Bsw Buitenbijts) Intern Concerns Industrie Scheepvaart Banken Indon. Fondsen Algemeen 29. „Kom kapitein, waar wacht je op?" vroeg Norse Norge verwonderd, terwijl hij zijn zwaard door de lucht liet suizen. „Waar ik op wacht?" riep Kappie verontwaardigd. „Ik wacht tot jij een behoorlijk zeeman wordt, die met zijn knuisten durft te vechten! Met dit stuk ijzer heb ik ja toch geen kans!" De viking haalde zijn schouders op. „Zo zie je wat er van komt als je op een drijvende ma chine vaart", sprak hij. „Dan wordt Je vaAelf een pap-zeeman!" Woedend wierp Kappie het zwaard van zich af. „Die woorden zul je terug nemen!" schreeuwde hij boos en meteen wilde hij zich bovenop Norse Norge fooien. Maar de bediende van de Viking was em voor, al had hij moeite om de hevig spar telende Kappie stevig .vast te houden. „Laat me los, klont, of ik bega nóg een ongeluk! Ik laat me ja niet door de eerste de beste voor een pap-zeeman uitmaken", tierde Kappie. „Wat zijn jullie wel voor zeelieden, hè... te laf om met hun vuisten te vechten!" Langzaam trad de viking op hem toe, waar bij hij Kappie aankeek alsof hij een wereld wonder zag. „Stop!" sprak hij met krachtige stem. „Laat hem los! ik mag die kapitein wel, die het met blote handen tegen een viking durft op te nemen! Zeg eens kapitein, heb jij soms een viking onder je voorouders?" FEUII.LEW EDOIMI) PB1SS0N voorschip voor Vox zichtbaar, rusti- fer nu temidden van de golven, die rekend langs het boord liepen. Tus sen twee wolken brak het maan licht door. Het geluid van de zee. „Als die knaap er in toestemt zal ik hem bij de maatschappij aanbevelen en bij de eerste vacature zal ik hem bij me nemen. Het wordt hoog tijd dat Reval tot eerste officier op een vrachtboot wordt benoemd, maar hij, Dufor, heeft behoefte aan leiding en moet zich leren beheersen". „Hoe gaat het met Godde, kapitein?" vroeg Saladini die ook tegen ae reling was komen leunen. „Erg geschokt. Physiek slecht er aan toe, maar heel helder van geest. Ik zou wensen dat hij weer ging rusten en nog iets kalmerend» zou innemen. Hij is bezig met Dufor zijn rapport op te stellen. Hij wil dat dadelijk doen uit'vrees bijzonderheden te zul len vergeten. Je weet, dat hij de scheepspapieren van de Canopus niet heeft. Bertrand en hij", vervolgde Vox op een toon die geen tegenspraak toeliet, „zijn door een golf opgeno men op het ogenblik dat ze die wil den halen. Jij was er bij, is het niet? Naast me. We keken naar hen. Ze wa ren tot aan de toegang van de machi nekamer gegaan, hadden Rouveyre gezien die door de marconist Dejean in- diens kool was gelegd. Ze stonden aan de voet van ae trap naar de brug toen een golf„Ja, ia", mompelde Saladini, die aan zijn ka pitein niet de vraag durfde stellen; „Waardoor is de Canopus gezonken?" „Met onze kaart, de telegrammen die (Advertentie) Van Nelle bestellen we ontvangen hebben en ons journaal geloof ik wel dat ze tot een resultaat zullen komen. Dufor heeft een goed geheugenEn jij. Saladini, heb je wat kunnen rusten?" „Geen kwestie van, kapitein. Ik ben net klaar gekomen met de lijsten der geredden nog geen uur geleden". „Hoeveel hebben we er?" „Driehonderd tweeënvijftig en de As- cania volgens Launay tweehonderd zevenenvijftig". F „Driehonderd tweeënvijftig en twee honderd zevenenvijftig". „Zeshonderd negen, kapitein". „We hebben goed werk gedaan, Sala dini. Veel vrouwen en kinderen?" „Heel veel, maar ik heb de getallen niet in mijn hoofd". „En van ae equipage?" „We hebben Godde, Ollivier, deze Du for, zes matrozen, de leerling, zeven man van de machinekamer. De Asca- nia heeft de marconist Dejean, de bootsman, een tweede, enige matro zen en stokers en vooral mannen van de civiele dienst koks, hofmees ters en stewards. Ook een stewardes". „Ik ga de ronde doen, Saladini, daar na zal ik Je aflossen". „Ik kan nog wel voort, kapitein". Klossend over hout en ijzer en met tegen elkander tinkelende glazen hees een man zich voorzichtig de trap op. Vox rook een zwak aroma het leven ging door. „De koffie is klaar, kapitein". ste achtenveertig uur al te veel ge had. Breng een glas bij kapitein God de en meneer Dufor. Ga met hem mee, Saladini en haast je niet. Ik wacht wel tot je terugkomt". Onderaan de trap bleef Vox even staan om naar de opklarende hemel en de tintelende facetten van de zee te kijken. „De golven zijn niet zo ge weldig meer, maar we lopen toch al tijd nog tegen de zeventien mijl", zei hij bij zichzelf. Hij liep naar de straal van licht uit de deur van de eerste klasse eetzaal. „Hij heeft gelijk. Welke zeeman zou doof gebleven zijn, zoals hii zegt, voor S.O.S. van de Marco Polo? Wie zou die oproep genegeerd hebben om dat alle reders de Canopus van de hand gedaan hebbenomdat de Canopus zonder reden slingerde omdat ze maar één keer na Gibraltar een observatie hadden kunnen ne men? Het telegram ter zijde leggen en doorstomen terwijl mannen ver dronken?" En er was een beetje laf heid aan de kant van hen dieZe zijn dood. Wat zou ikzelf in zijn plaats gedaan hebben?" Hij zag zich zelf weer, hard, ondoorgrondelijk, terwijl hij de beslissing nam (ze was hem als voorgeschreven) niet te trachten een tros naar de Canopus over te brengen. „Ja, maar het ge vaar was overduidelijk". „Hij had nog meer kwaad kunnen doen, kapitein". (Advertentie) Van Nelle bestellen I Amsterdamse 1 wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN Amsterdam 8 sept. Londen 10.55% —10.56%, New York 3.70%—3.78%, Montreal 3.87%—3.87%. Parijs 89.95 —90.05, Brussel 7.59%—'7.60%, Frankfort 90.32Vj—90.37%, Stock- holm 73.07—73.12, Zurich 86.57%- 86.62%, Zürich (vr. fres) 88.31— 88.36. Milaan 60.79%—60.84%, Ko penhagen 54.60—54.65, Oslo 52.79— 52-84, Wenen 14.58'%—14.59%, An kara 3.79%—3.79%, Praag 52.84— 52.94, Lissabon 13.26'/a—13.28. ^VSWVVVVVWVVVVW»«WW „uver wie neDi u net Na de eetzaal te zijn binnen gegaan, bevond Vox zich vlak voor de Engel se passagier, die man van fruit en gegrilleerd vlees, die nu in een diepe fauteuil verzonken zat, gekleed in een zware overjas, een plaid over de benen, een uitgedoofde pijp tussen de tanden. Op een pas afstand van hem af was het hoofd van de jonge Ame rikaanse, met wie Older zich voor de affaire enigszins geoccupeerd had, tussen een massa bont zlcntbaar. „Over de Canopfts; hij zou met man en muis hebben kunnen verdwijnen". „Waarom bent U niet gaan slapen?" „Ik heb mijn kooi aan een geredde afgestaan. Mademoiselle ook", voeg de hij er bij, met de steel van zijn pijp naar het slapende meisje wij zend. „Ze zegt dat ze nooit meer een voet op een schip zal zetten". „En u?" „Ik geloof dat ik op zee zal sterven". „Wat doen die daar?" vroeg Vox, een snelle blik werpend op ongeveer dertig passagiers van de vroegere Canopus, die als verdronken in het halfduister, langs de andere kant van de tafelslagen. Zijn daaronder ook personen die U gered hebt? ik heb U wel bezig gezien". „Hoe zegt men dat in het Frans: Dat de linker handof de rechter...? Meer weet Ik niet. Die daar? Ze heb ben veel gezucht en geschreid. Nu slapen ze". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6