Ab v. Egmond won de Hansweertse afvalrace VOLLE WINST VOOR ALLE ZEEUWSE VIERDE KLASSERS 0LAFSS0N EN GUG0RIC STAAN TUSSEN DE RUSSEN CAS MULDER VERBETERDE ZEEUWSE JUN.-RECORD 1500 M WERELDKAMPIOEN BOTWINNIK SCHAAKT IN VLISSINGEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 INTERNATIONALE WIELERWEDSTRIJD Na negen (van de 100 km) was helft der renners uitgevallen De internationale ronde van Hansweert is een ware „afval-race" gewor den: al na 9 km en met nog 91km voor de boeg was nog slechts de helft van het aantal renners in koersDe man, die alle inspanning het beste overleefde was de Spartaan Ab van Egmond (Den Haag), die tenslotte zegevierde. De overwinning kwam hem toe, want vanaf het begin reed hij een waakzame koers in de voorste gelederen. Maar de pech, die al zoveel slachtoffers had gemaakt, sloeg ook voor hem toe. Na 70 km zag hij een solorush gestuit door een fikse buiteling. Toch had hij nog voldoende ener gie over om na een verbeten achtervolging met ruim 300 meter voorsprong op de Engelsman Geoff Bye, die een voorsprong van 800 meter had gehad, vlak voor de finish voorbij te gaanOverigens kwam het principe ploe- gencriterium met deelname van een volwaardige Engelse, Australische en Belgische ploeg, niet volledig tot haar recht, want er was geen klassement waarin deze ploegenwedstrijd tot uiting kwam. De aan het criterium voor afgaande ploegentijdrit werd een organisatorisch experiment dat het pu bliek en de renners niet vermocht te boeien. D© deelnemende clubploegen waren: België met Matthijs, Coppens en Neale; Willebrord met v. d. Steen, Heeren; De Spartaan met v. d. Putte, Schol ten en v. Egmond; M. Cordang met Moonen; Middelkamp A met Rent meester, Deegens, Duinkerke en Raas; Engeland met Hooper, Geoff Bye; Middelkamp B met Van Geel. Op grote onderlinge afstanden volgden 7 groepjes met o.a. de sterke Engelse Collins, Adri Roks, Australiër Green, Hamelink, Piskett, Ollis, Bolton, Neale, Van As enz. Het startschdt had nauwelijks geklon ken of Rentmeester opende, goed bij gestaan door zijn clubmakkers Dee gens, Duinkerke en Raas, een offen sief. Van warmdraaien kon geen sprake zijn en links en rechts vielen spaanders, terwijl door de slechte toe stand van het parcours vele lekke banden werden genoteerd. Na tien km deed Ab van Egmond voor het eerst van zich spreken. Meer dan 10 meter wilde Rentmeester hem niet geven. Ook v. d. Steen, Deegens en de Belg Wilfried Matthijs roerden zich aan de kop, waaruit ter afsluiting van de eerste wedstrijdfase een kopgroep van achttien renners ontstond. Na deze selectie moest het tempo noodzakelijk zakken, maar niet voor Harry Scholten, die na een mislukte vlucht van de Engelsman Hooper (door v. d. Steen om zeep gebracht), de benen nam. Rentmeester bleek in deze vlucht wel wat te zien en na twee ronden ging het duo Scholten-Rentmeester dan ook stevig op kop. De strijd zou waarschijnlijk een heel ander aan zien gekregen hebben als niet Rent meester na korte tijd met een lekke band tot achter de kopgroep werd te ruggeslagen. Rentmeester zette een verbeten ach tervolging in, die hem na 4 ronden terug aan de leiding bracht, waarna in eerste klas onderaan Z.K.B.-compelities. In de eerste klas van de ZKB viel nog een kleine verrassing te noteren. Vol harding slaagde er n.l. in om gelijk te spelen tegen Vios (55). Toch werd ook door dit gelijk spel het lot van Volharding bezegeld. Gezien het spel tegen Vios behoeft Volharding ech ter voor de komende degradatiewed strijden beslist niet te wanhopen. Elto versloeg Animo met 73 nadat de ruststand 31 voor Animo was. Na rust nam Animo het wat te gemakke lijk op waar Elto van profiteerde. Leider Tjoba wees Scampolo met 8 2 onverbiddelijk terug waardoor het weer een stapje nader bij de titel kwam. Togo blijft volgen en herstel de zich tegen Swift n keurig (53). Stand aan de kop Tjoba 18 uit 10, El to 17 uit 13 eu Togo 15 uitlO. In 2a moesten VopoVitesse en BKC Swift HI van het programma wor den afgevoerd. Leider Zuidwesters zag 4 winstpunten bij het totaal ge voegd. Donderdagavond werd n.l. de tweede helft van de wedstrijd Zuid westersSwift IV overgespeeld. Zuid westers slaagde erin om de 23 ach terstand om te zetten in een 73 zege. Gesteund door dit succes versloeg het Tjoba H met veel machtsvertoon (19 2). De wedstrijd Swift niZuid westers zal hier de beslissing moeten brengen. Stand aan kop: Zuidwesters 21 uit 12, Swift III 16 uit 10 en Top 16 uit 12. In 2b viel ook al een wedstrijd af. Volharding II—De Poel ging niet door Vios HLuctor eindigde in een grote 215 zege voor Luctor, waardoor de ze ploeg weer gelijk kwam met leider Olympia I. In deze afdeling moet de match LuctorOlympia de beslissing brengen. Stand aan de kop: Olympia 18 uit 10, Luctor 18 uit 10 en Zeelan- dia 13 uit 9. In 3a kwam Ondo door een 52 zege op Togo op de drempel van het kam pioenschap. Nog slechts een punt scheidt de ploeg van de titel. Ve- do rukte verder door een 80 over winning op hekkesluiter Swift VL Swift VI bleef hierdoor met Top n on deraan Stand boven aan: Ondo 18 uit 11, KVL 14 uit 10 en Vedo 13 uit 10. In 3b was de uitslag van Zeelandia n—Luctor H (11—2) ook al geen verrassing. Noch voor de onderste noch voor de bovenste plaats was de ze wedstrijd nog van belang. In 3c gaf VZOD zich tegen SSS tot het uiterste. Jammer genoeg was eerst genoemde ploeg niet volledig. Slechts vijf minuten voor tijd scoorde SSS het winnende doelpunt 12. De beide koplopers Kats en SSS hebben thans 19 punten uit 11 wedstrijden en spe len beiden hun laatste wedstrijd thuis tegen Vopo H. Spanning te over dus. In klas 3d won AKC met dezelfde cij fers van Zuidzande als de eerste ont moeting. Echter wist Zuidzande nu één tegenpunt te scoren (121). At las won uit van Vedo HI met 16 en moet uit 3 wedstrijden nog 3 punten verzamelen om zich kampioen te kun nen noemen. Stand bovenaan: Atlas {18 uit 10, AKC 14 uit 9 en BKC 10 Utt *o. Van Egmond na een lekke band het zelfde presteerde. Rentmeester was geen geluk bescho ren en opnieuw hoorde hij de lucht uit zijn achterband wegfluiten, waar na hij ontmoedigd het parcours ver liet. Eigenlijk was er niet één renner, die van pech verschoond bleef, want ook v. d. Steen moest van fiets ver wisselen. Onderwijl hadden zich slechts 13 ren ners weten te handhaven, hetgeen de jury noopte om de wedstrijdafstand van 80 op 65 ronden terug te bren gen. De slotfase werd daardoor toch nog een afwisselend sluitstuk met ontsnappingen van de Belg Matthijs alleen, Duinkerke en Raas tezamen, welke echter niet overtuigend genoeg waren om de buit in de wacht te sle pen. De Engelsman Geoff Bye scheen meer kans te hebben en slechts na een verbeten duel met de achtervol gende Ab van Egmond gaf hij meter voor meter prijs om zich slechts in de laatste meters op het nippertje de overwinning te zien ontgaan. Uitslag: 1 Ab van Egmond, Den Haag 80 km in 2 uur, 15 min., 15 sec.; 2 Geoff Bye, Birmingham, z.t.; 3 A. v. d. Steen, Etten, op 1 min.; 4 J. Duin kerke, Borssele, z.t.; 5 C. Raas, 's- Heerenhoek, z.t.; 6 W. Matthijs, Me- relbeke (B.), z.t.; 7 G. Moonen, Heer, z.t.; 8 G. Deegens, Middelburg, op 1 min. 20 sec.; 9 N. Hooper, Birming ham, op 1 ronde; 10 A. Neale, Merel- beke (B.), op 3 ronden; 11 A. Heeren, St. Willibrbrd, op 4 ronden; 12 K. Ha melink, Den Haag, op 5 ronden; 13 R. Green, Australië, op 12 ronden. Officieus ploegenklassement: 1 Mid delkamp A, 46 punten (Duinkerken, Raas en Deegens); 2 Engeland, 31 (Bye en Hopper); 3 De Spartaan, 29 (v. Egmond en Hamelink); 4 Wille brord, 28 (v. d. Steen en Heeren)5 België (Matthijs en Neale); 6 M. Cor dang, 14 (Moonen); 7 Australië, 8 (Green). Ploegentijdrit De tijdrit werd met een krappe voor sprong van 1,2 sec op haar naaste rivale Willebrord Wil Vooruit door M. Cordang gewonnen. De Middelkamp ploegen speelden het spel niet mee, omdat de A-ploeg na een onregelma tige start en een later volgende val partij met twee overblijvende ren ners automatisch werd uitgeschakeld. De B-ploeg onderging hetzelfde lot door v. Hoeven die van fiets moest verwisselen. De rit die over slechts 3,75 km ging, nam ruim een uur in beslag. Wanneer de jury de ploegen met onderling verschillen van of 1 min. had laten vertrekken had dit wedstrijdonder deel, dat toch alleszins de moeite waard is, voor renners en publiek veel boeiender geworden. Uitslag: 1 Matthiue Cordang, Geleen, 3,75 km in 5.53.7; 2 Willebrord Wil Vooruit, St. Willebrord, 5.54.9; 3 H.W.V. „De Spartaan", Den Haag, 5.55.8; 4 Bel gië, 6.04.5; 5 Engeland, 6.08; 6 Au stralië, 6.20; 7 Middelkamp B, 6.30.9. ZATERDAGCOMPETITIE GESTART Flinke nederlagen voor Yerseke III en Kapelle; Zaamslag heeft haast Wanneer we de uitslagen van de 1ste zaterdagcompctitiedag aan een na dere beschouwing onderwerpen, dan blijkt dat er in de meeste gevallen in de sterkte der clubs niet veel veranderd is. De prominenten van het vorige seizoen zullen ook dit jaar wel weer een vooraanstaande rol spelen, terwijl de zwakke broeders alle moeite zullen hebben om zich te handha ven. Dat geldt vermoedelijk met name voor de gepromoveerden in de diverse klassen, die in de strijd tegen de heus niet allersterksten de buit met fikse cijfers moesten afstaan. In de 4e klas van de K.N.V.B. schijnen de Zeeuwse vertegenwoordigers heel goede bedoelingen te hebben: drie clubs kwamen er in het veld tegen Brabantse tegenstanders en dat leverde de volle winst, dus zes punten op. Arnemuiden bereikte de hoogste score, namelijk 80 tegen Zwaluwse Boys. En toch indien de vissersmannen op deze manier tegsn Nieuwdorp gespeeld hadden, zouden zij er „dik" ingegaan zijn. De ploeg speelde niet al te best en vooral de rechtervleugel was zwak. Maar ja, Zwaluwse Boys speelde nog zwakker Colijnspl. Boys startte de competitie met een keurige 42 zege op Good Luck uit Raamsdonkveer. AZW bleef daarbij niet achter en stuurde Sprang met een 21 nederlaag naar huis, nadat de rust was ingegaan met een dubbel blanke stand. SSC versloeg Dinteloord met 63, terwijl Vrede rust het niet kon bolwerken tegen The Gunners en met 92 verloor. De le klas van de Zeeuwse com petitie zal spannend worden. Di verse clubs, die anders in de mid denmoot hulsden, krijgen nu in eens de kans om op het voorplan te treden. Dat schijnt Rillandia in de gaten te hebben, want deze ploeg behaalde een keurige 42 zege op Terneuzénse Boys, op. Zeeuws-Vlaamse bodem nog wel. Kapelle en Yerseke III, de twee uit 2B gepromoveerde clubs, zul len een zware dobber hebben. Ka pelle verloor met 50 van Wemel- dinge en Krabbendijke gaf Yer seke IH geen kans (112). Hoek en Serooskerke besloten hun duel op 11, terwijl VCK op vrij nor male wijze met 20 verloor van Spui. Ook het gelijke spel tussen Oostka- pclle en Arnemuiden II (33) mag geen verwondering wekken, evenmin als de 42 zege van Middelburg V op RCS IV. De bedoelingen van Be velanders zijn echter niet mis te ver staan, want met 72 in VUssingen van Zld. Sport VI winnen valt nog lang niet mee. Meeuwen plaatste zich gelijk in de kopgroep, door een 62 overwinning op Nieuwdorp II. Driewegen had niets in de melk te brokken tegen Mevo (71), ter wijl Zaamslag zo vlug mogelijk Kees Koch gooide nieuw Ned. record met discus De Rotterdammer Kees Koch heeft tijdens de wedstrijden om de P.H. en P.J.-beker, die in Amsterdam worden gehouden, het Nederlands record dis cuswerpen verbeterd met een worp van 53.30 meter, dat is 1.17 meter beter dan zijn oude record van 2 juni van het vorig jaar toen hij te Utrecht tot 52.12meter kwam. W.P. klassementswedstrijd Vorige week organiseerde de R.T.C. „Theo Middelkamp" een klassements wedstrijd over 6 ronden op het W.P.- parcours te Wilhelminadorp voor amateurs, nieuwelingen en adspiran- ten. De wedstrijd werd door grote strijd lust gekenmerkt, waarbij vooral in de eerste fase Jan Verburg zich op de voorgrond plaatste. Met van ver aangetrokken lange spurten legde hij beslag op de eerste 2 klassementen, maar verspeelde in de 3e ronde zijn kans op de eindoverwinning door een aflopende ketting. De strijd ging toen verder tussen Wieles, Deegens en Hillebrand, wel ke laatste vooral in de laatste fase geducht kwam opzetten en op fraaie wijze het laatste klassement won. De uitslag van het totaal klassement werd: 10 punten: 1 B. Wieles, Ter- neuzen, 25,2 km in 44 min. 23 sec.; 2 G. Deegens, Middelburg, 6 punten; 3 J. Verbuig, Kortgene, 6 punten; 4 P. Hillebrand, St. Laurens, 4 punten; 5 P. Tolhoek, Wemeldinge, 3 punten; 6 P. Boonman, 's-Heerenhoek, 3 pun ten; 7 F. Verbart, Goes, 3 punten; 8 D. Kosten, Kapelle; 9 J. v. d. Weele, Goes; 10 J. Moerdijk, Lewedorp; 11 J. Dagevos, Kattendijke. INTERZONE SCHAAKTOERNOOI Bobby Fischer (IS jaar) veelbelovend speler (Van onze schaakredacteur) De IJslander Olaffson houdt zich uit stekend in het interzone-schaaktoer- nooi in Bad Portoroz. Uit zijn laat ste .4 partijen behaalde hij 2% punt, waaronder een briljante winstpartij tegen de Deen Larsen. De Joego-Slaaf Gligoric had wat zwakkere tegen stand en behaalde zelfs 8% uit 4. Bei den lijken tot de zes voor het Kan didatentoernooi geplaatsten te gaan behoren. Dit geldt ook voor de Rus sen Tal en Petrosian, waarvan de eer ste de vorige week de tweede voorbij streefde. Petrosian verloor zijn eer ste partij tegen Larsen en speelde voor de rest remise. De Rus Bronstein, remise-kampioen tegen zijn gewoonte in (13 van 17 partijen) is nu nog de enige die on geslagen is. Daar er slechts drie Rus sen geplaatst worden lijkt Averbach, die van Szabo verloor uitgeschakeld. De derde en laatste kanshebber onder de niet-Russen is de Amerikaanse- Hongaar Benkö, die nog het lichtste programma heeft. Op de loer liggen de Joego-Slaaf Matanovic die is af gezakt, de 15-jarige Amerikaan Bob by Fischer en Szabo. Fischer haalde 3punt uit zijn laatste 5 partijen. Tegen alle vier de Russen speelde hij remise. Hij is e.en wel zeer veel belovende speler. MET EEN SECONDE TOT 4.14.- Hein Cujé won Zeeuwse titel op de 5000 m. Hein Cujé heeft zaterdagmiddag zijn krachttoer van vorige week, toen hij Zeeuws kampioen werd op de 10.000 meter en daarbij het Nederlands re cord op die afstand 4.3 sec. scher per stelde, niet kunnen herhalen. Wel werd hij op de Middelburgse sintel- baan met grote overmacht Zeeuws kampioen op de 5000 meter, maar een nieuw record haalde hij er niet uit. Integendeel, hij kwam liefst 42.3 sec. tekort om het Nederlandse re cord van Joep Delnoy, dat deze ves tigde met 14.11.scherper te stel len. Misschien is de aanwezigheid van de LDA-atleet Henk Rietbroek daar debet aan geweest, want toen deze Hollandse afstandloper zich al kort na de start gemakkelijk achter Cujé nestelde, verzuimde deze zijn eigen tempo te lopen. De Zeeuw liet de L.D.A.-er rustig in zijn kielzog mee lopen en toen Cujé er genoeg van had en met een fel tussensprintje Riet broek als het ware liet staan, was het al te laat. Maar ja, de boog kan niet altijd gespannen zijn en Cujé smaakte in elk geval het genoegen weer een titel bij een van de vele toe te voegen. Rietbroek werd twee in 15.26.6 en op minder dan een halve minuut werd hij gevolgd door Hans Bostelaar van Dynamo, die met ploeggenoot Piet Zwartepoorte een goede race liep. De tilden van deze Middelburgers waren resp. 15.55.9 en 16.04.Vijfde werd André Bostelaar van Haagse Trek vogels, die 17.19.6 liet afdrukken, zes de Dick Jeras van Dynamo met 17.24.8, zevende Frans Wassink van Dynamo met 18.05.8 en achtste de Zeeland Sporter Syta, die geblesseerd nog tot een tijd van 20.41.6 kwam. Verder Averden nog enkele hijnum mers gelopen, \Araarvan de 1500 jongens A de belangrijkste was. En waar niemand eigenlijk op gere kend had, gebeurde. De recordja ger Cas Mulder stelde het Zeeuw se record op die afstand van Rini weer wil terugkeren naar de le klas. De 151 zege op Wisseker- ke behoeft tenminste geen betoog. Kloetinge rekende af met het ge promoveerde 's Heer Hendrikskin deren (08), Wolphaartsdijk be gon uitstekend met eqp 31 zege op het moeilijk te „bespelen" SVD, terwijl Kats Goes V weinig kansen liet (1—5). Ook in de Dutvelandse gelederen Is weinig verandering gekomen. De uit slagen DuivelandBurgh 52, Brou wershaven IHSinoto 02 en Bruse BoysMevo n 50 zijn normaal te noemen. Zelfs in de 3e klas zal Hein- kenszand nog met vele moeilijkheden te kampen hebben, want zaterdag verloor de ploeg met 81 van Se rooskerke II. Veere II begon het sei zoen goed met een 51 overwinning op Borssele, terwijl Beren in Nieuw- land zijn meerdere moest erkennen (35). VCK Hl was geen partij voor de reserves (111). In 3B menen de Bevelandse reserves voor spanning te moeten zorgen. De uitslagen wijzen daar tenminste op. Kapelle H won van Krabbendijke II met 3—2, een uitslag, die ook Ril landia II bewerkstelligde tegen We meldinge II. Wolphaartsdijk II deed liet wat duidelijker: 6—1 op SVD II, terwijl Col Boys II zich weer bij do eerste clubs aansloot door met 43 van Kloetinge II te winnen. In 3 C kon het Ouwerkerksc WIK de intree in het zaterdagvoetbal net niet met een zegevieren, daar Bruse Boys n te sterk bleek (23), terwijl Sinoto II met 42 de punten aan Burgh IV afstond. In de 3e klas D gaf Hoek H aan Driewegen II weinig kansen weg (0 8), terwijl Zaamslag II het Spui II niet erg lastig kon maken (52). Verdienstelijk was het 11 gelijke spel, dat AZW IH aan de eigen re serves afsnoepte. Mondeel een volle seconde scher per, zodat het thans 4.14.geno teerd staat. Vorige week verbeter de deze Dynamo-atleet het record op de 3000 meter. John van Riel Averd 2e in 4.28.8, Vohverk derde in 4.32.8 en Bassie van Zeeland Sport vierde in 4.33. De 100 meter dames leverde na span nende strijd een zege op voor Anne- Marie van Riel (14.voor T. Jeras (14.3), Loes van Royen (14.6) en Nel Mervel (14.8). Tonny Carol won de 60 meter jongens D in 9.8 voor Ch. Wiessner in 10.4 en J. Wiessner in 10.6. De 600 meter junioren C werd gewonnen door W. Loenhout in 1.42.5 voor W. Vermeulen ln 1.47.1 en B. Hooftman in 1.50.3. Opstand mislukt in Venezuela De Venezolaanse militaire politie viel zondag het paleis van de president aan bij een poging de militaire junta omver te werpen. Die poging mislukte na een hevig vuurgevecht, omdat het leger, de ma rine en de luchtmacht trouw bleven aan de leider van de junta, schout-bij nacht Wolfgang Larrazabal. Volgens de eerste berichten zijn er twee personen gedood en werden meer dan 70 mensen gewond. Het grootste aantal slaohtoffers viel on der de menigte, die de militaire poli tie trotseerde voor het paleis van de president. De militaire politie opende daarna bet vuur op die menigte. De revolte eindigde, toen de "strijd krachten bekend maakten, dat zij de regering bleven steunen. Drie leiders van de militaire politie zochten hun toevlucht in buitenlandse ambassa des en een leider Averd gevangen ge nomen. De rebellerende politie-troepen bar- rikadeerden zichzelf in hun kazerne dichtbij het paleis van de president, terwijl de mariniers hun overgave eisten, daar zij anders aangevallen zouden wordeir. Er werd intussen nog wat geschoten tussen burgers buiten en militaire po litie in de kazerne. Larrazabal, die op het moment, dat de revolte uitbrak, een bezoek bracht aan Coemana, ongeveer 300 km van de hoofdstad, vloog terug naar Cara cas om steun van het volk rondom zich heen te verzatnelen. Larsen valt tegen en mee. Tegen, omdat hij vrij weinig punten be haalde, mee omdat hij er op of er onder kampioendoder is en tegen zwakkeren verliest. Uit de laatste A-ijf partijen haalde hij 2 enen en 3 nullen, dus geen remise. Hij was de enige die Petrosian ver sloeg, maar hielp de Columbiaan De Greift aan zijn eerste winst punt! Over drie ronden zullen we onze voorspellingen pas kunnen verifiëren. Na de 18e ronde is de stand aan dé kop: 1. Tal 12% uit 18; 2. Petrosian 11% uit 18; 3. Gligoric 11 uit 17; 4. en 5. Olaffson en Bronstein 10% uit 17; 6. Benkö 10 en 1 afg. uit 17; 7., 8. en 9. Matanovic, Fischer en Szabo 10 uit 17 Nederlandse en Belgische top-renners naar Eede Beneluxronde op 14 september Op zondag 14 september aanstaande zal te Eede in Zeemvsch-Vlaanderen weer de traditionele Benelnx-ronde Avorden verreden, een Avielerwedstrijd voor professionals Avaaraan van de bekendste renners uit Nederland en België deelnemen. Van Nederlandse zijde zullen onder meer van de partij zijn: Gerrit Schulte, Wim van Est, Piet van Est, Piet Damen, Piet de Jong en Martin van den Borg, terwijl als de Belgi sche kopmannen zullen fungeren Fred de Bruijne en Willy Vannitsen. Middelkampploeg voor interclubkampioenschap Dezer dagen is de Middelkpampploeg voor het nationale interclubkampi oenschap op de weg definitief samen gesteld. Uit de kampioensploeg van 1957 ble ven gehandhaafd: J. Huissoon, P. Rentmeester en J. de Roo. Zij waren het, die vorig jaar met Emiel Ver- straete thans door militaire dienst plicht niet beschikbaar de titel veroverden. Nieuwe krachten zijn 't drietal J. Westdorp, A. v. Sluys en P. v. Hees. Reserves: J. Brugge- kamp en C. Raas. Start en finish zijn dit jaar gelegen in Zeist. De totale wedstrijdafstand is thans opgevoerd tot 170 km en loopt praktisch over hetzelfde par- cours van 1957. Alleen het stuk Zeist- Pyramide is ingelast. Piet Rentmeester naar Zwitserland en Italië Na dit jaar wedstrijden te hebben ge reden in België, Engeland, Duitsland en Frankrijk, ontving Piet Rent meester opnieuw twee zeer eervolle uitnodigingen, resp. voor Italië en Zwitserland. De uitnodiging voor Italië kon hij echter niet aannemen in verband met een reeds getekend contract voor de wedstrijd op zaterdag in Hansweert. Op zaterdag 20 september zal hij te zamen met een- nader aan te wijzen Nederlander meedingen in een indi viduele tijdrit BoncourtBasel. Deze rit gaat over een afstand van 85 km en wordt beschouwd als de Grand Prix des Nations voor Amateurs. Na 24 km van de start is een bergje op- Eenomen dat over 6 km 6 stijgt, e rest van het parcours bestaat uit afdalingen. Nieuwe commandant De Zeven Provinciën. Amsterdams burgemeester Van Hall heeft zaterdagmorgen ter gelegenheid van de vlootschouw der Kon. Marine in de hoofdstad de commandant van het smaldeel, kapitein-ter-zee P. Cool, en de commandanten der schepen op het stadhuis ontvangen. Kapitein-ter-zee Cool is commandant van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Pro vinciën". Hij is de opvolger van kapi tein-ter-zee M. J. Vos, die comman dant was toen de kruiser onlangs bij Den Helder aan de grond liep. Tot deze commando-overdracht was al drie maanden geleden besloten. Ge durende de tijd, dat kapitein-ter-zee Vos zich ter beschikking moet hou den van de marineraad, die bezig is met een onderzoek naar de stranding van de kruiser, zal zijn functie van commandant van het Smaldeel I wor den waargenomen door kapitein-ter zee Gooi. OP 7 NOVEMBER A.S. Simultaan-séance in Scheldekwartier (Van onze schaakredacteur) De schaakvereniging Vlisslngen, die de laatste jaren zeer actief is met het organiseren van Avedstrljden, heeft het initiattief genomen tot het hou den van een simultaan-seance in het ScheldekAvartier, die wordt gegeven door de wereldkampioen, de Rus Mi chael Botwlnnik. In gezelschap van do Russische grootmeester Flohr komt BotAvinnik na afloop van het Fide-landentoernooi (80 september tot 23 oktober) voor een korte tijd naar Nederland en nu ook naar Vlis slngen. Hierbij zal de Avereldkampi- oon vele sterke ZeeuAvse schakers als tegenstander krijgen. Deze belang rijke schaakgebeurtenis is A'astge- steld voor 7 november a.s. Het Initiatief, dat steunt op finan ciële garanties, zal verder worden ge steund door de schaakvereniging Mid delburg en waarschijnlijk ook door die van Koudekerke. Botwlnnik is thans 46 jaar en sedert 10 jaar wereldkampioen, behalve ge durende het seizoen 19571958, toen Smyslov de titel op hem veroverde. Zijn eerste grote succes bereikte hij op 14-jarige leeftijd, toen hij als tweede eindigde in het kampioen schap van Leningrad. Sedertdien ein digde hij elk jaar op hoge, vaak eer ste plaatsen in sterk bezette toer nooien. Toen hij 19 jaar was, werd hij voor het eerst kampioen van de Sow- jet-Unie (1931), wat hij onder meer In 1939, 1941, 1944 en 1945 herhaal de. In 1948 Averil Botwiimik wereld kampioen in een vijflmmp te Am sterdam en Moskou, waaraan ook dr. Max Euwe deelnam. In 1951 speelde hij 1212 gelijk met zijn uitdager Bronstein, in 1954 idem met Smyslov, zodat hij zijn titel be hield. In 1957 versloeg Smyslov hem met 12%9%. Beide Russische schakers zullen ook uitkomen in een zeskamp, waarvoor ook dr. Euwe, Hein Donner, Van Scheltinga en nog een nader aan te wijzen speler zal worden uitgenodigd. Het is nog niet bekend, waar de zes kamp gehouden wordt, mogelijk' in Wageningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6