PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT itif V.S. VECHTEN DESNOODS VOOR QUEM0Y Biervliet kreeg - na 600 jaar - zijn Willem Beukelsz-gedenkteken Canada doet beroep op zelfbeheersing Vandaag... MENDÈS-FRANCE TEGEN DE NIEUWE GRONDWET VIERLING GEBOREN IN FRIESE GEMEENTE BEINGM Hoofdredacteur: w. Leertouwer, 22 cent p. regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolc. van 1.—- ..Brieven of adres t!2NN,E^NTSlPBIJ,s 58 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 0u„,u d 25 «m meer. week, 700 p. kW.; fr. p. p. 7.25 359300 P<zc.r Middelburg, per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissmgen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Dulles op vertrouwelijke conferentie De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, heeft naar vrijdag werd gemeld, op een vertrouwelijke conferen tie te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten zullen vechten als dat nodig is om Quemoy en Matsoe uit communisti sche handen te houden. Men ziet in deze niet-officiële verklaring een nog krachtiger waarschuwing aan communistisch China dan die van president Eisenhower van donderdag. Zoals gemeld heeft Dulles donderdag meegedeeld, dat Eisenhower niet zal aarzelen, Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken voor de verdediging van de nationalistisch-Chinese eilanden voor de kust van com munistisch China, als hij dat nodig acht voor de veiligheid van Formosa. Canada heeft de Verenigde Staten gewezen op de noodzaak van zelfbeheer sing in de kwestie-Formosa. Dit heeft de Canadese minister van buiten landse zaken, Sidney Smith, gisteren in antwoord op een vraag in de Ka mer verklaard. Hij zei dat Canada geen enkele verplichting heeft als er een conflict in de Straat van Formosa mocht uitbreken. Britten bezorgd en gereserveerd Groot-Brittannië deelt ten volle de bezorgdheid van de Verenigde Staten over een eventuele poging om territo riale veranderingen met geweld tot stand te brengen, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken op zijn da gelijkse persconferentie verklaard. Hij wilde echter niet zeggen of Groot-Brittannië ten volle het stand punt van de Verenigde Staten ten aanzien van het Verre Oosten steunt. Hij zei dat Engelands opvatting over' de Status van de eilanden bij de Chi nese kust niet was veranderd sedert Anthony Eden in januari 1955 daar omtrent een verklaring in het parle ment had afgelegd. Eden maakte toen onderscheid' tussen de eilanden bij de kust en Formosa zelf en drong er bij de Chinese nationalisten op aan zich van de eilanden bij de kust terug te trekken. Inmiddels heeft de Amerikaanse democratische senator Morse er vrijdag op aangedrongen, dat de Ver. Staten de kwestie van de na tionalistische eilanden voor de Chi nese kust voorleggen aan het In ternationale Gerechtshof in Den Haag. Dit zou in overeenstemming zijn met de recente verklaring van is het 60 jaar geleden, dat koningin Wilhelmina in de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd ingehuldigd en is 't tevens n 10 jaar geleden, dat koningin Wilhelmina in het paleis op de Dam afstand deed van de troon ten behoeve van haar dochter, die daarop in de Nieuwe Kerk jj§ te Amsterdam als koningin werd ingehuldigd. p iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiFi Terwijl Scheveningse en Katwijkse vissersvrouwen'toekijken, onthult jhr. mr. A. F. C. de Casembroot het Wil lem Beukelszoon-gedenkteken in Biervliet. Foto P.Z.C.). de minister van justitie Rogers, die zei dat de landen er een gewoonte van moeten maken om hun ge schillen aan het hof voor te leg gen, zo meende Morse. Kroesjtsjew onderbrak zijn vakantie De Sowjet-premier en partijleider, Nikita Kroesjtsjew, heeft donderdag in een onderhoud met de Britse linkse Labourleider Tony Zilliacus verklaard dat hij wegens dringende kwesties" naar Moskou was teruggekeerd. Volgens diplomatieke waarnemers spelen er op binnenlands gebied in de Sowjet-Unie op het ogenblik geen be langrijke kwesties, zodat de dringen de reden voor Kroesjtsjew om zijn va kantie op de Krim te onderbreken, op internationaal vlak moet worden ge zocht. Naar de commentaren in vrij wel alle grote Moskouse bladen over de toestand in het Verre Oosten te oordèlen is dat de spanning in de Straat van Formosa. Het blad van de communistische par tij van de Sowjet-Unie, de, „Prawda", schreef vrijdag, dat de Sowjet-Unie niet werkloos kan blijven toezien, in dien er dingen gebeuren „aan de grens of op het grondgebied van haar grote bondgenoot", communistisch China. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Herter heeft vrij dagavond op een vergadering in St.-Louis gezegd dat men ook reke ning moet houden met communistisch Chinese uitbreidingsdrang naar dë' nieuwe volkeren van Zuidoost-Azië en naar Korea. Territoriale wateren Het Japanse ministerie van buiten landse zaken heeft in een verklaring aan de pers gezegd dat Japan de grens van drie mijl zal blijven be schouwen als een grens die door het internationale recht als algemene re gel aanvaard is. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft vrij dag daarentegen verklaard, dat zijn land de uitbreiding der Chinese terri toriale wateren tot twaalf mijl steunt. Soebandrio voegde eraan toe: „Indo nesië maakt aansprak op precies het zelfde". De communistische batterijen hebben gistermorgen een zestigtal granaten op klein-Quemoy afgevuurd. Mendès-France, de gewezen radicale premier van Frankrijk, heeft giste ren. verklaard, dat hij „neen" zal zeg gen bij het referendum van 28 sep tember over de nieuwe grondwet. Hij noemde het ontwerp „gevaarlijk voor het land, gevaarlijk voor de rust in het land en gevaarlijk voor de demo cratie". Mendès France zei dat de nieuwe grondwet de president bijna dictato riale bevoegdheid geeft. „Grondwet ten worden niet gemaakt ten behoeve van één man", aldus Mendès France. Hij vroeg zich af wie die vérstrek kende macht na De Gaulle moest han teren. Voor het geval dat het volk zich in overgrote meerderheid tegen de grondwet uitspreekt, aldus Men- Gezonken Nederlandse viermaster ontdekt Twee Amerikaanse militairen hebben op de bodem van het Michigan-meer de overblijfselen van een schip ont dekt, waarvan men aanneemt, dat het de viermaster „Phoenix" is, die 111 jaar geleden hier zonk met een groot aantal Nederlandse immigran ten aan boord. De Phoenix is in de winter van 1847 gezonken na het uitbreken van brand. Het had 300 passagiers aan boord, de meesten Nederlandse immigranten, die op weg waren naar Sheboygan. 250 van hen kwamen om in het ijs koude water. TWEE JONGENS EN TWEE MEISJES dès, moeten de parlementsleden die hun aanhang opwekken „neen" te stemmen, nu voorstellen dat er ih no vember bij algemeen kiesrecht een constitutionele vergadering wordt ge kozen, die binnen een maand een een voudige en korte grondwet opstelt. De grondwet van 1946 en de nieuwe van De Gaulle, aldus Mendès, zijn veel te ingewikkeld. Gaston Defferre, lid van de Nationale Vergadering, burgemeester van Mar seille en een van de leiders van de linker vleugel der Franse socialisti sche partij, heeft echter meegedeeld, dat hij bij het referendum dat door De Gaulle op 28 september over de nieuwe gronwet is uitgeschreven vóór zal stemmen. (Van een correspondent) De heer Sake Lautenbach is werk zaam in de buitendienst van de in- In Deinum is vrijdagmorgen een tercommunale waterleiding, gebied vierling geboren in hét gezin van Leeuwarden. De bevalling de grondwerker Sale Lautenbach, .„■;5 jaar en Jansje ..Lautenbach- 'Spoelman, die vandaag wordt. In de nacht van donderdag op vrij- schiedde thuis, een arts uit Mars- sum ?tond de jonge moeder bij tij jaar dêns de bevalling. De meisjes wo gen resp. 1400 en 1050 gram. de jongens 1800 en 1720 gram. De dag omstreeks twee uur meldde kinderen zijn genoemd naar de de eerste baby zich, gisterochtend beide grootvaders en grootmoeders om negen uur was 't vierde kind je ter wereld gekomen. De kinderen, twee jongens de heer en mevrouw Mei"nt-Lau- tenbach te Marssum -en de heer mevrouw Spoelman te Deinum. twee meisjes, werden naar het De eerstgeborene, een jongetje, Diaconessenhuis te Leeuwarden kreeg de naam Meint, de tweede, vervoerd waar ze in de veertien een meisje, wordt Dirkje genoemd, dagen geleden geopende kinderaf- de derde, een zoon, heet Willem deling werden opgenomen en in en IJtje, een dochtertje, kwam als couveuses worden verpleegd. Vol- laatste. gens de laatste berichten maken Twee der kinderen zijn opgeno- de kinderen het goed. Voorzichtig- men in een zogenaamde isolette, heid is uiteraard noodzakelijk. De een nieuw soort couveuse, de twee moeder is zeer verzwakt. andere in normale couveuses. Commissaris der koningin onthulde standbeeld HET MAG DAN 600 JAAR hebben geduurd, maar bet is er tóch van gekomen: Biervliet heeft z'n Willem Beukelszoon-gedenkte ken gekregen! En het gebeurde bovendien op een dag, die wel licht één van de mooiste september-dagen was van die laatste 600 jaar... Eén van die dagen, waarvan vakantiegangers meest al tevergeefs dromen: een vlekkeloos blauwe hemel, af en toe een verkoelend zuchtje wind en een zon, die de temperatuur op dreef tot een zomerhitte van 27 a 28 graden! Het was onder deze zomerse omstandigheden, dat de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het gedenkteken voor Willem Beu- kelszoon onthulde op het pittoreske marktplein van Biervliet, waar op dat moment honderden en honderden waren samenge drongen om de gebeeldhouwde, kakende vissersman te zien. En dat alles gebeurde dan in een fees telijk versierd Biervliet, waar ge moeite zult hebben een gezin te 'vin den, dat niet op de een of andere ma nier aan de Beukelsfeesten die rond dè onthulling worden gehouden, heeft meegewerkt. Zo werden alle (160) deelnemers van de even prachtige, als massale historische optocht, uit de ruim 2000 zielen tellende bevolking van Biervliet gerekruteerd. Maar er waren er nog veel meer die deze Beu kelsfeesten maakten: de tientallen, die de tijdrovende voorbereidingen afhandelden, de vele schoolkinderen, die toepasselijke liedjes bij de ont hulling zongen, de „koninklijke he rauten", die vanaf de tofenkfans hun klaroengeschal over het stadje lieten klinken en niet te vergeten het ge meentebestuur, dat zijn gasten zo uit stekend ontving. En Biervliet ook, waarin in een bij zonder letterlijke betekenis veel in „het teken van de haring" stond! In visnetten langs de huizen hingen zorgvuldig nagebootste haringen, op Ie hoogste wiek van de molen zat •en meterslange uit draad en lampjes ervaardigde haring, in erebogen ook ;varen haringen te zien, de bakkers verkochten „zoete haringen" en zelfs n de Nederlands hervormde kerk, -.vaar een ware bloemenschat was sa mengebracht, werd men herinnerd aan de haring, want al die bloemen waren prachtig geschikt inha ringtonnen. „Bonte" groep Het was in die Nederlands hervormde kerk, dat de genodigden zich om half ■drie voor een begroetingsbijeenkomst verzamelden. Een „bonte" groep van genodigden, want niet alleen waren er vrijwel alle leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vele Zeeuws- Vlaamse burgemeesters, burgemees ters van de visserijplaatsen Velzen en Katwijk en afgevaardigden uit Vlaar- dingen en Den Haag, maar ook vis sersvrouwen en vissersmannen uit Katwijk en Scheveningen in hun prachtige klederdrachten. In ditzelfde kerkgebouw, zo kon bur gemeester A. P. Kostense van Bier vliet vertellen, was bijna 300 jaar ge leden ook al een bijeenkomst ter ere en ter nagedachtenis van Willem Beu- kelszoon. Dat was in 1661, toen een glas schildering evenals het stand beeld een zittende 'vissersfiguur met kaakmesjes en haring werd aangeboden. Nog altijd zit die glasschildering in één van de ven sters van de kerk. De belangrijkheid van Willem Beu- kelszoons vinding is dus altijd al be seft. Dat deed ook burgemeester Kos tense, die uitvoerig wees op de waar de van de haringvisserij en de stimu lans die deze visserij in vroegere eeu wen voor de koopvaardij is geweest. „En omdat die haringvisserij nog al- (Vervolg op pag. 2) KORTE PREDIKATIE WIJ CONSUMEREN..... Gij bereidt hun koren. Ja, zo bereidt Gij alles." (Ps. 65 10). Herfstmaand. De graanoogst is bin nen, de overige vruchten volgen. Wxj danken God, want Hij if goed. Misschien zullen we, zittend achter onze boterham, nog wel eens verge ten, dat we al ons voedsel uiteinde lijk aan Hem te danken hebben. In het veroveren van die boterham kun nen we keiharde materialisten zijn. Maar als wij even stilstaan, zullen we het weer weten: wij zijn niet meer dan consumenten. Intussen is dat consumeren in onze moderne maatschappij uitgegroeid tot een festijn van levensgenot. Als wij terugdenken aan de soberheid waarmee men vijftig jaar geleden leefde, en wij stellen daarnaast de overvloed waaruit een huisvrouw te genwoordig de keus heeft, benevens de hele frites- én ijscocultuur, dan mag men zich met recht afvragen of de mens met al dit raffinement de gaven van de goede God nog wel tot zijn eigen heil aanwendt. In een Amerikaanse publicatie wordt vastgesteld, dat onze grootouders nog toericten met de roeping om produlc- tieve leden van de maatschappij te zijn. Wij leven echter in een tijd waarin het consumeren belangrijker is geworden dan het produceren. Het is voor een land niet in de eerste plaats meer van gewicht of het over grondstoffen en arbeidskrachten be schikt, maar of het zijn (over)pro- duktie kwijt kan. Daarom wordt het voedsel ons in duizenden verfijnde zakjes en pakjes aangepraat. En we merken niet eens meerdat we opge voed worden tot een nieuw materia lisme van het levensgenot. Onze maatschappij produceert zoveel, dat er zelfs een overproduktie van tijd is ontstaan: in de toekomst denkt men met vijf dagen arbeid per week te kunnen volstaan. Met die vrije tijd weten wij ook geen raad. Tenzij wij opnieuw ontdekken, dat er een Oor sprong is van al deze gaven buiten de mens. ,,Ja, zo bereidt Gij alles als wij ons wenden tot de schenken de Hand, zullen wij onze vrije tijd weten te wijden aan ons geestelijk welzijn. En misschien zullen wij ontdekken, dat in de Bijbel niet zonder reden wel eens gesproken wordt van vasten en van het spijzigen van de honge rende naaste. Nog tweederde van de mensheid heeft tekort aan voedsel. Dat mogen wij bedenken. „Geef gij hun te eten", zegt Christus. Middelburg. I. J. van Houte. Nazomer warm (Van onze weerkundige medewerker) H Het weer houdt zich uitste- fi kend! Het hogedrukgebïed dat H dagenlang met het centrum bo- i= ven Zuid-Scandinavië lag trekt langzaam in zuidwestelijke n f§ richting naar Duitsland. Hier- H door is de wind iets meer naar zuidoost gedraaid en in kracht afgenomen. De temperatuur steeg vrijdagmiddag al een paar graden hoger en kwam in H Limburg dicht bij dertig gra- den Celsius. Gedurende het js weekeinde zal ons land dicht bij het hoge drukgebied blijven liggen en dit betekent, dat .het H een vrij warm en zonnig week- eind gaat worden. Ook in Zee- land kan de temperatuur tot 25 graden Celsius of iets hoger stijgen. Tot nu toe heeft sep- tember al zeventig uren zonne- schijn gebracht, terwijl een pe- riode met twaalf dagen over- wegend droog weer het laatste jaar niet is voorgekomen. ÉIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Het Britse ministerie van landsverde diging heeft medegedeeld dat binnenkort de eerste Amerikaanse raket voor mid delbare afstand in Groot-Brittannië zal worden opgesteld. Het ministerie gaf geen nadere bijzon derheden, doch van bepaalde zijde wordt vernomen dat het hier een „Thor"-raket betreft. WARM Warm en overwegend zonnig weer behoudens een kleine kans op on weer later in het zuidwesten van het land. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Zomers en zonnig strandweer. Tem peratuur in de middag 24 25 gra den Celsius. Zeewater 18 graden Cel sius. Zwakke zuidoostelijke wind, in de middag kleine kans op zeewind. Vooruitzichten. Ook zondag nog zo mers strandweer met weinig wind. ZON EN MAAN 7 sep' ember Zon op 6.00 onder 19.16 Maan oponder 15.09 l september Zon op 6.02 onder 19.13 Maan op 00.05 onder 15.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1