PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Pas vrede als vloot van Ver. Staten omgeving Formosa verlaat" Geen Engelse wapens naar Indonesië Restauratieplan van Middelburg oude binnenstad is realiseerbaar Vandaag.. 201e jaargang - no. 212 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 9 sept. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2476 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094. KROESJTSJEW IN BOODSCHAP AAN EISENHOWER: Mao tse Toeng optimistisch over komend ambassadeursoverleg De Russische premier Nikita S. Kroesjtsjew heeft zondag in een gisteren gepubliceerde boodschap aan president Eisenhower van de Verenigde Staten verklaard, dat de Sowjet-Unie „een aanval op communistisch Chi na zal beschouwen als een aanval op zichzelf". Hij waarschuwde dat er geen vrede in het Verre Oosten kan heersen voordat de Amerikaanse vloot zal zijn teruggetrokken. De kwestie-Formosa moet volgens Kroesj tsjew door de Verenigde Naties worden behandeld. In Peking zei president Mao tse Toeng van communistisch-China maan dag, dat hij „vol hoop" is met betrekking tot de besprekingen op am bassadeursniveau tussen communistisch China en de Verenigde Staten. Mao zou voorts gezegd hebben dat de besprekingen misschien „enig resultaat zullen opleveren mits beide partijen de oprechte wens koeste ren het geschil in het Verre Oosten te regelen". Volgens het nationalistisch-Chinese ministerie van defensie te Taïpeh hebben de Chinese communisten maandag het recordaantal van 53.814 granaten op de Quemoy-eilanden af geschoten. Bij het bombardement, dat negen uur duurde, werden 91 mensen gedood of gewond. De communistische radio van Peking meldde, dat de na tionalisten steden en dorpen aan de kust hadden beschoten, waardoor gro te verliezen aan levens en bezittingen veroorzaakt waren. Van nationalisti sche zijde is bericht dat zeven Mig straaljagers van de communisten tij dens een gevecht bij de kust van het Chinese vasteland zijn neergeschoten door Sabrejets van de nationalisten. Ook gisteren zijn weer vrachtschepen van nationalistisch China onder ster ke Amerikaanse bescherming naar Quenioy gevaren en daar gelost. Een landingsvaartuig der nationalisten werd door het communistisch-Chinese kustgeschut in brand geschoten. Ei waren op dat moment geen Ameri kaanse vaartuigen in de buurt. De Amerikanen zulien met het bege-, leiden der konvooien voortgaan lang dit noodzakelijk is". Slapen en eten Kortgeleden stonden des avonds op een kade in een van on<ze Zeeuw se steden enkele auto's gepar keerd. Daartussen bevond zich een wagen, die in Nederland bij gebrek aan een Nederlandse benaming als „stationcar" wordt aaingeduid. De sta tioncar stond daar niet alleen des avonds, maar ook des nachts en tot ver na het ochtendgloren. Toen ver scheen uit 'het voertuig een wat verfomfaaide dame, die een ketel tor ste. Zij haalde water. Daarna sleepte ze uit de auto een kooktoestel aan. De dame zette thee Terwijl verbaasde mensen, die naar kantoor of fabriek gingen, de openbare theezetster pas seerden, maakte ze ook een ontbijt klaar en dat diende .ze op voor een evenzeer verfomfaaide man, die zich ook al uit de stationcar had gewor steld. Dit nu is maar het schijnt een moderne wijze van kamperen en dat kamperen beoefent men in het hartje van een stad, Enkele dagen later kon men een al even wonderlijke manier van kamperen opmerken juist even buiten een Zeeuwse stad. Daar waar de zeedijk een nogal scherpe bocht maakte hadden aan de voet van de dijk een man en een vrouw twee bromfietsen neergeworpen, waarover ze stukken „plastic" hadden gespreid, Er w.as voorts een halve meter boven de grond een zeil gespannen en onder dat zeil lagen twee opgepompte lucht bedden. De man en de vrouw wierpen zich op de buik en kronkelden als slangen onder het zeilklaarblijke lijk om daar de nacht door te bren gen. Ze-lieten zich niet storen door de vele avondlijke wandelaars, die met grote verbazing dit tafereel gadesloe gen. Er komen wonderlijke manieren van kamperen in de mode, ma nieren die niet-Nederlands zijn en die dus in dit land geen vaste voet moeten krijgen. Het klimaat in Ne derland leent zich daar niet voor. Ook is ons land te dicht bevolkt en worden onze wegen te druk begaan om zonder aanstoot te geven, langs die wegen een tijdellijk huishouden te kunnen opzetten. Het is zelfs een openbare vraag of kampeerders, zoals ze hier boven werden beschreven, op kam peerterreinen thuisbehoren. Ze hou den er een zodanige onhygiënische en onverstandige manier van reizen op na, dat ze op een behoorlijk kampeer terrein tot de a-sociale elementen gerekend moeben worden. Behalve de zonderlinge slapers zijn er ook zonderlinge eters. In Twente trof men deze zomer vele buitenlanders aan, die langs de weg hun miiddagpotje zaten te koken. Ver moedelijk zoeken deze mensen voor de nacht wel een behoorlijk onderdak, maar voor het bereiden van de maal tijd vinden ze de wegberm voldoende. Ook dat is een manier van reizen, die in Nederland niet aangemoedigd mag worden. In zuidelijke landen, waar eenzame streken zijn, kan men zoiets gemakkelijk toestaan, want n„emand ondervindt er hinder van of neemt aanstoot aan. Maar in Neder,and het bereiden van eten langs de weg een dwaze vertoning. Het euvel doet zich biuten Neder land helaas in nog veel sterkere mate voor. In de „Hotelrevue" vertelt een medewerker, dat hij tij dens een tocht langs de Britse zuid kust meer dan honderd auto's ont dekte, waarin mensen lagen te sla pen. Ze waren al doorgedrongen in de straten van de Britse badplaats Tor quay!!! Al deze mensen hebben, blijkbaar last van vagebond-idealen uit hun kinder tijd. Zij zijn allemaal vriendelijk en welwillend. Ze zijn op een verkeer de wijze op zoek naar een beetje geluk en vrijheid. Daarom is het moeilijk een soort ban vloek te slingeren naar deze toeristen. Toch moet dat gebeuren. Het zal no dig zijn in onze Nederlandse gemeen ten de bepalingen op het kamperen te verscherpen, opdat de openbare wegen en wegbermen bevrijd blijven van auto-slapers en wegberm-kokers. Deze lieden moeten dan maar verwe zen worden naar een achterplekje op een kampeerterrein. Misschien leren ze daar nog eens hoe ze wél moeten 'kamperen en moeten reizen! Maandagochtend zijn de aangekon digde amfibische oefeningen van de Amerikaanse zevende vloot en natio nalistisch-Chinese eenheden bij de kust van Zuid-Formosa begonnen, op ohgeveer 45 km van Kao Hsioeng, de belangrijkste haven van Zuid-Formo sa. De oefening moet twee dagen du ren. Onder V. N. Het bestuur van de Britse Labour- partij heeft gisteren officieel ver klaard dat naar zijn mening For mosa en de Pescadoren onder be heer en bescherming van de Ver. Naties moeten komen, opdat de bewoners zonder intimidatie hun eigen keuze kunnen doen. Toela ting van continentaal China tot de Ver. Naties is volgens Labour een eerste vereiste voor een oplossing van de moeilijkheden in het Verre Oosten. Er wordt herinnerd aan de Mooie zeventiende- en achttiende- eeuivse geveltjes vormen met elkaar de Middelburgse Spanjaardstraat. De huizen achter die geveltjes zijn de laatste jaren sterk in bewoonbaar heid achteruitgegaan. Zouden deze huizen door een grondige restauratie en het aanbrengen vcm modern com fort beter bewoonbaar worden ge maakt dan zou deze straat en dat geldt voor meer straten in de oude binnenstad van Middelburg ook als „woonstraat" weer aantrekkelijk worden (Foto P.Z.C.). uitspraak van Eden in 1955, dat de eilanden voor de kust „door ons al tijd als een deel van China zijn beschouwd". De Russissche premier Kroesjtsjew noemde in zijn boodschap aan Eisenhower het Amerikaanse optre den in het Verre Oosten openlijke ïrovocatie en drong aan op terug- ;rekking van de Amerikanen van Formosa. „Het zou de mogendheden verboden moeten zijn vloten en lucht- eenheden van het ene einde der wereld naar het andere te sturen voor chan tage- en intimidatiëdoeleinden". Aan Amerika „dat tracht zich de rol van politieman voor de wereld aan te meten" werd gevraagd geen stappen te doen die „onherstelbare gevolgen met zich meebrengen". „Het hangt geheel van de verdere- stappen der Amerikaanse regering af of er vrede in het Verre Oosten zal heersen dan wel of dit gebied een gevaarlijke broedplaats voor oorlog zal blijven". Volgens „Nieuw China" heeft Mao tse Toeng onder meer verklaard dat de huidige wereldsituatie gunstig is voor alle volkeren die voor de vrede strij den. „Taiwan, dat tot communistisch is het vijftig jaar geleden, dat de Amerikaanse luchtvaart- j pionier Orville Wright met een j door hem tezamen met zijn j broer Wilbur ten dienste van j P het Amerikaanse leger gëcon- i M strueerd vliegtuig te Fort Myers een geslaagde proef- vlucht deed, welke op 17 sep- i g§ tember daaropvolgend werd herhaald, waarbij de machine f§ echter door het breken van een met enige j ;enant Thomas E. Selfridge, als eerste in de luchtvaartge- schiedenis de dood vond. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii China behoort, Libanon en alle Ame rikaanse bases op niet-Amerikaans grondgebied, zijn stroppen om de hals van het Amerikaanse imperialisme. Als de Amerikaanse monopoliebezit- ters volharden in hun politiek van agressie en oorlog zullen zij uiteinde lijk door de wereldbevolking worden opgehangen en him medeplichtigen zuflen hetzelfde lot ondergaan", aldus Mao. President Eisenhower zegt in een verklaring vanuit zijn vakantiehoofd kwartier, dat de gevaarlijke toestand in het Verre Oosten te wijten is aan „niet uitgelokt militair optreden" van de Chinese communisten. De perschef van de president zei dat Eisenhower op de jongste nota van Kroesjtsjew zal antwoorden zodra hij gelegenheid heeft gehad die beter te bestuderen. Nieuw-Guinea in defensie-systeem voor Verre Oosten? .Uit belrouwbare bron te Washing ton hééft United Press International maandag vernomen, dat de Britse regering besloten heeft geen wa pens aan Indonesië te zenden we gens bezwaren van Australische zij de. Deze zegslieden nemen voorts aan dat het comité van de gezamenlijke Amerikaanse chefs van staven thans meer aandacht aan de situatie in het Verre Oosten besféedt naar aan leiding van de crisis in de Straat van Formosa. Derhalve neemt men aan dat Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea in de toekomst een rol zullen krijgen toebedeeld in de defensie van dat gebied. Zoals bekend zal volgende maand in Canberra een belangrijke Nederlands- Australische conferentie worden ge houden voor het coördineren van de politiek ten opzichte van Nieuw-Gui nea.-'- Volgens de zegslieden heeft de Austra lische minister van buitenlandse za ken, Richard G. Casey, tegenover de Britse premier Macmillan verklaard dat Australië hoopt dat Engeland geen wapens aan Indonesië zal leve ren. Dit had hij gezegd tijdens zijn recente bezoek aan Londen. De zegslieden nemen aan dat Macmil lan niet erg gelukkig was met dit Australische standpunt, daar Engelse industriëlen gaarne wapens naar In donesië zouden zenden. Hij besloot echter Casey's verzoek niet af te wij zen. Men neemt voorts te Washington aan dat minister Luns, die de algemene vergadering der Ver. Naties zal bij wonen, tegen het, einde van de maand naar Washington zal reizen voor be langrijke besprekingen met het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken over de kwestie Nieuw-Guinea. Prinses Irene heeft maandag Huize Lievéhdaal in Utrechtwaar zij ge durende haar studietijd zal wonen, betrokken. De prinses in de tuin van Huize Lie- vendaal. Brits kernfusie-onderzoek verhuist uit Harwell. GrootBritlanaaë zal zijn inspanningen op het gebied van de beheerste kenv. fusie verdubbelen. Het gehele onder zoekingswerk zal uit Harwell worden overgebracht naaT een nieuw cen trum in Win-frith Heath, nabij Dor chester. Naar sir John Cookcroft, de leider van de Britse delegatie op de tweede atoomconferentie in Genève, maandag meedeelde, zal deze over brenging haar beslag krijgen in de ja ren 1961-1963. In Harwell is onvol doende ruimte, aldus sir John op een persconferentie, en in Win frith Heath zijn voldoende mogelijkheden voor eventuele uitbreiding. In totaal zullen binnen afzienbare tijd 1000 mensen in Groot-Brittannië aan de kernfusie werken. In Win frith zal ook werk op het gebied der kernsplitsing worden verricht. In Harwell zal volgens een Britse verklaring „ongetwijfeld" nieuw werk worden gedaan. ALS RIJK HELPENDE HAND BIEDT Bewoonbaarheid van - mooie - huizen gaat sterk achteruit; verval dreigt HET OUDE DEEL van de Middelburgse binnenstad, dat bij de ramp van mei 1940 gespaard bleef, is op zijn retour Achter de oude zeventiende en achttiende eeuwse gevels, die met elkaar straten als Spanjaardstraat, Singelstraat, Dam enz. zulk een bijzondere bekoring verlenen beginnen zich hier en daar reeds krotten te vormen. De bewoonbaarheid van dit htegrerende deel van de stad dat zich thans reeds aan de gemeente begint op te dringen als een object, dat óf gesaneerd óf gerestaureerd moet worden is de laatste jaren sterk achteruitgegaan. Sanering van dit stadsdeel en andere oude straten zoals Wagenaarstraat, Latijnse Schoolstraat, de Kaaien, Kinderdijk, Korendijk, Bogardstraat en Dwarskaaï, zou een klap zijn, die zo men maar enig gevoel voor de choonheid van het oude Middelburg heeft zou niemand willen verwer- üet probleem, waarvoor men zich dus gesteld ziet, is dat van de restaura- ie, het beter bewoonbaar maken van deze huizen, hetgeen als een gigan tische taak mag worden bestempeld. mder het oude en waardevolle hui- ■enbezit van Middelburg zijn monu menten, die onder de categorie „eer- te klasse" worden gerangschikt en lie voor een groot deel voorkómen op 'e voorlopige lijst van Monumenten- org. Daarnaast is een aantal geklas- eerd als „niet-uitzonderlijk, maar och wel waardevolle specimen van epaalde stijlperioden". Dan is er nog en groep van oude panden, die bij onder goed harmoniëren met de traatwand, waarvan zij deel uitma- en, weshalve de dreiging verval- rot-opruiming ook verlies zou bete nen Spanjaardstraat en Singelstraat- zijn typisch voorbeelden van stra ten, die op „hun retour" zijn. Het zijn straten, waarin eertijds achter de mooie, bewaard gebleven Amerika vraagt Russen antwoord op voorstellen over voorkoming aanvallen. De Verenigde Staten hebben maandag de Sowjet-Unie officieel gevraagd om een antwoord op hun voorstel, tech nische besprekingen in Genève te hou den over middelen om een plotselinge aanval te voorkomen. In een te Moskou overhandigde nota wordt eraan herinnerd, dat de Rus sische regering ingestemd heeft met onderhandelingen over het staken van proeven met kernwapens. Deze zullen 31 oktober in Genève begïn- Maar volgens de Amerikaanse nota heeft de Sowjet-Unie niet geantwoord op het op 31 juli door de Ver. Staten gedane voorstel „tot bestudering van de praktische aspecten van waarbor gen tegen een onverwachte aanval". In dit voorstel hadden de V.S. geop perd, dat dergelijke besprekingen in de eerste week van oktober in Genè ve beginnen. Door het uitblijven van een Russisch antwoord en de noodza kelijkheid van zorgvuldige voorberei dingen zouden de technische bespre kingen over het verhinderen van een verrassende aanval uitgesteld moeten worden. Zij zouden nu eerst twee maanden na ontvangst van het Rus sische antwoord kunnen beginnen, al dus de Amerikaanse nota. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Koel met zon. 1 (Van onze weerkundige medewerker). De depressie, die nu bezig is over het noordelijke deel van 1 de Noordzee naar Denemarken n H te trekken heeft het warme na- |g H zomerweer inmiddels naar O.- E=s Europa verdreven. Maandag was het al belangrijk koeler, n bij een vrij krachtige westelij- ke wind. In de onstabiele lucht komen nog enkele buien voor, p H maar ten zuidwesten van En- geland nadert een rug van ho- p ge luchtdruk, waarin verbete- ring is waar te nemen. Ook p stroomt er van de Azoren weer M iets warmere lucht naar het H noordoosten, zodat in het mïd- M den van de week de tempera- H tuur weer een kleine stijging zal gaan vertonen. Door het H naderbij komen van genoemde rug zal de buien-activiteit af- s p nemen en krijgen de zonnige p p perioden weer de overhand. De p temperatuur zal dus de komen- p de dagen in Zeeland tussen 18 s p en 20 graden Celsius schomme- p p len. p llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllN gevels de „deftige burgerij" woonde. De huizen gaan er sterk in woonkwaliteit en dus in stand achteruit. Deze merendeels grote huizen zijn niet alleen duur in onderhoud, ze zijn ook aan een flinke herstelling toe, hetgeen echter door de meeste van de eigenaren niet kan worden opge bracht. Geen comfort Vaak ook missen deze huizen vol doende comfort. Daarom is er al zo iets als een „uittocht" van de bewo ners waargenomen naar de nieuwe buitenwijken, waar de huizen toch minstens een douchecel hebben, fris geschilderd zijn en waar licht en lucht volop in kunnen doordringen. (Vervolg op pag. 6) KOEL MET BUIEN. Wisselend bewolkt met enkele buien en iets lagere temperaturen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk wellicht harde wind, aanvankelijk tussen zuidwest en west, later tussen west en noordwest. ZON EN MAAN 10 september Zon op 6.05 onder 19.08 Maan op 2 13 onder 17.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1