Ook regering voor conventie tegen radio-actieve besmettingen KLAHKBORD MET DEINUMER VIERLING GAAT ALLES NAAR WENS LAATSTE WENS VAN ZIGEUNER: DINER VOOR 7 ARME MENSEN He DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DE ATOOMCONFERENTIE TE GENEVE Amerikaan noemt beperkingen voor atoomschepen voorbarig De Nederlandse regering- stelt zich achter dé meningen uitgesproken in het rapport dat de Koninklijke Academie van Wetenschappen heeft ingezonden naar de tweede atoomconferentie in Genèvé. In dit rapport wordt aangedrongen op de totstandkoming van een interna tionale conventie, waarbij maatregelen worden getroffen tegen mogelijke radio-actieve besmettingen in West-Europa. De regering is verheugd, dat dé academie deze zaak als een Westeuropees probleem aan de orde heeft willen stellen. Aldus verklaarde dr. H. Riemens, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, adviseur voor atoomzaken bij het ministerie van buitenlandse za ken, die lid is van de Nederlandse delegatie in (Jenève, desgevraagd tegen over een verslaggever van het A.N.P. Het is heus niet zo, aldus.dr. Riemens, dat juist Nederland speciale belangen op dit punt heeft. Alles wat in enig Westeuropees land op dit gebied van de atoomenergie gebeurt, kan reper cussies hebben voor de andere West- europese landen. Als voorbeeld noem de dr. Riemens het ongeluk, enige tijd geleden, in de Britse plutoniumfa- briek te Windscale. De daarbij vrijge komen radio-activiteit is in ons land te Rijswijk (Z.-H.) geregistreerd. Het was geenszins verontrustend, want, de hoeveelheid was minimaal, maar het demonstreert toch, aldus dr. Riemens, het nauwe verband dat er in Europa op dit punt tussen de gebeurtenissen in de afzonderlijke landen bestaat. Het Nederlandse besluit atoom schepen in de Nederlandse wate ren en havens aan scherpe beper kende maatregelen te onderwer pen, is door een Amerikaanse des kundige voorbarig genoemd. Een van de ontwerpers van het eerste Amerikaanse commerciële atoom schip, de „Savannah", R. P. God- win, sprak maandag te Genève als zijn mening uit, dat er te zijner tijd internationaal een regeling- moet worden getroffen voor de be handeling van door kernenergie ffedreven schepen. Over zo'n rege- ing zal worden onderhandeld op Dit is de nieuwe supermicroscoop van Philips, die in staat is details ter grootte van een miljoenste niilimeter zichtbaar te maken. Bijvoorbeeld kan men met behulp van dit apparaat groepjes atomen duidelijk onderschei den. Het toestel zal over enkele dagen in Berlijn worden gedemonstreerd op een tentoonstelling van wetenschap pelijke apparatenwelke wordt ge houden ter gelegenheid van het vier de internationale congres voor elek- tronenmicroscopie. Besprekingen over het graanvervoer via Antwerpen Een Antwerpse delegatie heeft zich zaterdagmorgen naar Brussel bege ven, om er met de minister van eco nomische zaken, Scheijven, bespre kingen te voeren over het graanver voer via de haven, dat sterk is ach teruitgegaan. De belanghebbenden menen, dat die teruggang een gevolg ls van de be schermende graanpolitiek der rege ring en de vrachten-dispariteit ten op zichte van Rotterdam. De delegatie stond onder leiding van burgemeester Craeybeck. AUTO. Drie verlegen politiemannen te Tokio meldden zifch bij hun supe rieuren om mede 'te delen dat hun patrouillewagen was gestolen. Terwijl zij een onderzoek deden naar de ver dachte bewegingen van een taxi, verdween de politie-auto. En toen zij terugkeerden was ook de taxi ver dwenen. De zaak is in handen gelegd van an dere politie-mannen. PAARD. Engeland is nog steeds het land van dierenvrienden. Toen het noodweer boven Londen uitbrak, zat bloemenverkoper Fred Hogan veilig achter een pint bier in een café. Plotseling dacht hij aan zijn paard, dat daar buiten een Niagara-water- val had te verduren. Het bief smaakte hem niet meer. Hij ging naar buiten en kwam even la ter terug met zijn dankbare merrie om in 'n volkomen gemoedsrust zijn glas te ledigen. Niemand-zei er wat yan, een conferentie, die in 1960 zal wordén gehouden. Men kan, zei hij, ook wel eens te voorzichtig zijn. Als destijds alle nodig, geachte veiligheidsmaa.tre- ëelen waren getroffen, voordat lériot de lucht inging, zou zijn toestel nooit van de grond zijn ge komen, voegde hij eraan toe. Risico's De heer C. K. Beek van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft; op de atoomconferentie te Ge nève In een document verklaard: „Een denkbaar ongeluk in een atoom- krachtcentrale vau 400500 mega watt zou, bij een combinatie van on gunstige omstandigheden, kunnen lei den tot een dodelijke bestraling van drie- of vierduizend mensen, honderd duizenden kunnen verwonden en in een gebied van duizenden vierkante kilometer besmettingsschade kunnen aanrichten". Naderhand zei lnj op een persconfe rentie dat, zelfs van de somberste kant bekeken, ontploffingen in reac toren niet de omvang hebben vau de ontploffingen bij proeven met kern wapens. V orderingen De atoomconferentie leverde gisteren voorts de volgende nieuwtjes op: De „hoge-flux" reactor, die op het ogenblik te Petten in aanbouw is, zal een deel van de werkzaamheden van de zwaarwaterreactor in Kjeller gaan overnemen. Men zal in Petten zich onder meer gaan bezighouden met ex perimenteren, waarbij krachtige stralen neutronen nodig zijn. De Noors-Nederlandse samenwerking, zoals die op het ogenblik bestaat, zal in de toekomst enige wijziging onder gaan. In een rapport, dat een dezer dagen over de werkzaamheden te Kjeller aan de tweede atoomconfe rentie is voorgelegd, werd opgemerkt, dat de zwaarwaterreactor ouderdoms- verschijnselen begint te vertonen. Dr. J. Kistenmaker van het labora torium voor spectografie te Amster dam heeft een goedkope methode voor het vervaardigen van verrijkt urani um uiteengezet: de methode van de superkritische centrifuge". Dr. Kistenmaker ging- uitvoerig' in op het procédé dat beoogt uranium dat normaal 7 procent uranium 235 bevat te verrijken tot uranium met 75 pro cent U-235. Als dank voor de Zweedse schenking van het Rode Kruisziekenhuis té Zie- rikzee bood de burgemeester van deze gemeente, mr. F. Th. Dijckmeester vrijdag namens de stichting „Eiland gemeenschap Schouwen-Duiveland" in het hoofdkwartier van het Zweedse Rode Kruis te Stockholm een glas raam aan. Linies van het ractm de voorzitter van het Zweedse Rode KruisE. Sandström en rechts de Ne derlandse ambassadeur in Stockholm mr. J. Visser en burgemeester Dijck meester. Fransen onthullen wat anderen J geheim houden H De Fransen hebben gisteren een M document aan de Geneefse H atoomconferentie voorgelegd, waarin een gedetaileerde be- schrijving wordt gegeven van het verrijken van uranium 235 tot atoombrandstof of voor ge- f§ bruik in atoomwapens. Dit pro- L: ces is in Amerika, Engeland en f| Rusland nog als geheim ge- classificeerd. De Britse atoomgeleerde sir H John Oockcroft heeft op een H persconferentie kritiek op Frankrijk geleverd wegens de- M H ze onthulling. Hij zei dat de vervaardiging van hoogverrijkt uranium essentieel is voor de produktle van explosieven en M H dat het naar Britse mening niet juist is, dat deze kennis over M de gehele wereld wordt ver- spreid. Engeland zou zijn ken- ee M nis erover niet onthullen. ff Mr. De Graaff voorzitter Ned. Roode Kruis. Bij Kon. Besluit van 30 augustus is met ingang van 1 januari 1959 be noemd- tot voorzitter van het Neder- landsche Rode Kruis mr. F. H. A. de Graaff. Mr. de Graaff, die op 4 maart 1893 in Edam geboren werd, is onder meer directeur van dé Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V., voorzitter van de Stichting van de Arbeid, voor zitter van het Centraal Sociaal Werk geversverbond, lid van de Sociaal Economische Raad, secretaris van het Koningin Wilhelminafonds en be stuurslid van de Stichting Rheuma- tiekfonds dr. Jan van Breemen. RUSTIGE VERJAARDAG VAN MOEDER Woningprobleem voor bet gezin nog niet opgelost (Van onze correspondent) Over de toestand Tan de Deinumer vierling in het diaconessenhuïs te Leeuwarden deelde men ons van de zijde van het ziekenhuis mee, dat zich niets bijzonders heeft voorgedaan en dat alles met de moeder en het klei ne viertal naar wens gaat. Zaterdag is zo rustig mogelijk doch soms was het toch wel even druk de verjaardag van de moeder van de Deinumer vierling gevierd. Haar kamer, waar ze alleen ligt, leek meer een bloemenwinkel dan een zie kenhuis. Van alle kanten zijn er ca deaus gezonden. Vooral bloemen .maar ook fruit. Een> plaatselijke winkelier zegde 25 gulden aan boodschappen toe, zodra de ouders en de vierling zich in hun woning hebben kunnen installeren. Dat nu, zo vernamen wij. stuit nogal op moeilijkheden, want de woning, die het gezin Lautenbach in Deinum kan krijgen, is nog bezet door een leraar, die benoemd is aan de ambachtsschool te Gorredijk. De ze heeft nog geen woning- kunnen bemachtigen cn moet heen en weer reizen. In zekere zin is het gezin Lau tenbach dus afhankelijk van de be slissing, die men in de'gemeente Op- sterland, waar Gorredijk toe behoort, neemt over de woningtoewijzingen. De moeder van de vierling, mevrouw LautenbachPoelman, heeft in het ziekenhuis haar kinderen nog niet gezien. Deartsen achten het raad zaam dé moeder nog niet naar-de kinderafdeling te laten gaan en van zelf sprekend is het voorlopig uitge sloten dat de babies uit hun couveu ses en isolette worden genomen. Hoewel mevrouw Lautenbach natuur lijk naar haar kinderen verlangt, wacht zij rustig af tot het °rote ogenblik'zal aanbreken en zij naar vierling zal mogen zien. De Vara en de regionale omroep Noord hebben zaterdagavond in hun uitzendingen aandacht aan de vierling besteed en vraaggesprek ken gevoei'd met de vader, de grootouders en met dokter G. C. N. Kolff uit Marsum, die de verlos sing verrichtte. Er werd onder meer verteld, dat de jonge moeder, toen de derde baby geboren was, uitriep, dat ze hoopte dat er een vierde zou komen, ook omdat dan in een keer alle grootouders ver noemd zouden kunnen, worden. Maandagmorgen heeft: de Koninklijke Marine in verband met de vloot- schouw een militaire mars door Amsterdam gemaakt. Op de dam werd gedefileerd voor de autoriteiten. Drie mannen vernielden kraam te Bergen op Zoom. Zondagmorgen kwam de eigenaar van de patates-friteskraam, die ge plaatst is aan de Pieter Maritsstraat te Bergen op Zoom, tot de ontdekking dat onbevoegden zich in de nacht van zaterdag op zondag toegang tot zijn kraam hadden verschaft en nagenoeg de gehele inhoud van de kraam had den vernield. Alle potten en flessen lagen kapot op de vloer, terwijl voorts worstjes, bal len gehakt, mosselen en croquetten tussen de glasscherven verspreid la gen en stuk waren getrapt. De daders hadden zich door een ruit van de kraam stuk te slaan blijk baar toegang verschaft. Het onderzoek, dat door de politie di- recht werd ingesteld, leidde zeer spoe dig tot de aanhouding van drie» da ders, te weten F. v. d. B., H. S. en P. M., allen uit Bergen op Zoom. Zij bekenden in de afgelopen nacht on der invloed van drank in de kraam te zijnbinnengedrongen en na zich aan verschillende in de kraam aan wezige eetwaren te hebben verzadigd, alles hadden vernield, wat daarvoor in aanmerking kon komen. Zij zijn ingesloten en zullen worden voorge leid aan de officier van justitie te Breda. Voor de organisatie van de Olym pische spelen in 1964 zal Detroit kan didaat worden gestéld, zo heeft het Amerikaans olympisch comité beslo ten. Detroit wei d verkozen boven Los Angeles, Chicago en Minneapolis. VERRASSING IN HET SPINNEWIEL Veel „mensen van de straat" reageerden niet spontaan... (Van onze correspondent) Aan de laatste wens van een sterven de zigeuner, zo schrijft Het Parool, hadden zondagmiddag zeven Utrech tere volkomen onverwacht een copieus etentje te dank in restaurant Het Spinnewiel aan de Leidseweg in Utrecht. „Als ik overleden ben, wil ik dat jullie een paar mensen, zo maar arme mensen van de straat, op een goede maaltijd onthalen", had de oude zigeuner gezegd voordat hij de laatste adem uitblies. Hij richtte z'n laatste wens tot een man, vrouw en zoon met wie hij al jarenlang een hechte vriendschap liad. Zondagmorgen werd de oude zigeuner begraven. Toen zijn vrienden van het kerkhof terugkwamen, mengden zij zich tussen de honderden mensen, die in deze drukke jaarbeurstijd de bin nenstad van Utrecht bevolkten. Zij namen de kandidaten schattend op. De wens van de oude zigeuner moest geëerbiedigd worden. „Mensen van de straat arme mensen", had hij gezegd. Maar velen reageerden niet erg spontaan op de merkwaardige uitnodiging van de drie zigeuners. Ze vertrouwden de invitatie niet. Uren zwierven de drie zigeuners door de binnenstad. Ten slotte hadden ze een groepje van zeven mensen bijeen, onder wie een wasvrouw, een straat muzikant en een invalide man. Om half twaalf stapten de tien disgenoten Het Spinnewiel binnen. „Zij waren gisteren in het restau rant m'n eerste klanten", vertelde de heer Dropsie, de eigenaar van het restaurant. Aan de wens v.ah de oude zigeuner werd dubbel en dwars recht gedaan: zijn vrienden bestelden voor de zeven gasten een overvloedige maaltijd, compleet met aperatief, kip, compote én bier. Bovendien werd ter nage dachtenis van de overleden weldoe ner een fles wijn geopend en kreeg elk van de disgenoten een pakje sigaretten. Nooit tevoren was in Utrecht onder dergelijke curieuze omstandigheden een gezelschap in een restaurant bij een geweest. Een uur lang bleven de gasten in Het Spinnewiel. Toen ze goed en wel met elkaar kennis had den gemaakt stapten ze weer op. „Het waren echte zigeuners met ves ten van een exotische snit, kleurige jakken en behangen met sieraden", kenschetste de heer Dropsie hen. Ver der is het trio, dat zo stipt de strenge erecode van het zigeünerras opvolg de, anoniem gebleven. Even anoniem als de weldoener, die zijn laatste rustplaats vond op een Utrechts kerk hof. Het Wereldgebeuren Adempauze Verwonderlijk snel heeft president Eisenhower geantwoord op het voorstel van Tsjoe en Lai om de besprekingen tussen commums- -tisch China en de Verenigde Staten op ambassadeursniveau te hervatten. Een paar uur na de radiorede van de communistisch-Chinese premier liet de Amerikaanse president zaterdag weten, dat hij voor een gesprek tus sen wederzijdse ambassadeurs, bi] voorkeur te Warschau, te vinden was. Misschien was de haast, waarmee dit gebeurde, wel een uitvloeisel van het besef, dat de Verenigde Staten dooi de ontwikkeling der gebeurtenissen rond het nationalistisch-Chinese eiland Quemoy min of meer geïso leerd waren geraakt van hun bond genoten en dat er ook in Amerika zelf geenszins eenstemmigheid heerste over deze kwestie. Een van de binnenlandse critici was Dean Aeheson, die Ameri kaans minister van buitenlandse zaken was ten tijde van een andere crisis in het Verre Oosten, en wel de Koreaanse. Voor het Amerikaanse besluit om na de communistische agressie in Korea tussenbeiden te ko men, was Aeheson dus in hoge mate verantwoordelijk. Het blijkt, dat hij er een heel andere opvatting op na houdt, nu de kleine Quemoy-eilandjes in het geding zijn, die niet meer dan drie kilometer van de communistisch- Chinese havenstad Amoy afliggen, maar ongeveer 200 km van Formosa, waar het nationalistisch-Chinese be wind is gevestigd. Uit de waarschu wingen aan het adres van Peking blijkt volgens hem, „dat de Verenigde Staten zich naar een oorlog met com munistisch China laten drijven." Hij beschuldigde de regering-Eisenhower ervan, dat zij zich in haar tegen woordige onvrije positie had laten manoeuvreren door de president van nationalistisch China, Tsjang Kai- Tsjek. Aeheson, die niet alleen uiter lijk altijd bijzonder correct is, maar ook een grote innerlijke beschaving aan de dag legt, voegde eraan toe, dat zowel de nationalisten als de commu nisten de Verenigde Staten nu tot een oorlog of terugkrabbelen konden dwingen. Zijn advies aan de regering- was, „zich ook eens door koelhoof- dige vrienden uit andere landen te la ten voorlichten." 1 zijn er ook gisteren weer lucht gevechten geleverd tussen na tionalistisch en communistisch Chinese vliegtuigen en al spatten er weer veel granaten uit communis tisch China op Quemoy uiteen, toch zal het wel zover komen, dat er in derdaad overleg wordt geopend tus sen een Amerikaan en een Chinees in Warschau. Voor de communist zal het vaststaan, dat niet alleen Que moy, maar ook Formosa en de Pesca- doren eigenlijk tot het gebied van zijn land behoren. De democraat zal ervan uitgaan, dat hij geen overeenkomsten zal sluiten die „de rechten van onze bondgenoot, de republiek China (na tionalistisch China) aantasten". Het voornaamste daarbij is, dat de moeilijkheden min of meer worden verlegd van het militaire naar het politieke vlak, hetgeen betekent dat een adempauze kan intreden. Waar schijnlijk heeft ook communistisch- China ingezien dat in de kring dei- bondgenoten (en dat betreft dan in de eerste plaats de Sowjet-Unie) niet het gewenste enthousiasme kon wor den gevonden om de zaak op de spits te drijven. Tijdelijke hulp in België voor vlasvezelbereiding De ministeriële commissie voor eco nomische coördinatie heeft vrijdag avond vergaderd. Zij stelde een tijde lijke hulp in ten gunste van de vlas vezelbereiding, om de activiteit van de sector te steunen, die door de kunstmatige concurrentie op de bui tenlandse markten wordt bedreigd. De commissie onderzocht een regio nale economische politiek, die zich geleidelijk tot verschillende streken van het land zal uitbreiden. Twee proefgebieden werden uitgekozen voor een onmiddellijke actie: de Bo- rinage voor reconversie en het Hage- land met de nabijgelegen Zuiderkem- È>en als ontwikkelingszone. Het on- lerzoek van deze vraagstukken werd aan een werkgroep toevertrouwd. et is niet onwaarschijnlijk, dat de steeds vastberadener gewor den houding van de Amerikanen mede heeft geleid tot het communis tische voorstel om maar weer aan het praten te gaan. Maar opnieuw is in tussen het bezwaar gevoeld van on metelijke risico's, verbonden aan het behouden van posities welker nut in brede kring wordt betwijfeld. Er heeft immers een uitgebreid gewa pend conflict gedreigd om dit kleine eiland, dat evenals Matsoe al leen militaire betekenis zou kunnen hebben na een ineenstorting van het communistische régime op het Chi nese vasteland. Sir Anthony Eden heeft, toen hij nog premier van Gr> Brittannië was, de Chinese nationa listen aangeraden, zich van deze kust eilandjes térug te trekken. Tsjang kai-Tsjek sloeg die raad in de wind: hij heeft zoveel troepen erheen ge stuurd, dat een bezetting door com munistisch China nu inderdaad een gevoelig verlies voor de nationalisten zou zijn. Tijdens de adempauze mag' niet alleen overleg worden verwacht tussen communistisch China en Ame rika, maar ook tussen de Verenigde Staten en nationalistisch China, waar bij men zou kunnen spreken over het voor en tegen van het bezit der kust eilandjes en van een eventuele eva cuatie daarvan zoals in 1955, onder dekking van de zevende Amerikaan- se vloot, met de Tatsjen-eilanden ge beurde. Bespreking over prijs- stabilisatie uitgesteld De bespreking tussen de minister van economische zaken en het bedrijfsle ven, over de prijsstabilïsatie, welke was vastgesteld op 10 september, i» uitgesteld. Dit uitstel geschiedt op verzoek van het Nederlands verbond van Vakver enigingen, welks vertegenwoordigers verhinderd zijn deze bespreking bij te wonen. Over een nieuwe datum in de loop van deze maand wordt thans met de betrokken organisaties overleg ge pleegd. Paus veroordeelt Peking-Chinese bisschopsbenoemingen. Paus Pius XII heeft 't benoemen van r.-k bisschoppen in communistisch China zonder zijn toestemming in strenge bewoordingen veroordeeld. Hij deed dit in een encycliek, geda teerd 29 juni en gisteren gepubliceerd, gericht aan geestelijkheid en gelovi gen yan de r.-k. kerk in China.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5