PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT willen besprekingen hervatten Deltagebied zal na afsluiting zandarmer worden BILT Verenigde Staten en communistisch China PEKING PROTESTEERT TEGEN V.S.-ESC0RTE NAAR QUEM0Y Vandaag... DRIE BOERDERIJEN WERDEN DOOR BLIKSEM VERWOEST VERWACHT. 201e jaargang - no. 211 uitgave van de firma- Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 16 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 8 sept. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. t of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 33, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee. red, tel. 2425. adm^tel^2094. Snel antwoord vein Eisenhower op voorstel Tsjoe en Lai: De ontsnapping van Hugo de Groot uit het slot Loevestein vormde het ondervjerp voor deze fraaie praalwagen, die za terdag door het olympisch stadion te Amsterdam trok, als onderdeel van het bloemencorso „Je maintiendrai". Het corso was een hulde aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar tienjarig regeringsjubileum. De Amerikaanse ambassade in Warschau heeft zondag uit Washington opdracht gekregen, aan de ambassade van communistisch China in de Poolse hoofdstad bevestiging te vragen van een voorstel van Tsjoe- en-Lai, premier van de rege ring te Peking, om de besprekingen met de Ver enigde Staten op ambassadeursniveau te her vatten. Tsjoe verklaarde zaterdag in een radiorede, dat Peking bereid is, deze besprekingen, die eind vorig jaar in Genève werden afgebroken, te her vatten. In Washington hoopt men, dat als ge volg hiervan de crisis om de nationalistische eilanden voor de Chinese kust aan de conferen tietafel besproken kan worden. In diplomatieke kringen is men verrast over de snelheid waarmee president Eisenhower, die zaterdag zijn vakantie in Newport (Rhode Is land) had onderbroken voor overleg in Washing ton, in bevestigende zin heeft gereageerd op de rede die de communistisch-Chinese premier za terdag uitsprak, kort voor Eisenhower in Washington aankwam. Peking beschuldigde zondag de Verenigde Staten van schending der Chi nese territoriale wateren, die vorige week tot twaalf mijl waren uit gebreid. Zes Amerikaanse torpedobootjagers hebben zondag een natio nalistisch konvooi met voorraden begeleid tot op vier of vijf mijl van Quemoy, binnen de nieuwe twaalfmijlszone die niet door de Ver. Staten wordt eilkend, doch nog buiten het bereik van de communistische kust- batterijen. Dit gebeurde volgens een officiële Amerikaanse bekendmaking op verzoek van de nationalistische autoriteiten. Een woordvoerder van buitenlandse zaken in Peking verklaarde zondag dat een dergelijke schending van de Chinese soevereiniteit „gevaarlijk" is, en dat de rege ring In Peking ernstig tegen herhaling waarschuwde. Het is zondag overigens zeer rustig geweest in dit gebied. Het geschut zweeg de hele dag en er was ook geen activiteit in de lucht. Nehroe: Formosa komt in handen van comm. China Op het diplomatieke vlak is. wat deze kwestie betreft, in het afgelopen weekeinde het volgende gebeurd: De Indische minister-president, Nehroe, heeft op een persconferentie in New-Delhi verklaard, dat naar het oordeel van zijn regering Formosa en de voor de Chinese kust liggende eilanden tenslotte in handen moeten komen van communistisch China. „Het is duidelijk, dat een land onmo- felijk kan toestaan, dat een vlak on er zijn kust gelegen eiland wordt gebruikt als basis voor een aanval", aldus Nehroe. „India is voorstander van een vreedzame oplossing van het probleem van de eilandjes voor de kust". De Canadese premier John Die- fenbaker opperde het denkbeeld van een ingrijpen door de Verenigde Na ties bijvoorbeeld in de vorm van goe de diensten) ter oplossing van deze kwestie. De vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, heeft verklaard, dat de Ver. Sta ten naar het schijnt „versuft of on verschillig" naar een oorlog met com munistische China afdrijven. Ache- son beschuldigde de regering Eisen hower ervan, dat zij zich met hulp van Tsjang-Kai-Tsjek in een toestand heeft laten manoeuvreren waarover zij de controle heeft verloren. Zowel de nationalisten als de communisten kunnen de Ver. Staten tot een oorlog of terugkrabbelen dwingen, meent Acheson. Hij geeft Eisenhower de raad zich ook eens door „koelhoof- dige vrienden uit andere landen" te laten voorlichten. Voorwaarden Ten aanzien van de mogelijke onder handelingen tussen Amerika en com munistisch China moet nog worden gemeld dat Tsjoe-en-Lai in zijn radio rede onder meer betoogde, dat „het Chinese volk het onvervreemdbaar recht bezit op soevereiniteit over For mosa en de Pescadoren". „Deze eilan den zijn geruime' tijd Chinees gebied geweest. Indien de Verenigde Staten dit niet gewapenderhand hadden be let, zouden Formosa en de Pescado ren reeds lang geleden bevrijd zijn", aldus Tsjoe-en-Lai. In het antwoord van Washington werd verklaard dat de Verenigde ten geen overeenkomsten zullen slui ten die „de rechten van onze bond genoot, de republiek China (nationa listisch China) aantasten". Deze kolkende en bruisende binnen zee was tot voor enkele dagen de hoofdparkeerplaats van de Engelse plaats Chelmsford. Tengevolge van een zwaar noodweer trad een rivier buiten de oevers en zette een groot deel van de plaats onder water. Men verwacht dat de Verenigde Sta ten op een conferentie met de Chine zen ernaar zullen streven dat Pe king afstand doet van geweld als mid del om de aanspraken op Quemoy, Matsoe en andere .nationalistische eilanden te verwezenlijken. In 1955 en 1956 hebben de Ameri kanen en Chinezen in Genève ambassadeursnievau geconfereerd, zonder veel te verwezenlijken. Eind vorig jaar werd de Amerikaanse ambassadeur die dit gesprek voer de, Johnson, op een andere post benoemd. Doordat de Chinezen geen genoegen namen mét een ge sprekspartner van een lagere rang, in afwachting van een opvolger voor Johnson, werd toen de confe rentie afgebroken. In juli hebben de Ver. Staten reeds geprobeerd de conferentie weer op gang te bren gen door te verklaren, dat de Ame rikaanse ambassadeur in Polen het gesprek zou kunnen hervatten. Inmiddels zijn zondag in de grote Chipese steden massale betogingen gehouden tegen Amerikaanse „agr~~ in het gebied van Formosa. Lening In Washington is zondag bekendge maakt, dat de Ver. Staten aan natio nalistisch China 21.5 miljoen dollar znllen lenen voor de bouw van een dam met krachtcentrales en een be- vloeiingsproject in het noordwesten van Formosa. Nieuwe mislukte aanslag op Sami el Solh Acht politiemannen werden gewond. Bij een mislukte aanslag op de pre mier van Libanon, Sami el Solh, zijn zaterdag acht politiemannen gewond. Onder een jeep van de Libanese gen darmerie ontplofte een tijdbom, ten gevolge waarvan de acht inzittenden werden gewond. De jeep was een van de twee die meestal de wagen van premier Sami el Solh begeleiden. Op het moment van de ontploffing werd op de straatweg van Beiroet naar Mansoerieh, waar Sami el Solh zijn residentie heeft, gepatrouilleerd. De premier zou zich kort na het tijd stip waarop de bom ontplofte naar Beiroet hebben begeven. Op 29 juli lieten opstandelingen op dezelfde weg een bom ontploffen voor de auto van Sami el Solh. De zes in zittenden van een andere wagen kwamen hierbij om het leven. H ...is het 25 jaar geleden, dat Faisal ibn Hoessain, de eerste koning van het onder Engels s m mandaat gestichte koninkrijk Irak, die tijdens de eerste we- s reldoorlog een niet onbelang- rijke rol had. gespeeld, eerst aan de zijde der Turken en la- ter aan de kant van de Gealli- eerden te Bern overleed. 1! ...viert Nicaragua zijn onaf- hankelijksdag. Illllllllllllllllllllllllllllllllll^^^ Door verdrinking omgekomen Na vele uren dreggen is zaterdag avond om kwart over tien uit het wa ter. van de Binnen-Amstel in Ouder kerk a.d. Amstel het lijkje opgehaald van het 2'A jaar oude meisje Sisi Busman uit Amsterdam. Met haar moeder logeerde het meisje te Ouder kerk. Ze werd reeds om 12 uur 's mid dags vermist en is waarschijnlijk zonder dat iemand het merkte bij het spelen te water geraakt en verdron ken. Moeder en dochter zouden zeer binnenkort naar Alaska emigreren, waar de vader reeds verblijf houdt. Zaterdagmiddag is te Alblasserdam de 18-jarige W. M. van der Perk ver dronken. Hij was met zijn twee broers met een boot in de Graafstroom aan het spelevaren. Met een riem had hij zich aan de boot vastgebonden en was in het water gegaan. Door on verklaarbare oorzaak schoot de riem los en verdween de jongen onder wa in de Waal onder de gemeente Eist bij Nijmegen is de 28-jarige musicus Jan de Goeij verdronken. De Goeij heeft zich naar het schijnt te ver in de ri vier gewaagd en is met de stroom meegesleurd. Zondagmiddag is het 6-jarig jongetje J. P. Th. Peks uit Den Haag in het water langs de Troelstrakade ge raakt en verdronken. Het lichaampje is laat in de avond opgedregd. ONWEER TEISTERDE VOORAL HET OOSTEN I Haaksbergen verwoestte de bliksem een boerderij, bewoond door de heer H. H. Heuker of Hoek, diens dochter en schoonzoon, alsmede acht kinde- Het hevige onweer van zaterdagnacht Jnên waren toen de bliksem insloeg Vierentwintig mensen dakloos geworden. heeft vooral in het oosten des lands veel schade veroorzaakt. Het hemelvuur sloeg in de sinds 1816 bestaande boerderij „De Hofenk", staande aan het Hartelaar te Twello. De pachter, de heer G. Haarman en zijn gezin van tien personen konden amper het vege lijf redden. Een grote partij aardappelen, 20.000 kg hooi, alsmede diverse werktuigen, werden evenals de gehele inboedel een prooi der vlammen. Een zeug en negen big gen kwamen in het vuur om. Brand weren uit de omgeving konden van de kapitale boerderij slechts de bijgebou wen behouden. De eigenaar was even als de pachter tegen brandschade ver zekerd. Ook de boerderij bewoond door de fa milie Wisselink te Halle (gemeente Zelhem) ging in vlammen op. Het vee kon worden gered. Door de brand zijn vier personen dakloos geworden. Aan de weg van Hengelo naar WIJZIGING STROOMBEELD VERWACHT Ontwikkeling moet nauwlettend gevolgd worden Na het afsluiten van de zeearmen zal het Deltagebied op den duur zand armer worden, doordat een groot gedeelte van het zand met de over heersende vloedstroom in noordoostelijke richting zal worden verplaatst. Door de bouw van de afsluitdammen zal namelijk de waterbeweging in dit gebied drastisch worden gewijzigd. Het ver in zee uitwaaierend stroombeeld zal plaats gaan maken voor een in hoofdzaak evenwijdig met de kust gerichte stroom, aansluitend bij het stroombeeld dat ver der in zee en ook langs onze vlakke kust tussen Hoek van Holland en Den Helder heerst. Als gevolg hiervan zijn dan ook grote veranderingen in de bodemfiguratie te verwachten. Een belangrijk deel van het thans voor de mondingen opgehoopte zand zal ook ongetwijfeld met de golfslag naar de kust worden gedreven, waarbij vermoedelijk parallel met de kust enkele langgestrekte zandbanken zullen worden opgeworpen. De diepe getijgeulen zullen verzanden. In grote lijnen is de structuur van de zeegaten en het aangrenzende kustgebied tot dusver tamelijk sta biel. Veranderingen voltrekken zich in verhouding tot de grote uitge- strektheid van deze gebieden tame- lijk langzaam. Toch zijn verschuivin gen van de getiigeulen met een ge middelde voortplantingssnelheid van 50 100 meter per jaar niet zeld- jzaam. Hierbij worden tientallen mil joenen kubieke meters zand ver plaatst. In de periode 18721933 was er in het Deltagebied beneden N.A.P., een uitschuring van niet min der dan 885 miljoen m3, waartegen over slechts een aanzanding van 650 m3. Hoewel de in de aanhef geschetste I veranderingen zeker geruime tijd in beslag nemen en men hier eerder in leeuwen dan in jaren zal moeten den ken, is het toch gewenst dit langdu rige proces reeds van het begin af nauwlettend te volgen, zo wordt in het driemaandelijks bericht Delta werken opgemerkt. Ï3ij een beweeg lijke, weinig weerstand biedende kust zijn immers gevaarlijke verrassingen nooit geheel uitgesloten. Een zo goed mogelijk inzicht in de hier werkzame factoren is geboden, om waar nodig tijdig en doelti ef- fend te kunnen ingrijpen. Het is daarom noodzakelijk de studie van de zandbewegingen in het kustge bied van de Delta te intensiveren. Topografie De topografie in dit gebied zal bij herhaling nauwkeurig moeten worden vastgelegd, zodat de ver anderingen door geulverleggin gen. bankvorming enzovoort, dui delijk kunnen worden gevolgd en bestudeerd. In de mondingen der af te sluiten zeegaten werden tot nu toe de hydrografische opne mingen in hoofdzaak verricht door de afdeling hydrografie van het ministerie van marine. Dit geschiedt echter slechts betrekke lijk zelden, daar deze zeegaten van weinig belang zijn voor de scheepvaart en fti hoofdzaak door vissers worden bevaren. De opne mingen zullen thans veel fre quenter moeten geschieden en de nauwkeurigheid zal zo mogelijk moeten worden vergroot. Het uit voeren van lodingen in dit uitge strekte gebied is niet eenvoudig, vooral niet wegens de moeilijke plaatsbepaling. Door de grote breedte van deze wa teren is oriëntering op bekende pun ten op de wal, zoals kerktorens, al leen mogelijk bij zeer helder weer. Aangezien de lodingen zo frequent mogelijk moeten worden uitgevoerd en het gehele kustgebied van de Del ta minstens eenmaal per jaar in zijn geheel moet worden opgenomen, moest naar een andere methode van plaatsbepaling worden gezocht, waarbij- men minder afhankelijk zou zijn van de weersomstandigheden, d. w.z. van het zicht. Men heeft deze zoals bekend gevonden in het zgn. Decca-systeem, een radiogra fisch plaasbepalingssysteem, waar voor thans zendmasten worden op gesteld in Rilland. Sluis en Schiplui den. Voor directe meting van het zand- transnort worden thans In het Delta gebied proeven genomen met radio actieve „tracers". Dit zijn gemerkte materialen, waarvan de verplaatsing gemakkelijk kan worden gevolgd. De radio-actieve materialen hebben het grote voor'eel, dat zij ook bij zeer sterke verdunning, dus in zeer kleine hoeveelheden, nog gemakkelijk op spoorbaar zijn. in een-vertrek bijeen en vluchtten in paniek naar buiten. Noch van de in boedel, noch van de 25 opgeslagen vrachten hooi kon iets worden gered. Te Megchelén (gemeente Gendrmgen) sloeg de bliksem in een graanschuur van de heer Uittewaal. Een grote voorraad hooi en stro ging verloren evenals alle landbouwwerktuigen. Door de gunstige wind bleven de be lendende percelen gespaard. De scha de was zeer aanzienlijk; zij wordt door de verzekering gedekt. Ook bij de boerderij van de heer W. Lubbers in dezelfde plaats sloeg de bliksem in. En ook hier wera de graanschuur in as gelegd. De schade was ook hier zeer groot. In Bennekom hebben vele kassen schade geleden. Na bladstil heet weer met zeer hoge temperaturen begon het om 8 uur 's avonds licht te onweren met bliksemschichten, die seconden lang aan de hemel stonden. Een kwartier later viel er een ijsregen met brokken van 4 a 5 cm in het vierkant. Deze regen duurde circa 20 minuten. Om kwart over elf zette een zware re- f en het dorp binnen enkele minu- en geheel blank. Van de kassen waren toen al vele ruiten gesneu veld. Nederland levert 72.000 vaten haring aan O.-Duitsland Na vele en langdurige moeilijkheden heeft de Nederlandse bond van ha ringhandelaren overeenstemming be reikt met Oost-Duitsland over de le vering van 72.000 vaten gezouten ha ring van de vangst 1958. De levering zal in de loop van deze maand be ginnen en beëindigd worden in fe bruari. ONGEVEER DEZELFDE TEMPERATUREN. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Ongeveer dezelf de temperaturen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Ook vandaag nog goed strandweer met flinke perioden van zonneschijn. Temperaturen in de middag 21 a 22 graden Celsius. Zeewater 18 graden Celsius. Matige zuidwesten wind. Vooruitzichten: Een rug van hoge luchtdruk kan op dinsdag nog droog en vrij zonnig weer brengen. ZON EN MAAN 9 september Zon op 6.03 onder 19.11 Maan op 1.05 onder 16.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1