Tegengestelde verklaringen in aanvaringszaak in het Zijpe NIEUWS UIT DE KERKEN WALCHEREN ZUID-BEVELAND WINTERWERK VAN HERVORMDE JEUGDRAAD GOES INGELEID MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 RECHTBANK MIDDELBURG Virginia voer de Erodie midscheeps aan „Ik ben onschuldig veroordeeld", antwoordde de schipper Th. E. uit Ant werpen vrijdagmorgen op de vraag van de president van de Middelburgse rechtbank, mr. P. van Empel, waarom hij in appèl gegaan was tegen het vonnis van de Zierikzese kantonrechter. Op 25 november 1957 was de Bel gische schipper met zijn motorschip „Virginia" in het Zijpe in aanvaring gekomen met liet motorschip „Erodie", schipper F. C. P. uit Nieuw-Namen. E. was ten laste gelegd niet voldoende stuurboord gehouden te hebben en niet tijdig genoeg achteruit geslagen te hebben. De kantonrechter had hem een boete van 75 opgelegd, maar de Belg was het hiermee niet eens, daar hij meende geen schuld aan de aanvaring te hebben. Het was bepaald geen gemakkelijke zaak, waarvoor de rechtbank zich gesteld zag en ook toen verschillende getuigen hun visie erop gegeven hadden, was het nog wei nig duidelijker geworden. Schipper. E., die met de „Virginia" van Zijpe in de richting van Wemel- dinge voer, verklaarde goed stuur boord te hebben gehouden. Over stuurboord zag hij plotseling twee witte lichten naderen. Hij stond nog met vier andere schepelingen in de stuurhut, die ook de twee lichten steeds naderbij zagen komen. „Zodra ik merkte, dat het mis ging, heb ik achteruit geslagen", vertelde E. Niet temin voer de „Virginia" even na midscheeps op de „Erodie", die ge koppeld met het motorschip „Schelde- zone" uit Wemeldinge in de richting Zijpe voer. Beide schepen slaagden er in de „Erodie" naar de vluchtha- ven in Zijpe te brengen, waar het even later zonk. Volgens schipper E. zouden de bei de koppelschepen voor de „Virgi nia" overgelopen zijn. Het verhaal van de schipper van de „Erodie" luidde enigszins anders. Hij zag al van ver de „Virginia" aankomen. De Nieuw-Namense schipper zag eerst het witte, groene en rode licht van de tegenligger, hetgeen betekende, dat de „Virginia" recht op zijn schip aankwam. Stuurboord Even .later zag hij alleen het witte en rode jicht zodat de schepen elkaar dus zouden passeren maar weer eukele momenten later ontdekte hij een wit en een groen licht. De „Vir ginia" voer dus recht op de beide ge koppelde schepen aan. De „Schelde- zone" gaf daarop één stoot en week naar stuurboord uit. Het tegenliggen- de schip bleef echter doorkoersen, waardoor de koppelschepen nog meer stuurboord gaven. Desondanks volgde de botsing. De schipper van de „Scheldezone" vertelde een bijna eensluidend ver haal. Alleen antwoordde hij op een vraag van E.'s raadsman, mr. Henny, dat het witte en groene licht van de. „Virginia" al te zien waren, toen de koppelschepen nog niet stuurboord waren gevaren. Aan de hand van de beschadigin gen had de verbalisant geconsta teerd, dat beide schepen omge draaid zouden moeten zijn, toen de „Erodie" aangevaren werd. Dat vond de politieman nog al vreemd. „Het komt er op neer", zei de offi cier Van justitie, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, „dat verdachte tegen de politie gezegd heeft, dat hij wat stond te suffen in de stuurhut". Verdachte zag plotseling twee witte lichten op hem afkomen en meteen zat hij er bovenop, betoogde de offi cier. Mr. Schenkenberg van Mierop kwam tot de conclusie, dat de schip- Ker van de „Virginia" niet gedaan eeft wat hij had moeten doen om de aanvaring te voorkomen. De officier eiste dan ook bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Mr. Henny gaf eerst een uitvoe rige uiteenzetting over de wijze van varen in het Zijpe. Vervolgens wees pleiter er op, dat is komen vast te staan, dat E. vanaf de middensector ZijpeAnna Jacoba- polder op de gasboei RetenKrah- begat is aangevaren. „De twee andere schippers hebben echter tot drie maal toe hun standpunt gewijzigd", betoogde de raadsman hierop. Niet precies Volgens het politieverhaal hadden zij op betrekkelijk grote afstand tot de aanvaring toe de drie lichten van de „Virginia" gezien: het toplicht, het witte- en rode boordlicht. Voor de kantonrechter verklaarden zij eerst het toplicht met het rode boordlicht gezien te hebben, daarna alle drie de lichten (en vervolgens stuurboord te zijn gevaren) en tijdens de zitting voor de rechtbank hadden zij eerst de drie lichten gezien, daarna het top licht en rode boordlicht en tenslotte het toplicht en groene boordlicht. Volgens de ene schipper waren zij toen naar stuurboord uitgeweken, volgens de andere nog niet. „Ze we ten niet precies, wat ze gedaan heb ben", concludeerde mr. Henny. Volgens pleiter was het volkomen verkeerd geweest om stuurboord te geven, omdat men dan in de koers komt van het andere schip. Ook meen de mr. Hennv, dat het bakboordlicht van de „Erodie" niet in orde was en tot slot hechtte mr. Henny geen enke le waarde aan de verklaring van twee op 500 meter achter de koppelsche pen varende schippers, die zeiden de boordlïchten van de „Erodie" te heb ben gezien. „Dat is eenvoudig onmo gelijk", aldus mr. Henny, die tot de slotsom kwam, dat zijn cliënt de aan varing niet veroorzaakt kon hebben. De rechtbank zal uitspraak doen op 19 september a.s. Burgerlijke stand KOUDEKERKE Bevallen: C. van Sluijs—Francke, d. Getrouwd: L. Cijvat, 24 j. en J. S. Jan sen van Rosendaal, 20 j.; H. Schipper, 20 j. en J. de Buck, 27 j. Overleden: P. van Velsen, 84 j., wed. v. A. Kloosterman: E. Geschlere, 73 j., wed. v. J. Melis: W. G. A. M. Goeree, 72 j., wed. v. G. W. Graafhuis-, G. P. van Gor- sel, 89 J., wed. v.'J. de Graaf: E. Bos- schaaet, 85 J., wed. v. W. Barentsen, SEROOSKERKE-W. Bevallen: F. M. Chrlstlaanse—Dekker, z.; C. Maranus—Polderman, d.; S. Ridderbos Olree, d.; J. Minderhoud—de Visser, d.; Ondertrouwd: M. Janse, 25 3. en J. Pol derman, 23 3.: C. de Zeeuw, 36 3- en 3. Markusse, 32 3. Getrouwd: J. Wattel, 30 3. en J. Slnke, 22 3. Overleden: P. Matthijsse, 54 j.; C. Schout, 68 3., wed. v. A. van den Broeke. ARNEMUIDEN Bevallen: J. N. Janse—de Klerk, d.; J. van Belzen—Janse, z.; T. Mari3s—de Rid der, z.; M. van Horssen—Murre, z.; G. Meulmeester— de Ridder, z. Getrouwd: W. Schroevers. 24 j. en G. de Ridder, 19 j.; D. A. Potter, 20 3. en J. G. van Belzen, 19 3. Overleden: M. Meerman, 68 J„ wed. V D. Cal jouw. ZOUTELANDE Bevallen: M. de Visser—Minderhoud, d.: Roelse—Pleijte, d.; J. Koppejan—Adrl- aanse, A. Orecl—den Toonder, d. RAAD GRIJPSKERKE Straatverlichting wordt met 5 masten uitgebreid Eerste wethouder aangewezen In de raad van Grijpskerke werd mededeling gedaan van een verslag van het Rijksinstituut voor zuive ring van afvalwater over het op last van de Polder Walcheren ingestelde onderzoek naar de zuiveringsinstalla tie van de riolering. De kosten van dit onderzoek bedroegen 300. Dit bedrag werd abnormaal hoog gevon den. Op het verzoek van het Zeeuws consultatiebureau voor Alcoholisme om 25 subsidie te mogen ontvan gen, werd afwijzend beschikt. De door de minister van binnenland se zaken vastgestelde tegemoetko ming voor de burgemeester, betref fende verplaatsingskosten in verband met het betrekken van zijn nieuwe ambtswoning, vond de raad te hoog 1666,15). Alvorens hierop terug te komen zullen eerst nadere gege vens bekend moeten zijn. Het uurloon vooi- de gemeentewerk man werd vastgesteld op 1.45. Het thans aanwezige compost uit de zui veringsinstallatie der riolering werd verkocht aan C. de Voogd voor f 3 ger m3. Op verzoek van de heer L. limmel werd het sluitingsuur voor zijn café nader bepaald op 11 uur. Voor zaterdag geldt als sluitingsuur 11.30 uur n.m. Met de--N.V. Bank voor Nederlandsche Gjèmeenten werd een vaste geldlening aangegaan van 5000 tegen 4% rente, looptijd 30 jaar. Besloten werd tot het aan brengen van vijf lichtmasten in het uitbreidingsplan. In de Schuitvlot- straat zullen twee lantaarns worden vervangen door doelmatiger verlich ting. Hiervan zal er een, die bij het gebouw der coöp. Boerenleenbank, 's nachts blijven branden. Ook zal een lantaarn worden geplaatst bij het pand Mlddelburgseweg 4. De totale kosten van een en ander worden ge raamd op 4000, waarvoor goedkeu ring aan Ged. Staten zal worden ge vraagd. Besloten werd de nieuwe straat in het uitbreidingsplan, welke loopt van de Hondegemsweg naar de dr. Beertastraat, de naam te geven van Burg. Bouwmanstraat en de zij straat naar de Jacob Catsstraat Kerkstraat te noemen. Goedkeuring werd verleend om vijf borden aan te schaffen betreffende maximum snelheid binnen de be bouwde kom „50 km". Een verzoek van het bestuur der chr, kleuter school om medewerking en beschik baarstelling van gelden voor de ver bouw van de v.m. geref. pastorie tot kleuterschool, zal voor nader on derzoek verwezen worden naar B. en W. In beginsel stond de raad hier niet afwijzend tegenover, maar wil de alvorens een definitief besluit te nemen eerst nadere gegevens verne men. Van J. C. Dingemanse was een ver zoek ontvangen om het z.g. „sloep je" bij zijn woning aan hem te ver kopen. Zonder meer wilde de raad hierop geen beslissing nemen. Be sloten werd het verzoek in handen te stellen van B. en W. De oude stort plaats voor vuilnlsstoffen in Buttinge zal op verzoek van J. Francke al daar, worden schoongemaakt, nu hiervan geen gebruik meer wordt ge maakt in verband met de uitbreiding van de vuilophaaldienst in die buurt schap. In de commissie tot het nazien van de gemeenterekening over 1957 werden benoemd de heren Coppoolse en Vlieger. Bij de rondvraag wees de heer Vlie ger op het gevaar voor spelende kinderen bij de nieuw gegraven brandput in het uitbreidingsplan. De voorzitter zei dat hier zo spoedig mogelijk een omheining zal komen. KOUDEKERKE Verkoping De ten overstaan van notaris H. van den Brlel tö Middelburg te veilen per celen aan de Vlissingsestraa,t 95 en Biggekerksestraat 12 te Koudekerke werden opgehouden. WESTKAPELLE Regenvat De regenval in de gemeente Westka- pelle in de maand augustus was 124 mm. De normale neerslag in deze maand Is 79 mm. De grootste hoe veelheid viel op 11 augustus n.l. 36*4 mm. MIDDELBURG Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend dat aan zijn bu reau inlichtingen zijn te bekomen omtrent in het tijdvak van 27 augus tus tot en met 2 sepember 1958 als gevonden aangegeven voorwerpen: Fietssleuteltje; strandschopje; verre kijker; mes in schede; bril; bruine aktentas inh. pyjama, badhanddoek, enz; roeiboot; strandemmertje waar in zandvormpjes; pr. witte hand schoenen; boerinnenspeld; donker blauw vestje; motorhandschoenen; muntbiljet; twee prentbriefkaarten; overall; wollen damestrui, rood; rode portemonnee met Inh.; zwart lederen portemonnee met inh.; zonnebril; re genjas, badhanddoek, zwembroek en badmuts; garbadine jas; wit plastic tasje waarin gebedenboekje; polshor loge; contactsleuteltje no K 012; broche waarop twee knoopjes eind juni gevonden; twee kinderbadpak ken; twee badhanddoeken; zakkam metje; zwarte damesparaplu witte 'dameshandschoenen rammelaar en zonnebril; claxon van motorrijwiel;, sleuteltje; speelgoed zijspan, bruine' herenportemonnee met inh; shagdoos met tabak; loper: rood kinderzwem pak; muntbiljet; vulpen; potlood; ge breid kindervest geel. VL1SSINGEN Gevonden voorwerpen De commissaris van politie-te Vlissingen: maakt bekend, dat 'in het tijdvak van 27 augustus 1958 tot 3 september 1958 de na volgende voorwerpen als gevonden aan zi3n bureau zijn gedeponeerd: enkele sleutels, vulpen, boodschappentas, visi tetasje, zwembroek, mapje fotonegatie ven, bril, jongensdasje, enkele autopeds, atrandschop, huissleutel, portemonnee, hamer, pantoffel en winkelboekje; en dat inlichtingen aan zijn bureau zijn te bekomen omtrent de adressen, alwaar de navolgende voorwerpen zijn te be vragen: kinderschoentje, medaille, par kiet, sandaal, badpak, strandbal, zonne bril, muntbiljet, sjaaltje, paraplu, dames- ring, protemonnees, identiteitskaart, kin dervestje, zwembroek, halsketting, broek je. paar sokken, schildpad, zwembroek, met handdoek, duimstok, badmuts, zon- nepakje en directoire. Burgerlijke stand HEINKENSZAND Bevallen: S. A. Braamsede Kok, Getrouwd: T. P. van der Walle en J. 3. van Garsel. Overleden: J. Hannewijk, 61 J., e.v. L. Paardekoper; W. J. Schrijver, 70 j. NISSE Getrouwd: L. M. Bal, 25 J. en M. Hoogesteger, 23 j.; A. J. G. Woestenburg, 26 j. en F. Timmerman, 29 j. Prijswinnaars Floralia- tentoonstelling Kapelle Bij de 22ste Floralia-tentoonstelling te Kapelle werden de prijzen als volgt toegeKend: Tweede klas jongens: Geranium: le pr. Jac. op 't Hof, 2e pr. Leo Lepoeter, 3e pr. P. M. Eversdijk, idem snijbloemen: le pr. Rlnus Slabbekoorn. Tweede klas meisjes: Geranium: le pr. Ria Schijf, 2e pr. Jootje Boel, Idem snij bloemen le pr. Ria Schijf. Derde klas Jongens: Zaaibegonia: le pr. Jan Hoogerland, 2e pr. Bram H->oge- steger, 2e pr. Kees op 't Hof, idem snij bloemen: le pr. Stef Groenleer. Derde klas meisjes: Zaaibegonia le pr. Ankie Brandt. 2e pr. Jannie Kaat, Idem snijbloemen: le pr. Ankle Brandt. Vierde klas jongens: Fuchsia: le pr. Jan v. d. Vrle, 2e pr. Gommert Burgei. 3e pr. Han Beuzenberg, idem snijbloe men le pr. Ad Blok, 2e pr. Jaap Glas. Vierde klas meisjes: Bethlehemster: le pr. Jannet Groenleer, 2e pr. Gonda Boel, Idem snijbloemen: le pr. Gon v. d. Have. 5e klas Jongens: Coleus le pr. Rlnus Eversdijk, 2e pr. Rien de Jager, 3e pr. Jan Geluk, Idem snijbloemen le pr. Jan op 't Hof, 2e pr. Rien Verhulst. Vijfde klas meisjes: Coleus: le pr. Mattie Kole, 2e pr. Florie van Overbeeke, ldeni snijbloemen le pr. Florie van Overbeeke. Zevende klas jongens: Bladbegonla: le pr. Ko Kole, 2e pr. Kees Schijf, idem snijbloemen le pr. Kees Schijf. Zesde klas Jongens: Vlijtig Liesje le pr. Piet van Overbeeke, 2e pr. Kees Brugge- man, idem snijbloemen: le pr. Jan de Visser. Zesde klas meisjes Coleus: le pr. Ineke Nijsse, 2e pr. Tannie Slabbekoorn, Idem snijbloemen: le pr. Tannie Slabbekoorn. Zevende klas meisjes: Bladbegonia: le prijs met beker: Ineke Oele Ld., 2e pr. Joke Oele, 3e pr. Suzan de Jonge, idem snijbloemen: le pr. Joke Oele. Eerste klas jongens en meisjes: snijbloe men naar keuze: le pr. Willem Wisse— Nijsse, 2e pr. Dingena Schipper, 3e pr. Nico Eversdijk. Particuliere inzendingen: bloelende ka merplanten: le pr. mej. C. P. Hooge steger, 2e pr. mej. Nellie Ossewaarde, 3e pr. P. Schijf, 4e pr. J. W. Slabbekoorn, 5e pr. mevr. N. de Schipper—de Jonge, 6e pr. Ad. de Schipper. Blad-kamerplanten: le pr. H. Slabbekoorn 2e pr. mevr. J. Fossen—Snoep, 3e pr. P. Schijf, 4e pr. M. van Dalen, 5e pr. P. Paardekoper. Snijbloemen diversen: le pr. A. Oele Pzn. 2e pr. Wed. A. G. Oele. 3e pr. Cees Oele Lzn., 4e pr. P. de Puit, 5e pr. Kees Schijf. Snijbloemen dahlia's: le pr. P. de Puit, 2e, 3e en 5e pr. P. Oele, 4e pr. mej. M. Slabbekoorn. Opgemaakte bloemenbakjes: le pr. A. Zoeteweij, 2e pr. P. Hermes, 3e pr. A. Zoetewelj. Bloemenmanden: le en 2e pr. P. Oele, 3e pr. mevr. Groenleer—Verhulst. Eloemplaquettes of mozaïeken: le pr. F. C. v. d. Vliet. Prijswinnaars wedstrijd dahlia's-club: groep I met Pr. Royal: le pr. B. Spuy, 2e pr. C. Hermes, 3e pr. J. M. Huissoon. Groep n met Terpo: le pr. J. Hermes, 2e pr. A. S. de Visser, 3e pr. C. Hermès. De wisselbeker en de eerste prijs over beide groepen ging naar P. Oele. Intrede en bevestiging van ds. Ytsma te Middelburg Afscheid ds. H. Bouter. Zondag heeft ds. H. Bouter, in ver band met zijn vertrek naar Leiden, afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente van Stavenisse. Ds. Bouter had als tekstwoord gekozen Hande lingen 20:32. De scheidende predikant herinnerde eraan op 11 oktober 1953 in Stavenisse, een rampgemeente, ge komen te zijn. Hij beschouwde dit toen als een eervolle opdracht. „In vergelijking met de apostel Paulus, werd het mij hier wel erg gemakkelijk gemaakt". Na de ambtsdragers te hebben opgewekt voor de gemeente te blijven zorgen, richtte ds. Bouter zich ook tot de burgemeester "m te dan ken voor de prettige samenwerking met het gemeentebestuur. Voorts sprak hij tot zijn collega's in de ring Tholen en in het bijzonder tot de con sulent, ds. Westland van St. Anna- land. Verder tot kerkvoogden, nota belen en kerkeraad. Hierna werd ds. Bouter zelf nog toe gesproken door de burgemeester, col lega's. de president-kerkvoogd en ouderling Van Prooijen. Uit deze toe spraken kwam duidelijk naar voren, dat ds. Bouter zijn werk met vriend schap en toewijding had verricht. Staande werd hem door de gemeente ps. 90:9 toegezongen. Intrede ds. J. G. Nieuwöhner In de Vrij Evaivg. Kerk te Wemeldinge deed zondagnamiddag ds. J. G. Nie- wöhner zijn intrede, na des morgens door de consulent, ds. H. R. Timmer man van Yerseke, in het ambt en als predikant van Wemeldinge te zijn be vestigd. Ds. Timmerman bepaalde zijn gehoor bij psalm 65 5, waarna de bevesti ging volgde. Aan de handoplegging namen deel ouderling C. de Schip per, de heer C. Duvekot namens het comité, de vader van de nieuwe pre dikant en ds. Timmerman. Ds. Niewöhner deed zijn intrede met een predikatie naar aanleiding van psalm 69 7 a. Na de prediking spra ken achtereenvolgens ouderling G. Veerhoek namens de kerkelijke ge meente, ouderling Steutel voor de an dere Zeeuwse evangelische gemeenten de vader van de nieuwe predikant namens de wederzijdse ouders, ouder ling Weimar namens de gemeente Amsterdam, de heer C. Duvekot voor het comité, ds. Slik namens de Ned. herv. gemeente en de Geref. Kerk ter plaatse. Ds. Sijl richtte zich tot de predikant namens de studentenver eniging, burgemeester C. N. F. van Sas begroette ds. Niewöhiner namens de burgerlijke gemeente en tot slot voerde ds. Timmerman als consulent nog het woord. Nadat ds. Niewöhner alle sprekers had dankgebracht en voorgegaan was in dankgebed, werd hem de bekende zegebede uit psalm 134 3 toegezongen. KRUININGEN Plattelandsvrouwen bezochten de stadstuinen te Goes De bond van plattelandsvrouwen, af deling Kruiningen en omstreken, bracht een bezoek aan de stadstuinen te Goes. Onder de deskundige leiding van de heer Kosten werden de plant soenen, de begraafplaats en de stads- kwekerij bezocht. Na afloop dankte de presidente, mevrouw J. J. J. Sinke Klos de heer Kosten voor de pret tige uiteenzetting over de geziene bloemen en planten.. NIEUWDORP Badhuis te Nieuwdorp In 't gemeentelijk badhuis te Nieuw dorp werden in de maand augustus 869 baden genomen. KORTGENE Installatie adelborsten In het Koninklijk Instituut voor ma rine te Willemsoord, Den Helder, zul len op 10 september a.s. enige adel borsten worden geïnstalleerd, waar onder de heer W. J. Eiff uit Kort- gene'. BIJZONDERE JEUGDDIENST GRIJPSKERKE Bevallen: M. Banflaanae—Wouters, z. Overleden: A, Warem&n, 53 J., e.v. I. Boone. VEERE Ondertrouwd: J. van der Zouwen, 25 j. en J. Bakker, 22 j. Aantrekkelijk programma werd samengesteld. Tijdens de morgendienst in de Grote kerk van Goes is het winterseizoen van het hervormde jeugdwerk voor 19581959 ingeleid. Hiertoe werd een speciale jeugddienst gehouden, waar in wika D. E. Hiensch voorging, die naar aanleiding van I Petrus II vers 5, sprak over het onderwerp: „God heeft mensen nodig". Afgevaardigden van het jeugdwerk waren nauw bij deze dienst betrokken. Zij verleenden o.m. medewerking bij do liturgie. Zo als te doen gebruikelijk, werd het winterwerk opgedragen aan de ge meente. Zaterdagavond was er in het CJMV- gebouw reeds een bijeenkomst van jeugdleiders gehouden, waarbij de leiding berustte bij ds. J. W. Coen- raad. Ongeveer veertig leiders en leid sters zagen de vertoning van de Pro Juventute-film: „De Paraplu", van Kees Brusse. Na afloop hiervan werd de film besproken. De bijeenkomst werd gesloten door ds. Coenraad. Ook zondagmorgen na de jeugddienst kwamen de jeugdleiders en -leidsters in het CJMV-gebouw bijeen. Het programma ziet er voor wat be treft de „grote avonden" als volgt uit: Onder het motto „De trossen los" wordt zaterdag 27 september a.s. met het jeugdwerk gestart in „Het Schut tershof". Aan deze avond werken o.m. mede leerlingen van de wika-oplei- cling „De Horst" te Driebergen, Op zaterdag 1 november volgt „Een avond in Suriname", met medewer king van de heren H. H. Frese en dr. G. D. van Wengen, beiden mede werkers van het rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, en het Suri naamse orkest „Guyana". Op zater dag 6 december wordt een St. Nico- laasavond belegd, uiteraard met de nodige verrassingen. De speelfilm: „De dag dat de aarde stilstond", wordt op zaterdag 11 januari ver toond en op zaterdag 7 februari ver zorgt de toneelgroep van de hervorm de jeugdraad een toneelavond. Zater dag 11 april is gewijd aan Israël, de jonge joodse staat, die onlangs zijn tienjarig bestaan heeft gevierd. Op zaterdag 2 mei 1959 wordt een bevrij dingsavond belegd. Vertoond zullen o.m. worden documentaires uit de hongerperiode van de oorlog 1940 1945 en de bevrijding van Nederland. Opgevoerd wordt op die avond ook het spel: „Vijf mei 1945, spel van onderdrukking en bevrijding1'. Onder het motto „Met de showboat op het water", wordt het winterwerk op 6 juni besloten. De hervormde jeugdraad heeft zijn winterprogramma in een keu rig boekje uitgegeven, waarbij te vens de gelegenheid te baat is ge nomen voor de andere activiteiten, zoals toneelclub, jazzkring, mu- ziekclub, volksdansclub, volleybal club, gesprekskring, enz. enz. een plaatsje in te ruimen. Het pro grammaboekje won daardoor aan aantrekkelijkheid. Algemene vergadering R.K.V.V. „Robur" Onder voorzitterschap van de heer P. J. Janssens hield de R.K.V.V. „Ro bur" te Goes in café Baarends haar algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord moest de voorzitter gewag maken van een slechte op komst bij de trainingsavonden. Hij wekte allen op het komende seizoen de clubkleuren op een sportieve ma nier te verdedigen en hoopte dan ook op een beter resultaat dan vorig jaar. Nadat de secretaris en de penning meester, resp. de heren E. W. Jans sens en J. P. H. Capello de jaarver slagen hadden uitgebracht, reikte de' voorzitter aan de spelers van het tweede elftal groepsfoto's uit, in ver band met het door dit elftal behaalde kampioenschap. Tot lid van de elf talcommissie werden gekozen de he ren A. Quïnten sr., H. Beïrnaert en P. J. Temmerman. De jeugdcommis sie werd samengesteld uit de heren B. Bruins, M. C. Baarends, D' Oli vier en Ant. Aertssen. De kascom- missie werd gevormd uit de heren F. Aarts, P. Polfliet en F. Landa. Bij de bestuursverkiezing werden de heren B. Joosten, E. W. Janssens, Aertssen en J. Polfliet herkozen. Besloten werd de juniorencontributie te verhogen van 40 op 50 cent per maand. Aan het slot van deze ta melijk goed bezochte vergadering sprak de geestelijk adviseur, kape laan Van Stee nog een kort en op wekkend woord. KLOETINGE De N.C.V.B. te Kloetinge kwam voor het eerst na de vakantie in de foyer van Amicitia bijeen. De presidente, mevrouw KoleBlomaard heette al len, inzonderheid de spreekster van deze avond mevrouw Timmerman uit Yerseke en enkele gasten, hartelijk welkom. Na een meditatie over een loflied van David werd er gezellig gepauzeerd, waarna mevrouw Timmerman sprak over „De sieraden der vrouw". De le zing had aller aandacht. De volgende vergadering Is vastgesteld op 3 ok tober a.s. Ds. Homburg uit Vlissingen zal dan spreken over „De betekenis van de Engelen". Officiële publikatie GOES Partiële herziening 193S uitbreidingsplan In onderdelen „Valckeslot" Het hoofd van het gemeentebestuur van Goês brengt Ingevolge het bepaalde In het derde en vierde lid van artikel 37 der Woningwet ter openbare kennis, dat van af 8 september 1958 gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie (afdeling Algemene Zaken, Lange Kerkstraat 3, Goes) voor een Ieder ter inzage ligt het door de gemeenteraad bij zijn besluit van 2 september 1953, no. 14 vastgestelde „partiële herziening 195S uitbreidingsplan in onderdelen Valckeslot" met de bij dit plan behorende bebouwingsvoorschrif ten. Binnen zes weken na afloop van boven genoemde termijn van veertien clïgen kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland be zwaren tegen dit plan indienen, Ds. J. Ytsma, voormalig evangelisch predikant te Bussum, heeft zondag zijn intrede gedaan in de Geref. Kerk van Middelburg, na bevestigd te zijn door ds. E. J. Wassink, geref. predi kant te Zwolle. De bevestigingsdienst geschiedde in de stampvolle Hofplein- kerk, waar ds. Wassink predikte naar aanleiding van het eerste boek van Corinthe hoofdstuk 9 vers 23. Des middags hield ds. Ytsma zijn intrede preek, eerst in de Hofpleïnkerk en daarna in de Noorderkerb. Beidt^ ker ken waren geheel bezet. Als tekst voor zijn intrede had de nieuwe predikant het vierde vers van hoofdstuk zes van de Handelingen der Apostelen gekozen: „Maar wij zullen volharden in het gebed en de be diening des Woords". Na de dienst in de Hofpleïnkerk sprak ouderling I. Vereist namens de kerkeraad en de gemeente woorden van welkom. In zijn predikatie stipte ds. Ytsma on der meer aan acht moeilijke jaren meegemaakt te hebben als evange lisch predikant. Hij sprak zijn erken telijkheid uit jegens de Geref. Kerk- ken in Nederland, speciaal die van Bussum, waarvan hij alle medewer king gekregen had. In de laatste dienst, die in de Noor- derkerk, werd de nieuwe predikant eerst toegesproken door ds. J. H. de Boer, namens de kerkeraad. Ds. De Boer sprak zijn vreugde er over uit, dat ds. Ytsma weer teruggekeerd was in het gereformeerd kerkverband. „U heeft er reeds blijk van gegeven om met volle aandacht met de gemeente om te gaan", aldus ds. De Boer, die hoopte, dat de predikant er in zou slagen de medewerkers aan te trek ken voor dit noodzakelijke werk. Daarna zong de gemeente de nieuwe predikant toe: „Laat 's Heeren zegen op U daal". Ds. P. van Til wees er op, dat de «a- menspreking nu reeds bijzonder goed is geweest. „De predikanten moeten elkaar tot steun zijn", betoogde ds. Van Til- Namens de geref. kerken der classis Walcheren voerde ds. S. van Wouwe uit Serooskerke het woord. Hij wenste de Middelburgse kerk ge luk met deze benoeming. Ds. Van Wouwe hoopte, dat ds. Ytsma intens zal deelnemen aan de kerkelijke sa menleving. De heer A. J. Kaland sprak namens de gemeente Middel burg. „De gemeente stelt er prijs op dat de waardevolle arbeid in uw kerk wordt voortgezet en wij zijn gaarne bereid tot medewerking", betoogde Middelburgs nieuwbenoemde wethou der, die vervolgens de Middelburgse geref. kerk feliciteerde met haar voortreffelijke keus. Ds. Ytsma dankte tot slot van deze dienst de sprekers voor hun vriende lijke en adviserende woorden. Bevestiging en intrede ds. J. Bronsgeest. In de morgendienst van ae Ned. Herv. Kerk te Hansweert heeft dr. H. J. de Wilde uit Den Haag zondag vicaris J. Bronsgeest bevestigd als predikant met een predikatie naar aanleiding van de tekst uit 1 Corinthe 15 vers 20. In de avonddienst deed as. Brons geest zijn Intrede, waarbij hij als tekstwoorden had gekozen psalm 77 vers 12 en 13. Deze tekstwoorden wil de hij als leidraad nemen bij zijn werk in Hansweert. Na de prediking kreeg ouderling Catsman het woord en sprak zijn blijdschap er over uit, dat de vacature zo vlug vervuld was. Hij hoopte dat ds. en mevrouw Brons geest een goede tijd in Hansweert te gemoet zouden gaan. De consulent, ds. Jebbink van Kapelle, werd dank gebracht voor het vele werk dat hij gedaan had. e gemeente werd verzocht de nieuwe predikant toe te zingen met gezang 263 vers 5. Namens de classis Goes sprak ds. Mooy uit Schore, en na mens de burgerlijke gemeente voerde burgemeester A. Schipper het woord. Uit de wijkgemeente in Den Haag waar vicaris Bronsgeest enkele jaren gewerkt had, waren twee volle bus sen gekomen met in totaal 70 belang stellenden, waaronder een groot aan tal padvinders. De heer Smit uit Den Haag dankte nog voor wat dominee Bronsgeest in Den Haag gedaan had en dankte de gemeente voor het gulle onthaal, dat allen op deze dag in Hansweert genoten hadden. In harte lijke en bewogen woorden dankte ds. Ds. W. H. Kelder vraagt Ds. W. H. Kelder, hervormd predi kant te Utrecht, heeft bij het provin ciaal kerkbestuur van deze provincie verzocht, uit het predikambt te wor den ontheven, zo meldt het Utrechts Nieuwsblad. Het gevraagde ontslag is nog niet verleend. Ds. Kelder, die in 1902 te Roterdam werd geboren, stu deerde in Utrecht theologie. In de ja ren 1927 en 1928 was hij hulppredi kant te Amsterdam beneden het IJ. Op 25 maait 1928 nam ds. Kelder een beroep aan naar Ellewoutsdijk. In 1932 verwisselde ds. Kelder deze plaats met Breskens. Voordat de pre dikant Zeeland in 1944 verliet hij ging toen naar Leiden diende hij nog de hervormde gemeente van Mid delburg. Sinds 1949 was ds. Kelder verbonden aan de hervormde gemeen te te Utrecht. Bevestiging en intrede mej. P. Stok, Zondagavond heeft mej. P. Stok uit Goes haar intrede gedaan als hulp prediker bij de Ned. herv. gemeente van Kattendijke, na in dezelfde dienst te zijn bevestigd door ds. J. W. Coen raad uit Goes. Ds. Coenraad liad als tekstwoord ge kozen Joh. 11 28 en 29. met als the ma „De Meester roept U". Na zijn predikatie richtte mej. Stok zich tot de gemeente met een preek naar aanleiding van 1 Petrus 2:5: „Ge zijt een uitverkoren geslacht". In de dienst, welke onder meer werd bijgewoond door de ringpredikanten en net voltallige college van B. en W. van Kattendijke, richtte ds. P. Kloos terman van Kloetinge als consulent nog woorden van welkom tot mej. Stok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3