xfds rn9 /77w m i KAPPIE en hei geheim van de zeedraak Straten in Deventer veranderden in snelstromende beekjes Reden? ALGERIJNEN VEROORZAAKTEN EXPLOSIE OP FRANS SCHIP LAATSTE OFFICIËLE SCHIP MET REPATRIANTEN GEEN HGWELUKSB00T? DAN ZWEMMEND NAAR DE KERK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 (Van onze correspondent) Twee onweersbuien van een ongekende hevigheid hebben zaterdagavond grote gedeelten van Deventer veranderd in haast onmetelijke binnenmeren. Binnen een tijdsbestek van nog geen anderhalf uur kwam 43 cm neerslag uit de hemel en veranderde de straten in snelstromende beekjes. De situatie was het ergste onder de viaducten in de verbinding tussen binnenstad en buitenwijken. Het water rees hier tot een hoogte van wel een halve meter. Deze watervloed had tot gevolg dat het verkeer volkomen ontwricht werd. Via grote omwegen konden honderden Deventenaren die ijlings vanuit de binnenstad de weg naar huis zochten, thuiskomen. Daar wachtten dikwijls al weer nieuwe verrassingen in de vorm van volgelopen kelders, drijven de inventaris en hevig lekkende da ken. In hotel „De Leeuwenbrug" spoelden de bezoekers van de onder gronds gelegen bar letterlijk deze ruimte uit. In een ommezien stond het water zeker 40 cm hoog. Politie en reinigingsdienst waren niet in staat aan alle verzoeken om hulp ter- Advertentie J stond te voldoen. Daarom werd de B.B. ingeschakeld, die terstond met vier blokploegen aanrukte en zich speciaal inzette om het instrumenta rium van de telefooncentrale en de opslag van een nieuw levensmidde- lenbedrijf in de binnenstad in veilig heid te stellen. Voorts assisteerde de BJ. bij tientallen particulieren, die Vluchtende bromfietsdief in schouder geschoten De 18-jarige loopjongen B. M. van der V., die vrijdagmiddag was gear resteerd omdat hij een bromfiets had gestolen, heeft getracht uit het poli tiebureau aan de Van der Venne- straat te Den Haag te ontsnappen. Hij was verhoord en zou daarna overgedragen worden aan enige agen ten die hem haar het hoofdbureau zou den brengen. Toen hij 's avonds om streeks tien uur de smalle trap in het bureau afging zag hij een kans, en nam de benen. Twee politiemannen zetten de achtervolging in. In een zij straat van de Van der Vennestraat losten de agenten enige waarschu wingsschoten en sommeerden de vluchteling stil te staan. De jongen rende echter door. Daarop schoot een van de agenten op hem. De jongen werd niet ernstig in de rechterschou der geraakt. Hij is onder bewaking ter observatie in het ziekenhuis aan de Zuidwal opgenomen. Voor het bureau aan de Van der Ven nestraat verzamelde zich korte tijd later ccn menigte die verbolgen was over het voorgevallene. Het publiek wierp stenen naar het bureau waar door drie ruiten kapot gingen. Toen ook politiemannen met stenen beko geld werden heeft men de menigte met de 'gummiknuppel uiteengedre ven. TEM |pNDA9 DINSDAG P*WwOENSDAG J^^P>ONDEr!0A« 'pTEMBERg SEPTEMBER SEPTEMBER M SEPTEMBER^jEPTEMBEEf Franse sergeant die met vrouw en kind wandelde in Parijs gedood. Het Algerijnse bevrijdingsfront F.L. N. heeft meegedeeld verantwoorde lijk te zijn voor een ontploffing aan boord van de Franse passagiersboot „"President De Cazalet", waarbij der tien mensen werden gewond. Het schip was met zevenhonderd passa giers aan boord, uit Marseille naar de Algerijnse haven Bone vertrokken. Kort na het vertrek uit Marseille deed zich de ontploffing voor. Twaalf der gewonden behoorden tot de be manning; de dertiende was een passa- fier. De toestand van een der gewon- e bemanningsleden is zeer ernstig. De sleepboot Djebal Bira heeft de „President De Cazalet" teruggesleept naar Marseille, waar de passagiers van boord gingen. In Parijs is zondag een Franse sergeant, dié met verlof was en met zijn vrouw en zijn vier jarig zoontje liep te wandelen, door een Algerijn doodgeschoten. De dader is ontkomen. Er is in de nacht van zaterdag op zondag een springstofaanslag ge pleegd op de olieopslagplaats te Beg- les nabij Bordeaux in het zuidwesten van Frankrijk. Er ontstond geen brand. De schade bleef beperkt tot enkele buizen, aldus de politie. De lading was van enige afstand tot ontploffing gebracht. Aan het werk van het politieke comi té van de Arabische Liga nemen thans ook twee vertegenwoordigers uit Algerije deel. Een hunner heeft op een persconfe rentie in Cairo verklaard, dat aan de Araibische staten is verzocht de ver zetsorganisatie F.L.N. jaarlijks 120 WATERMAN IN ROTTERDAM MET 700 PASSAGIERS TERUGGEKEERD miljoen gulden te verstrekken, „niet als hulp, maar als bijdrage in de oor log tot bevrijding van Algerije". Want, zo zei hij, er zal geen vrijheid of onafhankelijkheid voor de Arabie ren zijn zolang Algerije niet is be vrijd. Nederland bouwt A-duikboot De leiding van de Koninklijke Mari ne heeft zich gezet achter de ontwik keling van een door kernenergie voortgestuwde onderzeeboot. De uit voering van dit project zal zeer veel geld kosten. Het zal echter gelukken een type atoomonderzeeboot te ont wikkelen, aangezien gerekend kan worden op de volle medewerking van Nederlandse scheepvaart- en scheeps- bouwkrïngen. Het project is voor ons gehele land van het grootste belang, rit verklaarde, naar „Trouw" meldt, de commandant van de onderzee dienst der- Koninklijke Marine, kapi tein ter zee J. F. Drijfhout van Hooff, tijdens een voordracht die hij ter ge legenheid van de vlootschouw in Am sterdam hield op uitnodiging van de afdeling Amsterdam der Koninklijke Nederlandse vereniging „Onze Vloot". De dood op de weg De 28-jarige Amsterdamse havenar beider L. Ligtenberg is zaterdag op de Oostelijke Handelskade te Amster dam om het leven gekomen, toen zijn bromfiets omviel op het moment dat een autobus passeerde. De val werd veroorzaakt doordat het stuur van dé bromfiets bij het passeren aan een stuur van een rijwiel bleef haken. De bromfietser kwam onder het achter wiel van de bus terecht. Hij was op slag dood. Op de hoek van de Loevesteinlaan en de Hengelolaan in Den Haag is een ongeluk gebeurd, dat aan de 42-jarige heer Th. J. Vogelesang het leven heeft gekost. De heer Vogelesang, die op een bromfiets reed, verleende geen voorrang aan een bestelauto, die be stuurd werd door de 60-jarige C. L. O. Hij werd in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht, waar hij is overleden. In de Hoofdstraat te Stadskanaal is zaterdag de 69-jarige wielrijder H. Trip uit de Drouwendermond, doordat hij plotseling van richting verander de, aangereden door een personen auto. T. was op slag dood. In de nacht vanv rijdag op zaterdag is op de grote verkeersweg naar Roosendaal de 37-jarige M. Valentijn uit St.-Willibrord, die per rijwiel op de verkeersweg reed, door een achter opkomende auto bestuurd door A. D. uit Seppe gegrepen, tegen de grond geslingerd en zo zwaar gewond, dat hij ter plaatse overleed. Het slacht offer was gehuwd en laat een vrouw en zes kinderen achter. Boelganin ontslagen uit partij presidium De vroegere premier van de Sowjet- Unie, maarschalk Boelganin is ontsla gen uit het presidium van het cen trale comité der Sowjet-communïstï- sche partij, zo heeft het officiële Sow- jet-persbureau Tass zaterdag bekend gemaakt. Het besluit hiertoe heeft het cen trale comité vrijdag op een plenaire vergadering genomen. Voorts besloot het comité om op 27 januari 1959 een buitengewoon partij congres te organiseren ter bespre king van de streefcijfers voor de ont wikkeling der nationale economie tussen 1950 en 1965. Nïkïta Kroesjtsr iew, die indertijd Boelganin opvolgde als premier, zal dan een rapport uit brengen. Boelganin die 63 jaar is, werd in maart van dit jaar afgezet als pre mier. Hij werd toen directeur van de staatsbank, doch die functie moest hij de vorige maand verwisselen voor een post als hoofd van de regionale eco nomische raad van Stavropol, een 1200 km ten zuiden van Moskou. Te Boedapest is van gewoonlijk be trouwbare zijde vernomen dat de Sowjet-premier Kroesjtjew te Jalta in de Krim, met Oosteuropese com munistische leiders heeft beraad slaagd over niet nader genoemde on derwerpen. Naar schatting 150.000 kijkers bij Zunderts bloemencorso. Onder de meest gunstige weersom standigheden is gisteren het 17e bloe mencorso te Zundert gehouden. Moei zaam kon een naar schatting 150.000 koppen tellende publiek een plaatsje vinden langs het van 7500 tot 4700 meter verkorte parcours. Achtentwin tig bloemenwagens en 14 Nederland se en Belgische muziekkorpsen heb ben naar de gunst van dit publiek ge dongen. In een vreedzame strijd met gratie en symfonie. De juryleden kenden vijftien eerste prijzen toe. De eerste van de eerste prijswinnaars was het Spel der Le venslijn; tweede: Boekenwurmpjes; derde: Zunderts Bloem; vier: Marco- polo als gezant in China; vijf: Onster felijke melodieën. Van 10 tot 12 september wordt ln Es sen een congres gehouden van de Euro pese organisatie voor kwaliteitscontrole. De betrekkingen tussen producent en verbruiker zullen het voornaamste punt der besprekingen zijn. handen vol werk hadden om hun meu bilair op het droge te krijgen. Twee grote drukkerijen leden grote schade doordat het water de kelders, waar voor honderdduizenden guldens aan papier lag opgeslagen, volstroom den. Tal van radio- en televisie-antennes werden door de bliksem getroffen en ook tal van elektrische installaties werden door de bliksem onklaar. Er brak echter nergens brand uit, wel in de directe omgeving van Deventer, waar twee kapitale boerderijen en en kele hooibergen in vlammen opgin gen. Van ouds da héél bakande VIRGINIA: |lllllllllllllllllllllllillllll!!llllillllll)lillllllllllll!!llllll!lllllllllllllllllllllli 1 Kustmatige ledematen door gedachtengolven j in beweging gebracht j Sowjet-geleerden hebben kunst- m matige ledematen gemaakt, die n door gedachtengolven m bewe- ging kunnen worden gebracht en geleid. Hierdoor zullen o.a. gebrekkigen kunnen lopen en ruimtepiloten over een grotere accuratesse en beheersing aan thans beschikken. Dit meldt de Izwestia, het orgaan van de Sowjet-Russische communisti- sche partij, dat beschrijft hoe een kunstmatige vuist wordt gebald wanneer de betrokken persoon aan de handeling denkt. De elektrische impulsen of „bio- logische elektriciteit" van de M gedachtengolven gaan via een versterker door draden die aan M de voorarm bevestigd zijn, naar de kunstmatige vuist. De vinding zal binnenkort op de Brusselse Wereldtentoon- 1 stelling te zien zijn, aldus het H blad. H liiiiiiiiiiiiiiillllimtmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiililliiiiiiin 9 De r.-k. bisschoppen van Duitsland hebben besloten een campagne over de gehele wereld te beginnen tegen hon ger en melaatsheid. Dit heeft de aarts bisschop van Keulen, kardinaal Frings, meegedeeld. De Zwitserse regering zal 75 tot 100 straaljagers kopen om de Zwitserse luchtmacht te moderniseren. Het staat nog niet vast of de vliegtuigen in Zwe den, Engeland of Amerika zullen worden gekocht. Uit Indonesië kwamen 36.620 Nederlanders Het zaterdag te Rotterdam uit Indo nesië aangekomen regeringsscliïp „Waterman" is het 94e en laatste schip van het officiële urgentiesche ma voor de repatriëring uit Indone sië. De „Waterman" was destijds ook het eerste schip, dat Java aandeed om in pendeldienst tussen Java en Sin gapore repatrianten te vervoeren. Zaterdag ontscheepten 778 passa giers, onder wie 39 niet-repatriëren- den. Gedurende de overtocht zijn twee zuigelingen en de 78-jarige al- leenreizende mevrouw J. L. van Hek overleden. Volgens opgave uit Indonesië hebben 36.495 Nederlanders sinds 1 decem ber dat land verlaten. Volgens het Centraal Bureau voor Statistiek heb ben zich in de periode 1 december tot 1 augustus 1958 33.620 personen in de bevolkingsregisters laten inschrij ven, dus personen, die Indonesië na de moeilijkheden hebben verlaten. Op 1 september 1958 waren in 400 contractpensions 18.200 mensen ge huisvest (ca. 4500 gezinnen). Met de ziekentransporten kwamen in totaal 861 personen naar ons land, onder wie 88 tbc-patiënten en 99 geestelijk gestoorden, terwijl 12 van hen onderweg zijn overleden. Bovendien moesten bij aankomst in Nederland nog 119 andere passagiers in ziekenhuizen worden opgenomen en bleek bij de doorlichting, dat voor 190 personen opname in een sanato rium gewenst was. Een aantal ande ren is nog in observatie. Voor de opname van de chroni sche zieken werden tien inrichtin gen, voor de chronisch zieke be jaarden twee inrichtingen en voor ue bejaarden achttien inlichtingen ingeschakeld, waaronder verschil lende nieuwe gestichten. Het aan tal in inrichtingen geplaatste be jaarden bedraagt ruim 900. HOOG EN LAAG WATER Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 10.15 1.31 10.41 1.49 11.02 1.66 11.12 1.04 11.41 1.21 nap uur meter 22.57 1.43 23.23 1.61 23.47 1.78 23.57 1.22 nap uur meter 3.56 1-29 4.15 1.45 4.42 1.59 4.39 1.20 4.49 1.37 nap uur meter 16.41 1.55 17.01 1.72 17.28 1.85 17.30 1.26 17.30 1.46 Vrijdagavond heeft de Nederlandse damesploeg op de Europese zwem- kampioenschappen in Boedapest met glans de finale van de 4 x 100 meter ■wisselslag gewonnen en met een tijd van 4.52.9 het Europese zioemlcarn- pioenschap veroverd. Deze telefoto toont van links naar rechts breed lachend met de gewonnen trofee Coclcie Gastelaars, Lenie de NijsAtie Voorbij en Ada den Haan. Norse Norge drukte op een bèlletje en toen be gon hij langzaam zijn jasje uit te trekken. „Mooi", zei Kappie. „Is het je om een eerlijk robbertje worstelen te doen. Dat valt me ja vaij.je mee, Norse...!" Maar toen ging de deur open en verscheen er een gehelmde zeeman, die met moeite een tweetal grote slagzwaarden torste. „Alstublieft", sprak hij be leefd tegen Norse en gaf hem een der wapenen in de handen. Daarna trad hij op Kappie toe en mat met een medelijdende blik diens kleine gestalte. „Sterkte maat, het zal niet lang duren", zei hij bemoe digend. „Hier pak aan!" ,Zeg eens, wat moet dat... «rat is de bedoeling?" riep Kappie. De bedoeling is, dat wij een partijtje gaan duelleren", antwoordde de viking, die glimlachend enige schijnslagen begon uit te voeren, waarvan de kracht een boom zou heli- ben geveld. „Dacht je soms, dat we gingen worstelen? Nee, kapiteïntje, Norse Norge houdt niet van zulk tam geduw en getrek... Een duel moet bij Thor een duel blij ven! En wat dat betreft gaat er niets boven de zwaardgevechten der oude Vikingen!" VERKEER DOOR WATERVLOED ONTWRICHT Kelders liepen vol: enorme schade aan papier Wethoudersbenoeming leidde tot royementen in Bergen op Zoom Van de 14 leden der K.V.P. die als af gevaardigden dezer partij op 2 sep tember hun intrede deden in de nieu we gemeenteraad van Bergen op Zoom, heeft het K.V.P.-bestuur de heren nir. H. P. P. M. Gerritse, J, W. H. C. Akkermans, K. W. Benner en Jos de Moor geroyeerd. In een persoonlijk schrijven aan deze heren, waarin hjin van dit royement wordt kennis gegeven wordt er tevens op gewezen dat de consequentie hier van is dat zij hun raadszetel ter be schikking van de partij moeten stel len. Deze vier leden hebben, zo wordt hun verweten, in strijd met het door de r.-k. raadsfractie genomen besluit, meegewerkt aan de benoeming van niet door de K.V.P.-fractie kandidaat gestelde wethouders, zulks in samen werking met P.v.d.A., V.V.D., C.H.U. en de r.-k. dissidenten. De heren Ger ritse en Akkermans hebben zich door genoemde groepen tot wethouder doen benoemen. De bevolking van het stadje Wickford in Essex (Engeland) is zaterdag getuige geweest van een uniek schouwspel: een bruidspaar dat zich zwem mend naar de kerk begaf. Door de zware regenval van vrijdagavond was de kerk in een diep meertje komen te staan. Een bootje was niet voorhanden en de geestelijke in de kerk achtte de kans op het doorgaan van de plechtigheid niet groot. Deze sombere gedachte werd echter niet gedeeld door het bruidspaar Mau reen Marsh-Feiley en Philip Narbeth. Samen met de broer van Philip, die als getuige optrad, gingen zij, slechts in badpak gekleed, te water. Voorop de twee mannen, met één hand zwemmend omdat zij de witte bruidsjapon van Maureen en hun eigen kleding op hun hoofden moesten vasthouden. Dan volgde, schoolslags, de bruid. Na de huwelijksvoltrekking keerde men op dezelfde wijze naar het „vaste land" terug. Prijsverhoging voor aardolieprodukten Als gevolg van de recente stijgingen van de wereldmarkt-noteringen, zul len met ingang van vandaag de ver koopprijzen van enkele aardoliepro dukten worden verhoogd. De verhoging bedraagt voor gasolie, autogasolie, huisbrandolie en dunne stookolie 20 cent per 10 liter. Ook enkele zware stookoliën onder gaan een geringe prijsverhoging, na melijk 1,35 per 1000 liter voor stookolie 20 cent per 100 liter. •1000 kg voor stookolie 800 sec. De verkoopprijzen voor de overige produkten ondergaan geen wijziging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8