11 Schouwen-Duiveland bood Zweeds Roode Kruis een glasraam aan zelf Zeeuwse Almanak TELEURSTELLING OVER SLOOP VAN KERKJE IN SIRJANSLAND IfOin zS.ijpe BIERVLIET KREEG ZIJN WILLEM BEUKELSZ-GEDENKSTEEN STAALWAREN polfik 1 Vlkripyen Agenda X PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG. 6 SEPTEMBER 1968 ZWEEDS-ZEEUWSE PLECHTIGHEID IN STOCKHOLM Als dank voor het nieuwe ziekenhuis te Zierikzee (Telefonisch uit Stockholm, van een speciale verslaggever) „Reuze mooi", bijzonder fraai, imponerend door de symboliek". Dit waren de eerste woorden, die de bestuursleden van het Zweedse Roode Kruis uitbrachten, nadat vrijdagmiddag in Stock holm op plechtige wijze het door dë Stichting Eilandengemeen- schap „Schouwen DuiveJand" aangeboden glasraam goed en wel was overhandigd. Het was inderdaad buitengewoon verrast met het schone stuk Hollandse kunstnijverheid dat nu in het hoofd kwartier van het Zweedse Roode Kruis een blijvende plaats zal krijgen om te herinneren aan de broederlijke bijstand in de da gen van nood. De voorzitter van het Zweedse Roode Kruis, E. Sandström werd ten tweede male verrast, toen hij door de speciaal voor deze gele genheid overgekomen burgemees ter van Zierikzee, nir, F. Th. Dijeknieester, werd toegesproken, Dit geschiedde namelijk inliet Zweeds! De burgemeester heeft «leze anders niet gemakkelijke taal opgedaan gedurende de na oorlogse maanden, toen bij in Stockholm verbonden is geweest aan het Nederlandse gezantschap. De verbazing was zo groot, dat de voorzitter zijn in het Frans gestel de speech in zijn zak liet om spon taan in het Zweeds te antwoorden. De heer Dijeknieester herinnerde in zijn toespraak aan de wederkerige hulp van de twee landen. In de twaalfde eeuw kregen de inwoners van Zierikzee van de toenmalige Zweedse koning toestemming zich in het uitgestrekte land te vestigen. Vierhonderd jaar geleden, om precies te zijn in 't jaar 1561, kwam dr. Lim- nius uit Zierikzee naar 't hoge noor den en genoot al spoedig het vertrou wen van Koning Erik de Veertiende. Deze eeuw had in belangrijke mate deel aan de opbouw van het Zweedse gezondheidswezen. En nu zijn het dus de Zweden, die door het ziekenhuis te Zierikzee een betere gezondheidszorg op Schouwen-Duiveland hebben mo gelijk gemaakt. Dankbaar Het aanbieden van liet glasraam, zo vervolgde de burgemeester, is stellig geen routine-beleefdheid. Het is een daad, waaraan alle ei landbewoners van ganser harte hebben deelgenomen. Daarop volg de de overhandiging van het in donkerbruin hout gelijste raam, dat de gróótte heeft van een deur en dat zo zwaar is, dat het zweed- se Roode Kruis een architect zal raadplegen of de muren niet moe ten woj'den versterkt. Want het zal nu eenmaal het hoofdkwartier sieren. Met aandacht bestudeerde men de symboliek. In zijn antwoordrede bracht de voor zitter van het Zweedse Roode Kruis naar voren, welke sympathieën in Zweden voor de Nederlanders leven. Nimmer heeft een adoptie een derge lijk groot resultaat gehad. ..Nog nooit tevoren is hier zo spon taan en met zoveel ijver geholpen als in dagen na de ramp van februari 1953". Tevens herinnerde hii er aan, dat het humaniserende werk een deel is van de Zweedse neutraliteits-poli- tiek. Beide sprekers gingen nog nader op de schenking van het ziekenhuis in Zweden was blij iets te kunnen De burgemeester zag door het zieken huis een nieuwe mogelijkheid gescha pen om het vierhonderd jaar geleden gelegde medische contact weer op te nemen. Thans zullen namelijk Zweed se zusters in Zierikzee dienst doen, terwijl Nederlandse zusters naar Zweden zullen gaan. De plechtigheid werd bijgewoond door Nederlandse ambassadeur, mr. J. Visser en door de chef van de Inter nationale afdeling van het Zweedse Roode Kruis, Baron Jan de Geer, een van de nakomelingen van de bekende Luikenaar, wiens zoon Louis de Zweedse koperindustrie heeft opge richt, Voorts zagen wij de secretaris generaal van het Zweedse Roode Kruis Henrik Beer, terwijl van Neder landse zijde nog de heer M. J. Bij de Vaate, secretaris van de Stichting Eilandengemeenschap aanwezig was. Na een gezamenlijke lunch bracht de burgemeester van Zierikzee een be zoek aan zijn Stockholmse collega. Maandagochtend zal de. thuisreis ner trein worden aanvaard. De Zwepen zullen weer opnieuw aanleiding heb ben om te spreken van Hollandse dankbaarheid. Want nog is men de bloemenhulde en «Ie Van Gogh-ten- toonstelling niet vergeten, die de Ne derlandse dank syniboliseerden voor het Zweed6e brood. ZESTIENDE EEUW SE MUURSCHILDERINGEN Op Schouwen Duiveland is men teleurgesteld over het feit, dat Monumen tenzorg, in een dwangpositie een sloopvergunning heeft verstrekt A-oor de kleine kerk te Sirjansland, waarin maandag verschillende muur schilderingen zijn ontdekt, welke dateren uit de tweede helft Aan de zes tiende eeuw. Veel verzet is gekomen o.a. van de zijde van het dagelijks bestuur van de vereniging Stad en Lande op Schouwen Duiveland tegen de beslissing van Monumentenzorg, dat de uit de eerste helft A-an de ze ventiende eeuw duterende preekstoel, zal wordeu OA-ergebracht naar een kerkje In Capelle aan de Usèl. Rampenfonds wilde alleen nieuwbouw Zondag 31 augustus is de laatste dienst gehouden in het kerkje. Maan dag kwam personeel van de firma Woudenberg uit Bemmel om de kerk af te breken en nog dezelfde dag vond Cor Woudenberg de muurschil deringen. Het kerkje te Sirjansland Is het eni ge gebouw op het eiland waar muur schilderingen gevonden zijn. Naast de preekstoel is een gedeelte van de be- VAN TOT HONDER MAAL DIA'S Voor de honderdste maal heeft men in Haamstede de prachtige collectie kleurendia's A'an de heer J. F. J. van de Berge uit Haamstede A'ertoond. De heer Van de Berge begon tien Jaar geleden met het maken van deze fraaie kleurenplaatjes en zijn collec tie. die in de loop van de jaren tot een schitterende verzameling uit groeide, heeft nu reeds honderd maal inwoners en bezoekers van de West hoek- geboeid. ..Schouwens schoonheid" heet de col lectie. bestaande uit fraaie opnamen, gemaakt jn de Westhoek, die, bekend om het natuurschoon, de heer Van de Berge een goede gelegenheid bood om zich in zijn hobby, fotograferen, uit te leven. De burgemeesters en wet houders en bijna alle raadsleden van Burgh en Haamstede, woonden deze honderdste vertoning bij. Zoals gewoonlijk leverde de heer J. P. C. Boot, die de Westhoek als zijn broekzak kent, het commentaar. Hij vertelde verder als aardige bijzonder heid, dat de honderd vertoningen wer- VOEDING Op het Middelburgse trottoir wandel de een parmantig meiske van om en hij zeven jaren met een echte kinder wagen, waarin een heuse baby. He laas géén zoete baby, want liet kind krijste hartverscheurend. Hetgeen de nieuwsgierigheid opwekte van twee passerende schoffiesdie onmiddellijk in de wagen keken. .Js er iéts aan kapot" informeerde nummer één belangstellend. „Welnee, hij heeft honger", zei de kleine verpleegster. Mot je 'm ijs geve" adviseerde num mer één welwillend. ..Veels te koud" zei het meisje «nib ble. Nummer twee had tot dusver gezwe gen. Een kleine, vierkante kleuter die de wereld in zijn zak had. Het ad vies hum zijn vriendje stond hem ken- zei hij stellig. den bijgewoond door 12.000 toe schouwers. Eén avond telde men zelfs 700 bezoekers. Op de minst bezochte bijeenkomst waren er nog 26. Aan het slot van de jubileumavond sprak burgemeester jhr. R. J. H. Röell de hoop uit, dat de gehele verzame ling in de komende winter in België, Frankrijk en Zwitserland zal kunnen worden vertoond. VOORUITGANG I. In het Siuiskiise Elizabeih-zieken- hius heerst vreugde. Bij de bouw van een tweede etage op de kraamuf(leling was een mijlpaal bereikt. Het gebouw kon onder de kap. Dit resultaat werd bereikt Alrie-en-veertig jaar nadat de eer ste uitbreiding begonnen werd met de bouw van een zusterhuis. Re den genoeg voor het bestuur om- woensdag de driekleur in top te hijsen. Overigens gingen de werkzaamheden gewoon door. Men houdt van aanpakken in Sluiskil. VOORUITGANG II. Ook in Sint Annaland zit men niet stil. Er AA'ordt A'ecl gebouwd eu de zer dagen is men ook begonnen met het leggen van kabels voor het tele foonnet, dat automatisch zal worden. Nu komen de verbindingen nog tot stand via (le telefonisten, maar bin nenkort zal dat niet meer zo zijn. Geen wachttijden meer, maar zelf het nummer draaien. Een hele A'ooruit- gang voor Sint Annaland. toe: „Zegt m'n tante...." pleisteving losgemaakt, waara'cMe: men een afbeelding In kleuren vond van Sint Andreas. De naam in 'Go- thische letters was nog duidelijk te lezen. Verdere onderzoekingen Heb ben uitgewezen, dat rechts van' de preekstoel over een oppervlakte Van 13.50 x 2.50 meter wandschilderingen zijn aangebracht, terwijl ook links van de preekstoel schilderingen wer den aangetroffen. De kleuren zijn blauw, geel en rood bruin. Kort nadat de wandschilderin gen gevonden Avaren; heeft men de heren P. van Bevere», de stadarchi- varis van Zierikzee en dr. J. J. Wes tendorp Boerma, voorzitter van de vereniging „Stad en Lande" gewaar- schuAvd, die later op de dag een ei; ander in ogenschouw hebben geno men. Zij waren met deze vondst hij zonder ingenomen. Gisteren, A'rijdag, heeft de kunstschilder Smoren burg uit Amsterdam, vergezeld van de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, in specteur A'oor roerende monumenten uit Den Haag, een bezoek aan het kerkje gebracht. Toen is besloten al les In liet Averk le stellen om d« muurschilderingen te behouden. Op welke Avijze dit zou moeten worden gefinancierd, is echter nog niet be kend. Men zal indien tot restauratie van de wandschilderingen wordt besloten, eerst de bepleistering moeten A'erwlj- deren. Daarna moeten de schilderin gen met papier worden beplakt en tenslotte zal liet geheel losgezaagd moeten worden van de muur. Alom op hét eiland Schouwen Dui veland en ook van de zijde van Monumentenzorg wordt thans be treurd, dat de kerk moet verdwij- Vliegbrevet aan Zeeuwse reserve luitenant uitgereikt Vrijdagmiddag werden voor het front van de troepen en in tegenwoordig heid van alle officieren van de basis Woensdrecht en familieleden van de gebrevetteerden door inspecteur chef staf Commando Luchtvaart Oplei ding, kolonel R. Hofstede aan zes mi litairen w.o. de res. 2e luitenant L. J. Wisse uit Kamperland de vlieger- vink uitgereikt bij het behalen van het groot militair vliegbrevet. Tot slot A'an de plechtigheid defileer den de troepen voor de gebrevetteer den, terwijl een paar groepen straal jagers in formaties overvlogen. Uitslag vlootschouw „Zeeland Presenteert" Het comité Zeeland Presenteert heeft de volgende prijzen toegekend voor de mooist versierde en juist gepavol- seerde schepen die deelnamen aan de vlootschouw op 28 augustus. I.Z.Z. 9, gebrs. Schot; 2. Th. 18, B ona-Fides; 3. YE 96, Ph. van Damme; 4. YE 55. gebrs. Sinke; 5. YE 64, gebrs. Ver- schuure; 6. YE 4. H. D. Koster; 7, YE 7, Ph. Koster; 8. YE 3, fa. Jac. v. d. Plasse en Zn..; 9. YE 14, fa. gebrs Pekaar; 10. YE 84, fa. Verwijs. Door deze uitslag heeft de ZZ 9 van gebrs. Schot weer beslag gelegd op de wisselbeker. Het is de tweede op eenvolgende keer, dat de mannen uit Zierikzee dit resultaat bereiken. De YE 7- was het origineelst versierde vaartuig en de ZZ 9 op de meest juis te manier gepavoiseerd. Machtiging voor burgemeester Door eert technische fout tor zetterij ls aan het slot van het raadsverslag A'an Meliskevke, dat we gisteren plaatsten, abusievelijk vérmeid. dat de burgemeester werd gemachtigd de gemeente te vertegenwoordigen op de a.s. vergadering tot samenvoeging der gemeenten. Deze regels waren echter het slot van het raadsverslag van Nleuwerkerk (Schouwen-Duive land). ;vwvvvwwvvvwyvw> Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 7. nen. Restauratie was zeer goed mogelijk geweest, doch de onder handelingen die Monumentenzorg daartoe met het Rampenfonds heeft gehouden, liepen op niets uit. Het Rampenfonds wilde geen gel den beschikbaar stellen voor re stauratie. Men wilde wel een geheel nieuwe kerk schenken, waarvan enige tijd geleden de aanbesteding heeft plaats gehad en die f 70.000 zal kosten. Monumentenzorg is er op een andere wijze'niet in geslaagd gelden te krij gen oni de kerk. te restaureren, waar na. werd besloten een 'sloopvergun ning af tè geven. Nuboveüdièn besloten is óm de ffaaie preekstoel, die het Rampen fonds niet in de nieuwe kerk wilde hébben, door Monumentenzorg zal overgebracht Avorden naar een ge restaureerde kerk in Capelle aan de IJsel, is men op Schouwen Duiveland niet te spreken over deze gang van zaken. Bovendien zou ook de kerk voogdij van de hervormde kerk te Sirjanslapd de oude preekstoel graag houden. De heer P. van Beveren, conservator van het gemeentemuseum te Zierik zee zal alles in het werk stellen om te trachten de fraai gesneden stoel, die op een getorst voetstuk staat, zo niet voor de kerk, dan wel voor het mu-' seum te Zierikzee te behouden. Hij hoopte, <3at ook de muurschilderingen na verloop van tijd in het Zierikzeese museum terecht zullen komen. Inmiddels is nog geen beslissing ge nomen over de verdere afbraak van de kerk. Er zal nog een laatste po ging AA-orden ondernomen om de kerk A'oor afbraak 1e behoeden en alsnog te restaureren, hoewel de banken en de vloer In de kerk reeds zijn Avegge- broken, evenals de consistorie die naast de kerk stond. De kleine Ned. hervormde kerk te Sirjansland die afgebroken moet wor den omdat het Rampenfonds geen fi nanciële medewerking wilde verlenen voor de restauratie ervan. In deze kerk zijn thans wandschilderingen aangetroffen van voor de reformatie. De consistorie is reeds onder de slo pershamer gesneuveld. Foto P.Z.C.). VOOR I n.v. Vh cjebr. i,Slot van pag. i> tijd belangrijk is", aldus de burge meester, „is het gedenkteken, dat we vandaag onthullen een moderne vis serman, want het is tegelijkertijd een nagedachte aan Willem Beukelszoon en een hulde voor heel de Nederland se haringvisserij. Tenslotte las de burgemeester nog een telegram voor, dat deze dag ver zonden was aan Prins Bernhard, A'oor- zltter A'an het comité van aanbeA'e- ling: „Nu binnen enkele ogenblikken plechtige onthulling \'an het ge denkteken A'an Willem Beukelszoon geschiedt, mogen Avij Uwe Koninklij ke Hoogheid eerbiedig hulde en dank brengen voor de grote steun, die Uwe Hoogheid verleende!". Nog altijd Schrijlings te paard gezeten en ver gezeld van haar verloofde Jan IV, rijdt Jacoba van Beieren door Bier vliet. Het was één van de prachtigste groepen uit de massale historische optocht tijdens de Beukëlsfeesten. (Foto P.Z.C.). van de hoogtepunten van deze fees ten. Feesten, die tot in de avonduren voortduurden, want de Philharmonici- club Flandria gaf nog een uitvoering en muziekverenigingen en drumbands uit Biervliet, Oostburg en Sluis maak ten een rondgang en gaven een tap toe. Dit „muzikale gezelschap" bracht de commissaris der koningin nog een serenade Advertentie) De lange, maar interessante geschie denis van het haringkaken werd des kundig verteld door dr. H. A. H. Kra nenburg, secretaris van de Stichting der Nederlandse visserij. Hij zei on dermeer,: dat zelfs nu nog niet het haringkaken, zoals dat- door Willem Beukelszoon is uitgevonden door een moderne techniek verdreven is. „Er zijn wel machines voor", zo zei hij, „maar deze hebben nog niet de per fectie om het werk op volle zee ma chinaal te kunnen doen". Nog altijd wordt er dus gekaakt met het beken de mesje in de rechterhandEn na deze bijeenkomst, waarin mej. C. de Kraker het orgel bespeelde en mej. Annie Goossens declameerde, trok ken alle genodigden naar de markt. Daar gaf jhr. De Casembroot eerst ook zijn visie op Willem Beukelszoon, voordat hij het gedenkteken onthulde. Hij herinnerde aan de woorden van de burgemeester, die nog even gewezen had op de twijfel, die er wel eens heeft ontstaan over de vraag welke Beukelszoon nu precies de uitvinder van het kaken ls geweest. „Voor mij is er maar één bewijs, dat de Biervlietse Beukelszoon het ongetwijfeld gedaan heeft", zei de commissaris, „en dat is «lat een man als Keizer Karël V Biervliet en het graf van Willem Beukels zoon eens bezocht heeft. Wie weet hoe zorgvuldig vorstelijke bezoe ken voorbereid Avorden, Aveet dat er geen twijfel meer kan bestaan. Vooral in die tijd", aldus de com missaris, „want in die tijd was een leugen A-oor waarheid vertonen aan Karei de Vijfde, spelen met het le ven De commissaris vond het dan ook te recht, dat Biervliet dit gedenkteken heeft opgericht en hij bracht daar voor hulde. Hij vond het een bijzonder feit, dat deze uitvinding van een van de zonen van Biervliet nu al langer dan zes eeuwen onveranderd in de praktijk wordt gehandhaaft. Gehol pen door Katwijkse en Schevoningse vrouwen onthulde hij daarop het ge denkteken, waarna hij de Veerse beeldhouwer Philip ten Klooster har telijk dank bracht. De Biervlietse schoolkinderen zongen direct hierna onder leicling van de heer M. Maas, hoofd van de openbare "ik liedje plaatselijke mu ziekvereniging liet „Wilhelmus" ge speeld. Hartelijke gelukwensen wer den daarna ook nog uitgesproken door dra. D. J. van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten en ook door de heer H. J. Ünger, Utrechts student en „schip per" van de jaarclub Willem Beukels zoon van 't Utrechtse studentonkorps dat een deputatie van tien man compleet met „pandjesjas" en zwarte hoge hoed naar Biervliet had ge stuurd. Haring en bier IIol was bijna vanzelfsprekend, «lat de vele genodigden daarna AA'ordon ont haald opharing en met. 't warme weer al even vanzelfsprekend op bier. Dit feestgerecht werd onderbroken door de massale historische optocht. Vele roemruchte personen, die Bier vliet eens bezocht hebben schreden met hun gevolg Aveer langs: Graaf Boudewijn, Keizer van Constantlnopel Keizer Karei V met zijn zusters Eleo- nora en Maria, Jacoba van Beieren met haar verloofde Jan IV. Graaf Flo- i ris V en nog vele anderen. Hot Averd door do. prachtige kostuums, de grote deelname en de ode wapenuitrusting- van vele „historische krijgers" één schilderen kies HIST0R KLEURIAK I, J. Verplanke, O. Kerkstr. 2, Aardenburg. Fa. H. j. Hoebé Zn., Weststr. 8, Axel. A. .T. Lijbaart, Hoogstr. 9, Biervliet, B. Lauret, Bosschestr. 63, Bosclikapelle. A, van Tienen, 's-Qravenstr. 180, Cllnge. M. Bruggeman Dzn., Wijngaardstr. 15, Goes. D. R. Tack, Molenstr. A 51, Groede. A. J. Jurry, Molendijk 21a, Hoek. E. J. de Paauw, Hoofdplaat. M. de Koeyer, Paardenmarkt 8, Yerseka. L. AVÖgingen, Wllhelminastr. 61, St.-Jansteen R. de Caluwé. Nieuwstr. 81, koewacht. Fa. Van Zwaarden, Krabbendijke. P. C. A. de Schrijver, J. d. Waalstr. 13, Lamswaarde. Fa. L. W. Janse—de Jonge, L. Noordstr. 70, Middelburg. W. C. de Bruyne, Langestr. 54, Oostburg. A. Stvobbe—Kool, Rapenb. 2, Rapenburg. Fa. J. A. Acke, Stationsstr. 14, Sas van Gent. H. J. L. Passenier, Welgenhoekw. 2, Serooskerke. Van Damme's Sehlld,.bedr. Kapeliestr. 24, Sluis. J. F. Verschuren, Kanaahv. 89, Sluiskil. J. Verllnde, Dijkstr. 54, Terneuzen. J, de Schrijver, Provincialew., Terhole. L. Cupido, Scheldestr. 41, Vlissingen. M. Phernafnbucq, Lepelstr. A 239, Wolphaartsdijk. P. .T. A. Cornells, Molenstr. l, IJzendijke. ■sat^t^i^auauauajg VANDAAG Middclburg-Electro: „Terwille van ons huwelijk", 14 J.. 19 en 21.15 uur. Schouwburg: „Gejaagd door de wind", 14 j., 20 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9— J8 uur. Sintclbaan Sportlaan: Atletlekwedstvü- den, 18 uur. Vllsningrn-Alhambra: „Handelaren in meisjes", 10 en 21 uur, 18 J. Luxor: „De drie zingende musketiers", 18 en 21 uur, 14 j. Goes-Grand: „De graaf van Luxemburg", 19 en 21 uur, a.l. MORGEN Middelburg-Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur. Schouwburg: als vandaag, 14.30 en 20 u. Molenwater: als vandaag. Noorderkerk: Intrede ds. J. Ytsma. VJlssingen-Alhambra; als vandaag, 15, 19 en 21 uur. bUXor: vandaag, la, 19 en 21 uur. Gooa-Grand: als vandaag, 19 cn 21 uur. „Do bende van Walter Black". 15 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2